Winkelweek begint met dropping uit een vliegtuig Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Wist U.... Annexatieplannen binnenkort in een nieuwe fase? Uit de Veenendaalse Raadszaal Luipaardmensen van west-Afrika AGENDA IXieutcs uit de omgeving LEVERTRAAN Drog. Fa. J. F. TAK t (X. S,SO6Hoofdstraat 91-93 GOUD - ZILVER - UURWERKEN Veenendaal. September 27e JAARGANG VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1953 No. 38 Abonnementsprijs 0.95 per kwartaal Losse nummers 8 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Telef. 601, Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei" ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12c. Minimum p. advert, ƒ3.60 - Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 120 woorden 1.30, elk woord meer 6 cent. Verschijnt in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Op Zaterdag 3 October a.s. begint de Najaarsweck van de Vccnendaalse winkeliersvereniging. Tussen half drie en drie uur op deze Zaterdagmiddag zal een vliegtuig een aantal vlaggetjes boven Veenendaal uitwerpen, waarop gedrukt staat „Gratis kopen in Veenendaal". liet publiek krijgt nu gelegenheid deze vlaggetjes te verzamelen. Aan deze „vlaggenrace" kan door jong en oud meegedaan worden. Het vliegtuig zal op verschillende plaatsen in Veenendaal deze vlaggetjes uitwerpen; deze moeten dan verzameld worden en vóór 8 uur 's avonds van diezelfde dag ingeleverd worden op het bureau van V.W.V., Hoofdstraat 98, gebundeld met een touwtje en een label, waarop de naam van de inzender en het aantal stuks vermeld staat. Zij, die de meeste vlaggetjes inleveren komen in aanmerking voor waarde bonnen ter waarde van 25.20.15.10.en 5.Wel de moeite waard dus om enige moeite te doen een aantal van deze vlaggetjes te bemach tigen. Harmonie der Gelderse Tram wegen komt naar Veenendaal „AMATEURS ZETTEN HUN BESTE BEENTJE VOOR" Het is gebleken, dat voor het pro gramma op Donderdag 8 Oct. in het ka der van de winkelweek „Amateurs zetten hun beste beentje voor" voldoen de belangstelling bestaat. Verschillende amateurs op muziek- of zanggebied hebben zich reeds opge geven, terwijl te verwachten is, dat nog vele anderen dit voorbeeld zullen vol gen. In ieder geval is gebleken, dat deze mogelijkheid om voor de microfoon op te treden in de smaak is gevallen. Men kan zich voor dit programma wenden tot het bureau der V.W.V.: Hoofd straat 98. VOORLOPIG PROGRAMMA VAN DE WINKELWEEK Zaterdag 3 October: Tussen half drie en drie uur werpt een vliegtuig boven Veenendaal vlaggetjes uit. Wie de meeste vlag getjes verzamelt komt in aanmer king voor waardebonnen. 4 uur: De Harmonie van de Gelder se Tramwegen uit Doetinchem maakt een mars door Veenendaal. 's Avonds van 89 uur: Concert op de Markt in de muziektent door de Harmonie van de Gelderse Tram wegen. Maandag 5 October: 7.30 uur: Muzikale mars van het Chr. Tamboers- en Pijpercorps „Prins Bernhard". Dinsdag 6 October: 's Avonds half acht tot negen uur: Vossenjacht. 4 uur 's middags: „Kinderen zetten hun beste beentje voor" in de mu ziektent op de markt. 8 uur 's avonds: „Amateurs zetten hun beste beentje voor" in de mu ziektent op de markt. Vrijdag 9 October: 7.30 uur: Muzikale rondgang van de Veenendaalse Harmonie „Caecilia". Zaterdag 10 October: 4.00 uur 's middags: Rondgang van het muziekgezelschap „D.S." 9.30 uur 's avonds: Groot schitte rend vuurwerk op het terrein aan de J. G. Sandbrinkstraat. Over de Vossenjacht volgen nog nadere bijzonderheden. Dat de officiële ingebruikneming van de S. K. F.-Kogellagex-fabrieken, welke aanvankelijk half October zou plaats vinden, voorlopig is uitgesteld? Dat onze vroegere plaatsgenoot Bleijenberg (Rigtersbleek) mee speelt in het Ned. elftal dat Zondag in Oslo de strijd aanbindt tegen Noorwegen? Dat men deze week begonnen is met de bouw van het viaduct van het „Hazenpad" over de Nieuweweg? Dat dit viaduct en ook het viaduct over de Stationsstraat binnen een half jaar gereed zullen zijn? Dat nog niet bekend is wanneer de betonnen rijbaan in de richting Benne- kom zal worden doorgetrokken? Dat er aan het aantal gevonden rij wielen dat zich op het politiebureau be vindt, dezer dagen nog weer drie kon den worden toegevoegd? Dat er blijkbaar nog mensen zijn die een fiets meer of minder niet tel len, want dat er prima karretjes bij zijn, die er al bijna een jaar staan? Dat deze week een grote ruit werd ingegooid op de etage van een in aan bouw zijnd winkelpand? Dat de daders waarschijnlijk men sen zijn geweest die bang zijn voor de ooievaar omdat gemikt werd op de af beelding van dit nuttige dier die op het glas was aangebracht? Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 290 naar Ter gelegenheid van de opening van de winkelweek brengt het Harmonie corps van de Gelderse Tramwegen uit Doetinchem op Zaterdag 3 October a.s. een bezoek aan Veenendaal. 's Middags om 4 uur maakt dit korps, bestaande uit chauffeurs, conducteurs en conductrices een mars door Veenen daal, terwijl dit korps 's avonds om 8 uur een concert geeft in de muziektent op de markt. VARA-uitzending over Veenendaal Maandagavond aanstaande van 9.20 tot 10 uur zal via de zender Hilversum II, golflengte 298 meter, door de VARA een radio-uitzending worden gewijd aan Veenendaal. In deze uitzending zijn enkele repor tages te horen terwijl ook verschillende plaatsgenoten worden geïnterviewd. De uitzending vindt plaats in samen werking met de Veenendaalse Ver. voor Vreemdelingen Verkeer. BROMFIETSRIJDER BEWUSTELOOS AANGETROFFEN 's Avonds omstreeks 11 uur werd deze week op de Kerkewijk een man bewusteloos naast zijn bromfiets aange troffen. De man die, naar achteraf bleek, uit Eist afkomstig is, was door totnogtoe onbekende oorzaak gevallen. Met een zware hersenschudding en nog steeds buiten bewustzijn werd hij naar het Juliana ziekenhuis overgebracht. BROMFIETSRIJDER ONDER AUTO Op de Spoorlaan gebeurde het dat de bestuurder van een vrachtauto een aanrijding met een bromfiets niet meer kon voorkomen. De berijder van de bromfiets lette niet op het verkeer en reed opeens naar het linker wegge deelte. De bromfietser liep ernstige verwondingen op. Omtrent de tot wijziging van de grenzen der gemeente Utrecht en de rand gemeenten is nu ook verslag uitgebracht door de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer. Behalve hun standpunt ten aanzien van de annexatieplannen rond de stad Utrecht, wijden de rapporteurs in hun voorlopig verslag o.a. ook nog op de huns inziens ondoelmatige loop var. de provinciale grens Utrecht-Gelderland. De situatie in de plaats Veenendaal welke in twee verschillende provincies is gelegen, wordt hierbij met name genoemd, evenals de onpractische loop van de Utrechts oostelijke grens bij de gemeenten Woudenberg en Scherpenzeel. Zoals bekend zijn de voorgestelde grenswijzigingen rond Woudenberg en Scherpenzeel in hetzelfde plan opgeno men als van die rond Veenendaal. De annexatieplannen ten aanzien van Veenendaal, welke thans nog bij de re gering in Den Haag in behandeling zijn, kwamen deze week nog ter sprake tij dens een bijeenkomst bij de Ritmeester- fabrieken. De burgemeester van Ede, de heer Oldenhof en de burgebeester van Veenendaal, de heer Bakker, waren hierbij aanwezig. In een toespraak zeide de burgemees ter van Ede dat hij niets dan goeds kon zeggen van de Ritmeester-fabrieken. Zijn enige bezwaar was dat deze op Stichts gebied staan en niet op Gelders. Burgemeester Bakker wilde in zijn speëch zijn Edese collega gerust stellen door mede te delen dat de annexatie wel niet zo lang meer op zich zal laten wachten. Gezamenlijk concert van Ritmeesterkoor en „Veen- zangers" Het gezamenlijk concert van het Rit meester Mannenkoor en „de Veenzan- gers" dat in deze herfst gegeven zou worden in het kader van de jubileum viering van het Ned. Zangers Verbond, is nu vastgesteld op Donderdag 15 Oc tober aanstaande in het gebouw aan de Eikenlaan. De uit te voeren nummers zijn die welke beide koren in Den Bosch „Mu- ziekstad 1953" ten gehore hebben ge bracht. Geopend zal worden met het Wilhelmus, gezongen door beide koren onder leiding van de dirigent van het Ritmeesterkoor terwijl ook het slot nummer, Dominé Salvan Fac van De Giesen, gezamenlijk wordt uitgevoerd, en dan onder de directie van Gijsbert van Zanten. WACHTHUISJE BIJ JULIANA ZIEKENHUIS Ten behoeve van de bezoekers van het Juliana Ziekenhuis wordt dezer da gen door de Ned. Buurtvervoer Mij. een wachthuisje gebouwd op het ter rein van het ziekenhuis. Bezoekers die gebruik maken van de busdienst Veenendaal-Achterberg-Rhe- nen v.v. zullen nu in dit huisje bij het wachten op de bus beschutting tegen de weersomstandigheden kunnen vinden en met de winter op handen, dus juist op tijd. 25 JAAR IN DIENST VAN DE GEMEENTE Donderdag 1 October aanstaande hoopt de heer H. Kleijer van Rozen straat 2, opzichter van de buitendienst van Gemeente-Werken, het feit te her denken dat hij 25 jaar geleden in dienst der gemeente Veenendaal kwam. De heer Kleijer zal op deze voor hem gedenkwaardige dag recipieeren en zonder twijfel zal het hierbij niet aan belangstelling ontbreken. 11 ui 11111111111 ui 111111111111 !I Samengesteld in samenwerking met de V.V.V. de Ver. v. Vreem delingenverkeer „Veenendaal" Zaterdag 26 September (In geb. „Eltheto") 's middags, E.H.B.O.-Kringwedstrijden. (In geb. „de Kegelbaan") 's Avonds Vrouwencontact- avond Ned. Chr. Textielarb. Bond „Unitas". Luxor Theater: Van heden Vrijdag t/m. Maan- |1 dag de film „Een zomer slechts heeft zij gedanst" en van Dinsdag t/m. Donderdag §1 „We gaan naar Parijs". y feHMIIIMfHlMiMMiHiiiiiiiiiiiiiiiiniiaiHiliililiiiiiillllliliiaiiiiiiiiiiiiiliiillllr ■li i IIM iiiuiii aaiimi tiniiiiiiiiaii i naam* tnini i aiiiii ii iiiaiaia aiaaaiiaii i nu i IM' DE HEER J. L. FEITZ t Op 20 September j.l. is te Hilversum overleden de Veenendaalse wolfabri kant J. L. Feits, in de leeftijd van bijna 78 jaar. De heer Feitz werd te Leeuwarden op 3 December 1875 geboren. Op jeugdige leeftijd werd hij opgenomen in de zaak van zijn vader, de fa. J. Feitz Zoon te Leeuwarden, destijds een bekende wol- handel. In de loop der jaren rijpte het plan de wol zelf te gaan spinnen, waar toe een naamloze vennootschap werd opgericht, n.l. de FRISIA Wolspinnerij. Toen dan ook de heer R. H. van Wou denberg (eigenaar van de fa. D. van Woudenberg) te Veenendaal in 1010 de tijd gekomen achtte zich uit zaken te rug te trekken, werd deze zaak door ge noemde N.V. overgenomen. Tot Januari 1950 is de overledene directeur geble ven, terwijl hij daarna, tot aan zijn dood, commissaris is geweest. Stond de heer Feitz in wolkringen als een uitstekend wolvakman bekend, de uitbreiding welke de Frisia Wolspin nerij in de 40 jaren van zijn directeur schap heeft ondergaan, bewijst dat hij ook als fabrikant geslaagd is. Als werk gever was hij een humaan patroon; in de loop van deze 40 jaren is er geen enkel arbeidsconflict geweest. VREEMDE BEZOEKER OP SCHIP HOL. Een Amsterdamse metaal industrie demonstreerde Maandagmid dag op Schiphol een brandvrij pak. Het slachtoffer, dat door het vuur moest zag er nog al afschrikwekkend uit. NOTEN MET NA-SMAAK Dezer dagen maakte een aantal jon gelieden zich schuldig aan het zonder toestemming noten plukken in de no tenboom staande in de tuin van een bewoner van de Hoofdstraat. Deze ontoelaatbare notenplukkerij had tevens nog tot gevolg dat de tuin in een ruïne werd herschapen. De kna pen hebben het wel geweten, want het was heus niet alleen om de moeite van het werk dat zij zich met een bezwaard gemoed, bij de benadeelden meldden, om de schade in de tuin weer te her stellen, zoals ze dat van hoger hand was opgedragen. Slachtoffers worden borst open gereten Geheim genootschap tegen de blanken Volgens de berichten der grote nieuwsagentschappen gaat de onrust in Nigeria en de Goudkust gepaard met een ongekende activiteit van de vrese lijke luipaardmensen, die het vooral hebben voorzien op negers, die op goede voet staan met de blanken, bij de blanken in dienst zijn enz. Hun slachtoffers sterven een vreselijke dood, aangezien hun levend de borst wordt open gereten. Over de luipaardmensen is nog vrij weinig bekend. August Abel, een Duits journalist en ontdekkingsreiziger heeft evenwel de luipaardmensen bestudeerd. In het Spandauer Volksblatt vertelde hij er dezer dagen interessante bijzonder heden over, welke we onze lezers niet willen onthouden. Ik was er bij, toen een luipaardmens op heterdaad werd betrapt. Het lijk van de vermoorde Tuareg was nog niet uitgebloed. De speer, waarmee het slachtoffer was neergeveld lag naast hem. Een met bloed bezoedeld luipaar- denvei lag op de grond. De naakte moordenaar was doende met een lui- paardenklauw de borst van het slacht offer open te scheuren. Het bewijs was volledig, maar de Tuaregwetten willen, dat de dader zijn misdaden openlijk be kent. Omdat de moordenaar op geen enkele vraag antwoord gaf werd hij aan een palmboom gebonden. Zes dagen en zes nachten stond hij daar, in de zon zonder een druppel drinken en zonder enig voedsel. De zevende dag werden ■hem vele lekkernijen gevoerd. Daarna werd hij naar de plaats gebracht, waar het vonnis zou worden voltrokken. Hier werd hij tot zijn hals ingegraven. Vervolgens bestieek men zijn gelaat met honing. Zo wachtte hij onder vre selijke pijnen nog dagenland voor de dood zich over hem ontfermde. Geheim verbond is eeuwenoud Bovenstaande tiagedie speelde zich af in de Soedan, in Niafunke, ongeveer 300 k.m. ten Zuiden van Timboektoe. Het geheime verbond der luipaardmen sen is eeuwenoud. De Poi-tugezen wis ten er 300 jaren geleden al over mee te praten. Op een kwade nacht droomt een neger over een luipaard. Hij meent, dat het dier hem is vei-schenen en heeft op- gevorderd voor zijn dienst. Vele neder zettingen hebben hun plaatselijke chef van de luipaai-dmensen aan wie hij zijn droom vertelt. Als de chef hem kent als een zwakkeling, een lafaard dan advi seert hij hem zijn droom maar te ver geten. In het tegenovergestelde geval wordt de patiënt in behandeling geno men. De chef brengt hem in een hypno tische di-oomtoestand. Vervolgens sug gereert hij de ongelukkige de ritus van het geheim verbond. Vaak wordt deze voorstelling meerdere malen herhaald alvoi-ens de man in het verbond wordt opgenomen. Nu begint een harde trai ning, welke negen maanden duuit. Hem wordt geleerd honger en dorst te lijden, te zwijgen onder folteringen enz. Ook woxdt hij drie maanden opgesloten in een donker hol, waarmee men wil be reiken, dat het nieuwe lid zich niet door de gevangenisstraf der blanken laat in timideren. Leden, die tijdens deze proefperiode niet voldoen, worden een voudig afgemaakt. Meer belovende leer lingen kunnen op hen het vreselijke handwerk leren. Na de training wordt de man toegewijd aan de luipaai'den- god, die verscheidene namen draagt, wisselend met de streek. Hij zweert daarbij o.m. bloeddox-stig te woi-den en listig Voorts verplicht hij zich tot on voorwaardelijke gehoorzaamheid. In de nu komende periode van twaalf maan den moet hij een ervaren luipaai-dmens vergezellen. Hem wordt geleei'd hoe hij het slacht offer van achteren moet besluipen, steeds tegen wind in en slechts onder bepaalde weersomstandigheden. Als hij daarin bedieven is mag hij voor het eerst met een knots of een speer het slachtoffer buiten gevecht stellen. Pas daarna wordt hij zelfstandig in het laatste stadium. Voortaan "mag hij alleen opereren. Zodra het slachtoffer buiten gevecht is gesteld hangt de neger zich een huid van een luipaard om het li chaam. Met de klauwen rijt hij de keel en de borst open. Niet alle luipaard mensen beschikken echter over lui- paardklauwen. Vandaar, dat eigen gemaakte harken worden gebruikt. Niet zelden ook bleken de harken op de plantages der blanken te zijn gestolen. Luipaardmensen in de politiek? Bij bepaalde maanstanden verzame len de luipaardmensen van een district ex-gens in de onbegaanbare wildernis. Tevoren worden veiligheidsmaatrege len genomen, die dermate doeltreffend zijn, dat nog geen enkele blanke tot de vergadering heeft kunnen doordringen. Niemand weet dan ook wat er op die bijeenkomsten wordt besproken. Som mige tekenen wijzen er op, dat het ge heim verbond evenwel doende is zich VOOR BETERE UURWERKEN Samenstelling woning-commissie Dinsdagavond was de Veenendaalse Gemeenteraad in openbare vergadering bijeen onder voor-zitterschap van bur gemeester A. Bakker. Het eerste agendapunt dat in bespre king kwam betrof de herbenoeming van de leden der Woning-commissie. De heer Van Ojik (C.H.U.) kon zich niet met de voordracht van B. en W. vereni gen, omdat de C.H.U. en de S.G.P. niet in de commis sie vertegen woordigd zijn. De heer Van Galen (C.H.U.) merkte op, dat. dit de persoon lijke mening van de heerj Van Ojik is en niet die van de' andere fractie leden. Vanzelf sprekend wil de C.H.U. ook een lid in deze commissie, Van Ojik. Wilde de maar toch niet C.H. in Woning-comm. op dit moment, want dan zou iemand opzij geschoven moeten worden. Wij willen wachten tot er een plaats open komt. De heer Van Hardeveld (P.v.d.A.) kon mee gaan met de gedachte van de heer Van Galen en hij verwonderde zich ten zeerste over de opmerking van de heer Van Ojik. Indertijd heeft de C.H.U. ge legenheid gehad om iemand voor de commissie aan te wijzen, maar die kans voorbij laten gaan, en daax-bij komt nog dat de commissie thans zo veelzijdig mogelijk is samengesteld. De heer Van Stempvoort sloot zfich aan bij wat de heer Van Galen over deze aangelegen heid gezegd heeft en de Voorzitter merkte op dat het hier toch geen poli tieke commissie betreft, al zijn dan zo veel mogelijk schakeringen vertegen woordigd. Hij meent dat de C.H.U. alle .recht heeft op een plaats in de com- Aissie, maar kan niet inzien waarom dit nu meteen moet gebeuren. De commis sie werd herbenoemd. Bij de stemming werd één briefje blanco ingeleverd. Kamp Dijkstraat onbe woonbaar Bij het aan de orde komen van het voorstel om de woonruimte in het Kamp Dijkstraat weer te verhuren wa- rr~'i11 als de heer Van Hardeveld (P.v.d.A.) die wezen op de onmogelijke situatie met betrekking tot de woonruimte in dit kamp. Men kan hier niet meer van wo ningen spreken. B. en W. vroegen nog om een bedrag van 400.- om een van de woningen te verbeteren door er een kamer aan te bouwen. De heer Van Hardeveld betwijfelt of deze uitgave nog wel verantwoord is. Het kamp dient zo spoedig mogelijk te vex-dwij- nen. Voorzitter verklaarde dat het in de bedoeling ligt niet meer geld aan het kamp te besteden dan strikt noodzake lijk en ook om het kamp zo spoedig mogelijk op te ruimen. Sportvelden op schaarse bouwgrond B. en W. stelden de Raad vervolgens voor om aan het Panhuis gi-onden aan te kopen ten behoeve van de voetbal velden voor v.v. DOVO. Deze gronden liggen in de terreinen die in het uitbrei dingsplan als spoi'tvelden-complex zijn bestemd. De heer Van Deelen S.GJ vi-aagt of er dan werkelijk geen andere teireinen voor spoi-tvelden zijn aan te wijzen dan juist deze goede cultuux-- grond die tot de beste bouwgrond van Veenendaal behoort. De heer Van Dee len vroeg om uitstel van dit besluit om alsnog te proberen deze gronden voor de landbouw te behouden. Misschien dat de annexatie een oplossing zal ge ven. Voorzitter zei, dat een en ander H moeilijk uitge steld kon wor den. Ook hij vindt het erg van de bouw grond, maar voor sportvel den heeft men juist goede gx-ond nodig voor een mooie grasmat en goede grond zal men b.v. op de berg niet vinden. Spre- Van DeelenSport ker kon zich of goede oergrond boei-enhart van de heer Van Deelen er tegen in verzet komt, maar er zijn ook nog argumenten van stede- bouwkundige aard die het noodzakelijk maken bedoelde gronden voor het ge projecteerde sport-complex te gebrui ken. De heer Van Galen (C.H.U..) vond het ook jammer van de goede bouwgrond, maar het wordt toch ook hoog tijd dat wij wat meer aandacht aan de sport velden gaan besteden. De heer Van aan de kant der nationalisten te scha ren. Hun moordzucht richt zich de laat ste tijd namelijk vooral tegen negers, die op goede voet staan met blanken, bij hen tewerk zijn gesteld enz. Ook zwar te kathechisten vielen de laatste tijd als slachtoffers van de luipaardmensen. De sti-ijd tegen het verbond is buiten gewoon moeilijk omdat de gearresteer den lachend de dood in gaan en nimmer iets verraden. Ook zwarte niet-leden, die wellicht enigszins op de hoogte zijn en waardevolle inlichtingen zouden kunnen geven wagen het niet uit de school te klappen, omdat ze de wraak vrezen. Enkele malen is het nochtans gebeurd, dat negers inlichtingen gaven over de luipaardmensen. De wraak was evenwel zo gruwelijk, dat ze zich niet laat beschrijven. Deelen vioeg nog of de verhuizing van het DOVO-veld al spoedig zal plaats vinden, hetgeen de voorzitter bevestig de. Spreker drong nog eens op uitstel aan. Ook vroeg hij de Voorzitter wat deze van groter belang achtte: sport velden of goede cultuurgrond. „Alle bei", antwoordde de Voorzitter. De heer Van Deelen kan er niet over heen. ,,'t Is bedroevend, zeer bedroe vend", verzuchtte hij. Nadat ook'de heer Van Stempvoort nog gezegd heeft dat hij het niet minder erg vindt, maar dat toch ook de gele genheid tot sportbeoefening in Veenen daal tot nog toe verwaarloosd is gewor den, besloot de Raad met algemene stemmen tot aankoop van de grond. Woningen bouwen op grond van de gemeente Ten behoeve van de S.K.F.-fabrieken zijn thans 22 woningen in aanbouw aan de Limburg van Stirumstraat, Dr De Visserstraat en de Van Hogendorp- straat, in opdracht van de Eerste Ned. Verzekerings Mij. te 's-Gravenhage. Het was het ïaadslid de heer Slok (A.R.) die verontwaardigd vroeg waarom B. en W. eerst in deze vergadering met het voor stel kwamen om de hiervoor benodigde grond te verkopen. Men is al dxuk aan het beton stoi-ten. Voorzitter verklaart' met nadi-uk dat hiervan bij het college niets bekend is. De aannemer of de op- dxachtgever is dus al begonnen met de bouw voordat de grond in eigendom is overgegaan. Hij nam aan dat de Ge- meentei-aad zo verstandig zou zijn om dit niet te doen; maar indien de Raad zou besluiten niet tot verkoop over te gaan dan zou dat de haastige heren wel eens flink geld kunnen kosten. De heer Slok voelt zich intussen als raadslid be lachelijk gemaakt, want toen hem iemand was komen vertellen dat ze al met de bouw begonnen waren, heeft hij pertinent beweerd dat dit niet mogelijk was zonder de toestemming van de ge meente. Hij had volgehouden totdat hij zich ter plaatse had laten overtuigen. Voorzitter knikte begrijpend, maar ging hierop niet in en de Raad besloot toch maar tot vei-koop van de grond, en wel tot een bedrag van 65.906.- zijnde respectievelijk 6.50 en 6.75 per ca. Onteigening van gronden voor Industrie-terrein Tegen de onteigeningsplannen ten behoeve van de Industrielaan en ten behoeve van het in het uitbieidingsplan geprojecteerde industrieterrein, zijn o* schriften inge- komen n.l. van de heer H. G. van Schuppen te Renkum en van de heer J. Huibei-s te Renswoude. B. en W. kwa men nu met een voorstel om beide be zwaarschriften te verwerpen en te besluiten tot onteige ning. Zodra dit plaats onr^ilw. krachten. Raadsbesl. door G.S. en de Min. is goedgekeurd kan de gemeente verzoeken om haar het recht te verlenen desnoods met behulp van de sterke arm in het bezit te komen van de te onteigenen percelen. De gemeente doet dan de eigenaien dagvaaiden voor de AiTondissementsrechtbank, indien inmiddels niet langs minnelijke weg (Zie verder pag. 2) Weth. Middelhoven Mogelijk binnenkort wetk- RHENEN. De tentoonstelling in het Rhenense Streekmuseum, getiteld „Van Hunnebed tot Hoeve", is deze week voor het laatst geweest en gaat nu naar Enschede. EDE. Op 3 October wordt weer het schaaktouiTiooi „Veluwezoom" gehou den. In dit touraooi, dat ditmaal in Ede zal plaats vinden komen twee sterke combinaties tegen elkaar uit, n.l. ener zijds Wageningen-Rhenen-Bennekom en anderzijds Veenendaal-Ede-centrum- Ritmeestei'. LUNTEREN. Ds H. J. van Schuppen, Ned. Herv. predikant alhier, aan wie per 1 October emeritaat is verleend, neemt a.s. Zondag in de avonddienst afscheid van zijn gemeente. BARNEVELD. De Volksuniversiteit in de gem. Barneveld heeft het pro gramma samengesteld. Hieruit blijkt dat de lezingen telkens op de derde Woensdag van elke maand gehouden worden en de luistercui'sussen op Maandagavond. Bijzonderheden over de z.g. weekcursussen worden nog be kend gemaakt. BARNEVELD. Alhier werd het feit hei-dacht dat 25 jaar geleden een stand beeld werd opgericht voor de held Jan van Schaffelaar, die in het jaar 1482 boven van de Barneveldse toren spi-ong om het leven van zijn kameraden te sparen toen deze door een belegei-ende vijand wei-den bedreigd. De R is in de maand Denk eraan om Uw kinderen weer te geven. Hoofdstraat 106 Telefoon 632

De Vallei | 1953 | | pagina 1