Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Hoe worden in Veenendaal de politieke verhoudingen Het meten van uren zonneschijn Fa. J. F. TAK Na een uitvoering der annexatieplannen AGENDA 1 COns Weerpraatje 27e JAARGANG VRIJDAG 5 JUNI 1953 No. 22 Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei" Verschijnt in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Klokjesweek bracht 5200.- voor Rampenfonds op S.K.F. GAAT WONINGEN BOUWEN De Jubileum-Avondvierdaagse Zaterdagavond VEENENDAAL-ESCA De afwisselende Meimaand Fa. S. BOS Hoofdstraat 91-93 Restauratie van de „Nieuwe Molen" Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Goedkopere woningen door opvoering bebouwingsdichtheid Als baby komt Abonnementsprijs 0.95 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Telef. 601, Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12c. Minimum p. advert, 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 120 woorden 1.30, elk woord meer 6 cent. Na het bekend worden van de uitslag der gemeenteraadsverkiezingen in Veenendaal, hoorden wij meermalen de vraag stellen hoe toch de zetelverdeling in de Veenendaalse Gemeenteraad zou zijn uitgevallen indien de thans in Den Haag in studie zijnde grenswijzigingsplannen rond Veenendaal reeds uitgevoerd geweest zouden zyn. Een belangrijke vraag, die wij heus niet naast ons neer behoeven te leggen met de gedachte van: over 4 of 5 jaar zien wij wel weer, want het is zeer goed mogelijk dat in Veenendaal en in één of meer van de omliggende gemeenten, binnen niet al te lange tijd weer gemeenteraadsverkiezingen gehouden zullen moeten worden, juist naar aanleiding van de gemeentegrenswijzigingen. De procedure van dergelijke grenswijzigingen schrijft namelyk voor dat in de be trokken gemeente de Raad aftreedt en een nieuwe Raad gekozen dient te worden. Op het moment is nog niet te zeggen nendaalse deel van Renswoude stellen. hoe lang het nog zal duren eer de Tweede Kamer de ingediende grens wijzigingsplannen tot wet zal verklaren. Het kan nog een jaar, twee jaar, korter of langer duren. Vraag is echter: of in hoofdzaak de kiezers van Gelders en van het Veenen daalse gedeelte der gemeente Rens woude de samenstelling van de Veenen daalse Gemeenteraad anders zouden hebben doen uitvallen indien zij hun stem op dezelfde politieke partijen hadden uitgebracht als zij nu gedaan hebben. Het leek ons de moeite waard eens te berekenen hoe dan de stemmen verhouding en zetelverdeling zou ge worden zijn; ook al moeten wij aan de uitkomsten betrekkelijke waarde toe kennen want de beschikbare cijfers be naderen de door de voorgestelde grens wijzigingen veranderde situatie wel dicht, maar precies zijn ze toch niet be kend. Gaan wij aan 't tellen dan komen wij tot de volgende uitkomsten: A.R. totaal 2889 stemmen; C.H.U. 2904; P.v.d.A. 2604; S.G.P. 1065 en K.V.P. 435 stemmen. Gerekend naar de factor dat het to tal aantal inwoners na de grenswijzi gingen de 20.000 niet te boven zal gaan, bepalen wij de kiesdeler door het totaal aantal stemmen te delen door 17 (het aantal raadszetels). Een gemeente van meer dan 20.000 inwoners heeft name lijk een gemeenteraad met 19 zetels. 9898 gedeeld door 17 geeft dan de vol gende zetelverdeling: A.R. 5 zetels; C.H.U. 5; P.v.d.A. 4; S.G.P. 2 en K.V.P. 1 zetel. Uiteraard zijn deze cijfers zeer glo baal en van betrekkelijke waarde. Punt 1 is al hoe hoog moeten wij het aantal kiezers op Gelders en het Vee- BOOTTOCHT VOOR CHRONISCHE PATIëNTEN - De grote salonboot „Kasteel Staver- den" van de Holland-Veluwelijn, die reeds vier trips maakte met chronische patiënten uit Overijsel, Friesland, Gel derland en Noord-Holland, vertrok Maandagavond met 71 chronische pa tiënten aan boord afkomstig uit Zeist, Veenendaal, Rhenen, Utrecht, Baarn, Amersfoort, Lopik enz., van de Keulse Kade te Utrecht. Uit Veenendaal waren er onder de opvarenden mevrouw van de Pol, de heer van Nieuwamerongen en Trixje van Essen en uit Rhenen mej. C. Stabij en de heer H. van de Berg. Maandagavond tegen 6 uur meerde de boot aan de Rijnkade te Rhenen en trok de hele avond veel bekijks. Rhenens burgemeester en echtgenote en ook bur gemeester Bakker van Veenendaal en echtgenote gaven acte de presence. We mochten constateren dat de stemming onder de patiënten uitstekend was en dat deze zo zou blijven daarvoor zorg de de scheepsarts dr H. W. Geurtsen en zijn staf van Rode Kruis-helpers en -helpsters. Dinsdagochtend tegen negen uur werd het anker gelicht om op te stomen naar Nijmegen, vanwaar de tocht ver der gaat naar Dordrecht, Rotterdam, Wijk bij Duurstede en Utrecht waar men Zaterdagochtend om negen uur 's mor gens hoopt te meren. Deze tocht georganiseerd door het Ned. Roode Kruis betekent voor de patiënten een zeer welkome afwisseling en onderbreking van het leven in een ziekenkamer. Thans kunnen zij vanuit hun bed van de schoonheid van ons land genieten. Al heeft het weer tot nog toe niet meegewerkt, op de boot heeft men een uitstekende ligging met het gezicht naar buiten. Zij nog vermeld dat de plaatselijke afdelingen van het Rode Kruis deze tocht financiël hebben mogelijk gemaakt en voor wat betreft Veenendaal in sa menwerking met het Ver. Het Groene Kruis. EIERMARKT Dinsdagmorgen waren op de wekelijk se eiermarkt 115.000 eieren aangevoerd. De prijs, varieerde van 14.- tot 14.50 per 100 stuks. De handel was vlug. illll!lli!'.l!!!l!'.,H!!!lll!l,>ll""IIIMI|,IMM"■■•■iimihhmiiii,, ^y|i' iliiilii mui m mm in i in j minium mm i, hi mi, mi immuun iiium i,,j|||t |f Samengesteld in samenwerking met de V.V.V. de Ver. v. Vreem- II delingenverkeer „Veenendaal" Zaterdag 6 Juni (In geb. Eikenlaan) 7.30 uur 1 Zanguitvoering van het Vee- H nendaals meisjes- en knapen- 11 koor o.l.v. Gijsbert van Zan- f| ten. (Op de Sportvelden Bergweg) 's avonds promotie-wedstrijd Veenendaal-Esca (Arnhem) Zaterdag 13 Juni i| V*V.V.-excursie naar de Leer- |f sumse plassen. Start 2.30 uur, g einde Zandstraat. H Luxor Theater Van heden Vrijdag t/m. Maan- |f dag de film „De Burcht der f§ Haat" en van Dinsdag t/m. |f Donderdag „Affaire in Trini- 11 dad". ^^1IHHIISIIIIII Illlllll!* iU'iUSlffiUUl HMn'ünfmnfImiS!:!''!1!}ilKUIIMfUROl^^ Precies is dat niet bekend. Om het juiste aantal zo dicht moge lijk te benaderen hebben wij alleen meegeteld de stembusuitslagen van drie stemdistricten van Gelders, en de vierde aan De Klomp buiten beschou wing gelaten. De uitslag van het enige stembureau op het Veenendaalse deel van Renswoude is zeer goed bruikbaar te noemen voor onze berekening, maar wij zitten hier met de moeliijkheid van de 59 stemmen die werden uitgebracht op Gemeente Belangen. Hoe zal de politieke instelling zijn van deze 59 kiezers. Wij hebben ze bij onze telling maar buiten beschouwing gelaten. Eenzelfde moei lijkheid geeft het aantal kiezers dat op Gelders V.V.D. gestemd heeft, n.l. 118. Ook deze moesten wij buiten beschou wing laten. Toch kunnen wij, ondanks deze on zekere factoren wel zien dat de grens wijzigingen althans politiek niet zo heel veel veranderingen in Veenendaal zou den hebben gebracht indien deze vorige week Woensdag een feit waren geweest. De meeste stemmenwinst gaat in ver houding naar de C.H.U. en vervolgens naar de S.G.P. en K.V.P., welke laatste partij dan stellig wel een zetel in de Veenendaalse Raad behaald zou hebben. De Klokjesweek, die van 2 t/m. 9 Mei j.l. door de Veenendaalse Winkeliers vereniging „Handel en Nijverheid" werd georganiseerd, heeft voor het Rampenfonds een netto bedrag van ƒ5226.19 opgebracht. Een prachtig re sultaat, dat de aanvankelijke raming te boven ging. Dit succes is in de eerste plaats te danken aan het publiek, dat in deze week bij de deelnemende winke liers kocht, terwijl ook verschillende muziek- en -zangverenigingen door hun spontane medewerking veel tot het wel slagen van de Klokjesweek hebben bij gedragen. De controle-commissie legde de vol gende verklaring af, nadat zij een uit gebreid onderzoek had verricht op de verschillende inkomsten en uitgaven: „Ondertegekenden, J. Stip, Joh. van Hardeveld en A. v. d. Weerd verkla ren hiermede, dat zij op verzoek van de V.W.V., de volledige afrekening van de baten en lasten van de van 2 t/m. 9 Mei 1953 gehouden winkel week hebben gecontroleerd en in de beste orde bevonden. Vastgesteld is, dat de afdracht aan het Rampenfonds bedraagt 5226.19. De commissie voornoemd, w.g. J. Stip, Joh. van Hardeveld, A. van de Weerd." Gisteravond heeft de Gemeenteraad besloten tot het doen verharden van de nog niet aangelegde straten en wegen in het complex „De Geer". Het gaat hier om de Van der Duyn van Maas damstraat; de Schimmelpenninckstraat; de westelijke Randweg; de dr De Visser straat tot aan de Randweg en de mr Schokkingstraat, van de Heemskerk straat tot aan de Randweg. B. en W. wezen er in hun voorstel op. dat de verharding van deze wegen thans in uitvoering gegeven dient te worden aangezien de S.K.F. Kogellagerfabrie- ken waarschijnlijk zeer binnenkort wo ningen gaan bouwen aan enige van deze straten, terwijl daar ook de aan de gemeente Veenendaal toegewezen mi- gratie-woningen zullen worden ge-1 bouwd. Ook heeft het gemeentebestuur ge meend de achterpaden tussen de dr Co- lijnstraat en de mr Heemskerckstraat van gemeentewege te doen asphalteren alsmede de paden achter de mr dr Schokkingstraat en achter de KI. Kater straat. Al deze werken zijn geraamd op een kleine 100.000 gulden en zullen onder hands worden opgedragen aan de Fa. Bruil te Ede. Voor de op 17, 18, 19 en 20 Juni aan staande in Veenendaal en omgeving te houden Avondvierdaagse, waarvan wij in ons vorig nummer reeds bijzonder heden hebben gepubliceerd, wordt een grote deelname verwacht van vereni gingen en individuele tippelaars uit Veenendaal en omliggende plaatsen. Een stimulans om de deelname nog t% bevorderen betekent stellig het feit dat door financiële medewerking van ver schillende instanties en particulieren het inschrijfgeld voor de deelnemende ju nioren tot de helft kon worden geredu ceerd voor de eerste 150 inschrijvingen. Zo heeft de Veenendaalse Winkeliers vereniging „Handel en Nijverheid" alleen al de helft van het inleggeld van de eerste 100 deelnemers voor haar re kening genomen. V.V.V.-EXCURSIE NAAR LEERSUMSE PLASSEN In de reeks van excursies welke de Veenendaalse Ver. voor Vreemdelingen Verkeer naar de verschillende natuur monumenten in onze omgeving heeft georganiseerd, volgt Zaterdag 13 Juni a.s. de excursie naar de schitterende Leersumse plassen. Wij zitten nu midden in het broed- seizoen en het zal dan ook de moeite dubbel waard zijn juist deze excursie mee te maken. De beroemde grootste binnenlandse kapmeeuwen-kolonie (10.000 ex.) is gevestigd rond een twee tal grote plassen. Omstreeks deze tijd kunnen wij het hoogtepunt van het broedseizoen ver wachten. Duizenden paren kapmeeuwen, waarvan de nesten op een tiental me ters van de plaats waar men staat op de biezenpollen liggen, kan men op en Om hun nesten waarnemen. Naast de kapmeeuwen broeden er nog de geoorde Fuut, Dodaards, Water hoen, Meerkoet, Wilde eend, Slobeend, Zomertaling en de Wulp. Wij vestigen er nog de aandacht op dat de V.V.V.-Veenendaal de enige plaatselijke vereniging is die in deze terreinen excursie mag houden. De start van de excursie vindt plaats Za terdagmiddag om 2.30 uur bij de Ju- lianabank aan het einde van de Zand straat en wel per fiets. INGRIJPENDE VERBETERINGEN IN PRINSES BEATRIXSCHOOL De kerkeraad der Ned. Herv. Kerk heeft bij het gemeentebestuur een ver zoekschrift ingediend om medewerking tot het verbeteren van de inrichting dei- Prinses Beatrixschool. Het betreft hier het geluiddempend maken van de acht wanden tussen de klasse-lokalen welke thans bestaan uit houten schotten, waarin schuifdeuren. Het schoolbestuur is nu voornemens deze wanden te bekleden met hard- en zachtboard en de schuifdeuren te ver vangen door draai-deuren. Het totaal van de hieraan verbonden kosten beloopt 5963.60 en de Gemeen teraad heeft nu dit bedrag beschikbaar gesteld. Morgen, Zaterdagavond, wordt op het „Veenendaal"-terrein de eerste promotie-wedstrijd gespeeld tussen „Veenendaal" en Esca. Volgende week Zaterdagavond zal de returnwedstrijd te Arnhem gespeeld worden. Een en ander werd na loting vasfc- gesteld op een bijeenkomst te Deven ter. Aangezien zowel „Veenendaal" als Esca de eerste wedstrijd gaarne uit wil den spelen, volgde een loting. Veel ver schil maakt dit overigens niet. Voor de wedstrijd van morgen ver wacht men zeer grote belangstelling, te meer daar deze nu op Zaterdagavond is vastgesteld. Heel voetbalminnend Veenendaal leeft in spanning wat de geel-blauwen voor resultaat zullen bereiken. Het is zeer moeilijk een kansbepaling te ma ken voor dit soort wedstrijden, waar behalve voetbal zoveel andere factoren als zenuwen, moreel en geluk een rol in mee spelen. De ploegen die a.s. Zaterdagavond voor het eerst tegenover elkaar komen beschikken beiden over een schotvaar- dige voorhoede en een minder sterke achterhoede. Mooi voetbal ziet men zel den in deze zenuwslopende wedstrijden. Spanning en sensatie brengen echter een gedeeltelijke compensatie. Laten we hopen, dat het een faire strijd zal wor den en dat de beste ploeg zal winnen en we hebben er ook nog vertrouwen in, dat dit „Veenendaal" zal blijken te zijn. 61 JAAR BIJ DE RITMEESTER De thans 73-jarige Maas van Voorst heeft gisteren afscheid genomen van de Ritmeesterfabrieken, nadat hij daar 61 jaar gewerkt heeft. Van deze 61 jaar is hij 57 jaar sigarenmaker geweest, de laatste jaren verrichtte hij corvee- dienst en werkte in de tuin. Vorig jaar, bij zijn 60-jarig jubileum werd hem door H.M. de Koningin de zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau geschonken. De Directie van de Ritmeesterfabriek nam met hartelijke woorden afscheid van deze oude getrouwe* die nog een uitstekende gezondheid geniet. NIEUWE VLOEREN VOOR GYMNASTIEKLOKALEN De Gemeenteraad heeft gisteravond besloten om 7500 gulden uit de gemeen tekas te bestemmen voor het leggen van nieuwe vloeren in de gymnastiek lokalen aan de J. G. Sandbrinkstraat en de Hoogstraat. De bovenlaag van deze vloeren zal namelijk worden bedekt met een laag kurk-linoleum van 6V2 cm. dikte. Dr G. ANNOT VOORZITTER E.H.B.O. Tijdens de ledenvergadering van de E.H.B.O., afdeling Veenendaal werd in de vacature van voorzitter, door het af treden van dr Reydon tot voorzitter ge kozen dr G. Annot. Verder werden tot bestuursleden ge kozen: mej. G. Verhoef en de heren M. van Kempen en W. Aalderink. De Kroning: Hertog van Edinburgh bewijst eer aan zyn Vorstin. Na de kroning van Koningin Elizabeth II door de Aartsbisschop van Canterbury, knielde als eerste burgerlijke aanwezige de Hertog van Edinburgh neer voor zijn gade, om haar eer te bewijzen. De Koningin draagt de drie kilogram zware kroon van St.-Edward. De Hertog heeft zijn kroontje afgenomen, zijn handen tussen die van de Koningin gelegd en hij zegt: „Ik Philip, Hertog van Edinburgh, zal Uw vazal zijn met lijf en ziel, en U eren boven alles op aarde, en oprechte trouw zal ik U betonen in leven en dood, tegen elk, die U belaagt. Zo waarlijk helpe mij God." Daarna kuste hij Haar de linkerwang. (Van onze weerkundige medewerker) In de maandoverzichten, waarin men temperatuur, neerslag en andere weer- cijfers aantreft, wordt ook steeds mel ding gemaakt van het aantal uren zonneschijn dat is geregistreerd. Zit hiervoor elke dag in De Bilt iemand met papier, potlood en een horloge op de uitkijk en noteert die onmiddellijk wan neer de zon begint en ophoudt met het schynen, zo vroeg onlangs een lezer. Dit is niet het geval. Men heeft hiervoor een eenvoudig maar vernuftig apparaat uit gevonden, namelijk de „Campbell- Stokes" zonneschijnmeter die het meest gebruikt wordt. Op verschillende plaatsen in ons land is zo'n zonneschijnmeter opgesteld, al wordt in de overzichten vaak alleen De Bilt genoemd, omdat men aldaar on middellijk na het einde van de maand de gegevens heeft, terwijl de andere sations hun rapporten dan nog moeten inzenden, die in de Bilt moeten worden uitgewerkt. Men heetf in de eerste plaats een ruim open plek nodig, zodat de zon ook op de langste dag van 's morgens vroeg tot 's avonds laat het apparaat kan beschijnen en ook in de winter, wanneer de zon laag aan de ho rizon staat. De zonneschijnmeter ziet er als volgt uit. Een massieve glazen bol van ongeveer 10 cm doorsnee (lijkt veel op een grote glazen kogel, die bij het knikkerspel wel wordt gebruikt). Deze glazen bol fungeert als brandglas. De zonnestralen die op de bol vallen, wor den door de bol op één punt gericht (het z.g. brandpunt). De glazen bol zit vast in een klem en achter de bol bevind* zich een gedeeltelijk metalen omhulsel, voorzien van sleuven. Elke dag wordt er een z.g. stook in geschoven en zodra de zon begint te schijnen, brandt deze een spoor in het papier. De zonneduur kan dus aan de hand van de lengte van het brandspoor worden vastgesteld. Het enige werk hiermee is dan ook, dat de strook die in de sleuf wordt geschoven elke dag wordt vernieuwd. Aan het einde van de maand kan precies worden berekend op hoeveel uren de zon heeft geschenen en ook hoeveel dagen er ver liepen zonder dat de zon zich heeft laten zien. Het werkt dus precies als het brand glas, dat de kinderen wel eens gebrui ken om er b.v. hun naam mee in de klomp te branden. Het K.N.M.I. heeft behalve in De Bilt op ongeveer 15 plaatsen elders in ons land een zonneschijnmeter opgesteld. Zo blijkt dat Mei in ons land gemid deld de zonnigste en December de som berste maand van het jaar is. Gemid deld bedragen deze cijfers over het ge hele land voor Mei 220 uren en voor December 39 uren. Mei 1653 was wat het aantal uren zonneschijn betreft vrij normaal. In De Bilt scheen de zon op 218 tegen normaal op 215 uren. Van 14 tot en met 26 Mei kwam een warme periode voor met in De Bilt 6 tegen normaal 3 zomerse da gen. Toch lag de gemiddelde etmaal- temperatuur op 16 dagen onder normaal. Er werd in De Bilt een vorstdag waar genomen, hetgeen na 1942 in Mei niet weer was voorgekomen. De hoogste temperatuur bedroeg in De Bilt 28,4 op Tweede Pinksterdag gemeten, de laag ste 1,9 op 11 Mei waargenomen. De ge middelde etmaaltemperatuur bedroeg 12.9, normaal 12.6 gr. C. Op de meeste plaatsen viel te weinig regen. In Den Helder, Vlissingen en Maastricht 33, De Bilt 28 en op het vliegveld Eelde 40 mm. Normaal valt er in Mei ongeveer 55 mm in het midden en 40 mm in het noord westen van het land. Ook de laatste dagen van Mei waren guur en koud, zodat het een bloeimaand is geweest met grote temperatuurtegen- stellingen. Nadruk verboden. VOOR BETERE UURWERKEN GOUD - ZILVER - UURWERKEN Veenendaal. TWEE WIELRIJDERS IN BOTSING Dezer dagen kwam op de hoek Sand- brinkstraat-Kerkewijk twee wielrij ders met elkaar in botsing. De wiel- fijdeir die op de Kerkewijk reed ver leende geen voorrang aan de uit de Sandbrinkstraat komende, en moest de aangerichte schade en een bekeuring betalen. In drie weken tijd is het nu al de derde botsing op dit punt als gevolg van het niet verlenen van voorrang. De Kerkewijk en "Sandbrinkstraat zijn gelijkerangs-wegen, dus dient men hier het verkeer van rechts, voorrang te geven, d.w.z. dat het verkeer op de Kerkewijk, gaande richting Hoofd straat, voorrang moet verlenen aan het uit de Sandbrinkstraat komende ver keer. „De Nieuwe Molen", de uit het. jaar 1911 daterende molen op de hoek Nieu- weweg-Mulderslaan, wordt waarschijn lijk gerestaureerd en weer in bedrijf gesteld. Veenendaal is twee molens rijk, alle bei gelegen aan de Nieuweweg. Geen van beide molens is meer in bedrijf in verband met verval en ernstige slijtage. De ruim 35 meter hoge „Nieuwe Mo len" met de fraaie lijnen van het type „torenmolen" staat sinds 1946 stil. In de oorlog en ongeveer een jaar daarna deed hij nog volop dienst. Toen echter de „omloop" (de rond de molen gebouw de bedieningsbrug) het begaf, besloot de molenaar, de heer Van Eden tot aan koop van een electrische molen. De kosten van deze machine hebben de heer Van Eden er echter toe gebracht om de mogelijkheid van een wederom in be drijf stellen van de windmolen te onderzoeken. Bij Rijk en Provincie zijn thans aan vragen om subsidie voor dit herstel in behandeling, terwijl het college van B. en W. van Ede de Raad al hebben voorgesteld voor 10 procent in de ge raamde kosten bij te dragen, en wel voor 758.45. Het wachten is dus nog op de toe zegging van Rijk en Provincie en ook daarvan zal het waarschijnlijk afhan gen of de „Nieuwe Molen" straks weer haar machtige wieken door de lucht zal kunnen zwaaien. De molen moet van een nieuwe omloop worden voorzien, terwijl de wieken gerepareerd en gestroom lijnd moeten worden. Omtrent de molen die even verder op de Nieuweweg staat, de z.g. „Achtkan- ter" van de heer G. J. van Eden, die van oudere datum is en de laatste jaren ook al niet meer heeft gedraaid wegens gebreken en slijtage, bestaan eveneens herstel-plannen. DOOR FAMILIELID BESTOLEN Dezer dagen werd bij de politie aan gifte gedaan van het verdwijnen van een geldkistje, waarin een- geldsbedrag van 100 gulden, uit een gesloten woning alhier. Het onderzoek leidde naar een fa milielid, dat bij verhoor bekende het kistje met geld te hebben gestolen. INLEG EN TERUGBETALING NUTS- SPAARBANK Bij het kantoor Veenendaal van de Nutsspaarbank weid in de maand Mei 1953 ingelegd f 103.612.05 en terug betaald ƒ71.633.57. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg in msand 12. MUTATIE-POLITIE Met ingang van 1 Juli a.s. is benoemd bij de Veenendaalse politie de heer A. W. Kwakernaak te Papendrecht. V Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxatenr Vfpnenrlaal - Kanaalweg 2 - Tel. 290 J 50 JAAR BIJ DE V.S.W. Zaterdag 13 Juni a.s. zal het 50 jaar geleden zijn dat de heer G. Jacobsen, Nieuweweg 282 als wever bij de N.V. Veenendaalse Stoomspinnerij en We verij, in dienst trad bij deze N.V. Het zal hem bij dit bijzondere jubi leum stellig niet aan belangstelling ont breken. HOEVEEL RADIOLUISTERAARS TELT NEDERLAND? Het aantal aangegeven radio-ont vangtoestellen in Nederland bedroeg per 1 Juni 1953 1.784.166 tegen 1.776.965 op 1 Mei 1953. Op 1 Mei 1953 waren er 483.824 aan geslotenen op het Rijks-radiodistri butienet tegen 483.866 op 1 April 1953. In het schrijven aan de Raad, betref fende het aankopen en pachtvrij maken van de gronden in het complex „Het Franse Gat" nabij de Patrimoniumlaan, zeggen B. en W. dat het thans dringen der is dan voorheen om uit te zien naar gronden voor woningbouw nu het com plex „De Geer" vrijwel is vol gebouwd na het in uitvoering geven van de 72 flatwoningen aan de Slotemaker de Bruïnestraat en dr Colijnstraat. De gronden in „Het Franse Gat" ko men hiervoor het meest in aanmerking, maar de grote moeilijkheden met deze terreinen is gelegen in het feit dat de grondprijs, zo hoog is in verband met de hoge kosten voor het egaliseren en bouwrijp maken er van. Thans zijn echter plannen in studie welke dan moeten leiden tot een lagere grondprijs van deze terreinen en men denkt dit te kunnen bereiken door het opvoeren van de bebouwingsdichtheid. In afwachting van de uitwerking van deze plannen is het gemeentebestuur reeds in onderhandeling getreden met de verschillende grondeigenaren om te komen tot aankoop van de benodigde gronden, welke worden ingesloten door de Patrimoniumlaan, de Geerseweg en de spoorlijn. Zo werd met mevrouw R. H. C. Roghair van Rijn te Wagenin- gen overeengekomen dat de gemeente Veenendaal een oppervlakte van 55065 ca. kan kopen voor 0.75 per ca., waar door de totaalprijs komt op ƒ41.298.75. Voorts kan van deze eigenaresse wor den aangekocht de ondergrond van de Geerseweg van de Patrimoniumlaan tot de Spoorlaan (welke weg zal worden opgeheven) voor de totaalprijs van 1-— helpen wij U met VERBANDARTIKELEN HOSPITAALLINNEN VOEDINGSSUIKER BABYSETS en alle andere benodigdheden Uitsluitend nieuwe Baby-weegschalen te huur. Hoofdstraat 106 Telefoon 632 Veenendaal

De Vallei | 1953 | | pagina 1