Staketsels op Lampegietersavond Een Gratis kopen week Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken September Lampions geven kindertal van de gezinnen aan Wist U.... Nieuwe dienstregeling van trein en bus vrijwel ongewijzigd Een natte zomer met te weinig warme dagen Competitie-rad gaat draaien AGENDA Veel onweersdagen Nieuws uit de omgeving LEVERTRAAN Drog. Fa. J. F. TAK 27e JAARGANG VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1953 No. 36 Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei' Verschijnt in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg,De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Praalwagens in de optocht? RAADSEL VAN DE EMMIKHUIZERBERG Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, „NOODLOT EN VOOR ZIENIGHEID'' Weer munitie gevonden Schaakseizoen geopend simultaan-seance met DE NAJAARS-WINKEL WEEK Groot vuurwerk Fa.S.BOS Mededeling voor buiten gewoon dienstplichtigen De R is in de maand Abonnementsprijs 0.95 per kwartaal Losse nummers 8 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Telef. 601, Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven VALL ADVERTENTIES Advertentiepr. p. in.m. 12c. Minimum p. advert, 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 120 woorden 1.30, elk woord meer 6 cent. Het is de bekende Lunterse folklorist, de heer D. J. van de Ven, die zeer oude en totaal in het vergeetboek geraakte oude Lampegietersavond-gebruiken heeft ondekt, namelijk het uithangen van lampions uit de woningen en het ge bruik van de staketsels. Het Lampegietersavondfeest stamt voor een deel uit Munsterland en het is daar dat deze gebruiken ook heden ten dage nog steeds in ere worden gehouden. Zonder twijfel zal de Veenendaalse bevolking deze oude en vergeten gebruiken weer in ere willen herstellen en van de ontdekking van de heer Van de Ven dankbaar gebruik maken om de folklore rond het Lampegietersavondfeest hier mee te verrijken. Lampegietersavond van dit jaar belooft toch al iets bijzonders te worden. Behalve de te houden optocht en de georganiseerde verkleed partijen hebben wij ook al gehoord over de plannen van verschillende clubs en verenigingen die deze avond met verrassingen zullen komen. En juist daarom ook verdient het aanbeveling om meteen a.s. Maandagavond de hiervoor genoemde gebruiken weer op te nemen en dan zo dat ieder hieraan medewerkt. lijnen voor de te houden optocht enz., welke wij ook al in ons vorig nummer hebben vermeld: De deelnemers aan deze optocht die nen zich 's avonds om 7 uur te melden in de Eierhal aan de Achterkerkstraat. Zij die na 7 uur binnenkomen, worden niet meer door de jury beoordeeld en komen derhalve niet meer voor prijzen in aanmerking. Tevoren aanmelden is dus niet nodig. Voor groepen van meer dan 5 ver klede personen heeft V.W.V. vier prij zen beschikbaar gesteld, bestaande uit waardebonnen van f 25.-, f 20.-, f 15.- en f 10.-. Voor groepjes minder dan 5 personc-n of enkelingen zijn eveneens 4 prijzen beschikbaar in waardebonnen van f 15.-, f 10.-, f 5.- en f 2.50. Ook de kinderen die niet verkleed zijn, maar met hun lampion met de op tocht meewillen, moeten zich vroegtij dig in de eierhal vervoegen. De optocht vertrekt te 8.15 uur vanaf de Eierhal en volgt de bekende route, n.l. Kostverlo- ren, Zandstraat, Hoogstraat, Hoofd straat, Markt, waar de stoet ontbonden wordt en waar de prijzen bekend ge maakt zullen worden. De jury wordt gevormd door de he ren Adr. P. de Kleuver en D. Philips uit Veenendaal en de heer D. J. van de Ven uit Lunteren. Het aardige van het uithangen van de lampions aan de voorgevel van de woningen is en ook in Munsterland doet men het nog zo dat men even veel lampions uithangt als er kinderen in huis zijn. Heeft men drie kinderen dan drie lampions. Telt het gezin vier kinderen dan hangt men vier lampions uit. Men kan dit eenvoudig doen door aan de voorgevel of aan een paal of boom in de tuinen een stok te bevestigen welke naar de straatzijde is gericht en er de lampions aan hangen. Het kan niet anders of dit moet een fantastisch effect geven en het specifiek Veenendaalse Lampegietersavondfeest tot een waar lichtfeest maken. In Munsterland is verder nog in zwang het plaatsen van staketsels op de hoeken of langs de straten en we gen. Staketsels kan men eenvoudig maken van drie latten of paaltjes die men als een drie-poot aan elkaar ver bindt om er dan enige lampions aan te hangen. Vooral het oude gebruik van het uit hangen van lampions aan de woningen zal het op Lampegietersavond geweldig „doen". En wanneer ieder hieraan nu aanstaande Maandagavond meteen aan meewerkt zal het effect zo groot moge lijk worden en zal dit oude gebruik ook voor de komende jaren en stellig voor een verre toekomst bewaard kunnen blijven. De sfeer van het altijd weer nieuwe Lampegietersavondfeest zal er ook nog weer aanmerkelijk door wor den versterkt. Hiervoor duidden wij er reeds op, maar de plannen die verschillende ver enigingen voor Lampegietersavond hebben wekken de hoogste verwachtin gen. Zelfs hoorden wij spreken over praalwagens die in de optocht zullen meei'ijden. Al met ai' belooft dus Lampegieters avond 1953 weer een aanzienlijke ken tering ten goede te brengen in dit voor Veenendaal zo waardevolle feest en het is van harte te hopen dat de weers omstandigheden van a.s. Maandagavond het zullen toelaten dat de grootse plan_ nen kunnen worden uitgevoerd. Waarschijnlijk ten overvloede, maar hier geven wij toch nog even de richt- Dat de hoogspanningleidingen van het z.g. Nederlandse koppelnet welke over Veenendaal lopen en die kortgele den onder spanning zijn gezet een ge vaar betekenen voor de jeugd? Dat het vliegeren, dat de laatste tijd zo bij de jeugd in trek is, in de om geving van deze hoogspanningsleiding niet alleen zeer gevaarlijk maar ook verboden is? Dat er ook een vex-bodsbepaling be staat voor het beklimmen van de mas ten van deze hoogspanningsleiding? Dat de Veenendaalse jeugd al 14 dagen in Lampegietersavondstemming verkeex*t en in groepen verkleed en met veel lawaai van potdeksels door de straten trekt? Dat het jammer is dat deze feest, stemming afgelopen week aanleiding gaf tot hier en daar ernstige vormen van baldadigheid? Dat Ouwehands Dierenpark zich heeft ontfermd over de blauwe Reiger welke deze week gewond door een be woner van de Patrimoniumlaan werd aangetroffen? Dat men op het ogenblik bezig is de voorgevel van het Veenendaalse ge meentehuis opnieuw in de verf te zet ten? Samengesteld in samenwerking met de V.V.V. de Ver. v. Vreem- delingenverkeer „Veenendaal" Maandag 14 September Veenendaals Lampeg^eters- p avondfeest. Donderdag 17 September (In gebouw „de Kegelbaan") 's avonds ds H. Volten van Wageningen spreekt over y „Noodlot en Voorzienigheid". y (In Ritmeester-cantine) 's avonds bekende Neder- landse schaker H. Bouwmees- g ter speelt simultaan-seance te- gen Schaakclub „Veenendaal" y H en „Ritmeester". i| Zaterdag 19 September V.V.V.-Paddestoelen en Coni- II feren-excursie naar Remmer- y steinse bossen. Start om 2.30 If uur bij Hotel „La Montagne". g y Luxor Theater Van heden Vrijdag t/m Maan- dag de film „Held op sokken" y y en van Dinsdag t/m Donder- dag „Peking Express". Van heinde en ver waren de belang stellenden naar het Koetshuis van Ho tel „Stuivenberg" te Eist gekomen om de aangekondigde lezing door de heer D. Philips uit Veenendaal te beluiste- ren. De heer Hulzebos, voorzitter van de K.N.M.V. afd. Zuid Oost Utrecht open de de avond en sprak er zijn voldoening over uit, dat zoveel vreemde gezichten onder de toehoorders waren. In zijn inleiding heeft de heer Philips het belang van archiefonderzoek uiteen gezet. Het grasduinen in oude folianL ten noemde hij een genotvolle bezig heid. Oude archivai-ia zijn niet dood, maar even levend voor de geschied kundige als b.v. een steen „leeft" voor de geoloog. Op een zeer fijngevoelige wijze heeft spreker de natuui-histori- sche toehoorders in de sfeer van de historie getrokken. Over de Emmik- huizerberg sprekende kwam hij tot de conclusie dat er noch in de een, noch in de andere vorm ooit een klooster op of bij de Emmikhuizerberg gestaan heeft. De gronden behoorden aan het Kart- huizer Klooster, die een vertegenwoor diger en een opzichter ter plaatse had den wonen. In 1535 werd voor de boe ren en dagloners een kapel gesticht door de 29e prior van het Karthuizer- klooster te Utrecht en gewijdt door Lo- rentius Hertoge, Bisschop van Hebron en verdreven bisdom toegewezen aan deze wij-bisschop, waarvan de wij dingsoorkonde nog in de archieven aan wezig is en waai-van een fotocopy aan wezig was. De kapel raakte in verval nadat in 1565 in Groot Veenlo (Veenen daal) een kerk gesticht was. Het „koor" van de oude kerk op de markt te Veenendaal zou gebouwd zijn van de afbi-aakstenen van -de Emmik- huizer kapel. Nergens is een spoor van een kloos ter te ontdekken. Wel veel gehan-ewar tussen de Hex-en van Amerongen en de Prior te Utx-echt, waarbij het gericht Rinswoude het klooster in het gelijk stelde. Het zal wellicht niemand be kend zijn, dat in 1600 een landhuis ge bouwd werd op Emmikhuizen. Het is geheel verdwenen, maar iets er van is toch bekend. Er woonde in dit landhuis einde der 18e eeuw een fijnzinnig dich teres, Elizabeth Maria Post. De heer Philips droeg enkele zeer gevoelige ge dichtjes van haar voor, zo vol roman tiek, dat alléén haar naam al in staat is de roem van Emmikhuizen voor het na geslacht te bewaren. Op latere leeftijd is de dichteres zo door het leven geteis terd geweest, dat zij zelf in het lieflijke „Zox-gen Vrij" van Emmikhuizen haar in jeugdig enthousiasme verheerlijkte pastorale leven niet meer terug kent. Over de naam is weinig te zeggen. De oudste naam is „Imminckhuysen. Dat „Imminck" komt vermoedelijk van „Emme" wat uiterste betekent „Uiter- ste huizen", de verst in het veen ge bouwde huizen dus. De heer Philips bleek een vlot causeur en had dan ook een aandachtig gehoor. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 290 Op uitnodiging van de afdeling Vee nendaal der Nederl. Chr. Vx-ouwenbond, komt ds H. Volten, studentenpredikant te Wageningen in Veenendaal spreken met als onderwerp: „Noodlot en Voox'- zienigheid". De bijeenkomst waarin ds Volten zal optreden wordt gehouden aanstaande Donderdagavond 17 September in ge bouw „de Kegelbaan". Telkens weer blijkt dat onze omge ving nog lang niet van achtergebleven oorlogstuig gezuiverd is. Zo werden deze week weer een aantal granaten en handgranaten gevonden in het weiland van de landbouwer J. Het is bekend dat Duitse soldaten hier indertijd z.g. een mansgaten hebben gegraven. Ook is er nog altijd de gevaarlijke spoorsloot langs de Parallelweg waar in zich waarschijnlijk nog grote hoe veelheden zware tot zeer zware munitie bevinden. De Mijnopruimingsdienst zal hier, zoals eerder bericht werd, een grondig onderzoek instellen. Deze dienst is echter overladen met werk en heeft nog geen gelegenheid ge had om naar deze sloot te komen ter wijl men verder nog in onderhandeling is over de bekostiging van dit onder zoek. De sloot is gedeeltelijk eigendom van de gemeente en gedeeltelijk van de Ned. Spoorwegen. De kosten komen na melijk voor gezamenlijke x-ekening. AFHALEN VAN GEVONDEN VOOR WERPEN Dezer dagen is de dienst gevonden en verloren voorwerpen, welke totnog toe in handen was van de gemeente bode, overgedragen aan de politie. Gelijk met dit overdragen heeft men nu ook de uren vastgesteld waar-op men de gevonden voox-werpen kan afhalen, namelijk van 5 tot 6.30 uur nam. aan het politiebureau. Voor inlichtingen en voor aangifte kan men echter de gehele dag terecht. WERELDOMROEP MAAKT REPORTAGE VAN LAMPEGIETERS AVOND Konden wij al eerder berichten dat Radio Nederland (de Wereldomroep) voornemens was om op 14 September in Veenendaal een x-adio-reportage te maken van het Lampegietersavond feest; thans vernemen wij dat een en ander nu definitief zal door gaan. De reportage zal worden gemaakt door de reporter van de Ned. afdeling van de Wereldomroep, de heer J. Id- serda, en door een Ax-abische x-eporter. Zodra dit bekend is zullen wij het tijd stip waarop de reportage per radio zal worden uitgezonden in ons blad publi- cex-en. Donderdag 17 September geeft de heer H. Bouwmeester, een der sterkste schakers van ons land, een simultaan seance in de Ritmeester cantine te Vee nendaal. Als tegenpai-tij fungeren de leden der plaatselijke schaakvex-enigingen „Vee nendaal" en „Ritmeester" die met deze wedstrijd het nieuwe schaakseizoen openen. Voor enkele niet-leden is nog deel neming aan dit schaakfestijn mogelijk. Men zie hiexvoor de advertentie in dit blad. Liefhebbers van schaken zul len deze wedstrijd zeker niet willen missen. De Veenendaalse Winkeliersver. „Handel en Nijverheid" heeft dezer da gen besloten om ook dit jaar weer een grootse najaars-winkelweek te organi seren en wel in de loop van de volgen de maand. De actie brengt deze keer iets geheel nieuws met als belangrijkste onderdeel de „Gratis kopen week"- actie. Er staan nog verschillende andere en zeer aantrekkelijke attracties /op het programma, maar alleen al de buiten gewoon aantrekkelijke en originele gratis koopweek getuigt weer van de grote vindingrijkheid en onderne mingsgeest welke de Veenendaalse Winkeliersver. steeds hebben geken merkt. De gratis-kopen-actie zal ongeveer als volgt in zijn werk gaan: Iedere avond van deze gedurende 8 dagen te houden actie wordt bij loting de naam van een deelnemende winkelier getrok ken. Het zal deze winkelier dan zijn waar men de afgelopen dag gx-atis heeft gekocht. Deze winkelier is dus niet van te vo- x-en bekend en men heeft dus bij alle deelnemende winkeliers gelijke kans. De kopers krijgen het bediag waarvoor die dag bij de betrokken winkelier is Op Zondag 4 October aanstaande gaan by de spoorwegen en de autobusonder nemingen de nieuwe winterdienstrege- lingen in. Uit deze nieuwe dienstrege lingen blijkt dat, althans voor onze om geving, vrijwel geen veranderingen in de aankomst- en vertrektijden worden aangebracht, terwijl de frequentie, zo wel van de treinen als van de autobus verbindingen, geheel gelijk zyn geble ven. Voor de velen die nog hebben gehoopt op een uitbreding van het aantal trei nen dat aan het station Veenendaal-De Klomp stopt, is ook de komende win- terdienst weer een teleurstelling ge worden. De aankomst en vertrektijden van de tx-einen in de richting Arnhem zullen geheel ongewijzigd blijven. De treinen voor de richting Utrecht zullen een mi nuut vx-oeger gaan vertrekken, met uit zondering echter van de treinen 7.30 en 9.30 uux*, waarvan de vertrektijden on veranderd blijven, terwijl de laatste trein naar Utrecht, van 11.10, twee mi nuten vroeger zal gaan vertrekken. De vertrektijden van de rode bussen van de N.V. v/h. Wed. A. W. de Haas geeft voor de komende winterdienst geen enkele wijziging te zien. De nieuwe dienstregeling van de N.B.M., de Nederl. Buurtvervoer Mij., zal alleen een verandering geven voor wat betreft de eerste bus van 5.46 uur naar Amersfoort, welke 5 minuten later verti-ekt. De overige N.B.M.-diensten voor onze omgeving zoals die van Amersfoort-Arnhem en de dienst De Klomp-Achterbex-g-Rhenen en die van de Lijn Utrecht-Arnhem blijven even eens onveranderd. Eerste troepenbeweging voor de oefening „Grand Repulse" welke van 1824 September a.s. zal worden gehouden tussen Enschede en Bremen in West- Duitsland. Van de Nederlandse zyde zullen 35000 soldaten aan deze aanvals- oefening deelnemen. De troepen welke heden naar Duitsland zyn vertrokken zullen de depots voor het legerkorps inrichten. AANBESTEDING GARAGE-BOUW Vrijdagmiddag had in Hotel „De Ko renbeurs" de aanbesteding plaats voor het bouwen van een garage aan de Kerke wijk en Industrielaan voor ï-eke- ning van de N.V. v/h. fa. Wed. A. W. de Haas te Veenendaal. De hoogste inschrijver bij de hoofd aannemers was de fa. B. C. Drost voor 132.800.-, de laagste was de fa. De Er ven J. F. P. Jansen te Ede voor een be diag van 106.167.-. Bij het loodgieterswerk was de hoog ste inschijving van de fa. H. Huibers Zn. voor 5656.- en de laagste de fa. Gebrs. van de Pol voor 5428.-. Voor het schilderwerk schreef de fa. P. van Dijk het hoogste in voor een be- dxag van 5548.-. Als laagste kwam hier uit de bus de fa. H. Ooms te Am sterdam voor een bedrag van 3434.-. Het totaal van de laagste inschrijvin gen bedroeg 115.029.-. De gunning is aangehouden. Dit artikel willen wij geheel wijden aan de juist achter ons liggende me teorologische zomer, die berekend wordt over de maanden Juni, Juli en Augustus. Zij, die tijdens hun vacantie juist één van de weinig voorgekomen zonnige en warme perioden hebben ge- tx-offen, zullen de afgelopen zomer niet zo slecht hebben aangeslagen als zij, die dag in dag uit regenweer hebben gehad. De beste manier om een juist beeld van het zomerweer te krijgen, is het vex-melden van enkele cijfei-s en het vergelijken daaxvan met de cijfers, welke als normaal mogen worden aan genomen. Als wij eerst even in het kort de drie zomermaanden één voor één nemen, zien wij, dat op 2 Juni in De Bilt een kouderecoi'd wei'd gebroken, doordat de maximum-temperatuur niet hoger kwam dan tot 9.2 gr. C. Afgezien van deze „zachte winterdag" in de zomer maand heeft Juni te De Bilt ook 5 te gen normaal 5 zomerse dagen gegeven. Op de meeste plaatsen viel te veel regen en er werd op 21 (noimaal 14 da gen) onweer in ons land gehoord. Juli stelde wiel het meest teleur met slechts 4 (noi-maal 7) zomerse dagen in De Bilt. Het weer was dikwijls koel en het aan tal onweders groot, n.L 20 tegen nor maal 16 dagen. Augustus scheen een volop zomerse maand te worden, toen vooral in de tweede week temperaturen van boven de 30 gr C werden gemeten. 12 Augustus werd in De Bilt de wax-mste dag van de zomer met 30.9 gr C. In het oosten en noorden van het land was ook de daaropvolgende dag nog tropisch warm (31-33 gr C) maar toen was het ook gebeurd. Vooral de laatste decade bracht grote hoeveelheden regen; plaatselijk xuim 100 mm in één week. DE ZOMER VAN 1953: De gemiddelde etmaaltemperatuur bleek te De Bilt precies normaal te zijn, n.l. 16.2 gr C. Het ontbrak aan warme dagen, waardoor de gemiddelde maxi mum-temperatuur onder normaal bleef. Te De Bilt 20.9 tegen normaal 21.7 gr C. Normaal komen er te De Bilt in deze drie zomermaanden 18 zomerse dagen voor, maar dit keer bleef het bij 15. Nu behoort de Meimaand niet tot de zomer, maar in de tweede helft van die maand werden in De Bilt 6 (normaal 3) zomerse dagen gemeten. In de periode van 1 Mei tot 1 September zijn wij dus wat wamie dagen betxeft, wel aan onze ti-ek gekomen n.l. met totaal 21 dagen (normaal eveneens over deze vier maan den 21). Over het aantal uren zonneschijn zul len weinig klachten zijn. Alleen Juni bleef te somber met een tekort van 37 uren. Juli gaf in De Bilt 7 en Augustus zelfs 33 ui-en zonneschijn boven nor maal. De temperatuur en het aantal uren zonneschijn geven geen aanleiding de afgelopen zomer slecht te noemen. Totaal werden te De Bilt 614 uren zon neschijn geregistreerd tegen normaal 610 uren, Minder gunstig steekt hierbij de re- genhoeveelheid af, die deze zomer groot was, hetgeen velen aan den lijve VOOR BETERE UURWERKEN Hoofdstraat 91-93 GOUD - ZILVER - UURWERKEN Veenendaal. zullen hebben ondervonden. In De Bilt b.v. viel totaal in de drie zomermaan den 311 mm regen (normaal 222 mm). Om een natter zomer te vinden, moeten wij teruggaan tot de zomer van 1930, toen er in De Bilt 365 mm regen viel. Vooral in het noorden is veel x-egen ge_ vallen; in Leeuwarden 368 mm (meer dan daar sinds 1894, toen er 404 mm viel, het geval was). Op vele andere plaatsen is de afgelopen zomer één der natste zomei'S van deze eeuw geworden. Opvallend groot was deze zomer het aantal dagen met onweer. Op totaal 55 van de 02 zomerdagen werd er in ons land onweer gehoord tegen normaal op 46 dagen. In zijn geheel genomen was het geen warme zomer, maar het aantal warme dagen was toch iets groter dan in 1951 en 1952. Bij Koninklijk Besluit van 23 Mei 1953 is bepaald, dat alle buitengewoon dienstplichtigen van de lichtingen 1941, 1942 en 1943, die nog niet zijn ingelijfd, met ingang van 1 Augustus 1953, bui ten hun tegenwoordigheid bij de Land- of Zeemacht, worden ingelijfd en dat zij in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden onder de wapenen kunnen worden ge roepen. In verband hiermede vestigt de Na tionale Reserve er de aandacht van deze buitengewoon dienstplichtigen op, dat zij, indien zij zich verbinden bij de Nationale Reserve, ook in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buiten gewone omstandigheden bij de ge noemde x-eservediensten ingedeeld blij ven. Zij zullen dan dus in Nederland en wel zoveel mogelijk in de eigen sti-eek dienst doen. Er worden per week 3 oefenuren ge houden en wel in de avond. Voor deze wekelijkse oefenavond wordt 1.- be- taad. Na 2 jaar trouwe dienst bij de Nationale Reserve ontvangt men een bonus van bruto 100.-. Zij, die tot de genoemde lichtingen behoren doen vei-standig inlichtingen omtrent aanmeling bij dit reserve on- dex-deel in te winnen ter gemeente-sec- i-etarie, Hoofdstraat 92, Afdeling Mili taire Zaken of bij de Instructeur van de Afdeling Veenendaal van de Nationale Reserve: Sergeant H. v. d. Ham, Hoog straat 14bis, Veenendaal. Vrijwilligers van Veenendaal: zegt het voort tot al diegenen, die nog bui ten onze rijen staan. De Burgemeester van Veenendaal, Voorzitter van de plaatselijke commissie „Steun Wettig Gezag" A. BAKKER. gekocht in contanten terugbetaald van de Winkeliexsvereniging. Iedere avond zal ook de naam van de getrokken winkelier bekend gemaakt worden. Ten overvloede zij hierbij nog vercneld dat ook de winkelier die in de loop van de winkelweek wordt getrok ken ook voor de volgende dagen weer kans heeft om getrokken te worden. Het bestuur van de Winkeliersver. heeft dus nog meerdere attracties in voorbereiding waarover nog nadere bij zonderheden bekend gemaakt zullen worden. Het is echter wel al vrij zeker dat op een avond van deze actie-week een groots vuurwerk wordt afgestoken. Verder zullen deze week de winkels iedere avond tot 9 uur geopend zijn. Voor het a.s. weekeinde staat er weer een uitgebreid pi-ogramma voor de Veenendaalse voetbalclubs te wachten. „Veenendaal" begint de competitie met een thuiswedstrijd tegen CHRC uit Renkum. Een bekende en niet te onder schatten tegenstander. En het zal weer de volle 90 minuten van de krachten van de Geel-Blauwen vergen om een goed resultaat te bereiken. Veenendaal 2 gaat uit naar Esca 2. Ook de Zaterdagmiddag-competitie komt op volle toeren. DOVO heeft even eens de eerste wedstrijd thuis en wel tegen DOS '37. Dat wordt al direct een zware opgave voor de i-ood-witten. We zijn benieuwd of zij het er zonder kleer scheuren afbrengen. Verder staat de derby MatjanNVV op het programma, waar natuurlijk vol_ op spanning aanwezig zal zijn. Matjan start hier als favoriet. In de tweede klasse nog een plaatselijke ontmoeting tussen Merino's en Triangelboys. Na het goede begin van de Merino's ach ten wij de D.S.-mannen in staat een tweede overwinning te behalen. In deze afdeling speelt GVVV aan de Buurt- laan tegen Veluwe Boys. Dit kan een Veenendaalse ovex-winning worden. Voor de reseirvej-elLtallen staat ver der op het programma: VRC 2—DOVO 2; DOVO 3—SDCP 2; Tr. Boys 2—Merino s 2; SDC 2—NVV 2; GVVV 2—GVVV 3. GROOT AANTAL LEERLINGEN VOOR HANDELSAVONDSCHOOL Voor de nieuwe cursus van de Han delsavondschool, die op 1 Sept. j.l. be gon, bestond een vexheugend gi'Ote be- langsteling. Ruim zestig nieuwe leer lingen hebben zich aangemeld. Het to tale aantal leerlingen is daarmee ge stegen tot 130, voorlopig over zes klas sen verdeeld, n.l. 2 voor elk der drie leei'jaren. Het bestuur van de V.W.V. „Handel en Nijvei-heid" heeft eens temeer het bewijs ontvangen, dat van deze ver eniging uitgaande avondschool in een behoefte voorziet. Niet slechts uit Vee nendaal zelf, ook uit verschillende om liggende plaatsen bezoeken leerlingen deze school. Zoals bekend, geeft het einddiploma van deze school vrijstelling van het M iddenstandsexamen. Mochten zich nog meerdere leerlingen willen aanmelden, dan wordt hun de raad gegeven, daarmee niet langer te wachten, want als de school eenmaal goed en wel begonnen is, is toetreding niet meer mogelijk. RHENEN. In de restauratie van de Cuneratoren werd Woensdag weer een mijlpaal bereikt toen boven op de spits het ijzeren torenkruis geplaatst kon worden. Dezer dagen wordt ook de haan er op gezet. Hoewel men het deze haan straks op zijn hoge post niet zal kunnen aanzien; toch is hij ongeveer een meter groot. SCHERPENZEEL. De grote uitbi-ei- ding van de gebouwen van de Eierhal alhier vordert snel. Een bewijs van de betekenis van de Eiermarkt te Scher penzeel vormen wel de cijfers van de wekelijkse aanvoer van 600.000 eiei'en. WAGENINGEN. Maandag a.s. zal de Rector-Magnificus van de Landbouw hogeschool te Wageningen, prof. dr ïr G. Minderhoud het rectoraat overdra gen aan zijn opvolger prof. ir W. J. De- wez. RHENEN. De Rhenense Athletiekver. voornemens om in October een „Ron- ue van Rhenen" te organiseren. Datum, parcours enz. zullen nog nader worden bekend gemaakt. Deelname staat open voor A-, B-, C en D-klassers en junio- n A der K.N.A.U. tex*wijl nxet- iv.N.A.U.-leden hiei'bij in de gelegen heid zullen worden gesteld apart te starten. Denk eraan om Uw kinderen weer te geven. Hoofdstraat 106 Telefoon 632 i

De Vallei | 1953 | | pagina 1