Nu ook in Veenendaal Veilig-verkeersweek Hleelsman's Boekhuis Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Grote verkeersborden-wedstrijd Zon schijnt nu 17 uren van de dag Avondvierdaagse in volle gang Badm lutsen Fa. J. F. TAK I AGENDA 1 Fa S BOS Hoofdstraat 91-93 GOUD - ZILVER - UURWERKEN Veenendaal. (Ons We er p ra a tje^) 27e JAARGANG VRIJDAG 19 JUNI 1953 No. 24 Abonnementsprijs 0.95 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Yeenendaal Telef. 601, Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven VALL Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei" ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12c. Minimum p. advert, 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 120 woorden 1.30, elk woord meer 6 cent. Verschijnt in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Rensvvoude, Scherpenzeel Het steeds toenemend aantal verkeersongevallen, ook in onze gemeente, maakt het noodzakelijk dat wij ons eens terdege bezinnen op het gevaar dat iedere weggebruiker dagelijks bedreigt. Een goede gelegenheid daartoe biedt de Veilig-verkeersweek welke, te beginnen Zaterdag 27 Juni aanstaande, in Vee nendaal wordt gehouden. Veenendaal zal deze week geheel in het teken staan van de veiligheid op de weg. Spandoeken zullen boven de wegen gehangen worden en verder zullen ook vele winkel-etalages op deze actie-week zijn afgestemd en een onderdeel vormen van een attractieve en leerzame verkeersborden-wedstrijd. Drumband verkeers- brigade komt De Veilig-verkeersweek zal worden geopend door het optreden van de gro te drumband van de verkeersbrigade uit Kampen. Deze band, die stellig veel be langstelling zal trekken, maakt Zater dagmiddag 27 Juni een mars door de ge meente. Verder zai tijdens de verkeersweek gedurende enkele dagen een stand op de Markt worden ingericht waar het pu bliek op alle mogelijke manieren zal worden voorgelicht omtrent het gebruik van de verkeersregels en waar men zich ook op zijn verkeersbekwaamheid kan laten testen. Op de Markt zullen de wielrijders ook in de gelegenheid worden gesteld om de achterspatborden kosteloos te laten witten. Ook zal deze week de speciale geluids-propagandawagen van het Ver bond voor Veilig Verkeer door onze stra ten rijden. Speciale filmvoorstellingen Het programma voor de komende vei lig verkeersweek in Veenendaal, geor ganiseerd door de nog eerst kortgeleden opgerichte plaatselijke ver. voor Veilig Verkeer, is nog niet definitief vastge steld. In ons volgende nummer komen wij hierop dan ook nog nader terug. Wel is nog bekend dat er interessante film voorstellingen gegeven zullen worden in gebouw ,.Eltheto". En voor volwassenen, èn voor de schooljeugd. Behalve culturele films zullen er ook rolprenten gedraaid worden welke het bevorderen van de veiligheid op de weg beoogen. In de Veilig-verkeersweek zal tevens een verkeersborden-wedstrijd worden gehouden, waaraan door ieder gratis kan worden deelgenomen. In de etalages van ongeveer 80 win keliers zullen kleine verkeersbordjes op «Sï veiligvcrkcersdriehoek worden ge plaatst. Onder ieder verkeersbordje hangt een nummer. De deelnemende winkeliers zullen formulieren uitdelen waarop de teksten voorkomen van alle verkeersboidjes. De bedoeling is, dat achter deze teksten het corresponderen de nummer van het verkeersbordje KIND VERWONDDE ZICH MET HETE KOFFIE In een onbewaakt ogenblik was het 4-jarig dochtertje van de fam. H. in de Julianastraat op het anrecht in de keu ken geklommen. Zij trok een pas ge vulde koffiepot omver, waardoor zij de koffie over haar lichaampje kreeg. Met ernstige brandwonden is de kleine naar het Juliana-ziekenhuis alhier overge bracht. WIELRIJDSTER DOOR AUTO AANGEREDEN Een dame reed Woensdag op de fiets uit de Da Costastraat de Kerkewijk op, echter zonder op het verkeer te letten. Gevolg was dat de bestuurder van een uit de richting Rhenen komende auto haar niet meer kon ontwijken en haar aanreed. Door een snelle reactie van de bestuurder liep het nog goed af en be kwam de wielrijdster alleen verwondin gen aan het hoofd. HET NIEUWE ORGEL VAN RADIO TURIJN Radtö Turijn heeft een nieuw orgel in gebruik genomen. Het behoort tot de allermodernste orgels; het heeft 32 pe dalen en 6408 pijpen. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties Assurantie-, Hypotheek- en beëdigd als makelaar en taxateur Woningbureau BROUWER, Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 290 i= Samengesteld in samenwerking if met de V.V.V. de Ver. v. Vreem- U delingenverkeer „Veenendaal" g II Zaterdag 20 Juni 6 uur Intocht stoet deel- nemers Avondvierdaagse. (In geb. Eikenlaan) 7.30 uur =1 Optreden van Illusionist Gor- II li don. Zaterdag 27 Juni 4 uur Opening Veilig ver- i| keersweek door mars van 11 Drumband Verkeersbrigade Kampen. V.V.V.-excuxsie naar natuur- |f monument Slaperdijk. Start g 2.30 uur bij Café „De Hof' bij Renswoude. H Luxor Theater: Van heden Vrijdag t/m. Maan- dag de film „Neptune's ff Daughter" en van Dinsdag t/m. Donderdag „Achter de ff brede Missouri". wordt geplaatst, zodanig dus dat de tekst overeen komt met het genummer de verkeersboi'dje. Het is geen moeilijke opgave, doch de wedstrijd is voor ieder bijzonder leer zaam. In ons volgende nummer zullen de namen van de deelnemende winke liers worden bekend gemaakt. Aan deze wedstrijd zijn vele mooie prijzen ver bonden. Boekjes waarin alle verkeersborden voorkomen zijn verkrijgbaar op het secretariaat van de ver. Veilig Verkeer, Beatrixstraat 56 en in de veilig verkeer- stand op de Markt. Het is de eerste keer dat in Veenen daal een veilig verkeersweek wordt gehouden. En waar over het algemeen nog veel aan de verkeersgezindheid van de weggebruikei-s mankeert, zal van een dergelijke actie stellig een preventieve invloed hierop uitgaan. Dat de eerst enkele maanden geleden opgerichte plaatselijke ver. voor Veilig Verkeer reeds dit jaar een veilig ver keersweek heeft kunnen organiseren, is een spiekend bewijs van de activiteit die zonder twijfel tot resultaat zal hebben dat de veiligheid op de Veenendaalse wegen merkbaar zal worden vergroot. Nog 40 evacuees in Veenen daal Op het ogenblik zijn het nog een 40- tal evacuees uit de watersnoodgebieden die in Veenendaal verblijven. Over het algemeen zijn het nog oudere mensen en vrouwen met kinderen waarvan de mannen reeds in hun respectievelijke woonstreken werkzaam zijn. Verder zijn deze mensen meestal afkomstig uit de zwaarst getroffen gebieden en uit Zierikzee. WEER SLACHTOFFERS VAN KRUIS PUNT PRINS BERNHARDLAAN Op het beruchte kruispunt Prins Bernhardlaan, hoek Buurtsteeg had Za terdagavond een aanrijding plaats tus sen twee personenauto's, waarvan één bestuurd werd door de heer D. uit Vee nendaal en de andere door de heer R. uit Bennekom. De heer R. liep enkele schaafwonden op en weid onder behandeling gesteld van dr Hey. Beide wagens liepen flinke materiële schade op. De wagen van de heer R. moest naar een garage worden gesleept. WIELRIJDSTERS KENNEN HUN KARRETJE SLECHT Iedere week weer zijn het prompt zo'n vier of vijf dames die op het politie bureau aangifte komen doen van dief stal van hun rijwiel. Even vaak ech ter blijkt dan gelukkig dat er geen sprake is van diefstal, want het is altijd hetzelfde liedje: de dames namen al winkelend een verkeerde fiets mee. Totnogtoe kwamen de verloren gewaan de damesrijwielen altijd weer bij de wettige eigenaresse terug, zij het dan tegen betaling van het bekende bon netje van de politie, wegens het niet op slot zetten. Het is maar goed dat de dames hun echtgenoten beter kennen dan hun fiets, want dan zou de verwarring misschien nog meer narigheid geven. TUINFEEST IN OUWEHANDS DIERENPARK Als eerste van een nieuwe reeks feestavonden presenteert Ouwehands Dierenpark op Donderdag 25 Juni a.s. een revue waarvan op het programma klinkende namen vermeld staan. Zo zien we o.a. Helma en Selma, de ster ren van de Belgische Radio-omroep, welke begeleid worden door het dans- orkest The Flying Dutchmen, het popu laire orkest van Radio Luxemburg. Voorts is er een unieke gelegenheid om een origineel Amerikaans Hammond orgel te zien en horen spelen. De orga nist is Harry Jansen. Verder zijn vermeld: Mr. Doodle, de droogkomiek tot in het oneindige, Pier- ke, de muzikale timmerman, West- Friese humor van Kees Stet en een prachtige Boerenkapel met als gasten Hanneke en Janneke. Tenslotte vermelden wij nog de grote Tiroler Show met de onvergetelijke jodelzang van Olga Lowina. Na afloop bal met medewerking van The Rhythme Quartet o.l.v. Jo Peters. Het programma is als vanouds uit stekend. nu het weer nog. AFHALEN VIS-ACTEN Be Burgemeester van Veenendaal maakt bekend, dat van Maandag 22 Juni 1953 af, elke dag gelegenheid bestaat tot het afhalen van de aangevraagde vis- akten voor het seizoen 1953-1954. De akten kunnen worden afgehaald aan het Politiebureau, Hoofdstraat 34. Leden van de Hengelspoi'tvereniging „De Rietvoorn" zullen, in afwijking van het bovenstaande, hun akten ontvangen via het Bestuur van die vereniging, voorzover zij hun aanvragen aldaar heb ben ingediend. EIERMARKT Dinsdagmorgen waren op de weke lijkse eiermarkt te Veenendaal 98.000 eieren aangevoei'd. Prijs van 14— tot 15.- per 100 stuks. De handel vlug. De drumband van de Ver keersbrigade uit Kampen welke vol gende week naar Veenen daal komt. (FotoDgbl. v. A.) VIERING 10-JARIG BESTAAN BUURTVER. „DOOR EN VOOR ELKANDER" De buurtver. „Doqr en voor elkander", welke vereniging omvat de dr Kuiper straat, Da Costastraat en Da Costaplein, heeft Dinsdagavond het 10-jarig bestaan gevierd. In de openlucht van de dr Kui perstraat kwamen de leden bijeen. Een hoogtepunt van deze lustrumviering was de huldiging van het bestuur en in het bijzonder van de heer A. de Koning, de oprichter van de vereniging. Door een uit de buurtbewoners ge vormde commissie werd hem een polshorloge aangeboden, terwijl ook de echtgenote van de heer De Koning in de huldiging deelde en een prachtig bou quet rozen in ontvangst moest nemen. Verder werd deze avond een bijzon der aantrekkelijke verloting gehouden. Alle deelnemers kregen namelijk een prijs. Ook werden verschillende spelen en wedstrijden geoi-ganiseerd, zoals hardlopen, zaklopen, ezelprikken, hard lopen met kruiwagens enz. Ten slotte werd elk verenigingslid verrast met een mooi herinnerings wandbord waarop o.a. de oprichtings datum 16 Juni 1943 en de naam van de ver. waren verwerkt. Het geheel werd tot een zeer gezellige avond. Deze jubilerende vereniging, is een van de weinige Veenendaalse buurt verenigingen welke nog actief zijn. Ver meldenswaard is nog dat deze buurtver. in 1943, in de oorlog dus, ontstond naar aanleiding van een tocht van kinderen die per paard en wagen in de Betuwe gingen kei'sen eten. OPGAVE VAN PLEEGKINDEREN In verband met de inwerkingtreding der „Pleegkinderenwet" brengen Bur gemeester en Wethouders van Veenen daal het navolgende ter kennis: Hoofden van gezinnen of inrichtin gen, waarin op 1 Juli 1053 één óf meer pleegkinderen in de zin der pleegkin derenwet worden verzorgd of opgevoed, dienen hiervan vóór 1 Augustus 1953 schriftelijk aan Burgemeester en Wet houders kennis te geven. Indien na 1 Juli 1953 een pleegkind ter verzorging enz. wordt opgenomen, moet hiervan binnen een week na de opneming eveneens schriftelijk worden kennis gegeven aan Burgemeester en Wethouders. Op gelijke wijze moet worden ken nis gegeven aan Burgemeester en Wet houders van het vertrek alsmede van het ovexlijden van een pleegkind. Overtreding van deze bepalingen is strafbaar ingevolge de genoemde wet. Formulieren tot het doen van de ver eiste kennisgevingen, kunnen worden afgehaald en ingeleverd ter gemeente secretarie, (Afd. Sociale Zaken), Hoofd straat 92, alhier. BIGGEN MARKT Dinsdag waren op de wekelijkse big- genmarkt aangevoerd 55 biggen. De prijs varieerden van 25.- tot 48.- per stuk. Handel kalm. bracht. Genoemd mogen worden de zware regens in de eerste week van April, de zware nachtvorsten omstreeks 10 Mei, die op tal van plaatsen zware schade aanrichtten, en een te droge pe riode in de Meimaand. Op 10 Mei wer den dicht bij de grond temperaturen van 6 a 7 gr C onder het vriespunt ge meten; vooral in de omgeving van de Betuwe en de Achterhoek is door nacht vorst veel schade aangericht. Hier volgen nog enkele cijfers over het „voorjaar van 1953". De gemiddelde etmaaltemperatuur, te De Bilt berekend, bedroeg 8.8 tegen normaal 8.6 gr C. De hoogste temperatuur, 28.4 gr C, werd op Tweede Pinksterdag (25 Mei) waarge nomen; de laagste -4.0 gr C op 2 Maart. Het aantal vorstdagen bedroeg 15 tegen 16 normaal. April bracht een flink over schot aan uren zonneschijn, waardoor het voorjaar in zijn geheel voor De Bilt 520 uren zonneschijn deed registreren tegen normaal 501 uren. Het was overal een te droog voorjaar. In De Bilt viel totaal 94 mm regen tegen normaal 149 mm. De waxme periode van 15 tot en met 25 Mei was volop zomers met in De Bilt 6 tegen normaal 3 zomerse dagen. De lente wordt hier berekend over de maanden Maart, April en Mei. De eer ste dagen van Juni waren buitengewoon koud. Op 2 Juni kwam het kwik in De Bilt niet hoger dan 9.2 gr C. Een zo laag maximum werd in Juni in De Bilt de laatste 100 jaren niet waargenomen. Dit record stond nog steeds op 12 Juni 1916 met een maximum van 10.8 gr C. A.s. Zondag. 21 Juni, bereikt de zon weer haar hoogste punt op de Noorder keerkring, en wel 's avonds om precies zes uur. De zon staat dan van 's morgens 4 h en 19 min. tot 's avonds 4 minuten over 9 boven de horizon, dat is 16 h en drie kwartier. Geheel donker wordt het 's nachts niet, daar de zon slechts 7 uur en 1 kwar tier onder de horizon is en avond- en morgenschemerng rond deze langste dagen van het jaar vrijwel in elkaar overgaan. Wanneer zich een periode met regen achtig weer voordoet, kan men dikwijls horen zeggen: „dat duurt tot de langste dag". Men wil hiermee aangeven, dat zo dra de langste dag is bereikt, het weer zal verbeteren. In werkelijkheid zullen wij hen, die dit altijd hebben gemeend, moeten teleur stellen, daar het weer zich niets van de datum 21 Juni aantrekt en evenmin van het feit dat de zon op die dag het hoog ste pnut op ons noordelijk halfrond be reikt. Er is over het algemeen wel een ver schil tussen het weertype dat in de voor zomer voorkomt (dikwijls nog koude winden uit noordelijke richting) en het weertype in de nazomer, dat veelal een rustiger, zwoel en meer zomers karak ter heeft. De overgang voltrekt zich zeer langzaam en is dikwijls eerst in de Julimaand, die gemiddeld de wannste is van het gehele jaar, merkbaar. Begint volgens de kalenderindeling de zomer a.s. Zondag, meteorologisch worden de seizoenen naar de drie volle maanden ingedeeld. Zo behoren de maanden Juni, Juli en Augustus tot de zomer. De zomer van 1051 alsook die van 1952 heeft ons flink teleui-gesteld, daar het aantal zomerse dagen (maximum-temperatuur 25 gr C of hoger) in het gehele land beneden normaal bleef. In de Bilt werden in 1951 en ook in 1952 slechts 14 zomerse dagen gemeten tegen 23 normaal. Het kan echter nog erger, want het jaar 1882 bracht er slechts 6. Op het voorjaar (Maart, April en Mei) kunnen wij met voldoening terugzien, al heeft het ook enkele tegenslagen ge- 50 JAAR BIJ DE V.S.W. Zaterdag herdacht de heer G. Jacob- sen de dag, dat hij 50 jaar geleden in dienst trad bij de Veenendaalse Stoom spinnerij en Weverij N.V. 's Morgens had in de showroom een huldiging door de Directie plaats, waar bij de jubilaris, onder een hartelijke speech van de heer J. Bottenheim een enveloppe met inhoud en een kistje si garen werd overhandigd. Mede waren hierbij aanwezig de heren Nijhoff en Van Berkum. Hierna volgde de huldiging in de fa briek, waar de jubilaris een mooi ca deau werd aangeboden. Het heeft de jubilaris, die als wever bij genoemde N.V. in dienst is, deze dag ook verder niet aan belangstelling ontbroken. De Veenendaalse avondvierdaagse, waarvan nu ongeveer de helft is gelopen, is tot heden uitstekend verlopen. Gisteravond en Woensdagavond hebben de weersomstandigheden er aan medegewerkt om de wandeltrips tot een wandel- feest te maken. Ook de organisatie bleek goed geregeld en alles verliep vlot en rustig. Het aantal deelnemers werd ruim driemaal zo veel als vorig jaar, namelijk 231. Er zijn ook verschillende deelnemers van buiten Veenendaal. Men had nog gehoopt op een honderdtal deelnemers uit Eist, maar het bleek dat ook in Eist zelf de avondvierdaagse gelopen wordt. Deelnemende groepen zijn die van de Veenendaalse Nationale Reserve, R.K. V.V.V.-EXCURSIE NAAR DE SLAPER DIJK De volgende excursie, georganiseerd door de Veenendaalse Ver. voor Vreem delingen Verkeer, zal zijn een zomer- excursie naar de sinds kort tot natuur monument verklaarde Slaperdijk en omgeving. Deze excursie zal plaats vin den op Zaterdagmiddag 27 Juni. Ge start wordt om 2.30 uur bij café „de Hof" bij Renswoude. (Bushalte Fa. De Haas en N.B.M.). Allereerst zal een bezoek gebracht worden aan het natuurresex-vaat „Alle- manskamp". Dit prachtige stuk natuur heeft de voor deze terreinen karakteris tieke plantengroei. Er groeit een orchidé, die nergens anders meer aangetroffen wordt en ook de Moeraswespenarchis (Epipactis palustiis), een orchidé die in schoonheid voor haar tropenzusters niet onder doet. Daarnaast bloeien nu volop de flu weelrode Wateraardbei en diepblauwe Gentianen. Men behoeft werkelijk geen dure alpentocht te maken om deze te zien want hier onder de rook van Vee nendaal staan ze volop. Langs de met hakhoutbeplante taluds gaat de excursie naar de Munnicke heul, de plek waar in 1855 tijdens de water snood de beruchte dijkdoorbraak plaats vond. Dit wiel, vol waterlelies en andere intei-essante waterplanten, is zeer de moeite waard. Bij „Het Nieuwe Werk" kunnen de deelnemers genieten van het schitteren de uitzicht op de Heerlijkheid Rens woude. De prachtige dubbele laan ter weerszijde van de gracht is geheel in de trant van het Franse Versailles. Hier broeden de Wielewaal, Boomklever, Staartmees, Groene- en Bonte Specht, Grauwe klauwier enz.; moeilijk te be naderen vogels waarvan men in vol komen rust iets te zien kan krijgen. Hier stroomt ook de aardige Fluiter beek. Op het werk aan de Daetselaar, een militair verdedigingswerk van Prins Maurits, bloeit nu volop de Dopheide. Deze keer gaat men over Ubbescho- ten, langs het aardige koepelkerkje van Renswoude, een schepping van de bou wer van het Paleis op de Dam te Am sterdam, Jacob van Campen, naar het uitgangspunt terug. REMBRANDT OVERTROEFD Rembrandt van Rijn heeft als schil der ook aan het technische gedeelte van zijn werk de allergrootste aandacht be steed. Hij verniste zijn schilderijen met de meest kostbare stoffen, die uit verre landen kwamen. Met de door hem ge kozen hulpmiddelen had hij bereikt dat zijn schilderijen gedui-ende een der tigtal jaren de intensiteit van het kleu- ren-gamma behielden. Nu heeft men te Londen omvangrijke experimenten uitgevoerd met syntheti sche vernissen. Dit vernislaagje werd aan sterke ultra violette stralen bloot gesteld hetgeen mag worden veigeleken met een zon-bestraling gedurende tal van jaren. Het resultaat was zeer be moedigend. De onderzoekers stelden vast, dat dit soort vernis gedurende de eerste honderd jaren niets van zijn transparentie zal verliezen. Men heeft dan ook direct een schilderij van Rem brandt, de „Capucijn" op deze manier gerestaureerd. Geef VADER een BOEK of VULPEN van AMSTERDAM LICHTSTAD. In Amsterdam brandde deze week de feest verlichting ter gelegenheid van het Holland Festival. Foto: Het verlichte Paleis op de Dam. Jeugdapel, de wandelsportver „V.S.W." en twee groepen van het kamp „Over berg", terwijl de Veenendaalse Huis houdschool meeliep met niet minder dan 112 leerlingen. Verder lopen nog een 45 individuelen mee. Het slot van deze vierdaagse zal een feestelijk karakter "hebben. Na een mars van 20 km. van de senioren en van 10 km. van de junioren, komt de hele stoet tippelaars, begeleid door de muziek - corpsen „D.S." en „Caecilia" en het Pij perscorps „Prins Bernhard", Zaterdag middag omstreeks 6 uur in Veenendaal aan. Na een tocht door de gemeente gaat men ontbinden bij de school aan de J. G. Sandbrinkstraat en het is hier dat burgemeester Bakker aan de deelne mers de diploma's en de herinnerings medailles zal uitreiken. Het is te hopen dat het weer zich vanavond en morgenmiddag ook goed zal houden. Totnogtoe zijn er weinig uit vallers en het ziet er dus naar uit dat deze Veenendaalse avondvierdaagse een groot succes zal worden. Vermeldens waard is nog dat alle deelnemers Za terdagmiddag een consumptie aangebo den krijgen van de Veenendaalse Ver. voor Vreemdelingen Verkeer, welke verenging mede de organisatie van de avondvierdaagse op zich genomen heeft. VOOR BETERE UURWERKEN WICHELROEDELOPER F.N VEE STALLEN Vele jaren geleden werd reeds vast gesteld dat het vee uitermate gevoelig is voor de hoedanigheden van de wei landen. Nu heeft men tal van weilanden door wichelroedelopers doen onderzoe- ken, waarbij men tot de conclusie kwam, dat de beesten voor allerlei hoedanig heden van de bodem, die men te recht of ten onrechte onder het be grip van aardstralen samenvat, ver moedelijk gevoeliger zijn dan de men sen. Nu is men een stap verder gegaan door aldus te redeneren: overdag heb ben de dieren tot op zekere hoogte ge legenheid, zich een geschikte verblijf plaats te zoeken. In de stal echter zijn ze aan een vaste plaats gebonden. Zo doende zou het van nut zijn, bij de bouw van nieuwe stallen met die aardstralen rekening te houden. NEDERLANDSE KINDEREN NAAR NORMAN DIë Honderd en tien Nederlandse jongens en meisjes, tussen 8 en 12 jaar, hebben gelogeerd in Langrune-sur-Mer, in een grote buitenplaats, welke door het Franse centrum ter bescherming van het jonge kind ter beschikking was gesteld. Omringd door vele Franse en Hollandse onderwijzers en sportleiders hebben deze kinderen in Langrune ongeveer een maand kunnen doorbrengen. Het Minsterie voor Nationale Opvoe ding heeft aan het Franse Centrum ter bescherming van het jonge kind het be drag ter beschikking gesteld van de collectes welke in de Franse lycea en „colléges" zijn gehouden. GELE LIPPEN BEWIJS VAN WEL STAND De oude Romeinen fabriceerden met behulp van safraan een gele saus, die erg kostbaar was. Wie deze saus ge bruikte, kreeg gele lippen. Tal van wel- gestelden of wie daarvoor wilde door gaan, verwijderden dit geel niet van de lippen om iedereen te laten zien dat bij hen de dure saus op tafel kwam. GEZIN MET TWEE BURGEMEESTERS In het kleine plaatsje Magnils-Reig- nier in de Vendée werd onlangs Madame Nau, de echtgenote van de daar afge treden burgemeester in de plaats van haar man als ^burgemeester gekozen. Aangezien de heer Nau dezer dagen tot burgemeester van Lugon weid geko zen, doet zich het ongewone feit voor, dat er in een gezin twee bui-gemeesters voorkomen. BESCHERMING VAN BLOEMEN In Zwitserland is een gx-oot aantal bloemen, die in het wild groeien, dooi de wet beschermd. Dit is enigszins te vergelijken met de opzet van de natuur reservaten, om ondanks de steeds toe nemende industrialisering iets van de oorspronkelijke toestand van het land voor de nazaten te behouden. VOOR (vanaf 80 cent) NAAR Drogist - Opticiën HOOFDSTRAAT 106 TELEF. 632

De Vallei | 1953 | | pagina 1