Schets-ontwerp voor een nieuw Raadhuis gereed Weer gratis kopen tijdens 14-daagse StNic.-actie Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Experimenteel, maar in grote lijnen wel aanvaarbaar Wist U.... Kap. Westerling in Veenendaal De plaats voor het raadhuis AGENDA J Nieuws uit de omgeving 27e JAARGANG VRIJDAG 13 NOVEMBER 1953 No. 45 Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei" Verschijnt in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel RAADSHUIS GEDEELTELIJK IN HET WATER Toren met ruimte voor carillon 1 Fraaie en ruime raadszaal Aparte trouwzaal Glazen trappenhuis met met liften Berekend naar 20.000 in woners KLEEFMAN'S BOEKHUIS Van 23 November tot 5 December Hoest U? Drogisterij J. F. TAK De „secretaris" van Sint Nicolaas BQfi^ Voor Betere Uurwerken Abonnementsprijs 0.95 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Telef. 601, Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven VALL ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12c. Minimum p. advert, 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 120 woorden 1.30, elk woord meer 6 cent. Het duurt waarschijnlijk niet lang meer dat de Veenendalers zich. zoals thans het geval is, voor hun raadhuis behoeven te schamen. Gemeentebestuur en de Raad zijn vastbesloten om het nieuwe raadhuis zo spoedig mogelijk te doen bouwen. Heeft het dan wat lang geduurd eer het zover was; thans heeft het gem.- bestuur het schets-ontwerp voor dit nieuwe huis der gemeente aan de openbaar heid prijs gegeven. Binnenskamers en in nauw overleg van gemeente en de ont werper ir S. J. van Embden te Delft, is er al heel wat aan gedokterd geworden, en het resultaat is dan ook werkelijk verrassend te noemen." Er zyn legio voorbeelden in ons land waarbij het vinden van een bevredi gend ontwerp voor een nieuw raadhuis de gemoederen van gemeenteraad en gemeentenaren in beweging bracht. Zoals het zich laat aanzien zal een en ander in Veenendaal echter vrij rustig verlopen. Voor een groot deel is deze gang van zaken een1 gevolg van het feit dat B. en W. met één ontwerp zyn gekomen. Men behoeft namelyk nu geen keuze te maken. Dit heeft zeker belangrijke voordelen, vooral indien blijkt dat dit ene ontwerp aanvaardbaar is en een goede basis vormt voor verdere uitwerking. Het gem.-bestuur had ook een prijsvraag voor ontwerpen kunnen uitschrijven, en zonder twyfel had men dan in korte tyd de beschikking over een groot aantal ontwerpen in een ruime variatie gekregen. Hoewel de becijferingen nog niet volledig uitgewerkt zyn, raamt men de bouwkosten toch op ongeveer lll* millioen. Een bedrag dus dat reden te over geeft om alle mogelijkheden rypelijk te bezien en het meest bevredigende bouw plan te verkrijgen alvorens het in een raadhuis te steken waarmee de gemeente het minstens enkele tientallen van jaren zal moeten doen en dat ook een deel het aanzien van het snel groeiende Veenendaal zal bepalen. Aangenomen moet worden dat het bij B. en W. een punt van overweging heeft uitgemaakt een prijsvraag uit te schrijven en tevens, dat het feit dat ir Van Embden Veenendaal sinds jaren als stedebouwkundige kent en ook het uitbreidingsplan heeft ontworpen, door slaggevend is geweest bij het verlenen van de opdracht aan deze architect. Hetgeen wij gezien hebben van de plannen voor het interieur, de indeling de inrichting van het nu ontworpen raadhuis, spreekt van een weloverwogen De architect: ir S. J. van Emden opzet, grote practische zin, een vooruit ziende blik, en niet in de laatste plaats ook van oog voor architectonische waarden en schoonheid. Uiteraard is het juist dit belangrijke onderdeel van een nieuw raadhuis waar het gemeentebestuur en de hoof den van dienst hun inzichten hebben doen gelden. En het behoeft geen be- Dat deze week bleek hoe ook trouwlustigen gesteld zijn op een nieu we trouwzaal in Veenendaal? Dat toen de collectebus voor de armen die bij elke trouwplechtigheid aanwezig is werd geledigd een gift met een kaartje er aan te voorschijn kwam, waarop „Voor een nieuwe trouwzaal"? Dat in de afgelopen 10 maanden in Veendaal niet minder dan 24 maal brandalarm werd gegeven? Dat de brand in 5 gevallen ern stige omvang had? Dat de schade door al deze bran den samen veroorzaakt op ruim 35.000 gulden wordt geschat? Dat de Zondagavond-instuif voor de jeugd van de ver. „Sola Fide" in ge bouw Eikenlaan een groot succes is? Dat deze gelegenheid regelmatig door minstens 50 jongelui wordt be zocht? Dat in Veenendaal j.l. Zaterdag vrijwel algemeen gehoor werd gegeveh aan de oproep om ter gelegenheid van de volledige dijkdichting van het ramp gebied, de nationale driekleur uit te steken? IIIUfHMlIIIUIIIIIIIIIimillllllllllllllllUllllllllllllllll! 11 Maandag 16 November (in geb. Eikenlaan) 8 uur ex- kapit Westerling spreekt over „Wat Nederland moet weten". Woensdag 18 November (In geb. „Eltheto") 8 uur, Film- en propaganda-avond Bescherming Bevolking. (In geb. „De Kegelbaan") ds De Veij Mesdagh spreekt met als onderwerp „Jeruzalem", onder ausp. van Ned. Chr. Vrouwenbond. Luxor Theater Van heden Vrijdag t/m. Maan dag de film „De Arend van Madagascar" en van Dinsdag t/m. Donderdag „Dwars door ff de vuurlinies". i toog dat dit geen sinecure is. Er is heel wat gewikt en gewogen eer men meen de met de economisch meest verant woorde indeling op tafel te komen. Volgens de schetsen belooft vooral de raadszaal een pronkjuweel te worden. Behalve de ruime afmetingen van de zaal zelf, zullen ook de grote zijramen en de bovenramen in de daklijst de fraaie lijnen en aankleding hier tot hun recht doen komen. Om een indruk te krijgen van b.v. de Vit meter hoogte van deze zaal, behoeft men slechts te weten dat deze even hoog is als de drie bovenste verdiepingen, in de andere helft van het gebouw gelegen, samen. Een ongekende weelde voor Veenen daal en een noodzaak betekent de onder de raadszaal geprojecteerde .parte trouwzaal. Het bijzondere va. deze raadszaal en ook van de trouwzaal is dat de publieke tribune op balkons wordt ingericht, waardoor het publiek dus van bovenaf op de Raad en op de plechtigheden in de trouwzaal neer kijkt. Op dezelfde verdieping van de raads zaal, daar waar in de gevel een aantal grotere ramen geprojecteerd zijn, be vindt zich nog een deel van de eigenlijke representatieve ruimten in dit raad huis. Hier zijn b.v. de ontvangkamers, de burgemeesterskamer, de kamers van de wethouders en de secretaris gedacht. Het is in de hier genoemde zalen en ruimten, en ook de ruime hall, welke via het bordes betreden kan worden, dat men de statie van het gebouw kan vinden, afgescheiden van de werkruim ten, de eigenlijke secretarie dus. Deze werkruimte is in hoofdzaak ge projecteerd rechts van 't bordes. Waar men op de hierbij afgedrukte tekenin gen de grote ramen op de begane grond weergegeven ziet, bevindt zich een lange gang waar het publiek aan balies en loketten geholpen wordt. Daar waar de vierkante ramen getekend zijn, be vinden zich voornamelijk de afdelin gen waar de ambtenaren hun bureaux hebben. De bovenste verdieping, de vierde dus, is speciaal bestemd voor de dienst Gem.-Werken. Behalve de hoofdingang aan het bor des, is er in het rechtergedeelte van de voorgevel nog een tweede ingang die in de eerste plaats bestemd is voor het bereiken van de afd. sociale zaken. Dit met 't oog op de voor deze afd. vereiste discretie. Verder is gedacht aan alle be nodigde speciale afdelingen en kamers, zoals die voor de huisdrukkerij, don kere- en projectiekamer enz. Ook een ruime cantine ontbreekt niet. Aan de achterzijde van het gebouw is een glazen trappenhuis aangebracht, dat als het ware tegen de achtergevel is aangebouwd. Behalve trappen denkt men hierin ook twee liften aan te bren gen. Het is ook dit trappenhuis waarop de toren van het raadhuis gebouwd wordt Deze toren is eveneens grotendeels van glas. Op tekeningen zien wij een uur werk aangebracht, terwijl in de toren tevens alle ruimte is voor een klokken spel of carillon, al is het niet de bedoe ling om dit laatste nu al aan te kopen. De ruimte en de opzet van het raad huis is berekend op een inwonertal van 20.000. Op het ogenblik telt de gemeente Veenendaal 15.500 zielen, maar wan neer straks de annexatieplannen zijn uitgevoerd, en het gemeentebestuur neemt aan dat dit toch binnen afzien bare tijd het geval zal zijn, is het aan tal van 20.000 reeds bereikt. Hierom heeft men ook verder gedacht en het raadhuis zo ontworpen dat het eenvou dig en architectonisch verantwoord, is uit te breiden. Deze uitbreiding is dan mogelijk door het bouwen van twee vleugels aan de achterzijde van het ge bouw. Alle gemeentelijke diensten worden in het nieuwe raadhuis onder gebracht, behalve die van de politie. Het politie bureau blijft gevestigd op Hoofdstraat 34, in wat al jarenlang „het oude ge meentehuis" wordt genoemd. Het is niet zo eenvoudig om voor een betrekkelijk jonge plaats in opkomst als Veenendaal hei juiste karakter en .de passende bouwstijl voor een raadhuis te bepalen. Be halve het representatieve element, is het bij het bouwen van een raadhuis toch ook van belang dat er straks van gezegd kan worden dat het in Veenendaal past en dat het een typisch Veenendaals raadhuis is geworden. Het moet dan ook Veenendaal waardig zijn en niet uit de toon vallen. Zeer terecht heeft ir Van Embden gemeend het karak ter van Veenendaal en de eigenschappen van de Veenen- daalse gemeenschap in dit raadhuis te moeten verwer ken. Hij heeft deze eigenschappen goed en zeer juist ge troffen in zijn indruk, n.l. jong, krachtig, ondernemend en ook de durf. Deze heeft hij willen samenvatten door gedurfde bouw- lijnen te verenigen met een kloek en krachtig blok van het geheel. Overduidelijk is hij daarin geslaagd. Daar zijn de krach tige vorm van de toren, de z.g. kopgevels, met aan de ene zijde de pilaren die in het water rusten en de speelse ver deling van de raamkozijnen. Anderzijds echter rpoet wordei /ustgesteld dat het ontwerp weinig van de kleur en fleu? van de jeugd laat zien. Het ontwerp van ir Van Embden wil één blok be ton. De gevels wil hij bekleden met vierkante platen of tegels van het z.g. steenslagbeton, de omlijsting van de ramen welke in dit ontwerp zo grote betekenis hebben zijn van beton. Het bordes, de ingang, de toren, de pila ren, het is alles in beton gedacht. Er wordt geen enkele kleurstof op verwerkt. Waar op de hierboven afgedrukte schetstekening wan delaars bij de pilaren lopen, heeft men in werkelijk heid een grote vijver gedacht. Behalve de pilaren rust ook de zijgevel aan deze kant in het water, wat zeker een fraai en interessant effect zal bereiken. De kopgevel welke door de pilaren wordt gedragen steekt ongeveer lVt meter buiten de eigenlijke zijgevel. In deze kop zit een deel van de raadszaal verwerkt. Voorzover men dit op een schets kan beoordelen krijgen het bordes en de hoofdingang de nodige monumentaliteit. Daarentegen kunnen wij dit in geen geval zeggen van de naastgelegen ramen-partij, in het rechterbenedengedeelte van de voorgevel geprojecteerd. Het kan meevallen, maar zo te zien heeft het hier veel van winkel-etalages. Bij deze ramen bevindt zich ook de tweede ingang. Het balkon schuin boven de hoofdingang is iets bijzon ders. De ontwerper wil het gebruiken voor het doen van publieke afkondigingen. Beslist een aardig idee, maar het is een balkon, en het zal ons niet verwonderen als het straks in het geheel wat pieterig aan doet. De twee grote ramen links in de voorgevel, 2.80 x 4.50 meter van afmeting, zijn die van de raadszaal. De dak lijst wordt voor een groot deel gevormd door de ramen direct ondet de overhangende dakrand'. Deze ramen zijn enigszins naar binnen gebouwd en worden geluiveld door die dakrand. Overigens zijn de ons getoonde schetsen vrij vaag ge tekend, en vooral gezien het bouwmateriaal dat men voor dit ontwerp gekozen heeft, te veel geaccentueerd voorge steld. Dit maakt het bijzonder moeilijk en hachelijk om thans al verder in details te treden. De heer R. P. P. Westerling, de be kende ex-kapitein van het v.m. K.N.I.L. zal onder auspiciën van de Stichting S.O.S. (Steunt Ontredderde Staten), waarvan hijzelf voorzitter is, op Maan dag 16 November a.s. des avonds om 8 uur in het verenigingsgebouw „Eiken laan" te Veenendaal een spreekbeurt vervullen. Hij zal dan lezing houden over het onderwerp: „Wat Nederland moet weten". Het spreekt vanzelf, dat de heer Wes terling in dit betoog veel zal mededelen over hetgeen sedert de Japanse capitu latie in Indonesië achter de schermen is geschied. Ongetwijfeld zullen velen van de ge legenheid gebruik maken om deze inte ressante figuur, die reeds vele jaren in het middelpunt der publieke belang stelling staat, vragen te stellen. Het ligt geenszins in de bedoeling van de heer Westerling om zijn lezing te doen ontaarden in een felle scheldpartij jegens hen, die volgens zijn mening in zake de Indonesische kwestie verkeerd hebben gehandeld. Een van de redenen, die hem thans nopen tot spreken, is, dat er in Z.O.-Azië gebeurtenissen op komst zijn, die zeer grote invloed heb ben op, en van beslissende betekenis kunnen zijn voor de veiligheid van het Westen. Hoewel de heer Westerling aanvanke lijk, mede door vele geruchtmakende publicaties, door een groot deel van het publiek slechts als een avonturier werd beschouwd, winnen zijn inzichten te genwoordig steeds meer terrein. CHIRURG MOET BETALEN Een chirurg, die toestemming van de patiënt heeft een kleine operatie te ver richten, mag niet doorsnijden als tij dens de operatie toch blijkt, dat hij verder moet ingrijpen. Hij moet daar voor opnieuw toestemming vragen. Al dus heeft een Parijse rechtbank beslist. Ze verplichtte de chirurg 5000 gld. schadevergoeding te betalen aan een ingenieur, die ter behandeling van een goedaardig lijkend gezwel in de arm werd behandeld. Toen de chirurg met de operatie bezig was ontdekte hij, dat het een kwaadaardig gezwel betrof. Hij greep dieper in, wetende dat de arm niet meer gebruikt zou kunnen worden. HET LEESSEIZOEN IS WEER AANGEBROKEN! LEEST DE BOEKEN UIT ONZE BIBLIOTHEKEN. U HEEFT KEU ZE UIT DUIZENDEN EN NOG EENS DUIZENDEN BOEKEN. Zandstraat 3 Patrimoniumlaan 22 Naar men ons mededeelde heeft het bepalen van de plaats van het nieuwe raadhuis nog wel hoofdbrekens gekost. De hierby afgedrukte schets geeft reeds een duidelyk beeld van hoe B. en W. zich de oplossing gedacht hebben. Vooral als men weet dat het grote plein met het uitgestrekte en prachtige plantsoen gezien is vanaf de Kerkewyk. En dan op een punt schuin tegenover de Stationssingel. Dit grote plein is vanaf dc Kerkewyk ruim 200 meter diep. Het raadhuis dat minstens op deze afstand van de Kerkwijk verwijderd ligt, vormt dus een af sluiting van dit reusachtige plein. Een schitterende omgeving voor een raadhuis, maar in aanmerking genomen het feit dat hier het gebouw 55 meter breed en 13 meter hoog wordt, lykt het ons niet onmogelyk dat juist, de op zichzelf zeer aantrekkelyke en mooie ruim te, deze afmetingen in het niet doen vallen, vooral gezien vanaf de Kerkewyk, welke ook in de verre toekomst toch wel een belangrijke doorgangsweg voor Veenenaal zal blyven. Dit zou afbreuk kunnen doen aan het monumentale dat men toch in meerdere of mindere mate van een raadhuis mag verlangen. De afmetingen van het ontwerp kan men het best vergelijken met de thans op verschillende plaatsen in Veenen daal in aanbouw zijnde flat-blokken, welke 60 meter breed en lOVt meter hoog zijn. De overigens aantrekkelijk forse to ren heeft men een hoogte van 25 meter toegedacht. Medegedeeld werd echter nog dat in overweging is om deze toren hoger te bouwen. Indien men hiertoe zou besluiten zal dit stellig de kans dat het geheel van het gebouw aan dit diepe plein, te nietig wordt, kleiner maken. Ter weerszijden van het plantsoen zijn royale en fraaie singels geprojec teerd, overdekt door een dubbele rij bomen, eveneens op de tekening zicht baar. Aan deze singels denkt men flat woningen van een hogere huurklasse te bouwen. Behalve als toegangswegen vanaf de Kerkewijk naar het raadhuis, zullen deze singels ook toegang geven tot de terreinen achter het raadhuis, waar al binnen afzienbare tijd uitgestrekte complexen flat-woningen zullen ver rijzen. Na de Gratis Kopenweek van de Veenendaalse YVinkeliersver., welke ons nog vers in het geheugen ligt, is het nu St. Nicolaas die de V.W.V. heeft doen besluiten om andermaal, en nu niet minder dan twee weken lang-zelfs, een gratis kopen-actie te houden. Hoewel de komende actie, die duurt van Maandag 23 November tot Zaterdag 5 December, enigszins anders is ingericht, toch komt deze op hetzelfde neer men heeft weer alle kans om voor een onbeperkt bedrag gratis te kopen. Gezien het geheel van het Veenen daalse uitbreidingsplan, dan is de nu gekozen plaats in de toekomst vrijwel centraal gelegen. De toekomstige ont wikkeling en de uitbouw van Veenen daal zullen namelijk het centrum van deze gemeente, dat nu nog in de omge ving van de Hoofdstraat gelegen is, enigszins in zuidelijke richting doen verplaatsen. HOESTARTIKELEN HEBBEN WIJ IN EEN ENORME SORTERING Hoofdstraat 106 - Telefoon 632 Was het bij de vorige keer zo dat de winkelier getrokken werd; nu is het eigenlijk andersom. De gang van zaken is namelijk als volgt: Tijdens de actiedagen zal een „parti culiere secretaris" van St. Nicolaas in de Veenendaalse straten rond gaan. Niet alleen in de winkelstraten, maar ook in de buitenwijken en op Gelders zal hij zich ophouden. Deze man dan kan u onverwachts op straat aanspreken en u vragen naar de hoeveelheid gratis kopenbonnetjes die u bij zich heeft. Of u er nu 10 of 500 op zak heeft; hij zal u voor ieder bonnetje een gulden uit betalen in de vorm van een kwitantie die op het bureau van de Winkeliers ver. op Hoofdstraat 98, verzilverd kan worden. Vanzelfsprekend tellen alleen de bonnetjes mee die men op de dag waar op men wordt aangehouden door de winkeliers zijn verstrekt Dus niet die van de dagen er voor. En ook alleen die welke men op zak heeft, en dus weer niet de bonnetjes die men thuis heeft liggen. Het is dus wel zaak om de bonnetjes steeds by zich te hebben, zoals het ook eigen belang is om de winkeliers bij het kopen steeds om bonnetjes te vra gen om de kans op het gratis kopen zo groot mogelijk te maken. Het mooie van deze actie is ook dat indien de aangehouden persoon geen bonnetjes bij zich heeft, hij toch in ieder geval tot gelukkigen behoort. Want de „Secretaris" van de Sint zal dan een waardebon verstrekken. Per dag zullen zo tientallen personen op straat worden aangehouden. Om elke gedachte aan persoonlijke bevoordeling weg te nemen dient voor al vermeldt dat deze „secretaris" geen enkele betrekking met Veenendaal of Veenendalers heeft en hierbij komt nog dat het iedere dag andere „secretarissen" zullen zijn en dan in de persoon van studenten, afkomstig uit een universiteitsstad ergens in Neder land, terwijl voor de betrouwbaarheid van deze studenten volledig wordt in gestaan. Ook het bestuur van de V.W.V. kent deze mensen niet. Al met al klinkt deze V.W.V.-actie weer als een klok en ook het element van het gratis kopen past uitstekend in de sfeer van cadeaux en geschenken van het algemeen gevierde Nederlandse Sint Nicolaasfeest. Zorg dus dat u in het bezit komt van bonnetjes en draag ze steeds bij u en er is veel kans dat u tot het grote aan tal gelukkigen van deze gratis kopen- actie behoort. DOORN. De beer die enige dagen geleden in de omgeving van de Grebbe- berg werd gezien, is nu ook gesigna leerd in de bossen bij Doorn. Een hele afdeling mariniers is hier op jacht ge togen, zonder resultaat evenwel. EDE. Het staat wel vast dat men over enkele dagen weer een typisch*1 schaapskudde op de grote Ginkelse hei de bij Ede zal kunnen zien, nadat men er dit vredige beeld lange tijd heeft moeten missen. In Ede heeft men na melijk een stichting gevormd „Tot aan schaffing en in standhouding van schaapskudde op de buurtheide" en en deze nieuwe stichting heeft inmid dels een kudde van 100 schapen aan gekocht. RHENEN. Het 5-jarig zoontje van de fam. van B. aan de Levendaalseweg te Rhenen, werd bij het spelen met pijl en boog door een kameraadje zo ernstig aan het oog verwond dat hij naar het ziekenhuis gebracht moest worden. EDE. Dinsdag werd door de burge meester van Ede de eerste steen gelegd van het gebouw waarin straks de werkplaats voor minder validen geves tigd zal worden.

De Vallei | 1953 | | pagina 1