12220 zonne§biil§n PANG MULDER Uit de VeenendaalselRaadzaal Speciaal DE VALLEI Uit Rhenens raadzaal trfcnéeetct ^6 ft 'Bmn m *Öe vets/iapet/fup. van ctems&iaSuj. opruimingsnummer Amerongen Achterberg Predikbeurten Afhaaldienst Nutsspaarbank Officiële Bekendmaking Zondagsdienst Doktoren assurantiekantoor alle verzekeringen en hypotheken De ouden van dagen Op mijn tafel ligt een circulaire van de Vereniging „Oranjedag", gericht aan de ingezetenen van Veenendaal. In deze circulaire wordt medegedeeld, dat ook dit jaar de ouden van dagen een auto tocht zal worden aangeboden en aange zien dit grote uitgaven met zich mede brengt, worden we opgewekt diep in de zak te tasten. Je moet toch wel een hart van steen hebben als je de oudjes uit onze ge meente zulk een uitstapje misgunt en daarom straks de collectant met lege handen wegstuurt. We hebben tegenwoordig een ..Moe derdag", een „Vaderdag", een „Vrien dendag" en zelfs een „Dierendag'Dat zijn alle dagen, die zo langzamerhand burgerrecht hebben gekregen. Ik weet niet van wie het initiatief is uitgegaan om deze dagen een bijzondere bestem ming te geven. Alleen begrijp ik niet, dat in deze rij van speciale dagen ont breekt een „Oudjesdag", maar daarom juich ik het temeer toe. dat toch die oudjes niet vergeten worden en het vrij algemeen tot een usantie is geworden ook de ouden van dagen één keer in het jaar een genoegen te bereiden. Zou er wel één groep in de bevolking zijn. waaraan dit beter beter besteed is, dan juist aan deze mensen? De ouderdom brengt nu eenmaal mee, dat men zich door zwakte of anderszins allerlei ge noegens moet ontzeggen, en wat is het dan een prachtige gedachte door de medewerking van allen toch te kunnen bereiken, dat ook de ouden van dagen eens een keer wordt weggehaald uit de sleur van alle dagen om eens volop te genieten van de geneugten des levens. We mogen dan ook de Vereniging „Oranjdag" wel dankbaar zijn, dat zij ook nu weer de organisatie van 'n auto tocht voor de ouden van dagen op zich heeft genomen. Een Nurks zou de vraag kunnen stellen of het wel op de weg ligt van deze Vereniging om zo iets in elkaar te zetten, omdat „Oranjedag" toch in het leven is geroepen om Oranjefeesten te organiseren en wat hebben Oranjefees ten te maken met een autotocht voor ouden van dagen. En als die Nurks al heel slecht gemutst is, dan zou hij er nog aan toe kunnen voegen, dat „Oranje dag" dit jaar al heel slecht aan de ver vulling van zijn eigenlijke taak heeft gedacht. Wat mij betreft, voel ik er niets voor deze weg van formalisme op te gaan. Liever dan dat, spreek ik er mijn war me wardering over uit, dat er althans één Vereniging is, die zich het lot van de ouden van dagen aantrekt en zich de moeite wil getroosten deze mensen een dag van groot genoegen te bezor gen. Geloof maar, dat „Oranjedag" daarmee zich heel wat moeite op de hals haalt, maar deze Vereniging doet dit met liefde. Wij, die gevraagd wor den dit plan te steunen, hebben niet anders te doen dan even in de zak te tasten. Dat is heel simpel, maar laten we dat dan ook op milde wijze doen. Afgesproken? JAN SMIT. Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va der, Moeder en kind Sportweek Geref. Jeugd verband De sportweek, georganiseerd door het Geref. Jeugdverband, welke van 6 tot 11 Juli a.s. wordt gehouden, wordt op Maandag 6 Juli geopend met een wan deltocht. Dinsdagavond wordt een fietstocht georganiseerd onder de titel „Veense Woud-Ronde". Woensdag 8 Juli staat er schaken, dammen, sjoelen en tafelvoetbal in Pro Rege op het programma en tezelfdertijd tafeltennis in de cantine aan de Spoor- laan. Donderdag 9 Juli wordt er „Volley bal" gespeeld op het Matjanterrein. Óp ditzelfde terrein volgt 's Vrijdagsavonds voetbalwedstrijden, w.o. een wedstrijd tassen het J.V.-elftal uit Veenendaal en een J.V-elftai uit Bennekom. De sportweek wordt op Zaterdag 11 Juli besloten met een Vijfkamp, even eens op het Matjanterrein. Om 8 uur volgt dan de prijsuitreiking in „Pro Rege". ONDER WIJS - BENOEMING De heer P. W. Boogaard, onderwijzer aan de Koningin Julianaschool te Vee nendaal, is benoemd als hoofd van een ohr. school te Workkum (Fr.). Als leerkrachten aan de Chr. Nat. School II te Veenendaal (Hoofd de heer L. Noerduin) zijn benoemd Mej. H. Ve remans te Amsterdam en de heer E. v. d. Biezen te Broek in Waterland. VOOR VEENENDAAL NOG WEL TWEE TREINEN Door een misverstand werd in een bericht in ons vorig nummer, betref fende het inkrimpen van de nog be staande dienst voor het goederenver voer op de lijn Amersfoort-Rhenen tot nog maar één trein per dag, werd be halve Rhenen ook Veenendaal ge noemd. Het blijkt nu dat op het vak Amers- foort-Veenendaal twee treinen blijven rijden en dat alleen de dienst op Rhe nen wordt ingekrompen tot één trein per dag. hoord dat er meer activiteit te verwach ten is en vreest dat hij nog lang op het rapport zal moeten wachten, maar Voorzitter verzekerde hem, dat hij het rapport binnen enkele maanden kan tegemoet zien. Het voorstel om de onderhavige 2 woningen onbewoonbaar te verklaren werd daarna door de Raad z.h.st. aan genomen. Bliksemafleiders op scholen Vervolgens krege de Raad te behan delen een verzoek van de Koningin Ju lianaschool om ook op de nieuw ge bouwde gedeelte een bliksemafleider te mogen plaatsen hetgeen 1770.- zal kosten, alsmede brandblusapparaten tot een bedrag van 600.-. De heer Van Galen informeerde of op alle scholen bliksembeveiligers zijn aangebracht, waarop Wethouder Mid delhoven mededeelde, dat volgens hem alleen de Nieuwewegse school en de ULO-school beveiligd zijn. De Voorzitter meende, dat dit een moeilijk punt is om te beoordelen of het nodig is of niet. De verantwoording ligt in de eerste plaats bij de school besturen. Verkeerd begrepen In de raadsvergadering van 4 Juni j.l. werd besloten aan de heer E. -van Ravenswaay alhier een bedrag van 250.- toe te kennen als schadeloos stelling, wegens het beëindigen van de pachtovereenkomst voor een gedeelte van de grond, welke nodig is voor het R.K.-centrum en als vergoeding voor het omleggen van een afwaterings slootje en het omheinen van het per ceeltje, dat thans nodig is voor de bouw van de R.K. Kerk. Achteraf is geble ken, dat B. en W. de bedoeling van de heer Van Ravenwaay niet geheel be grepen heeft. Behalve deze schade loossteling, is er nog een perceel ter grootte van 5670 vierk. m. waarop een pachtovereenkomst tot 30 November 1960. De mogelijkheid bestaat, dat de gemeente deze grond vóór die datum nodig zal hebben. De heer Van Ravens- (Vervolg van pag. 1) Van Stempvoort Geen compromie voordracht de fa. De VOOR Opticiën J. F. TAK Hoofdstraat 106 - Tel. 632 - Veenendaal waay heeft op dit perceel zijn vermeer- deringsbedrijf bestaande uit 200 kippen. Aangenomen, dat hij per kip ƒ5.- per jaar verdient, vraagt de heer Van Ra venswaay een schadevergoeding van 1000.- voor ieder jaar, dat hij vóór 30 November 1960 deze grond beschikbaar moet stellen. B. en W. vonden deze schadeloosstelling niet onredelijk en stelden voor de gevraagde vergoeding te geven. De heer Van Stempvoort komt tot de gedachte, dat de voorbereidingen bij dergelijke onderhandelingen niet goed getroffen worden. Hij meent het college er op attent te moeten maken, dat de voorbereidingen van schadeloosstellin gen serieuzer ter hand te nemen en goed door te spreken, zodat er geen vergis singen achteraf mogelijk zijn. Ook de heren Van Galen, Slok en Jansen konden geen genoegen nemen met deze schadeloosstelling, om deze nu reeds vast te stellen, terwijl men niet weet, wanneer men de grond nodig heeft en of men deze wel voor 1960 no dig heeft. Wethouder Middelhoven memoreer de, dat algemeen aangenomen wordt dat een schadevergoeding van 5.- per kip redelijk is. De gemeente zal de grond vermoedelijk vóór 1960 nodig hebben, maar niet veel jaren eerder. Voorzitter gaf toe, dat er inderdaad een hiaat zit in de voorbereidingen, en weet, waardoor dit ontstaat, nJ. omdat niet alles direct op papier gezet wordt en het over te veel schijven loopt. Daar zal in voorzien worden. Kwade trouw van een der partijen is niet aanwezig. De heer Van Hardeveld vond een ver goeding van ƒ5.- per kip ook wel re delijk, maar omdat het over zoveel jaar loopt, heeft hij er wel bezwaar tegen en vraagt zich af of het wel verstandig is, thans reeds een regeling te treffen. Hij is er van over tuigd, dat deze grond binnen enkele jaren nodig zal zijn en dan wordt het een dure geschiedenis. De heren Van Galen en Slok zien ook de noodzaak niet Van Hardeveld Na 2 V-in' om nu reeds een overeen- jaar nog met tevreden komst aan te gebeld ga£m Na en_ kele overwegingen stelde de Voor zitter voor, deze pasage dan uit de voor dracht te nemen. Wethouder Middelhoven kreeg het hard te ver duren Zo op het oog zag het voorstel van B. en W. tot verkoop van grond aan de N.V. v/h. Wed. A. W. de Haas er on schuldig uit. Het betreft een terrein onmiddellijk achter de percelen welke de genoemde N.V. aan de Kerkewijk reeds in bezit heeft; het heeft een diepte van 20 m. en een breedte van ongeveer 72 m., zodat de oppervlakte 1440 ca. bedraagt. De Raad had in het geheel geen be zwaar tegen verkoop van deze grond, maar er bleek een achtergrond te zijn, waar men zich niet mee kon verenigen. De heer Van Galen bracht reeds di rect naar voren, dat hij niets tegen dit voorstel zou hebben, „als hij maar niet mèèr wist, dan er in de voordracht ge zegd wordt". Het was hem bekend, dat in 1951 reeds een andere aanvraag voor deze grond geweest was, waarna de Gemeente aan deze persoon bericht had gezonden, dat de grond voorlopig niet verkocht zou worden. Deze persoon is thans in deze verkoop niet gekend en dit vond de heer Van Galen in strijd met de burgerlijke beleefdheid en fat soen. Hij verzocht B. en WL-dit voorstel terug te nemen en eerst bespreking te voeren met de andere gegadigde. De heer Van Stempvoort zou ook voor deze voordracht geweest zijn, „ware het niet, dat hij ook meer wist. Ook hij vond het een groot bezwaar om de grond aan deze nieuwe aanvrager direct te geven en de andere te pa ren. Hij gaf B. en W. in overweging zich nog eens ernstig te beraden alvorens een besluit te nemen. De heren Hardeveld en Slok, die eveneens het woord gevraagd hadden, sloten zich bij de vorige sprekers aan. Ook de heer Hardeveld nam aan dat het niet in de bedoeling heeft gelegen de één boven de ander te bevoordelen, maar het had op de weg van het ge meentebestuur gelegen ook eens met de andere gega digde dit te be spreken. De ontstemming die nu ge kweekt is door deze voor dracht, moet eerst weggeno men worden. Wethouder Middelhoven verdedigde het voorstel, Hij kon het met de verschillende sprekers niet eens zijn. In dien deze niet aanvaard wordt, zal Haas schade lijden. Wet houder Middelhoven kon zijn zaak nog zo vurig verdedigen; hij faalde om de Raad te overtuigen. Hij vond de voor zitter van zijn fractie, de heer Van Stempvoort. niet bereid tot een compro- mi te komen, want deze bleef op het standpunt staan, dat hij het verstandi ger vond op deze avond geen besluit te nemen. Hij voelde er niets voor een be sluit te forceren, dat niet verstandig zou blijken te zijn. De Voorzitter schorste daarna de openbare zitting, om in ge heime zitting verder dit onderwerp te behandelen. Na heropening van de open bare zitting bleek men niet veel verder gekomen te zijn, want de Voorzitter deelde mede, dat het voorstel terug genomen werd, voor nader beraad. Posten in 1952 te ver overschreden De commissie, belast met het onder zoek van de gemeentebegroting en bij- begrotingen over 1952 had in haar rap port bezwaren gemaakt tegen overschrij ding van de credieten. Het crediet voor normaal onderhoud van het gemeente huis Hoofdstraat 34 was begroot 850.-. Deze post was met 1000.- overschre den, een overschrijding van niet min der dan rond 115°Een post voor het maken van een nieuw hekwerk ter af sluiting van het teiTein van de eierhal was met 550.- overschreden. Een post voor het onderhoud en schoonhouden van het gemeentehuis, voor het in orde maken van de raadszaal ed. was met 2400.- overschreden. De commissie vroeg zich af hoe het mogelijk is, dat zoveel meer werd uitgegeven dan was geraamd, zonder dat aan de Raad tus sentijds verhoging van het crediet werd gevraagd. In een antwoordnota zetten B. en W. uiteen, waarom deze posten waren over- schreden. De heer Van Hardeveld, als woord voerder van deze commissie bracht 1A~ dens deze zitting nogmaals het over schrijden van de posten naar voren. Uit het antwooi-d van B. en W. blijkt hem, «dat de ernst nog steeds niet tot B. en W. is doorgedi-ongen. Men weet vooruit, dat bij het herstellen tegenvallers voor komen. Bij kleine overschrijdingen van posten zal de commissie geen klachten hebben. Men loopt op deze wijze echter het gevaar, dat de commissie zal moe ten komen met een voorstel aan de Raad om een betreffende post niet goed te keuren. 1 Wethouder Middelhoven verklaarde, dat maatregelen genomen zijn om het overschrijden van posten te voorkomen, maar om het geheel te voorkomen zal niet mogelijk zijn. Hij heeft overigens geconstateerd, dat tegen de uitgaven zelf geen bezwaren zijn. Hij beloofde zijn uiterste best te doen om belangrijke overschrijdingen te voorkomen. Maar er waren heel wat posten beneden de raming gebleven, waarop de heer Van Hardeveld interruppeerde, dat dit te danken was aan de begrotingscommis sie, die niet beknibbelt wanneer het niet noodzakelijk is. Vraagt eens RANG Cnstal Fruits 32 ct. per 100 gram. U vindt in RANG Cristal fruits diverse fijne smaken: citroen, frambozen, sinaasappel enz. Uw winkelier heeft ze. Let op de naam RANG op het beschermend om hulsel van ieder ..Rangetje" Drukke Rondvraag Ook voor de rondvraag bleken velp raadsleden interesse te hebben. De heer Van Hardeveld herinnerde er aan, dat enige jaxen terug grond werd verkocht achter de Klaas Kater straat aan twee duivenverenigingen, waarbij de toezegging werd gedaan, dat beide verenigingen een uitgang zouden krijgen. Het is voor één vei-eniging niet in orde en hij vraagt hoe het er thans* mee staat. Wethouder De Ruiter meen de dat het nu in orde was, maar dat bleek niet het geval te zijn, zodat een nader onderzoek zal worden ingesteld. De heer Slok informeerde naar de koopavond op Vrijdagavond. De Raad heeft daar niets meer van gehoord. Voorzitter deelde mede, dat hij van het publiek veel lof over deze koopavond gehoox'd heeft. Wethouder De Ruiter kon mededelen, dat de koopavond in ieder geval zeer goed was, zowel het publiek als de meeste winkeliers zijn tevreden en vooral de arbeidende klasse bleek er mee ingenomen te zijn. De heer Jansen bracht de bushalte aan de Bilderdijkstraat ter sprake en informeerde of het niet mogelijk is daar een wachthuisje te plaatsen. Wet houder Middelhoven deelde mede, dat er reeds verschillende onderhandelingen zijn geweest en verschillende ontwerpen voor wachthuisjes in deze gemeente klaar liggen. De heer Van Eden vroeg of er niets gedaan kon worden tegen het parkeren van auto's in de Hoofdstraat, waardoor het verkeer gehinderd wordt. De Voor zitter vond het uitei-st moeilijk om het parkeien in de Hoofdstraat te verbie den. Het is een zakenwijk, waar moei lijk een parkeerverbod kan worden in gesteld. Het enige zou zijn om de bewo ners te verzoeken de auto's niet voor de deur te parkeren, maar ook dit is moei lijk controleerbaar. Het verkeer in Vee nendaal is zeer moeilijk. Men fietst ge rust met z'n vijven naast elkaar in de Hoofdstraat om elkaar te passeren. Men steekt over, zonder rechts of Jinks te kijken en dat er niet meer ongelukken gebeuren is alleen te wijten aan het feit, dat men met de voet op de rem rijdt. De politie is tot nu toe soepel geweest. Juist deze week tx-eedt men preventief op, maar als er niet spoedig een alge- Zaterdag 11 Juli aanstaande begint de Opruiming en Vrydag 10 Juli daarvoor zal een speciaal Opruimingsnummer van DE VALLEI verschijnen. Onze adverteerders verzoeken wy hiermede rekenipg te willen houden bij het gereed maken van de voor dit num mer bestemde copie. DE VALLEI zal namelijk in verband met de opruiming, inplaats van Vrij dagmiddag, Vrijdagmorgen uitkomen. Het is dan ook daarom dat wy vragen de advertentie-copie zo mogelyk reeds Woensdag in te zenden. DE UITGEVERS opdracht krijgen streng op te treden. De heer Bastmeyer informeex-de nog eens naar de verbetering van de Molen- sti-aat. Wethouder de Ruiter deelde mede, dat deze straat met aangx-enzende straten in studie is, zodat binnenkort een plan tot verbetering van dit com plex te verwachten is. De heer Verkuyl informeex-de of de Gemeente tegels gekocht heeft, die dooi de Gemeente Utrecht waren afge keurd. De wethouder van Openbare Werken deelde mede, dat er geen tegels gekocht zijn van de gemeente Utrecht, maar dat de tegels steeds gekocht wer den van de fa. de Kroon uit Rhenen. De heer Verkuyl verzocht de wethouder dan eens te informeren of bij deze firma tegens zijn gekocht, die aanvankelijk door de gemeente Utrecht werden af gekeurd. Dit onderzoek wei-d door de wethouder toegezegd. Hiei-na kon de voox*zitter deze verga dering sluiten. TOCHT OUDEN VAN DAGEN GOED GESLAAGD Zo hebben de oudste inwoners van onze gemeente dan weer hun jaarlijkse uitgaansdag gehad, 's Morgens om 8 uur vertrok men van de Hof, begeleid door motorrijders van de politie. Tot grote spijt van het comité zowel als van de ouden van dagen, kon de tochtleider, dokter Kars door onverwachte ambts bezigheden deze tocht niet meemaken. De bui-gemeester heeft bij zijn af scheidswoord 's avonds na aankomst op de Hof, de gedachten van allen weergegeven in zijn wens dat we allen hartelijk hopen, dat dokter Kars vol gend jaar weer van de partij kan zijn. De ouden van dagen hebben zeer ge noten van deze bijzonder aardige tocht. In totaal werd precies 200 km afgelegd. De i-oute ging via Rhenen naar Ooster beek, langs de Schelmseweg en de Beekhuizerweg, waar de ouden van da gen zeer verwondert waren over de scherpe haarspeldbochten, naar de Pos- bank, waar koffie gedronken werd. Vandaar over Doesburg naar Montfer- land, waar opnieuw gepleisterd werd voor soep, koffie en broodjes, vandaar tenslotte naar Apeldoorn, waar gereden werd langs het Koninklijk Paleis en een bezoek werd gebracht aan het Pr. Bei-nharddal. De intocht in Ameron gen werd tenslotte een ware zegetocht. Vele stonden langs de weg waar de stoet langs zou komen. Precies op de geplande tijd verscheen de stoet dan ook en begeleid door vrolijke mars muziek van de muziekvei-eniging „Ons Genoegen" reed men naar de Hof, waar burgemeester Max-tens, door verhinde ring van dokter Kars, als burgemeester en mede-rijder enige afscheidswoorden sprak. VERZAKTE HUIZEN DOOR DROOGTE In de stad Mexico heeft men gecon stateerd, dat huizen verzakken, wan neer de diepere lagen van de onder grond uitdrogen. In sommige gevallen hebben architecten en ingenieurs de ondergrond opnieuw van water voor zien, om de stabiliteit van waardevolle gebouwen te verzekeren. RHENEN WIJZIGING REINIGINGSDIENST Burgemeester en wethouders van Rhenen brengen ter openbax-e kennis, dat het huisafval in plaats van op Vrij dag 10 Juli op Donderdag 9 Juli a.s. door de reinigingsdienst zal worden af gehaald. Rhenen, 1 Juli 1953. Burgemeester en Wethouders voor noemd, L. BOSCH v. ROSENTHAL. De Secretaris, Th. v. d. WILLIK. N. C. L. B., afd. Veenendaal Zij die in het bezit zyn van VACANTIEBONNEN voor de Landbouw, kunnen deze inleveren op MAANDAG en DINS DAG 6 en 7 JULI a.s. 's avonds na 8 uur. K. SCHAAP, Zandstr. 46 JAARLIJKS UITSTAPJE MEISJES- EN JONGELINGSVERENIGING Dinsdag j.l. maakten de meisjesver eniging „Dorcas" en de jongelingsver eniging „Jonathan" hun jaarlijks uit stapje. Vanaf het Kruispunt wei'd met twee autobussen de reis aanvaard naar Harderwijk alwaar een boottocht werd gemaakt langs de Zuiderzeewerken. Vervolgens zette men de reis voort naar Giethoorn het Venetië van het Noorden alwaar allen genoten van de rondvaart per punter en de schitterende omge ving. In Nunspeet kreeg men volop de gelegenheid om de warmte in het zilte nat te verdrijven waarvan door velen dankbaar gebruik werd gemaakt. Na deze verfrissing ging de reis naar Apel doorn alwaar men op bezoek ging bij de Julianatoren en het Prins-Bernhard- dal. Het was een mooie en genotvolle reis waaraan het weer in bijzondere mate medewex-kte. Omstx-eeks elf uur keerden allen vermoeid, doch zeer vol daan huiswaarts. AARDAPPEL RASSENiPROEFVELD VAN DE LANDBOUWSCHOOL Landbouwers uit deze omgeving wor den er op attent gemaakt, dat de Land bouwschool alhier een aardig proefveld heeft aangelegd van aardappelrassen aan de Achterbergsesti-aatweg alhier. Op dit proefveld vindt men een achttal aardappelrassen in tweevoud waarvan de namen op bordjes zijn aangegeven. De x-assen zijn „Voran", bekend als de productieve voeraardappel met hoge zetmeel-opbrengst, sterk tegen de aard appelziekte. „Meerlander", de consump tieaardappel, eigenlijk meer voor de kleigrond. Is een kruising van Bevelan der en Record. „Furore", dit is een kx-ui- sing van „Rode Ster" en „Alpha", con- sumptieaai-dappel. Deze is middelmaat en brengt goed op. Behoort ook op de klei grond te worden gebouwd. „Bientje", bekend als vroege consumptieaard appel in het buitenland daarom hoger gewaardeerd dan hier. Zeer vatbaar voor aax-dappelziekte. „Sientje", is een nieuwe voerdaardappel welke vroeg rooibaar is en een hoge opbrengst heeft. „Ginneke", is een rood-schillige con sumptie- en voeraardappel. Is zeer goed bestand tegen droogte en heeft ook een hoge opbrengst. „Zeebux-ger", kruising van Noordeling en Alpha. Late, duux-zame consumptieaardappel. Is goed bestand tegen droogte en heeft een goede smaak vooral op drogere gronden. „Wilpo" is een late-lichtgeel vlezige aax-dappel welke vochthoudende grond verlangt. Deze wordt meer voor export geteeld. Zo mogelijk zullen in de herfst de vergelijkende opbrengsten worden bekend gemaakt. GYMNASTIEKUITVOERING „EXCELSIOR" De gymnastiekvex-eniging „Excelsior" is voox-nemens op Zaterdagavond, 4 Juli a.s„, haar jaarlijkse gyfmnastiekudtvoe- ring te geven op het terrein achter de sleperij van de gebroedex-s Van Laar. De afmars vindt plaats met de muziekver eniging Kunst en Vriendschap vanaf de Openbare School omstreeks 7 uur des avonds. Het pi-ogramma bestaat uit niet minder dan 15 nummers welke zeer goed zijn ingestudeerd en beoefend. Bij gunstig weder zal het publiek weder - lichaamssport en men wordt verzocht VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9.30 uur ds Bakker, 5 uur ds Vi-oeginde- weij. Julianakerk 9.30 uur ds Vroegin- dewij, 5 uur ds Van de Pol. Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds Van de Pol, 5 uur ds Fokkema van Ede. Veeneind 3 uur ds Vroegindeweij. Dijkstraat 2.45 uur ds Bakker. Sola Fide 10 uur ds F. Offringa van Wageningen, H.A., 5.30 uur dr W. S. van Leeuwen van Rotterdam. Gex-ef. Kex-k 9, 10.30 en 5 uur ds J. L. Bakker van Laren. Ger. Gem. (Hoofdstr.) 9.30 en 5 uur ds Kok. Gex\ Gem. (Fluiter straat) 9.30 en 5 uur Leesdienst. Chr. Ger. Kerk 9.30 en 5 uur ds Slofstra. R.K. Kerk Nieuweweg 7.30 uur H. Mis, 9 uur Jeugdmio, 10.30 uur Hoogmis, 5 u. Lof. 7.30 uur Completen. Zaterdags 5 u. biechth. In de week 8.25 v.m. H. Mis. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds Van Loe- nen van Bilthoven. Leger des Heils. 10 uur Heiligingsdienst. 12 uur Zondag school. 7 uur Openl. samenk. 8 uur Verl. samenkomst. RHENEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds H. v. d. Linden, 6 uur ds N. Kooreman. Ned. Herv. (Gei*.) Evang. 10 en 5 uur dhr. J. van de Born van Huizen. Ned. Prot. Bond „Wapen van Hardenbx-oek" 10.30 uur ds B. Nijholt van Tiel. Geref. Kerk. 9 en 3 uur ds H. Volten, voorber. H.A. Ger. Gem. 10 en 5.30 uur Lees dienst. Oud Gee. Gem. 10 en 6 uur Leesdienst. St. Cunera-Parochie 7.45 uur H. Mis; 10 uur Gez. Mis en nam. 7 uur Lof. ELST. Ned. Herv. Kerk. 10 en 6 uur ds Van de Peut. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk. 10 en 6 uur dhr. Van Noort. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 6.30 uur ds Tx-eure. Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur leesdienst. Donderdag 7.30 uur ds Van de Woestijne van Barneveld. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk. 10 en 6.30 uur dhr. C. v. Viegen. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk. 9.30 en 6.30 uur ds W. Hop. Geref. Kerk. 10 en 6.30 uur ds D. G. Molenaar, bed. H.A. AMERONGEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 5 uur ds de Gx-oot. Geref. Kerk. 10 en 5 uur ds Zwaan. VEENENDAAL. Van Zaterdagmiddag 12 tot Maandagmorgen 8 uur alleen voor zeer dringende gevallen, dr Vergouwen, Kerkewijk. RHENEN. Zondag: Dr B. Stegeman, He renstraat 93, Tel. 315. ELST-AMERONGEN. Van Zaterdag middag 2 tot Maandagmorgen 7 uur, alleen voor dringende gevallen dr Van Ommeren, Eist, Telef. K 8377- 217. EDERVEEN-LUNTEREN Van Zaterdag avond 6 uur tot Zondagavond 12 uur dr Van de Scheur te Lunteren, telef. K 8388-460. O GEEN VERPLICHTINGEN GEEN KOSTEN VOLLE RENTE (2V« (Deelname mogelijk vanaf 50 cents per week of 1.per maand). om kunnen genieten van deze mooie zich tijdig van een plaats te voorzien. ORGANISATORISCH OVERLEG OM TRENT T.B.C. VRIJ VEE Een dezer dagen waren de besturen van de Christelijke Boeren- en Tuin ders Bond en het Utrechts Landbouw Genootschap in vergadering bijeen, ten einde het plan tot het T.B.C. vrij maken van veebedrijven in deze omgeving te bespreken. Men kwam tot de conclusie dat het plan op zichzelf geen reden biedt tot afwijzing. Er zal naar ge streefd moeten worden voordeel voor deze bedx-ijven te verkrijgen. Besloten werd te vragen aan de melkfabrieken om een toeslag op melk van een T.B.C. vrij bedrijf te verkrijgen. Men opperde het plan de melk gezamenlijk te ver kopen om ook hierdoor zo mogelijk een hogere prijs te verkrijgen. Hiervoor zou eventueel een melkverkoopvereniging kunnen worden opgericht. (Vervolg scherpe persoonlijke aanval op hem en zijn echtgenote, in de bewuste brief naar voren gebracht, die hij echter naast zich neer legde. Spreker gaf daarom gaarne over deze zaak het woord aan de wethouder van onderwijs, de heer J. Boelhouder (PvdA). De wet houder kon zich het standpunt van de ouders, zoals omschreven in de aanhef van de brief, goed indenken. We moeten echter rekening houden met art. 13 van de l.o.-wet 1920, aldus spr., hetgeen in houdt, dat de Raad aan beperkende be palingen is gebonden. De regeling zou wat soepeler kunnen worden toegepast en daaromtrent zal het college bij punt 9 van deze vergadering met een voor stel komen. Wat het tweede gedeelte van de brief betreft, zijn de ouders onjuist voorge licht. Dat de leerlingen van de huis houdschool wel volledig vergoeding van reiskosten krijgen, daarmee heeft de gemeente niets te maken. Ik krijg de indruk er wordt gesproken over on eerlijke concurrentie dat hier con- currentie-nijd achter schuilt. Ik betreur het dat men roet in het eten wil gooien, om eigen gedachten te botvieren. Zoals de voorgestelde regeling luidt, zal slechts een klein gedeelte van de ouders van volledige vex-goeding worden bui tengesloten. Spr. stelde voor de nieuwe regeling straks met algemene stemmen aan te nemen in het belang van het onderwijs. De Voorzitter verklaarde persoonlijk niet voor het vglo te voelen. Hij vond het daarentegen altijd nog beter dan het zevende en achtste leerjaar van een openbare lagere school. Bij de stichting van de vglo-school is destijds wel de gelijk het onderwijsbelang onder ogen gezien. Dat alle reiskosten echter volle dig kunnen worden vergoed, zover is de rijkswetgever nog niet. Bovendien kan men het vglo en het huishoudonder- wijs niet gelijk stellen. In ieder geval is het zo. dat de gemeente aan reisgeld voor leerlingen van de landbouwhuis- van pag. 1) houdschool niets betaalt. Het voorstel van het college om afwijzend op het verzoek te beschikken, werd met alge mene stemmen aanvaard. Herstel loswal Wat het herstel van de gemeentelijke loswal betreft stellen B. en W. voor het destijds verleende crediet te verhogen tot ruim 90 mille. Op 2 October van het vorig jaar stortte een deel van de los wal in. Besloten werd toen dit werk zo spoedig mogelijk in eigen beheer te doen uitvoeren. De betonnen damwand werd besteld bij de N.V. Betondak Arkel. De firma Koops uit Dordrecht werd belast met het wegslopen en in heien van een nieuwe damwand. De totaalkosten hiervan werden geraamd op 14.158.-. Voordat echter met de uitvoering kon worden begonnen is een tweede gedeelte ingestort. Hierin vond het college aanleiding het Technisch Adviesbureau van de Vereniging voor Nederlandse Gemeenten te verzoeken advies uit te brengen over eventuele reparatie van de ingestorte gedeelten of het maken van een nieuwe loswal. De beste oplossing werd geacht het maken van een rechte loswal iets meer de rivier in, waardoor deze over de hele lengte van 103 m kan worden benut. Dit leidde tot een opdracht aan genoemd bureau om de plannen verder uit te wei-ken. Inmiddels vond een proefaan- besteding plaats, waarbij de firma Koops te Dojrdrecht met 77.783.- als laagste inschrijver naar voren kwam. Hierbij komt nog een bedrag van 8960.- voor reeds aangekocht dam wand en 4000.- voor directiekosten, zodat een totaal van ƒ90.743.- met het werk gemoeid zal zijn. De heer Drost informeerde of de aannemer Koops wel erkend was. De Voorzitter zeide, dat het adviesbureau Koops in staat achtte het werk uit te voeren. Of de aannemer al of niet erkend is, is een zaak die bui ten het gemeentebestuur omgaat. De heer Drost informeerde bovendien naar KERKEWIJK 167 TEl.döO VEENENOAAL

De Vallei | 1953 | | pagina 2