De Veilig -verkeersweek begint morgen Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Fa. J. F. TAK Bouwen van eigen woning met hulp van gemeente en bouwkas Avondvierdaagse werd succes AGENDA Voor het eerst in Veanendaal Fa. S. BOS Hoofdstraat 91-93 Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, 27e JAARGANG VRIJDAG 26 JUNI 1953 No. 25 Abonnementsprijs 0.95 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Telef. 601, Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei" ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12c. Minimum p. advert, 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 120 woorden 1.30, elk woord meer 6 cent. Verschijnt in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel De aangekondigde veilig verkeersweek in Veenendaal begint dan morgen Zaterdag 27 Juni. Tot volgende week Zaterdag zal Veenendaal in het teken staan van de veiilgheid op de weg. Het programma voor deze week is nu definitief door de plaatselijke Ver. voor Veilig Verkeer vastgesteld. Interessante Filmvoor stellingen Een belangrijk onderdeel van dit pro gramma wordt gevormd door de grote verkeersborden-wedstrijd waaraan door ieder gratis kan worden deelgenomen. Bij deze wedstrijd kan men niet alleen zich zelf bekwamen in de kennis van de verkeersregels maar men heeft ook kans fraaie prijzen te winnen. In de etalages van 80 winkeliers zijn verkeersborden opgesteld met daarbij een num- mer. Op formu lieren welke verkrijgbaar zijn bij siga ren-kiosk Burgstede, boekhandel Lege- maat in de Zandstraat en Kruidenier Hofland aan de Kerkewijk, vindt men een omschrijving van de verschillende borden en het is de bedoeling dat men de corresponderende nummers op dit formulier zet. Achter op het formulier vindt men ook de namen van de 80 deelnemende winkeliers. De formulieren dienen te worden ingeleverd op Bea- trixstraat 61 en op Bergweg 18 en wel voor of op Dinsdag 6 Juli aanstaande. Wit maken van spat borden De Veenendaalse veilig verkeersweek zal worden geopend met het optreden van de Drumband Verkeersbrigade uit Kampen. Dit ongeveer 55 man tellende corps zal morgenmiddag een mars door Veenendaal maken. De route die het corps zal lopen als volgt: Stations singel, Kerkewijk, Patrimoniumlaan, KI. Katerstraat Nic. Beetsstraat, Sav. Lohmanstraat, P. H. v. Rijnstraat, Bil- derdijkstraat, Kerkewijk, Hoofdstraat, Zandstraat, Davidsplein, Zandstraat, Beatrixstraat, Markt, Kerkewijk en te rug naar Stationssingel. Morgen, Vrijdag en volgende week Zaterdag zal op de Markt een propa- gandastand van het Verbond van Veilig verkeer aanwezig zijn. Het is hier o.a. dal men zich op zeer attractieve wijze op zijn kennis van de verkeersvoorschrif- adriaan de kleuver krijgt het te druk De bekende Veenendaalse veldbioloog Adriaan de Kleuver is in moeilijkheden gebracht door de enorme toeloop van mensen die hem komen vragen omtrent verschijnselen die zij in de natuur heb ben waargenomen, of hun vondsten bij hem brengen voor determinering. Eigenlijk kampt de heer de Kleuver al lang met deze situatie maar het kan niet langer meer en hij verzoekt ons er op te willen wijzen dat hij voortaan spreekuur gaat houden. Door de tijd die in al die bezoeken gaat zitten dreigt zijn schoenmakerij in het honderd te lo pen. Tien mensen op een middag is heel gewoon. Op één middag was het een heer met een doosje rupsen; een jongen met een nog half levende en overreden egel; een boer die overlast heeft van reeën; een 80-jarige imker die zaailin gen kwam brengen van een zeldzame plant. Men komt over een hommelnest in een gat bij de keukendeur; met een gewei van een gestroopt hert; klachten over duizenden vliegjes in een huis. De een heeft een bijzonder dier gezien en de ander weer een zeldzaam vogel- gefluit gehoord. De heer De Kleuver wil ieder graag ontvangen, maar zo kan hij het niet langer doen. Te beginnen aanstaande Maandagavond 29 Juni van 7 tot 9 uur en dan telkens op deze avond om de veertien dagen gaat hij nu spreekuur houden. VOOR BETERE UURWERKEN GOUD - ZILVER - UURWERKEN Veenendaal. if li Samengesteld in samenwerking |i niet de V.V.V. de Ver. v. Vreem- p delingenverkeer „Veenendaal" li ff Zaterdag 27 Juni 4 uur Opening Veilig Ver- g keersweek door mars van g Drumband Verkeersbrigade uit Kampen. |f V.V.V.-excursie naar natuur- g monument de Slaperdijk. Start 2.30 uur bij café „de Hof" bij p Renswoude. Maandag 29 Juni (Op het Gemeentehuis) 7.45 g uur, openbare vergadering p van de Gemeenteraad. IVrydag 3 Juli (In geb. Eltheto) 8 uur film- avond van Vervond van Veilig lf Verkeer. Luxor Theater Van heden Vrijdag t/m. Maan- dag de film „Crime Pirate" en van Dinsdag t/m. Donderdag „Starlift". mil III imilllHllimumm.iniin m.m mm »ii ,|f >iiiiiliiiiiiiu!!!iii!i Mi iittjllt/'ff i'ii uii'iiiiiïii iït nïtiiii iiiïlllhihllllijil i Ifll^ ten kan laten testen door een apparaat met knop-systeem. Dinsdag en Donderdag, eveneens op de Markt, wordt het wielrijdend pu bliek in de gelegenheid gesteld de ach terspatborden kosteloos wit te laten schilderen. Dit schilderen zal met zeer snel drogende verf geschieden, zodat men meteen weer kan verder fietsen. Zonder twijfel zal hiervan ruim gebruik gemaakt worden. Ook politie doet mee Ook het optreden van de Veenendaal se politie zal deze week in het teken staan van de veilig verkeersweek en in het kader hiervan zal de H. Hermandad zoveel mogelijk preventief werken. Verder zal Vrijdag en Zaterdag de verkeerspaedagoog door onze straten gaan, dat is de geluidswagen van het Verbond van Veilig Verkeer. Verder zullen aanstaande Donderdag filmvoorstellingen worden gegeven. Na de voorstellingen voor de schooljeugd 's middags, is er 's avonds in gebouw „Eltheto" een interessante filmavond voor volgassen, welke gratis toeganke lijk zal zijn. De veilig verkeersweek wordt beslo ten met een mars door de gemeente van het muziekcorps „D.S." op Zaterdag 4 Juli. Op Gelders komt woonruimte beschikbaar Toen de nieuw gebouwde woningen aan de Emmalaan op Gelders zo onge veer gereed waren werd wegens een regeringsbesluit deze woonruimte aan gewezen aan Indische militairen en hun gezinnen, wegens het feit dat in Ede zelf geen woonruimte voor deze mensen be schikbaar was. Nu de woning-situatie in Ede-dorp iets ruimer geworden is door speciale woningtoewijzingen voor militairen, krijgen de bedoelde Indische militairen hun woonstede nu in Ede. Enkele ge zinnen zijn reeds verhuisd en voorzover bekend zullen er dezer dagen nog meer en in totaal ongeveer vijftien gezinnen vertrekken. gemeenteraadsvergadering Burgemeester A. Bakker heeft de Ge meenteraad bijeen geroepen voor een openbare vergadering ten gemeente huize op aanstaande Maandagvond om 7.45 uur. onderwijsbenoeming Tot onderwijzer aan de Vrije Chr. School alhier werd benoemd de heer S. van der Meulen te Drachten. EIERMARKT Op de wekelijkse eiermarkt waren Dinsdagmorgen te Veenendaal 95.000 eieren aangevoerd. De prijzen varieer den van 13.25 tot 14.25 per 100 stuks. De handel was traag. Bouwkas gaat nu in Veenendaal draaien In een vorig nummer van ons blad konden wy reeds bijzonderheden geven omtrent de bedoeling en de betekenis van het feit dat de gemeente Veenendaal zich aangesloten heeft by de N.V. Bouwkas Noordnederlandse Gemeenten. Ook werd hierbij een en ander weer gegeven inzake de mogelijkheden van deze Bouwkas en de wijze waarop men met behulp van deze instelling een eigen huis zou kunnen bouwen. Tydens een byeenkomst voor de pers, deze week op het gemeentehuis, wer den toch weer nieuwe bijzonderheden omtrent het hier bedoelde bouwspaar- systeem medegedeeld. Bijzonderheden namelijk die een antwoord geven op vragen door verschillende lezers gesteld naar aanleiding van ons vorig artikel. prins bernhard wordt maandag 42 jaar (foto Paul Huf Jr.) gekantelde auto vloog in brand Door de gladheid van de weg slipte Dinsdagmorgen vroeg even voor de af rit van de Rijksweg 12 een volkswagen, waardoor deze kantelde en in brand vloog. De auto werd grotendeels ver nield. De bestuurder, de 33-jarige heer V., afkomstig uit Vlaardingen, werd door dr Hey verbonden en later met in wendige kneuzingen en vleeswonden naar het Juliana-ziekenhuis overge bracht. OUDSTE VAN STICHTS VERJAARDE Dinsdag herdacht de heer G. Diepe- veen zijn 94ste geboortedag. De jarige is de oudste inwoner van Stichts en vertoeft in het Tehuis voor Ouden van Dagen. Hij geniet een uitstekende ge zondheid en het heeft hem op zijn ver jaardag niet aan belangstelling ont broken. „caecilia" naar velp De Veenendaalse Harmonie „Caeci- lia" gaat a.s. Zaterdag 4 Juli naar Velp om deel te nemen aan het daar te hou den concours. Men komt uit in de afde ling Uitmuntendheid met als verplicht nummer Troi Imager Exstiques. De deelnemers aan de Avondvier daagse te Veeyendaal hebben Zaterdag avond een glorieuse intocht gemaakt. Het Chr. Tamboers- en Pijpercorps „Prins Bernhard" en het harmonie gezelschap „D.S." hadden de wande laars bij Hotel „La Montagne" opge wacht, waarna de laatste kilometers met muziek werden afgelegd. V.V.V. had nog een bloemenhulde georgani seerd, zodat practisch iedere deelnemer met bloemen getooid door Veenendaals straten liep. Burgemeester Bakker sprak de deel nemers op het schoolplein van de Open bare Lagere School aan de Sandbrink- straat toe. Hij sprak er allereerst zijn vreugde over uit, dat de weersomstan digheden zo buitengewoon gunstig zijn geweest tijdens deze tocht. Persoonlijk stelde de Burgemeester de Avondvier daagse en de grote vierdaagse zeer op prijs. Het gaat er niet om hoe hard men kan lopen, zodat het wedstrijdkarakter ontbreekt. Waren er vorig jaar 82 deelnemers, thans waren het er 231, dus bijna drie maal zoveel. Hij sprak de wens uit, dat volgend jaar eenzelfde stijging te con stateren zal zijn. Vervolgens bracht Burgemeester dank aan de beide muziekcorpsen die hun medewerking hadden verleend om de wandelaars een groots entree in Veenendaal te bereiden. Ook het Rode Kruis werd in deze dankwoorden be trokken. De uitreiking van de groepsprijzen geschiedde eveneens door de burge meester. Allereerst aan de twee groepen van de Chr. Huishoudschool, vervol gens aan de schoolgroep en de „Trek vogels" uit het Kamp Overberg, de Na tionale Reserve, het R.K. Jeugdappèl, die de medaille voor de vierde maal ontving en de V.S.W., die voor de ze vende maal meegelopen had. Aan de individuele wandelaar de heer Harink uit Amerongen werd het cijfer „8" uit gereikt. De jongste deelnemer van deze Veenendaalse Avondvierdaagse, de 10- jarige Jan van de Sluis en de oudste vierdaagse-loper de 59-jarige P. van Viegen werden eveneens persoonlijk gehuldigd. Koos Diepeveen, die door de individuele jeugd tot leider was verko zen, ontving eveneens een blijvend aan denken. bloemetjes gestoken. Tippelaars marcheren door de Hoofdstraat. Spoorverbinding Rhenen- Amersfoort wederom inge krompen Er is niet veel meer overgebleven van de spoorverbinding Kesteren-Rhenen- Amersfoort. Eerst werd de spoorbrug totaal vernield. Daarna verdween het personenvervoer. Het goederenvervoer werd gehandhaafd, doch met slechts twee goederentreinen per dag. Na enige tijd werd een groot gedeelte van de dubbele lijn afgebroken. Thans hebben de Nederlandse Spoorwegen besloten het goederenvervoer te beperken tot éénmaal per dag. Ingaande deze week worden Veenendaal en Rhenen dus per dag door nog maar één goederentrein aangedaan. Voor de plaatselijk gevestigde in- dustriën is het wellicht nuttig te weten, dat zij hun expresgoederen, willen die nog dezelfde dag worden verzonden, vóór 's voormiddags 9 uur aan het sta tion moeten bezorgen. Bevestiging en intrede ds Overduin Na 's morgens door ds Van Enk te zijn bevestigd, heeft ds J. Overduin Zondagmiddag zijn intrede als voor ganger gedaan in de Gereformeerde Kerk te Veenendaal. Ds Van Enk koos bij de bevestiging als tekst Genesis 14 120, de pntmoe- ting van Abraham met Melchizedek. Na lezing van het bevestigingsformulier zong de gemeente de nieuwe predikant Ps. 119 9 toe. Ds Overduin had als tekst voor zijn predicatie gekozen 2 Cor. 4 510 en 15. Ds Overduin liet zijn preek vooraf gaan door toespraken tot Ds Van Enk, Kerkeraad, commissies, vertegenwoor digers van de classis Amersfoort, afge vaardigden van de Chr. Geref. Kerk en van de Ned. Herv. Evangelisatiever. „Sola Fide" ter plaatse en tot het col lege van B. en W., dat voltallig bij deze intrede aanwezig was. Na afloop van de kerkdienst was er in het gebouw „Pro Rege" voor geno digden gelegenheid om ds Overduin de hand te drukken. hengel- wedstrijd „de rietvoorn" De Hengelvereniging „De Rietvoorn" organiseerde Maandagavond voor het eerst in dit seizoen een hengelwedstrijd. De eerste prijs werd gewonnen door de heer J. van Manen met 245 gr. ge vangen vis. Tweede werd de heer J. J. Ebben met 195 gram en derde de heer M. van Leeuwen met 140 gram. de vviiisky-mixer De hoge waarde van de goede neus of de goede smaak van de koffie- en thee-mixers is bekend. In de grote whisky stokerijen van Schotland genie ten de mixers van de wereldvermaarde whisky dezelfde reputatie. Met een enkel onderzoek houden zich meestal drie mixers gedurende drie dagen be zig. Slechts wanneer alle drie tot de zelfde conclusie komen, wordt een nieuwe standaard-kwaliteit gekozen. WEDEROM MET GOUD bekroond: Met onze inzen ding Boter, Aman del, Schuim en gevulde koekjes haalden wy in Groningen weder om een eerste prjjs op de Vaktentoon stelling De Zilve ren Krakeling. Haa gebak van DIJKSTRA! 1 Een openbare vergade ring in „Eltheto" De aangekondigde voorlichtingsavond voor Veenendaal is nu vastgesteld op Maandag 6 Juli a.s. in gebouw „Elthe to". Deze avond is voor een ieder vrij toegankelijk. Burgemeester Bakker zal de bijeenkomst presideren, terwijl enkele deskundigen van de Bouwkas een uiteenzetting zullen geven van het werk van deze instelling, en ook vragen zullen beantwoorden. Hoe meer adspirantbou- wers van de aantrekkelijke mogelijkheden der Bouwkas gebruik gaan maken, des te goedkoper zullen de door be middeling van deze instelling te bouwen woningen kunnen worden. Men hoopt namelijk op een gegeven moment een zo groot mogelijk aantal woningen tegelijk te bouwen om de kosten niet onbe langrijk te kunnen drukken. Gezien het feit dat ook voor heen het eigen woningbezit in Veenendaal altijd zeer be langrijk geweest is, verwacht men dat het aantal deelnemers hier niet zal tegen vallen. Door meerdere lezers werd ook ge vraagd naar het adres van de Bouwkas, voor het leggen van een eerste contact en voor het verkrijgen van verdere in lichtingen. De Bouwkas is gevestigd in Assen, maar voor gegevens en voor op gave tot deelname kan men zich toch beter wenden tot de plaatselijke com missie. Deze plaatselijke commissie wordt gevormd door een lid van het college van B. en W., een technisch deskundige, een secretaris en door twee bouwspaarders. De bouwspaarders zijn er dan nog niet, en zo wordt de commissie op het ogenblik nog gevormd door burgemees ter Bakker, voorzitter; de heer J. Sna- terse, technisch deskundige en de heer J. Meijer secretaris. Het adres van de compnissie is gemeente-secretarie Hoofd straat 92. Eigen kapitaal kan ook ineens gestort worden Zoals wij in ons vorig nummer reeds hebben weergegeven, is de globale be rekening van de bouwkosten van een eigen huis, dat met inbegrip van grondaankoop; volledige installering zoals een geyser voor warm water; een douchecel of een badkamer; beschrij- vinskosten; architectuur en technisch toezicht, komt op een bedrag van 13.000 gulden, als volgt: In de eerste plaats krijgt men van het Rijk een subsidie. (Geen geld dat men t.z.t. weer terug moet betalen, geen'le ning dus, maar een schenking). Gesteld dat deze subsidie ƒ3800.- be draagt, dan kunnen we dus 3800.- van de totale kosten aftrekken. In ons voor beeld komen we zo op 9200.-, het netto-bedrag, waar men zelf over moet kunnen beschikken. 30 jaar en bij een hypotheekrente van 4 3/8 °/o moet men voor rente en aflos sing van deze lening in totaal 29.97 per maand betalen, dat is, omgerekend per week 6.92 een bedrag dat men on geveer ook als huurder van eenzelfde woning per week zou moeten betalen! Als huurder krijgt men echter zijn huis nooit in eigendom, als B.N.G. deelnemer heeft men het na 30 jaar in onbelast eigendom! Men mag ook zoveel sneller aflossen als men zelf wil. Is het huis eenmaal gebouwd, dan is Nu krijgen we de volgende bereke ning: Gecontracteerd bouwkap. ƒ9200.- Te sparen bruto 2593.- Af: onk. spaarperiode 93.- Netto spaartegoed 2500.- B.N.G. verstrekt een lening ter grootte van 6700.- De lening kan worden afgelost in maximaal 30 jaar. Ze is van B.N.G.-zijde Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Wonlngbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxatenr Veenendaal - Kanaal weg 2 - Tel. 290 opopzegbaar en de rentevoet blijft gedu rende de gehele aflossingstijd gelijk. (Natuurlijk niet het rentebedrag, dat wordt steeds lager). Bij bouw volgens de thans geldende rijkssteunregeling komen personen be neden de 50 jaar behalve voor de hier boven genoemde premiesubsidie ook in aanmerking voor een jaarlijkse bijdrage. Als deze jaarlijkse bijdrage aan B.N.G. wordt overgedragen, kan deze de ver strekte lening met de „contante waarde" van de bijdrage verminderen. In ons voorbeeld hoeft men dan geen lening van 6700.- af te lossen, doch slechts een lening van ƒ5944.-. Bij aflossing in het eigendom geworden. De Bouwkas- hulp bestaat dan alleen nog maar in het geven van een gewone hypotheek en men kan het huis dus verkopen indien men dat wil. Het te sparen bedrag van 2593.- van ons voorbeeld kan men, indien men reeds een spaarpot heeft, ook nu reeds betalen en dan is het mogelijk om, met gebruikmaking van de aantrekkelijke voordelen, verbonden aan het bouwen met de Bouwkas, reeds direct te bou wen, dit eveneens naar aanleiding van vragen van lezers. Natuurlijk moet men wel rekening houden met een bedrag aan kosten'voor onderhoud en belasting, de deskundigen van de Bouwkas hebben deze kosten ge steld op gemiddeld ƒ2.- per week. Grond beschikbaar in complex „De Geer" Speciaal voor Veenendaal, en udi. voor de Van Hogendorpstraat, dr Co- lijnstraat en KI. Katerstraat heeft de Bouwkas thans reeds ontwerpen voor woningen welke met inbegrip van alle kosten, grondaankoop enz. op 8600.-, 9600.- en 10.000.- komen. Voor neringdoenden heeft de Bouw kas voor het Slotemaker de Bruïneplein een aantrekkelijk ontwerp voor win kelcomplexen, welke ook elders in het land een groot succes zijn geworden. De bouwtypen van de Bouwkas ver tonen in hun verscheidenheid toch die eenheid in karakter, dat zij, door elkaar gebouwd, toch een fraai straataanzicht geven en een aantrekkelijk geheel vor men. Doel: eigen huis voor arbeider en midden stander Na de openbare vergadering van 6 Juli, gaat dus de Bouwkas Noordneder landse Gemeenten in Vee nendaal draaien. De gemeen te heeft zich garant gesteld voor de door de Bouwkas te verstrekken geldleningen en heeft zelfs geld in deze in stelling gestoken. Dat met de overweging dat deze Bouwkas, welke werkt zon der winst-oogmerk, een zeer belangrijke sociale taak op zich genomen heeft. Niet alleen omdat met het aan trekkelijke systeem van deze instelling de particuliere bouw wordt bevorderd en de woningnood bestreden, maar' ook omdat een eigen woning een stuk levensgeluk kan zijn en vooral in deze tijd van vaak mise rable woongelegenheid een gekoesterde wens van zeer velen vormt. Uit de naam van de Bouwkas kan men zien dat Noordnederlandse Gemeenten het initiatief hebben genomen tot deze instelling. In 1943 maakten enige Drent se gemeentebestuurders de eerste plan nen op die het verkrijgen van een eigen woning van overheidswege zouden steunen. Met de uitvoering van de plan nen werd gewacht tot na de bevrijding. De toen opgerichte N.V. heette eerst bouwspaarkas Drentse gemeenten, maar er kwamen gemeenten in andere provincies bij. Toen werd de naam Noordnederlandse Gemeenten. Als we nu zien hoe de Bouwkas zich over het gehele land gaat uitbreiden en dat nu al een kleine 350 gemeenten waar onder dan ook Veenendaal zich hebben aangesloten, dan zou het niet vreemd zijn als de naam nog eens gewijzigd zou worden. VAC ANTIE! Badmutsen Zonnebrand-crême Zonnebrand-olie in een uitgebreide sortering bü hoofdstr. 106 telef. 632

De Vallei | 1953 | | pagina 5