»Wat Lezers Schrijven« Achterberg Uit oud Achterberg Eist Ook Spierpijn Amerongen TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 9 OCTOBER 1953 No. 40 De „Friese" Steeg &S! Honderd jaar Mannenzang Burgerlijke Stand Iedere Achterberger kent de Friese Steeg. Doch indien men zou vragen, wat deze naam te maken heeft met Friesland of met de Friezen, zou men daarop het antwoord wel schuldig moe ten blijven. Dat Friese verveners in deze streek gewerkt zouden hebben bij de turfgraverij en dat de weg daaraan zijn naam zou ontlenen, lijkt niet aan nemelijk. Aangezien men de naam van ouds ook aantreft als Freyse-steeg, lijkt de volende naamgeving waarschijnlijker. Ten tijde van Bisschop David van Bourgondië komt onder degenen, die ambten bekleedden in Rhenen en het rechtsgebied van de stad enige malen de naam Freyse voor. Deze geslachtsnaam moet toebehoord hebben aan een aan zienlijke familie. Bisschop David, steunende op de gro te macht van zijn familie, de Bourgon dische hertogen, streefde er naar in het Sticht zijn gezag te versterken tegen over de voor hem nogal lastige stads regeringen. Verschillende maatregelen waren daarvan het gevolg. Zo wilde hij zich meer dan zijn voorgangers doen gelden op het gebied van rechtspraak, lands verdediging en waterstaat. Ees van deze maatregelen was de in voering van een heemraadschap te Rhenen. Op 1 Mei 1474 werd Tymen Herbert, een man, die zich een zeer aanzienlijke positie in deze omgeving had weten te verwerven, aangesteld tot dijkgraaf en Johan Valkenier tot heemraad. De laaste werd op 13 Oct. 1476 ver vangen door Johan Freyse. Het kan niet anders, of deze personen moeten tot aanzienlijke geslachten be hoord hebben, zoal niet vanouds (Her- bert was een man, die blijkbaar een snelle carrière had gemaakt), dan toch uit hoofde van Ambten of bezittingen. In 1459 wordt als kastelein van Ter Horste genoemd Evert Freyse (van Stroewijck) en in 1457 als schout in de Meersch (de Marsch, in de Betuwe ge legen), maar toen behorende tot het ge bied van Rhenen) Hubert Freyse. Het is dus wel zeker, dat de familie Freyse toen een belangrijke rol speelde in deze omgeving en de veronderstel ling lijkt niet gewaagd, dat de Friese Steeg zijn naam. aan dit geslacht ont leent. Ds VAN HENSBERGEN SPREEKT VOOR DE J.V. Op uitnodiging van de Chr. Jonge lingsvereniging „Jonathan" zal ds van Hensbergen op Woensdagavond 14 Oct. in de Ned. Herv. Kerk een spreekbeurt vervullen. Ds van H. zal dan spreken^ over het onderwerp: „Teleurgestelde verwachting". Deze avond verwacht men niet alleen de jeugd, doch ook de ONGEVAL Tijdens zijn werk kwam de landbou wer H., wonende aan de Hogesteeg al hier, zodanig ten val van zijn met een ouderen zijn welkom, paard bespannen wagen, dat hij zijn bovenbeen brak. Hij werd onmiddellijk naar het ziekenhuis overgebracht. Komende uit de richting Wageningen reed Zaterdagmiddag met zeer grote snelheid een luxe auto in de richting van de Grebbesluis. In de daarvoor ge legen bochten had de bestuurder zijn wagen niet behoorlijk meer onder con trole en reed met grote snelheid recht uit met het gevolg dat deze juist naast het bordje van de N.B.M.-bushalte de auto aan de andere zijde van de weg pardoes door de houten afrastering van de sluis reed. De bestuurder die hierna met grote snelheid in de richting Vee- nendaal weg reed werd echter later spoedig achterhaald, zodat dit muisje nog wel een staartje zal hebben. en rheumatische pijnen wrijft U weg met BESCHERMING BEVOLKING Maandag 12 October a.s. 8 uur zal te Rhenen in gebouw „Irene" een B.B. Startavond worden gegeven voor de le den van de Gemeenteraad, B.B.-blok hoofd, Opruimings- en reddingsdienst, Brandweer, Rode Kruis, Nat. Reserve, Korps Luchtwachtdienst, Rijkspolitie enz. De betreffende personen uit ons dorp worden in de gelegenheid gesteld ge bruik te maken van de bus van de fir ma Houth die op deze avond zal rijden. Het vertrek is vastgesteld op 7.45 uur vanaf garage Houth. Ook zal worden gestopt bij de Openbare Lagere School. Na afloop zullen allen weer per bus naar Eist worden vervoerd. Het programma omvat enkele belangrijke films zoals: Een beeld van de hulpverlening tijdens de watersnood, en anderen. Verder zal de Burgemeester van Rhenen bespreken de taak en ontwikkeling van de B.B. in onze gemeente. D.V.S.A.—ORANJE WIT 0—1 In deze ontmoeting is het O.W. gelukt de eerste punten in deze competitie te bemachtigen. Ondanks twee invallers was O.W. in de aanval maar de D.V.S.A.-achterhoede kon stand hou den. «Sfr*- Vreugde ten huiz van ir Koeten, di sinds 25 Augustu j.l. als vermist stond genoteerd me het verongelukte vliegtuig in Canad In Rotterdam heerste een feest stemming na het be richt, dat ir Koete het er goed heef afgebracht en in goede gezondheid verkeert. Thuis bi Mevr. Koeten-Wie ringa met haar dochter Marjolijn o? de arm. haar doch ter Marianne e: haar zoon Maarten links. Na 10 min. kwam ook D.V.S.A. meer in de aanval en de Vries (die weer on der de lat stond) moest een paar maal handelend optreden, wat hem weer pri ma afging. In de 14e minuut werd een goede aanval door O.W. opgezet en kon Miltenburg met een prachtig schot de D.V.S.A.-keeper het nakijken geven, D.V.S.A. kwam na dit doelpunt krachtig terug, maar de O.W.-achter- hoede bleek zeer hecht deze middag en liet dan ook geen gaatje open. Met ge noemde stand kwam de rust. Na de thee begon D.V.S.A. sterk aan vallend en keer op keer verschenen zij voor de O.W. veste maar konden het net niet vinden. In deze periode van D.V.S.A.-overwicht gelukte het O.W. bijna de voorsprong te vergroten toen de middenvoor een prachtige kopbal op het doel afvuurde maar koppend werd het gevaar geweerd. De laatste minuten verstreken met een aanvallend D.V.S.A. maar in de stand kwam geen verande ring meer en behaalde O.W. de eerste zege en het betekende gelijk de eerste nederlaag voor D.V.S.A. Ook de Musketiers gingen op het goe de pad voort, want Zaterdag werd Scherpenzeel met korfbalcijfers aan de zegekar gebonden, 84. Het tweede elftal van Musketiers ze gevierde met 52 over Matjan 2, ook een verdienstelijk resultaat. Zoals wij vorige week reeds schreven hadden wij deze overwinningen niet verwacht. Hieruit blijkt alweer dat een voorspelling altijd zeer moeilijk is. Eist dat een bezoek bracht bij Mid- landia werd duidelijk teruggewezen en er werd maar liefst met 111 verloren. De komende wedstrijden: Zaterdag: ValleivogelsMusketiers; Musketiers 2Merino's 3. Zondag: Oranje WitBarneveld; Do- restadEist; Eist 2H.D.S. 2; Oranje Wit 2—C.D.N. 3 (12 uur). Ditmaal geloven wij dat voor de eer ste elftallen winst in de lucht zit al zul len zij op hun tellen moeten passen. INGEZETENEN OM STRAATNAMEN GEVRAAGD Zoals bekend, zijn er ten oosten van de Drift enige nieuwe straten aangelegd. Vanzelfsprekend moeten deze straten namen hebben. De ingezetenen der gemeente worden thans uitgenodigd toepasselijke namen voor deze straten ter kennis van het ge meentebestuur te brengen. De ingekomen namen en de daaruit gemaakte keuze zullen openbaar be kend gemaakt worden met vermelding van de naam van de inzender. Inzendingen worden ingewacht vóór 31 October a.s. SCHOUW OVER DE WEGEN Burgemeester en Wethouders der ge meente Amerongen brengen ter open- are kennis, dat op Woensdag 21 Octo- r a.s. de schouw zal worden gevoerd over alle wegen in de gemeente Ame rongen, welke aan het toezicht of het beheer der gemeente onderworpen zijn. Weer prijkt in de Veenendaalse win kels de prachtige reclameplaat van het Kon. Ned. Zangersverbond, met de Harp, en in de opgeheven handen de dirigeerstok. Dit zinvolle embleem van 100 jaar Mannenzang spreekt weer tot de verbeelding van allen die reeds vele jaren de prachtige mannenzang beoefe nen, beluisteren en daadwerkelijk hun krachten geven. Zes weken lang heeft de Nederlandse mannenzang in de historische stad Den Bosch triomfen gevierd. Internationaal was de belangstelling op dit grootse gebeuren gevestigd. Alle grote bladen en muziektijdschriften uit binnen- en buitenland hebben hun ver slaggevers en hun kolommen beschik baar gesteld om kennis te geven van het hoge niveau waarop de Nederlandse Mannenzang zich beweegt. Daar in Den Bosch werd weer bewe zen, waarin een klein land groot kan zyn. In alle talen werden de werken ge zongen, in alle stijlen waren ze verte genwoordigd. Zowel de oude meesters als het meest moderne klankidioom werd gehoord en hte vervulde ons luis teraars met trots dat dit alles gebeu ren kon dank zij de grote liefde vóór, en de grote opofferingen van tijd en geld aan onze mooie Nederlandse Man nenkoorzang saamgebundeld en door hechte vriendschap verbonden in het Koninklijk Nederlands Zangersver bond". Op Donderdag 15 Oct. a.s. zullen de beide Mannenkoren uit Veenendaal „De VEENENDAAL Ondertrouwd: Arnoldus van de Bo- venkamp, 31 jaar en Jannetje Berkhui zen, 29 jaar. Getrouwd: Hendrik van Spanje, 28 jaar en Cornelia Everdina de Kamper, 25 jaar; Pieter Anbeek, 24 jaar en Ja- coba Cornelia Slotboom, 21 jaar; Pe trus Pauk, 25 jaar en Gerarda Clasina Molenbeek, 21 jaar. Geboren: Elizabeth Jannetje, d. v. G. Diepeveen en J. Pater; Elbert, z. v. E. Nieboer en J. A. van Manen; Jan, z. v. G. D. van Hal en A. van Beek; Jan Albert Hendrik, z. v. T. Stuivenberg en D. v. d. Scheur; Maria Wilhelmina, d. v. G. van Barneveld en R. Drost; Johanna Francisca Maria, d. v. J. A. Huitinck en E. J. Hilhorst; Dirk Jan, z. v. N. de Waal en J. H. van Luttervelt; Sjaak, z. v. C. Valkenburg en A. Ditewig. Overleden: Pieter Kloot, 24 jaar; Aal- berdina Boers, 59 jaar, echtgenote van Ernst Hardeman; Albertus van Lunte- ren, 76 jaar en 8 mnd., ongehuwd. RHENEN Geboren: Davida Francina, d. van R. Baars en P. van Rooijen, Domineesberg weg 24; Jacobus, z. van J. C. Langheng- kel en G. J. W. Demont, Vreewijkplein 31; Frans Hendrik, z. van H. van den Veenzangers" onder Gijsbert van Zan ten en het „Rikneester Mannenkoor" onder Wim Hartsuyker gezamenlijk en verbonden door een gezonde Verbonds- geest een concert geven in het gebouw aan de Eikenlaan. Dit concert wil slechts een kleine af spiegeling zijn van hetgeen Den Bosch ons bracht. Het programma is in de zelfde geest samengesteld en verwacht mag worden dat dit concert grote be langstelling zal hebben. Laten wij besluiten met de hoop uit te spreken dat dit concert een waardig be sluit zal zijn van het Eeuwfeest van het Kon. Ned. Zangersverbond, waarin 165 Mannenkoren zijn verenigd en ruim 11000 zangers deel uitmaken. DE COMMISSIE VAN VOORBEREIDING. Brink en D. F. van Ingen, Frederik van de Palshof 26; Hendrik, z. van H. van Amerongen en A. van Wijk, De Dijk 33; Johannes, z. van E. van de Bijl en H. van Ooik, Nieuwe Veenendaalseweg 172; Ottina Johanna, d. van A. Vervat en F. Eimers, Rijksstraatweg 163. Ondertrouwd: Cornelis Willem West- land, Wageningen en Arnolda Everdina Budding; Teunis Valkenburg, Scher penzeel en Johanna Hermina Georgina Tissen; Hendrik van Beek, Veenendaal en Trijntje Vermeer; Willem Jacques Maria Groven en Johanna van der Overleden: Maria Willemina de Kruijff, 86 jaar, ongehuwd, Nieuwe Veenendaalseweg 51; Marinus van Ma nen, 66 jaar, gehuwd met Clara Marga- retha Laros, Achterbergsestraatweg 151; Hendrik Mager, 18 jaar, ongehuwd, Pla- tanenlaan 16 (overleden te Wageningen). AMERONGEN Geboren: Adriana, d. van T. de Haas en H. van Dijk; Teunisje, d. van H. van Ginkel en J. van Laar. Getrouwd: Marinus Adriaan van der Craats, 26 jaar en Grietje van Barne veld, 26 jaar. Ingekomen: C. Verdelman (wed. Tet- telaar) van 's-Gravenhage naar Koene straat C 180; M. Pielaat en echtgenote van Indonesië naar Utrechtsestraat B 271 C. J. Driessen (echtgenote van der Craats) van Driebergen naar Hof B 393. RENSWOUDE Getrouwd: Jan v. Hardeveld, 23 jaar te Veenendaal en Gijsberta Pater, 24 jaar; Gerrit J. van de Vendel. 26 jaar te Woudenberg en Hendrika G. van de Haar, 26 jaar. Geboren: Agatha, d. van K. Pater en A. van Leeuwen, D 155b; Trientje, d. van W. Gijsberta en J. Geerestein, Dorpsstraat 87; Jan W., z. van M. Bud ding en G. van Daalen, Dorpsstraat 12; Jacob, z. van A. Veldhuizen en G. Gee restein, D 171; Christina, d. van T. van Kooten en M. Vink, Dorpsstraat 56; Ba- rendina A., d. v. Z. van Kasten en C. Herikhuisen, C 6; Jacob, z. van R. van Wikselaar en J. G. Bouweek, Dorps straat 112; Johannes, z. van J. C. Grauw en T. van Veenendaal, D 102.

De Vallei | 1953 | | pagina 5