Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Juliana ziekenhuis verhoogt de brand-veiligheid De vergadering van de Bouwkas Fa. J. F. TAK 1 AGENDA 27e JAARGANG VRIJDAG 10 JULI 1953 No. 27 Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei' Verschijnt in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, pe Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Iedere Zaterdag loeit alarm-sirene Fraai nieuw zusterhuis in gebruik genomen Wat is en wil het Leger des Heils? EEN HONGERIGE MAAG HEEFT GEEN OREN! F CL. S.BOSUoofdstraat 91-93 Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWTER, Eerste Zomeravond-concert De jeugd musiceert voor U VACANTIE! Badmutsen Zonnebrand-crême Zonnebrand-olie Tabletten Abonnementsprijs 0.95 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Telef. 601, Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven VALL ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12c. Minimum p. advert, 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 120 woorden 1.30, elk woord meer 6 cent. Als onderdeel van het verhogen van verplegend personeel regelmatig brand de brandveiligheid in het Juliana zie kenhuis, werd deze week op het dak van het ziekenhuis aan de Cuneraweg een alarmsirene aangebracht. Deze sirene kan op alle verdiepingen van het ge bouw in werking gesteld worden, en zo in geval van brand het gehele zieken huis waarschuwen. De sirene is in een grote straal in de omgeving van het ziekenhuis te horen en deze kan dan ook meteen dienen om de omwonenden die bij brand hulp zou den kunnen bieden te alarmeren. Het is natuurlijk nodig dat regelmatig gecon troleerd wordt, of het apparaat nog goed functionneert en voortaan zal men dan ook iedere Zaterdagmiddag om 12 uur de sirene kunnen horen loeien. In het kader van deze belangrijke verbetering van de brandveiligheid in het Juliana ziekenhuis werd o.a. ook het aantal schuimblusapparaten uit gebreid terwijl verder blusinstallaties met brandslangen werden geplaatst. Tevens zullen in het vervolg door het IIET RIJKSMUSEUM BLEEF GESPAARD De Amerikanen hebben jaren geleden bepaalde berichten gevonden, waaruit blijkt dat de musea te Amsterdam en te Brussel alsmede het Louvre te Parijs gedurende de bezettingsjaren bleven gespaard, omdat Hitier de Duitse toe risten gedurende de na-oorlogse jaren plezier wilde gunnen. In elk geval: de lieren komen nu STEDEN- GROEI IN DE BELGISCHE CONGO Op zijn tocht door Centraal-Afrika ontmoette de ontdekkingsreiziger Stan ley in 1870 een 25 negers, die op een be paald punt hun hutten hadden. Daaruit ontwikkelde zich later de belangrijkste stad van de Belgische Congo: Leopold- ville. Ze telde in 1930 ongeveer 33.000 bewoners. In 1950 waren er bijna 200.000 bijgekomen. Ook daar heerst nu een nijpend gebrek aan woningen voor de inboorlingen die in de stad werken. Volgens het uitbreidingsplan is een mi nimum van 20.000 huizen enkel en al leen voor deze inboorlingen nodig. Per jaar komen er ongeveer 5000 woningen gereed. VOGELS EN INSECTEN In een versilag omtrent de bescher ming van vogels in het canton Zurich, in Zwitserland, staat duidelijk vermeld, dat men in dit canton bijzonder weinig last heeft van insecten. Schade door in secten veroorzaakt, komt er slechts weinig voor, omdat daar de vogels door allerlei wetten goed zijn beschermd. ALLE HOUT IS GEEN.... EXPORT HOUT De Belgische Congo staat bekend om zijn houtrijkdom. In verband met de hoge kosten van transport, komt slechts het beste hout voor export in aanmer king. Dit is nog geen 4 van de jaar lijkse productie. Zodat wij met een kleine variatie op de spreuk, dat alle hout geen timmerhout is, kunnen zeg gen, dat een dergelijke uitspraak ook voor de exporteur geldt. HELDERZIENDE VROUW VOOR SPELDE ONZE OVERSTROMINGEN Over een van de Duitse radio-stations (Nardwestdeutsche Rundfunk) spraken o.a. Prof. Hans Bender en Prof. Robert Heiss over de problemen van de helder ziendheid. Daarbij werd ook gewag ge maakt van een helderziende vrouw. Mevrouw Kardos, die de overstromingen van Februari 1953 heeft voorspeld. Aan gezien nooit alle voorspellingen der hel derzienden uitkomen, treft niemand een verwijt dat men met deze voorspelling geen rekening heeft gehouden om zich op het ergste behoorlijk voor te berei den. bestrijdings- en hulpverleningsoefenin gen worden gehouden, en wel onder lei ding van de Rhenense brandweer. Waar een brand in een ziekenhuis zo bijzonder gevaarlijk is omdat er steeds een groot aantal mensen, en dan nog patiënten, aanwezig zijn, spreekt het voor zich zelf dat de hiervoor genoem de maatregelen een grote verbetering van do veiligheid bij brand betekenen. HOEVEEL RADIOLUISTERAARS TELT NEDERLAND? Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in Nederland bedroeg per 1 Juli 1953 1.791.970 tegen 1.784.166 op 1 Juni 1953. Op 1 Juni 1953 waren er 483.551 aan geslotenen op het Rijks-radio-distri butienet tegen 483.824 op 1 Mei 1953. EIERMARKT Dinsdag waren op de wekelijkse eier markt 90.000 eieren aangevoerd. De prijzen varieerden van 13.- tot 14.- per 100 stuks. De henneneieren van 7.- tot 10.- per 100 stuks. De handel was traag. ^lllllll'.llllllllllllllllülKüüüüül'üüllüll'.iüüülüHüinülll!, MUI' IIIIIMl IIIIMIIIIIMtl1 llllll II llllllll 1111111 "IIIIH llltflllllIIffll 11111111 Samengesteld in samenwerking met de V.V.V. de Ver. v. Vreem delingenverkeer Zaterdag 11 Juli V.V.V.-excursie sumse Plassen. „Veenendaal" naar Leer- Start 2.30 uur li Julianabank, einde Zandstraat. Dinsdag 14 Juli Jaarlijkse Veenendaalse Bijen- markt aan de Nieuweweg. Woensdag 15 Juli (Slotemaker de Bruïneplein) 7.30 uur eerste Zomeravond concert van „Caecilia". g Luxor Theater: Van heden Vrijdag t/m. Maan- y dag de film „The African ff Queen" en van Dinsdag t/m. g Donderdag de Kroningsfilm „Elizabeth is Koningin". itUiiiiinntttiiiHiuiuniiiiiiniiuisssssMisissssiHusiiiSiHss'SnSiS'iisiSmnii^^ Het bestuur van het Juliana zieken huis heeft steeds te kampen gehad met een gebrek aan woonruimte voor het verplegend personeel. In afwachting van een uijvoeren der plannen voor een grote uitbreiding van het ziekenhuis (de plannen waarover wij in ons blad reeds eerder uitvoerig bijzonderheden hebben gegeven), werd een voorlopige oplossing gevonden doordat de Geref. Kerk te Veenendaal tijdelijk de pastorie aan de Bergweg als zusterhuis beschkibaar stelde. Half Mei j.l. moest echter deze pastorie ontruimd worden en kwam men opnieuw voor het nijpende pro bleem te staan. Meerdere ingezetenen hebben, toen zij van deze moeilijkheden hoorden, spontaan woonruimte voor de zusters afgestaan, een gebaar waarvoor het ziekenhuisbestuur zeer erkentelijk was en ook dankbaar aanvaardde. Met de bouw van het nieuwe zieken huis kon intussen nog niet worden be gonnen; ook al zal dit wel niet meer zo heel lang op zich laten wachten. Het is namelijk de bedoeling om dan gelijker tijd ook een speciaal en apart staand zusterhuis te bouwen. (Zoals bekend, heeft het Juliana zie kenhuis dezer dagen bij het gemeente bestuur van Veenendaal een verzoek in gediend waarbij de gemeente wordt ge vraagd garant te willen zijn voor de rente en aflossing van het voor de zie- kenhuisbouw benodigde kapitaal). Een oplossing werd gevonden in het bouwen van een groot paviljoen bij het ziekenhuis, en dit paviljoen, een fraai gebouw met een schitterende inrichting, is nu gisteren gereed gekomen en als zusterhuis in gebruik genomen. Behalve een groot aantal kamers voor de zus ters, bevat het nog een ruime én gezel lige conversatiezaal. Het geheel voldoet dan ook uitstekend. Als straks het definitieve zusterhuis gebouwd is, zal dit gebouw ais isolatie paviljoen worden gebruikt en hiermede is bij het bouwen en de installering dan ook volledig rekening gehouden. „CAECILIA" BEHAALT le PRIJS IN VEL.P Op het Federatief concours te Velp heeft de Veenendaalse Harmonie „Cae cilia" in de afdeling Uitmuntendheid een eerste prijs behaald met 107 pun ten. Een uitmuntende prestatie voor dit Veenendaalse corps. Zaterdagavond arriveerde „Caecilia" weer in Veenendaal. Aan de grens der gemeente, nabij de Holleweg, stond het muziekgezelschap „D.S." reeds op haar zustervereniging te wachten. Na het spelen van een feestmars was voorzit ter Hendriks van „D.S." de eerste, die namens zijn corps „Caecilia" geluk wenste met dit resultaat. Voorafgegaan door „D.S." marcheerde men naar Ho tel „De Korenbeurs", waar „D.S." op nieuw een serenade bracht aan het aan getreden „Caecilia". Daar sprak de heer G. M. Recter, voorzitter van „Caecilia" dankwoorden aan het adres van „D.S." voor de feestelijke ontvangst welke de onderlinge verstandhouding en samen werking zeker ten goede zal komen. KRONINGSFILM ENGELSE KONINGIN IN LUXOR De door velen verbeide kronings- wilm „Elizabeth is Queen" zal van Dinsdag tot en met Donderdag a.s. draaien in het Luxor Theater, alhier. De film geeft een volledig overzicht van de Kroningsdag in Londen. De camera's volgen de jonge Koningin bij het verlaten van Buckingham Palace, op weg naar Haar Kroning in de West minster Abbey, gezeten in de Gouden Koets, rijdend langs een ontelbare schare van juichende mensen. Dan volgt het plechtig binnenschrijden van de Abdij, waarna de Koningin op de bidstoel een persoonlijk gebed uit spreekt. Hierna nemen de verschillende Kroningsceremoniën een aanvang. Na de belofte van de Edelen, ver klaart Hare Majesteit onder ede te zullen regeren volgens de wetten en ge bruiken. Na de aanbieding van de Bij bel vindt de zalving plaats. Hierop volgt de bekleding met de Koninklijke Gewaden, en worden Haar achtereen volgens de Rijksappel, de scepter met het kruis en de staf met de duif over handigd, waarna de Koningin ten troon wordt verheven door de Aartsbisschop, de bisschoppen en de Edelen rondom Haar. Eerbied en trouw betuigen dan de Aartsbisschop, Prins Philip en de vertegenwoordigers van de Britse Adel. Na een kort bezoek aan de St. Edward's Kapel, verlaat Zij (Koningin Elizabeth II), omgeven door haar luisterrijke stoet de Westminster Adbij. Opnieuw gezeten in de Gouden Koets volgt een ware zegetocht door Londen. Voor de Gouden Koets uit marcheren militaire detachementen uit Groot-Brittannië, uit het Gemne Best en uit de Koloniën in een bonte mengeling... een schouw spel om nimmer te vergeten! Een triomfale tocht van een stralende Vorstin, die glimlachend de hulde van Haar Volk in ontvangst neemt. Zo óók na Haair terugkeer in het Buckingham Palace, als zij op het balcon verschijnt, en aan het gejuich geen einde komt PINGUÏN GEDOOD DOOR ZOUTE HARING Een Zwartvoet-Pinguin, afkomstig uit Patagonie (West-kust van Zuid-Ameri- ka), die in Ouwehands Dierenpark door het publiek getracteerd werd op een typisch Nederlandse lekkernij, n.l. zoute haring, heeft dit met de dood moeten bekopen. Het dier was reeds enigszins zwak, aangezien het een verre vliegreis, die via Engeland voerde, ach ter de rug had. Kennelijk was het hier voor gevoeliger, dan de andere vijf col lega's. die geen spoor van enige lucht- ziekte vertoonden. Hoewel het slachtoffer de eerste dag vrij goed scheen en ook voedsel tot zich nam, schijnt het initiatief ten aanzien van de Hollandse Nieuwe (er staat een haringkraam in het park) hem toch de genadeslag gegeven te hebben. Zoals bekend is zout voor dieren zeer schadelijk en de betrokken Pinguin spuwde kort daarop dan ook alles uit- Daarna begon het beest eigenaardig te wankelen en werd volkomen slap. De oppasser, die reeds het ergste voor de zieke vreesde, vond de Pinguin Maan dag door in het hok. V.V.V.-EXCURSIE NAAR DE LEERSUMSE PLASSEN Voor morgen Zaterdagmiddag heeft de Veenendaalse Ver. voor Vreemdelin gen Verkeer de tweede excursie van dit seizoen naar de Leersumse plassen ge organiseerd. Gestart wordt weer om 2.30 uur bij de Julianabank aan het einde van de Zandstraat. Bij de vorige excursie naar deze plassen heeft men gelegenheid gehad veel broedende kapmeeuwen op hun nesten te zien. Inmiddels is een maand verstreken. In die tijd zijn de eieren uit gekomen en nu zal men de jonge meeu wen rond de nesten zien zwemmen. Zo aardig als de donsjongen eerst waren, zo lelijk zijn de meeuwenkuikens van thans. Het is een aardig gezicht die eerste stuntelige vliegpogingen van deze wonderlijke wit, geelbruin en donker bruin getekende „adspirantmeeuwen". Omstreeks deze tijd wordt het aantal meeuwen op deze plassen op minstens 15.000 geschat. De overige levende have heeft ook volop jongen. Wilde eenden. Slobeen den, Zomertalingen zwemmen rond met hele groepjes kuikens achter zich aan. De Dodaards hebben nu ook hun kod dige jongen uitgebroed in hun bijzon dere en wonderlijk drijvende nesten. Het art~£l in een vorig nummer van ons blad, het artikel dat handelde over de Veenendaalse jongen die de wereld in trok en in vrijwel alle landen waar hij kwam de posten van het Leger aantrof en die ontdekte dat aan het vervallen gebouw aan de Fluiterstraat een enorme wereldorganisatie vast zit, wilde een indruk geven van het werk van het Leger des Heils en de omvang daarvan. De hieronder volgende regels vormen nu een aanvulling en tevens een sluitstuk op het vorige artikel, een en ander naar aanleiding van het feit dat het Veenendaalse Leger in het middelpunt der belangstelling zal komen wegens een dezer dagen te voeren actie die het Leger financiëel wil helpen by de brood nodige restauratie en uitbreiding van het gebouw aan de Fluiterstraat. EEN GEBROKEN BEEN Er zijn de laatste weken nogal wat ongelukken gebeurd bij in aanbouw- zijnde woningen in Rhenen. Bij het lossen van putringen bij de gemeente lijke woningbouw aan de Prins Bern- hardstraat, geraakte een arbeider in dienst van de firma Van D. te Veenen daal, onder een deksel, hetgeen tot ge volg had, dat hij een been brak. Per ziekenauto is het slachtoffer naar Veenendaal vervoerd. VOOR BETERE UURWERKEN GOUD - ZILVER - UURWERKEN Veenendaal. In zijn arbeid voor de redding van de zielen der mensen kwam William Booth, de Stichter van het Leger des Heils, telkens weer te staan voor de sociale problemen van zijn tijd. En al heel spoedig was het zijn ervaring, dat als men de mensen wilde bereiken met de boodschap van het Evangelie, men cok iets moest doen voor de maat schappelijke nood, waarin velen van hen verkeerden. Op zijn eigen kernachtige wijze vatte hij deze ervaring samen in de uit spraak: „Een hongerige maag heeft geen oren", d.w.z. tegen iemand, die honger heeft, moet je niet gaan praten, maar je moet hem te eten geven. Als hij ge geten heeft, kan je met hem praten. In zekere zin zouden wij kunnen zeggen, dat met deze uitspraak de basis gege ven is van het maatschappelijk werk van het Leger des Heils: De mens in stoffelijke nood moet eerst geholpen worden en pas daarna kan men trachten iets voor hem te be tekenen in geestelijk opzicht. Terwijl deze geesttelijke hulp dus het einddoel blijft van het maatschappelijk werk, staat om practische redenen de stoffe lijke hulp voorop. Niemand, die op dit terrein enigszins bekend is, zal de juistheid van dit standpunt betwijfelen. Al spoedig had het Leger des Heils een wijdvertakt sociaal werk, dat vooral in omvang toenam, nadat William Booth in 1890 zijn beroemde boek „In Enge- lands donkerste wildernissen, en de weg ter ontkoming" had gepubliceerd, dat een plan inhield tot bestrijding van de sociale nood in Engeland. „DE BARRE WINTER VAN 1890 Ook in Nederland heeft men spoedig na het ontstaan van de eerste korpsen (evangelisatieposten) ingezien, dat men iets moest doen in de sociale nood hier te lande. Het eerste begin van het maatschap pelijk werk van het Leger des Heils in Nederland valt in de „barre winter van 1890". In deze winter moesten vele zwervers overnachten en werden dan 's morgens doodgevroren aangetroffen op de ban ken in de stadsparken, onder de viaduc- Krn of in handkarren, waar zij de nacht adden doorgebracht. Het Leger des Heils besloot hier iets aan te doen, het stelde n.l. zijn goed- verwarmde bijeenkomstzalen aan de Lijnbaansgracht en op het Rapenburg te Amsterdam als nachtverblijven voor deze zwervers beschikbaar. Dit was echter een noodmaatregel en bracht geen oplossing. Vandaar dat men in Oc tober 1891 in de Haarlemmerhouttuinen het eerste permanente nachtasyl voor zwervers opende, waar deze mensen niet alleen kosteloos onderdak voor de nacht, maar des morgens ook koffie en brood ontvingen. Daar het Leger des Heils de mensen niet alleen wil helpen, maar hen ook zo mogelijk in staat wil stellen voor zichzelf te zorgen ver bond men al spoedig aan dit nachtasyl een houtjeshakkerij en een timmerwin- Maandagavond j.l. vond in gebouw „Eltheto" de eerste openbare vergade ring plaats van de N.V. Bouwkas Noord- Nederlandse Gemeenten, waarbij ook de gemeente Veenendaal is aangesloten. Burgemeester A. Bakker, voorzitter van de plaatselijke commissie, heette na de opening alle aanwezigen van harte welkom. Vervolgens zette hij in enkele korte trekken de noodzakelijkheid van een goede woning uiteen en noemde, als middel om tot stichting van een eigen woning te geraken, de medewerking van de N.VBouwkas bij uitstek ge schikt, zowel door middel van sparen als het verlenen van hypotheek. De heer Karsten, directeur van het bijkantoor West van genoemde N.V., die daarna het woord verkreeg, gaf een verhandelnig over de oorsprong en het doel van de bouwkas, waarbij hij onder meer de nadruk legde op het feit, dat deze instelling niet gericht is op het be halen van winst, doch in hoofdzaak een sociale inslag heeft, daar uitsluitend de gezamenlijke gemeentebesturen in de leiding en het bestuur voorzien. Middenstandswoning: Hij behandelde vervolgens als voor beeld de gehele financiering van de bouw van een kleine middenstands woning, waarvan hij de bouwkosten stelde op 14.300.- Deze kosten kunnen als volgt worden verdeeld Rijkspremie met gekapitali seerde jaarl. rijksbijdragen 4.300. Hypotheek van de N.V. Bouwkas ƒ7.100. Door de bouwspaarder te sparen bedrag 2.900. Totaal ƒ14.300.— Voor de bouwspaarder komen er dan Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 290 J in dit geval nog 101.- onkosten bij, zo dat deze moet beschikken over een spaarkapitaal van 3.00-.om tot de bouw van bedoelde middenstandswo ning te geraken. Gebaseerd op een termijn van 30 jaar komen de jaarlijkse lasten aan rente, aflossing, brand- en stormverzekering en onkosten van de hypotheek in dit geval op 9.- per week, vermeerderd met 2.- per week voor onderhoud en belastingen. Volgens spreker zal voor een zelfde woning, gebouwd door de overheid, alleen aan huur ook reeds pl.m. ƒ11.- per week verschuldigd zijn. Hieruit blijkt dan reeds het grote ver schil in beide systemen, aangezien men in het eerste geval, na verloop van )30 jaren, de woning volledig in onbe zwaarde eigendom bezit. Als voordeel kan daarnaast nog wor den genoemd de mogelijkheid, dat de genoemde hypotheek ad ƒ7.100.- slechts van de zijde van de huiseigenaar kan worden opgezegd. Arbeiderswoning: Teneinde enig misverstand te voor komen zij hierbij aangetekend, dat voor het verkrijgen van een behoorlijke ar beiderswoning kan worden volstaan met een spaarkapitaal van maximaal 2000.-. Van een dergelijke woning kunnen de stichtingskosten worden ge steld op ten hoogste 12.000.-. De in bovenstaande voorbeelden ge noemde bedragen voor spaarkapitalen zijn de minimale. Men is volkomen vrij meer eigen kapitaal te fourneren, waar tegenover dan de hypotheek lager wordt, en de jaarlijkse lasten van rente en aflossing dienovereenkomstig ver minderen. Aan het einde van zijn betoog gaf de heer Karsten de volgende samenvatting van de oorzaken, die leiden tot de lagere bouwkosten, zowel voor woon- als winkelpanden: le. het samenbrengen van verschillen de personen teneinde gezamenlijk meerdere panden te bouwen; 2e. het aangaan van de nodige con tracten met de verschillende leve ranciers van bouwstoffen, waar door belangrijke kortingen worden verkregen; 3e. de lage architect-kosten tengevolge van de verschillende standaard modellen en de grote deelname in kei, zodat de daklozen door te werken zelf hun kost konden verdienen. Zo ontstond wat men in het Leger des Heils een industriële inrichting noemt. Dergelijke inrichtingen zijn momen teel in ons land nog te Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Dordrecht en Utrecht. Uit dit kleine begin is het sociale werk van het Leger des Heils hier te lande gegroeid. Een verheugend ken merk van dit werk is, dat het in zijn ontwikkeling niet is stil blijven staan, maar met de noden van de tijd is mee gegroeid. EEN LEVEND SOCIAAL WERK Een compleet overzicht van dit werk te geven, gaat het bestek van dit artikel te buiten. Daarom volstaan wij met het geven van enkele bijzonderheden. Nog slechts enkele maanden geleden opende het Leger des Heils te Lunteren een geheel nieuw paviljoen op de z.g. Landkolonie. Deze Landkolonie is een boerderij met verpleegdengebouwen, waar sinds 1895 mannen, die onder toezicht van de reclassering staan, werk en zo mogelijk de weg naar een nieuw leven vinden. Terwijl dit bestaande werk voortgaat, zal nu in het nieuw gebouwde paviljoen een proef genomen worden met de ver pleging van psychopathen, die door de rechtbank ter beschikking van de rege ring zijn gesteld. In Elsevier's Weekblad van Zaterdag 13 Juni j.l.. werd in een artikel, dat niet minder dan een aanklacht was, gewe zen op het ontstellende gebrek aan ver- pleegruimte voor deze mensen. Het is n.l. zo, dat men in verschillende gevan genissen nood-asyls heeft ingericht, waar deze mensen na het ondergaan van hun straf verder worden verpleegd. Het verblijf in deze asysl komt echter practisch neer op een verlenging van de gevangenisstraf. Hiertegen richtte zich dan ook de critiek van dit artikel. Het experiment van het Leger des Heils, dat onder leiding staat van een ervaren psychiater en dat in deze vorm in ons land nog geheel nieuw is, is wel het beste bewijs, dat het Leger in zijn sociaal werk meegroeit met de nood van de tijd. Verder beschikt het Leger des Heils over jongenshuizen, meisjeshuizen Kinderhuizen, tehuizen voor bejaarde dames en heren, chronische zieken en invaliden, enz. In Rotterdam is een tehuis voor on getrouwde moeders, waar deze ook na de bevalling geruime tijd met hun kind kunnen verblijven en waar de kinderen eventueel tot hun vierde jaar kunnen zijn. Vanuit de barmhartigheidsposten gaan heilsofficieren uit voor hulp in de gezinnen. JEUGD EN GEZIN In het aan ieder korps verbonden jeugdwerk worden naast meer alge mene vormen van jeugdwerk, zoals Zondagsschool en diverse clubs, jong- soldaten gevormd en als korpskadetten opgeleid voor toekomstige dienst als soldaat of officier in het Leger des Heils. De Leger des Heils padvindersbond is aangesloten bij de internationale pad vindersbeweging. Een speciale afdeling van elk Leger des Heils korps is de Gezinsbond, een vrouwenbond, waarvan iedere vrouw boven de 18 jaar lid kan worden, zon der dat zij hierdoor verder enige ver plichtingen aan of verbintenis met het Leger des Heils heeft. In Nederland zijn hiervan ruim 100 afdelingen met meer dan 5000 leden. Het doel van deze Gezinsbond is door de verheffing van het gezin evangeli serend te werken. Want en dit is zijn meest karakte- istieke kenmerk het Leger heeft bij al zijn sociale arbeid nooit zijn oorspron kelijke roeping uit het oog verloren. Het zoekt achter elke nood in de eer ste plaats de mens en tracht die mens te winnen voor het Koninkrijk van God. Woensdag 15 Juli a.s. geeft Caecilia haar eerste zomeravond-concert op het Slotemaker de Bruïneplein o.l.v. de her L. A. J. van Mechelen uit Nijme gen. Aanvang half acht. Het programma bevat: Uncle Sam my, Mars van Abe Holzmann; Trois Images Exotiques van G. de Roeck (concoursnummer); Le Nouvenau Seig neur de Village van Boieldieu (con coursnummer); American Petrol, Ka rakterstuk van Meacham-Delhaye; The Skywriter, Mars van Joseph Bergeim, arr. Zurmühler; Stradella, Ouverture n F. van Flotow; Tesoro Mio, Wals van Bucuccie, Delhaye; Lotus Bloemen, Wals van E. Ohlsen, Delhaye; Chine- sche Straatserenade, arr. A. Delhaye en Champion, mars, arr. P. J. Molenaar. VETERANEN-VOETBALTOURNOOI VOOR TOCHT OUDEN VAN DAGEN De supporters vereniging „Veenen daal" organiseert een veteranen-voet- baltournooi, ten bate van de Autotocht voor Ouden van Dagen. Aan dit tour- nooi zullen o.a. deelnemen veteranen van „De Merino's", V.S.W.", „Ritmees ter", „Leidse Wolspinnerij", „Veenen daal". Op Donderdag 16 Juli worden de eer ste twee wedstrijden gespeeld op het terrein van „De Merino's" aan de Wu- geningselaan. Te 7 uur wordt gespeeld „V.S.W. Newo" en te 8 uur: „Ritmeester"— „Veenendaal". Op deze wijze hoopt men een flink bedrag bijeen te krijgen voor de tocht van „Ouden van Dagen". de woningbouw met medewerking van de N.V. Bouwkas. Ten slotte maakte spreker nog be kend, dat bij voldoende deelname in de agemeente Veenendaal, reeds spoedig met het bouwen een aanvang kan wor den gemaakt en wel aan en nabij de dr Colijnstraat, dr Slotemaker de Bruïne- straat en -plein, Van Hogendorpstraat enz. Inlichtingen hieromtrent zijn te ver krijgen bij de heer J. Meijer, ambtenaar ter secretarie, tevens secretaris-pen ningmeester van de plaatselijke com missie; en bij de heer J. Snaterse, tech nisch ambtenaar bij gemeentewerken, tevens technisch adviseur der plaatse lijke commissie. Van de geboden gelegenheid tot vra gen stellen na de pauze, werd, zoals te verwachten was, een dankbaar gebruik gemaakt. De verschillende vragen, die zowel op het sparen als op het bouwen betrek king hadden, werden door de heer Kar sten vlot beantwoord. Hierbij bleek voorts, dat ongeveer 15 personen reeds een direct belang had den bij de bouw van een woning of be drijfspand. Aan het einde van de avond werden tot besluit nog enige lichtbeelden ver toond van reeds gereed gekomen wo ningen e.d., waarbij tevens de nodige bijzonderheden werden vermeld. De Burgemeester besloot tenslotte de vergadering met een woord van dank aan de heer Karsten voor de bijzonder duidelijke uiteenzetting. Voor Donderdagavond 16 Juli aan staande wordt door leerlingen van Gijsbert van Zanten een musiceer- avond gegeven. Deze avond zal plaats vinden m het gebouw aan de Eikenlaan en aanvan gen om half acht. Men zal kunnen be luisteren: piano, orgel, vfcol, solozang en blokfluit. Dit is de tweede musiceeravond van deze leerlingen. De eerste maal werd hun optreden in dit verband een groot succes. OVERTOLLIGE KLEDING Overtollige kleding maakt, dat men zich slecht kan bewegen en ademhalen en dat de huid overgevoelig wordt. Speciaal dient de aandacht te worden gevestigd op de grote hoeveelheid kle ren, die men soms kinderen te dragen geeft, terwijl men sommige delen van het lichaam geheel onbedekt laat. Er zijn jongens en meisjes met een groot aantal bedekkingen voor het bovenlijf, die nochtans met blote benen lopen. Te veel kleding is verkeerd. Dat maakt, dat het kind zich slecht kan bewegen, moeilijk kan ademhalen en dat de huid overgevoelig wordt. In warme dagen zou men in vele de len van ons land een voorbeeld kunnen nemen aan.... de Rivièra, ofschoon daar naar onze begrippen weer al te veel wordt uitgelaten. DE GOEDE OUDE TIJD Een cultuur-historicus heeft zich de moeite getroost, na te gaan, hoe het om streeks 1700 met de belastingen in Duitsland was gesteld. Hij kwam tot de conclusie, dat in de eeuw, volgend op de dertigjarige oorlog (1618-1648), de belastingen in Duitsland niet minder hoog waren dan in 1953. Aangezien echter de behoeften van de mens op het platte land veel primitiever waren dan heden ten dage, kon de boer menige directe belasting omzeilen door niets aan te schaffen wat uit een andere staat kwam. Die invoorrechten maak ten het product n.l. in tal van gevallen buitengewoon kostbaar. Het kwam zelfs voor, dat de transito-rechten op goede ren, die van Noord-Italië uit via Zwit serland naar Berlijn werden vervoerd, ongeveer de helft van de verkoop waarde uitmaakten. Ook waren de vrachtkosten in die tijd niet onbelang rijk hoger dan heden ten dage. TANDENBEHANDELING MET VER DOVENDE MIDDELEN In het algemeen neemt men aan, dat het tijdperk der narcotische middelen voor de pijnloze tandenbehandeling weinige eeuwen geleden met lachgas werd ingeluid. Hippokrates (460-377 voor Chr.) vermeldt echter reeds ge vallen, waarbij verdovende middelen bij moeilijke tandenextracties werden toegepast. Het was echter geen uitzon dering, dat de patiënt niet meer wakker werd! In dergelijke gevallen was de tandarts aan de wraakneming der na gelaten bloedverwanten blootgesteld. Het is dan ook best te begrijpen, dat een tandarts in die tijd veelal met de voorbereiding van zijn vlucht bezig was. BIGGENMARKT Op de Veenendaalse biggenmarkt waren Dinsdagmorgen 60 biggen aan gevoerd. Bij een matige handel werden prijzen besteed van 30.- tot 50.- per stuk. Vacantie! Vacantie! Vacantle! Vacantie! '-S in een uitgebreide sortering tegen lucht-, zeeziekte bq wagen- en HOOFDSTR. 106 TELEF. 632 ;»||u«a«A

De Vallei | 1953 | | pagina 1