P JA/V SM/T „Veenendaal" nu voor de beslissing MULDER Cadeau* vaderdag De school in Eist bestaat 50 jaar Van de Fluiterstraat tot in Trivandrum lOKKliBlULLlEK steno-iypiste 'tfrnüeeéct IL Renswoude Ederveen Achterberg Predikbeurten De stem van het volk Edese Pers-, Keer- en Rep. Inrichting V.Z.C. wint met 93 van Zeist ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN EN HYPOTHEKEN Officiële Bekendmaking Damtournooi V.D.C. Zorgen in dierenkraamkamer op Grebbeberg Onrustig;, gejaagd? ^/veno^ Leuke voor Optocht, défilé, tractatie en vuurwerk WAT IS HET LEGER DES HEILS? Vaderdag 21 Juni Haa gebak van DIJKSTRA! Voor huidgezondheid steeds PUROL! Zondagsdienst Doktoren Burgerlijke Stond Opticiën J. F. TAK N.V. v/h. Fa. Wed. A. W. DE HAAS BERENDS Tricotage-fabriek Eigenhandig geschreven sollicitaties te richten aan bovenstaand adres. Vreemde tonelen spelen zich af ach ter het ijzeren gordijn. Dat is al begonnen kort na de dood van Stalin. Toen Malenkov in diens plaats kwam werd een nog straffere dictatuur gevreesd, omdat het nieuwe staatshoofd bekend stond als een man, die letterlijk voor niets terugdeinsde. Wat hij wilde bereiken, dat. moest hij bereiken al zou het gaan door een zee van bloed. Daarom hield de wereld haar hart vast bij de gedachte wat er wellicht zou komen. Maar er kwam niets van hetgeen gevreesd werd. In tegendeel, de strak gespannen teugels van Stalins bewind werden gevierd. Eerst waren het woorden, die van toe nadering en van vreedzame oplossing van de geschillen met West-Europa en de Staten van Amerika spraken, maar dra volgden ook daden, die van koers veranderingen getuigden. Het waren nog wel geen klinkende daden en de vrije wereld vroeg meer sprekende be wijzen van Ruslands wil tot vrede onder de volkeren, maar met dat al konden toch de aanvankelijke tekenen van een politieke ommezwaai de dageraad zijn van een nieuwe dag voor een in onrust levende wereld. Voor kort wijzigde de Sovjetregering opeens haar houding tegenover de kerk en de godsdienst, althans in Oost- Duitsland. Predikanten en priesters her kregen hun vrijheid, eveneens leraars en onderwijzers, die niet van harte hadden meegewerkt om de jeugd in communistische geest op te voeden. Kerkelijke goederen werden teruggege ven en op de scholen kreeg het gods dienstonderwijs weer een plaats. Ook op economisch gebied kwam er een merkwaardige verandering. Het was opeens gedaan met het opjagen van de boeren en landeigenaars uit hun be zittingen, en zij, die gevlucht waren, konden terugkeren en zouden weer in het bezit van hun goederen worden hersteld of zo dit niet mee» mogelijk was, schadeloos worden gesteld. Heel deze frontverandering werd door de regering verklaard als een gevolg van het feit, dat haar de ogen waren opengegaan en zij tot het inzicht was gekomen verkeerd gehandeld te hebben. De slagen, die eerst waren neergekomen op de hoofden van de slachtoffers van de communistische terreur, vielen nu op de uitvoerders van het schrikbewind. Toch waren deze uitvoerders niet anders dan de gewillige werktuigen in de hand van het hoogste regeringsgezag. Het zwaard van het communisme keerde zich tegen zijn eigen dienaars en zo kon het gebeuren, dat communistische lei ders op hun beurt hun heil in de vlucht zochten. Maar de ontspanning achter het ijze ren gordijn had nog een ander gevolg. Toen voor het volk in Oost-Duitsland de deur der vrijheid op een kier werd ge opend en dat volk daardoor een straal van licht opving, brak de dorst naar volledige vrijheid zich baan en kwam het tot openlijk verzet en weergalmden de straten van Oost-Berlijn en van andere steden in Oost-Pruisen van de schreeuw des volks om bevrijding van de slaven- boeien. Dat verzet moge nu met wapengeweld zijn onderdrukt, de stem van het volk heeft gesproken in klare taal en ze heeft doorgeklonken tot in het Kremlin. Daar, waar het hoogste gezag van het com munistische regiem zetelt, weet men nu wat er leeft in de harten van de vol keren, die onder dat gezag zich moeten buigen. Zal die wetenschap Malenkov doen terugkeren tot het ijzeren systeem van voorheen of hem doen zinnen op mid delen om aan de vrijheidsdrang van zijn onderdanen tegemoet te komen? De naaste toekomst zal het leren. JAN SMIT. PROPAGANDA-AVOND K.V.P. Zondag jJ. werd in het verenigings gebouw bij de R.K. Kerk een propa- ganda-avond belegd door de K.V.P. Verschillende sprekers voerden het woord, w.o. Pastoor R. Beckers. Deze spreker wees op de weg naar eenheid, die voor de gehele Christelijke wereld, doch zeker voor de katholieken, het fun dament moet zijn voor alle doelstellin gen. De avond werd opgeluisterd door het R.K. Gemengd Koor onder leiding van de heer G. van Zanten en het Amuse mentsorkest „The Valley Mixers", onder leiding van de heer H. Labee. Het „zaaltje" bleek voor een derge lijke avond veel te klein, want velen moesten genoegen nemen met een staan plaats of zelfs met de openlucht, waar een versterker was aangebracht. UITSLAG AANBESTEDING GARAGE POLITIE-AUTO Metsel-, timmer-, smïds- en electri- citeitswerk: Gebr. H. en C. van Doorn ƒ67.00.-; J. van Erk 6690.-; Fa. Gebr. Nieboer 6290.-; C. A. van Stuyven- berg 6270.-; C. Blijleven ƒ6260.-; Fa. Bouwmeester en Hardeveld 6000.-; Fa. H. van Doom 5975.-; Fa. j. Croes ƒ5750.-; H. de Koning ƒ5650.-; B. C. Drost 5532.-; W. B. de Geit ƒ5370.-. Loodgieterswerk: J. E. van Schuppen 210.-; Gebr. van de Pol 159.-; Fa. Rippen 135.-. Glas- en schilderwerk: G. Heikamp 225!-; T. Eimers te Eist (U.) ƒ180.-; W. Burgstede te Amerongen 170.-. 100 AFWERKING! CHEMISCH REINIGEN VERVEN IN ALLE KLEUREN REPAREREN van al Uw kleding STOPPAGE Tot en met Donderdags gebracht Zaterdags klaar. Speciaal bedrijf voor Veenendaal en Omgeving. Kerkewyk 19 Telef. 348 De tweede promotie-wedstrijd tussen „Veenendaal" en ESCA, j.l. Zaterdag dagavond in Arnhem gespeeld, heeft geen beslissing gebracht. Het einde kwam met een 44 gelijk spel, na een emotionele wedstrijd. „Veenendaal" nam aanvankelijk met 2—0 de leiding door de beide vleugel spelers, maar zag deze voorsprong nog voor rust door een strafschop terug gebracht tot 2—1. Na de rust werd het 31 voor Veenendaal, maar een va-ij e trap en kort daarop weder om een strafschop brachten de par tijen op gelijke voet. Doelman Cornelis- sen viel toen uit. Invaller-doelman Suk kel moest onmiddellijk het vierde ESCA-doelpunt uit zijn doel halen. Kort voor het einde, na een prachtig herstel van de geel-blauwen werd toch nog een gelijk spel uit het vuur gesleept. Zo komen de beide ploegen voor de derde maal tegenover elkaar te staan. Thans a.s. Zondagavond op de Wage- ningse berg. Terreinvoordeel is er dus De eerste wedstrijden van V.Z.C. 1 en 2 heren zijn beide in een overwinning omgezet. Het le heeft gewonnen met 93 en het tweede herenzevental met 7—5. Zeist bleek voor V.Z.C. 1 een „zacht eitje". Het spel van V.Z.C. was goed en het zevental kan goed mee in de 3e klasse. Maar 't is nog te vroeg om nu al aan kampioenskansen te denken, want Zeist is voor het le jaar 3e klasser en waarschijnlijk wel de zwakste uit deze afdeling en mag men niet te licht denken over de nog komende wedstrij den. Het spelverloop was weinig span nend, het werd een regelmatige score welke naar de 9—3 overwinning van V.Z.C. voerde. De spelers van dit zeven tal voldeden goed, misschien dat een enkeling wat teveel voor zich zelf werkte en vergat dat waterpolo met zeven man wordt gespeeld en daardoor kansen om zeep bracht, wat V.Z.C. zich bij sterkere KERKEWUK 167 TEI.A60 VEENENDAAL tegenstanders niet kan veroorloven. Het spel van het 2e zevental tegen Zwemlust 3 uit Utrecht was minder goed, doch dit werd ruimschoots ver goed door de spanning welke deze wed strijd bracht. De strijd ging mooi gelijk op, welke op het laatst werd beslist ten gunste van V.Z.C. Een goed begin en men heeft kunnen genieten van een paar goede wedstrijden waterpolo! Woensdag werden gespeeld in het Bergbad de wedstrijden V.Z.C. adspi- ranten tegen A.Z.P.C. adspiranten en wederom behaalden zij een succes door met 11 gelijk te spelen tegen deze vrij sterke tegenstander. Het 2e Dameszevental behaalde een mooie 31 overwinning op de Dames van Barneveld. Het le Dameszevental won met 32 van de Dames van H.Z.C. Het programma voor de volgende week: Maandag de uitwedstrijd Z.C. Zeist 2V.Z.C. 2 Dames. Dinsdag de uitwedstrijd Vechtstreek 1V.Z.C. 1 Dames; U.Z.S.C. 3V.Z.C. 2 Heren; NeptunusV.V.Z. 1 Heren. Woensdag de uitwedstrijd NeptunusV.Z.C. Adsp. GEVONDEN EN VERLOREN VOOR WERPEN Gevonden: een hoofddoek, kinder tasje, autoped, jongensjasje), zilverbon, gereedschappen met toebehoren, bruine pet, kinder portemonnaie, damesregen mantel, rode autoped en een dames horloge met zilveren bandje. Verloren: autoped, ketting met drie sleutels, broche, dames handschoen, herenportemonnaie, bruine tas met blauwe trui, portemonnaie, dames pols horloge met leder bandje, ceintuur, een mapje met foto's, groene vulpen, twee spaarkaarten met twaalf losse zegels en een paar witte schoenen. R HENEN' VVEGENLEGGER Burgemeester en Wethouders van Rhenen; gelet op het bepaalde in artikel 41, tweede lid der Wegenwet en de artike len 3, 4 en 5 van het wegenleggerbe- sluit; brengen ter openbare kennis, dat het door Gedeputeerde Staten van Utrecht op 8 Januari 1952, 2e afdeling nr. 5997 '51/53 opgemaakte ontwerp voor de le wijzigingslegger van de gemeente Rhe nen, met bijbehorende overzichtskaart, vanaf 1 Juli tot 3 Augustus 1053 des middags 12 uur, ter gemeente-secretarie (publieke werken) voor een ieder ter in zage ligt. Bezwaarschriften tegen het ontwerp kunnen bij hun college worden inge diend en zullen bij het ontwerp voor een ieder ter inzage worden gelegd. De bezwaarschriften kunnen worden toegelicht en bezwaren kunnen mede worden ingebracht in een zitting van hun college of van een door hen uit hun midden benoemde commissie, te houden ten gemeentehuize op 4 Augustus 1953 des middags om 2 uur. WIJZIGING VAN DE GRONDWET Burgemeester en Wethouders van Rhenen brengen ter openbare kennis, dat op Maandag 22 Juni 1953 des voorm. 10.30 uur in de raadzaal van het ge meentehuis de plechtige afkondiging zal plaats vinden van de vastgestelde jongste veranderingen in de Grondwet. Belangstellenden worden uitgenodigd hierbij tegenwoordig te zijn. Rhenen, 18 Juni 1953. Burgemeester en wethouders voornoemd, L. BOSCH v. ROSENTSAL. De Secretaris, G. J. BLEUMINK, w.n.s. voor geen der partijen, alleen zal „Vee nendaal" wellicht het nadeel ondervin den, dat zij niet volledig uit kan komen, omdat naar alle waarschijnlijkheid doelman Cornelissen niet van de partij zal zijn. Dit zal voor de overige 10 spe lers en invaller Sukkel een reden moe ten zijn om de tanden nog strakker op elkaar te zetten en nog meer energie op te brengen. Kansloos zijn de Veenen- dalers zeker niet. Veel zal weer van de Veenendaalse voorhoede afhangen. Dat zij gaten in de ESCA-verdediging kan slaan en dat zij de zwakke plekken in de ESCA-verdediging weten, hebben zij j.l. Zaterdagavond laten zien. Hopenlijk speelt de achterhoede met wat meer geluk'. Maandagavond werden in de boven zaal van Café Vonk de wedstrijden voortgezet in het kader van het dam tournooi, georganiseerd door de Vee nendaalse damclub. Onder de 36 deel nemers, die voor dit tournooi hebben ingeschreven, bevindt zich o.a. Ir G. E. van Dijk uit Wageningen. De deel nemers zijn verdeeld in zes groepen van zes, zodat de wedstrijden in vijf ronden gespeeld worden. In groep I heeft, zoals te verwach ten was, na de vierde ronde, Ir v. Dijk de leiding, op de voet gevolgd door D. J. Jurcka uit Ede, met 1 punt min der. De derde en vierde plaats worden bezet door de V.D.C.-ers J. Edink en G. v. Dijk, waarna in deze groep de rij gesloten wordt door de Veenendaler v. d. Brandhof en E. Fluit uit Ede. Ver meldenswaard is nog, dat in deze groep, tot nu toe, alleen Jurcka kans heeft ge zien om Ir v. Dijk een punt af te dwin gen. In de overige groepen is de stand aan de kop als volgt: Groep II: C. Timmer; 2. C. Heikamp: 3. K. v. d. Pol. Groep III: 1. en 2. G. Huiberts en A. Valkenburg; 3. D. Bouman. Groep IV: 1. A. v. d. Vliert; 2. W. v. d. Hor; 3. G. D. v. Dijk. Groep V: 1. W. Donselaar; 2. H. van Nieuw Amerongen; 3. G. de Paver. Groep VI: 1. en 2. J. Septer en H. v. Beek; 3. M. v. d. BoVenkamp. GESLAAGD De heer D. v. d. Velde alhier slaagde in Den Haag voor een examen Edel- metaalkunde, gehouden door Detailunie Gouden en Zilveren Werken en Juwe len. De broertjes Addis en Abeba zijn anti levertraan Er heerst op het ogenblik leven in de dierenkraamkamer van Ouwehands Die renpark op de Grebbeberg. Zo juist za gen vier jonge wolven het levenslicht, alsmede een jong damhert. Inmiddels is de grote dierenfamilie verder uitgebreid door de aankoop van een aantal Pin- guins, die deze week arriveren, terwijl een aantal Emu's (Australische struis vogels) reeds aangekomen en ingekwar tierd zijn. Sedert Pinksteren staat moe der kameel reeds op stal; de geboorte van een klein „woestijnscheepje" kan iedere dag verwacht worden. De twee jonge leeuwtjes, Addis en Abeba genaamd, het geschenk van de Keizer van Ethiopië, zijn medisch onderzocht en opnieuw uit veilig heidsoverwegingen ingespoten tegen de kattenziekte. Teneinde de dieren wat te laten aansterken, bleek toediening van een dagelijks rantsoen levertraan gewenst, maar de leeuwtjes vinden dit allerminst en een lekkernij en verzet ten zich uit alle macht. Het bleek ook geen oplossing, het te voederen vlees in Mijnhardc's Zenuwtabletten «terken en kalmeren Uw zenuwen. deze medicijn te drenken, want de he- ,ren lieten een en ander daarna onbe roerd. Een der oppassers kreeg tenslotte een idee: met behulp van een injectienaald ging hij de brokken vlees met lever traan inspuiten. De broertjes Addis en Abeba, die eerst de neuzen optrokken met een reactie van: „Ah, this is baba zijn inmiddels" voor deze list ge zwicht. 8. KOEKKOEKKI.OKKEN reeds vanaf 3.48 OPBOUWSERVIEZEN alles los verkrügbaar VRAAGT ONS INLICHTINGEN EN PRIJZEN! EEN MOOI SUCCES De j.l. Zaterdagavond gehouden vete ranen wedstrijd Renswoude-Scherpen- zeel heeft een financieel voordeel voor de autotocht van de ouden van dagen opgeleverd van ruim 88.-, inclusief de winst op de door de heer Vink verkoch te consumptie. DOOR AUTO GEGREPEN Het zoontje van de heer v. d. B., al hier stak j.l. Donderdag plotseling ach ter een bus van de N.B.M. om, de Dorps straat over, zonder acht te geven op het naderende verkeer van de tegenoverge stelde zijde. Een vrachtwagen van de Gebrs. Met horst naderde gelijktijdig en zag zich genoodzaakt tegen een hek op te rijden. Evenwel werd de jongen nog gegrepen cn moest met een gebroken been in het ziekenhuis worden opgenomen. Zaterdag bestaat de openbare lagere school te Eist vijftig jaar en het is een goede gedachte geweest van de Oranje commissie de feestelijkheden ter gele genheid van de verjaardag van H.M. Koningin Juliana uit te stellen om deze te kunnen combineren met de viering van dit jubileum. In de ochtenduren wordt in besloten kring een herdenkingsbijeenkomst ge houden, waarbij naast het gemeente bestuur van Rhenen, diverse vooraan staande personen uit de onderwijs- Er wordt op het ogenblik een actie voorbereid om het Veenendaalse Leger des Heils te helpen met de broodnodige restauratie van het gebouw aan de Flui terstraat, dat in zeer vervallen toestand verkeert en ook te klein geworden is. Deze acie zal ai spoedig beginnen, en het Leger des Heils zal daarby in het middelpunt van de belangstelling komenr Wat is het^Leger des Heils eigenlijk en wat wil deze instelling eigenlyk zijn? Vraag aan een Veenendaalse jongen wat het Leger des Heils is en hy zal het antwoord zeker niet schuldig blijven: Dat is het gebouw aan de Fluiter straat, waar altyd samenkomsten worden gehoudenen daarmee uit. Maar als diezelfde Veenendaalse jon gen een jonge man geworden is en de wijde wereld in trekt en wie weet, wat er gebeurt met een jongen, die vooruit wil komen en zijn kansen weet te grijpen en op zijn wereldreizen een bezoek brengt aan alle mogelijke havensteden en andere plaatsen, doet hij een ontdekking! Aan het Leger des Heils in de Flui terstraat van Veenendaal zit nog een heel Leger vast, waar hij nooit van ge droomd heeft. Want op zijn wereldreis komt hij op Curagao en vindt daar in Verras Vader met een hcerlyke taart uit onze banket bakkerij. Enthousiast roept iedereen de Hoogstraat op nr. 18 een prachtig zeemanshuis, dat door het Leger des Heils in Willemstad beheerd wordt en dat onder leiding staat van een Holland se hejlsofficier en zijn echtgenote. Hij zal er zeker hartelijk ontvangen worden, daar kan hij nu al op rekenen. En hij behoeft daarvoor geen heilssol daat te zijn, dat is helemaal niet nodig, hij is toch welkom en vindt daar, ver weg van Veenendaal en van „de Berg", een gezellig tehuis. Laat hij het maar proberen En als hij verder reist, ontdekt hij misschien in Kingston op Jamaica de prachtige blindenschool, die ook al on der leiding staat van rasechte Hollandse heilsofficieren, die daar een prachtig werk doen. En wij wensen het hem natuurlijk niet toe, maar misschien wordt de Vee nendaalse wereldreiziger, als hij na een lange reis in Indonesië aangekomen is, wel ziek en moet hij plotseling in een ziekenhuis opgenomen worden. Maar wie beschrijft zijn verwondering, als hij dan terecht komt in het prachtige Wil liam Booth Ziekenhuis in Surabaja en daar een eerste klas ziekenhuis vindt onder leiding van heilsofficieren en met verpleegsters en dokters, die allemaal heilsofficieren of heilssoldaten zijn. Als hij weer beter is, zwerft hij ver der.... maar overal op zijn zwerftocht ontmoet hij het Leger des Heils. Hij treft het aan op het marktplein van een klein inlands dorpje in West- Af rika: enkele heilssoldaten, zingend en getuigend van de evangelieboodschap, maar hij ziet het ook door de straten van Leopöldsville in de Belgische Kon go marcheren; een grote groep van hon derden heilssoldaten, allemaal in keurige witte uniformen. Als hij voet aan wal zet in Reykjavik op IJsland, is het Leger des Heils heel ver uit zijn gedachten verdwenen. Tot hij in de Kirkjustreti een tehuis voor militairen en zeelieden ontdekt en de bekende Legervlag ziet wapperen. Om dat hij nu al zo bekend is met het Leger des Heils, gaat hij zonder aarzelen bin nen. De officieren, die hem ontvangen, zijn misschien Denen of Noren, maar dat hindert niet. Als diezelfde jongen maar dat is weer veel later getrouwd is en mis schien wel in India woont, ver hier van daan in Trivandrum of in Nagercoil en zijn kinderen moeten na de lagere school nog verder onderwijs ontvangen, dan kan dat gebeurenop de High School of de Middle School van het Leger des Heils. En misschien zegt hij dan nog eens op een avond tegen zijn vrouw. „Ik had toch nooit gedacht, dat er aan dat zaal tje van Leger bij ons in Veenendaal, je weet wel, in de Fluiterstraat, een we reldorganisatie vastzat. Moet je nu eens kijken, overal waar ik in mijn leven ben geweest, heb ik het Leger des Heils gevonden, in Curagao en in Kingston, in Surabaja en in West-Afrika, in de Kongo en in Reykjavik en nu weer hier in Trivandrumdat heb ik nooit ge weten!" Wereldorganisatie, die klein begon Eer die Veenendaalse jongen goed en wel getrouwd zal zijn en als vader van grote kinderen ergens in India zal wo nen, moet hij voor het eerste begin van het Leger des Heils misschien wel meer dan een eeuw teruggaan in de geschie denis. Nu bijna negentig jaar geleden, in 1865, predikte in de straten van Oost Londen een man met alle kracht die in hem was, de boodschap van Verlossing door het Bloed van Christus. Om hem heen waren de onverschil lige scharen van Oost-Londen, dat in die dagen één poel van armoede, mis daad en goddeloosheid was. Met enkelen van zijn helpers en mede werkers is William Booth daar het werk begonnen van de „Christelijke Zending", een organisatie, die zich ten doel stelde wereld aanwezig zullen zijn. Om twee uur 's nam. vindt een historische op tocht plaats, waarin bepaalde gebeurte nissen uit de achterliggende vijftig ja ren zullen worden uitgebeeld. Na af loop daarvan wordt de schooljeugd ge- tracteerd, terwijl tussen de bedrijven door poppenkastvoorstellingen worden gegeven. Nabij het schoolterrein worden de feestelijkheden 's avonds voortgezet, terwijl een vuurwerk het geheel zal be sluiten. De inwoners worden verzocht deze dag de vlag uit te steken. De mu ziekvereniging „Crescendo" verzoekt ons er op te wijzen, dat men deze dag tijdens een mars door het dorp zal col lecteren. SPORT Door de Sportver. „Oranje-Wit" zijn voor Zondag a.s. seriewedstrijden geor ganiseerd op haar terrein te Remmer den. 1.30 uur: IngenLienden; 2.30 uur: OpheusdenH.D.S.; 3.30 uur: Oranje- WitVeenendaal II. DE INSTUIF De Postduivenver. „De Instuif" nam deel aan de vlucht Chateauer, waarvan de uitslag als volgt was. G. Hartman 1, 4, 13; G. Brienesse 2; C. Viegen 3, 6, 8, 10; G. v. d. Berg 5, 12; H. Ederveen 7; A. Stuijvenberg 9, 14, 15; A. J. Bos 11, 16, 17. ORIëNTERINGSRIT MOTORCLUB „EDERVEEN" Voor Maandagavond 22 Juni heeft de Ederveen Motorclub een oriënteringsrit uitgeschreven. De start zal plaats vin den bij Garage Van de Pol aan de Hoofdweg. ACHTERBERGSE CURSISTEN WERDEN GEDIPLOMEERD Uitgaande van het Rijkszuivelconsu- lentschap te Utrecht en georganiseerd door de Lagere Landbouwschool alhier, werd in de boerderij van de heer H. Griffioen het melkexamen afgelegd. De deelnemers hebben dit voorjaar op genoemd bedrijf een melkcursus ge volgd onder leiding van de heer Ver steeg uit Ede. De jury bestond uit de heren W. H. van Sijl uit Zeist, terwijl als arbiter optrad de heer A. H. Heij- stek, Hoofdassistent van de Rijkszuivel- consulent te Utrecht. Voorts waren aan wezig ingenieur J. van Rijsewijk, Rijks- zuivelconsulent te Utrecht en de heer Van Ravenhorst uit Woudenberg. Na afloop van het examen werd mede gedeeld dat aan alle deelnemers het melk-diploma kon worden uitgereikt. Ei- werd een bijzonder woord van dank gebracht aan de cursusleider en aan de heer Griffioen voor de belang loze beschikbaarstelling van zijn be drijf. De uitslag luidde: 1. H. v. d. Scheur, Lijnweg, met het hoogste aantal pun- om vooral de diepst gezonkenen met het Evangelie in aanraking te brengen. Zijn vrouw, Catherine Mumford, stond hem hierin dapper terzijde. En dit werk was niet gemakkelijk. In zalen en in de openlucht predikten Wil liam Booth en zijn medewerkers het Evangelie en vaak ontmoetten zij daarbij grote tegenstand. Maar er was ook zegen op dit werk: mannen en vrouwen begonnen in de kracht van God een nieuw leven. Het getal der medewerkers breidde zich voortdurend uit. Langzaam maar zeker werd de kleine beweging een machtige organisatie, die in 1878 de naam „The Salvation Army" „Het Leger des Heils" aannam. Spoedig had het Leger des Heils in ge heel Engeland tal van korpsen en niet lang daarna breidde het werk zich uit naar Amerika, Australië, Frankrijk, Zwitserland, Zweden, India, Canada., en naar een lange rij van andere lan en, tot het in 1887 ook in Holland be gon. Dat zaaltje in de Fluiterstraat zit dus ten; 2. S. Boonzaaijer, Kruiponder; 3. F. v. d. Scheur, Afweg en 4. J. de Rid der, Zuidelijke Meentsteeg, allen alhier. EXCURSIE LAGERE LANDBOUW SCHOOL Onder leiding van het Hoofd der La gere Landbouwschool te Achterberg, de heer H. Schuiling, maakten de 2e, 3e en 4e klasse van deze school een excursie naar Limburg. Er werd een voor de leer ling zeer leerzaam bezoek gebracht aan een groot Limburgs landbouwbedrijf met Lössgrond, ter grote van 27 hec tare met zeer goede gewassen zoals pootgoedteelt voor aardappelen en ver der tarwe en bieten. De gebouwen vorm den een typische Limburgse boerderij in Romeinse stijl, vierkant met een plein in het midden. Vandaar ging de tocht naar Zuid Limburg waar Valkenburg met zijn vele bezienswaardigheden werd bezocht. Het was voor de cursisten een leerzame en genoeglijke dag. Het was jammer dat het weer niet meewerkte waardoor men niet volledig van het ge- ergens vast aan een wereldorganisatie, boden natuurschoon kon genieten. VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk. Markt. 9.30 uur ds Van de Pol, 5 uur ds De Looze van Hilversum. Julianakerk 9.30 uur dr Bout van Utrecht, 5 uur ds Bakker. Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds Bakker, 5 uur ds Van de Pol. Dijkstraat 3 uur dhr. J. M. Meijer. Veeneind ds Van der Linden van Rhenen. Sola Fide 10 uur dr J. G. Thoomes, 5.30 uur ds Van 't Hof van Tiel. Ger. Kerk 9.30 uur ds Van Enk, bev. ds Overduin, 5 uur in trede ds Overduin. Ger. Gem. (Hoofd straat) 9.30 en 5 uur ds Kok. Ger. Gem. (Fluiterstraat) 9.30 en 5 uur leesdienst. Chr. Ger. Kerk 9.30 en 5 uur ds Slof- stra. Ned. Prot. Bond ds Robol van Winterswijk. R.K. Kerk Nieuweweg 7.30 uur H. Mis, 9 uur Jeugdmis, 10.30 uur Hoogmis. 5 uur Lof. Zaterdags biecht horen 5 u. Completen 7.30 u. In de week 8.25 uur v.m. H. Mis. Leger des Heils. 10 'uur Heilig.di^nst. 12 uur Zondag school. 7 uur Ópenl. samenk. 8 uur Verl. samenk. RHENEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds H. v. d. Linden, 6 uur ds N. Koore man, Bed. H. Doop. Herv. (Ger. Evang.) 10 en 5 uur dhr. Begeer van Tilburg. Ned. Prot Bond Wapen van Hard en- broek V.m. 10.30 uur ds B. Dufour van Wageningen. Geref. Kerk. 9 en 3 uur ds H. Volten. Ger. Gem. 10 en 5.30 uur Leesdienst. Maandag 22 Juni nam. 7.15 uur ds Hage. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur dhr. J. Vijverberg. R.K. St. Cune- ra-Parochie 7.45 uur H. Mis; 10 uur Gez. Mis en nam. 7 uur Lof. ELST. Ned. Herv. Kerk. 10 en 6 uur ds Van de Peut. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. Donderdag 7 uur ds Mieras van Krimpen. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk. 10 en 6 uur dhr. Van Noort. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 6.30 uur ds Treure. Ger. Gem. 0.30 en 6.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. Donderdag ds Ketterij van Alblasser- dam. VEENENDAAL. Van Zaterdagmiddag 12 tot Maandagmorgen 8 uur, alleen voor zeer dringende gevallen dr E. A. C. Reijdon, Kerkewijk. RHENEN. Zondag: dr Ch. H. Paris Jr., Herenstraat 83, tel. 432. ELST-AMERONGEN. Van Zaterdagmid dag 2 tot Maandagmorgen 7 uur, alleen voor dringende gevallen dr Bakker te Leersum, telef. K 3434- 495 EDERVEEN-LUNTEREN. Van Zater dagavond 6 uur tot Zondagavond 12 uur dr Van de Scheur te Lunteren, telef. K 8388-460. VEENENDAAL Ondertrouwd: J. Boon, 28 jaar en H. van de Loosdrecht, 27 jaar; J. van Hun- nik, 23 jaar en B. van de Weerdhof, 21 jaar; P. van Enk, 22 jaar en H. van Wijk, 20 jaar; R. van Doorn, 24 jaar en H. C. Middelhoven, 19 jaar. Geboren: Johanna Christina, d. v. J. Versteeg en J. C. Buitenhuis; Hui- bert, z. v. C. Verwoert en G. Hendrik- sen; Margriet, d. v. H. van Viegen en C. v. Grootveld; Gerrit Willem, z. v. J. Schinkel en A. Bos; Cornelia, d. v. D. Bos èn C. Jonkers. Overleden: Petronedla Gijsberta Spies, 11 jaar en 9 maanden, d. v. G. J. G. Spies en J. P. van Zuijdam. GELD. VEENENDAAL en EDERVEEN Geboren: Hendrika Janna, d. van J. Bouman en A. L. Finkenflugel; Aal tje, d. v. K. van Dijk en A. van Zwetse- laar; Nicolaas, z. v. A. van Kesteren en M. van Barneveld; William, z. v. J. van Geerenstein en H. C. van Ruiswijk; Adriaan Maarten, z. v. S. T. Heij en V. Haije. Overleden: Jannetje van Wagens- veld, wed. van J. van Wolfswinkel, 75 jaar. RHENEN Geboren: Peter Johannes Hendrikus, z. van A. van de Scheur en A. P. Rood- been, Rijksstraatweg 278; Maatje Izaaka, d. van R. van Laar en M. I. Lindhout, Herenstraat 21; Jan, z. van J. J. Tolle naar en M. M. Scheffer, Herenstraat 2; Wijnand, z. v. J. Hootsen en E. H. van Ravenswaaij, Veenendaal. Ondertrouwd: Hendrik Nab, Ede en VOOR I Hoofdstr. 106 - Tel. 632 - Veenendaal Gerritje de Man; Leendert Louis Russ, Zeist en Johanna van Dam. Overleden: Reijer van Walsem, 84 jaar, weduwnaar van E. Baars, Friesesteeg 15; Jacobus Tollenaar, 72 jaar, geh. met Petronella van Thuijl, Zandheu velstraat 13; Hendrika van Engelen burg, 77 jaar, wed. van M. van den Dik- kenberg, Ede. RENSWOUDE Geboren: Dirk, z. van D. Rijnders en en D. R. Vlaanderen (D. 95). Markt 16 Telefoon 345 Veenendaal. Vogelenzangweg 37 te Rhenen VRAAGT EEN

De Vallei | 1953 | | pagina 2