Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Veenendaals corps Nat. Reserve veel te klein Wist U.... Weer een „Duivenvlucht" van „de Oude Molen" Vochtigheid van de lucht een belangrijke weervoorspeller Gezondste land ter wereld ontdekt AGENDA ns Weerp raatje^) Nieuws uit de omgeving OctobeR LEVERTRAAN Drog. Fa. J. F. TAK 27e JAARGANG VRIJDAG 16 OCTOBER 1953 No. 41 Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei'' Verschijnt in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Thans reeds 1000ste patiënt voor Juliana Ziekenhuis 2161 gulden voor P.I.T.-collecte Spannende wedloop van vorig jaar nog niet vergeten Bazar van Leger des Heils Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Enkele voorbeelden uit de praktijk De Hunsa's worden allen 100 jaar 36 uren looppas zonder rust De R is in de maand Abonnementsprqs 0.95 per kwartaal Losse nummers 8 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Telef. 601, Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven VALLE ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12c. Minimum p. advert, 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 120 woorden 1.30, elk woord meer 6 cent. liet aantal reservisten van de Natio nale Reserve en de reserve Gemeente politie is voor een plaats als Veenen daal met zijn industrie momenteel veel te klein. Zouden alle bedrijven in tij den van onlusten behoorlijk beschermd moeten worden, dan zijn er zeker 150 reservisten nodig, terwijl dit aantal thans ongeveer 35 personen betreft. Door middel van propaganda zal thans getracht worden dit aantal belangrijk uit te breiden. Dinsdagavond werd ten gemeente huize een vergadering gehouden van de ZWITSERLAND IN GEBOUW EIKEN LAAN Onder auspiciën van de Nederlandse Chr. Reisver. werd Woensdagavond in gebouw Eikenlaan door een Zwitsers gezelschap een programma van Zwit serse volks- en jodelliederen gebracht. Het gezelschap kwam op het toneel in de dracht van de Zwitserse alpen bewoners. Hierdoor en vooral ook door de typische muziek slaagde men er in iets van de sfeer van het Zwitserse alpenland naar hier te brengen. Verder was ook de zaal versierd met de kleu ren van de Zwitserse nationale vlag: een wit kruis in een rood veld, en andere, regionale vlaggen. Na de opening, waarbij burgemeester Bakker in gebed voor ging, werd het gezelschap door de burgemeester in het Duits verwelkomd. Namens zijn land genoten sprak een van de jodelers, Herr Robert, de aanwezigen toe. Hij gewaag de o.a. van de grote bewondering voor het Nederlandse volk voor de wijze waarop het zich in de oorlog tegen de overweldiger had weten te verzetten. Zwitserland is er in de oorlog goed af gekomen maar uw land heeft wel zeer veel geleden. Hij hoopte verder dat deze avond er toe zou bijdragen dat men zijn vaderland hier beter zou le ren kennen. Het programma werd begonnen met enige nummers van het jodel-dubbel- kwartet van de Füssball-club Zürich, waarvan de leden blijk gaven, behalve voetbal-enthousiasten, kennelijk ook nog uitstekende zangers te zijn. Na de karakteristieke muziek van de Landler- kapelle maakte vooral het vendel- zwaaien en de soli op de enorme alp hoorn indruk op de zaal. Ook het op treden van de Jodlerin, Frau Bertely Berli, wekte veel enthousiasme. Te voren hadden de Zwitsers Utrecht en Hilversum aangedaan, en na Veenen daal zouden zij nog in Amsterdam, Lei den en Gouda optreden. Het lijdt geen twijfel of in al deze plaatsen zullen zij, evenals hier, door hun programma, en niet in het minst door hun prettig op treden, veel succes en sympathie ge oogst hebben. Dat vandaag nog op geen duizend gulden was te zeggen voor welk be drag de Veenendaalse Winkeliersver. wegens de gratis kopen-actie heeft moe ten uitbetalen? J Dat het vuurwerk van Zaterdag avond ruim 4000 toeschouwers naar het terrein aan de J. G. Sandbrinkstraat heeft gebracht? Dat de afgelopen winkelweek bui tengewoon veel publiek uit de omlig gende plaatsen heeft aangetrokken? Dat de Pipercub PH-UCX j.l. Za terdagmiddag 2000 vlaggetjes boven Veenendaal heeft uitgeworpen? Dat na het reuze ei en de gewel dige boerenkoolstronken van vorige week, nu ook de Veenendaalse knollen van zich doen spreken? Dat namelijk de landbouwer H. Baars, Middelbuurtseweg 40, vier z.g. Jobi-knollen heeft gekweekt van zeld zaam grote omvang? Dat deze vier knollen gezamenlijk niet minder dan 21 kg. wegen en bij de heer Baars voor een ieder vrij te be zichtigen zijn? Dat hedenavond het gehele perso neel van de Scheepjeswolfabrieken in het gebouw Eikenlaan bijeen is voor de feestelijke herdenking van het 25-jarig jubileum van de heer drs W. A. Frede- rikse, een der directeuren van dit grote en mooie Veenendaalse bedrijf? Dat de Veenendaalse dienst Be scherming Bevolking op het ogenblik het beste blokploegen-materiaal en ge reedschap van Nederland bezit? Dat de Bescherming Bevolking na de zomermaanden weer volop gaat draaien? Dat elders in dit blad daarover in teressante bijzonderheden worden ge geven? Dat de Veenendaalse E.H.B.O. vol gende week de jaarlijkse collecte weer gaat houden? II ^^iiiiHi:!KV.v.sv.»v.niuuistKimi:mv.v.r.:v.,.Kiwmvwur.uuutiwuui Zaterdag 17 October V.V.V.-Herfstwandeling en Paddestoelen-excursie. Start om 2.30 uur bij Hotel „La Mon- tagne". (In geb. „Eltheto") 's avonds, Bazar van het Leger des Heils \l t.b.v. het Zendingswerk, g Dinsdag 20 October (In geb. Eikenlaan) 8 uur, <dr J. H G. Thoomes spreekt over „.Hoe f| geef ik mijn kinderen een christelijke opvoeding?" Vrydag 23 October p (In geb. „de Kegelbaan") uur, Lezing en filmavond varr de Ned. ver. van Suikerzieken. Luxor Theater Van heden Vrijdag t/m. Maan- H dag de film De kloof der ver- fl schikking en van Dinsdag t/m. ll Donderdag Meisje ontvoerd. II plaatselijke Commissie „Steun Wettig Gezag" ten einde te komen tot de uit breiding van de plaatselijke afdelingen. Half November a.s. zal een grote pro- papganda-avond worden georganiseerd. De juiste datum, plaats en indeling van deze avond zal nog nader worden be kend gemaakt. Op 28 October a.s. zal door de plaatselijke afdeling een avond oefening worden gehouden. Voor de reservisten zullen prijzen beschikbaar worden gesteld voor het aanbrengen van nieuwe vrijwilligers. Deze actie zal duren tot aan de te houden propa- ganda-avond. Inlichtingen over aanmelding bij de Nationale reserve kunnen worden ver kregen bij de plaatselijke commandant, de heer H. van de Ham, Hoogstraat 14bis. Inlichtingen over aanmelding bij de res. Gemeente-Politie kunnen ver kregen worden bij de Inspecteur, korps chef van politie. Woensdag 14 October j.l4 werd in het Juliana ziekenhuis de duizendste pa tiënt van dit jaar opgenomen. In 1951 was dit op 24 December het geval, en vorig jaar op 2 December. Behalve de vele uitbreidingen van gebouw en apparatuur van de laatste jaren en de plannen om binnen afzien bare tijd een geheel nieuw en modern ziekenhuis te bouwen; illustreren de steeds hogere cijfers van het aantal verpleegde patiënten wel het duidelijkst de grote mate waarin het Juliana zie kenhuis in betekenis voor onze omge ving toeneemt. De' vorige week in Veenendaal ge houden lijstcollecte voor het Protes tants Interkerkelijk Thuisfront heeft niet minder dan ƒ2161.59 opgebracht. Een wel bijzonder groot bedrag dus, waarbij zij aangetekend dat de collecte van vorig jaar voor dit zelfde doel 1200.- op bracht. Zonder twijfel ligt de spanning en sensatie rond de z.g. „Duivenvlucht" van vorig jaar. nog vers in het geheugen van de honderden toeschouwers, en niet in 't minst bij de vele deelnemers die er toen zelfs niet tegenop zagen om in het pikkedonker door het ijskoude water van de Grift te zwemmen en diepe sloten te doorwaden, om toch maar als eerste binnen te zijn. Zoals vorig jaar werd aangekondigd, wil de ver. „De Oude Molen" van deze „Duivenvlucht" een traditie maken, zo werd ook nu weer de datum van deze wed strijden vastgesteld op Vrijdagavond 30 October a.s. Belangrijk is ook dat de ba ten hiervan steeds ten goede zullen komen aan een of andere liefdadige instel ling. Een prijzenswaardig initiatief, dat vorig jaar al meteen met groot succes werd bekroond. Vorige keer bestonden de „duiven" uit hardlopers; ditmaal zullen ook „fiets- duivels" kunnen meedoen. Het element waarom men deze wed strijden „Duivenvlucht" heeft genoemd is, zoals bekend van vorig jaar, gelegen in het feit dat de deelnemers in volledig gesloten vrachtwagens naar de start plaatsen worden gebracht. De wagens doorkruisen Veenendaal eerst op alle mogelijke manieren en toeren dan nog even rond in de omgeving, dit om de in zittende deelnemers elk richtingsgevoel te ontnemen. De eerste maal werd men op verschillende punten buiten het dorp afgezet. In een bos of ergens in een don ker weiland. De deelnemers mogen geen kompas en geen zaklamp, lucifers of ander verlichtingsmateriaal bij zich hebben, want echte duiven hebben deze hulpmiddelen evenmin op een wed vlucht bij zich. Men zou hierdoor ge makkelijker kunnen oriënteren. Het komt er bij deze wedstrijden dus op aan dat men, behalve hardlopen of hard fietsen, ook nog beschikt over enige be kendheid van het terrein in onze omge ving. Voor de winnaars worden weer ver schillende waardevolle prijzen beschik baar gesteld en het zal op 30 October dan ook wel weer niet aan spanning en enthousiasme ontbreken. Ook de plaat selijke muziekcorpsen hebben hun me dewerking toegezegd voor deze avond. VOOR HET JULIANA ZIEKEN HUIS Kwamen vorig jaar de baten van de „Duivenvlucht" ten goede van de T.B.C.-bestrijding; het bestuur van „De Oude Molen" heeft besloten ditmaal de opbrengst te bestemmen voor het Ju liana ziekenhuis. De deelnemers voor de komende „Duivenvlucht" zijn dus in twee groe pen verdeeld, n.l. lopers en fietsers. De voorwaarden tot deelname zijn een mi nimum leeftijd van 14 jaar, terwijl het inleggeld een gulden bedraagt. De af standen voor de lopers bedragen 5 a 6 km en die voor de fietsers 15 km. De lopers zullen om 7 uur per auto ver trekken van het J.V.-gebouw aan het Kostverloren, en de fietsers om 7.30 uur bij Gebr. van de Lustgraaf aan de Zand straat. Men kan zich voor deelname melden bij Café Vonk en op Molenstraat 4, 45 en 56 en dan voor 23 October a.s., want men dient van te voren te weten hoe veel auto's nodig zullen zijn voor het vervoer van de „duiven" naar de start plaatsen. De buurtver. „De Oude Molen" wil de baten van de wedstrijden nog verhogen en evenals vorig jaar daarbij weer een collecte houden. Er wordt nog een be roep gedaan op collectanten hiervoor. Zij kunnen zich opgeven bij de heer H. Slok, Molenstraat 71 of bij de andere adressen. Ook aan het collecteren heeft men een wedstrijd-karakter gegeven, want voor degene die met de best ge vulde bus thuis komt is een mooie prijs beschikbaar gesteld. „HOE GEEF IK MIJN KIND EEN CHRISTELIJKE OPVOEDING?" In het kader van de Gezinsweek 1953 is voor Dinsdagavond 20 October in het gebouw aan de Eikenlaan een avond be legd waar dr J. G. Thoomes zal spreken met als onderwerp: „Hoe geef ik mijn kind een christelijke opvoeding?" Zonder twijfel zal voor deze avond grote belangstelling bestaan, temeer waar de toegang vrij is. Ook zal er alle gelegenheid zijn tot het stellen van vra gen. De avond begint om half acht. In gebouw „Eltheto" aan de Fluiter straat heeft het Veenendaalse Leger des Heils voor morgen, Zaterdagavond, een bazar georganiseerd. De baten van deze bazar zijn bestemd voor het zendingswerk. De goederen voor deze bazar werden beschikbaar ge steld door plaatselijke winkeliers en grossiers. 48 WONINGEN AANBESTEED Woensdagmorgen had in Hotel „De Korenbeurs" de aanbesteding plaats voor het bouwen van 48 woningen, in twee blokken elk van 24 woningen in drie woonlagen, door architect G. de Geit, namens Patrimonium's Bouwver eniging. De inschrijving was als volgt: Metsel- en timmerwerk (hoofdaan nemer): fa. Kelderman Van de Brink, Ede f 492.800.-; Fa Gebr. van Doorn, Veenendaal f 480.000.-; Fa. Gebr. Van Aggelen, Renkum f 476.990.-; Fa. A. van Erk, Veenendaal f 475.600.-; Fa. Gebr. Nieboer, Veenendaal f 468.958.-; Fa. B. C. Drost, Veenendaal f 454.600.-; Fa. Bouwmeester v. Hardeveld, Veenen daal f 450.800.-; Fa. H. de Koning, Vee nendaal f 449.900.-; Bouwbedrijf J. Boers, Veenendaal f 439.220.-; Fa. J. Boers Zn., Zandstraat, Veenendaal f 431.374.-. Loodgieterswerk: Fa. Rijksen, Wage- ningen f 40.000.-; Fa. Gebr. v. Harn, Veenendaal f 39.990.-; Fa. J. E. van Schuppen, Veenendaal f 37.400.-; Fa. Bouman, Veenendaal f 36.873.-; Fa. Gebr. v. d. Pol, Veenendaal f 36.000.-. Schilderwerk: Fa. Ooms, Amsterdam f 29.830.-; Fa. v. d. Broek, Veenendaal f 28.800.-; Fa. Hoevelaken, Veenendaal f 24.280.-; Fa. Gebr. v. d. Pol, Veenen daal f 20.860.-; Fa. Lansing Zn., En schede f 20.100.-. De gunning is aangehouden. In Kingston op Jamaica werden onderdelen van de Royal Welch Fusiliers inge scheept op de kruiser „Superp" die tezamen met twee fregatten onderweg is naar Guyana. Het inschepen van de troepen in de haven van Kingston op de kruiser „Superp". Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 290 (Van onze weerkundige medewerker) In dit artikel willen wy eens de meer practische kant van weervoorspellen bekijken. Het aantal jaren dat er vele keren op een dag weerberichten worden verstrekt, is nog betrekkelijk gering. Wat het bestaan van de radio, althans in die zin dat er volledige programma's worden uitgezonden, is iets van de laatste 30 jaren. Vóórdien kon er dus geen weerbericht beluisterd worden en begon men met het verstrekken van een weersverwachting in de kranten. Onze voorouders zullen bij het voor- deze wol vochtig of geheel nat, dan spellen van het weer hebben moeten afgaan op de practijk, want lang niet iedereen had een barometer aan de muur hangen. Zo wist men, dat wan neer de wind ging krimpen van b.v. west naar zuid, er dikwijls regen volg de en dat wanneer in de winter de wind naar het oosten draaide de kans op vorst groot was. Het is niet weinig geweest wat de mensen in die tijd uit ervaring al van het weer afwisten. Te genwoordig zijn er nog maar weinigen, die elke dag opnieuw de lucht en alle w eerelementen bestuderen om een voorspelling te doen, want via de radio krijgt men de weersverwachting voor één of meer dagen van te voren opge diend. Dat de vochtigheidsgraad van de lucht een belangrijke rol in het weers- verloop speelt, wist men al in de pe riode van 1401 tot 1464, toen Nicolaas van Cusa de eerste hygro (vochtig- heidsjmeter construeerde. Deze was we liswaar zeer eenvoudig en gebaseerd op de hygroscopische (snel vocht opne mende) eigenschappen van wol. Werd kwam er regen. Later ontdekte men dat een mensenhaar, naarmate de lucht vochtiger is, langer wordt. En zelfs nu wordt voor het bepalen van de vochtig heid van de lucht nog een ontvet men senhaar gebruikt, die dan strak aan een klein mechanisme is bevestigd om zo- doende de vochtigheidsgraad van de lucht te bepalen. Wordt de lucht voch tiger, dan wordt de haar langer, het geen een naald in beweging brengt, die op een schaalverdeling het vochtgehalte van de lucht aangeeft. Tot één der oud ste weervoorspellers behoort het be kende weerhuisje, waarbij het man netje buiten komt als er kans op regen is en het vrouwtje, wanneer de voor uitzichten gunstig zijn. Ook dit appa raat reageert op het toe- en afnemen van de luchtvochtigheid. Wanneer wij onze ogen, ondanks de dagelijkse weer berichtgeving van het K.N.M.I., toch nog de kost blijven ge ven, dan kunnen wij heel wat ver schijnselen opmerken, welke dikwijls aan een weersverandering voorafgaan. Zo kennen wij b.v. het nat-uitslaan of het niet-willen-opdrogen van cement- vloeren, terwijl het weer toch zonnig en fraai is. De deuren en het hout van kasten zwellen, het zout wordt snel vochtig, enz. In de winter zien wij, na een vorstperiode de muren hier en daar wit uitslaan. De was, die buiten hangt, droogt slecht, ondanks het feit dat de zon schijnt. Al deze verschijnselen wij zen er op dat de lucht zeer vochtig is. Nu heeft de practijk geleerd, dat wan neer de lucht vochtiger wordt, de kans op regen (en na een vorstperiode de kans op dooiweer) groot wordt. De lucht kan uiteindelijk zo vochtig worden, dat zij verzadigd raakt en dus geen water meer kan opnemen. De luchtvochtigheid bedraagt dan 100 hetgeen mist zal betekenen. Zeer droog is de lucht in de voor zomer en in de voorjaarsmaanden Maart en April. Er is in ons land al eens een vochtgehalte van 7 waarge nomen, maar een relatieve vochtig heidsgraad beneden de 25 komt lang niet ieder jaar voor en dan nog alleen tijdens stralend zonnig weer in het voorjaar bij een sterke oostenwind. Ook voor ons gevoel legt de lucht vochtigheid gewicht in de schaal. Wan neer de temperatuur b.v. 3 graden be draagt bij een zeer vochtige lucht met weinig of geen wind, kan het weer zelfs zacht aanvoelen, terwijl bij een tempe ratuur van 8 a 10 graden in vrij droge lucht en bij een krachtige wind ieder een rilt en over kou klaagt. In de zomer snakt een ieder naar adem, wanneer bij 20 tot 25 gr. C de lucht zeer vochtig (drukkend of zwoel) is, b.v. bij een op komend onweer, terwijl men het bij ruim 30 gr. C. in droge lucht met een matig oostenwindje lekker zomerweer vindt. Hieruit blijkt, dat de mens een zeer slechte thermometer is en dat niet al leen de temperatuur, maar ook de voch tigheid van de lucht, zowel voor ons gevoel als in de weerprocessen, een be langrijke rol speelt. (Nadruk verboden) De observaties van twee Britse taalgeleerden, het echtpaar Lorimer, hebben de aandacht gevestigd op de Hunsa's, een volksstam van ongeveer 15.000 zielen. Voor meer dan negentig procent worden deze Hunsa's honderd jaar en ouder. Zieicten kent men nagenoeg niet. Zelfs ernstige vleeswonden genezen vlug, zonder enige infectie. Het rapport, dat de Lorimers hierover opstelden en dat algemeen als volkomen betrouwbaar wordt beoordeeld, heeft in brede kring de aandacht getrokken. Amerikaanse en Engelse geleerden zijn inmiddels weer naar het bergland vertrokken om er de levenswijze van dit merkwaardige volkje te bestuderen. Misschien brengen ze straks het recept mee hoe wij hon derd jaar kunnen worden, geen dokters en apothekers meer nodig hebben en op negentig-jarige leeftijd nog non-stop-wandelingen kunnen maken van Am sterdam naar Parijs. TWEE HONDERD NEDER ZETTINGEN Tijdens hun onderzoekingen in India, waren de Lorimers doorgedrongen tot het uiterste Noorden. Op 1600 meter troffen zij een nederzetting aan, waar in een zeer vreemde taal werd gespro ken. Ze wisten zich niettemin verstaan baar te maken. Hun verzoek om enige weken in de Nederzetting te mogen verblijven werd ingewilligd. Bij louter toeval waren zij terecht gekomen bij het gezondste volk ter wereld, de Hun sa's. Het hele volkje woont verspreid in ongeveer twee honderd nederzettin gen, die allen op een hoogte liggen van 1600 tot 2400 meter. Wegen bestaan er vrijwel niet. De dorpen liggen vele hon derden kilometers uit een. Alle perso nenvervoer geschiedt pervoet. Tegen een wandeling van vier honderd kilometer zien de Hunsa's niet op. Ze beginnen er gemakkelijker aan, dan wij aan de fietstocht Utrecht-Amersfoort. Maarze hebben een vreemd soort begrip van wandelen, want over zo'n vier honderd kilometer doen ze slechts vijf tot zes dagen. Ijlbodes lopen 400 NA 35 JAAR GEARRESTEERD Giovani Bazzi deserteerde in 1918 uit het Italiaanse leger, teneinde de Oos tenrijkse strijdkrachten te gaan verster ken, weshalve hij bij verstek ter dood werd veroordeeld. In 1921 vestigde hij zich in Frankrijk, doch in 1945 werd de stem van het moederland te sterk en verhuisde hij weer naar Italië. Toen hij dezer dagen een korte vacantie in Mi laan doorbracht en de thans 58-jarige zich aan een onbetekenend verkeers overtreding schuldig maakte stelde de politie vast, dat er nog een doodstraf op hem rustte. De man werd opgesloten. Hoe de kwestie zal worden geregeld is nog niet bekend. Rome vindt het wel wat laat om Bazzi nog een kogel te ge ven. Er zijn sedert dien zovele rare dingen gebeurd. OOK RECHTERS KUNNEN ZICH VERGISSEN De 29-jarige Sidney Hacker, die in een Londense cel twaalf maanden meest brommen, keek vreemd op toen de rechter hem de tiende dag persoon lijk kwam bezoeken. De rechter veront schuldigde zich voor deze „storing" en verklaarde toen, dat hij zich bij het uit spreken van het vonnis had vergist. De twaalf maanden moesten twaalf dagen zijn. Hacker vraagt wegens doorgestane angsten nu 10.000 pond schadevergoe ding. EEN AUTO VIEL VAN DE HEMEL Toen een rasechte Schot dezer dagen aan het fietsen was constateerde hij, dat er een valscherm in de lucht zweef de met er onder een auto. Toen het ge val vlak' voor zijn voeten landde be dacht hij zich niet lang: hij stapte in de wagen, bond de fiets achteraan en ging er vandpor. Pas 400 km verder kon hij worden gepakt. De auto was bestemd voor een militaire oefening. De Schot vindt het ongehoord om hem voor zo iets te straffen, „omdat dingen, die uit de hemel vallen" voor de gelukkige vinder zijn. GEMIST OP TWEE METER De Deense politie arresteerde twee jongens van 11 en 13 jaar oud, die ge poogd hadden een koopman te ver moorden. De jongste schoot op de koop man met een zwaar legerpistool vanaf twee meter. Hij zag echter kans te mis sen. Beiden vertelden de kinderrechter, dat het hun bedoeling was geweest de koopman en daarna zijn vrouw te do den teneinde aan geld te komen. Hij verzocht om levenslang, omdat hij zijn vriendjes niet meer onder ogen durfde komen. Niet omdat hij gepoogd had mensen te vermoorden, maar.... om dat hij op twee meter afstand had ge mist! DAK REGENDE WEG Avignon werd dezer dagen geteisterd door een hevige regenval, die ander halve etmaal aanhield. Het pauselijke paleis, een der bezienswaardigheden van het stadje in Zuid-Frankrijk kon de druk niet verdragen. Het dak stortte in en verpletterde tal van kostbaar heden. VAN HUIS TOT HUIS! De Amerikaanse fiscus heeft iets nieuws uitgevonden. Omdat aanmanin gen en dwangbevelen nog slechts ma tige resultaten sorteren worden de be lastingambtenaren de straat opgestuurd om huis voor huis vriendelijk en - keep- smiling - te informeren of de bewoners hun belasting al hebben voldaan. De nieuwe service wordt op prijs gesteld. Vaak worden de ambtenaren uitgeno digd een „drink" te nemen en onder wijl kan dan de belasting ter plaatse worden geregeld. km. in 36 uur, steeds looppas, zonder een ogenblik rust. Mensen van negentig, honderd en honderd en tien jaar oud gaan nog te voet op visite bij hun vrienden, die 200 km. verder wonen. ZELFS GEEN OUDERDOMS- KWAALTJES De oorsprong der Hunsa's is verloren gegaan in de wirwar der eeuwen. Hun huidige koning, Emit Jawal Khan, nu 37 jaren oud, verklaarde evenwel, dat zijn volk van Griekse oorsprong is. De overlevering wil n.l., dat Alexander de Grote hier 330 jaar voor Christus drie gewonde, Griekse soldaten moest ach terlaten, die herstelden, gezinnen sticht ten en stamvaders der Hunsa's werden. Volgens het rapport der Lorimers ver tonen de Hunsa's inderdaad geen enkel Aziatisch kenmerk. Maar hun taal heeft ook geen verwantschap met de Griekse of Perzische. Het is echter wel moge lijk, dat de 23 eeuwen de Griekse taal elementen hebben uitgebannen. Het volkje beleidt de mohammedaanse godsdienst. Kinder- en ouderliefde zijn hun hoogste geboden. Dieren behande len zij als hun beste vrienden. Het meest opmerkelijke is, dat ziekten hier niet voor komen. Mrs. Lorimes, die tevens arts is nam in diverse nederzettingen steekproeven, waaruit bleek, dat de jonge koning de waarheid had gespro ken: men kent hier geen ziekten. Epide mieën, tuberculose, kanker, rheuma- tiek, hartkwalen, ruggemerkziekten, als mede lever- en nieraandoeningen zijn hier volkomen onbekend. Van de hon derd onderzochte personen boven de honderd jaren bleken er 98 een volko men gaaf en voltallig gebit te bezitten. DE WINTERVASTEN Als de velden worden geploegd wordt een groot feest gegeven, waarbij ook de koning tegenwoordig is. Onmiddellijk nadat de koning de eerste voor heeft geploegd begint de nationale dans, uit gevoerd door lieden, die ouder zijn dan zestig jaren. Voorlopig gelooft men, dat hun zeer sobere levenswijze de Hunsa's geschikt maakt voor het bereiken van zulke hoge leeftijden. Ze voeden zich hoofdzakelijk met vers fruit. Van hun graan bakken ze brood, doch zonder gist en zonder zout. Daarnaast eten ze buitengewoon veel bladgroenten. Slechts een keer per maand wordt wat vlees gebruikt. Ze drinken water, geitenmelk en wijn. Zeep kent men niet. Ieder Hunsa baadt zich evenwel dagelijks in een der vele bergbeken, zelfs als het vriest. Vermoe delijk uit dwingende noodzaak hebben de Hunsa's zich in de loop der eeuwen een grote weerstand tegen honger aan gekweekt. In de winterperiode, die hier valt van Maart tot Juni houden ze hun vastentijd. Slechts een maal daags eten ze dan wat gedroogde groenten of vruchten. Hun wintervoorraden zijn namelijk gering, want het land is berg achtig en onvruchtbaar, terwijl boven dien alle transport met mankracht moet geschieden, paarden of ezels. Brood mager ontwaken ze einde Juni dan uit hun „winterslaap". Geleidelijk aan en zeer voorzichtig wordt de voeding dap weer opgevoerd. MANNEQUINS VERMIST Toen in Elisabethville (Belgisch Con go) een modeshow werd gehouden met knappe mannequins en mooie jurken was de belangstelling zo groot, dat hon derden lieden buiten moesten blijven staan. De buiten-kijkers sloegen aan het muiten, drongen het mode-huis in en sloegen de boel kort en klein. Pas toen de orde hersteld was bleken twee mannequins te zijn geschaakt. RHENEN. Het Handelsblad ver neemt van betrouwbare zijde dat Rijks waterstaat plannen zou hebben uitge werkt voor de bouw van een verk,eers- brug over de Rijn bij Rhenen als scha kel in de geprojecteerde Noord-Zuid- verbinding Oss—Rhenen—Veenendaal— Amersfoort. Deze plannen zouden reeds in het stadium zijn dat volgend jaar aan de uitvoering er van kan worden begonnen. LUNTEREN. De beroepen predi kant bij de Ger. Kerk te Lunteren, mr dr J. Ozinga te Bennek om, zal in Januari a.s. alhier zijn intrede doen. RHENEN. Dezer dagen werd alhier de Sociëteit voor ouden van dagen fees telijk geopend. INGEN. Alhier werd j.l. Zondag be vestigd als predikant van de Ned. Herv. Gemeente ds P. H. de Pree. Denk eraan om Uw kinderen weer te geven. Hoofdstraat 106 Telefoon 632

De Vallei | 1953 | | pagina 1