DE VALLEI PUROL MULDER Duitsland boordevol prinsen graven en baronnen Sanapirin aaa Voor de Jeugd assurantiekantoor alle verzekeringen en hypotheken Dames! Vooral nu Officiële Bekendmaking Verschijnt als bijlage van het streekblad DE VALLEI Onder redactie van TANTE JOS Correspondentie te richten aan Tante Jos, p/a Parallel weg 10, Veenendaal. Voor onze zilverpapier-actie voor een blindengeleidehond hebben wij deze keer alleen een grote zending te verant woorden: ontvangen van het personeel der Veenendaalse Stoomspinnerij en Weverij V.S.W. in Veenendaal. Alle spaarders die aan het bijeenbrengen hiervan hebben medegewerkt onze har telijke dank. ONZE JARIGEN 10 Oct.: Tante Jos. 12 Oct.: Bruinoogje, Veenendaal. 12 Oct.: Rienie v. Ginkel, Veenendaal. 13 Oct.: Cobie Vonk, Veenendaal. 15 Oct.: Keesje v. Cappelle, Veenen daal. 17 Oct.: Kitty van de Berg, Veenen daal. 19 Oct.: Hennie en Truus van Omme ren, Veenendaal. 21 Oct.: Willie de Doelder, Veenen daal. 23 Oct.: Dikkie Vermeulen, Veenen daal. NIEUWE RAADSELS 1. Vul onderstaande figuur zo in, dat op elke regel een plaatsnaam komt. Op de kruisjes verschijnt een beken de badplaats. 111111111 1Hoofdstad van Nederland (9) 1Vestingstadje in Noordhol land (7) 1Koekstad (8) 1Plaats in Groningen, maar dicht bij Assen (7) 1Plaats in Overijssel, bij En schede (9) 1Plaats bij Haarlem (8) 1Bekend door tunnel en als haven (9) 1Ligt in Zeeuws-Vlaanderen (9) De getallen tussen haakjes geven het aantal letters aan, dat je voor elke plaats nodig hebt. 2. Wat is het merkwaardige, als je de volgende vermenigvuldiging maakt? 12345679X9999999 9. l3Cui{ „saCjuaa" teeuiane aC ;ep si agipjeeiWJijaui jan "II •(uaznauaaj, ua uiepjajjoH 'uaaA -J3AO 'xeezuapio 'uiepuaaA 'Ja;uaAaci 'uapjeeM 'uiepja^sury) :pooApuez uaSuissoido aa VERKOUDHEIDS VIRUS GEKWEEKT Tijdens het Internationaal microbiolo gisch congres in Rome heeft dr C. H. Andrews, hoofd van een research labo ratorium van het Harvard ziekenhuis te Salisbury meegedeeld, dat hij erin ge slaagd is het gewone verkoudheidsvirus te kweken in weefselcultures van een menselijke embryonale long. Naar aan leiding hiervan heeft het Engelse mi nisterie voor de volksgezondheid ver klaard, dat de mededeling van dr An drews betekent, dat, na zeven jaar ge duld en volharding, een stap voor waarts kan worden gezet in de poging tot oplossing van de vraag hoe de ge wone verkoudheid ontstaat en zich ont wikkelt. Het belangrijkste van de ont dekking is, dat nu middelen zijn gevon den het virus te kweken. Tot nu toe heeft men de gedragingen van het virus alleen kunnen observeren door inenting van vrijwilligers. De volgende stap zal zijn te ontdekken hoe de aanwezigheid of de groei van het virus te herkennen in cultures langs andere weg dan door inenting van vrijwilligers, bijv. door middel van de electrische microscoop. Het ministerie voor de volksgezondheid acht, blijkens zijn verklaring, de kans hierop redelijk. NIEUWE GEGEVENS OMTRENT KOSMISCHE STRALING Het ligt in de verwachting dat de re cente expeditie van Europese geleerden naar Sardinië een belangrijke bijdrage zal blijken te zijn geweest voor de ken nis van de elementaire vormen van de stof die wordt voortgebracht wanneer deeltjes van de kosmische straling met atoomkernen in aanraking komen. De expeditie heeft speciale photographi- sche emulsies door middel van ballon nen op grote hoogte aan het licht bloot gesteld. Professor Frank Powell van de Universiteit van Bristol die dit bekend maakte op een driedaags wetenschap pelijk congres te Bern, zeide in een rede: „Uit de ruimte komen protonen met een zeer grote energie en andere kerndeeltjes, die in de atmosfeer door dringen en zich naar de aarde bewegen. Deze deeltjes hebben een veel grotere energie dan wij kunstmatig met de gro te machines die wij bezitten, of hebben ontworpen, kunnen opwekken. Wan neer zij met atoomkernen in botsing komen heeft dit een geheel andere uit werking dan die welke wij in het labo ratorium hebben gezien. Deze effecten omvatten de schepping van nieuwe vormen van stof, waarvan de eigen schappen van het grootste belang zijn wanneer wij de stof willen begrijpen. BEDELAAR MET VILLA, ZEILJACHT EN SPORTWAGEN Moeilijk „beroep", dat veel aanvangskapitaal eist Parijse bedelaars altijd geboren acteurs „Je moet leep zijn, geboren acteur en zakenman om als bedelaar te kunnen slagen. Neem b.vToen kwam het verhaal van de kerstavond 1952. Claude, volleerd bedelaar met vijftien jaren practijk had een plaats gehuurd aan de Notre Dame. De huur voor die ene avond bedroeg 10.000 franken, oftewel hon derd gulden. Claude waagde de gok. Hij overwoog, dat de duizenden, die de nachtmis in de Notre Dame zouden bezoeken, een kleinigheid zouden over hebben voor een „arme" bedelaar. Die ene avond beurde by bijna honderd duizend franken. De andere dag, eerste Kerstdag kleedde hy zich piekfyn aan, haalde de nieuwe wagen uit de garage en schoot naar Nice om er te genieten van een heerlijke vacantie.... VAN VADER OP ZOON! Bedelaar is een prima „vak", waarin goud geld wordt verdiend. Alleen Frankrijk, Italië en Spanje hebben enige honderd duizenden volleerde bedelaars, die er in hun bedrijfskleding armzalig en stakkerig uit zien. Velen dezer heren beschikken evenwel over een aardige villa, een zeiljacht en een auto. Ze er ven hun wijk van hun vader. Maar Claude heeft zijn broodwinning zelf op gebouwd. Zijn vader was leraar. Hij zelf was ook voor een eerzaam en deftig beroep bestemd, doch het gebeurde, dat hij tijdens een vacantie in Marseille zonder geld geraakte. Hij toog naar een uitdrager waar hij een goed costuum in ruilde voor een bedelaarsplunje. Hij vond er tevens een houten been. Met wat schmink werd hij een keurig, on gelukkig type. Hij plaatste zich bij het station. „Het werk beviel me dusdanig, dat ik de volgende dag terug ging, hoe wel ik de eerste dag genoeg geld had verdiend om de hotelbediening te kun nen betalen. Hier in Marseille werd ik een gerou tineerd bedelaar, die al vlug de kunst verstond om nu eens blind, dan weer doof of lam te zijn. Het geld kwam keurig binnen. Al de eerste maand ver diende ik meer dan een advocaat in Pa rijs. Toen begonnen mijn collega's het mij, de indringer lastig te maken. Er zat niets anders op, dan lid te worden van het bedelaarssyndycaat." AFDOENDE BESCHERMING Denk nu niet, dat ge op de dag van vandaag zonder .papieren kunt gaan be delen? Niet alleen krijgt ge dan de po litie op Uw dak, doch en dat is veel erger het syndicaat der bedelaars. In de reeds genoemde landen zijn de be delaars namenlij k verenigd in een bond, die de leden beschermd tegen onrecht matige concurrentie. Vandaar, dat Clau de 10.000 fr. betaalde voor die plaats aan de Notre Dame in Parijs. De colle ga, die bij de bond op deze plaats stond ingeschreven was met vacantie. Als hij geen zitgeld had betaald was hij in tijd van een ogenblik weggewerkt. Momen teel zijn er geen vrije plaatsen meer. Lie den, die als bedelaar willen beginnen, dienen een plaats te kopen. Ze nemen onder toezicht van de bond een plaats over van een collega, die de schaapjes op het droge heeft. Voorts betalen ze een jaarlijkse contributie. De bescher ming, die de bond verleent is echter af- In dozen en tuben Huidgenezing Huidzuiverheid iHuidgezondheid j doende. Indien er een indringer komt is een enkel telefoontje voldoende om de concurent snel en pijnloos weg te wer ken. „Tegenwoordig," aldus Claude, „moet je centen hebben om als bedelaar te kunnen beginnen. Goede plaatsen zijn duur. Er worden bedragen betaald van' 500.000 fr. voor een prima zitje. Het zit-j geld is echter weggegooid als je niet prima acteur bent. Belachelijk, waar, het publiek niet naar kijkt!" ZWERVERS LANGS DE WEG Een andere categorie is die der zwer vers langs de weg, die soms hun dien-| sten aanbieden als slijper van zagen en scharen, soms eenvoudig om een stuk brood vragen in de hoop geld te krijgen. Tijdens de zomermaanden trekken ze het land door, van gehucht naar ge hucht. In de winter verblijven ze er gens in Parijs, is een prima apparte mentje, in Rome of Madrid of Napels. Niet zelden beschikken ook deze heren over een nieuwe auto plus een stevige bankrekening. Er zijn van deze „zwer vers", die meerdere huizen bezitten. „Bij ons in Frankrijk," aldus Claude, „lopen de zaken terug. De autoriteiten worden vervelend. De kinderen zullen naar Italië en Spanje moeten emigre ren KERKEWUK 167 TE1.660 VEENENDAAL lezing gehouden, waaraan wij hierbo ven reeds enige gegevens ontleenden. Alleen de afdeling van de heer Pee- ters houdt zich momenteel bezig met vijf valse „Fürsten", om van de la gere titels niet eens te spreken. Hij gaf de toehoorders de raad erg voor zichtig te zijn met papieren, die de adel moeten aantonen. Burgerlijke stand en justitie wilde hij beter laten samenwerken, om de valse vorsten, graven en baronnen te ontmaskeren. Vermoedelijk zal het kwaad zich zelf straffen. De kwestie geniet veel pu bliciteit, waardoor vele Duitsers him schouders beginnen op te halen voor een titel. De echte adel gaat er meer en meer toe over titels achterwege te laten, omdat een heuse baron het nog altijd vervelend vindt om voor een oplichter te worden aangezien. Maar velen voeren titels onrecht matig. Maandelijkse lijst van bedriegers. (Van onze correspondent). Bonn, October. Misschien juist om dat Duitsland al 35 jaren republiek is beginnen adellijke titels waarde te krijgen. Baronnen, graven en prinsen kunnen er van verzekerd zyn altijd een prima baan als verkoper, verte genwoordiger of handelsagent te krij gen, want de directeur weet, dat geen rechtgeaard Duitser een deur onbe leefd voor een adellijke neus durft dicht smijten. In grote bedrijven is komen vast te staan, dat slechte ver kopers met een adellijke titel een gro tere omzet behalen dan prima ver kopers zonder titel. Is het wonder, dat vele doodgewone huis-tuin-en- keuken Müllers zich een klinkende titel hebben aangemeten? Duizenden valse graven. Er valt bij geen benadering vast te stellen hoevele honderden prinsen, graven en baronnen er in West- Duitsland rond reizen, die geen rech ten kunnen laten gelden op een adel lijke titel. De meest drieste lieden laten zich eenvoudig Fürst Zus en Zo noemen, openen daarmee vele deuren en doen goede zaken. Meer voorzichtigen hebben een handig trucje ontdekt om hun titel voor zich zelf en hun nageslacht te legaliseren. Ze laten hiertoe een doopacte van een hunner voorouders vervalsen, zo dat de titel er bij wordt gevoegd. Hiervan worden foto-copieën ge maakt, die op de Burgerlijke Stan den kunnen worden bekrachtigd. Op deze wijze ontstaan er geregeld tien tallen nieuwe graven en prinsessen. Ge kunt ze tegen komen in hotels en restaurants, in treinen en trams. Vaak zijn het verkopers, die hoog op geven over hun (vroegere) eigen dommen. Grootvader of schoonvader had een kasteel hier en daar. Een voorvader speelde een rol in de Der tig jarige oorlog, waaraan de familie de adellijke titel te danken heeft en met een zucht volgt dan: de tijden zijn wel veranderd Herr B. Nog niet zolang geleden woonden we op onze landgoederen. Nu moeten we hard vechten voor ons dagelijks bestaan. Ik reis nu in messen en vorken. Mag ik U onze collectie eens tonen. Hier hebt U b.v Echte adel verzet zich. De echte adel is een tegenoffensief begonnen. Het Archief van de Adel, dat gevestigd is bij Marburg heeft een speciale opsporingsdienst in het leven geroepen om de valse baron nen op te sporen en te ontmaskeren. Maandelijks publiceert het een lange lijst van personen, die ten onrechte adellijke titels voeren, maar de straf fen die aan het ten onrechte voeren van een adellijke titel zijn verbon den spelen geen roL De oplichters nemen het risico gaarne. Ook de Bur gerlijke standen worden er nu mee gemoeid. Voor een vakvereniging van ambtenaren van de Burgerhjke stand heeft een zekere Herr Peeters, lid van het juridisch bureau van de Hamburgse Senaat een interessante Hamea-Gelei voor Uw handen o p we kkend-pijnverdrijvend OORLOGSSCHADE ONROERENDE GOEDEREN. Burgemeester en Wethouders van Rhenen brengen met betrekking tot de toepassing van de wet op de ma teriële oorlogsschade (W. M. O.) in zake schade aan onroerende goederen het volgende onder de aandacht van belanghebbenden Indien de bijdrage op grond van art. 9 W.M.O. met 25 is vermin derd, kan belanghebbende op grond van art. 8 W.M.O. een verzoek indie nen op basis van vervangingswaarde voor eén woonhuis of bedrijfsruimte, indien het overige zuivere vermogen van de rechthebbende, zoals dit in aanmerking is genomen voor de ver mogensheffing ineens, niet meer be droeg dan 20.000,-. Bedroeg dit vermogen meer dan 20.000,- dan kan, alleen voor schadegevallen bo ven 3.000,- een aanvullende uitke- rmg op grond van art. 72 W.M.O. worden gevraagd. Zij, die eigenaar zijn van bescha digde opstallen, welke op eens anders grond stonden, (z.g. economische ei genaren) en wier schadebijdrage is bepaald op basis van het prijspeil 1940, kunnen alsnog een verzoek in dienen om toepassing van art. 8 of art. 72 W.M.O. Het indienen van de hiervoor be doelde verzoeken heeft in het alge meen zin, indien het herstel c.q. de herbouw na 1944 heeft plaats gevon den. De verzoeken moeten worden inge diend vóór 4 Januari 1954 bij de Pro vinciale Directie voor de Wederop bouw en Volkshuisvesting, Maliebaan 13, Utrecht onder vermelding van schade-adres en mededeling of aan vrager op schadedatum eigenaar was. Nadere inlichtingen kunnen wor den verstrekt ter gemeente secretarie (afd. financiën). Burgemeester en Wethouders vnd.: L. BOSCH v. ROSENTHAL. De Secretaris, TH. v. d. WILLIK.

De Vallei | 1953 | | pagina 6