De Lampegietersavond is weer aanstaande Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Wist U.... Grootse Licht-week in Veenendaal De grotere Gemeenteraad past niet in de raadszaal Tocht Ouden van dagen nu toch op 31 Augustus Typisch en specifiek Veenendaals feest AGENDA In kader van opening S K F-fabrieken 27e JAARGANG VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1953 p No. 33 Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei" Verschijnt in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel V.W.V. wil verkleed partijen stimuleren iiffiHmtiiif!iiii:iiii»HfiiH.v»:uiiiuiuuiu;iii!fmHWiit:ii»iiiiil.n:i:ii De oorsprong van het feest Dit jaar op Maandag 14 Sept. Veel belangstelling voor bouwen met Bouwkas Ritmeester Waterpolo-tournooi Station Veenendaal als militaire overslagplaats MOET NU IN ANDER GEBOUW WORDEN VERGADERD? Programma Kon. Nat. Hist. Ver. Boottocht van vijf kwartier door Amsterdamse grachten Besprekingen verdeling wethouderszetels JEUGDSPAARBANK NUTSSPAARBANK Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, N.V.V.-Familiefeest te Rhenen Fa.S.BOS Hoofdstraat 91-93 GOUD - ZILVER - UURWERKEN Veenendaal. Nieuws uit de omgeving De R komt in de maand! LEVERTRAAN Drog. Fa. J. F. TAK Abonnementsprijs 0.95 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Telef. 601, Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven VALL ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12c. Minimum p. advert, 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 120 woorden ƒ1.30, elk woord meer 6 cent. Ieder jaar weer, en dat al eeuwen lang, op de Maandag het dichtst by de 17e September, viert Veenendaal zijn oude en traditionele lampegietersavondfeest. Het ziet dan altijd zwart van de mensen in de Veenendaalse straten waar men steeds het lampegietersavondlied hoort opklinken en waar we dan de dui zenden lichtjes ziet dansen van de lampions die door de kinderen worden mee gedragen of ook wel uit de kunstig besneden kalebassen, welke laatste tevens zorgen voor het wedstrijd-element in dit typisch Veenendaalse feest. De kalebassen nameiyk zijn een soort pompoenen. Het werk aan deze pom poenen, die soms tot een fantastisch formaat kunnen uitgroeien, begint al in de zomer, als men zyn zorg besteedt aan de kweek en de groei van deze vruchten in de tuin. Zo tegen lampegietersavond begint men met het besnijden van de kalebas die dan is uitgehold en er zijn kalebas-besnijders onder de Veenen daalse bevolking die er ware kunststukken van maken. Op de avond zelf wordt er een kaars in gezet en het doorschijnende licht brengt dan het typische effect voor dit feest en het gaat er dan vaak om wie de mooiste kalebas heeft weten te maken. 's Avonds is er meestal optocht. Ook de kalebassen worden dan op karretjes meegevoerd. De jeugd gaat potsierlijk verkleed in groepen door de straten. Men maakt plezier en host, en de niet wetende vreemdeling vraagt zich af of Veenendaal nog zo laat aan het Ko ninginnedag vieren is. Niemand blijft thuis op Lampegie tersavond. Het is een feest voor kinde ren en grijsaards. Ook uit de omliggen de plaatsen komt men deze avond in stromen naar Veenendaal toe. Een won derlijk feest dat lampegietersavond feest. Een zeer aantrekkelijk, gezellig en vooral typisch Veenendaals feest is het. Vrijwel niemand van de Veenen- dalers ontkomt aan de bekoring er van. En dat misschien juist wel omdat 't het feest was van de oude Veenendalers door wiens kracht en noeste arbeid de industrieplaats Veenendaal kon uit groeien tot de formidabele omvang van vandaag en die jaren geleden de kiem hebben gelegd voor wat dan de laatste jaren ook wel het Eindhoven van het Sticht wordt genoemd. Want de snelle industriële ontwikkeling van Veenen daal gaat nog steeds door. Het Lampegietersavond- of ook wel Iammelietjesavondfeest is eigenlijk ou der, maar het moet eerst omstreeks het jaar 1750 de vormen hebben gekregen zoals wij die thans kennen. In die tijd werd door de huiswevers de huis wevers die dan de basis hebben gelegd van de verschillende huidige Veenen daalse grote textielindustrieën de olielamp van zolder gehaald en weer met olie gevuld omdat men door het -korteil van dc dager, 's avond weer bij lamplicht moest werken. Veenendaal dankt een deel van zijn naam aan het veen dat in de bodem van deze streek gevonden werd. Trouwens Veenendaal dankt eigenlijk zijn hele ontstaan aan dit veen en is oorspronke lijk een turfgraverskolonie geweest. Toen nu die oude Veenendaalse turgravers klaar waren met hun werk op de veen derijen, maakten zij ook de avonduren productief met wolspinnen. Het waren harde werkers en nog heden ten dage kan men deze deugd duidelijk in de zeer nijvere inslag van de Veenendaalse be volking terugvinden. In de loop van de jaren werd de aan vulling van de dagtaak voor oude Vee nendalers van steeds grotere betekenis naarmate de opbrengst van de veende rijen minder werd. De bijverdiensten van het avondwerk werden onmisbaar. Tot diep in de nacht werd er door de wolkammers en huiswevers gewerkt. Op de Maandagavond echter die het dichtst bij de 17e September valt werk ten zij niet. Dan was het Lampegieters- Dat van de 3000 bezoekers bij het optreden van de Wiener Sangerknaben in de Edese kuil in Ede, naar schatting 800 uit Veenendaal afkomstig waren? Dat de Wereld-omroep te Hilver sum van plan is een radio-reportage te maken van het aanstaande Lampegie tersavondfeest in Veenendaal. Dat volgens de oorspronkelijke annexatie-plannen de gemeente-grens van Veenendaal met Rhenen op de Kerkewijk verlegt zou worden naar halverwege de Bergweg en de Cunera- weg? Dat het Gemeentebestuur van Veenendaal dit geen oplossing vond en voorstelde om de grens te leggen een eindweegs op de berg? Dat het Provinciaal bestuur nu dit voorstel van Veenendaal heeft aan vaard en overgenomen? Dat waarschijnlijk binnen 14 dagen al begonnen wordt met het bouwen van het nieuwe gebouw voor het Aposto lisch Genootschap aan de Acacialaan? Dat men op het ogenblik bezig is met de aanleg van 4 nieuwe straten in de omgeving van de Bergweg en de dr De Visserstraat? Dat voor deze nieuwe straten al woningbouwplannen bestaan? ^iyimitimitL'iiiiiiiüffmftfiouuttiüiiüüüssiü^üüüiüioiifOii^ sr y Samengesteld in samenwerking met de V.V.V. de Ver. v. Vreem- |i =f delingenverkeer „Veenendaal" If Zaterdag 29 Augustus (In het Bergbad) 's middags Ritmeester Waterpolo-tour- nooi. V.V.V.-excuirsie naar Remr H merden en de Dikkenberg. Start om 2.30 uur bij Hotel „La y Montagne". y Luxor Theater Van heden Vrijdag t/m. Maan dag de film „Er kan nog meer y bij" en van Dinsdag t/m. Don derdag „Duivelsbrigade". i= avond. De avond die nog altijd in ere wordt gehouden, ook in deze nuchtere en zakelijke 20ste eeuw en men kan zich met verwondering afvragen hoe het mogelijk is geweest dat dit specifiek Veenendaalse feest zich tot in onze da gen kon handhaven en wel zo dat het nog steeds door elke Veenendaler, kind of grijsaard, rijk of arm, ieder jaar weer opnieuw met enthousiasme wordt ge vierd. De bevolkingssamenstelling van het oorspronkelijke Veenendaal was zeer gemengd en in hoofdzaak te verdelen in drie belangrijke groepen, namelijk Vla mingen, mensen afkomstig van de venen in Drente en immigranten uit het Duitse Westfalen. Het Westfaalse feest van Sankt Lam- bertus wordt ook op 17 September ge vierd. Aangenomen wordt dat de naam Lambertus niet geheel vreemd van el kaar zijn, en ineen gevloeid de naam Lammelietjesavond gevormd hebben. Ook het melodietje van Lampegieters avond gelijkt wel op een 17e eeuws Westfaals volkslied. Zowel de tekst als de melodie van het Lammelietjesavond- feest zijn kennelijk enkele eeuwen oud. Verder vinden we veel elementen van het Vlaamse Gillisfeest in de gebruiken van Lampegietersavond terug. Het Sint Gillisfeest werd om omstreeks dezelfde tijd gevierd. Men kende daarbij in het Vlamingenland de traditionele „licht- gans" en ook in het Westfaalse had men het z.g. „lichtbraten", een stuk gebraad met een brandende kaars er op. In vroe ger jaren was het algemeen gebruike lijk dat op Lampegietersavond een stuk geroosterd speenvarken met een kaas er op, cp tafel kwam. Misschien dat hier en daar ook thans nog wel een versier de ossebout in huis gehaald wordt, maar dat zal toch wel tot de zeldzaamheden gaan behoren. Wel pronken de Veenendaalse slagers al sinds jaren ook thans nog op Lam pegietersavond met hun fraai en vaak kunstig versierde waren in hun etalages en houden daarbij eigenlijk stilzwijgend een wedstrijd van wie het mooiste stuk heeft weten te wrochten. Wij zien hier dus overblijfselen van de twee oorspron kelijk en ineengevloeide Westfaalse en Vlaamse feesten. Het extraatje van het Lampegieters avondfeest van tegenwoordig bestaat in het drinken van Saliemelk of chocolade met een lang beschuitje als men van het feest weer thuis komt. Nu de dagen weer zichtbaar korter worden, komt ook het traditionele Lampegietersavondfeest in Veenendaal weer in het verschiet. De Maandag het dichtst bij de 17de September, dat is dit jaar op 14 September, zal dit folkloris tische feest weer in Veenendaal plaats vinden. Het Bestuur van de Veenendaalse Winkeliersvereniging „Handel en Nij verheid", dat indertijd het initiatief nam om deze avond weer in ere te her stellen toen het dreigde te verdwijnen, (Zie verder pag. 2) Omtrent de gang van zaken en de toe loop voor de kortgeleden in Veenendaal begonnen actie voor het bouwen met gebruikmaking van de bemiddeling der N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Ge meenten vernamen wij het volgende: Er blijkt, zoals werd verwacht, in Veenendaal zeer veel belangstelling te bestaan voor het bouwen van een eigen woning met behulp van de diensten van deze bouwkas. Bij tientallen komt men om inlichtingen. Deze belangstelling heeft in verschillende gevallen tot posi tieve resultaten geleid, d.w.z. dat de eerste Bouwkas-woningen, waarschijn lijk begin volgend jaar, gebouwd zul len worden. Overigens staat dit voor lopige resultaat nog niet in verhouding tot het aantal belangstellenden, al zijn er vele candidaat-bouwers die op het ogenblik hun plannen in serieuze over weging hebben of nog zoeken naar com binatie-mogelijkheden om de bouw kosten zoveel mogelijk te drukken. Gezien echter het grote aantal be langstellenden verwacht men dat bin nen niet al te lange tijd toch velen tot het bouwen met de Bouwkas zullen be sluiten. EIERMARKT Dinsdag waren op de wekelijkse eermarkt in Veenendaal 96.000 eieren aangevoerd. Bij een vlugge handel wer den prijzen besteed van 18.- tot 19.- per 100 stuks, henneneieren 12.- tot 15.-. Nu het belangrijkste waterpolo eve nement ter wereld in Nijmegen aan de gang is, verdient het aanbeveling de lezers er op te wijzen dat ook in Vee nendaal een jaarlijks waterpolo-evene- ment valt mee te beleven en wij doelen hier op het jaarlijks te houden Ritmees- ter-tournooi, wat dit jaar wordt gehou den op Zaterdag 29 Augustus. De bekerhouder is Neptunus uit Zutphen, welke ploeg dit jaar in het definitieve bezit kan komen, indien zij wederom deze maal de le prijs beha len. De andere deelnemende clubs zijn: D.W.V. Doesburg, Vechtstreek uit Utrecht en V.Z.C. Veenendaal. NAT. RESERVE OP MOBILISATIE OEFENING Ook de Veenendaalse groep van de Nationale Reserve, welke gxoep thans 27 goedgeoefende manschappen telt, zal deelnemen aan de volgende maand landelijk te houden grote mobilisatie oefening. Deze grote oefening is van dezelfde opzet als die van de kortgele den gehouden oefening „Drietand". Omtrent de Veenendaalse Nat. Re serve valt nog te vermelden dat eind volgende maand weer met een nieuwe opleidingsklasse zal worden gestart. Voor deze klas heeft men reeds ver schillende aanmeldingen, ook al is er dan nog plaats voor meerdere cursisten. Binnenkort zal weer een propaganda filmavond worden gehouden waar o.a. kolonel Van Hinten, de Inspecteur van de Nat. Reserve aanwezig zal zijn. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling van de Veenendaalse Winke liersver. „Handel en Nyverheid" ont binnenkort een grootse lichtweek te or ganiseren. Deze lichtweek zou dan worden in de geest van de lichtweek zoals de winke liersver. die tijdens een winkelweek voor de oorlog heeft opgezet en die ve len zich stellig nog goed zullen herin neren en een overweldigende indruk maakte door een enorme en groot se illuminatie en versiering vooral van het centrum van Veenendaal. De datum waarop deze komende licht week zal worden gehouden is nog niet bekend. De vaststelling hiervan houdt namelijk verband met de datum waarop de S K F-kogellagerfabrieken in Vee nendaal officiéél in gebruik gesteld zullen worden. Men heeft namelijk ge meend de in gebruikneming van dit^ voor Veenendaal van zeer grote bete kenis zijnde bedrijf hierdoor een feeste lijk karakter te geven. Zag het er eerst naar uit dat de inge bruikneming van de S K F-fabrieken eerst begin volgend jaar zou kunnen plaats vinden, nu verwacht men dan toch dat dit omstreeks half October aanstaande het geval zal kunnen zijn, ook al blijft dit nog een onzekere factor. Zonder twijfel zal een en ander weer als vanouds op de bekende degelijke en voortvarende V.W.V.-wijze worden ge organiseerd en onwillekeurig zijn ook daardoor de verwachtingen van deze Lichtweek al hoog gespannen. Gisteren en ook vandaag nog had het er veel van weg dat het station-empla cement aan de Kerkewijk militair ter rein was geworden. Militairen van de intendance troepen uit Amersfoort had den er namelijk bezit van genomen. Een groot aantal militaire voertuigpn, w.o. tankauto's voor het vervoer van ben zine waren er geparkeerd. Op een van de perrons stonden sta pels van honderden Jerrycans die met benzine werden gevuld vanuit een tank wagen van de spoorwegen. Het ging hier om een oefening van de intendance-dienst waarbij niet minder dan twee wagons van 35.000 liter ben zine elk moesten worden overgeslagen. Gisterochtend was bij deze oefening o.a. aanwezig de brigade-generaal en Inspecteur der Intendance-troepen, ge neraal Kromhout. plannen tot raadhuisbouw doen aan dringen. Zoals bekend zal de nieuwe Veenen daalse Gemeenteraad welke dezer dagen wordt geïnstalleerd twee zetels meer tellen. In een vorig nummer hebben wq reeds gewezen op de moeilijkheden welke hierdoor zullen ontstaan ten aan zien van de ruimte in de raadszaal. Met de 15 zetels van de nog zitting hebben de Raad is de raadszaal al propvol, en ook de tafel waaraan de leden zich scharen biedt geen ruimte voor twee zetels meer. Deze week nu is men druk aan het passen en meten geweest en hierby bleek dat het beslist niet gaat. Er werd gewikt en gewogen maar een oplossing werd niet gevonden. Dè oplossing zou natuurlijk zijn het nieuwe raadhuis. Werd in December vorig jaar beweerd dat het ontwerp voor het nieuwe huis der gemeente spoedig aan de Raad zou worden voor gelegd; het is nu eind Augustus en nog laat de ontwerper op zich wachten. Zo als het zich nu laat aanzien zal de nieuwgekozen Gemeenteraad wel nooit in het nieuwe raadhuis vergaderen. Intussen zit men met het probleem van hoe de grotere Raad te herbergen. Het is al kort dag. Mogelijkheden zijn het vergroten van de oude raadszaal door het wegbreken van een muur of het zoeken van een geschikte gelegen heid in een ander gebouw. Al eerder werd gewezen op de nood zakelijkheid om spoedig tot de bouw van het nieuwe raadhuis over te gaan. De moeilijkheden met de vergader ruimte voor de nieuwe Gemeenteraad zullen deze Raad stellig met temeer klem op snellere afhandeling van de „CON AMORE" ZONG IN JULIANA ZIEKENHUIS Onze plaatselijke zangver. „Con Amo- re" heeft Zaterdag onder leiding van de dirigent de heer Budding gezongen voor patiënten en personeel van het Juliana ziekenhuis alhier. Uitgevoerd werden het Largo van Handel, de Heilige Stad en verschillende psalmen en gezangen. Zowel door de patiënten als door het verplegend personeel werd deze uitvoe ring op zeer hoge prijs gesteld. De Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. Afd. Z.O.-Utrecht is er, na veel geduld en veel moeilijkheden in geslaagd met een geheel nieuw programma te ko men, voor de maanden Augustus en September 1953. Op Dinsdag 18 Augustus heeft ten huize van de heer A. de Kleuver, Zand straat te Veenendaal een lezing plaats gehad over algemene geologie en ge- steenteker.nis. Eenzelfde lezing zal waarschijnlijk op 26 Augustus a.s. gehouden worden op dezelfde plaats en tijd n.l. 19.30 uur. Belangstellenden kunnen zich bij de heer de Kleuver melden en bij de heren F. Roks te ELST en M. Struijcken, Emmalaan 75a te Gelders-Veenendaal. Woensdag 19 Augustus te 19.00 uur precies, een excursie naar de Dikken berg onder leiding van de heer de Kleu ver. Zaterdag 22 Augustus a.s. een excur sie naar Huize Doorn te Doorn. Vertrek 15.00 uur uit Eist per N.B.M.-bus. Dinsdag 8 September te ELST een lezing door de heer D. Philips te Rens woude over: „Het geheim van de Em- mikhuizerberg". De lezing zal verband houden met steeds weer opduikende geruchten van het klooster op de Emmikhuizerberg. Dinsdag 22 September een lezing dooi de heer A. de Kleuver over het onder werp: Een dag in Voornesduinen. De plaats zal nog nader worden bekend ge maakt. De afdeling Z.O. Utrecht telt thans ruim 40 leden. Men streeft ernaar dit jaar het aantal leden op 100 te bren gen. Liefhebbers worden verzocht een van de propaganda-avonden of excur sies bij te wonen. De toegang is als steeds vrij. VEENENDAALSE NAT. RESERVE NAM DEEL AAN GREBBETOCHT Gezamenlijk met de oefen verbanden van de Nat. Reserve van Amerongen en Rhenen heeft ook de Veenendaalse Nat. Reserve deelgenomen aan de j.l. Zater dag in Rhenen gehouden jaarlijkse Grebbe-wandel tocht. Onder leiding van de Veenendaalse instructeur wisten deze Nat. Reservis ten zonder uitvallers de eerste prijs in de vorm van een fraaie beker te be halen. Maandagavond is de eerste ronde ge speeld in het waterpolo-tournooi om de „Trofeo Italia", dat te Nijmegen wordt gehouden. De Nederlanders tijdens de opmars. In verband met de moeilijkheden welke het organiseren van de tocht Ouden van dagen op een Maandag met zich brengt had het organiserende be stuur van de Ver. „Oranjedag" besloten ook dit jaar de tocht niet op de vroegere Koninginnedag te houden maar op Vry- dag 27 Augustus. Bij nader inzien en naar aanleiding van het proefrijden van de te nemen route heeft men een en ander nu zo ge organiseerd dat de tocht toch op Maan dag 31 Augustus zal plaats vinden. Doorslaggevend voor de vaststelling van de datum op de vroegere Koning innedag waren de mogelijkheden die Amsterdam bood. Deze waren het gun stigst voor de Maandag, doch dan moest de tijdsindeling wat veranderd worden en vroeger vertrekken dan eerst was aangenomen. Door een wijziging in de volgorde van het reisplan werd dit mogelijk ook ten Per 1 September aanstaande gaat de nieuwe zittings-periode van de nieuwe Gemeenteraad in. Voor die tijd echter dient nog een belangrijke zaak bespro ken en afgehandeld te worden, namelijk de verdeling van de wethouderszetels. Intussen vernamen wij, dat heden avond de fractie-leiders bijeen zullen komen ter bespreking van een en ander en het is niet onmogelijk dat op dit eerste contact nog een samenspreking van alle raadsleden zal volgen. Het is nog moeilijk een verwachting omtrent het resultaat van deze bespre kingen te maken. Aangenomen wordt dat de P.v.d.A.-fractie, die nu 5 zetels telt, op een wethouders-zetel zal aan dringen. DADERS VAN LOODDIEFSTAL GEARRESTEERD Naar aanleiding van aangifte van vermissing van een hoeveelheid dak- lood, afkomstig van afbraak, werd de zer dagen door de politie een onderzoek ingesteld dat leidde tot de arrestatie van twee inwoners. Een deel van het ontvreemde lood was reeds terecht gekomen bij een op koper waar het kon worden achter haald. De rest werd aangetroffen bij de gearresteerden thuis. De daders, die ongehuwd zijn, verblij ven nog in arrest. 12-JARIG MEISJE DOOR MOTOR AANGEREDEN EN ERNSTIG GEWOND Zaterdagmorgen werd een 12-jarig meisje van de familie Scheermeyer op de Nieuweweg aangereden door de motorrijder v. E., toen zij met haar rij wiel slipte. Na eerst in het Juliana-ziekenhuis behandeld te zijn, werd het slachtoffer tje later naar het ziekenhuis te Wage- ningen en vervolgens naar het Stads- en Academisch ziekenhuis te Utrecht ver voerd. Zij had een schedelbasisfractuur opgelopen. De toestand van de kleine is nog ernstig. REMMERDEN EN DE DIKKENBERG V.V.V.-EXCURSIE NAAR Voor Zaterdagmiddag 29 Augustus aanstaande heeft de Veenendaalse Ver. voor Vreemdelingen Verkeer een excur sie georganiseerd naar de prachtige en interessante bossen en heuvels van Remmerden en de Dikkenberg. Dit is de zevende excursie van de V.V.V. van dit seizoen. Vorig jaar werd eveneens een excursie naar deze omge ving gemaakt en de belangstelling voor de geschiedenis en de geheimen van de natuur hier was zo groot dat men ge meend heeft dit gebied nog eens te be zoeken. Tijdens de wandeling van deze excursie zal men van de vele fraaie panorama's over de Gelderse Vallei en de Betuwe kunnen genieten, terwijl verder de geologische merkwaardig heden van dit landschap zullen worden behandeld. De plaats van vertrek zal zijn bij Ho tel „La Montagne" om 2.30 uur. Zonder twijfel zal ook voor deze interessante excursie, welke weer gehouden wordt onder leiding van de veldbiodoog Adriaan de Kleuver, veel belangstelling blijken te bestaan. BIGGENMARKT De aanvoer op de Veenendaalse big- genmarkt was Dinsdagmorgen 65 stuks. Prijzen van 34.- tot 50.-. Handel kalm. Elke Zaterdagmorgen van 912 aan het kantoor, Hoogstraat 19, en voor alle kinderen wonende in Veenen- daal-Zuid, elke Zaterdagmorgen van 912 aan Patrimoniumschool A, Patrimoniumlaan. Vanaf Zaterdag 29 Augustus a.s. worden weer nieuwe plaatjes en kleurkaarten gratis uitgereikt aan sparende kinderen. Nieuwe jeugdspaarders kunnen zich elke Zaterdag opgeven aan het kan toor, en aan de school. aanzien van de fouragering. De bak kers leveren nu 's morgens om 8 uur de broodjes af die dan met behulp van een groep dames gereed gemaakt en verpakt zullen worden en met een spe ciale auto wordt de voorraad dan naar de plaats van bestemming gebracht. OM 9 UUR VERTREKKEN De vertrektijden en de route zijn nu definitief en als volgt vastgesteld: Af halen van de deelnemers om half negen. Uiterlijk kwart voor negen die nen alle auto's met hun passagiers aan wezig te zijn in volgorde van numme ring op het stations-emplacement. Om precies 9 uur wordt dan vertrokken en gaat de stoet via Eist, Leersum, Maars- berg, Woudenberg naar Amersfoort. Van Amersfoort over de grote weg naar het einddoel: Amsterdam. Hier wordt door verschillende straten van Am sterdam Zuid gereden naar Apollohal, aankomst 11.30 uur. Na een kop koffie wordt direct ingestapt achter het ge bouw op de gereedliggende boten voor een rondvaart door de schitteren de grachten van de Hoofdstad. Na de tocht die ongeveer 5 kwarier zal duren wordt weer in de Appollohal brood ge geten. Uiterlijk om half vier denkt men weer uit Amsterdam te vertrekken en dan wordt gereden vanaf Diemen de nieuweweg naar Schiphol en verder over Weesp, Hilversum, Baarn, Paleis Soestdijk, Den Dolder naar Zeist, waar in het „Jagershuis" de laatste con sumpties worden gebruikt. Om kwart voor zes wordt hier weer de thuisreis begonnen en ongeveer 7 uur denkt men weer in Veenendaal te zijn na via Wou denberg en Renswoude gereden te heb ben. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 290 Onder auspiciën van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, organi seren de bestuurdersbonden uit Rhenen, Veenendaal, Scherpenzeel, Ede, Wage- ningen, Renkum, Ochten, Lienden, Maurik, Amerongen en Leersum op Zaterdag 29 Augustus een groot familie feest op het terrein „Roodland" te Rhe nen, waaraan wordt medegewerkt doo-r Accordeola met zang van Max van Praag en het Ballet der Lage Landen. De arbeiderszangverenigingen uit Rhenen, Veenendaal, Ede, Bennekom, Wageningen, Renkum en Ochten zullen gezamenlijk onder leiding van de diri gent Willem Verweij uit Oosterbeek de Strijdliederenfantasie uitvoeren. De heer Ad. Vermeulen, voorzitter van het N.V.V. zal het woord voeren. Om half vier 's middags wordt op de Oude Veenendaalseweg een grote de monstratie-optocht geformeerd, die via de binnenstad, onder begeleiding van de Rhenense Mondaccordeonvereniging „Kunst en Vriendschap" en de Arn hemse Arbeidersmuziekvereniging, on der leiding van de dirigent Jan van Riebeeck, naar „Roodland" zal trekken. VOOR BETERE UURWERKEN RHENEN. In het openluchttheater „Koningshof" te Rhenen wordt morgen Zaterdagavond de daverende lach- revue „Ouwe Jongens" opgevoerd terwijl hier ook de bekende Zingende Zusjes zullen optreden. J.l. Zaterdag was er in Rhenen zo veel te doen dat voor het variété programma op Koningshof vrijwel geen publieke belangstelling was en dus eigenlijk op een fiasco is uitgelopen. Op 31 Augustus a.s. wordt in Rhe nen een bromfiets-rit georganiseerd door de bromfietsclub „Rhenen". Donderdag a.s. wordt in Rhenen een Paardenmarkt met premiekeuring gehouden. EDE. De Heideweek te Ede welke nog tot morgenavond zal duren heeft tot nogtoe een uitstekend verloop gehad en zeer veel vreemdelingen naar deze ge meente getrokken. WOUDENBERG. Morgen, Zaterdag avond wordt in Woudenberg weer een Avondmarkt gehouden. Denkt erom dan Uw kinderen weer te geven. Hoofdstraat 106 Telefoon 632

De Vallei | 1953 | | pagina 1