Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Bescherming Bevolking vraagt dringend om medewerking Wist U.... V Veenendaals Jongerenparlement geïnstalleerd Moedige vrouw in Indo-China Nieuws uit de omgeving 27e JAARGANG VRIJDAG 27 NOVEMBER 1953 No. 47 Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei" Verschijnt in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, El«t, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel AGENDA St. Nicolaas Cadeaux Drogisterij J. F. TAK Grote Kerstzangavond Concert van Utrechts Sted. Orkest „Amateurs zingen en spelen" Intocht St. Nicolaas Door meer dan 80 personen naar het gemeentehuis begeleiden. Te werd reeds gratis gekocht Voor betere Uurwerken Abonnementsprijs 0.95 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Telef. 601, Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12 c. Minimum p. advert, ƒ3.60 Rubriek Vraag cn Aanbod en Diversen van 120 woorden 1.30, elk woord meer 6 cent. Door de Veenendaalse dienst Bescherming Bevolking werd Maandagavond in gebouw Eikenlaan een propaganda-avond gehouden waarbij de burgemeester van Zuilen, de heer Norbruis, als spreker optrad. Burgemeester Norbruis wees met klem op de noodzaak van een organisatie als de B.B. Hg noemde het een ieders plicht om zich in de B.B. te oefenen voor het reddingswerk en de andere takken van de B.B.-dienst als E.H.B.O. en brandweer. Wtf leven in een tgd van grote dreiging en wg moeten alles in het werk stellen om de verschrikkelijke gevolgen van een moderne oorlog zoveel mogelijk te miniseren. Wg hopen dat deze oorlog nooit komt, maar dienen toch daadwerkelijk onze hulporganisatie opbouwen. Als wg het nu meteen niet doen kan het straks te laat zgn. Niet alleen in oorlogstijd, maar ook duidelijk bewijs van de fantastische en bij natuurahmpen als die van de waters nood in Februari, is het een B.B.-orga- nisatie welke georganiseerde hulp op grote schaal kan verlenen. Wij zijn het tegenover elkaar verplicht ons in de hulpverlening te oefenen en met ken nis van zaken, en met gebruikmaking van het beschikbaar gestelde hulp materiaal, te helpen waar dat nodig mocht zijn. De organisatie van de B.B. biedt daartoe ruime gelegenheid, aldus de heer Norbruis. Burgemeester Bakker deed een be roep op de aanwezigen en op hen die nog steeds overwegen zich in te zetten, om niet langer uit te stellen en zich zo spoedig mogelijk voor de B.B. op te ge ven. Menigeen heeft soms minder goe de herinneringen aan de Luchtbescher mingsdienst van 1940, maar de B.B. is hiermede niet te vergelijken. Het B.B.- werk kent verschillende vormen en er is werk naar ieders aard, en dan voor mannen zowel als vrouwen. Er is iedere dag gelegenheid zich voor de B.B. op te geven op de gemeentesecretarie, Hoofd straat 92. In de pauze maakten de aanwezigen druk gebruik van de gelegenheid om verschillende instrumenten van de blok- ploeguitrustingen te bezichtigen. De beide op deze avond vertoonde films, „Wij leven vrij" en „Houen Zo" werden werden met grote aandacht gevolgd. Het optreden van het Ritmeester Mannenkoor tijdens deze B.B.-avond werd een groot succes. Burgemeester Bakker wees er in zijn toespraak nog op dat dit koor de laatste jaren grote vorderingen heeft gemaakt. Een verge lijking met de uitvoering van de num mers van deze avond, welke ook tijdens het laatste concert ten gehore gebracht werden, vormde dan ook opnieuw een VERZOEKSCHRIFT BEWONERS P. H. VAN RIJNSTRAAT Bij het gemeentebestuur is binnen gekomen een verzoekschrift van een aantal bewoners van de P. H. van Rijn straat. Hierbij wordt medegedeeld dat het wegdek in deze straat in slechte toe stand verkeert, hetgeen men voorname lijk toeschrijft aan het rijden van de autobussen door deze straat. Ook wijzen de bewoners op het ge vaar voor de kleine kinderen die in deze straat hun vertier zoeken, door het af en aanrijden van de autobussen. B. en W. hebben overwogen of niet een andere plaats voor een autobus halte gevonden kon worden dan die in de Bilderdijkstraat. Hierin is men ech ter niet geslaagd en het college meent dat genoemde bezwaren dan weer el ders zullen optreden. Het aangevoerde argument van het gevaar voor kinderen acht men niet steekhoudend aangezien dit niet alleen voor de P. H. van Rijn straat geldt. De verbetering van het wegdek zal onderhanden genomen wor den. Dat de wervings-actie van de Vee nendaalse Nationale Reserve en Res. Gemeente-politie van de laatste weken tot resultaat heeft gehad dat zich voor beide corpsen respectievelijk 16 en 20, dus in totaal 36 mannen hebben aange meld? Dat Klaproosdag in Veenendaal heeft opgebracht f 929.75; de collecte Kon. Wilhelminafonds f 986.53 en de collecte voor het Zonnehuis f 504.26? Dat de Gemeente voor de eerste maal de garantie van rentebetaling en aflossing van een hypothecaire geld lening heeft verleend voor het bouwen van een nieuw aan de J. G. Sandbrink- straat te bouwen bedrijfspand met bo venwoning? imiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Samengesteld in samenwerking met de V.V.V. de Ver. v. Vreem- delingenverkeer „Veenendaal" Zaterdag 28 November 's Middags 3.30 uur Intocht van Sint Nicolaas en ontvangst voor het Gemeentehuis. (In geb. Eikenlaan) 7.30 uur, „Amateurs Zingen en Spelen". Luxor Theater: Van heden Vrijdag t/m. Maan- dag de film „Vlammende Pij- len" en van Dinsdag t/m. Don- derdag „Politie Spionnen". iiitiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirsini:: Fl. Eau de Cologne, alle prijzen; dozen zeep vanaf 95 ct.; fl. par fum; dozen gelaatspoeder; lip sticks, alle merken o.a. 4711, Ma- ja, Piver, Boldoot, Yardley; Haar borstels; Baby-borstels en Kam men; Schaartjes; alle Scheer- benodigdhedem Tandenborstels, enz., enz. EERST EVEN KIJKEN BIJ Hoofdstraat 106 Veenendaal indrukwekkende vooruitgang in dit ka pitale koor. Men zong vrijmoedig deze avond, en waarschijnlijk juist daardoor kon het koor laten horen waartoe het in staat is. BEGELEIDING VAN MUZIEK GEZELSCHAP D.S. Ter inleiding van de Kerstweek wordt in het Verenigingsgebouw a. d. Eiken laan onder auspiciën van „De Jonge Kerk" een bijzondere Kerstzang-avond gehouden, op Zaterdag 19 December. Het ligt in de bedoeling om bekende Kerstliederen gezamenlijk te zingen, met begeleiding van het muziekgezel schap D.S., dat niet alleen zal begelei den, maar ook enkele composities, die betrekking hebben op Kerstmis, zal uit voeren. Ter ondersteuning van de sa menzang werkt verder een gemengd koor mede, dat ook zelfstandig met het orkest enkele werken zal brengen. De toegang is vrij, zodat een ieder in de gelegenheid is deze bijzondere avond bij te wonen. De muzikale leiding be rust bij de heren M. de Graaff en Gijs- bert van Zanten. Tussen de Kerstliede ren wordt een verbindende tekst ge sproken. Een en ander onder de titel „Zingt allen te zamen". Op Donderdag 17 December a.s., des avonds 8.00 uur, komt het Utrechtsch Stedelijk Orchest, onder leiding van Paul Hupperts, concerteren in het ver enigingsgebouw aan de Eikenlaan. Het programma omvat o.m. Sympho- nie VI („Pastorale") in F. gr. t., opus 68, van L. van Beethoven. Volgende week worden nadere bij zonderheden bekend gemaakt omtrent programma kaartverkoop, plaatsbespre king enz. BENOEMING DIRECTEUR VEENEN DAALSE WATERLEIDING MIJ. Per 1 November j.l. werd tot direc teur der N.V. Veenendaalse Waterlei ding Maatschappij alhier benoemd de heer E. Guillaume. Voor de deelnemers van het program ma-onderdeel „Amateurs zetten hun beste beentje voor", van de laatst gehou den winkelweek, heeft het behaalde succes dermate stimulerend gewerkt dat zij besloten hebben nog weer eens voor het publiek op te treden en dan in een zaal en onder de titel „Amateurs zingen en Spelen". Het optreden van deze amateurs vindt nu plaats morgen, Zaterdagavond, in het gebouw aan de Eikenlaan. De avond begint om half acht. Zonder twij fel wordt het weer een aantrekkelijk geheel. Sint Nicolaas wordt met 2 Zwarte Pieten Zaterdagmiddag te kwart over drie aan het Station De Klomp ver- De "heer* Guillaume heeft zich voor- wacht. Daar zal. het muziekgezelschap lopig te Rhenen gevestigd. Cacilia" klaar staan om de Hoge Gast via de Stationsstraat, Pr. Bernhardlaan, Zwaaiplein, Hoogstraat en Hoofdstraat L...n *»<- ..AAm «»*<-.*• n f M!nnl<lOP A*\ Reeds meer dan 80 personen zijn in de eerste dagen van deze week aange sproken door de „particuliere secreta- kwart vóór vier wordt Sint Nicolaas op het gemeentehuis verwacht, waar Hij zal worden toegesproken door burge meester Bakker. Vandaar gaat de stoet verder naar de ris" van Sint Nicolaas, zodat zij al de j Kerkewijk en Patrimoniumlaan. Ter artikelen, die zij tot op dat moment ge- j hoogte van de Klaas Katerstraat zal St. „JOHANNES-PASSION" VAN J. S. BACH De Chr. Oratorium-vereniging alhier, welke vorig jaar o.l.v. Gijsbert van Zanten op zo verrassende wijze de „Jo- hannes-Passie" ten gehore bracht, heeft, zoals wij reeds eerder meldden, het voornemen dit werk in de Lijdens weken weer uit te voeren. De datum is inmiddels vastgesteld; deze wordt 25 Maart 1954. Het Utrechts Stedelijk Orkest ver zorgt weer de begeleiding, terwijl als solisten zijn geëngageerd: Ankie van Wiökevoort-CrommelinSopraan; Roos Roelsma, Alt- John van Kesteren, Tenor; Bernd Süsskind, Bas; Leo Ketelaars, Bas. Naddre berichten over deze belang rijke muzikale gebeurtenis volgen nog. SINT NICOLAAS OP DE MARKT Vorige week berichtten wij reeds, dat op Dinsdag 1 December a.s. wederom een grote Sint-Nicolaasdagmarkt zal worden gehouden, die van 8 uur 's mor gens tot 9 uur 's avonds zal duren. Nader vernemen wij nog, dat Sint Ni colaas 's middags van 2 tot 7 uur per soonlijk op de markt aanwezig zal zijn om zijn geschenken op de spaarpunten uit te reiken. Voor elke bestede gulden ontvangt het kopend publiek van de deelnemende kooplieden een spaarpunt. Deze punten zijn reeds op Dinsdag 24 November uit gereikt en zullen nog op Dinsdag 1 De cember a.s. worden uitgereikt. kocht hadden, gratis gekocht hadden, omdat zij alles terugbetaald kregen. Het waren soms kleine bedragen, maar meestal waren het toch een paar tien tjes die terugbetaald werden en in som mige gevallen zelfs zeer belangrijke be dragen. Bovendien werden een aantal koop bonnen afgegeven door de secretaris van Sint Nicolaas. Tot en met Zaterdag 5 December zal deze „particuliere secretaris" zo zijn verrassingen brengen in alle wijken van Veenendaal. Wie tot de gelukkigen behoort, kan zeker spreken van een echte Sint Nicolaas-verrassing van de Veenendaalse Winkeliers. De namen van de gelukkigen van de eerste dagen van de week treft men elders in dit nummer. Nicolaas weerkeren, omdat anders de tocht te lang en te vermoeiend zou zijn. Sint Nicolaas neemt zijn intrek in Ho tel „De Roskam" bij het Stationsplein. Na aankomst zal hij zich nog even laten zien op het balcon van dit hotel, waar na hij enige tijd zal uitrusten van zijn vermoeiende tocht. BENOEMING HOOFD VLEES KEURINGSKRING In verband met het bedanken van de heer Stevense te Renesse voor de func tie van hoofd van de vleeskeurings kring „Rhenen" is thans benoemd de heer Kers, dierenarts te Hasselt. Deze benoeming is geschied in verband met het vertrek van de heer Chr. Mus, die de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. Onder de vleeskeuringskring „Rhenen" ressorteren de gemeenten V< KANARIETENTOONSTELLING Op 11 en 12 December a.s. zal in het verenigingsgebouw aan de Eikenlaan een grote zang- en kleurkanarieten- toonstelling worden gehouden door de plaatselijke vereniging. Het ledental van deze Veenendaalse Kanarievereniging is in het laatste jaar sterk toegenomen, zodat thans een gro te inzending wordt verwacht. De Vee nendaalse fokkers staan bekend om het hoge peil wat zij bereikt hebben, en het zal dus ook te verwachten zijn dat niet alleen in Veenendaal, maar uit de wij de omtrek belangstelling voor deze ten toonstelling zal bestaan. Een drietal keurmeesters zullen de inzendingen aan een deskundig onderzoek onder werpen. EIERMARKT De aanvoer op de wekelijkse eier markt bedroeg Dinsdagmorgen 130.000 S' j.ks. De prijzen varieerden van f 18.- daal, Amerongen,-Leersum, JCes-'P* f 1^.20 per 100 stuks. Kleine eieren teren en Lienden f 14.- tot f 16.-. De handel was vlug. VERZEKERING VOOR VLUCHTEN BOVEN ENGELAND De Britse regering is van plan een wet in het leven te roepen waarbij alle buitenlandse vliegtuigen die boven het grondgebied van het Verenigd Ko ninkrijk vliegen tegenover derden ver zekerd moeten zijn, zoals door de con ventie van Rome wordt voorgeschreven. Het is niet waarschijnlijk dat de wet Er zijn blonde engelen en zwarte. De beeldschone Valerie Andree is een zwarte, want ze heeft lange, zwarte haren, diep bruine ogen en heel donkere oog haartjes. Als ze lacht toont ze een zeldzaam gave mond tanden en tintelen haar kgkers. Engelen zoals Valerie komt de wereld te kort, want ze is tevens arts, ze is tevens pilote en ze is tevens de moedigste vrouw van Frankrijk. Meer dan honderd Franse soldaten hebben hun leven aan haar te danken de linies hulp te verlenen." Het meisje sprak: „Alles is mogelijk." VOORBEELDIG WERK Ze wist haar zin door te drijven en vanaf haar eerste optreden was ze viij- wel dag en nacht in touw. Toen ergens in de rimboe een groep soldaten op een hectare zat ingesloten door vijandelijke troepen en er diverse ernstige gewon den waren, deed Valerie het onmoge lijke: ze landde met haar toestel op de akker, die vanaf alle zijden onder vuur werd genomen. Ze werd beschermd door machinegeweervuur en jacht vliegtuigen. Rustig deed ze op het kleine stukje grond haar werk. Twee zwaar gewonden liet ze in haar vliegtuig bren gen, daarna vertrok ze weer, even rus tig als ze was gekomen, zonder een spoor van emotie op haar gelaat. Toen een Amerikaans journalist haar hier omtrent ondervroeg zei ze: „Is dat nu zo iets bijzonders. We hebben toch niet voor niets hefschroefvliegtuigen in dienst. Geloof me, het was helemaal geen staaltje van buitengewone dapper heid. Morgen doe ik het misschien weer. Waar er gewonden vallen en anderen niet kunnen ingrijpen duikt de zwarte engel op. Ze valt met een witte vogel uit de lucht. In de afgelopen drie jaren heeft ze 126 tochten gemaakt, waarbij ze 224 mannen het leven kon redden. De autoriteiten dankten en eerden haar: drie maal verwierf ze het „croix de geurre", ze werd ridder in het legioen van eer, ze werd geprezen in dagorders, maar dat alles zegt haar weinig. „Mijn mooiste dank is, als er ergens in Indo- China plotseling een gezonde soldaat naar me toe komt stappen en ma zegt: „Mademoiselle, ik ben een der mannen, die zijn leven aan U te danken heeft". ALLES IS MOGELJIK! Indo-China is beslist geen prettig land voor knappe, jonge vrouwen. De temperaturen stijgen er vaak tot vijftig graden en meer. Het vochtige klimaat ondermijnd de schoonheid om nog niet eens te spreken over de gezondheid. Dat alles deert Valerie niet het minst. „Mijn jongens hebben me nodig. Ik kan ze niet meer in de steek laten. Ik zal hier blijven tot deze vreselijke oorlog voorbij is en er geen gewonden meer vallen. Dan ga ik vacantie nemen. Ik wil Parijs dan opnieuw ontdekken en ik zou zo graag de bloeiende tulpen in Nederland zien." Maar voorlopig is het helaas nog niet zo ver. Overal in Indo- China vallen doden en gewonden. En bij. de laatsten heeft Valerie een naam van goud. Een in de buik gewonde soldaat zei: „Ik wist, dat ik verloren zou zijn als Valerie niet zou komen, maar iets in mijn binnenste zei, dat ze komen zou. Ik zag haar witte vogel recht naar beneden dalen. Ze had nauwelijks plaats om de kist neer te zetten. Maar toch slaagde ze er in. Ze verzorgde mijn wond, zoals alleen een engel dat doen kan. Ze droeg me in haar hefschroef- vliegtuig en bracht me naar het hospi taal in Hanoi. Aan haar en alleen aan haar heb ik mijn leven te danken." Voor er hefschroefvliegtuigen werden gebruikt meldde Valerie zich bij de mi litaire instanties. „Ik kan parachute springen," zei ze, „ik ben arts en ik heb enige ervaring als chirurg. Ik zou ge neeskundige hulp willen verlenen, waar anderen het niet kunnen. Alleen dé moeilijkste gevallen, begrijpt U me. Men begreep haar niet en zei: „Dat is onmogelijk. U wilt toch niet zeggen, dat U met de operatietafel aan Uw rug uit ••n vliegtuig wil springen om ergens in PASDAG IN DE AMSTERDAMSE DIERENTUIN ARTIS Bg droog vriezend weer mogen de chimpansees in Artis hun hokken uit, maar niet meer ongekleed. Zg hebben keurige kruippakjes gekregen, welke aangetrokken worden wanneer het te koud wordt om ongekleed rond te lo pen. De pakjes zijn nu aangemeten en wanneer het droog en niet te mistig is kunnen de chimpansees genieten bui ten hun hok. De oppaster heeft een handje geholpen bg het passen, terwgl een der ongeklede apen toekijkt. LEDENVERGADERING VER. CHR. NAT ONDERWIJS In haar schoolgebouw aan het dr Slo- temaker de Bruïneplein hield de Ver. voor Chr. Nat. Schoolonderwijs giste renavond haar jaarlijkse ledenvergade ring. Na opening van de vergadering en het voorlezen van notulen en jaarver slagen met betrekking tot de financiële toestand der vereniging werd overge gaan tot bestuursverkiezing. In de vacature, ontstaan door het be danken van de heer A. Gerritsen werd gekozen de heer W. A. Hasselaar, ter wijl in de plaats van de heer J. E. van Schuppen, die naar het buitenland ver trok, gekozen werd de heer J. Meijer. t MEESTER IN DE LETTEREN DIJKSTRA is in derdaad een mees ter in het maken jz Roomboter- letters. Je zou haast op 't verlanglijstje zet ten, dat er iedere maand maar een Sinterklaas moest komen. En de letter» van DIJKSTRA!) Enthousiast roept ledereen: Ha gebak van DIJKSTRA! De raadszaal bleek veel te klein voor het grote aantal belangstellenden dat Vrijdagavond aanwezig was bg de in stallering en eerste bijeenkomst van het Veenendaals Jongerenparlement. Burgemeester Bakker verklaarde in zgn installatie-rede overtuigd te zgn van de waarde van een Jongerenparle ment. De burgemeester kon zich voor stellen dat vooral ouderen voor dit par lement sceptisch de schouders opha len, met de gedachte van: wat willen deze jongelui en wat verbeelden zij zich wel. Spreker was dan ook van mening dat het Jongeren-parlement zichzelf een plaats in de Veenendaalse samenleving zal moeten veroveren. SGP EN VVD OOK VERTEGEN WOORDIGD In zijn rede zei burgemeester Bakker nog: Het is uw doel de staatkundige vraagstukken te behandelen, zoals die zich voordoen in gemeentelijk-, provin ciaal-, nationaal- en blijkens het onderwerp, dat hedenavond in behan deling komt zelfs in internationaal verband. Bij vele jongeren is een absolute on verschilligheid ten aanzien van de vraagstukken der staatkunde. Dit acht ik zeer betreurenswaardig. Men kan niet volstaan met critiek op Kamers, Staten en Raden. Als men de gang van zaken in de vergaderzalen dier colleges onjuist vindt, kan men alleen langs de politieke weg daarop in vloed uitoefenen. Critiek oefenen en werkeloos toezien is onbehoorlijk voor kiesgerechtigden. Meeleven en meewerken maakt de cri tiek milder en helpt, op bescheiden plaats, meebouwen. Politieke scholing behoort ieder bur ger, die verantwoordelijkheidsbesef heeft, na te streven naar de mate van zijn kracht, tijd en omstandigheden. U hebt grote belangstelling voor po litieke vraagstukken. Binnen de kring van de politieke partij, die U het meest bevredigt, hebt U onder elkaar een Jon- gerenclub, die studeert en debatteert en U tracht Uw kennis, Uw inzicht en Uw fundering op politiek terrein te ver beteren. En nu komt U, van verschillende po litieke kleur, samen om in de vorm van een parlement, allerlei vraagstukken samen te behandelen, daarbij in debat de degen kruisend en wellicht ook, om bij meerderheid van stemmen, besluiten te nemen. De discussie is belangrijk, de decisie niet. immers* zij mist alle uitwerking in de practijk. Het lijdt geen twijfel of dit .nieuwe werk is voor U allen belangrijk. Al is het niet altijd waar, dat uit de botsing der meningen, naar een Frans gezegde, de waarheid voortkomt, wèl zal die botsing Uw verstand scherpen, TERAARDEBESTELLING M. VAN SCHUPPEN Hzn. Onder enorme belangstelling had Maandagmorgen op de algemene be- graaafplaats te Veenendaal de teraarde bestelling plaats van het stoffelijk over schot van de heer Marinus van Schup pen Hzn., één der oprichters van de Rit meester Sigarenfabrieken, die Donder dagavond in de ouderdom van 86 jaar was overleden. Aan de ingang van het kerkhof aan de Munnikenweg stond een zeer groot aantal personen te wachten om zich bij de lange stoet aan te sluiten. Daaronder waren bijna alle Veenendaalse fabri kanten, deputaties van verenigingen, het Gemeentebestuur van Veenendaal enz. In de stoet liepen voorts nog mede alle chefs, afdelingschefs en een zeer groot aantal getrouwen, die meer dan 40 dienstjaren bij de Ritmeester achter de rug hebben. Ook de publieke belangstelling rond de groeve was zeer groot. Aan de groe ve werd het woord gevoerd door ds A. Vroegindewey, Ned. Herv. predikant. Hij kenschetste de overledene als een zeer markante figuur in Veenendaal, een christen van de daad en een chris ten volgens de belijdenis, die zijn naaste lief had en die zich een kind van God kon noemen. Nadat de kist in de groeve was neer gelaten, las ds Vroegindewey de Ge loofsbelijdenis voor en eindigde met het uitspreken van het Onze Vader. De heer F. van Schuppen, oudste zoon van de overledene, dankte namens de familie voor deze grote belangstelling en de vriendschap aan zijn overleden vader bij zijn leven betoond. Het was naar de wens van de over ledene een eenvoudige begrafenis, zon der sprekers en zonder bloemen, zoals ook zijn leven eenvoudig geweest was. Door al zijn eenvoud was hij bemind, niet alleen bij zijn personeel maar bij alle Veenendalers. Veenendaal verloor in de overledene één van haar beste in- LEEFTIJDSGRENS INSTUIF- AVONDEN 14 JAAR EN OUDER Van de zijde van de Herv. Evang. Ver. „Sola Fide" werd ons verzocht het volgende onder de aandacht van belang stellenden te brengen. Het steeds toenemende aantal jonge ren dat de wekelijkse instuif-avonden op Zondagavond in het gebouw aan de Eikenlaan bezoekt, maakt het noodzake lijk dat in 't vervolg aan de leeftijds grens voor deze avonden, n.l. van 14 jaar en ouder, strenger de hand zal moeten worden gehouden. Ouders van kinderen beneden deze leeftijd worden verzocht hieraan mede te willen werken door deze kinderen thuis te houden en zodoende te helpen teleur stelling te voorkomen. Daar het benodigde spelmateriaal nog steeds niet voldoende is, verzoekt men ons tevens een beroep te doen op ieder die eventueel een gezelschapsspel, als dambord, schaakbord, sjoelbak enz. voor deze avonden beschikbaar heeft. Men kan zich vervoegen bij de concier ge van het gebouw (telefoon 002). Uw inzicht verruimen èn U prikke len tot gedegen studie. U zult een steeds groter terrein van studie ontdekken en in edele wedijver gaat U trachten steeds beter in staat te zijn tot het „spreken met de vijand in de poort". In elkaar moet U natuurlijk nooit vijanden zien, maar U zult uiteraard wel van verschil van inzicht over za ken blijk geven. Dat behoort ook wel tot het wezen der parlementaire arbeid. En die zaken zullen heus niet alleen van materiële aard zijn, maar ook gees telijk. Na de eigenlijke installatie-plechtig heid was het voorzitter, de heer F. P. Stal (KVP), die mededeelde dat naast de A.R.; C.H.U.; P.v.d.A. en S.G.P. ook nog een vijfde groep, n.l. de V.V.D. zit ting zal nemen. Thans hebben in het Jongeren-parle ment zitting voor de AR mej. L. Brou wer en de heren S. Diepeveen en B. Vrieling; voor de CHU mej. M. Boers en de heren J. Turkesteen, voor de KVP mej. L. Wildeboer Schut en de heren H. Epskamp, F. P. Stal, en G. de Wit; voor de PvdA mej. R. Veenendaal en de heren G. Middendorp, P. Scholten en H. van Dijk en voor de SGP de heren Aalbers en Valkenburg. Gezien het enthousiasme van de po litieke Jongerenorganisaties voor dit parlement, aldus de heer Stal, zien wij voor deze nieuwe instelling de toekomst met vertrouwen tegemoet. Spreker bracht dank aan het college van B. en W. voor de medewerking, o.a. door het beschikbaar stellen van de raadszaal als vergaderruimte en ook voor de be langstelling welke uit de aanwezigheid, ook van de wethouders A. Middelhoven en Ant. de Ruiter bleek. HET PLAN SCHUMAN Het was de heer P. van Ojik (CHU) die vervolgens een uitvoerige lezing hield over de inrichting en bedoelingen van het Plan Schuman, dat de weste lijke Europese landen wil verenigen in de z.g. Kolen- en Staalgemeenschap, waardoor de kolen- en staalproductie en de afzet daarvan gezamenlijk gere geld kan worden. Een en ander met het uiteindelijk doel om naast het west- Europese bolwerk, ook een economisch krachts-centi-um op te bouwen tegen de grootmachten van Rusland en Amerika Hiermee zal de zaak van de wereld vrede ten zeerste gediend zijn. Aan de orde werd gesteld ook de vraag in hoeverre de aangesloten lan den hun souvere'miteit moeten aantas ten om de in het Plan Schuman beoog de Europese integratie te bereiken, en of de voordelen wel opwegen tegen het prijsgeven van de souvereiniteit in dit opzicht. Nadat de voorzitter daartoe gelegen heid had gegeven, was het de heer S. Diepeveen (AR), die o.a. de vraag stel de welke de argumentering was van met name de socialistisch partijen in de ver schillende betrokken landen. Hoe kan het dat de socialisten in Engeland en Duitsland tegen het plan Schuman wa ren. Temeer waar wij hier toch te doen hebben met een socialistische gedachte en ook met geleide economie. En aan dit laatste knoopte hij nog vast dat geleide ecoftomie te veroordelen is omdat dit gepaart gaat met beperking van de geestelijke vrijheid. Deze vraag richtte de heer Diepeveen eigenlijk meer tot de P.v.d.A.-fractie, en zo kon het in het Veenendaalse Jonge renparlement gebeuren dat de P.v.d.A.- fractie, bij monde van de heer G. Mid dendorp, het standpunt en de beweeg redenen van de Engelse Labour Partij (Zie verder pag. 2) WAGENINGEN. Mr A. C. van den Brand, totnutoe plaatsvervangend kan tonrechter te Wageningen, heeft dezer dagen zijn benoeming tot kantonrechter alhier ontvangen. Dinsdag 1 December zal hij in het kantongerechtgebouw als zodanig worden geïnstalleerd. BENNEKOM. Alhier zal door de N.V. Bouwkas voor Nederl. Gemeenten een bejaarden-centrum worden ge bouwd. SCHERPENZEEL. Zeven jaar gele den kreeg de Scherpenzeelse heer G. R. een Sinterklaasgeschenk dat hij niet kon gebruiken en hij stelde het be schikbaar voor een verloting waar de heer Van E. het won. De heer Van E. had er ook niet veel aan en het ge schenk kwam terecht bij weer een andere verloting. Hoe toeval wilde dat eerstgenoemde heer G. R. het won. Weer werd het ter beschikking gesteld door de heer R., en de heer P. was de ge lukkige. De heer P. wist er blijkbaar evenmin raad mee en het bewuste ge schenk kwam terecht bij een derde ver loting. Laat G. R. het nu weer gewon nen hebben. Sinterklaas is weer in het land en mogelijk kan die de heer G. R. nu van de narigheid afhelpen WAGENINGEN. Voor de Arnhemse politierechter stond de 45-jarige Wa- geningse brigadier van politie R. Z. terecht wegens mishandeling van een arrestant. De brigadier zou een klap hebben uitgedeeld en zijn arrestant de stropdas in stukken gescheurd. De politierechter zal vandaag vonnis wij-

De Vallei | 1953 | | pagina 1