Een Veenendaals Jongeren-parlement Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Wist U.... Optimisten leven langer dan de pessimisten Eerste woningen en winkels van de Bouwkas worden gebouwd Grote militaire snert-oefening in Veenendaal Midden October 1908 al op het ijs mmmsustmma AGENDA Nieuws uit de omgeving 27e JAARGANG VRIJDAG 30 OCTOBER 1953 No. 43 Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei" Verschijnt in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel AR-, CHU-, KVP- en PvdA-jongeren gaan politiek gesprek vormen Officieele installatie in de raadszaal Siroopwafelactie voor de Kinderbescherming Benodigd eigen bouwkapitaal nu bijna de helft minder Ook beduidende verlaging hypotheek-rente Dan moet U eens in werke lijkheid naar D IJ K S T R A wandelen. EEN BEER IN DE BOSSEN VAN DE GREBBEBERG? „Ik zag Bruintje met m'n eigen ogen!" Vorig jaar was het al echt koud „Wie heeft suiker in de erwtensoep gedaan" Gezamenlijke Militaire fondsen Voor Betere Uurwerken Abonnementsprtys 0.95 per kwartaal Losse nummers 8 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Telef. 601, Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven VALL ADVERTENTIES. Advertentiepr. p. m.m. 12 c. Minimum p. advert, 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 1—20 woorden 1.30, elk woord meer 6 cent. De gedachte van een instelling als een Jongerenparlement of een Jeugd- gemeenteraad leeft eigenlijk al jarenlang in Veenendaal. Al vrg kort na de oor log werden serieuse pogingen gedaan om tot de vorming hiervan te geraken, evenwel zonder resultaat. Dezer dagen echter zijn de politieke jongeren-organi saties in Veenendaal na rgp beraad tot overeenstemming gekomen en besloten tot het stichten van een Veenendaals Jongerenparlement. In enige gemeenten in ons land kent men het instituut van een Jeugdgemeen- teraad of een Jeugdparlement reeds. De Veenendaalse jongeren hebben gemeend een Jongerenparlement te moeten stichten en geen Jeugdgemeenteraad. De taak van een Gemeenteraad beperkt zich voornamelgk tot zaken die het bestuur der gemeente betreffen, terwgl zg zich als belangrgkste doelstelling hebben gedacht een vorm te vinden waardoor, politiek verschillend ingestelde jongeren, door studie en uitwisseling van gedachten, beter onderling begrip en waardering voor elkanders standpunten kunnen kweken, en niet in de laatste plaats ook om grotere belangstelling voor de politieke vraagstukken en politieke scholing bg de jongeren te bevorderen. Inderdaad biedt een Jongerenparlement hiertoe meer gelegenheid dan een Jongerengemeenteraad, ook al stelt men zich voor eveneens door de Gemeente raad te behandelen zaken aan een bespreking te onderwerpen, en indien daartoe aanleiding gevonden wordt zich met voorstellen tot het gemeentebestuur te richten. Vrijdag 20 November a.s. zal reeds de officieele installatie van het Veenendaal se Jongerenparlement plaats vinden in de raadszaal van het gemeentehuis. De installatie wordt verricht door burge meester Bakker. Deze installatieplechtigheid geschiedt in het openbaar en ook de normale bij eenkomsten van het Jongerenparle ment zullen steeds openbaar en voor een ieder toegankelijk zijn. Het Gem.- bestuur heeft volledige medewerking aan het Jongerenparlement gegeven en dan ook de raadszaal ter beschikking gesteld voor de vergaderingen van dit voor Veenendaal nieuwe instituut. Van het Jongerenparlement kunnen uitsluitend lid zijn jongeren die aange sloten zijn bij een wettelijk toegestane politieke organisatie en niet ouder dan 35 jaar. Wat het laatste betreft streeft men er naar om de leeftijd straks te stellen op 30 jaar. Het zittingsjaar van het Jongeren parlement loopt steeds van 1 October tot 30 September. Bij de aanvang van een nieuw zittingsjaar hebben de poli tieke jeugdorganisaties het recht om een nieuw lid naar het parlement af te vaardigen. Het aantal vergaderingen per jaar staat gelijk met het aantal in het parlement vertegenwoordigde par tijen. Hoewel men op het ogenblik nog in gesprek is met de S.G.P. en de V.V.D., welke niet in de gelegenheid waren, di rect al jongeren te kunnen afvaardi gen, zijn op het ogenblik dus vier par tijen vertegenwoordigd, n.l. de A.R., C.H.U., K.V.P. en P.v.d.A. Zo zijn er dus voorlopig vier vergaderingen per jaar. Per vertegenwoordigende partij zul len drie afgevaardilgden in het parle ment zitting kunnen nemen, al wil men het aantal zetels straks uitbreiden tot vijf per partij. DE REGELINGS-COMMISSIE Men heeft verder een z.g. regelings commissie ingesteld, gevormd door een lid van iedere partij. Deze commissie heeft o.a. tot taak het vaststellen van de data der vergaderingen en het op stellen van de agenda's. De regelings commissie is reeds benoemd. Hierin hebben namelijk zitting mej. L. Brou wer, A.R. en de heren P. Scholtus, Dat in Veenendaal nog steeds 11 evacuees verblijven, afkomstig uit het door de overstromingsramp getroffen gebied? Dat deze mensen waarschijnlijk gedurende de winter nog wel hier zul len blijven omdat of hun woonplaats nog onder water zit, of hun woningen verloren zijn gegaan? Dat de werkzaamheden aan het leggen van de rioleringen in de Indus trielaan moesten worden stopgezet doordat een grondeigenaar geweigerd heeft een perceel grond, waarover deze laan is geprojecteerd, aan de gemeente te verkopen? Dat de hierdoor ontstane stagna tie een strop voor de gemeente met zich brengt van niet minder dan 13.000 gul den? gauw Samengesteld in samenwerking met de V.V.V. de Ver. v. Vreem delingenverkeer „Veenendaal" Heden, Vrijdag 30 October (Ten gemeentehuize) 7.30 uur, Openbare vergadering van de Gemeenteraad. (In de Zandstraat en bij J.V.- gebouw Kost verloren), 7.30 uur, start van de jaarlijkse z.g. „Duivenvlucht". Zaterdag 31 October (In geb. Eikenlaan 8 uur, Her denking Hervorming in inter kerkelijk verband. Sprekers ds J. Overduin en dr J. G. Thoomes. Woensdag 4 November (In geb. „de Kegelbaan") Avond van Ver. Volksonder wijs met toneelopvoering van „O.B.K." Vrgdag 6 November Militaire „snert-oefening". 's Avonds op de Markt „Wie heeft suiker in de erwtensoep gedaan", een origineel pro gramma van een militaire ka pel uit Ede. Luxor Theater Van Vrijdag t/m. Maandag de film „Fanfan de la Tulipe" en van Dinsdag t/m. Donderdag „Vrouwenk ooi". ïi P.v.d.A.; F. P. Stal, (voorzitter) K.VJP. en J. Turkesteen, C.H.U. Dan heeft men nog de functie van secretaris-penning meester ingesteld. Deze figuur kan geen lid van het parlement zijn en heeft uit sluitend een adviserende stem. Men hoopt de functie dezer dagen aan een lid van de V.V.D. te kunnen opdragen, maar voorlopig wordt deze waargeno men door mej. L. Brouwer, Kanaal- weg 2. „HET PLAN SCHUMAN" Een belangrijk onderdeel van de door het Jongerenparlement te houden bij eenkomsten vormt de inleiding welke door een lid van een der partijen bij toebeurt wordt gehouden. Per verga dering dus een inleiding. In de pauzes is er gelegenheid om over het onder werp van gedachten te wisselen. Tijdens de eerste- en installatie-ver gadering zal een inleiding worden ge houden door het lid de heer P. van Ojik (C.H.U.) van de Beatrixstraat, met als onderwerp: „Het Plan Schuman". Wij zeiden het reeds; een Jongeren parlement is iets nieuws voor Veenen daal. Zonder twijfel zal dit nieuwe in stituut meteen al de belangstelling der Veenendaalse bevolking hebben. En dan heus niet alleen omdat het iets nieuws is, maar stellig eerder om te zien wat men met deze instelling zal weten te doen. Ten aanzien van de vraag of de be volking dit Veenendaals Jongerenparle ment als zodanig zal aanvaarden is in de eerste plaats van belang of men er in slaagt de politieke belangstelling van de Veenendaalse jongeren in het alge meen te wekken en gaande te houden en of men op de juiste wijze de belan gen van de jongeren in de samenleving zal weten te bepleiten en verdedigen. De serieuse voornemens en degelijke plannen echter doen in dit opzicht alle goeds verwachten, en vooral dit laatste is reden waarom wij met bij zondere interesse de verrichtingen en de invloed welke van dit Jongeren parlement zal uit gaan tegemoet zien. BOUW VAN 48 FLAT-WONINGEN In de hedenavond te houden ver-ga ring van de Gemeenteraad komen B. en W. met het voorstel om een Pa- trimoniumsbouwver. de grond te ver kopen en een grond- en bouwvoorschot te verlenen ten behoeve van de bouw van twee blokken van 24 flatwoningen aan de westelijke Randweg nabij de Dijkstraat. Het betreft hier de bouw van de in dertijd extra aan Veenendaal toegewe zen 50 z.g. migratie-woningen, bestemd voor sigarenmakers welke door de Rit- meesterfabrieken respectievelijk uit de plaatsen Kampen, Beverwijk en Leiden zullen worden aangetrokken. De woningen worden gebouwd op de zelfde grootte en van hetzelfde type als de etage-woningen welke thans aan de dr Colijnstraat in aanbouw zijn, dus weer twee blokken van 24 woningen verdeeld over drie woonlagen. De hu ren zijn voorlopig vastgesteld op voor de 1ste woonlaag ƒ7.90; 2e woonlaag 7.60 en 3de woonlaag 7.30 per week. Achter de blokken wordt ook hier een gemeenschappelijke tuin aangelegd. Patrimoniums Bouwver. zal ook deze woningen exploiteren. De bouwkosten zijn geraamd op ƒ498.634.18 en de to tale grondkosten op 63.150.-. Op Zaterdag 7 November a.s. zal in Veenendaal een siroopwafel-actie wor den gehouden, waarvan de opbrengst ten goede komt aan 6 instellingen van kinderbescherming, n.l. de Heldring- Stichtingen, Hoenderloo, Martha-Stich- ting, Ned. Mettray, Weesinr. Neerbosch en Valkenheide, in totaal omvattende 2500 pupillen. Verkoopsters zullen huis aan huis een pakje heerlijke verse Goudse -siroop- v/afelen komen aanbieden tegen de prijs van 50 cent. Ook het muziekgezel schap „D.S." zal aan deze actie muzi kale medewerking verlenen. DOORRIJHOOGTE VIADUCT NIEUWEWEG In verband met het maken van een viaduct over de Nieuweweg ten behoe ve van het „Hazenpad" is bepaald dat op de plaats waar dit viaduct zal wor- bouwd: le. de doorrijhoogte is beperkt tot 3.70 m.; 2e. de doorrijbreedte is beperkt tot 3.50 m.; 3e. een doorgaanverbod is vastgesteld. Deze beperkingen, die door borden zijn aangegeven, zullen duren tot 17 April 1954, of zoveel korter als moge lijk of langer als noodzakelijk zal blij ken te zijn. Lachen is inderdaad erg gezond Zwartgalligen gaan vaak naar de film Lachen is gezond, veel gezonder dan U wel denkt. En voor de zoveelste maal blijkt weer eens, dat oude spreekwoor den in het algemeen een kern van waarheid bevatten. De jongste onder- zoekigen van Britse, Franse en Ameri kaanse psychologen hebben namelijk onomwonden aangetoond, dat de opti misten langer leven dan de pessimisten. Er zijn helaas lieden die menen, dat er op de dag van heden maar weinig te lachen valt. Vrijwel dagelijks vragen enorme rampen, vreselijke ongevallen, politieke dreigingen, tekorten in de huishoudkas en narigheden van allerlei aard zozeer onze aandacht, dat we het lachen dreigen te verleren. Toch zijt ge verplicht de zonzijde te blijven zien. Het voorlopige resultaat van de onder- De N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeenten, die sinds enige tijd ook in Veenendaal werkzaam is, zal in het voorjaar van 1954 een aanvang maken met de bouw van verschillende woningen en winkels, verspreid over de gehele gemeente. Deze plannen, die reeds in een vergevorderd stadium verkeren, betreffen onder meer de bouw van meerdere arbeiderswoningen aan de Middellaan en de dr Colijnstraat, enkele middenstandswoningen aan de Van Hogendorpstraat, een complex van 3 of 4 winkels aan het dr Slotemaker de Bruïneplein en een behoor lijk bedrijfspand met een woonhuis op de le verdieping. De arbeiders- en middenstandswoningen worden zowel enkelvoudig als in blokvorm gebouwd. Doordat genoemde Bouwkas de hy- potheekvoorwaarden onlangs in zeer gunstige zin heeft gewijzigd, neemt de belangstelling van gegadigden zowel in als buiten Veenendaal voor dit bouw systeem steeds meer toe. Bedoelde wij zigingen betreffen onder meer een ver laging van het rentepercentage voor de hypotheek tot 3s/4 a 4% en een verla ging van het benodigde eigen geld. Dat deze laatste wijziging van bijzonder groot belang is, wordt in onderstaand voorbeeld aangetoond: Ingevolge de oude regeling is de be rekening van de verschillende financie ringsmiddelen als volgt: Stichtingskosten van een ruime arbeiderswoning 13.000. Rijkspremie, inclusief jaar lijkse rijksbijdrage 4.000. Benodigd bouwkapitaal 9.000. Benodigd eigen geld: 20 ®/o van 7000.- 1400.- 50 van 2000.- 1000.- Totaal 2.400. Hypotheek van de bouwkas 6.600. Blijkens de nu geldende bepalingen komt deze berekening thans als volgt te staan: Hypotheek van de bouwkas 7.600. Hieruit blijkt, dat men voor een wo ning, die in totaal 13.000.- kost, thans slechts een spaartegoed van 1400.-, ofwel 1000.- minder nodig heeft dan Benodigd bouwkapitaal 9.000. Benodigd eigen geld 15 van 9000.is 1.400.— voor-heen. Een gevolg hiervan is, dat men bij minder eigen geld een grotere hypotheek verkrijgt, waardoor de maandelijks te betalen rente en aflos sing enigszins hoger zou worden. Door genoemde verlaging van de BIGGENMARKT De aanvoer op de wekelijkse biggen- markt te Veenendaal bedroeg Dinsdag 70 stuks. De handel was matig. Prijzen van 32.tot 45.— per stuk. Droomt U wel eens van Luilekker- Land? Ons Roomboterletter Roombotergevuld Speculaas Dik Speculaas met Amandelen Klein Speculaas met Amandelen Deze artikelen maken Uw droom tot werkelijkheid! En enthousiast roept iedereen: Ha, het is van DIJKSTRA! hypotheekrente, waardoor de maande lijks te betalen rente en aflossing met minstens 2.wordt verminderd, wordt deze verhoging echter weer gro tendeels opgevangen. De wekelijks te be talen termijn is dan ongeveer ƒ7.tot 10.Gelet op de huren van de flat woningen, die thans in deze gemeente worden gebouwd, variërend van 8.50 —ƒ9.50 per week blijkt duidelijk, dat de slagzin van de N.V. Bouwkas Noord- Nederlandse Gemeenten „Bouw een huis van uw huur" steeds meer in wer kelijkheid kan worden toegepast. Voor meer gespecificeerde inlichtin gen inzake bedoelde wijzigingen kan men zich vervoegen bij de secretaris van de afd. Veenendaal, de heer J. Meijer, ambtenaar ter secretarie. MUTATIE SECRETARIE-PERSONEEL In verband met zijn vertrek naar Australië heeft de heer J. G. Gaasbeek, adjunct-commies le klasse ter gemeen te-secretarie alhier, verzocht hem met ingang van 16 November 1953 ontslag te verlenen als ambtenaar van de burger lijke stand. B. en W. hebben de Raad voorgesteld dit ontslag eervol te verlenen. KIPPENDIEVEN GEGREPEN Bij een tweetal landbouwers aan De Klomp werden vorige week een aantal kippen gestolen. De politie kreeg van een Veenendaalse pluimveehandelaar de tip, dat hem kippen waren aange boden beneden de marktprijs. Een na der onderzoek van de politie had ten gevolge, dat een tweetal inwoners van Ederveen, v. B. en v. W. konden wor den gearresteerd. GELEERDEN BEREIDEN ZICH VOOR OP TOTALE ZONSVERDUISTERING Groepen van astronomen van vier E -'se observatoria zullen naar Zweden S om daar de totale zonsverduiste- 't 2C' J„ni K*54 phsats visdtrtc observeren. Ook groepen geleerden uit Canada, Nederland, Zweden, Zwitser land en Duitsland zullen in Zweedse observatoria waarnemingen verrichten. SCHOOL VAN PLASTIC In Groot-Brittannië zal weldra een school van plastic met 16 lokalen, plaats biedende aan 650 leerlingen, worden gebouwd. De muren van deze school zullen bestaan uit een speciaal soort materiaal van ongeveer 6 centi meter dikte. De bouw ervan zal 100.000 bedragen. BUS-CHAUFFEUR TER BURG ZEGT: Wim ter Burg, chauffeur bg de N.V. Nederlandse Buurtvervoer Mij. op de lijn Rhenen-Arnhem, zegt dat er in de bossen op en rondom de Grebbeberg een bruine beer huist. Hij heeft het beest met eigen ogen aanschouwd, toen hij zich met de zgn. personeelsbus in de vroege ochtend van Rhenen naar Wa- geningen begaf. We hebben Wim opgezocht, maar hij had nachtdienst gehad en lag lekker te slapen. Zijn vriendelijke ega was zo be reid ons te woord te staan, ook zij wist er alles van. „Het was nog aardedonker", zei me vrouw Ter Burg, „toen mijn man naar Wageningen reed. In het felle licht van de schijnwerpers van de bus zag hij plotseling de gestalte van een bruine beer. Bruintje stak op zijn gemak de weg over, terwijl hij een stuk vlees in zijn bek had. Op het NBM-station Wa geningen waarschuwde hij onmiddellijk zijn chef, die logisch denkend sa men met mijn man tot de conclusie kwam, dat de beer afkomstig moest zijn uit Ouwehands Dierenpark. Hij stelde zich telefonisch met de heer Ouwehand in verbinding, die danig schrok, toen hem de mededeling van de „uitbreker" word gedaan.". De eigenaar van het park stapte di rect in zijn auto en reed tot aan de tan den gewapend kris kras door de dier gaarde om een spoor van de vluchteling te ontdekken en hem desnoods met ge weld in te rekenen. Groot was echter zijn verbazing, toen bleek, dat alle beren rustig in hun war me hokken lagen te slapen. Er ontbrak er niet een! De heer Ouwehand slaakte een zucht van verlichting, doch chauffeur Ter Burg houdt vol: „In de Grebbebossen huist een bruine beerIk heb hem met m'n eigen ogen gezien Doel van deze erwtensoep-actie is financiële hulp aan verminkte Militairen en nabestaanden van gesneuvelden met name aan de Gez. Militaire Fondsen. Met medewerking van het Garnizoen te Ede zal op 6 Nov. a.s. een groot scheepse Erwtensoep-actie in Veenen daal gehouden worden. Hieronder vindt U een bestelbon af gedrukt. A.s. Maandagochtend kunt U deze Wannaar wg grootvader of over grootvader op zgn praatstoel kunnen krijgen en wij leiden het gesprek op vroege en strenge winters, dan krijgen wij de indruk, dat vroeger de winters veel kouder waren en ook veel vroeger begonnen dan in de laatste jaren. Gelukkig beschikken wg over be trouwbare gegevens van de gehele 19e eeuw, waardoor wg kunnen nagaan of het waar is, dat de winters in groot vaders tijd kouder waren en vroeger begonnen dan in onze jaren. Gaan wg eerst terug tot het begin van de 19de eeuw, dan zien wij dat de koude winter van 1805 al op de vierde November begon en tot Maart duurde. De zeer strenge en lange winter van 1829-'30, die nog steeds als één der koudste winters van de laatste 250 ja ren geldt, begon al op 17 November. Maar over deze winters kan zelfs over grootvader niet vertellen, want dat is al ruim 120 jaren geleden. Een vroege en koude winter, die nog wel ter sprake komt, is die van 1890- '91. Ook dat was een koude winter, die eind November plotseling inzette met op de laatste vier dagen van de maand o.a. in De Bilt meer dan tien graden vorst. Inderdaad een vroeg invallende vorstperiode, maar een die bij de twee eerstgenoemde niet in de schaduw kan staan. De vroegste datum met in de Bilt meer dan 10 graden vorst was 23 No vember 1858 met 12.4 gr. C. Critischer willen wij de vroege kou- de-invallen vanaf 1900 (dus over de laatste 50 jaren) bekijken. Af en toe krijgen wij in October al een eerste vorstperiode, die meestal niet langer dan enkele dagen aanhoudt In 1905 vroor het te Avereest op 26 October 5.8 gr. C. Vroeg koud was het ook in 1912, toen op 7 October te Winterswijk al een temperatuur van 5.7 C. werd ge meten. October 1908 was wel buitengewoon extreem. Nadat in de eerste dagen van deze maand in ons land record-hoge temperaturen werden gemeten van 25 tot 27 gr. C. (zomers warm) viel ruim een week later een vorstperoide in. Op 21 October vroor het 's nachts plaatse lijk ruim 5 graden. In Friesland liepen de kinderen al over het ijs; en dat mid den in de wijnmaand. De - laagste October-temperatuur, in de laatste 100 jaren in De Bilt geme ten, bedroeg 7.8 gr C. op 28 October 1931. Op 26 October 1922 werd dicht bij de grond op het Instituutsterrein zelfs een vorst van 10.3 gr C. gemeten. Nu nog iets over de Novembermaand, die zo af en toe reeds de allures heeft van een wintermaand. In 1919 b.v. kwam er in het midden van de maand een vorstperiode voor, waarbij het op de 17de te Winterswijk 11.4 gr. C vroor. Omstreeks de 20ste werden in Groningen en Friesland al ijswedstrijden gehouden. Dik gezaaid ligt het gelukkig niet met de vroege vorstperioden. November 1921 was van plan om nog eens een herhaling te ge ven van de vroege vorst, die de vorige eeuw enkele keren hoogtij vierde. Van 25 November tot één dag na St. Nico- laas kwam er strenge vorst voor. De laatste drie dagen van November vroor het meer dan 12 gr C in de Bilt, met als record-laagste Novembertem- peratuur 14.4 C op 30 November van dat jaar. Op 5 en 6 December vroor het zelfs 16 gr C; dicht bij de grond 18 gr. C. De rivieren waren bevroren. In deze eeuw is dit tot op heden de enige maal ge weest, dat in November de grote rivie ren door strenge vorst onbevaarbaar waren. Extreem lage Novembertempe- raturen met in De Bilt meer dan 10 gr. C vorst hebben wij na 1925 niet meer gehad, maar laten wij dit niet hardop zeggen, want Koning Winter laat niet met zich spotten en kan ook in de Novembermaand al toeslaan, zoals wij met enkele cijfers hebben aangetoond. (Nadruk verboden) bon ingevuld aan Uw melkboer afge ven, en Vrijdag 6 November ontvangt U de soep netjes thuis bezorgd. Dus op deze bewuste dag mag in geen gezin de „militaire snert" ontbreken. De distributie wordt verzorgd door 15 „snert-patrouilles", bestaande uit mili tairen met burger-hulptroepen. Houdt s.v.p. Uw pan gereed, dit be spaart ons veel tijd. De prijs van deze kostelijke „snert" is zo laag mogelijk gehouden, zodat een ieder z'n steentje kan bijdragen. De minimum prijs is 50 cent per li ter (ieder dubbeltje meer maakt het fonds groter). De kwaliteit van deze beroemde soep wordt door militaire koks gegaran deerd. Per 1000 liter wordt aan ingrediën ten verwerkt: 150 kg erwten; 75 kg vlees zonder been; 60 kg diverse groenten. Dus U ziet dit wordt geen „snert- soep "maar „SNERT"! 's Avonds brengt een Militaire Kapel op de Markt een origineel programma onder het motto: „Wie heeft er suiker in de erwtensoep gedaan". Als extra attractie geeft de kapel een excercitie- show en taptoe. Tijdens het concert en verder de ge hele dag zal op bepaalde punten in Veenendaal warme snert per beker 25 ct. verkocht worden. Wij rekenen op Uw medewerking. HET COMITé. BESTELBON Naam Straat wenst ontvangen. liter erwtensoep te zoekingen heeft namelijk aangetoond, dat de optimisten gemiddeld zeven ja ren langer te leven hebben als de pessi misten. OPTIMISTEN ETEN TE VEEL! De optimisten zouden tien jaar lan ger te leven hebben, ware het niet, dat hun vriendelijke stemming toch ook een nadelige uitwerking heeft. Van na ture eten ze meer en beter dan de zwartgalligen. Ze eten heel vaak te veel, hetgeen weer een nadelige invloed uitoefent op hun gezondheid. Bovendien hebben de optimisten vaak dorst en ze voelen er niets voor die te stillen met water of vruchtensap. En aangezien ook alcohol schadelijk is, wordt hun leven hierdoor gekort. Opmerkelijk daarente gen is, dat de pessimisten meer roken dan de optimisten. Een Engelse dokter, die een braaf aandeel leverde in de onderzoekingen meende bovendien tot de conclusie te komen, dat in het alge meen de ouders aansprakelijk zijn voor het optimisme of het pessimisme hun ner kinderen; ze betoogt namelijk, dat optimisme of pessimisme in de eerste vier levensmaanden wordt aange kweekt. Indien de moeder haar baby ldat huilen en niet ver-went bestaat er een goede kans, dat de optimistische trekken later de overhand gaan krijgen. Maar ieder moedertje, die haar baby te erg vertroetelt, het kindje bij de eerste kik tijd of geen tijd uit de wieg neemt en voortijdig voedsel geeft maakt kans van haar zoon of dochter een pes simist te maken. De Engelse geleerde staat met deze theorie trouwens niet alleen. Ook enige Franse professoren zijn tot de zelfde conclusie gekomen, terwijl zij hun onderzoek toch geheel onafhankelijk voerden. UITWIJKERS HEBBEN HET MOEILIJK Op grond van hetzelfde onderzoek, waarbij zelfs de dromen der patiënten werden nageplozen, bleek, dat er ook een categorie „uitwijkers" bestaat (Es- capisten-to escape). Dit zijn de lieden, die de moeilijkheden gaarne omzeilen, er voor uitwijken. Het meest geliefde uitwijkmiddel is de bioscoop. Indien deze uitwijkers narigheden hebben, die niet zo erg gemakkelijk zijn op te los sen, zoeken ze hun heil in de bioscoop, teneinde tijdelijk van hun zorgen ver lost te zijn. Andere „uitwijkers" zoeken verpozing bij de fles. In veel, doch niet alle gevallen is de uitwijker tevens pes simist. Vast staat in ieder geval, dat ge boren pessimisten vaker naar de bios coop gaan dan gezonde Optimist* n. C.-p- merkelijk is daarbij, dat de pessimisten wel een humoristische film weten te waarderen. De pessimist vindt het moeilijk om vrienden te maken. Nog las tiger is voor hem een uiting van vriend schap te plegen: hij durft niet. De op timisten maken te snel vrienden en zijn daarom gezochte slachtoffers van op lichters en bandieten. Aan de leiding van ieder omvangrijk bedrijf moet vol gens een Amerikaanse psycholoog een tweemanschap staan: een optimist en een pessimist. Beide zullen elkaar in evenwicht houden en van hun bedrijf een grote onderneming maken. De opti mist zou te veel riskeren. De pessimist te weinig! Deze bon Maandagochtend a.s. by Uw melkboer inleveren. ARME CLARE Er bestaat ouwe klare, doch er is eveneens een arme Clare. Voluit heet ze Clare Boothe Luce. Haar beroep is ambassadrice in Rome Tijdens een re ceptie op de Amerikaanse ambassade moest ze zich 6000 maal de hand laten drukken. Dat nu ook de Italianen niet altijd zachtzinnig met dames omsprin gen, blijkt uit het feit, dat Mrs. Ambas sadrice de andere morgen naar de kli niek moest omdat enige beentjes ont wricht, een ander gekneusd en eentje finaal gebroken was. EDE. In de hedenavond te houden vergadering van de Edese Gemeente raad wordt beslist of zal worden overgegaan tot het bouwen van een wielrijders- en voetgangerstunnel on der de drukke spoorwegovergang aan de Stationsstraat te Ede. BARNEVELD. Kapitein Westerling komt a.s. Donderdagavond in het Con certgebouw te Barneveld een spreek beurt vervullen. Hij zal daarbij de In donesische problemen behandelen. WAGENINGEN. Tijdens het te Wa ningen gehouden bevolkingsonderzoek op T.B.C. werden 12 gevallen van ac tieve-, 32 gevallen van dubieus-actieve en 60 gevallen van inactieve long-tbc geconstateerd. 7938 personen werden doorgelicht. 12.9 procent van de voor het onderzoek in aanmerking komende personen hebben geweigerd aan het onderzoek deel te nemen. RHENEN. In Ouwehands Dieren park heeft deze week een kameel het leven geschonken aan een welgeschapen dochter, die gedoopt werd met de oos terse naam „Saiga". LUNTEREN. Sinds Woensdag wordt in Lunteren een paard, een vos met een witte voet, vermist. Het dier is er van door gegaan en heeft zijn vrijheid in ieder geval lang weten te behouden. Het werd namelijk het laatst helemaal aan De Klomp gezien.

De Vallei | 1953 | | pagina 1