Veenendaal at vandaag 7500 liter erwtensoep Over 6 jaar is Veenendaal uit de woningnood ff Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Wist U.... Frans meisje vermoorde student Bij handhaving huidig bouwtempo 27e JAARGANG VRIJDAG 6 NOVEMBER 1953 No. 44 Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei" Verschijnt in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Huzaren van Boreel doen mee aan Soep-actie De Prinses Beatrixschool bestaat 50 jaar AGENDA SINTERKLAAS KOMT WEER NAAR VEENENDAAL ONTWERP VOOR NIEUW RAADHUIS GEREED Vreselijk drama in Frankrijk T Bosuil Voor Betere Uurwerken KLAPROOSDAG 1953 Geen varkens meer in bebouwde kom Roet uit fabrieksschoor stenen Kerkewijk voorrangsweg Hoest U? Drogisterij J. F. TAK Abonnementsprijs 0.95 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Telef. 601, Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12 c. Minimum p. advert, 3.60 P Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 120 woorden 1.30, elk woord meer 6 cent. De grote erwtensoep-actie welke van daag ten bate van de Gezamenlijke militaire fondsen in Veenendaal werd gehouden, is een groot succes gewor den. Was aanvankelijk de verwachting dat het met 3000 liter wel zou ophou den; gisteren reeds had men meer dan 7000 liter verkocht, en toen waren nog niet alle bestellingen genoteerd. Men heeft ten einde raad moeten besluiten om niet meer dan 7500 liter te koken en zo kon niet aan alle bestellingen wor den voldaan. In het garnizoen Ede, waar de soep gisteren werd klaar gemaakt, hebben de militaire koks alle ketel-capaciteit moe ten bijzetten om de 6000 liter te kunnen halen, en ketels van de Veenendaalse Melkinrichting moesten er nog aan te pas komen om de overige 1500 liter erwtensoep te kunnen klaar maken. In Ede heeft men er zijn handen aan vol gehad en ook de militairen die van morgen met 17 wagens in Veenendaal arriveerden hebben hard moeten wer ken om tussen 9 en 1 uur alles bezorgd te krijgen. Gezien de onverwachte vraag naar erwtensoep moesten ook een aantal meisjes, leerlingen van de Huishoud school en verschillende Veenendaalse reserve officieren en onderofficieren 1 November j.l. was het vijftig jaar geleden, dat de school aan het Boerse- land' werd opgericht. De stuwende kracht was hierbij wijlen ds H. Doorn- veld, in 1903 plaatselijk predikant van de Ned. Herv. Kerk. Begonnen werd met 4 lokalen, waar in 198 leerlingen werden ondergebracht. Deze school is thans uitgegroeid tot 550 leerlingen en 15 leerkrachten. Het eerste schoolhoofd was de heer Joh. v. d. Spek, thans 82 jaar oud en reeds vele jaren gepensionneerd. Deze werd in 1920 opgevolgd door de heer A. H. Nijhoff en na zijn overlijden in 1944 kreeg de huidige functionaris, de heer S. de Man de leiding van de school. De eerste drie leerkrachten, die tege lijk rpet (je heer Van del Spek werden aangesteld, waren de heren J. van Binsbergen, P. van Pegtel en Mej. A. it. J. Sterk. In de loop der jaren zijn er tientallen leerkrachten aan de school verbonden geweest en hebben enkele duizenden kinderen de school bezocht. Binnenkort hoopt men op waardige wijze dit jubi leum te herdenken. bijspringen voor het distribueren van de soep. Zoals bekend hebben de Gezamen-. lijke militaire fondsen zich ten doel ge steld oorlogsweduwen en -wezen en oorlogsinvaliden financieel te steunen. In aanmerking genomen het daverend succes, dan kan het niet anders of het goede doel zal met de stellig niet ge ringe opbrengst van deze Veenendaalse soep-actie niet onbelangrijk geholpen zijn. Vanavond op de Markt volgt dan nog het in het kader van deze soep-actie aangekondigde optreden van een mili taire band. Intussen is bekend geworden dat dit de Huzaren van Boreel uit Amersfoort zijn. AFDELING NED. BOND VAN GEMEENTE-AMBTENAREN GESTICHT Vrijdagavond werd in Hotel „De Ko renbeurs" te Veenendaal een onderaf deling van de Ned. Bond van gemeente ambtenaren opgericht voor de gemeen te Veenendaal, Rhenen, Amerongen, Leersum en Renswoude. De vergade ring stond onder leiding van de heer Norbruis, burgemeester van Zuilen en voorzitter van de Afd. Utrecht De leden van deze bond waren tot nu toe ondergebracht bij de onder-afdeling Amersfoort. Gezien de grote afstand en het gebrekkige contact werd het nood zakelijk gevonden de onderafdeling Zuid-Oost Utrecht te vormen. Het voorlopige bestuur van de onderafd. Zujid-Oost Utrecht werd als volgt sa mengesteld: Voorzitter: de heer G. J. Bleumink te Rhenen, secretaris de heer A. Berends te Veenendaal, leden: de heren L. Visser, Renswoude, H. van Dam, Leersum en H. G. Schouten van der Velden, Amerongen. Dat de Winkeliersver. weer een aantrekkelijke Sinterklaas-actie aan het voorbereiden is? Dat er vanmorgen een aantal snert-melkboeren in Veenendaal rond liep? Dat deze melkboeren hebben ge holpen bij het bezorgen van de 7500 li ter erwtensoep? Dat er in deze soep géén suiker, maar wél 1300 kg erwten, 600 kg vlees waren en 460 kg groente gedaan wa ren? Dat een groot deel van deze ingre diënten belangeloos ter soepering wer den geleverd door Veenendaalse zaken lieden? iiiniiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii iniiiiiiiii" Samengesteld in samenwerking met de V.V.V. de Ver. v. Vreem- delingenverkeer „Veenendaal" Heden, Vrijdag 6 November (Op de Markt) Optreden van de Huzaren van Boreel in ka der van Erwtensoep-actie. Zaterdag 7 November (In geb. „Eltheto") Toneel- en Zangavond Ned. Chr. Me taalbewerkers bond. Donderdag 12 November (In geb. Eikenlaan) 's avonds Filmavond van de Ned. Blin- denbond. Zaterdag 14 November (In geb. „Eltheto" 8 uur, ds den Hartog spreekt over „Vra gen rondom het H. Avond maal". II Luxor Theater Van heden Vrijdag t/m. Maan dag de film De verzonken stad en van Dinsdag t/m. Donder dag Vrouwen en Opium. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling van de goede Sint om ook dit jaar Veenendaal weer met officieel be zoek te vereren. Hoewel nog niet precies bekend is op welke wijze Sinterklaas naar hier zal reizen; wel weten wij dat de ontvangst weer groots en glorieus zal zijn. Het ligt in de bedoeling van Goedheiligman om Zaterdagmiddag 28 November in Veenendaal aan te komen. Naar wy vernemen is ir S. J. van Embden te Delft, nu gereed gekomen met een ontwerp voor het nieuwe Vee nendaalse raadhuis dat dan binnen af zienbare tyd aan de Kerkewijk zal ver- ryzen. Het ontwerp-bouwplan werd dezer dagen voor het eerst ter beoordeling aan de Gemeenteraad voorgelegd en in het volgende nummer van ons blad zullen wy uitvoerige bijzonderheden van dit ontwerp kunnen geven. Zoals men zich zal herinneren wer den de bouwkosten en de inrichting van dit nieuwe raadhuis geraamd op onge veer een millioen gulden. TONEELAVOND CHR. METAAL- BEWERKERSBOND Morgen, Zaterdagavond, wordt in ge bouw „Eltheto" aan de Fluiterstraat, een toneel- en zangavond gehouden door de Ned. Chr. Metaalbewerkers- bond. Het programma van deze avond zal worden verzorgd door het Chr. Gem. Koor en het Toneelgezelschap van „Kunst en Vriendschap". FILMAVOND NED. BLINDENBOND De Nederlandsche Blindenbond heeft voor Donderdagavond 12 November in het gebouw aan de Eikenlaan een film avond georganiseerd. Deze avond, waar aan het Ritmeester Mannenkoor mede werking zal verlenen en waar de heer Joh. van den Berg uit Den Haag het woord zal voeren, heeft een propagan distisch karakter. De te vertonen film is de indruk wekkende rolprent „Een van Ons", vervaardigd naar een novelle van de blinde schrijver Willem Kramer. Hier in wordt een beeld gegeven van het le ven en verlangen van de blinden. II TWEE KINDEREN DOOR AUTO AANGEREDEN Twee meisjes van 6 jaar werden Za terdagmorgen op de Klaas Katerstraat door een personen-auto aangereden en gewond. De auto werd bestuurd door de heer S. Het dochtertje van de fam. D. moest per ziekenauto naar het Juliana- ziekenhuis worden overgebracht. Het dochtertje van de fam. K. kon, na ver bonden te zijn, naar haar ouderlijke woning worden overgebracht. CENTRALES VOOR ATOOMENERGIE Sinds het begin van dit jaar is een aanzienlijke vooruitgang gemaakt in het gebruik van kern- of atoomenergie voor industrieel gebruik. Volgens een zojuist gepubliceerde officiële verkla ring zijn de ontwerp-plannen voor een krachtcentrale die natuurlijk uraniem als „brandstof" zal gebruiken voltooid; een experimentele krachtcentrale van dit type wordt thans te Calder Hall in Cumber-land gebouwd. Een nieuw*' kernreactor nadert thans haar voltooi ing in het atoomcentrum van Harwell. EDE. De bekende ex-kapitein R. P. Westerling van het voormalig K.N.I.L. spreekt hedenavond in „Buitenlust" al hier, over „Wat Nederland moet we ten". 4-JARIG KIND BREEKT BEEN BIJ HET SPELEN Het 4-jarig zoontje van de fam. v. V. kwam Dinsdagmorgen spelenderwijze nabij de ouderlijke woning aan de Heu vel zo ernstig te vallen, dat hij daar door zijn rechterbeentje brak. Dr. Ver gouwen verleende de eerste hulp, waarna het ventje per ziekenauto van de fa. de Haas naar het Juliana-zieken- huis alhier werd overgebracht. VRAGEN RONDOM HET H. AVOND MAAL Ds Den Hartog, Ned. Herv. predikant te Amersfoort, komt Donderdag 1 'l No vember aanstaande in gebouw „Eltheto" spreken over „Vragen rondom het H. Avondmaal". Er zal gelegenheid zijn tot vragen stellen. De abnvang van de avond is be paald op 8 uur. OPRICHTING VAN EEN VOLIèRE- VERENIGING Op initiatief van enkele vogellief hebbers zal Donderdag 12 Nov. in Hotel de Haas, Markt een vergadering wor den belegd ter oprichting van een volière-vereniging. Deze avond zal worden bijgewoond door de heer C. Passchier, secretaris van de Ned. Bond van Vogelliefhebbers. BEROEP ONTVANGEN Ds R. Slofstra, Chr. Geref. Predikant alhier, heeft een beroep ontvangen naar Oude Pekela. De nieuwe walvisvaarder „Willem Barendsz" wordt gebouwd bij Wilton-Feyen- oord in Schiedam. Maandagochtend werd de kiel gelegd voor deze nieuwe 44000 ton metende walvisvaarder. ïn het najaar van 1955 zal de nieuwe „Willem Barendsz" ter walvisvaart gaan. Heel Frankrijk spreekt momenteel over het drama Debuisson, waarin een knappe duivelin, een meisje van goede huize een hoofdrol speelt. Hoewel ze zelf „verliefd" was op alle mannen doodde ze haar vroegere verloofde, twee jaar, nadat hij met haar had gebroken. Kort voor de zaak voor het gerecht zou worden behandeld opende het kind haar polsaders. Men vond in haar cel een brief voor de rechter van instructie: Ik heb heel veel slechts gedaan en ik vraag om ver geving. Toch heb ik geen zin we voor een waardeloze rechtbank te verantwoor den. Ik wil niet aan een joelend publiek uitgeleverd worden. Dat herinnert me aan de Franse revolutie. Het verheugt me verder bijzonder, dat ik allen, die zich op mijn proces wilden te goed doen, een poets gebakken heb met mijn zelf moord GEVAARLIJKE ARTS! Pauline had zich evenwel niet levens gevaarlijk verwond. Ze zal genezen, zo dat het voor haar slechts uitstel bete kent, tenzijMaar ze wordt ook in het hospitaal van de gevangenis dag en nacht bewaakt. Ik heb de verdachte gezien en men kan nauwelijks geloven, dat alles waar is. Haar opmerkelijke schoonheid en haar zachte glimlach doen slechts aan goede dingen denken. Ze is van middel matige lengte, haar fijn gezichtje wordt omkransd door een weelde van donkere haren. Haar ogen stonden wat dof en rond haar mond hing een verbeten trek. Ze lijkt hooguit twintig, maar ze werd niettemin in 1927 geboren. Dat was in Duinkerken, waar haar familie tot de goede burgerij hoorde. De feiten in de stukken zijn droog en koud: moeilijk kind, werd op veertien-jarige leeftijd betrapt met soldaat. Werd van school verwijderd wegens lastig vallen van de jongensKon zich hysterisch gedra gen, doch bezit een meer dan middel matige intelligentie. Wat deerde het Pauline, dat ze van de school werd ver wijderd en haar ouders verdriet aan deed? Ze kende de pijn van andere niet. Alleen haar eigen persoontje telde. Als ze een boek open sloeg en er even in keek, kende ze haar les. Met buiten gewone punten kwam ze op de univer siteit van Lille om er medicijnen te stu deren. „NIEMAND KAN HAAR WEER STAAN" In Lille vond Pauline nieuwe aanbid ders. Ze had een sadistisch genoegen in rustige, evenwichtige mannen in haar netten te strikken: professors lieten zich door haar verleiden. Voor de rechter van instructie zei een professor: „Het is eenvoudig uitgesloten haar te weer staan. In haar verenigen zich het vrou welijke, het dierlijke en het intelligen te." Arme professor. Zijn alle profes sors zo dom? Een van haar slachtoffers was haar mede-student Felix Bailly. Hij is haar tegenvoeter: evenwichtig, rus tig, nuchter en trouw. Hij komt uit een goede familie. Bijna twee jaar verkeert hij met haar. Hij doet het onmogelijke om haar luimen te veranderen. Hij wil haar bewegen te trouwen, omdat hij gelooft, dat een kind haar goed zal doen. Pauline lacht hem uit en noemt hem een oude sukkel. Felix geeft het op. Hij breekt met haar en laat zich overschrijven naar Parijs. Dat krenkt haar trots. Felix heeft haar weerstaan. TWEE JAREN LATER Er verstrijken twee jaren. Dan ont moeten ze elkaar bij toeval. Felix is vriendelijk, doch gedecideerd. Hij ver telt, dat hij al geruime tijd verloofd is en binnenkort zal gaan trouwen. Pau line past al haar verleidingskunsten toe, doch zonder resultaat. Woedend reist ze terug naar Lille. Ze koopt een revolver en terwijl ze haar koffers op nieuw pakt zegt ze tegen haar hospita: „Deze zaak krijgt een tragisch einde!" De hospita doet wat ze verplicht was te doen. Ze telegrafeerde Felix: „Pau line afgereisd, heeft een revolver bij zich, samenkomst vermijden. Ze waar- Felix kent haar temperament en be sluit voorzichtig te zijn. Hij komt niet op zijn kamer en slaapt iedere nacht bij andere vrienden. Maar Pauline wacht hardnekkig, onvermoeid en vast bera den op haar prooi. Tot diep in de nacht houdt ze zijn kamer in het oog. Ze weet, dat hij hier ooit terug zal keren. Op een kwade dag ziet ze hem enkele minuten voor tien de trap oplopen. Ze laat hem gaan. Het vreselijke drama moet in zijn kamer worden voltrokken, zal wel voor altijd geheim blijven. Pau line zei zelf voor de rechter van in structie: „Ik wilde Felix bewegen bij mij terug te komen. Ik zei hem, dat ik me zou doden als hij het niet deed. Ik haalde de revolver uit mijn handtas en hield de loop tegen mijn borst. Felix sprong toen op me toe. Zonder te weten wat ik deed schoot ik toen op hem Het zal Pauline moeilijk vallen de rechters te doen geloven, dat ze uit angst of uit verbouwereerdheid Felix neerschoot. Dan zou ze slechts een keer geschoten hebben. Nu gebruikte ze drie kogels, die alle drie goed berekend en dodelijk waren. De .eerste heeft Felix in de hersenen getroffen. Hij moet onmid dellijk dood zijn geweest en zijn neer gestort. De tweede kogel doorboorde zijn ruggegraat. Daarna gaf zij haar slachtoffer een nekschot Levendige en uitvoerige discussies werden er Vrijdagavond gevoerd in de voltallige zitting van de Veenendaalse Gemeenteraad over het geven van straat namen, een verordening over de varkenshouderij en woningbouw. Zelfs voor de rondvraag bleek een record-belangstelling te bestaan, toen 9 sprekers zich op gaven. De vergadering bleef steken by het voorstel tot het geven van namen aan straten in het complex „Het Franse Gat". Behalve de P.v.d.A. konden zich allen met het voorstel verenigen om aan de nieuw te maken straten de namen te geven van schilders uit de „Gouden Eeuw". Op verzoek van enkele raadsleden werd de aanvankelijk voorgestelde naam van Albert Cuypstraat vervangen door Jac. v. Ruysdaelstraat, omdat men verwarring vreesde met de Abraham Kuyperstraat. Namens de fractie van de P.v.d.A. verklaarde de heer Van Hardeveld zich niet accoord met dit voorstel. Niet om dat deze namen niet acceptabel waren, Hoe verder de oorlog achter ons komt te liggen en hoe meer onze herinnerin gen aan de verschrikkingen van die donkere jaren verbleken, des te moei lijker wordt het, ons weer helemaal in te leven in die gevoelens van vreugde en dankbaarheid, die wij bij de bevrij ding hebben ondergaan. En toch is het nodig dat ons volk van tijd tot tijd blijft stilstaan om zich de dagen van tegenspoed te herinneren, om zijn do den te eren en in dankbaarheid allen te herdenken die voor onze vrijheid het leven lieten. Onze herinneringen mogen vervagen, maar onuitwisbaar is het feit dat tienduizenden geallieerde soldaten in de strijd om onze vrijheid sneuvel den in onze bodem begraven liggen. Op tientallen kerkhoven staan de witte stenen met hun ontroerende opschrif ten om ons te herinneren aan een ere- plicht, die wij destijds op ons namen en die niet ophoudt te bestaan, al vergeten wij zo gauw. Hebben wij ons destijds niet plechtig voorgenomen nóóit te vergeten wat zij, die hier begraven liggen, voor ons ge daan hadden? En hebben wij toen niet gesproken van eeuwige dankbaarheid? Het is niet moeilijk die belofte thans in te lossen. Klaproosdag nadert, de dag waarop wij de doden uit de oorlog hei-denken. De dag ook, waarop door het gehele land een collecte wordt ge houden, welke Het o.m. mogelijk moet maken om nabestaanden van hier be graven geallieerde soldaten in staat te stellen de graven van hun dierbare do den te bezoeken. Ieder jaar komen door bemiddeling van het Nederlandse Oorlogsgraven Co mité honderden van die nabestaanden naar ons land om troost en berusting te vinden een bezoek aan het verre graf. Een simpele daad van dankbaarheid en piëteit, die mogelijk gemaakt wordt door de graven van het gehele Neder landse volk, dat op deze manier zijn erkenteijkheid ten opzichte van zijn be vrijders kan tonen. Het is toch niet te veel gevraagd, eenmaal per jaar onze „eeuwige dankbaarheid" te tonen door een geldelijke bijdrage aan de Klaproos collecte. Laten wij dus op 14 Nov. alles doen wat in ons vermogen ligt, om een even mooi als noodzakelijk werk mogelijk te maken en voort te zetten. Laten wij allen een klaproos dragen als symbool, van onze dankbare verbondenheid met onze ge allieerde vrien den. maar om de onverdraagzaamheid van de Raad in het verleden getoond. Hier mede doelde de heer Van Hardeveld op de discussie vorig jaar in de Raad, toen B. en W. voorstelden ook enkele straat namen naar personen uit andere groe peringen te noemen. De andere raadsleden waren het er echter over eens, dat geen namen meer naar politieke figuren moeten worden genoemd. De heer Van Galen informeerde of de Rembrandtlaan niet veel te lang wordt 930 m.), maar de Voorzitter vond dit geen bezwaar, omdat deze laan één ge heel vormt. Verder deelde de Voorzitter nog mede, dat op de naamborden tevens de jaartallen van geboorte en overlijden vermeld zullen worden. De voordracht werd daarna aangeno men met 12 tegen 5 stemmen. Da voordracht van B. en W. tot aan vulling van de Algemene Politieveror dening betreffende de varkenshouderij in de bebouwde kom, heeft in Veenen daal veel stof doen opwaaien. Er zijn nog vele inwoners, die één of meerdere varkens fokken. De algemene verwach ting was, dat door deze verordening in één slag alle varkens uit de bebouwde kom zouden moeten vexdwijnen, maar het bleek tijdens de discussies, dat dit zeker niet de bedoeling is. In verband met de vele klachten, heeft de Inspec teur van de Volksgezondheid een voor stel gedaan om de varkenshouderij te verbieden, maar B. en W. kwamen met een heel wat soepeler redactie van de verordening, zodat alleen bij excessen ingegrepen kan worden. Komen er nu gegronde klachten van overlast enz. en is de betrokken persoon niet bereid hierin verbetering of verandering te brengen, dgn kan hem thans door deze nieuwe verordening het recht ontzegd worden varkens te houden. De verorde ning spreekt echter niet van „varkens", maar van „Dieren", zodat ook eventuele andere klachten onder deze verorde ning kunnen vallen. De Voorzitter gaf echter de verzekering, dat de verorde ning zeer soepel zal worden toegepast Het kwam toch tot stemming, omdat zich ondanks de uiteenzettingen en de toezeggingen niet alle raadsleden be vredigd waren. Het voorstel werd met 13 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heren Van Ojik, Bastmeijer en Van Galen (allen C.H.) en Van Dee- len (S.G.P.). Bij het voorstel tot verkoop grond en het verlenen van een grond- en bouw- voorschot van Patrimonium's Bouw vereniging voor de bouw van 48 etage woningen, vestigde de heer Van Harde veld de aandacht op het grote woning- pi-obleem, waarbij nog steeds een nood toestand heerst. Na 7 jaar staat men nog op hetzelfde peil. Vooral de ver tragingen bij de in aanbouw zijnde etage-woningen waarbij extra rente verlies etc. komen, was oorzaak van de ontstemming van de heer Van Harde veld. Wethouder Middelhoven gaf een breedvoerige beschouwing over het Veenendaalse woningpx-obleem. Dat de bouw van de woningen zo lang duurt betreurde spi-eker heel erg. B. en W. hebben er aan gedaan wat zij er aan doen konden. De bouw stagneerde eerst doordat de leverancier van schok- beton ernstig in gebreke bleef, maar thans is het een ernstig tekort aan ar beidskrachten. In hoeverre later de aannemer, onderaannemers of leveran ciers aansprakelijk zullen worden ge steld moet dan uitgemaakt woi'den. De vergelijking met de andere plaatsen valt nog erg gunstig voor Veenendaal uit. Er is werkelijk geen enkele mogelijkheid aanwezig geweest om 1 huis meer te bouwen dan nu het geval geweest is. Als wij in dit tempo doorbouwen, kan Veenendaal over ongeveer 6 jaar uit de woningnood zijn. Overigens verleende de Raad voor deze 48 migratie-wonin gen het benodigde bouwvoorschot van ƒ498.634.18 en een grondvoorschot van Voor de rondvraag bleek een record belangstelling te zijn. Burgemeester Bakker ver klaarde, dat zolang hij voorzitter van de Raad was geweest, nog minder zich 9 raadsleden voor de rond vraag hadden gemeld. De heer Van Stempvoort vroeg of bij de gemeente ook Wcth. Middelhoven: CWrva!e jachten 6 jaar geen woningnood binnenkomen meer in Veenendaal ^etafzet ting van fa brieksschoorstenen. De Voorzitter merk te op, dat de klachten thans niet neer binnenkomen. Er zijn verbeteringen aangebracht, zelfs kostbare verbeterin gen, maar zij zijn niet afdoende geble ken. B. en W. zijn niet deskundig ge noeg om te beoordelen of hier een af doende maatregel mogelijk is. Verder heeft de heer Van Stempvoort geconstateerd, dat vele marktbezoekers met de fiets in de hand over de markt lopen, hetgeen niet alleen zeer hinder lijk is, maar ook schadelijk, daar be schadigingen aan kleding vaak voor komen. De Voorzitter kon de heer Van Stempvoort mededelen, dat de Markt- commissie binnenkort over deze zaak advies zal uitbrengen. De heer Kroesbergen bracht de zeer slechte toestand van de Keuchenius- straat en Kuipei-straat onder de aan dacht van B. en W. Hier is een nood toestand en als men met deze bestra ting de winter in moet, dan twijfelt de heer Kroesbergen aan de goede afloop. Wethouder De Ruiter deelde mede, dat Gemeentewerken deze zaak in stu die heeft, maar dat er zeer grote pro blemen zijn op te lossen. De heer Van Ojik informeerde, waar om verschillende bewoners van de Klaas Katerstraat 42 cent per week te veel huur- betalen moeten. Wethouder Middelhoven merkte op, dat het hier een nieuwe huurprijsvaststelling van de Minister betreft en dat deze huurders wellicht nog wat bij moeten betalen, maar thans zeker niet teveel betalen. De heer Jansen vroeg of men zonder meer op de straat mag schrijven, zoals dit in de Sandbrinkstraat geschiedt is en vroeg of de Voorzitter van plan is hiertegen iets te doen. Daar kon de Voorzitter geen definitief antwoord op geven. Ook de gevaarlijke hoek Kerke- wijk-Dennenlaan bracht de heer Jansen ter sprake. Nog steeds is het uitzicht daar onvoldoende. De Voorzitter kon dit niet zonder meer beamen, maar vroeg zich toch af, of het de tijd niet werd om van de Kerkewijk eey voorrangsweg te maken. Er wordt op de Kerkewijk veel te snel gereden, terwijl het verkeer uit de zijstraten komende, hiermede onvol doende rekening houdt. De heer Scholten informeerde hoever de plannen waren voor het bouwen van een Chr. Ambachtschool, waarvoor de Raad enkele jaren geleden reeds de toezegging van medewerking had ver leend. De Voorzitter kon de heer Schol ten antwoorden, dat deze school thans op de Rijksbegroting voor 1954 6taat, zodat de plannen toch voortgang kun nen hebben. De heer Bastmeyer wees de wethou der van Openbare Werken op de plant soentjes in de Zandstraat ter hoogte van de Beatrixstraat, waar het struikgewas veel te hoog wordt en de plantsoentjes aan het Panhuis, waar eigenlijk van plantsoentjes geen sprake meer is. De Wethouder beloofde dit met gemeente werken te zullen opnemen. De heer Van Deelen informeerde nog eens naar de etalage-sluiting op Zon dag, maar het bleek dat dit niet gere geld wordt bij Gemeente-verordening, maar bij de Zondagswet, en in de nieu we Zondagswet wordt hier niet over gesproken, meende de Voorzitter. De heer Van Galen bracht de verbe tering van woningen in het Kostver- loren ter sprake. Wethouder De Ruiter deelde mede, dat de onderhandelingen nog steeds gaande zijn. De heer Van Kuyk wees als laatste op het gebrek aan gymnastieklokalen in Veenendaal, terwijl zich thans de gele genheid vooi-doet om bouwvergunnin gen te krijgen. De Voorzitter deelde mede, dat B. en W. hier reeds aandacht aan hadden geschonken en dat de toe stemming voor de bouw van een gym nastieklokaal thans reeds binnen geko men was. HOESTARTIKELEN HEBBEN WIJ IN EEN ENORME SORTERING Hoofdstraat 106 - Telefoon 632

De Vallei | 1953 | | pagina 1