DE VALLEI De Nationale Reclasseringsdag Zweden zoekt 300.000 meisjes Snuif en wrijf Voor de Jeugd Zondagsdienst Doktoren ZeiiuwruNt. X Er is veel veranderd, ook op het ge- steun nodig heeft om weer uit het moe- bied van het gevangeniswezen. Het.ras te komen. Denk aan hen wanneer eenzame verblijf in de cel wordt steeds meer vervangen door gemeenschappe lijke arbeid in werkplaatsen e.d., die men een minder ongezellig cachet tracht te geven. Maar wat er ook verder nog moge veranderd en verbeterd wor den, het gedwongen verblijf in de ge vangenis is en blijft een straf, die men niet voor z'n genoegen ondergaat. Daarom zal de veroordeelde, die van z'n vrijheid beroofd is, steeds iemand blijven, die buiten het gewone leven staat, die iets mist en daarom de hulp van anderen nodig heeft. Die hulp wordt hem geboden door de reclasse- ringsinstellingen, die, uitgaande van de verschillende levensovertuigingen, sa menwerken in de Vereniging van Re- classeringsinstellingen. Deze vereniging beschikt over een Nationaal Bureau voor Reclassering, dat ieder jaar een Nationale Reclas seringsdag organiseert met het doel geld in te zamelen, opdat de instellin gen haar werk kunnen voortzetten. Dat werk moge in de loop der jaren veranderd zijn, het doel is onveranderd gebleven: hulp bieden aan al of niet voorwaardelijk veroordeelden, even tueel ook na hun straftijd. Het staat er zo nuchter in enkele regels, maar in de practijk omvat dit werk een grote ver scheidenheid van activiteiten. De prac tijk omvat dit werk een grote verschei denheid van activiteiten. De reclasse- ringsinstellingen belasten zich o.a. met het uitbrengen van rapporten, die de rechter van voorlichting moeten dienen omtrent de verdachte. Niet zelden is het gevolg ervan, dat de rechter een voorwaardelijke straf oplegt, vaak met binnenkort een beroep op U gedaan zal worden. Laat Veenendaal, door mild te geven, tonen, te beseffen dat ook deze mensen „onze naasten" zijn. C. VAN HARDEVELD, Voorz. H. VAN DIJK. Penningm. Het Comité van aanbeveling, dat uit de volgende personen bestaat, onder steunt bovenstaande oproep van harte. A. Bakker, Burgem.; Ant. de Ruiter, Weth.; A. Middelhoven, Weth.; D. Blankespoor, Gem. Secr.; Ds K. v. d. Pol; Ds A. Vroegindewey; Ds C. S. van Wijngaarden; Ds D. van Enk; Ds R. Slofstra; Ds R. Kok; Pastoor R. Becker; Mr W. A. van Es; P. W. Maris, Notaris; C. P. Engel, Arts; J. H. Kets, Arts; H. E. G. Pilon. Arts; W. Remme, Arts; Dr N. Roden burg; J. P. Vergouwen, Arts; Dr J. Bax; Dr J. G. Thoomes; D. Dillingh; S. de Man; J. v. d. Nadort; A. C. Schilperoort; A. E. C. Reydon; J. v. d. Walle; J. de Ronde; K. van Soest; E. ten Kate; J. H. den Hengst; G. Wijnmalen; E. C. Ninaber; G. Annot, Arts; L. Noordduin; A. W. v. d. Zee; Ds J. Overduin; S. T. Hey, Arts; P. van Balen; H. J. Scholtus. VIJF GULDEN VOOR EEN MOORD De Japanse politie heeft twee zusters gearresteerd in de stad Kanuma. Ze worden er van beschuldigd twaalf zui gelingen vermoord te hebben. De ver dachten gaven toe en vertelden er bij, dat het aantal wellicht hoger kon lig gen. Ze waren de tel kwijt. Ze meenden echter in geen geval gestraft te kunnen worden, want ze hadden de zuigelingen slechts" gedood in opdracht der ouders. Per kind genoten ze een honorarium van 500 yen, ongeveer vijf Nederlandse guldens. Uw verkoudheid van neus, keel of borst wei met STEUN VOOR DE HUISVROUW Bij de Kirghiezen in Azië is er geen werkzaamheid, of ze wordt aan de toezicht van een reclasseringsinstelling, vrouw des huizes toevertrouwd. Aan- die een vertrouwd persoon aanwijst om gezien de mannen echter het nietsdoen contact te houden met de delinquent en dikwijls vervelend vinden, is het geen hem op alle mogelijke manieren een uitzondering dat zij zich in de nabijheid steun te zijn. Wanneer de rechter wel een vrijheidsstraf heeft uitgesproken, vindt de reclassering een taak in de ge vangenis. De gevangene wordt bezocht en de reclasseerder zal alles in het werk stel len om zijn terugkeer in de maatschap pij voor te bereiden. Hier moeten de gezinsverhoudingen verbeterd worden, daar dient er ver andering van milieu te komen, moet er werk gezocht worden enz. Een aantal reclasseringsinstellingen van de spinnende of wevende gade een gemakkelijk plaatsje zoeken, om daar zittend de vrouw met behulp van een tokkel-instrument wat op te vrolijken. HITTEGOLF EIST 300 DODEN De vreselijke hittegolf, die gedurende de maand Augustus de landen van het nabije-Oosten heeft getroffen heeft volgens een voorlopige schatting onge veer 300 slachtoffers geëist. Egypte, Perzië, Irak, Libanon en Saoudie-Ara- beschikt bovendien over inrichtingenjbië meldden temperaturen van 40 tot 50 waar onder toezicht gestelden enige tijd graden Celsius, moeten verblijven en waar zij zoveel mogelijk geholpen worden om terug te keren op de rechte levensweg. Daarnaast is er nog de de zorg voor kleine tractaties op feestdagen in de ge vangenissen. enz., enz., teveel om op te noemen. Het zal U duidelijk zijn, dat dit werk geld kost, veel geld. Daarvoor is ook Uw steun nodig. Niet een enkele cent in de collectebus om van het „gezanik" af te zijn, maar een offertje voor Uw medemens, die door welke omstandig heden dan ook in moeilijkheden is ge raakt en via de reclassering ook Uw, SPECIALIST IN FONETISCHE SPELLING De Amerikaan Frank C. Laubach heeft voor meer dan 200 talen van in boorlingen in de gehele wereld een soort fonetische spelling geconstrueerd. Hij gebruikte daarbij het latijnse alfa bet met bepaalde eenvoudige aanvul lingen. Zo heeft hij in een der Kongo- neger talen de „3" omgedraaid om een bepaalde „E"-klank uit te drukken en een omgekeerde „C" geeft een bepaalde -,0"-klank weer. BRITSE INVASIE Europa beleeft weer een invasie, maar nu van Britse touristen. Volgens berekening van Britse reisbureaux zullen er dit jaar ongeveer een millioen Britse touristen Europa bezoeken, waarmee alle records worden gebrokén. Duitsland, Frankrijk, Nederland en Italië trekken de meeste Engelsen. De touristenexploitanten in Engeland zelf klagen steen en been! DE CHINESE KALENDER Een chinese „eeuw" telt zestig jaren en elk jaar heeft een bijzondere naam. In overeenkomst met de kalender van de Arabieren, is die der Chinezen op de fasen van de maand gebaseerd. Maandag van 29 dagen wisselen die van 30 dagen af. De maanden met 29 dagen heten „zwakke," maanden en die van 30 dagen „sterke". Een Chinese dag heeft zeven uur en een nacht 5 uur. Hieruit volgt dat een uur dubbel zo lang is als bij ons, het geen voor mensen die in uurloon wer ken, niet erg voordelig lijkt! DE OUDSTE SAUSFABRIKANT In het oude Pompei' was de oudste saus-f abrikant der wereld gevestigd. De naam van deze firma luidde „A Umbrosius Scauris". Ze exporteerde naar alle toen bekende werelddelen. Plinius bericht, dat de prijs van haar product ongeveer 16 goud-gulden per liter was. De Zweedse meisjes hebben een dus danige voorliefde voor de grote steden, dat Stockholm, Gotenborg, Malmö en de andere plaatsen een indrukwekkend vrouwenoverschot hebben gekregen. Het land loopt leeg voor de stad, waar de meisjes goed betaalde werkkringen vinden in de fabrieken, de winkels, grote warenhuizen, restaurants enz. De sterke industrialisering, welke tijdens de oorlogsjaren werd .uitgevoerd is hiervan gedeeltelijk de oorzaak. Diverse onaangename en moeilijk op te lossen problemen zijn er door ontstaan. Zo hebben onder meer de mannelijke stadbewoners te veel keus en duizen den meisjes in de steden dreigen er over te schieten. Maar ook zonder ver loofde in het verschiet kunnen ze de moed niet meer opbrengen naar hun dorpen en gehuchten terug te keren. Ze prefereren hun goed betaalde werk kring en hun stadsvermaken boven een echtgenoot Intussen dreigen de mannelijke plat telandbewoners in opstand te komen. Zij klagen steen en been, dat ze in hun woonplaatsen geen huwbare meisjes meer kunnen vinden. Als ze dan naar de stad trekken om een levensgezellin op te duikelen moeten ze ervaren, dat ze niet welkom zijn, omdat Zweedse meisjes niet meer met boeren en bui tenlieden willen trouwen. Tal van christelijke organisaties hebben zich reeds tot de regering gewend en haar verzocht het platteland te herbevolken met jonge meisjes, teneinde een nog groter chaos en verwildering te voor komen. Een verbond van plattelands mannen heeft dezer dagen haarfijn uit gerekend, dat indien niet wordt inge grepen Zweden over honderd jaar een millioen inwoners minder zal hebben. De boeren zijn evenmin gerust: ze heb ben vooral in oogsttijd vrouwelijk per soneel nodig, dat evenwel met geen mogelijkheid te vinden is. Ook de huis vrouwen op het platteland klagen hun nood, omdat het finaal onmogelijk is een hulp in de huishouding te krijgen. Een Liga van moeders heeft zich dezer dagen weer tot Stockholm gericht met de boodschap, dat haar volwassen zo nen bij gebrek aan huwbare meisjes op het platteland de slechte weg op gaan. Ze zoeken hun heil bij de fles en ver brassen hun geld in de steden. Ook deze moeders drongen er dringend op aan jonge meisjes naar het platteland te zenden Omdat de regeringspropaganda-actie ten behoeve van de herbevolking met vrouwen niet het minste succes heeft gehad is Stockholm thans besloten de toevlucht te nemen tot een paarden middel: er zullen drie honderd duizend buitenlandse meisjes worden geïmpor teerd, die op het platteland tewerk zullen worden gesteld als verpleegster, dientsbode, landarbeidster, assistente enz. Men rekent er op dat de Zweedse mannen in dit importproduct zullen happen, gelukkige gezinnen zullen stichten en tevreden zullen voortleven. De Zweedse consulaten in het buiten land zijn druk doende om het gewenste aantal meisjes te vinden. Natuurlijk komen er ook Nederlandse Marietjes in aanmerking. De West-Duitse Bonds republiek moet echter het leeuwen aandeel leveren n.L honderdduizend. Duizenden Italiaanse en Griekse meis jes zijn inmiddels al gearriveerd. Ze zullen het wel te koud vinden, want ze zijn tewerk gesteld in het uiterste Noorden. De Parisiennes voelen niets voor overplanting naar Zweden: het Noorden is te koud en de Noorderlingen ook. (Brooks-press). LICHTBEHANDELING IS LANG NIET MODERN Uit de oude teksten der kleitafelen van de Assyriërs blijkt, dat dit volk reeds-5000 jaar voor onze tijdrekening allerlei ziekten door middel van licht- bestraling behandelde. Verschijnt als bijlage van het streekblad DE VALLEI Onder redactie van TANTE JOB Correspondentie te richten aan Tante Jos, p/a Parallel weg 10, Veenendaal. Hier dan weer de verantwoording van de ontvangen zendingen zilver papier en andere materialen van waar de: Arnold Brussaart, Veenendaal; Herman en Jan Ariessen, Veenen daal; Dinie Berends, Veenendaal; Henny van de Weerd, Veenendaal; Personeel Herstellingsoord, Lunte- ren; Carolina van Dam, Veenendaal; Gerarda Turkesteen, Veenendaal; Gerrie Muller, Veenendaal; Jansje van Hunnik, Veenendaal; Jan Nagel, Veenendaal; Marinus en Lena van de Berg, Eist; Bertus en Keesje van Capeile, Vee nendaal; Gertie Heikamp, Veenendaal; Evert van Deelen, Veenendaal; Berend Huibers, Veenendaal; Dik en Theo Schoonderbeek, Vee nendaal; Gerard en Marinus Overeem, Eist; Rietje, Jopie, Gertie en Truusje Henken, Veenendaal. Alle spaarders onze hartelijke dank voor de moeite. Wij hopen weer spoedig een nieuwe zending zilverpapier te ont vangen. 2. ONZE JARIGEN Riek Beijer, Ederveen; Dinie van de Broek, Veenen daal; Ineke de Man, Veenendaal; Wijbe van de Kuinder, Vee nendaal; Wim van Engelenhoven, Veenendaal; Betsy van de Heuvel, Vee nendaal; Annie van de Haar, Veenen daal; Rietje en Marie van Nil, Vee nendaal; Micky Mouse, Veenendaal. Jannie van Maanen, Veenen daal; Tonnie de Rooder, Veenen daal. NIEUWE RAADSELS Itje, Witje zat op het hekje, Itje, Witje brak z'n nekje, Er was geen ene timmerman Die Itje Witje maken kan. Wat is het? Wie is altijd het eerst in de kerk? (Van Carolina van Dam) •p^nais aa Z •tg uag i :uapjoo.ttjuv 18 Sept. 21 Sept.: 25 Sept.: 25 Sept.: 26 Sept.: 27 Sept.: 28 Sept.: 28 Sept.: 29 Sept. 2 Oct.: 2 Oct.: VEENENDAAL. Van Zaterdagmiddag 12 tot Maandagmorgen 8 uur, alleen voor zeer dringende gevallen dr J. H. Kets, Hoofdstraat, Telef. 628. EDERVEEN-LUNTEREN. Van Zater dagavond 6 uur tot Zondagavond 12 uur dr Van Ringelestijn te Ederveen, Telef. K 8387-201. ELST-AMERONGEN. Van Zaterdag middag 2 tot Maandagmorgen 7 uur, alleen voor zeer dringende gevallen dr Bakker te Leersum, Telef K 3434- 495. RHENEN. Zondag 27 Sept.: dr Ch. H. Paris Jr., Herenstraat 83, Tel. 432. SLACHTEN WAS NIET MEER NODIG In Bordeaux haalden olijkerds een grap uit. Ze zetten in het slachthuis de deuren open van de stallen, waarin de beesten op de voltrekking van hun von nis wachtten. Drie woedende stieren vier koeien en een stevige os wandelden het gebouw door. Ze raakten evenwel handgemeen, waarbij drie koeien sneu velden. De vierde koe, de drie stieren |en de os waren dusdanig toegetakeld, dat onmiddellijk een noodslachting moest worden uitgevoerd. NIET IN KORTE BROEK! Spanje kijkt nog al erg nauw op het vacantietoilet. De Spaanse vrouwen baden zich nog steeds in een badpak met broekspijpjes tot bijna op de knie. Keurige mannen evenzo! De toeristen uit het buitenland, die het met minder lange pijpen willen doen worden uitge lachen en met de vinger nagewezen. In tal van plaatsen hebben de autori teiten een verbod uitgevaardigd voor dames: ze mogen zich niet in short op straat begeven. De burgervader van Alicante heeft het nog erger gemaakt. In zijn stad mogen ook mannen niet meer in korte broek lopen. De zondaars worden opgepikt en ingesloten. Pas nadat hun familieleden een lange pan talon hebben gebracht mogen ze het politiebureau verlaten, maarin lange pantalon enmet minder geld op zak. Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig.

De Vallei | 1953 | | pagina 6