Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Rotterdamsche Bank neemt het nieuwe gebouw in gebruik In Augustus valt de meeste regen Het Veenendaalse Groene Kruis in het goud Inmaaktijd Fa. J. F. TAK AGENDA 27e JAARGANG VRIJDAG 31 JULI 1953 No. 30 Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei" Verschijnt in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel OPVALLEND VEEL VREEMDELINGEN IN VEENENDAAL i! y ,1 Poes met twee achterlijven en acht poten V.Z.C. Dames kampioen! Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, TEKEN VAN TOENEMENO HANDELSVERKEER IN VEENENDAAL De Nacht en de Dag VROEGER Dè MAAND OM MET VACANTIE TE GAAN Wijlen dr J. G. Kets gehuldigd VETERANEN VOETBALLEN VOOR TOCHT OUDEN VAN DAGEN KOOPT UW Abonnementsprijs 0.95 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Telef. 601, Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven DE VALL ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12c. Minimum p. advert, 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 120 woorden 1.30, elk woord meer 6 cent. Vermeldenswaard is zeker het ver schijnsel dat wij vooral de laatste weken zoveel vreemdelingen, en dan met na me veel vacantiegangers van buiten de gemeente in de Veenendaalse straten zien. Vorig jaar was dit vreemdelingen- bezoek ook al opvallend groot, maar vooral in de afgelopen week werd het duidelijk dat de vacantiedrukte in Veenendaal dit seizoen toch weer be duidend groter is geworden. Van belang in dit verband is dat vast gesteld kan worden dat het lang niet allemaal doortrekkende touristen zijn en dat de pensions en andere logeer- en kampeergelegenheden in onze omge ving goed bezet zijn. Opvallend is ook dat het aantal aanvragen voor pensions in Veenendaal en omgeving dat bij het V.V.V.-bureau binnenkomt, aanmerke lijk groter is. dan vorige jaren. En nog dagelijks komen er meer aanvragen. De winkelstand en ook andere zaken hebben intussen reeds van dit vreemde lingen bezoek geprofiteerd. Een ver heugend feit, waardoor men kan spre ken van een begin van een vreemdelin gen-industrie in Veenendaal. Vanzelfsprekend zijn hel veel vreem delingen die b.v. in Rhenen gelogeerd zijn, die wij in onze straten zien, maar het verschijnsel da< ook steeds meer mensen hun vacantie in Veenendaal en de directe omgeving van onze gemeente komen doorbrengen zal er toch op wij zen dat men Veenendaal als vacantie- oord aan het ontdekken is. Wij zouden nog niet durven beweren dat dit toenemend vreemaelingenbe- zoek in Veenendaal nu al moet worden toegeschreven aan de activiteiten van de Veenendaalse ver. voor Vreemdelin genverkeer, maar toch zal de invloed van deze nog jonge ver. hieraan niet ge heel vreemd zijn. Temeer waar de V.V.V. reeds op tal van manieren in het gehele land de aandacht kon vestigen op Veenendaal als vacantie-oord. Den ken wij slechts aan de zeer fraaie en suggestieve V.V.V .-folder van Veenen daal, welke dit voorjaar het land inge zonden werd. V.V.V.-EXCURSIE NAAR EMMIK- HUIZERBERG UITGESTELD De voor Zaterdagmiddag 8 Augustus aangekondigde V.V.V.-excursie naar de Emmikhuizerberg en omgeving is een week uitgesteld moeten worden. Deze wordt nu gehouden op Zaterdagmiddag 15 Augustus. Omtrent de excursie naar deze merk waardige heuvel temidden van het pol derland van de Gelderse Vallei, kan nog vernield worden dat de geologische geschiedenis en het ontstaan der Em mikhuizerberg ter plaatse zal worden behandeld. Een der ontsluitingen van de berg zal de deelnemers duidelijk de constructie en de wijze waarop deze berg gevormd is laten zien. Omstreeks deze tijd verzamelen zich enorme vluchten Kievitten boven de berg. In de zandruggen nestelen veel oeverzwaluwen en ook de Torenvalk is er. Ook heeft men er naar alle richtin gen schitterende vergezichten. Voor deze excursie wordt gestart bij de R.K. Kerk aan de Nieuweweg om half drie. Er is gelegenheid om fietsen te stallen. OM BRUIN TE WORDEN Wanneer in het droge jaargetijde de stralen van de felle zon het menselijk lichaam raken, verbrandt de huid in het algemeen niet. Dan is er n.l. zo veel stof in de lucht dat de ultra-violette stralen worden „weggefilterd". Daar entegen is de straling van de bedekte hemel op dagen, waarop de regen de lucht heeft gezuiverd, bijzonder sterk en veroorzaakt bij de blanken een ver branding van de huid. VOEDSEL ALS KLEURMIDDEL Wanneer kanaries veel safffaan krij gen, wordt hun kleur oranje. Spaanse pepers doen hun veren roodachtig wor den. Er zijn papagaaien-telers, die met be hulp van het voedsel bij hun papa gaaien allerlei nieuwe kleuren-combi- naties doen ontstaan. STAD VAN BLOEMENLIEFHEBBERS In de hoofdstad van Colombia, Bogo ta, vindt men in elke huishouding een aantal potten,, met bloeiende bloemen, als men tenminste niet over een tuintje beschikt. Er bestaat een damesclub met meer dan 80 leden, die elke maand een bloemenwedstrijd organiseert. Ook wil rrwen aan iedere openbare school een tuin met bloemen verbinden. NEGERKINDEREN LEERDEN LATIJN Een Franse radio-reporter Samy Simon heeft op een tocht door Cen- traal-Afrika negerkinderen van 10 tot 11 jaar leren kennen, die zeer behoorlijk Latijn spraken. Hun leraar bleek een neger te zijn, een doctor in de theolo gie, die de kinderen Latijnse en Franse les gaf. minui»» IIIMI t- Samengesteld in samenwerking met de V.V.V. de Ver. v. Vreem- delingenverkeer „Veenendaal" H Maandag 3 Augustus (Op het Merino's-terrein Wag. laan) 7 uur Twee voetbalwed strijden van veteranen t.b.v. tocht Ouden van dagen. Luxor Theater Van heden Vrijdag t/m. Don derdag 6 Augustus de film „De Mijnen van Koning Salomo". AUTO RAMDE TWEE BOMEN OP HET TROTTOIR Zonder acht te slaan op het verkeer gebeurde het deze week dat een auto bestuurder zijn wagen op de Kerkewijk pardoes de weg liet oversteken. Een hem achterop rijdende auto moest daardoor krachtig remmen en om de onverwacht manouvrerende auto ten slotte toch nog te kunnen ontwijken reed hij het trottoir op. Hier liepen ge lukkig geen voetgangers, want op het trottoir slipte de wagen en draaide pre cies een slag om, na onderwijl eerst met de linkerzijde en toen nog eens met de rechterzijde een boom te hebben ge ramd, en wel zodanig dat de bomen opgeruimd zullen moeten worden. De aanstichter van de narigheid' had geen schram opgelopen, maar hij zal een en ander toch wel in zijn porte- monnaie voelen. In de Rimboe in de Achterbergse Meent werd dezer dagen een poesje ge boren met twee achterlijven, twee staarten, acht poten en drie oren. Het beestje is intussen dood gegaan. Nog in leven zijn twee hondjes dfe geboren werden bij de familie Van B. in Rhenen, waarvan er een slechts twee en de andere drie pootjes heeft, terwijl ze allebei geen staart hebben. EIERMARKT Op de wekelijkse eiermarkt waren Dinsdagmorgen te Veenendaal 105.000 eieren aangevoerd. De handel was ma tig. Prijzen van 15.- tot 16.- per 100 stuks. Henntneieren 10.- tot 12.- eveneens per 100 stuks. LACHSALVO'S OP DE GREBBE- BERG Het komende tuinfeest in Ouwehands Dierenpark op 6 Augustus aanstaande staat ditmaal in het teken van de lach. Op het programma lezen wij de naam „De Wama's", eertijds twee amateurs, die in de mobilisatie '39 wel voor de militairen optraden, doch die reeds lang zijn uitgegroeid tot een paar ras-komie ken, die met recht de bijnaam van „Neerlands grootste dwazen" dragen. Kees Manders, de man die met krui wagen en klompen door Parijs en New York ging, draagt ook een gezellig steentje bij; Accordeola, het bekende radio-ensemble met als vocalist Max van Praag, zorgt voor de muzikale noot in het programma. Al met al belooft het weer een goede avond te worden en een prachtige aan vulling van het Rhenense vacantie- programma. De oorspronkelijk voor Donderdag vastgestelde wedstrijd V.Z.C.Vecht streek Dames werd Zaterdag gespeeld. In een spannende stryd behaalden de V.Z.C. dames een verdiende 20 over winning, waarmede zij kampioen wer den van de Kring Midden Nederland. Hiermede promoveren zij nu naar de 3e Klasse K.N.Z.B. De heren, van V.Z.C. zijn geen kam pioen geworden! Tweemaal achter el kaar lieten zij een steek vallen. De eerste in de wedstrijd Zaterdag tegen Neptunus uit Amersfoort, tegen wie zij het niet verder konden brengen als een gelijk spel 22. Desondanks hadden zij toch nog kampioen kunnen worden als zij Maandag de uitwedstrijd tegen de Fuut in Maarssen gewonnen hadden, doch zover is het echter niet gekomen! In een ruwe, zware wedstrijd verloren zij met 31. Nodig was dit niet ge weest, V.Z.C. is sterker en speelt beter als de Fuut maar door het ruwe en zware spel wat van beide zijde werd vertoond en waartegen de scheidsrech ter niet opgewassen bleek, konden de heren van V.Z.C. niet tot de gewone ont- plooing van hun spel komen met het boven genoemde resultaat, en daarmede beëindigde zij de competitie op de 2e plaats en werd de Fuut kampioen in deze afdeling. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 290 De Nederlandse Tour de France ploeg is Maan dagavond in het Olym pisch Stadion in haar geheel met Pellenaars, op spontane wijze ge huldigd. V.l.n.r. v. Est, G. Vocrting, van Bree- nen, Suykerbuyk, Pelle naars, Wagtmans, Nol ten, Koks, Stevens, Jan sen, Adri Voorting. Het nieuwe kapitale gebouw van Rotterdamsche Bank N.V. dat op de hoek Hoofdstraat Markt is vcrrïiMif-r. Vrijdag aanstaande zal de officiële opening plaats vinden. Toen dezer dagen de schutting welke nu ongeveer een jaar lang op deze plaats heeft gestaan werd weggehaald, kon men eerst goed een indruk krygen van wat er van dit nieuwe Veenendaalse bankgebouw is geworden: Een groot en stads aandoend gebouw, opgetrokken in de strakke lijnen welke de moderne bouw kenmerkt. Aan de Hoofdstraat werd' het enkele treden hoge bordes en de fraaie ingang zichtbaar en ook het beeldhouwwerk ter weerszijde hiervan. De figuren van de hier aangebrachte natuurstenen medail lons vormen één geheel en stellen voor de nacht en de dag. Het linker-figuur is dan de nacht en het. rechter de dag. Het zijn werken van de bekende steenhou wer Jan Wildschut te Maastricht. Van het bordes komt men via de hall in de schitterende en ruime kassa- en effectenhall. Binnengekomen bemerkt men al meteen dat aan het interieur veel aandacht is besteed en dat men er veel licht en lucht heeft willen inbren gen. Bij dit streven heeft men hier te vens een zeer aantrekkelijke en harmo niërende sfeer weten te scheppen. Een sfeer die wel in schril contrast staat tot het vrij sombere karakter van het in terieur van het oude gebouw. Een nieuwe vinding welke voor Eu ropa voor het eerst in dit Veenendaalse bankgebouw wordt toegepast, is ver werkt in de dakramen. Het zijn name lijk de plastic dakkoepels die door hun bepaalde bolle vorm de eigenschap hebben veel licht naar binnen te trek- De Augustusmaand, die zijn naam te danken heeft aan-Keizer Augustus, wordt ook wel oogstmaand genoemd. Er staat deze maand vooral op het platte land in de akkerbouwbedrijven dan ook nog heel wat op het spel. Behalve oogst maand, had men deze maand ook wel vacanticmaand kunnen noemen. Het was vroeger by velen zo, dat men zijn vacantie in Augustus moest nemen. Een1 enkele durfde het in Juli al aan, maar de Junimaand kwam als vacantiemaand geheel niet in aanmerking. Gelukkig zyn velen, ook mede door vacantiespreiding, tot het inzicht gekomen, dat het weer in Juni en Juli dikwijls aanmerkelijk beter is dan in de Augustusmaand. Deze ontdekking is ook juist, want gaan wij de Augustusmaand over een groot aantal jaren bekijken, dan zien wij dat „Pluvius" in deze maand hoogty viert. Het is de natste maand van het gehele jaar. In De Bilt valt normaal 82 m.m,. in Groningen 81, Den Helder 74, Vlissingen 66 en in Maastricht 67 m.m. regen. Dit wil echter niet zeggen dat de Augustusmaand elk jaar onbestendig weer met veel regen brengt. Er zijn er ook, die zeer warm en zonnig waren. In de laatste 10 jaar mogen wij in dit ver band Augustus 1944 noemen, toen op de 23ste zelfs de hoogste temperatuur ooit in ons land gemeten, werd waargeno men, n.l. 38.6 gr. C. te Warnsveld. In De Bilt leverde Augustus dat jaar 15 en in Maastricht 20 zomerse dagen op tegen normaal resp. 6 en 9. Nog warmer en zonniger was Augus tus in de buitengewoon lange en warme zomer van 1947. Verschillende records werden zelfs gebroken. De gemiddelde etmaaltemperatuur, die als record van 19.7 gr. C op naam van Augustus 1842 stond, werd met 0.1 gr. C gebroken. Het record aantal uren zonneschijn, dat op naam van Mei 1919 stond met 311.6 uren,.werd met 312.8 uren te De Bilt ge broken. Op slechts twee dagen viel er meer dan 1 m.m. regen, terwijl er 19 en in Maastricht 24 zomerse dagen werden waargenomen. Wij zien dus, dat er af en toe ook een zeer warme en zonnige Augustusmaand tussen is, waarin Pluvius vrijwel de gehele maand afwezig is. Na 1947 heeft deze maand geen opvallende cijfers in gunstige zin te zien gegeven. Per decade gerekend (periode van 10 dagen), is de eerste decade dikwijls nog de beste en de laatste decade (20 t/m. 31ste) de slechtste. Vaak slechter nog dan de eerste decade van September, die veelal mooi warm zomerweer brengt (soms met tropisch warme dagen). De eerste helft van September, waar vele vacantiegangers de laatste jaren dan ook al het oog op hebben laten vallen, kan als laatstse stuiptrekking van de zomer worden gezien. Gemiddeld geno men is de Julimaand de warmste van de drie zomermaanden; dit jaar was het maar matig. Wisselvallig zomerweer Wanneer wij afgaan op het officiële aantal zomerse dagen, dan is de zomer vrij normaal verlopen. Te De Bilt be droeg dit aantal in Mei 6 (normaal 3), in Juni 5 (normaal 5) §n begin dezer week bracht Juli het niet verder dan 3 (normaal 7 zomerse dagen). Het ont breekt ons de laatste zomer, want ook ken. Voor dit nieuwe Amerikaanse pro duct bestaat in de bouwwereld veel be langstelling en men beschouwt de toe passing er van hier min of meer als een proef. De enorm veel grotere ruimte in het nieuwe gebouw is wel een bewijs van het feit hoe men zich in het oude ge bouw heeft moeten behelpen. Om deze reden en ook in andere opzichten wordt het de bezoeker van dit nieuwe gebouw duidelijk dat hier geen sprake is van luxe maar louter noodzaak, als gevolg van het in omvang steeds toenemend handelsverkeer in Veenendaal. Daar is b.v. nog de trots van de di rectie: de grote nieuwe kluis, welke, af gezien van zijn inrichting met een hy permodern lokettenhuis en een ruime kofferkluis, ook nog als bijzonderheid heeft dat deze ondergronds gebouwd is. Hier beneden treft men ook de fraai ingerichte coupon-kamers en een grote archiefruimte. Overheersend in dit nieuwe gebouw is wel de indruk dat de bouwers hier uitstekend geslaagd zijn in het combi neren van practische zin en architecto nische schoonheid, en de directie van de Rotterdamsche Bank N.V. kan dan ook met recht trots zijn op deze nieuwe aanwinst. ERNSTIGE BOTSING VAN TWEE BROMFIETSRIJDERS De 38-jarige ongehuwde Heer v. SI. uit Enkhuizen kwam met zijn bromfiets in aanrijding met een andere bromfiets rijder op de Rijksstraatweg nabij De Klomp. v. SI. moest met een hersen schudding met de ziekenauto van de fa. de Haas naar het Juliana-ziekenhuis worden overgebracht. De 22-jarige v. d. B. uit Rhenen kwam met zijn motorrijwiel tussen de Rode Haan en Kerkweg te slippen. Met een gebroken enkel werd het slacht offer per ziekenauto van de fa. de Haas naar het ziekenhuis te Wageningen overgebracht. die van 1951 en 1952 bleven onder de maat, aan perioden met ten minste een week droog, zonnig en warm weer. Is het een of twee dagen warm, dan volgt er meer dan een week koel en wisselend weer op. De hele zomer kijken wij al uit naar een hogeckrukgebied, dat nog steeds op zich laat wachten. Wij willen hopen dat Augustus nog voor een verrassing zorgt, door in de eerste plaats Pluvius met vacantie te sturen. Verleden jaar kreeg De Bilt slechts 2 zomerse dagen, terwijl wij normaal gesproken op 6 recht hebben. Na het buiige weer van Maandag j.l. trad Dinsdag een verbetering in met zonnig weer, zodat deze wellicht „top"- vacantieweek toch nog niet zo slechts is verlopen als zich in het begin van de week liet aanzien. Het aantal zomerse dagen mag tot op heden vrij normaal zijn, wanneer men zijn oor te luisteren legt, wordt er nog steeds meer geklaagd dan geroemd over het zomerweer. (Nadruk verboden) Tijdens een buitengewone bestuursvergadering, Zaterdagmiddag in „de Korenbeurs" gehouden, werd het 50-jarig bestaan herdacht van de Veenendaalse ver. „Het Groene Kruis". Het is maar weinig verenigingen gegeven het 50-jarig bestaan te halen, en dat het een zeldzaam jubileum betreft vooral ook op het terrein waar het Groene Kruis zich beweegt, bleek wel uit de mededeling die de voorzitter der Prov. ver. „Het Groene Kruis" dr H. A. V. Giesbergen uit Zeist deed, tijdens zyn bij deze gelegenheid gehouden interessante causerie over de Geschiedenis van de Wijkverpleging, namelyk dat de Veenendaalse ver. de oudste in de pro vincie is. Van tal van instanties en autoriteiten mocht het jubilerende bestuur verder nog gelukwensen en complimenten ontvangen. De buitengewone en vanzelfsprekend feestelijke vergadering werd geopend door voorzitter dr J. P. Vergouwen met aan de bestuurstafel: de heer W. J. Schoemaker, secretaris; dr J. H. Kets; mevrouw J. M. Heijvan Buuren en de heren F. H. v. Schuppen en J. J. Welle Spreker begroette de aanwezigen en met name mevrouw A. G. Kets; me vrouw J. G. Sandbrink; de inspecteur van Volksgezondheid, dr A. P. N. de Groot; de vertegenwoordigers van de gemeentebesturen van Veenendaal en van Ede; de directrice van het Juliana Ziekenhuis mejuffrouw Mulder; ver tegenwoordigers van naburige Groene Kruisverenigingen; de aanwezige artsen en de vele aanwezige medewerkers en oud-medewerkers, van welke laatsten meerderen de moeite genomen hebben cm voor deze gelegenheid een verre reis naar Veenendaal te maken. Dat voor zitter mevrouw Kets en mevrouw Sandbrink kon verwelkomen was hem ten bijzonder genoegen, want deze na men zijn hecht aan het Veenendaalse Groene Kruis verbonden. Wijlen nota ris Sandbrink nam het initiatief tot de stichting der ver. en wijlen dr J. G. Kets is ruim 40 jaar lang als voorzitter cp zo uitnemende wijze de grote stu wende en leidinggevende kracht van de vereniging geweest. In korte trekken gaf dr Vergouwen vervolgens een overzicht van de 50- jarige geschiedenis van het Groene Kruis. Er zijn niet veel Veenendalers meer die nog iets weten omtrent de eerste jaren van het bestaan der ver., maar juist een dag te voren was spre ker bij een patiënt die door hem gefe liciteerd wilde worden, want hij was sinds 50 jaar lid van het Groene Kruis. Gereleveerd werd dat de ver. begon met met minder dan 870 leden. Gezien het toenmalige inwonertal van Stichts en Gelders was dit begin lang niet slecht. Men was toen lid met als con tributie een kwartje per jaar, maar zelfs dit bedrag kon door velen nog met moeite bijeen gebracht worden. Wel was in die tijd de belangstelling voor de le denvergaderingen groter. Werden de jaarvergaderingen toen door 30 of 40 personen bezocht; tegenwoordig zijn het er hoogstens 6 of 7. CONTINUÏTEIT en STABILITEIT In die 50 jaren heeft de ver. maar twee voorzitters gehad en drie secretarissen, feiten die spreken van een grote conti nuïteit. Een continuïteit die kennelijk' ook een grote stabiliteit heeft gebracht in het werk en in de hulp aan de leden. Met grote dankbaarheid is het, aldus de voorzitter, dat wij hier de nagedachte nis van wijlen dr Kets eren. Hetgeen wij thans doen is niet meer dan een voortzetten van wat hij heeft ingesteld en van het vele, dat hij ons geleerd heeft. Hij was de man die het Groene Kruis heeft groot gemaakt, vol als hij was van de Groene Kruis-gedachte: het bestrijden van ziekte en het verlich ten van het lijden van de patiënt. Ook wat onze zusters hebben gepres teerd grenst aan het ongelooflijke. Wij staan er versteld van hoe zuster De Koster, de eerste wijkverpleegster in Veenendaal, per jaar 5000 bezoeken af legde, en dat over de verschrikkelijk slechte wegen van die tijd. Later kwam zuster De Kok, die zeker niet in de laatste plaats genoemd mag worden in verband met het werk dat de Groene Kruis-gedachte in Veenendaal heeft doen uitdragen. Zuster Oskam volgde haar op en die kreeg de tweede zuster naast In het kader van de serie voetbal wedstrijden tussen veteranen, welke wedstrijden gehouden worden om de opbrengst ten goede te doen komen aan de bekostiging van de jaarlijkse tocht Ouden van dagen, heeft de organiseren de Supportersver. „Veenendaal" voor aanstaande Maandagavond weer een tweetal ontmoetingen op het program ma staan. De uitslagen van de wedstrijden welke j.l. Dinsdagavond werden gehouden waren RitmeesterFrisia 12 en NE- WOMerino's 31. De stand in de competitie-wedstrij den is thans Groep A NEWO 2 punten; V.S.W. 2 punten en in groep B. Frisia 2 punten; Ritmeester 0 punten en „Vee nendaal" 2 punten. Aanstaande Maandagavond volgen dan de ontmoetingen tussen Merino's en V.S.W. en die tussen „Veenendaal" en Frisia. De eerstgenoemde clubs spe len in groep A en de twee andere in groep B. De wedstrijden worden ge speeld op het terrein van de Merino's aan de Wa^geningselaan. De totale opbx-engst van de totnu- toe gespeelde wedstrijden is thans 151.35 en de belangstelling van de zijde van het publiek is dan ook bevre digend geweest, hetgeen er dan ook mede toe bijgedragen heeft dat men dit bedrag bij elkaar kon krijgen. De Sup- portèrsver. „Veenendaal" stelt zich voor dat voor het thans reeds bereikte bedrag al een 37 ouden van dagen aan de tocht kunnen deelnemen en hoopt met de nog komende wedstrijden zo veel geld bij elkaar te krijgen dat dit voor minstens 100 deelnemers het geval zal kunnen zijn. zich, zuster Van der Dorpe. In 40 jaar tijd waren er 12 zusters en spreker noemde nog de namen van zusters Dijk huis, Van Leeuwen, De Kloet, Zwart, Looijen, Valk, Van Zweden en Goverts. In het Kraamcentrum waren het de da mes Vrieling, Eggert en Van de Broek. Drie huisbewaarders van het gebouw zijn er geweest. Eerst de fam. Budding, toen de fam. Van Kesteren en nu al ja ren lang de fam. Van Voorst. Alweer stabiliteit tot en met. Spreker heeft eens een schatting ge maakt van het aantal personen dat per jaar het Groene Kruis-gebouw aan de Kerkewijk in en uit gaat en hij kwam aan 50 tot 60.000. Het is altijd leven bij dit gebouw. Het is er in de loop der ja ren uitgegroeid tot een druk bedrijf, een continue-bedrijf dat dag en nacht draait voor de volksgezondheid. Voor zitter sprak als wens dat het werk in de komende halve eeuw ook zo zal mogen door gaan en zich zal uitbreiden tot de taken die zich in de toekomst nog zul len aandienen. Hij is dankbaar jegens de velen die het door hun medewerking hebben mogelijk gemaakt dat in de af gelopen halve eeuw voor de zieken, en op alle terrein waar het. Groene Kruis zich beweegt, zoveel gedaan is kunnen worden. HET WERK VAN DE WIJK VERPLEEGSTER Vervolgens was het dr Giesbergen die zijn causerie hield over de geschie denis van de Wijkverpleging in Neder land en hij vertelde hoe in 1896 dus 4 jaar voor de stichting van de Veenen daalse ver. in Deventer de eerste Groene Kruisver. van ons land werd gesticht en dat William Redboom in de Engelse stad Liverpool eigenlijk voor het eerst de Groene Kruisgedachte in daden omzette. Ook Florence Nigh tingale heeft, nadat zij van de oorlogs velden terug keerde, veel gedaan op dit terrein. Dr Giesbergen wees er o.a. op dat de figuur van de wijkverpleegster algemeen burgerrecht heeft gekregen. Zij heeft tot taak om zoveel doenlijk de omgeving van het ziekenhuis te brengen in het gezin waar een zieke is. Florence Nightingale maakte eens de opmerking dat het werk van de wijkverpleegster niet in de eerste plaats een kunde maar een kunst is. Toch verschilt de taak van het Groene Kruis wel wat van de gedachte die wij vandaag ten aanzien hiervan huldigen en spreker vertelde hoe de Groene Kruisver. zich eertijds ook bezig hield met b.v. een bibliotheek, een jongemeisjésver of een naaikrans. PARTICULIER INITIATIEF Het Groene Kruiswerk is gegroeid uit particulier initiatief en dr Giesbergen waarschuwde eir voor dat dit element zoveel mogelijk bewaard dient te blij- VOOR BETERE UURWERKEN Fab.BO ^Hoofdstraat 91-93 GOUD - ZILVER - UURWERKEN Veenendaal. ven om nivellering van het werk te voorkomen. Het welzijn van de bevol king eist een samenwerking van over heid en particulier initiatief. De over heid beperke zich tot coördinatie en het stumuleren en steunen van ons werk. De inspecteur van Volksgezondheid, dr De Groot, was de volgende spreker en nadat ook hij zijn gelukwensen bij het gouden jubileum had aangeboden noemde dr De Groot de samenwerking van particulier initiatief en overheid op het terrein van het kruis-werk uit stekend. Ook wees dr De Groot er op dat de kruisverenigingen er vooral op dienen te letten dat het karakter van de wijkverpleging zich gaat wijzigen. Het zwaartepunt gaat zich steeds meer ver plaatsen van de curatieve naar de pre ventieve zorg, als gevolg van het feit dat b.v. ziekten als typhus vrijwel verdwe nen zijn. Wethouder Middelhoven bracht daar na als vertegenwoordiger van het ge meentebestuur van Veenendaal en na mens het bestuur van de gemeente Ede gelukwensen over van de bevolking van Stichts- en Gelders Veenendaal. Wet houder Hoolboom was intussen weg geroepen. (Zie verder pag. 2) Penjcl, Opekta, Feria Druppels Feria Tabletten Inmaakvlies Perkament Zwavel Flessenlak Parafine BIJ: Kurken enz. enz. Drogist Hoofdstraat 106 Opticiën Telefoon 632

De Vallei | 1953 | | pagina 1