Halve eeuw Groene Kruis in Veenendaal Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Weer veel belangstelling voor de Veenendaalse Bijenmarkt Warmte- en front-onweders Fa. J.F.TAKI éK« AGENDA Fa. S. B OSHoofdstraat 91-93 GOUD - ZILVER - UURWERKEN Veenendaal. 27e JAARGANG VRIJDAG 17 JULI 1953 No. 28 Uitgave: Drukkery „De Gelderse Vallei" Verschijnt in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel 4400 VEENENDAALSE GEZINNEN ZIJN THANS LID Wijlen Notaris J. G. Sand- brink nam het initiatief Wijkhoofden B.B. officiël geïnstalleerd OFFICIëLE INGEBRUIK NEMING S.K.F. FABRIEKEN Verdeling Wethouderszetels Geerseweg onherkenbaar Buiïg weer drukte stempel Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Hat slechte wegdek van de Kerkewijk De afstand van het onweder kunnen we zelf bepalen Voor velen zal onweer onweer zün, maar voor de weerdeskundigen is ei; toch een belangrijk verschil. Zo kennen wij in de zomer twee soorten van on- weders en wel de z.g. „warmte-onweders" en de „front-onweders". Laatstge noemde soort laat zich beter voorspellen dan de eerstgenoemde. Een front on weder is in de regel al van verre op de weerkaarten te volgen. Na enkele, warme dagen stroomt van boven de oceaan koele zeelucht Frankrijk binnen. Langs de begrenzing van de nog aanwezige warme en de binnenvallende koude lucht (front genoemd) komen de onweersbuien tot ontwikkeling. Deze buien bewegen met het front in noordelijke tot noord-oostelijke richting. Daar het K.N.M.I. elk uur weerrapporten uit Frankrijk en België binnenkrijgt, kan dit front op de voet gevolgd worden. Met een vrij grote kans van slagen kan be paald worden of dit onweersfront in de middag of avond ons land bereikt, al naar gelang de snelheid er van. Waardoor ontstaat de donder WAARSCHUWING! Gevaarlijk oorlogstuig in sloot aan Parallelweg Ritmeester waterpolotourooi uitgesteld VACANTIE! Badmutsen 2 Zonnebrand-crême Zonnebrand-olie Tabletten Abonnementsprijs 0.95 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Telef. 601, Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven VALL ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12c. Minimum p. advert, 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 120 woorden 1.30, elk woord meer 6 cent. De Veenendaalse Groene Kruis-vereniging, die zowel het Stichtse- als het Gelderse deel van onze plaats omvat, bestaat Vrydag 24 Juli aanstaande 50 jaar. Aangezien deze bij uitstek nuttige instelling in de afgelopen halve eeuw van zeer grote betekenis is geweest ten aanzien van de plaatselijke volksgezondheid en vrijwel alle Veenendaalse gezinnen bij deze ^vereniging zijn aangesloten, vormt dit jubileum, waarvan de viering op Zaterdag 25 Juli zal plaats vinden, dus een belangrijk gedenkwaardig feit voor de gehele Veenendaalse bevolking. Het ligt in het voornemen van burgemeester Rakker om een comité te doen vormen dat zich ten doel stelt na de zomervacanties een behoorlijk bedrag aan geld bijeen te brengen en dit de jubilerende vereniging als huldeblijk aan te bieden. De burgemeester verzocht om dit nu reeds mede te delen opdat men op de dag van het jubileum hiermede rekening kan houden. In 1003 werd een comité onder leiding van wijlen notaris J. G. Sandbrink samengesteld om te komen tot de op richting van een Groene Kruis-vereni ging in navolging o.a. van de enige jaren te voren gestichte Vereniging te Lange Ruige-weide. Van de voorberei dende maatregelen is ons verder niets meer bekend gebleven, doch uit de eer ste notulen blijkt, dat de oprichtings vergadering is gehouden op 24 Juli 1903. Op die bewuste 24 Juli 1903 wisten de comité-leden al dat 870 gezinshoofden lid zouden worden tegen een minimum contributie van ƒ0.25 per jaar. Meteen werden de .Statuten en het Huish. Reglement vastgesteld en een bestuur gekozen, waarvan wijlen dokter J. G. Kets, toen nog een jong arts, voorzitter werd. Art. 1 der Statuten luidde aldus: De vereeniging „Het Groene Kruis te Stichtsch en Geldersch Veenendaal" is gevestigd te Veenendaal, Provincie Utrecht en stelt zich ten doel: a. het verleenen van hulp en hulpmid delen bij epidemische en gewone ziektegevallen; b. het nemen en ondersteunen van maatregelen ter voorkoming van ziekte; c. het bevorderen der algemeene ge zondheidsbelangen. Voorlopig bleef het voornamelijk bij het verlenen van hulpmiddelen bij ge wone en enkele epidemische ziekte gevallen via de stichting van een maga- zijn(tje) van verplegingsartikelen. Het begin was sober. En het ledental verminderde dan ook langzamerhand, totdat het bestuur, dat vooruitzag, in 1910 de eerste Wijkverpleegster, Zuster De Koster aanstelde! En toen ging het ineens beter. De belangstelling werd groter. Men ging iets meer van het Groene Kruis merken en de grote waar de van deze instelling ondervinden. Maar inmiddels had het bestuur onder leiding van diezelfde jonge arts J. G. Kets niet stil gezeten, want in 1912 werd de eerste steen gelegd van het huidige Wijkgebouw aan de Kerkewijk. Een groot gebouw voor die tijd, en dan nog wel aan de Kerkewijk! Toen pas ging het „Groene Kruis" groeien. Aanvankelijk één Zuster, later twee en thans drie! Daarbij een Cons. Bureau voor tbc en voor zuigelingen. Later kwamen de Wijk-kraamverzorgsters, terwijl in middels in het Wijkgebouw de douche- badgelegenheid in gebruik was gesteld. Eerst thans is bekend geworden dat de Wijkhoofden van de Veenendaalse dienst Bescherming Bevolking officiël zijn geïnstalleerd tijdens een bijeen komst in de Commandopost in de grote kelder aan de J. G. Sandbrinkstraat. Zoals bekend betreft het hier de he ren E. van Asselt, S. W. Kleefsman, A. van de Lustgraaf, N. Molenbeek en A. H. van Wagensveld. De installatie werd verricht door burgemeester Bak ker in tegenwoordigheid van het plaat selijk Hoofd der B.B., de heer Wilmink, en de leden van de Gemeenteraad. De laatste tijd is weinig meer te ver nemen geweest over de activtieiten van de Veenendaalse B.B., maar naar men ons mededeelde wordt er, hoewel de zomermaanden zich daarvoor minder goed lenen, toch doorgewerkt, ook met de werving van nieuwe leden. Binnenkort zal in Veenendaal een begin worden gemaakt met de uitdeling van materiaal en werktuigen voor de B.B.-corpsen. GOUDEN HUWELIJK Het echtpaar Jacobsen-Epskamp, Emmalaan 26 hoopt op 1 Augustus a.s. zijn 50-jarige echtvereniging te her denken. Bruid en bruidegom zijn beiden 70 jaar en genieten nog een uitstekende gezondheid. Uit dit huwelijk zijn 4 kin deren geboren en intussen zijn er 18 kleinkinderen en 2 achter-kleinkinde ren. Het zal dit echtpaar op deze voor hen zo gedenkwaardige dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. wiui^mnMisissn Samengesteld in samenwerking met de V.V.V. de Ver. v. Vreem- 1 g delingenverkeer „Veenendaal" Zaterdag 25 Juli (In Hotel „de Korenbeurs") 's middags, receptie van be- If stuur Ver. „Het Groene Kruis" i.v.m. 50-jarig jubileum dezer i| ver. Luxor Theater Van heden Vrijdag t/m. Maan dag de film „Daar komen de Tanks" en van Dinsdag t/m. Donderdag „Deze vrouw is ge vaarlijk". Na de oorlog werd alhier een Kraam-centrum gesticht met vaste Kraamverzorgsters Het laatste nieuws is de afd. Gezins verzorging met eigen gediplomeerde verzorgsters. En nu, in 1953, is ons Groene Kruis in het eigen Wijkgebouw een bloeiend bedrijf, inzake de volksgezondheid al hier. Specialisten houden spreekuren en zo is dit gebouw een bijenkorf gelijk. Het is er een komen en gaan van pa tiënten óf voor een Cons. Bureau óf voor een specialist óf voor hoogtezon- bestraling óf voor een bad óf voor onderzoek door een controlerend arts van een bedrijfsvereniging; om hulp middelen voor ziekenverpleging enz. Het Veenendaalse Groene Kruis is gegroeid en het moge blijven bloeien. De eerste voorzitter, wijlen dokter J. G. Kets, bxeef in die functie van 1903 tot 1944. Thans is dokter J. P. Vergou wen, die gedurende 14 jaar als secre taris de rechterhand van dokter Kets was, de Voorzitter. Dus twee Voor zitters in 50 jaar, doch ook maar drie Secretarissen in die tijd: eerst de heer Vos, daarna dokter Vergouwen en thans de heer P. J. Schoemaker. Op 25 Juli a.s. zal er een herdenking zijn van dit gouden feest in „de Koren beurs" aan de Markt. Na een buitengewone bestuursverga dering zal het bestuur tunssen half 5 en half 6 ontvangen allen, die „het Groene Kruis" een goed hart toedragen en zon der twijfel zullen dat er zeer velen zijn. De bouw van de enorme complexen van de Nederlandse fabrieken der S.K.F. kogellagerfabrieken aan de Groeneveldselaan in Veenendaal, na dert zijn voltooiing. Ook het grote en fraaie kantoorgebouw is nu geheel op- getroken en ook met de afwerking hier van is men nu volop bezig. In de afdelingen draaierij, slijperij en harderij is men druk doende met het stellen van de machines en hier en daar wordt reeds proef gedraaid en productie gemaakt. Was het aanvankelijk de verwachting dat de fabrieksbouw omstreeks Sep tember aanstaande zou klaar komen; de ongunstige weersomstandigheden en het vroege invallen van de afgelopen winter hebben de bouw geremd en ook de officiële ingebruikneming van dit kapitale bedrijf is nu uitgesteld moeten worden, en wel tot eind dit jaar of be gin volgend jaar. Het ligt namelijk in de bedoeling om de ingebruikneming van deze nieuwe Nederlandse industrie welke de wereldproductie van rol lagers van het S.K.F.-concern zal gaan verzorgen een bijzonder en officiëel karakter te geven. NIET IN, MAAR ONDER DE AUTO Deze week waren het 'n drietal heren die, na met Bacchus te hebben aangeze ten, een autotocht wilden gaan maken. Het bleek nodig de wagen met hand kracht te starten en in zijn enthousias me ratikte aêarbij een yan de drie onder een wiel van de auto. Hij werd door een dokter onderzocht en het bleek toen zo goed afgelopen, dat hij naar huis gebracht kon worden. De andere twee en de auto werden door de politie onder tijdelijk beheer genomen. HERSENSCHUDDING VAN STOEI- tPARTIJ De 13-jarige v. d. L. uit de Achter kerkstraat liep een hersenschudding en een hoofdwonde op, toen hij tijdens een stoeipartij met enkele jongens in de Van de Pollstraat ten val kwam. Hij moest zich onder heelkundige behan deling stellen, waarna hij naar zijn wo ning werd overgebracht. KIND OP AUTOPED DOOR MOTOR GEGREPEN Een vierjarig meisje van de fam. J. uit de Achterkerkstraat werd Dinsdag door een passerende motorrijder gegre pen, toen zij met haar autoped het marktplein kwam afrijden. Met inwen dige kneuzingen en enkele wonden werd zij onder heelkundige behandeling van dr Remme gesteld, waarna zij naar haar ouderlijke woning kon worden overgebracht. VEENENDAALSE DEELNEMERS VOOR DE VIERDAAGSE Aan de Vierdaagse afstandmarsen te Nijmegen zullen volgende week ook weer een aantal Veenendaalse wande laars deelnemen. Naast enkele deel nemers van de Nationale Reserve komt de Wandelvereniging „V.S.W." evenals vorige jaren weer met een represen tatieve groep uit, dit jaar met een groep van 12 leden. Van deze VSW-groep hebben de heren E. van Manen en Jac. v. d. Weerdhof reeds vijf jaren achter een meegetippeld. Het ligt in de bedoeling, om deze vierdaagse lopers op Zaterdag 25 Juli weer een officiële ontvangst te berei den aan het station De Klomp. Zijn in vele andere gemeenten de be sprekingen over de verdeling van de wethouderszetels in de nieuw gekozen Gemeenteraad al druk aan de gang; de verschillende fracties van de Veenen daalse Raad hebben over deze aan gelegenheid echter nog niet van gedach ten gewisseld. Bij informatie bleek dat men waar schijnlijk eerst volgende maand contact gaat opnemen over deze aangelegen heid, waarbij stellig ook de P.v.d.A.- fractie met zijn 5 raadszetels weer aan spraken op een wethouderszetel zal doen gelden. Zoals bekend zal de nieuwe Gemeen teraad in September aanstaande worden geïnstalleerd. Dezer dagen is de bestrating van de Geerseweg gereed gekomen. Wie hier thans de situatie ziet, en een vergelij king maakt met de wel zeer miserable toestand van het wegdek van voorheen, kan de Geerseweg haast niet herken nen als hij over het gladde asphalt van thans gaat. Waarschijnlijk in het aanstaande na jaar zal er nog een royaal plantsoen worden aangelegd. BACCHUS-KLANT IN DE SLOOT Deze week ontdekte een passerend politieman iemand in het water van een sloot aan het Benedeneind. De temperatuur van de afgelopen da gen was toch niet van dien aard dat iemand in deze sloot verkoeling zou zoeken en de politieman trok de zwem mer er dan ook uit. De man bleek niet alleen nat te zijn geworden aan de bui tenkant, maar ook inwendig had hij zich teveel bevochtigd met het geest rijke nat van zijn vriend Bacchus. Voor eigen veiligheid en die van een ander, heeft men hem toen „achter het gemeentehuis" voorlopig een droge plaats gegeven. Vanaf vandaag rüdt de „Kaasexpresse" tussen Amsterdam en Alkmaar, de passagiers krijgen vanaf die datum van West-Friese dames beschuit met kaas. Een passagier tast toe. West-Friese dames oefenden deze week in het serveren van deze lekkernijen. Imkers uit geheel Nederland hebben Dinsdag weer één van hun hoogtijdagen gehad tijdens de jaarlijkse Veenendaal se bijenmarkt. Bij het krieken van de dageraad werden uit verschillende de len van het land de bijenvolken naar deze zo bekende en bijzondere „Zwer- menmarkt" gebracht. De aanvoer was minder dan het vorige jaar, maar met 622 bijenvolken toch altijd nog zeer be hoorlijk. De weersomstandigheden waren niet bepaald gunstig. Daardoor werden er in de vroege morgenuren lage prijzen be steed. Later liepen de prijzen echter snel omhoog. De gemiddelde prijs lag ongeveer bij de 10— voor een korf met volk en bouw. De regen weerhield de bijen aanvankelijk uit te vliegen, maar toen rond het middaguur het weer op klaarde, zag men al spoedig weer de millioenen vliegende bijen op enkele meters boven de grond. De kwaliteit van de volken was naar de mening van de keurmeesters zeer goed. Het was een behoorlijke handels kwaliteit, die zeker beter was dan vorig jaar. De bijen hebben trouwens een goed voorjaar achter de rug. De handel bleef de gehele dag levendig. De aanvoer was, gezien de slechte le TEXTIELPAKKET IN VEENEN DAAL VAN RAMPENFONDS Op verzoek van het Hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis, heeft Woensdag de eerste textiel-pakketuitreiking van het Rampenfonds in Veenendaal plaats gevonden aan een gezin uit het ramp gebied dat in Veenendaal geëvacueerd is. Omdat deze uitreiking de eerste was en een begin is van de door het Ram penfonds beloofde nisuwe linnenkast voor hen die alles kwijt zijn, hebben de penningmeesteresse en de voorzitter van het Veenendaalse Rode Kruis, me juffrouw G. van Schuppen en dr Ver gouwen, deze persoonlijk en dus offi ciël verricht. BURGEMEESTER AFWEZIG Burgemeester A. Bakker van Vee nendaal houdt vanaf heden tot 4 Augus tus a.s. geen spreekuur en is gedurende deze tijd wegens vacan'ie uitstedig. DOELMAN CORNELISSEN WEER THUIS Na een. verblijf van ruim 4 .weken iin het ziekenhui): is doelman Cornelissen van v.v. „Veenendaal" dezer dagen weer naar zijn woning teruggekeerd. Deelman Cornelissen werd op 16 Juni tijdens de promotie-wedstrijd ESCA- Veenendaal aan zijn hoofd verwond en in het Juliana-ziekenhuis te Veenen daal ter verpleging opgenomen. De belangstelling voor zijn thuis komst was bijzonder groot. Een stroom van attenties in de de vorm van bloe men en fruitmanden etc. toonden het hartelijk medeleven van allen. Ook een deputatie van ESCA uit Arnhem bracht hem een bezoek en bood een fruitmand aan. Het ziet er wel naar uit, dat „Vee nendaal" aan het begin van de nieuwe competitie haar eminente doelman Cor nelissen weer onder de lat zal hebben. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 290 J Enkele weken geleden was het nog onze medewerker Jan Smit die in zijn rubriek „het Aanbeeld" gewaagde van zijn ervaringen toen hij in een auto over de Kerkewijk ging en daarbij eigenlijk eerst goed bemerkte hoe slecht het met het wegdek van onze brede en zo druk bereden Kerkewijk gesteld is. Inderdaad, vooral voor het autover keer zijn de in aantal steeds toenemen de en steeds dieper wordende kuilen een krim. Het materiaal heeft zeer veel te lijden, en hierbij komt nog dat de Kerkewijk, de grote Veenendaalse ver keersader, ook nog gebruikt wordt door het doorgaande verkeer, dat, komende van het uitstekende wegdek der toe gangswegen, een in dit opzicht slechte indruk krijgt van Veenendaal. ■Jan Smit heeft gevraagd of hieraan nu niets te doen is. We zien in Veenen daal de ene asphaltweg na de andere aanleggen. Maar de meest belangrijke en meest gebruikte Kerkewijk verkeert in miserable toestand. Intussen vernamen wij dat er inder daad plannen in bewerking zijn die een oplossing van dit vraagstuk moeten ge ven. Een vraagstuk ja, want het is geen kleinigheid om de Kerkewijk van zijn ernstige en hardnekkige kwaal af te helpen. De oorzaak ligt namelijk in de bodemgesteldheid ter plaatse. Het is vele veen dat hier in de grond zit dat VOOR BETERE UURWERKEN het wegdek steeds in beweging houdt en doet verzakken. De bodem is zo slap, vooral van het gedeelte van het Spoor tot aan de Burg. Van Schuppenbrug, dat minstens eenmaal maar vaak ook tweemaal per week de waterleiding lekkage oploopt. Door het gedender van het zware verkeer van tegenwoordig en het ver zakken van de bodem is ook de water leiding steeds in beweging en er is geen materiaal dat het hier op den duur niet begeeft. Ieder ogenblik kan men de straat opengebroken zien voor het dichten van de ontstane lekken. Gevolg: nieuwe bergen en dalen in het wegdek. Een oplossing zou zijn de veenbodem geheel uitgraven en opvullen met zand en dan opnieuw het wegdek aanbren gen» Behalve dat dit werk zeer kost baar zal zijn, zal ook de gelegenheid om dit werk uit te voeren een probleem vormen, wil een niet te grote stagnatie in het verkeer optreden. Zoals wij schreven: men is doende met plannen voor een oplossing en dus wachten wij op de dingen die komen zullen. DE RAT IS GEEN VEELVRAAT Prof. dr C. Friedberger, directeur van een instituut voor hygiëne te Berlijn, heeft jarenlang met jonge ratten ge ëxperimenteerd. Daarbij kwam hij tot de conclusie, dat een rat slechts eet, wanneer hij trek heeft. Als hij de dieren voedsel toediende dat maar nauwelijks gaar was, aten zij slechts een vijfde gedeelte der rantsoe nen die zij verslonden, wanneer zij voedsel kregen zoals dit meestal voor restaurants het geval is dat urenlang op hete stoom had gestaan nadat het' gekookt was. De ratten, die met minder, dus met beter voedsel werden gevoed, waren beter ontwikkeld, bleven in betere con ditie wat het haar en de nakomelingen betreft en werden zelfs zwaarder. De passage duurt meestal kort (in vele gevallen minder dan een half uur) en daarna kan de temperatuur soms wel 10 gr C dalen. Het weer heeft een sterke verandering ondergaan en de kans op koeler en onbestendig weer is ook voor de eerstkomende dagen groot. Heel anders is het gesteld met de warmteonweders. De naam zegt al, dat deze ontstaan door sterke plaatselijke verhitting. Het komt wel voor, dat er 's middags om twee uur nog geen wolkje aan de lucht is, terwijl een uur later de eerste donderslagen al worden gehoord. Vooral boven de warme zand vlakten van Brabant, de Veluwe, Ach terhoek en Drenthe komen de warmte onweders dikwijls tot ontwikkeling. Dit onweer is veelal gevaarlijker dan een front-onweer, daar warmtponweer zich meestal langzaam verplaatst, soms nog geen 30 km per uur. Fiont-onweders daarentegen hebben soms ee,n snelheid van 50 a 80 km per uur. Een gunstige omstandigheid is, dat het weer zich na een warmteonweder dadelijk weer her stelt. Na een half uur kan het al weer drukkend warm zijn bij een lachend zonnetje. Deze situatie kan enkele da gen aanhouden, zoals eind Juni het geval was. De Junimaand was dit jaar zeer rijk aan onweer. Op 21 dagen tegen normaal op 14 dagen werd er in ons land donder gehoord. De afstand van een onweersbui kan men zelf bepalen, door de tijd te tellen, die er tussen het zien van de bliksem en het horen van de donder verloopt. Het geluid (de donder) heeft een snel heid van 333 meter per minuut. Elke drie seconden (drie-tel) komt overeen met een afstand van 999 meter of 1 Km. Telt men dus b.v. 15 seconden (rustig tellen liefst 22, 23, 24 enz.), dan is het onweer 15 X 333 meter 4995 m of 5 km verwijderd. Zodra er minder dan tien seconden tussen bliksemflits en donder verlopen, wordt het onweer als nabij beschouwd. De tijd tussen het zich voordoen en het zien van de blik sem kan verwaarloosd worden, daar het licht (de bliksem) een snelheid heeft van maar liefst 300.000 km per seconde. Het geluid van de donder wordt wel als volgt verklaard: De bliksemstraal splijt als het ware de lucht, waardoor geluidsgolven ontstaan op dezelfde wijze als waarop watergolven ontstaan om de plaats, waar een steen in het water wordt geworpen. De lange duur van de donder kan verschillende oor zaken hebben. In de eerste plaats: zo als om de plaats waar een steen in het water viel niet maar één golfring, maar een aantal op elkaar volgende golf- ringen ontstaat, zo kan de bliksem ook een aantal op elkaar volgende geluids golven opwekken. In de tweede plaats bereikt het geluid, dat afkomstig is van verschillende plaatsen van de bliksem- baan, ons op verschillende tijden. Ook terugkaatsing van het geluid tegen hui zen enz. speelt hierbij een rol. Onder weerlichten wordt verstaan het op grote afstand zien opflikkeren van de bliksem tegen de lucht. De afstand van de buien is hierbij zo groot, dat er geen donder wordt gehoord. EIERMARKT De aanvoer op de Veenendaalse eier markt bedroeg Dinsdagmorgen 90.000 eieren. Prijzen varieerden van 12.25 tot 13.50 per 100 stuks. Henneneieren 7.tot 10.per 100 stuks. Handel matig. BIGGENMARKT Op de wekelijkse biggenmarkt waren te Veenendaal deze week 60 biggen aangevoerd. De handel was traag. Prij zen van 28.tot 50.per stuk. weerstoestand niet zo groot als vorig jaar. In totaal werden aangevoerd 650 korven en 22 kasten. Tegen de middag liepen de prijzen van de korven op van 13.tot 15.per korf, terwijl de kasten voor 30.tot 60.van de hand gingen. Door een jury bestaande uit de heren J. van Bemmel uit Gouda, A. Blom, Rhenen en G. Schrijver, Veenendaal werd de eerste prijs voor de beste kast met volk en bouw toegekend aan de heer C. J. Wolfswinkel uit Woudenberg, terwijl de heer W. J. Kooymans uit Dreumel de beste korf met volk en bouw aanvoerde en de heer H. Brulle- mans uit Breukelen de tweede prijs werd toegewezen. Nu de 87-jarige marktmeester Joh. van Kessel dit jaar zijn taak als markt meester officieel heeft overgedragen aan zijn oudste zoon Willem, hebben zowel het marktbestuur als de imkers de toch nog krasse oud-marktmeester gehuldigd. Dit geschiedde bij monde van de voorzitter van het marktbestuur, de heer Van Appeldoorn uit Kesteren. Hij bood de scheidende marktmeester een gemakkelijke stoel aan. Oude her inneringen en de waarde van deze bijenmarkt werden onder woorden ge bracht door de heren De Kleuver, Blij deveen en Hooykaas. De echtgenote van de heer Van Kes sel bracht de sprekers dank voor de woorden en het geschenk voor haai man. Ook de nieuwe marktmeester dankte voor deze huldging en gaf de verzekering, dat hij zijn vader's voet stappen zou volgen. Ook de Wereldomroep maakte zowel van de markt als van deze huldiging met verschillende buitenlandse repor ters opnamen. UITGEBREID ONDERZOEK WORDT INGESTELD Vrijdag jj. was iemand bezig met oud ijzer cn andere materialen op te vissen uit de spoorsloot aan de Parallelweg. Op een gegeven moment werd ook iets naar beven gehaald dat op een landmijn ge leek. Onmiddellijk werd de politie van deze ontdekking op de hoogte gesteld en deze waarschuwde weer de opruimings dienst. 's- Av nng Jrwarr men **3?» deze dienst naar Veenendaal en men constateerde dat het hier inderdaad een landmijn betrof en nog wel eer. van zeer zwaar kaliber. Het onding was dermate dooi he* water aangetast dat demontage ter plaatse te gevaarlijk werd geacht en bulicn het dorp heeft men hem dan ook tot ontploffing gebracht. Later werden nog twee granaten in de sloot gevonden en eerst thans blijkt dat zich óp verschillende plaatsen nog veel meer en zeer gevaarlijke munitie moet bevinden. Enkele dagen voor de capitulatie namelijk hebben militairen van de Duitse Wehrmacht en de S.S. grote hoeveelheden oorlogsmateriaal in deze sloot gestort, om te voorkomen dat dit in handen van de geallieerde leger macht zou vallen In afwachtng nu van een uitgebreid en degelijk onderzoek, waarbij vele voorzorgs- en beveiligingsmaatregelen genomen zullen worden, wordt een ieder gewaarschuwd deze sloot met rust te laten en er geen vuil of andere voor werpen in te gooien. De mijn b.v. die Vrijdag werd gevon den en welke waarschijnlijk een tank mijn was, is zo zwaar van kaliber ge weest dat deze gemakkelijk een huis zou kunnen opblazen. Door het water was deze mijn zo licht ontvlambaar ge worden dat indien er een voorwerp op gevallen zou zijn deze gemakkelijk tot ontploffing had kunnen komen, met alle gevongen van dien. Men zij dus ge waarschuwd. Het Ritmeester-waterpolotournooi zal dit jaar op Zaterdag 29 Augustus ge speeld worden. Aanvankelijk was dit tournooi op a.s. Zaterdag vastgesteld. PETER DE GROTE HIELD VAN DE PRACTIJK Cmdat Peter de Grote van de practijk hield, heeft hij als timmerman in Am sterdam gewerkt. Toen hij op zijn eer ste reis naar het buitenland te Konings bergen in Pruisen, met de outillage voor het radbraken kennis maakte, wil de hij ook hiervan dadelijk de practi- sche toepassing zien door.... een be- .diende uit zijn gezelschap voor een proefneming beschikbaar te stellen. Om allerlei redenen werd dit aanbod door de Pruisen op beleefde, maar be sliste wijze geweigerd. Peter was daar echt kwaad om Vacantie! Vacantie! Vacantie! Vacantie! 3 in een uitgebreide sortering g tegen lucht-, wagen- en ?- zeeziekte bjj HOOFDSTR. 106 TELEF. 632 ;a!»uu3BA »»Iin«OBA i®»u«ï>«A

De Vallei | 1953 | | pagina 1