Vrouwen als Zeerovers DE VALLEI Rhenen Voor de Jeugd TWEEDE BLAD „DE VALLET' VRIJDAG 12 JUNI 1953 No. 23 Uitvoering „Wilskracht" Rhenen voor de radio J.I zijn moet de burgemeester uit het hart bouder G. v. d. Steeg, wees er op, dat Jubileum-wandeltocht Zwaarste werk aan Cunera- spits achter de rug Hengelaars opgelet! Uit de Veenendaalse Politie-verordening Millioenen dames Burgerlijke Stand H O O F D P IJ N? Aanvahkelijk zou de gymnastiekver eniging „Wilskracht" op 11 Juli de jaar lijkse openluchtuitvoering op Candia geven. Op deze datum vindt er echter een groot hengelf estijn in Rhenen plaats, t.g.v. het 20-jarig bestaan van de Voorn. Om elkaar niet in de wielen te rijden, besloot het Wilskracht-bestuur de uitvoering te verplaatsen naar 18 Juli. CHR. KLEUTERSCHOOL „IRENE" KAMPT MET TEKORT De ouderavond, uitgaande van het bestuur van de christelijke kleuterschool „Irene", mocht zich in een grote be langstelling verheugen. De presidente van het schoolbestuur, mevrouw Koore man-Vroegindeweij opende met Ps. 78, waarna zij een welkomstwoord uitsprak. Na het jaarverslag van de secretaresse bleek uit het financieel overzicht van de Zondagavond werd door een van de VEILIG VERKEERSRIT WERD SUCCES Ter gelegenheid van de Veiligver- omroepverenigingen een programma jkeersweek organiseerde de afdeling uitgezonden gewijd aan de provincie Rhenen van het Verbond voor Veilig Utrecht. Naast de hoofdstad van het yerkeer Woensdagavond in samenwer- Sticht, kwam ook de Sleutel van het king met de Macro haar eerste Veilig- Sticht, Rhenen, aan de beurt. Nadat de verkeersrit, waaraan werd deelgenomen reporter, staande op de trans van de door auto's, motoren en bromfietsen. Panoramamolen zijn indrukken overj Om 7 uur startten, onder grote pu- het stadje had weergegeven, sprak onze blieke belangstelling, op het Fred. v. d. burgemeester, Jhr. mr L. Bosch ridder paltshof de eerste deelnemers. Langs de van Rosenthal. j 13 km lange route stonden verschillen- Het eerste onderwerp, dat hij aan- de controles opgesteld, die zeer scherp sneed, betrof het schitterende natuur-^etten °P de naleving en toepassing van schoon in onze omgeving Jammer, zo de verkeersregels, voornamelijk op het zeide de burgemeester, dat velen de veidenen Ya" voonanS> het nchting mooie plekjes en prachtige vergezichten aangeven, het bochten afsnijden, rechts- nog moeten ontdekken. Hierbij behoor-,houden en het zich naar het linker ge- de natuurlijk een opwekking aan het d^^e van de rechterweghelft begeven adres van luisterend Nederland om tij- blJ hej naar bnks afslaan, dens de komende vacanties Rhenen' Na ditjsractische gedeelte besprak de eens met een bezoek te vereren. De hefrt H" tHeeres- wachtmeester der njks- burgemeester bracht daarbij nog naar P'°lltie- tevens verkeersonderwijzer, de voren, dat de plaatselijke verenigingen door de deelnemers gemaakte fouten, hun best doen iets voor de vreemdeling Van de gelegenheid tot vragen stellen te brengen. De vraag van de verslag-,we^d een zeer druk gebruik gemaakt gever, hoe de verbindingen met Rhenen' D% voorzitter van de afdeling, wet- penningmöesteresse, dat er een tekort zijn gegrepen. Na eerst te hebben ge- deze. ^rste nt f»et moeilijk was ge wezen op de goede busdiensten met maakt,maarmettemin zeer leerzaamis Amersfoort, Utrecht en Arnhem, kwam geweest; het feit, dat toch nog ruimj vyf- hèt onderwerp aan de orde: de verniel-'strafpunten werden uitgedeeld is de spoorbrug Het is jammer, aldus de1 een bewijs dat ritten als deze verdie- burgemeester, dat de spoorbrug niet nen de toekomst meer uitgebreid te hersteld is Dit is een naar puntje voor|worden herhaald. Spr. wekte de deel- Rhenen. Wij gevoelen dit als een on- nemersf °P om blJ volgende ritten weer recht. In 1940 was de brug voor de eer-Resent te zijn en vrienden en kenn.s- ste maal getroffen. Direct daarna werd,*» If^zonder hij "ers'eld Na de catastrophe van 1945 str^^X te éfjden ée£ dé is er niets meer aan gedaan en zit Rhe- T - 6 heren M. Lagemaat, Vermeulen en is van 2400.-. Tot bestuursleden werden gekozen de heer Jansen en mevrouw Van Dam Ruitenberg (herkozen). Het hoofd van de school mej. Daniëls van Wijckhuizen hield een inleiding over het onderwerp: „De opvoeder en hot kind". De lezing werd onder grote tilte aangehoord. Bij de rondvraag sprak de heer De Jager over het tekort en de middelen dit tekort te dekken. De heer Mulder stelde enkele vragen over eventuele nieuwbouw. Mevrouw Smits wenste verhoging van het schoolgeld. In principe werd besloten volgend jaar een bazar op touw te zetten. In het voorlopig bazar-comité werden gekozen de dames Jansen, Rijkse, Van Noort en de heren Hoffman, De Jager en Van Dam. Ook kwam nog ter sprake de gemeen telijke subsidie-regeling. Er werd een bedrag ontvangen voor 96 leerlingen, terwijl het aantal kinderen pl.m. 130 bedraagt. Mej. Daniëls van Wijckhuizen sloot met dankgebed. BEROEPEN De Ned. Herv. Gemeente van Scher- penzeel heeft een beroep uitgebracht op ds H. v. d. Linden, Ned. Herv. Predi kant te Rhenen. meren, Spies en H. Evers. POLITIE—BELASTINGEN 2—7 De Rhenense dienaren van de Heilige Hermandad speelden een vriendschap pelijke voetbalwedstrijd van tweemaal een half uur op Candia tegen een elf tal, dat was geformeerd uit belasting ambtenaren, afkomstig uit Wageningen. Hoe de politiemannen ook hun best de den de fiscus er onder te houden, het mocht hun niet gelukken. Bij de rust was de stand reeds 04 en hoewel van Rhenense zijde na de thee tweemaal werd gescoord, konden de politie-amb- tenaren niet verhinderen dat de eind stand 27 werd. De wandelsportvereniging „De Vro lijke Jantjes" bestaat vijf jaar. Ter ge nen niet alleen zonder brug, maar tevens zonder spoorlijn. Het duurt soms erg lang in Nederland, wanneer er iets tot stand moet komen. Maar ik heb het ge voel, zo besloot de burgemeester, dat J. van Laar, zullen een herinnerings medaille met inscriptie ontvangen. Nadat de heer V. d. Steeg allen die tot het welslagen van de veiligverkeersrit wanneer iets werkeliik nodie is het er,hadden meBgewerkt had bedankt, gin- u anneer iets weiKenjk nodig is, net er|gen de deelnemers, allen dagelijkse weg gebruikers, uiteen, verrijkt met een nieuwe of vernieuwde dosis kennis ten op den duur ook wel zal komen. Ik zie het liefst een goede Noord-Zuid verbin ding Amersfoort-Oss. Bij geruchte vernemen wij dat het in de bedoeling ligt van de Minister van Waterstaat binnenkort de toestand in Rhenen eens in ogenschouw te komen nemen. In FINALE JUDO-KAMPIOEN SCHAPPEN de „Dojo" aan de Kloostersteeg aanzien van de verkeersregels. De werkzaamheden aan de spits van de Cuneratoren te Rhenen vorderen ge stadig. De onderbouw, bestaande uit zware houten spanten en staanders, steekt thans 14 m boven het open acht kant uit en daarmee is het zwaarste vonden Maandagavond de finales plaats k hte d Inmiddels zijn de de kampioenschappen in alle ban- J balklagen gelegd voor twee verdiepings vloeren, voor de onder- en bovenkant van de zgn. lantaarn. Over ongeveer twee weken hoopt men het hoogste punt te hebben bereikt wat het houtwerk wee betreft. Daar boven op komt dan nog het v. d. om de kampioenschappen in den van de sportschool „Madjoe". De uitslagen waren als volgt: Groene Band: Kampioen B. Hurk, Wageningen. Oranje Band: Kampioen na keer verlenging P. Wolleve, Wagenin- kru,'s Gele Band: Kampioen J. van Eek, Op- heusden. Witte Band: T. Hendrikse, Wagenin- WIST U ge£' u i j dat in September de nieuwe ge- Tot besluit van deze sportieve avond x a vond een jitsu en judo-demonstratie meenteraad voor het eerst bijeen komt? plaats. Scheidsrechter was de sport- d?t die vergadering de raads- leraar M A Stolk leden m handen van de voorzitter de eed of belofte afleggen? dat in die vergadering de wethou ders worden gekozen? RHENEN NIET NAAR ^et gewoonte is, dat reeds RHENEN vooraf door de politieke partijen wordt Het was de laatste jaren gebruikelijk overlegd omtrent candidaatstelling en geworden, dat het Regiment „Rhenen" ondersteuning van eikaars candidaten? op de verjaardag van Z.K.H. Prins dat thans reeds het gerucht gaat, Bernhard in vol ornaat naar Rhenen dat de P.v.d.A. en de C.H.U. tot een kwam, om daar de dag door te brengen overeenkomst zijn gekomen? REGIMENT temidden van de burgerij. Ook ditmaal heeft het Bestuur van de legenheid van dit eerste lustrum wordt vereniging „Oranjedag" zich met de op 15 Augustus een jubileum-wandel-'commandant van het regiment in ver- tocht gehouden over 10, 15 en 25 km. Er is inmiddels toestemming ontvangen voor deelname van militaire afdelingen. De start en finish liggen bij het Wapen van Hardenbroek op het Fred. v. d. Paltshof. Niet op Donderdag 11 Juni, maar op Zaterdag 11 Juli wordt door de Eerste Rhenense Hengelaarsverenging „De Voorn" de grote hengeldemonstratie gehouden. Een week daarvoor, dus op Zaterdag 4 Juli recipieert de vereniging in hotel „De Koning van Denemarken" ter gelegenheid van het 20-jarig be staan. R.A.V.-'ERS WONNEN IN ROTTER DAM Enkele leden van de Rhenense Athle- tiek Vereniging namen deel aan de na tionale athletiekwedstrijden op de Ne- nyto-sintelbanen te Rotterdam. Van Hof ten werd eerste op de 1500 m met een tijd van 4.14 min. Hiermede promo veerde hij tevens naar de A-klasse. H. Verkerk eindigde als eerste B-klas- ser op de 5000 m met een tijd van 16.30.4 min. Wij vernemen nog, dat Van Hoften, Verkerk en Van der Scheur hebben in geschreven voor de districtskampioen schappen, die op 21 Juni te Utrecht worden gehouden. HENGELAARS IN GROOT TENUE De secretaris van de Eerste Rhenense Hengelaarsvereniging „De Voorn" deelt ons mede, dat de vereniging deel zal ne men aan de optocht, die wordt georga niseerd door de V.C.C., ter gelegenheid van de opening van het vreemdelingen seizoen. De heer Pleijler verzocht ons de vele leden van de visclub op te wek ken in groot tenue te verschijnen, d.w.z. gewapend met hengel, laarzen, visnet, schepnet e.z. enz., kortom alles wat bij een hengeluitrusting zoal behoort. De vereniging heeft twee nieuwe le den geboekt. Dit gebeurt practisch da gelijks. Het is daarom geen bijzonder heid, maar wel is vermeldenswaard, dat die nieuwe ledendames zijn. De eerste vrouwelijke vissers in „De Voorn". Wie van de dames in Rhenen volgt dit voorbeeld? BRANDWEERLIEDEN OP REIS Ook bij de Vrijwillige Brandweer Rhenen is het gebruikelijk geworden ieder jaar een uitstapje te maken. Ging de reis vorig jaar naar Köningswinter (Did.), thans staat een trip op het pro binding gesteld om voorbereidingen te treffen voor de ontvangst en de orga nisatie van de dag ter hand te nemen. Helaas kwam er echter bericht bin nen, dat voor deze keer aan de uit nodiging geen gehoor kon worden ge geven, aangezien het regiment momen teel over diverse defensiecentra in Ne derland is verspreid. De Regiments commandant hoopt, dat de band met Rhenen volgend jaar weer opnieuw kan worden aangehaald. We zullen moeten afwachten of „Oranjedag" eventueel met andere plannen voor de negen en twinstigste Juni naar voren zal komen. VOORWAARTS-VETERANEN VERLOREN De veteranen van Voorwaarts speel den Zatterdagmiddag een vriendschap pelijke wedstrijd tegen Opheusden. De opbrengst van de wedstrijd kwam ten goede van het Opheusdense muziek gezelschap. De Rhenenaren verloren met 73. De doelpunten aan Rhenense zijde werden gescoord door W. van Om- GESLAAGD Voor het vakdiploma Fotografie slaag de gisteren te 's-Gravenhage onze stad genoot Hans de Zwart. dat de P.v.d.A. vijf zetels en de C.H.U. vier zetels bezet? dat dit samen een meerderheid be tekent? dat, mochten de geruchten gegrond zijn, in het nieuwe college van burge meester en wethouders afgevaardigden van bovengenoemde partijen zitting zullep krijgen? dat dit dan naar aller waarschijn lijkheid de heren J. Boelhouder (P.v.d.A.) en W. Klaassen (C.H.U.) zul len zijn? dat hierdoor Gemeentebelang eventueel zijn wethouderszetel (de heer G. v. d. Steeg) zou verliezen? dat wij dit onder het grootste voor behoud publiceren, daar het slechts ge ruchten zijn? dat het geen gerucht is, dat de heer W. A. van Noort, Cuneralaan 26 te Rhe nen U noteert voor een abonnement op de Rhenense editie van De Vallei? VERVOER VAN LIJKEN Artikel 128 Het is verboden lijken ter begra ving te vervoeren anders dan in be hoorlijk gesloten kisten. Artikel 129 Elke lijkkist moet naar de begraaf plaats vervoerd worden met een daartoe geschikt middel van vervoer of op een baar, die door minstens acht personen moet gedragen worden. Artikel 130 Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd te verbieden, dat lijken van aan een besmettelijke ziekte over leden personen worden gedragen, en te gelasten dat het vervoer met een lijkwagen of enig ander voertuig moet geschieden en is een ieder verplicht .zich hiernaar te gedragen. Artikel 132 Het zitten op een rij- of voertuig, dienen tot het vervoer van een lijk van aan een besmettelijke ziekte overleden persoon is, behalve aan de bestuurder, aan andere personen ver boden. Artikel 133. Bij het naar de begraafplaats bren gen van een aan een besmettelijke ziekte overleden persoon, zijn de ver voerders verplicht de weg te volgen, die door Burgemeester en Wethou ders mocht worden aangewezen. VOORKOMEN EN BLUSSEN VAN BRAND Artikel 138 Het is verboden, vuur of hete as in mest, as- of vuilnisbakken te wer pen. Artikel 141 Bakkers mogen geen bergplaats van zaagmeel, hout of andere licht ontbrandbare stoffen hebben in de onmiddellijke nabijheid hunner ovens. Artikel 142 Wie vuur moet bezigen tot de uit oefening van zijn bedrijf moet zijn ovens, eesten of stookplaatsen voor de in gebruikstelling door B. en W. doen onderzoeken en goedkeuren. Artikel 148 Het is verboden tussen zonsonder gang en zonsopgang buskruit of andere ontplofbare stoffen te ver kopen. Artikel 149 Het is verboden in de kom der ge meente meer dan vijf-en-twintig li ters petroleum in huis of gebouw of meer dan honderd liters of een erf voorhanden te hebben. Burgemeester en Wethouders kun nen echter vergunning verlenen om een grotere hoeveelheid voorhanden te hebben. Artikel 155 Het is een ieder verboden bij brand binnen het afgezette terrein te komen of zich daarbinnen op te hou den, tenzij door de politie of de opperbrandmeester toegelaten. Artikel 157 De bewoners of gebruikers van gebouwen, erven of vaartuigen in de nabijheid van de brand, daartoe door hem die bij de brand het bevel voert, gelast zijn verplicht uit de aangetaste of bedreigde gebouwen of erven ge redde goederen voorlopig in bewa ring te nemen. Artikel 158 Ieder, onder wiens bewaring, ter gelegenheid van brand, goederen zijn gekomen, is verplicht hiervan binnen vier en twintig uren ter Secretarie kennis te geven; hij mag die goede ren inmiddels aan niemand anders dan aan de eigenaar afgeven. MARKTEN Artikel 163 Het is verboden ziek vee ter markt te brengen, zullende dit terstond op aanzegging der politie moeten ver wijderd worden of door haar verwij derd worden. Artikel 170 Het is verboden, zonder vergun ning van Burgemeester en Wethou ders, op de wekelijkse markten of de jaarmarkten tenten, kramen, draai molens of iets dergelijks te plaatsen. Verschijnt als bijlage van het streekblad DE VALLEI Onder redactie van TANTE IOS Correspondentie te richten aan Tante Jos, p/a Parallel weg 10, Veenendaal. In onze tyd ziet men steeds meer, dat vrouwen allerlei beroepen gaan uit oefenen, die men in vroeger jaren voor het zwakke gesloten placht te houden. Maar hoe ver deze „emancipatie" ook voortschrijdt, voorlopig zal het nog een ongewoon verschijnsel blijven, indien het vak van zeerover door een dame wordt uitgeoefend. Uit vroeger eeuwen zijn enkele gevallen daarvan bekend; daarbij zijn twee de moeite waard om nader op in te gaan. van de rest had enig idee, dat Mary en Anne, die beiden zo voortreffelijk sabel en pistool hanteerden en altijd haantje de voorste waren bij het enteren van een prijsschip, vrouwen waren. Het einde van hun avontuur kwam op een Octoberdag van het jaar 1720, toen Rackham in een overmoedige bui vlak op zoek naar een prijsschip. Daar zijn langs de Noordkust van Jamaica zeilde zeeschuimerijen aan de handel ongeveer de nekslag hadden toegebracht en de Gouverneur van Jamaica een aantal ge wapende schepen klaar had liggen om te trachten hem gevangen te nemen, vroeg Rackham eenvoudig om moeilijkheden en toen het gouvernementsschip plotse ling te voorschijn kwam en de achter volging inzette, verkeerde hij in een on gunstige positie, daar hij voor anker lag en de bemanning dronken was. Het andere schip opende het vuur en spoe dig was het piratenschip geënterd en overmeesterd. Bij het proces beschreef een getuige, hoe het grootste deel van de dronken bemanning zich beneden- deks schuil hield en het vechten aan Mary Read en Anne Bonney plus een man overliet. Mary schreeuwde tegen de lafaards, dat ze aan dek moesten ko men en vechten en toen ze niet in be weging kwamen, schoot ze door het luik naar beneden, waardoor een man gedood en anderen gewond werden. Het proces had plaats op 16 Novem ber 1720 in de oude hoofdstad van Ja maica. Uitgezonderd de twee vrouwen werd de gehele bemanning ter dood ver oordeeld en terechtgesteld. Een der ge tuigen verklaarde onder ede, dat Mary Read op de vraag welke attractie eigen lijk het zooroversbestaan met zijn voort durend levensgevaar en vooruitzicht van een dood in schande voor haar had, geantwoord had: „ophangen vind ik niet zo erg, want als het piratenbestaan gevaarloos was, zou iedere lafaard zee rover worden en dan zouden er zoveel zijn, dat de werkelijk moedige kerels van honger zouden omkomen." Maar ook de twee vrouwen werden schuldig bevonden en toen men vroeg wat ze sche piraten, die zich op een bepaalde konden aanvoeren, waarom de doodstraf dag overgaven aan de Gouverneur der!eventueel niet ten uitvoer zou moeten Bahama-eilanden, kapitein Woodes Ro- worden gelegd, brachten ze tot verras- gers. Op grote schaal werd hier gevolg sing van de mannelijke jury hun biolo- aan gegeven. Maar tenslotte kroop het gische positie in het geding. Dit was een bloed waar het niet gaan kon, van het argument in een zeeroversproces. Het kalme, eentonige leven aan de wal wer- Probleem werd opgelost door een vrou- den de kerels kriebelig en aan de roep- welijke jury bijeen te roepen, die vast- Over de afkomst van Mary Read we ten we slechts, dat haar moeder een jonge en levenslustige weduwe was, die haar dochter als een jongen opvoedde. Mary werd page bij een frangaise, maar toen zij opgroeide en zwerversbloed bleek te hebben, kreeg ze er genoeg van om allerlei kleine karweitjes op te knappen. Ze monsterde op een oorlogs schip en nadat ze enige jaren gediend had, deserteerde ze en vocht bij de in fanterie in Vlaanderen, waar ze een aantal gevechten meemaakte en zich onderscheidde. Na een poos voelde ze toch meer voor de cavalerie en ging over naar een escadron. Aan haar krijgs„mans" loopbaan kwam een ein de, toen ze verliefd werd op een knappe jonge Vlaamse wapenbroeder. Hem openbaarde zij haar kunnen. Het geluk kige stel werd uit de dienst ontslagen, trouwde en opende een herberg „De drie hoefijzers" genaamd. Alles ging voorspoedig, totdat de echtgenoot stierf. De ontroostbare weduwe trok opnieuw mannenkleren aan en nam voor de tweede maal dienst in een regiment in fanterie. Zodra de vrede echter getekend werd, bracht ze een beetje variatie in haar zucht naar avontuur en monster de op een Vlaams schip, dat naar West- Indië vertrok. Maar haar tweede tocht als matroos liep ongelukkig af. Toen het schip het eiland Cuba naderde, werd het achter volgd en overmeesterd door Engelse zeerovers. Het werd geplunderd en als gunst mocht de bemanning met het leeggehaalde schip haar weg vervolgen, met uitzondering van matroos „Mary die in verband met „zijn" Engelse na tionaliteit gedwongen werd zich bij het zeeroversvolkje aan te sluiten. Mis schien was er niet zo heel veel dwang voor nodig. Hoe het ook zij, in verba zend korte tijd wist zij, hoe een schip in elkaar zat en wist zij even handig kortjan en marlpriem te hanteren als wie ook. Van haar avonturen ter zee werd pas omstreeks 1717 meer bekend, toen de Engelse koning een algemeen pardon afkondigde voor alle Westindi- GEVONDEN EN VERLOREN Aan het politiebureau te Rhenen wer den de volgende voorwerpen in de af gelopen week aangegeven als gevonden: blauwe jongensjas; plastic ceintuur; dop van een benzinetank; duif nr 52/ 864061 D 997; speldje met opschrift „Jerusalem"; electrisch scheerapparaat merk Braun, licht beschadigd. Verloren: kleine huissleutel; bruine plastic handtas, inh. foto'9, ham, zak doek; poederdoos; zonnebril; ball-point merk „Scandia"; groene vulpen; 2 foto toestellen merk Kodak; verstelbare tang; penningmeter; vierdelige duim stok. SPORTCLUB RHENEN 2 KAMPIOEN? Sportclub Rhenen 2 speelt Zaterdag de laatste wedstrijd voor de competitie van dit seizoen en wel tegen Merino's te Veenendaal. Wanneer de Sportclub de beide puntjes in de wacht sleept, is Rhenen weer een kampioen rijker. Sportclub 2 speelt in de res. 3e klasse E van de Z.M.C. der K.N.V.B. JAARVERGADERING ZIEKENZORG De vereniging Ziekenzorg komt Maan dag 15 Juni in het Wijkgebouw aan de Nieuwe Veenendaalseweg in jaarverga dering bijeen. De vereniging telt niet gramma naar België en wel op 15 Juli. minder dan 1400 leden. De namen van inzenders van zilver papier en andere materialen van deze keer zijn: Gerrie Muller, Veenendaal; Jansje van Hunnik, Veenendaal; Mevr. G. Budding, Veenendaal; Personeel Herstellingsoord, Lunteren; Familie Looijen, Veenendaal. ONZE JARIGEN Sibbelle Keuken, Veenendaal; Jansje v. Hunnik, Veenendaal; Gerrit van Wyk, Veenendaal; Judith v. Manen, Veenendaal; Jaantje van Kooten, Veenen daal; Jannie van Dijk, Veenendaal; Marijke Harmsen, Veenen daal; Nelleke Middelman, Veenen daal. GRAPJES Een jongeman had op een avondje een paar .stukjes op de viool ten beste gegeven. Na afloop zei hij: „Het is me onbegrijpelijk, maar ik heb nog nooit zo slecht gespeeld als vanavond." „O," vroeg toen een van de toehoor ders, „hebt u dan al eens eerder ge speeld?" (Van Boekenvriend, Rhenen) 12 Juni: 12 Juni: 14 Juni: 15 Juni: 18 Juni. 18 Juni. 19 Juni: 21 Juni: Jongens ik ben door de grapjes heen. Stuur mij er nog eens een paar. Niet te lang mee wachten hoor, ik heb er wer kelijk geen een meer. TANTE JOS. stem van het wilde, vrije leven met zijn opwinding, rijke buit en andere geneug ten konden uiteindelijk weinigen weer stand bieden. Mary koos de groep rond om de beruchte piraat kapitein John Rackham, in de wandeling „Calico Jack", onder wiens bevel zij al spoedig een grote reputatie van moed en bloed dorstigheid kreeg. In deze tijd begon een ster van een andere „zeeroofster" te rijzen, n.l. Anne Bonney, die door een curieuze samen loop van omstandigheden eveneens bij de bemanning van „Calico Jack" te recht kwam. Zij was de dochter van een Iers advocaat en een dienstbode. Haar ouders emigreerden naar de Nieuwe Wereld, toen zij nog jong was; haar va der oefende nog eerst enige praktijk uit, ging daarna in de handel en was ten slotte in staat een grote plantage aan te kopen. Toen haar moeder stierf, was Anne een knappe wildebras van zestien jaar, die voor haar vader het huishou den deed. Zij was nu iemand, die een flinke erfenis te wachten had en had vrijers genoeg, in weerwil van haar trots en onstuimig karakter. Haar wild heid bleek voldoende, toen zij op een keer in een woedende bui haar dienst bode met een mes neerstak. Geheel in stijl werd zij verliefd op een jonge ma troos met een bijzonder slechte repu tatie. met wie zij trouwde en prompt gooide haar vader haar het huis uit. Als echtgenote was Anne de voortzetting van degene die ze als dochter was ge weest. Zij vestigden zich op het eiland Providence, waar Anne de rusteloze aandacht van de knappe „Calico Jack" trok, die haar er gemakkelijk toe be woog hem naar zee te volgen, gehuld in mannenkleren. Rackham was een stoutmoedig en suc cesvol zeeschuimer. Op de kust van Jamaica enterde en plunderde hij tal van schepen, waaronder datgene van Mary Read. Door een merkwaardige samen loop werd zij dus de tweede vrouw te midden van „Calico Jack's" piranten- puikje. Spoedig liet ze zien uit welk hout ze gesneden was. Ze werd verliefd op een zeeman die zich bij de piraten had gevoegd, nadat zijn schip geënterd was. Toen hij met een der piraten ruzie kreeg en naar de wal ging om het uit te vechten, zocht Mary op haar beurt twist met zijn tegenstander, zag kans om twee uur vóór haar minnaar het tot een strijd te laten komen en doodde de ander. Slechts twee personen aan boord kenden het geheim van haar kunnen Anne Bonney en de kapitein. Niemand stelde, dat beide gevangenen ook tussen de kerkermuren hun vrouwzijn niet hadden kunnen verlochenen. Per slot van rekening werd geen der beide vrou wen terechtgesteld. Mary Read stierf in de gevangenis aan koorts; Anne Bonney werd na een aantal jaren in vrijheid ge steld en verzonk in vergetelheid. OORLOG TEGEN DE VERKOUDHEID De voorzitter van een vereniging van artsen, die in de industriële bedrijven van de „Midlands" in Engeland werk zaam zijn, heeft op een vergadering van deze associatie verklaard, dat men met pillen, vitamine-tabletten, serum-inspui tingen en scheikundige producten in de strijd tegen de verkoudheid nog niet veel heeft bereikt. Door de fabrieken en de woningen stofvrij te maken en in de fabrieken de enkele arbeider meer ruim te toe te staan, zou men met meer suc- 1. Invulraadsel, waarvoor je alleen de letters b, e, s en t mag gebruiken, x een klinker x x boom xxx vrucht xx xx beter dan beter x x x x x dier XX XX heeft een hengelaar xxx meisjesnaam x x geen vloed x een klinker. 2. Mijn geheel bestaat uit 33 letters'.ces de verkoudheid bestrijden, en vormt een bekend spreekwoord. 6, 14. 31, 8, 13, 22, 23, hoofdstad van Noord-Holland; 1, 24, 28, 30 landbou; wer; 5, 16, 10, 4, 32 neerslag; 27, 2, 15, 11, 3 tamelijk dik; 33, 7, 19, 26 hande-| ling; 12, 7, 17, 9 binding; 21, 18, 3 insec- tendodend middel; 25, 29 nota bene; 4, 20 voegwoord. uba pueq uaa ua ua^aoJS ap aaaA\ leemane jois joj, "PUBjq -a3 puoui ap uep uazeiqag paeq aa^ag -g •a 'qa ';aq 'iaaq 'isaaq '^saq 'saq 'sa 'a NaoNissoTdo aci zeggen beter Voor de handen niets dan HAM EA - GELEI. EET MINDER EN WORDT OUDER Gebleken is, dat bij 6000 mensen, die hun gewicht door minder eten blijvend normaal kregen, de sterfte daalde en wel bij de mannen met 20*/» en bij de vrouwen zelfs met 33%. LEVERTRAAN EN VITAMINES De levertraan heeft een hoog vita minegehalte omdat de kabeljauw en de walvis, waarvan deze drank afkomstig is als hoofdvoedsel kleine schaaldieren gebruiken, die zich bijna uitsluitend met de kleinste groene zeeplantjes voe den, waarvan de vitamine-rijkdom be kend is. VEENENDAAL Ondertrouwd: H. van de Kleut, 28 jaar en W. van de Pol, 24 jaar; G. Robbert- sen, 28 jaar en J. van de Loosdrecht, 26 jaar; W. Looijen, 26 jaar en C. Heikamp, 23 jaar; E. van Dijk, 36 jaar en A. C. van Binsbergen, 31 jaar. Getrouwd: J. G. van de Scheur, 23 jaar en M. Ditewig, 23 jaar; H. van Ravens- waaij, 21 jaar en G. Diepeveen, 20 jaar; H. van Manen, 24 jaar en S. Pieters, 23 jaar; P. ter Maaten, 24 jaar en M. C. Gaasbeek, 21 jaar. Geboren: Cornelia Dina, d. v. C. van de Scheur en K. Eerland; Jan, z. v. T. van de Pol en J. de Kievid; Catharina Jacoba, d. v. G. van de Klift en E. T. van van den Bos; Geert, z. v. G. van der Pest en B. van de Weerd; Cornelia, d. v, H. Gerritsen en J. Kroes; Willem Cornelis, z. v. W. C. van Ravenswaaij en C. Blan- kenspoor; Jannigje, d. v. M. Hardeman en R. Hardeman; Hendrik, z. v. J. W. van Capelle en G. Koudijs; Pieternella, d. v. H. Achterberg en D. van de Pol; Maria Cornelie, d. v. K. G. Heij en N. Molenbeek; Christiaan, z. v. P. Will en A. G. Hamoen. Overleden: Otto Spronk, 88 jaar, wedn. v. Janna Jansen. GELD. VEENENDAAL EN EDERVEEN Geboren: Wouterina, d. v. C. van de Pavert en C. J. van Lunteren; Wille- mina, d. v. C. W. van Egdom en J. H. C. Nap; Gerrit Teunis, z. v. J. Lagerweij en M. van Donkelaar; Marinus, z. v. W. van Voorst en G. van Holland; Willem, z. v. W. Rosendaal en M. Vink; Gerard, z. v. H. van de Bovenkamp en A. J. van Dijk. Overleden: H. Geurtsen, 61 jaar. Ondertrouwd: A. van Dijk en P. van de Loosdrecht; A. van de Haar en H. v. Rotterdam. Getrouwd: L. van de Pest en H. van der Poel. RHENEN Geboren: Janna Hendrika, d. van J. H. Vos en M. van Baaren, Zuidwal 26; Jannetje, d. van J. Henzen en Chr. H. Hass, Wilhelminastraat 36; Evert Jan, z. van H. Zegers en D. M. van Kooten, Veenendaal; Hendrik Jan, z. van J. H. Loois en A. J. van de Weetering, Nieuwe Veenendaalseweg 152. Ondertrouwd: Hendrik Albers en Gijsberta Spies. Getrouwd: Ar ie Pieter Redert en Jan nigje Zwanepol; Kok Gwan The en Hedwig Reynaert. Overleden: Arie van den Berg, 73 jaar, ongehuwd, Rijksstraatweg 40;- Klaas Toes, 19 jaar, ongehuwd, Ede; Dirk van Verseveld, 7 dagen, Cuneralaan 60 (overl. te Wageningen). RENSWOUDE Geboren: Nicolina Lilian, d. van N. Roeleveld en A. G. Tulp (B. 79). Ondertrouwd: Hendrik Kranenborg, 29 jaar, Barneveld en Jacoba Wilhel- mina Varel, 24 jaar. AMERONGEN Geboren: Geertruida C. A., d. van E. Brevé en W. Veenendaal. Overleden: Jan H. Lunshof, 38 jaar. Ondertrouwd: Anthonie Leppers, 25 jaar en Maria van Veenendaal, 23 jaar. Getrouwd: Willem Reede, 24 jaar en Lena Pieternella Pluijgers, 22 jaar. M j hardt M jnhardt Hoofdoijnpoe ders. Hoofdpijn tabletten Doos Koleer 47 80

De Vallei | 1953 | | pagina 5