Veenendaalse krotwoningen en open riolen in de Gemeenteraad Onweer uit het Oosten Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Fa. J. F. TAK Woningtoezicht is hier gebrekkig Parate Veenendaalse brandweer had een drukke week Waarheen gaat dit jaar de tocht Ouden van dagen? Uit Rhenens raadzaal AGENDA 27e JAARGANG VRIJDAG 3 JULI 1953 No. 26 Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei" Verschijnt in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Raad vond subsidie te laag! Onbewoonbare woningen 14 Juli Bijenmarkt Snelle blussing van gevaarlijke brand De derde brand Prijsvraag uitgeschreven voor de mooiste tocht Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Ons Weerpraatje^) Fa. S. BOS Hoofdstraat 91-93 Rhenen krijgt drie-jarige Handelsavondschool Herstel loswal kost 99 mille Vergoeding reiskosten Elst-Rhenen V AC ANTIE Badmutsen Zonnebranc^-crême Zonnebrand-olie Abonnementsprijs 0.95 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en^Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Telef. 601, Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI A D V F. R T E N T I E S Advertentiepr. p. m.m. 12c. Minimum p. advert, 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 120 woorden 1.30, elk woord meer 6 cent. De Veenendaalse raadsleden hebben in openbare zitting van j.I. Maandag avond niet voetstoots de voorstellen van B. en W. aangenomen. Integendeel, één voorstel, n.l. verkoop van grond aan de firma De Haas moesten B. en W. terug nemen, terwijl een ander voorstel betreffende het pachtvrij maken van het R.K. Centrum deerlijk verminkt aangenomen werd. Bovendien was de kritiek op het overschreden van begrotingsgsposten in 1952 niet mals. Ondanks de warmte van deze zomeravond en ondanks de vrij eenvoudige agenda, was men meer dan twee uur bijeen, hetgeen de laatste tijd tot de uit zonderingsgevallen gaat behoren. De vergadering begon een kwartier te laat, omdat de raadsleden eerst een kijkje hadden genomen in de comman do-kelder van de Bescherming Bevol king aan de J. G. Sandbrinkstraat, waai de heer Wilmink, de plaatselijke leider der B.B., een korte uiteenzetting gaf. Na de gebruikelijke opening sprak de Voorzitter, burgemeester Bakker, een woord van gelukwens uit aan het adres van Z.K.H. Prins Bern- hard, die Maan dag zijn 42ste verjaardag vierde. De Voorzitter me moreerde te vens de 65ste verjaardag van de Commissa ris der Ko ningin in deze Provincie, de heer M. A. Rei- nalda. Op voor stel van de De Kleuver: Privaten in voorzitter werd schUUc een telegram gelukwensen naar de heer Reinalda gezonden. Nadat de Voorzitter ook nog het raads lid Van Eden had gefeliciteerd met zijn zilveren huwelijksfeest, kon de Raad aan de agenda beginnen. De vergadering werd daarop direct geschorst om een commissie, bestaande uit de heren Van Hardeveld. v. Stemp- voort en Van Galen gelegenheid te ge ven de geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden te onderzoeken. Nadat de heren de raadszaal weer bin nengekomen waren werd medegedeeld dat de geloofsbrieven in orde waren, zo dat de Commissie de Raad adviseerde de nieuwbenoemde raadsleden, de heren: M. Bastmeijer, A. Buddingh, G. J. van Deelen, J. van Eden. W. van Galen, Joh. van Hardeveld, J. H. H. Jansen, S. Kroesbergen, C. N. van Kuijk, A. Middelhoven, P. G. van Ojik, Ant. de Ruiter, J. Scholten, Jac. Slok, W. van Stempvoort, T. Verkuijl en H. J. van der Woerd toe te laten, hetgeen de Raad daarna aannam. De ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen, terwijl een verzoekschrift van het Bestuur van de Stichting „Algemeen Ziekenhuis Vee nendaal" om de rente en aflossing van een door deze stichting aan te gane geldlening voor een ontworpen uitbrei ding van het Juliana-ziekenhuis te ga randeren weer in handen van B. en W. werd gesteld, teneinde daaromtrent in een volgende vergadering prae-advies uit te brengen. Het Bestuur van de Afd. Arnhem van de Prot. Chr. Reclasseringsver. had een verzoek gericht om met ingang van 1954 een subsidie van 150.- per jaar uit de gemeentekas te mogen ontvan gen. Ook van het Bestuur van de afd. Arnhem van de R.K. Reclasseringsver. werd een verzoek ontvangen, waarin evenwel geen bedrag was genoemd. B. en W. vonden het gevraagde subsi die-bedrag van 150.- te hoog in ver houding tot de gemeente Ede, die ook 150.- subsidie verstrekt en stelden daarom aan de Raad voor deze subsidie voor de Prot Chr. vast te stellen op 50.- en in verhouding de R.K. een jaarlijks subsidie ad 5.- te verlenen. De heer Verkuyl (PvdA) vond de ver gelijking met Ede niet geheel opgaan. Zijn fractie stond volledig achter het reclasseringswerk en daarom stelde hij voor de gevraagde subsidie van 150.- te verlenen en voor de R.K. reclassering naar verhouding. De heer Van Galen (CH) deelde mede, dat de C.H.-fractie eveneens tot de con clusie was gekomen dat het voorstel van B. en W. te karig was. Hij stelde voor een bedrag van 100.- beschikbaar te stellen en voor de R.K. een bedrag van 10.-. De heer Van Stempvoort (AR) vindt dat als andere gemeenten eveneens naar rato geven voor Veenendaal 50.- voldoende, maar hij informeerde, of B. Samengesteld in samenwerking g met de V.V.V. dc Ver. v. Vreem- §j y delingenverkeer „Veenendaal" y Zaterdag 4 Juli Uitgestelde V.V.V.-excursie naar natuurmonument de Sla- perdijk. Start om 2.30 uur bij café „de Hof". (In het Bergbad) 's middags H Nationaal Dameswaterpolo- |I y tournooi. y Maandag 6 Juli (In geb. „Eltheto") 8 uur Voor- lichtingsavond Bofowkas Noordnederlandse Gemeenten. Zaterdag 11 Juli V.V.V.-excursie naar de Leer- y sumse Plassen. Start 2.30 uur y bij de Julianabank achter in Q de Zandstraat. Luxor Theater: Van heden Vrijdag t/m. Don- 1| derdag de film „Don Camillo". en W. alleen de gegevens van Ede heb ben. De Voorzitter was ook de mening toe gedaan, dat 150.- niet te veel was voor reclasseringswerk, maar dat geleefd moest worden naar de stand. Arnhem geeft 500.- en de gemeente Rheden 200.-. Gezien in dit licht hebben B. en W. een voorstel gedaan van 50.-. De heer Van Hardeveld (PvdA) be toogde, dat deze verhouding zou opgaan als de reclassering ook in deze verhou ding lag. Maar in Veenendaal doet men veel voor de reclassering en hij vindt het alleszins gewettigd, om een subsidie van 150.- te verlenen. Nadat de Voorzitter nog even gewe zen had op de eigenaardige situatie dat de Raad een voorgestelde subsidie wil verhogen, inplaats van te beknibbelen en wethouder Middelhoven had ver klaard, dat hij met een subsidie van 100- resp. 10.- accoord kon gaan, nam de Raad hiermee ook genoegen. Op voorstel van B. en W. werden daarna twee arbedds-contjractanten bij gemeentewerken, t.w. de heren Van Dijk en Snaterse met ingang van 1 Juli 1953 in vaste dienst aangesteld, nadat de heren Van Hardeveld en Slok geïn formeerd hadden of de heer Van Dijk hiervan geen schade zal ondervinden, hetgeen niet het geval bleek te zijn. Op verzoek van de Hoofdingenieur- Directeur van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting stelden B. en W. aan de Raad voor de woningen Vendelseweg nrs. 7 en 9 onbewoonbaar te verklaren. In het rapport wordt o.m. opgemerkt, dat het privaat zich in de schuur be vindt en dat de afvoer van gootsteenwater door een open goot geschiedt. De woningen zijn oud en ver vallen en niet meer te her stellen. De heer Bast meijer was het er mee eens, dat deze wo ningen onbe woonbaar zijn, Verkuyl: Koopt gemeen- maar hij vraagt r j I? zich af, waarom geurde tegels andere woningen van dit blok niet onbe woonbaar verklaard worden, omdat deze in dezelfde slechte staat ver keren. Er zijn in Veenendaal wel meer onbewoonbare woningen. De heer De Kleuver sprak in dezelfde geest. Er zijn in Veenendaal veel meer blokken waar de privaten in de schuur staan en waar het gootsteenwater in een open goot wordt afgevoerd, hetge«n eveneens een gevaar voor de Volksge zondheid is. Hij vraagt of B. en W. in contact willen tx-eden met de huiseige naren om deze woningen te laten voor zien van ingebouwde privaten en riole- ring. De heer Van Hardeveld herinnerde er aan, dat hij reeds eerder in de Raad een onderzoek had gevraagd. „We zijn nu 2'/2 jaar verder", aldus deze spreker en vraagt of er nog aan het rapport ge werkt wordt. Er gebeurt in Veenendaal niet veel in dit opzicht. Er is niet veel activiteit in deze gemeente op gebied van woningtoezicht. Deze bewoners heb ben zich tot de Inspecteur gewend, maar dat had door de gemeente moeten ge beuren. Hij sprak de wens uit, dat het rapport spoedig gereed zou zijn, dat de Raad kan zien wat er moet gebeuren. In deze ernstige woningnood hebben wij te letten op de woningen en als wij er nieuwe woningen voor terug kunnen krijgen, moet tot afkeuring van wonin gen worden overgegaan. Nu de wonin gen op de Vendelseweg worden afge keurd, moet men deze zo spoedig mo gelijk afbreken en er nieuwe voor zien te krijgen. Want de heer Van Harde veld was bang voor de mededeling van B. en W. dat de termijn van 6 maanden telkens voor ten hoogste één jaar kan worden verlengd. Deze weg moet niet bewandeld woxden. De Voorzitter antwoordde allereerst op de vraag van de heer Bastmeijer, n.l. dat de 3 overige woningen van dit blok hersteld zullen worden. De Voorzitter was het er mee eens, dat als het rap port klaar was, zou blijken dat er in Veenen daal heel wat meer huizen onbewoonbaar zijn, dan ge dacht wordt. Het onderzoek is nog in volle gang. Door het vertrek van de heer Dekker was het rap port niet klaar gekomen, maar er werd thans weer verder aan gewerkt, hetgeen geen eenvoudige zaak was. Het oprui men van krotwoningen is geen een voudige zaak. De Raad kan wel tot on bewoonbaarverklaring ovei-gaan, maar om daar nieuwe woningen voor terug te krijgen zal zeer moeilijk zijn, omdat men vasthoudt aan het toegestane bouwvolume. Om de huiseigenaren te verplichten de woningen in goede staat te brengen is evenmin een gemakkelijke opgaaf. We zullen wel eens tot een op- ï-uiming op grote schaal moeten over gaan, aldus de Voorzitter, maar dat dit op korte termijn kan geschieden betwij felde spreker zeer. Wethouder De Ruiter deelde nog mede, dat het in de bedoeling ligt het rapport verder af te maken, maar dat er zeer veel puzzles zijn op te lossen. De heer Van Hardeveld heeft geen bevredigend antwoord gekregen op zijn vraag of de gemeente wel actief genoeg is in deze zaak en hij heeft ook niet ge- (Zie verder pag. 2) Van Galen: Maar ik u>eet meer Dinsdag 14 Juli wordt aan de Nieuwe- weg naast café „De Bijenkorf" weer de eeuwenoude Veenendaalse en Europa's grootste bijenmarkt gehouden. De 84-jarige marktmeester Van Kes- sel heeft nu in verband met zijn hoge leeftijd definitief het al eeuwen lang door het geslacht Van Kessel gevoerde marktmeesterschap aan zijn zoon Wil lem over gedragen. Omtrent de te verwachten aanvoer van bijen valt op het ogenblik nog niet veel te zeggen al kan de bijzonder gun stig verlopen zwermtijd een zeker opti misme rechtvaardigen. Vorig jaar werd de Veenendaalse bij enmarkt weer door opvallend veel bui tenlanders bezocht. Er zijn nog geen aanwijzingen dat dit ook ditmaal weer het geval zal zijn. VERGADERING BOUWKAS NOORD NEDERLANDSE GEMEENTEN Nog even herinneren wij aan de op aanstaande Maandagavond in gebouw Eltheto" te houden voorlichtingsavond van de N.V. Bouwkas Noordnederlandse Gemeenten. Deze avond begint om 8 uui*. HERZIENING UITBREIDINGSPLAN Het Hoofd van het Gemeentebestuur v-an Veenendaal maakt bekend: dat de Raad dier gemeente in zijn op 29 Juni 1953 gehouden openbare ver gadering heeft besloten te bepalen, dat een plan tot herziening van het vast gestelde uitbreidingsplan voor deze gemeente wordt voorbereid. - In tijd van enkele dagen moest de Veenendaalse brandweer drie maal uit rukken. Vooral bij de ernstige brand van Maandagmorgen in de Molenstraat heeft de Veeendaalse brandweer zijn paraatheid weer bewezen en de doel matigheid van de nevelspuit weer kun nen aantonen. Al kon dan niet worden voorkomen dat de woning van de familie De Jong en de naast gelegen ijsbereidingsruimte vrijwel geheel uitbrandde; door het snelle en doortastende optreden van het brandweercorps werd nog eiger voor komen. Het gevaar was namelijk geens zins denkbeeldig dat het gehele blok hxjizen, waarvan dan de middelste twee panden zijn uitgebrand, een prooi der vlammen zou worden. In allerijl ont ruimde men tenminste de andere wo ningen van het blok. Twee slangen op de nevelspuit en drie slangen op de waterleiding waren nodig om het vuur meester te worden. De inboedel van de familie De Jong ging geheel verloren terwijl de heer De J. brandwonden opliep aan gelaat en handen. Was deze gevaarlijke brand ontstaan door een defect aan een gasinstallatie; Woensdagavond omstreeks 7 uur werd aan de Kooiweg brand veroorzaakt door blikseminslag in de hooiberg van de landbouwer V. d. B. Weer loeide de alarmsirene over Veenendaal en rukte de brandweer uit. Door toegesnelde hulp van omwonenden en voorbijgan gers was het vuur hier spoedig bedwon gen en had de brandweer alleen nog het nablussingswerk te doen. Gisternacht omstreeks 2 uur werd voor de dei-de maal een beroep op de brandweer gedaan en verbrak de alarm sirene de stilte van een warme zomer nacht. In de Van de Pollstraat werd tijdig brand ontdekt in de woning van de fa milie Sukkel. Hierdoor kon het vuur nog bijtijds worden gedoofd. Een ka merwand en een zich in het vertrek be vindende kast hadden vlam gevat. De zeer vermoedelijke oorzaak van de brand hier was een petroleumbrander, waarop de was stond te koken welke te dicht bij de wand en de kast had ge staan. De schade werd beperkt tot het ver branden van de kast en wat zich in de directe omgeving daarvan bevond. Voor de zesde maal wordt dan op Maandag 31 Augustus aanstaande weer de jaarlijkse tocht ouden van dagen ge maakt, georganiserd door de vereniging „Oranjedag". Stellig zal het bekend worden van het wederom doorgang vinden van deze tocht velen weer met geduld naar dit evenement doen uitzien. Voor ditmaal heeft het bestuur van „Oranjedag" gemeend een prijsvraag te moeten uitschrijven van het verkrijgen van een mooie en attractieve tocht. Een bedrag van 25 gulden is beschikbar ge steld voor hem of haar die de ï-oute uit stippelt welke dan uiteindelijk gereden zal worden. Bij meerdere gelijke inzen dingen zal het lot de prijswinnaar aan wijzen. Het wordt ieder jaar natuurlijk moei lijker om een nieuwe en mooie route te vinden. Deze keer kunnen ook de ouden van dagen hun voorkeur kenbaar ma ken omtrent de te rijden richting en laten weten of zij ook liever een boot tocht of iets dergelijks gaan maken. De inzendingen voor de prijsvraag dienen uiterlijk 15 Juli binnen te zijn bij de heer J. Stip, Kerkewijk 101. BEROEPEN Ds K. van de Pol, Ned. Herv. Pi-ed. te Veenendaal heeft een beroep ontvan gen naar Wezep. Super Constellation voor de K.L.M. is Maandagmiddag op Schiphol gearriveerd. Deze Lock-heed- Machine vliegt met een kruissnelheid van 500 km per u. met 80 passagiers en 2000 kg vracht. De K.L.M. is de eer ste luchtvaartmaat schappij, welke deze machine op haar lij nen gaat gebruiken. Dertien machines van dit soort heeft de K.L.M. besteld. Op de foto: de Super Constellation op Schiphol na aan komst. EEN WATERPOLO FESTIJN IN HET BERGBAD Morgen, Zaterdagmiddag 4 Juli orga niseert V.Z.C. in het Bergbad een Na tionaal waterpolotournooi voor dames, waai-bij zijn uitgenodigd B.Z.C. uit Berg ambacht, D.K.R. uit Utrecht en de ver eniging waar de dames vorige week te gast zijn geweest n.l. S.Z. P.C. uit Schoonhoven. Het programma is V.Z.C.B.Z.C. D.K.R.—S.Z. P.C. Als tussen-wedstrijd V.Z.C. jeugd S.Z. P.C. jeugd. Hierna de verliezersronde en daarna winnaarsronde. Gezien de behaalde resultaten van de dames in Schoonhoven, waar zij al tegen twee van de deelnemende verenigingen hebben gespeeld, mogen wij verwach ten dat het mooie wedstrijden zullen worden, waarbij het aan spanning niet zal ontbreken. Het is te hopen dat het ook deze middag fraai zomerweer zal zijn. SPAARBANK Bij het kantoor Veenendaal van de Nutsspaarbank werd in de maand Juni 1953 ingelegd 159.681.39 en terugbe taald 80.933.89. Het aantal nieuw uitgegeven spaar- bankboekjes bedroeg in deze maand 85. SLAPERDIJK-EXCURSIE UIT GESTELD J.I. Zaterdag kon de excursie geor ganiseerd door de V.V.V.-Veenendaal niet doox-gaan wegens de weersomstan digheden. Deze excui-sie „Naar de Sla perdijk en omgeving" zal nu a.s. Zater dag 4 Juli gehouden worden. De tocht is 6 km. lang en gaat naar „Het Nieuwe Wei'k", het Werk aan de Daatselaar via Lunterse Beek naar de Groeperkade. Over de Barneveldse straatweg keren de deelnemers naar het uitgangspunt Café 't Hofje te Renswoude weer terug. Deelnemers aan deze tocht kunnen zich te half drie bij „De Hof" verzame len. HOE WORD IK ZAKKENROLLER?... In Balbuena (Mexico) heeft men een opleidingsinstituut voor zakkenrollei'S ondekt. De „docent" heeft met zijn werkzaamheden ongeveer 1500 dollars per maand verdiend. Dit bedrag was uiteraard vrij van enige belastingen. 55-JARIGE ECHTVERENIGING Dondei-dag 16 Juli a.s. hoopt het echt paar A. van de Kraats en C. v. d. KraatsStip, Parallelweg 21 alhier de dag te herdenken, dat zij 55 jaar zijn getrouwd. Uit dit huwelijk zijn 7 kinderen geboren, 12 kleinkinderen en 6 achterklein-kinderen. De bruid is 78 jaar en de bruidegom 75 jaar. Zij genie ten beiden nog een goede gezondheid. EIERMARKT Op de wekelijkse eiermarkt waren dinsdagmorgen 98.000 eieren aange voerd. De handel was vlug. Prijzen van 13.50 tot 14.50 per 100 stuks. Onlangs spraken wij met iemand, die ons vertelde in zijn jeugd eens drie middagen achtereen de school te heb ben verzuimd. Dat was indertijd geko men door zwaar onweer. Iedere mid dag, omstreeks hetzelfde tydstip ont wikkelden zich onweersbuien, die zo hevig waren, dat de kinderen thuis moesten blijven en de school nood gedwongen dicht ging. Bij het aanhoren van dit verhaal heb ben wij mogelijk een beetje ongelovig gekeken, omdat we ons een dergelijk voorval niet zo best konden voorstellen. Sedert de weersomstandigheden van 2227 Juni van dit jaar is dat anders. In sommige delen van ons land, met name in het Noordoosten, zijn er dage lijks onweersbuien voorgekomen, die een onderdeel vormen van een zeer uit gestrekt onweersgebied boven het vaste land van Europa. Boven Europa bevonden zich grote hoeveelheden warme en vochtige lucht, waarin door verwarming van de zon Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 290 J heel gemakkelijk verbreking van het evenwicht plaats had. Wanneer de tem peratuur in de onderste lagen van de atmosfeer tot een zekere graad ver warmd werd, ontstonden er opstijgende luchtstromingen, die soms tot grote hoogte reikten. Het K.N.M.I. deelde in een van zijn weerpraatjes mee, dat straaljagers een hoogte van 10 km voor de toppen van buienwolken von den. Zijn de toppen van de buienwolken tot een dergelijk hoog niveau doorge drongen dan is er allang een. krachtige onweersbui aan de gang, die vei'gezeld gaat van hagel en zware windstoten. Nu komen er ieder jaar wel dagen voor met een onstabiele weerstoestand. Het weer is dan van de kook en bij het minste of geringste regent of onweert het. De toestand, die in Juni van dit jaar is opgetreden, was toch wel in be paalde opzichten anders dan gewoonlijk pleegt voor te komen. Europa werd overdekt door een ondiepe, z.g. vlakke depressie die practisch niet van plaats veranderde. Het gevolg hiervan was, dat ook de luchtmassa's op het conti nent aan haar plaats gebonden waren en niet door een drogere luchtsoort ver vangen konden worden. Dezelfde weers toestand hield zodoende dagenlang aan. Men ziet hieruit dat in de zomer maanden ondiepe depressies voor de bewoners op het land gevaarlijk kunnen zijn. In de wintermaanden zijn het BIGGEN MARKT De aanvoer op de biggenmarkt te Veenendaal bedroeg Dinsdagmorgen 55 stuks. De prijzen lagen tussen 30.- en 50.- per stuk. VOOR BETERE UURWERKEN GOUD - ZILVER - UURWERKEN Veenendaal. daarentegen juist diepe lagedrukgebie den, die de zeevarenden het meeste ont zag inboezemen. Vaak kan men bij mensen misver stand aantreffen over het verband tus sen trekrichting van de buien en de wind. Ter verduidelijking diene in de eerste plaats dit: De wind aan de grond heeft in de practyk geen enkele invloed op de door een bui te volgen baan. Waait er een Oostenwind, dan wil dat niet zeggen, dat het onweer ook uit het Oos ten zal opkomen. Onweersbuien bewegen zich over het algemeen met de heersende hoogte wind mee, en deze kan wel eens tegengesteld wezen aan de wind bij de grond. In de vlak achter ons liggende be ruchte Juni-periode kwamen de on weersbuien uit richtingen tussen OZO en NO, een voor ons land vrij zeldzame richting. Een opmerkzame waarnemer zal hebben geconstateerd, dat veel buien zich precies richtten naar de drift van de middelbax-e wolken, b.v. de schapjeswolken. Bij buiïge situaties kan dit verschijnsel voor een eigen voor spelling op korte tei-mijn vaak een be langrijk hulpmiddel zijn om te bepalen of een bui al dan niet over de plaats van waai-neming zal trekken. Tenslotte nog een enkel woord over een grote neerslaghoeveelheid. In Zu rich viel in iets meer dan een etmaal: 80 mm. Berekenen we, hoeveel gewicht aan water er daar op een stuk land van 1 hectare is gevallen, dan komt men op het fantastische getal van800.000 kg! Dinsdagavond was de gemeenteraad van Rhenen in openbare zitting bijeen. De heer H. Griffioen was met kennis geving afwezig. De heer Scheer (Gem.- Bel.), die juist van een ernstige ziekte was hersteld werd door de Voorzitter gelukgewenst. Bij de behandeling van de notulen, maakte de heer J. van Dijk (P.v.d.A.) de opmerking, dat hem was gebleken, dat de bomen in de Meent, die langs de verschillende ruilverkave lingswegen zouden worden geplant, reeds gepoot waren, terwijl de Raad achteraf hierover een beslissing nam. De heer H. Drost (CHU) bevestigde deze opmerking, daar er aan toe te voegen, dat op dezelfde dag van de vergadering, waarin het besluit viel, de eerste waren geplant. De Voorzitter zeide hiermee niet bekend te zijn, doch stelde voor de notulen op dit punt te wijzigen, waar mee men accoord ging. Bij de ingekomen stukken bevond zich het ter kennisneming ovei'gelegde kohier hondenbelasting 1953. Het aantal aangeslagenen bedi-aagt 41 meer dan vorig jaar. De totale opbrengst is 449.-. Ook het exploitatie-overzicht van de landeiijen in 1952 werd aan de Raad ter kennisneming overgelegd. Het batig saldo over genoemd jaar bedraagt 13.916.09. Over de jaren 1947 t/m. 1952 bedroegen de batige saldi per ha resp.: 88 ha ƒ86.-; 93 ha ƒ88.42; 102 ha ƒ83.71; 112 ha 73.97; 112 ha 168.94 en 112 ha 124.25. De heer Drost zeide, dat verschillende boeren hadden geklaagd over te weinig gras in de Meent. Spr. vroeg zich af of er niet te veel was ingeschaard. De Voorzitter, de heer P. Kerkstra (CHU) en de heer G. v. Gesink (P.v.d.A.), beide laatstgenoemde heren leden van de Meent-commissie verklaarden, dat juist tegen het advies van de grondkamer in minder was ingeschaard. De klachten over te weinig gras werden niet ge grond bevonden. De voorzitter bracht nog naar voren, dat er ook een klacht was ingekomen vanuit ELst, voor wat betreft de Remmerdense uiterwaard. Spr. was echter van mening, dat er ook in Eist voldoende gras aanwezig was. De heren M. C. v. d. Berg (SGP) en G. van Gesink vonden de Elsterse klacht niet helemaal overdreven. Het aanwezige gras was voor de koeien niet te eten. Het college deed vervolgens mede deling van de plannen om te komen tot oprichting van een drie-jarige gemeen- lijke handelsavondschool. Het was B. en W. n.l. gebleken, dat in de gemeente grote belangstelling bestaat voor het volgen van middenstandscursussen en cursussen in boekhouden. In overleg met de inspecteur van het Middelbaar Onderwijs werden pogingen tot oprich ting te komen ondernomen. In principe werd medewerking toegezegd. Het ligt in de bedoeling de school in het najaar te openen. De heer Menting noemde dit besluit in het belang van de Rhenense jeugd. De voorzitter stelde aan de orde een adres van een aantal inwoners uit Eist, waarin volledige vergoeding werd ge vraagd van reiskosten voor het bezoe ken van de vglo-school te Rhenen door hun kinderen. Adressanten brachten naar voren, dat voor leerlingen van de huishoudschool wél volledige vergoe ding werd gegeven en noemden dit on eerlijke concurrentie. De voorzitter maakte gewag van een (Zie verder pag. 2) Vaeantie! Vacantie! Vacantie! Vacantie! in een uitgebreide sortering Tabletten tegen lucht-, wagen zeeziekte by en !*- v HOOFDSTR. 106 TELEF. 632 ;ajjuE.)BA i®!1«*3*A iauueonA

De Vallei | 1953 | | pagina 1