Slecht verzorgde handen schaden uw uiterlijk &8 DE VALLEI Rhenen KOLOM VOOR DE VROUW Voor de Jeugd van *^Breeck TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 4 DECEMBER 1953 No. 48 ONZE SINT NICOLAAS- OPSTELWEDSTRIJD Plannen van IJsclub „Rhenen" Mooie ogen zijn een kostbaar bezit Indrukwekkende lezing over de hedendaagse jeugd Hoe denkt U over de politiek? Antwoord: „rotzooi" FEUILLETON Verschijnt als bijlage van het streekblad DE VALLEI Onder redactie van TANTE JOS Correspondentie te richten aan Tante Jos, p/a Parallel weg 10. Veenendaal. BESTE NEVEN EN NICHTEN! Ja, we hebben al heel wat opstellen ontvangen hoor. Maar het moet er toch nog wel wat meer worden. Ik stel me zo 0f) n voor dat er nog verschillende neven en fyC nichten van ons zijn die toch ook een ec" prijs willen winnen. Totnogtoe waren het meest meisjes die een opstel in stuurden. Kom jongens, waar blijven jullie? Laat eens zien dat je het ook kunt. Zoals je weet heb je nog tot Dins dag 8 December de tijd om je opstel te maken, maar op die dag moet het dan binnen zijn hoor. Doe je best, je hebt nog alle kans. In ons krantje van volgende week worden de prijswinnaars bekend ge maakt en ook de prijzen die zij gewon nen hebben. Verder zijn wij nog van plan om een of twee van de beste op stellen in ons krantje op te nemen. Dus niet vergeten, voor of op Dins dag moet je het Sinterklaas-opstel in sturen aan Tante Jos, p/a. Parallelweg 10, Veenendaal. Hebben jullie ook al de klomp of een schoen gezet? Ik wel, maar ik heb er nog niets in gevonden. Nu hoop ik op morgen, 5 December. De goede Sint zal mij toch niet vergeten? Ik ben erg be nieuwd, zoals ik ook benieuwd ben naar wie de prijzen van onze opstelwedstrijd zullen winnen. Allemaal de hartelijke groeten en tot de volgende week. TANTE JOS. •uauioq ap joop lufiqos ueeui ap arz g '(pu 'qns 'jbbs) SBBiqaa^uis 'I :«aSmssoido 7 Dec.: 8 Dec.: 11 Dec.: 12 Dec.: 13 Dec.: 20 Dec.: ONZE JARIGEN Marion van Dorland, V'daal; Nelleke v. d. Kuinder, V'daal; Hennie Schuilenburg, V'daal; Petrus van Limbeek, V'daal; Eefje Diepeveen, V'daal; Gijsbertus Blankestijn, Elst; Peter de Ruiter, Veenendaal; Riekje van Ingen, Elst. Deze keer kunnen wij het ontvangen zilverpapier e.a. verantwoorden van: Ali en Henkie van de Scheur, Elst; Hennie Schoeman, Veenendaal; Truusje van Haeften, Veenendaal; Hennie van Engelenburg, Veenen daal. CORRESPONDENTIE Maartje van Eden, Veenendaal. Van harte welkom in onze kring van neven en nichten Maartje. We hebben je in ons grote familie-boek ingeschreven hoor. Enig hoor, dat opstel van je. Daar heb je slag van zeg. Schrijf je mij nog eens wat over je zelf en over thuis en zo. Echt doen hoor, Maartje. Veel plezier met Sinterklaas. Komt hij bij jullie nog op bezoek? Dag nieuwe nicht. Hoor ik dan nog eens wat van je? Hartelijke groeten van je T. J. NIEUWE RAADSELS 1. Mijn geheel bestaat uit elf letters en vormt de naam van een graag ge ziene gast. 1, 10 9, 6 is een meisjes naam; 11, 8, 2, 7 ander woord voor mod der; 3, 5, 4 gebruikt een visser. 2. Neem uit de volgende zinnen net zoveel woorden als tussen de haakjes is aangegeven en vorm daarmee het begin van een bekend liedje: Ik zie ik zie, wat jij niet ziet (1); Loop naar de maan (2); Hij schijnt een aardige jongen (1); Soms zie je door de bomen het bos niet meer (3). prikkelbaarheid. Ouders moeten zor gen, dat de kinderen eerbied voor hen hebben. Kinderen hebben vaak geen begrip voor de ouderen of voor elkaar en zijn niet in staat om zich in de ge voelens van anderen te plaatsen. Het kind zoekt een houvast, het liefst in de idealen, die het kan nastreven. Het kind trekt zich op aan de persoon die het vereert, waarvan de houding zeer be langrijk is. De verering heeft een posi tieve zijde. Veel hangt af van de goede voorlichting, die er op gericht moet zijn om het kind de spanningen af te leren, o.m. het sensatieleed. Veel pubers heb ben moeite zich te beheersen. Het mo tief om groot te willen zijn weegt fwaar. Innerlijk leeft er dan meer als e omgeving denkt. Achtereenvolgens behandelde de heer Anema de puber ten opzichte van het religieuze leven en het sociale leven. In de puberteits jaren voelt de jeugd zich aangetrokken tot jeugdgroepen en zoekt zijn eigen lei ding. Grote verantwoordelijkheid be rust dan bij de jeugdleiders. De jeugd- vorming dient om de jonge mensen op te kweken. Jeugd en toekomst zijn nauw verbonden. In dit verband behandelde spr. het probleem „Grote stadsjeugd plattelands jeugd" op overtuigende wij ze. Hierin spreekt de gezinsverhouding, godsdienstig leven en verhouding tot de andere sexe een grote rol. Als oorzaak noemde spr. geen deskundige voorlich ting, gebrek aan goede jeugdleiders en leidsters. Grote sensatie pakt de jeugd, hetgeen blijkt uit het bezoek aan dancings, ca- fé's, bioscopen, lunaparken etc. Helaas, onze volksgemeenschap gaat zich met de jeugd bezig houden als het te laat is. Hiervan getuigen de jeugdgevange nissen. Instellingen zoals jeugdherber gen, clubhuizen, recreatieoorden en vrije tijdsbesteding onder deskundige leiding, moeten er komen, terwijl het onderwijs krachtig moet medewerken om de jeugd te wijzen op de goedé in stellingen. Spr. zeide: de hulp van de overheid is te gering. Alle landelijke jeugdraden hebben gebrek aan goede jeugdleiders. Het gezin is de instelling waarin het kind rijp wordt; de school, waarin de rijpwording zich voltrekt en deze moet geven de scheppende activiteit en niet te vergeten: De opgroeiende jeugd vraagt om spel, arbeidsvreugde en be grip. Het Bronnenboek, samengesteld door experts maakt ons ontstellend. De jeugd wordt niet begrepen. In Rhenen werd o.m. de vraag gesteld: Hoe denkt U over politiek? Het antwoord luidde: „rotzooi". Sexuele omgang vóór het huwelijk, aldus de serieuze rapporten, bestaat voor 95 °/o. Meisjes zijn bang, dat zij er op overschieten. De jongens zijn veelal de schuldigen. Zij hebben geen bewust gebruik van hun vrije tijd. Spr. wees op de funeste invloed der gehuwde mannen en vrouwen in de fabrieken ten aanzien van de jeugd. Het Bronnenboek, waarvan ieder Kamerlid een exemplaar in het bezit kreeg, is één grote aanklacht! Het geeft een beeld van geestelijke armoede, on macht van de leiding van Kerk en Maatschappij. De huidige slechte sa menleving kunnen wij de jeugd niet verwijten. Gelukkig zijn er nog jeugd groepen, doch de leiders moeten hebi- ben: ruimte en materialen. Wij volwas senen moeten door ons leven waarde geven aan het leven van de jeugd en een groot offer durven te brengen, op dat de jeugd weer in ons kan geloven. Na de pauze werd van de gelegenheid om vragen te stellen een ruim gebruik gemaakt, waarop de heer Anema op overtuigende en begrijpelijke wijze ant woord gaf. Een avond, die om herha ling vraagt. Aan het einde bracht de heer Van den Brink de dank van de directie over voor het gebodene en voor het opvoe dende en culturele werk, dat door de leden en vooral door de regisseur, voor de gemeenschap in het algemeen en voor de NBM-leden in het bijzonder wordt verricht. Namens de directie werden bloemen aangeboden. Daar deze toneelafdeling thans tien jaar bestaat, bracht de heer Van Dam hulde aan deze club voor alles wat in deze periode werd gepresteerd. De heer Drost en enkele leden, die de volle tien jaren lid zijn geweest werden extra gehuldigd. Alle leden kregen een klein souvenir. Het was een buitengewoon geslaagde avond, die door een zeer gezellig bal werd gesloten. In hotel „Het Wapen van Rhenen" kwam de IJsclub „Rhenen" Zaterdag middag in algemene ledenvergadering bijeen, voor welke bijeenkomst van de zijde der leden grote belangstelling be stond. Het overzicht van de secretaris was optimistisch. Er meldden zich vele nieuwe leden aan. Gedurende een week werd een baan geëxploiteerd op het Kleigat aan de Cuneralaan, hetwelk op contract was gepacht van de eigenaars. Hoewel het ijs in niet al te beste con ditie was, doordat er reeds op gereden was, toen de baan nog niet was open gesteld, hebben de leden en ook de niet-aangelotenen bij de vereniging, hun hart kunnen ophalen. Door het invallen van de dooi op Zaterdagochtend werden de verwachte inkomsten uit het week end gemist, hetgeen tot gevolg had, dat er een gering exploitatie-tekort ont stond. Het financieel verslag toonde aan, dat de IJsclub financieel nog steeds op een gezonde bases staat. Uitvoerig werden daarna de plannen voor deze winter besproken. Hierbij do mineerde wel het in principe genomen besluit tot aanschaffing van een gemo toriseerde rolbezem, annex sneeuw- schuif. De firma, die dit mechaniek zal leveren, zal echter eerst op de baan ko men demonstreren, waarna pas defini tief al of niet tot aankoop zal worden overgegaan, temeer daar het hier een uitgaaf betreft van bijna tweeduizend gulden. Op aandringen van de vergadering werd besloten de toegangskaarten te vergroten en het mogelijk te maken, dat deze zichtbaar worden gedragen. RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het postkantoor te Rhenen en het daaronder behorende ambtsgebied werd gedurende de maand November 1953 ingelegd ƒ22.527,20 en terugbetaald ƒ24.388,41. Het laatste door het kantooi uitgegeven boekje draagt het nummer 8976. TIEN JAAR N.B.M.-TONEEL Voor een uitverkocht Junushoff in Wageningen speelde de afdeling Rhe nen van de NBM-Personeelsvereniging Maandagavond „Een baby van 1000 we ken", een klucht in drie bedrijven van Hans Nesma, onder regie van de heer Joh. Drost. De heer G. van Dam sprak het ope ningswoord en heette daarbij in het bijzónder welkom de vertegenwoordiger van de NBM-directie de heer G. v. d. Brink uit Zeist, de loco-burgemeester van Wageningen en vertegenwoordigers van zusterbedrijven. Het stuk is door de toneelgroep goed gespeeld. Daverende lachsalvo's waren niet van de lucht. Extra vermelding van een der spelers zou niet op z'n plaats zijn, daar ze allen de zeer sterk uiteen lopende karakters van de personen uit deze klucht zeer goed hebben uitge beeld. VIER NBM-FUNCTIONARISSEN KONINKLIJK ONDERSCHEIDEN Niet minder dan vier NBM-functio- narissen tegelijk werden Dinsdagoch tend ten gemeentehuize van Rhenen namens Hare Majesteit Koningin Ju- Hana door de Burgemeester Jhr. mr L H. F. M. Bosch ridder van Rosenthal gedecoreerd met de Ere-medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Het waren achtereen volgens S. van de Vliet, Bantuinweg 13. 50 jaar in dienst van de NBM; J. A. de Rooder, Vogelenzangweg 31, 40 jaar in dienst; A. Vonk, N. Veenendaalseweg 26, 40 jaar in dienst en A. Meijer N Veenendaalseweg 28, eveneens 40 jaar in dienst van genoemde maatschappij. De plechtigheid vond plaats in de raadzaal* waarbij tegenwoordig waren de echtgenoten van de jubilarissen, als mede wethouder W. Klaassen, de ge meente-secretaris de heer Th. v. d. Wil- lik en van de zijde der maatschappij de directeur de heer E. D. Klinkert en de heer Schram. Nadat de Burgemeester in het alge meen de. betekenis van deze onderschei ding had uiteengezet, sprak de hee: Klinkert zijn personeelsleden en wel tot ieder persoonlijk, in hartelijke be woordingen toe. Hij prees hun uitmun tende eigenschappen en wees er op, dat zij zich hebben doen kennen als trou we, hoogst eerlijke en fatsoenlijke werknemers. BIGGEN MARKT Op de Veenendaalse biggenmarkt wa ren Dinsdagmorgen 75 biggen aange voerd. De handel was traag. Prijzen van 34.- tot 45.- per stuk. Handen, die de hele dag bezig zijn, hebben geregeld wat verzorging nodig, willen ze jong en aantrekke lijk blijven. Gewoonlijk echter zijn ze het meest verwaarloosde onder deel van het uiterlijk. In beeldhouwwerken en op schilde rijen kan men vaak getroffen worden door de prachtige expressie, die er van de handen uitgaat. Zo moeten wel een belangrijk onder deel van ons lichaam zijn, wil er zo'n ontroering door kunnen worden opge roepen. Is dat alleen al niet niet voldoende om de nodige aandacht aan de handen te besteden? Maar waarlijk niet alleen omdat de kunstenaar er zijn ziel en zijn zaligheid in kan leggen, evenzeer omdat een paar verzorgde handen altijd pret tig aandoen, omdat het mooist toilet te niet wordt gedaan door gebroken na gels, slordige nagelriemen en een ruwe' huid. Massage is een belangrijke zaak voor de hand. Men stimuleert er de bloeds omloop door, waardoor men op een voudige wijze huidirritatie voorkomt. Dit masseren gebeurt met wat olie, een vette crème, lanoline-crême of hand gelei. Als men de vingers heeft ingevet, masseert men met de duim en de vin gertoppen van de ene hand de vingers van de andere van de top tot de hand. Vervolgens masseert men met de duim de binnenkant, zowel als de rugkant van de hand tot aan de pols. Behalve voor het bevorderen van de bloedsomloop, is dit wrijven uitstekend voor de vorm van de hand; uitstekende knokkels kunnen op die manier voor een groot gedeelte worden weggewerkt, maar dan moet men natuurlijk geduld oefenen. Hoewel men door masseren het springen van de huid kan voorkomen, is het fout te gaan wrijven, als de huid reeds is gesprongen. Dan behoort men eerst te wachten, tot het oppervlak volkomen gaaf is. Een andere manier om de bloedsom loop weer in goede banen te krijgen en ook om transpiratie de klamme handen te voorkomen, is het nemen van wissel baden; de handen afwisselend, dus in een kom heet en in een kom koud wa ter. Als men dit tot drie keer toe heeft herhaald, wrijft men ze met een ruwe handdoek volkomen droog en vet ze daarna in met een vette crème. Wie last heeft van rode handen (ze staan zo vreselijk ongezellig, en hebben zo erg het accent van de arbeid, welke we dagelijks verrichten) moet ze eens geregeld inwrijven met kamferspiritus, of met kamferspiritus en glycerine of glycerine en rozenwater. Dat zijn een voudige en goedkope middelen, waar mee men echter ten zeerste gebaat kan zijn. Vergeet voorts bij deze huidverzor ging de nagels niet. Wie op een be schaafd uiterlijk is gesteld, laat de ran den niet te lang groeien en vijlt ze zacht gebogen bij. De nagelriemen kan men het beste met een bokkenpootje terug duwen; wie aan de riemen knipt, krijgt later spijt, want ze gaan inscheuren en ze worden pijnlijk. Overigens behoeft dit alles niet zo veel tijd te kosten. Eén goede beurt per week, 's avonds invetten en de haakjes van de nagels bijvijlen en uw handen zullen er uitzien om „door een ringetje te halen". 4) Nu begreep men zo langzamerhand dat er wat loos was. Er bestond lief hebberij voor het huis van Bonnerman. Manke Marinus, de kellner, die onhoor baar sluipend de notaris een tweede kopje koffie bracht, talmde zo lang mogelijk, want ook hij ving de sfeer in het zaaltje. Maar nadat het bod nog tweemaal verhoogd was en Bergman voor drie en twintig duizend gulden de hoogste bie der was geworden, kwam de eigenlijke veldslag: de afslag. In de pauze tussen opbod en afslag werd Bergman van alle kanten ge plaagd. Tal van adviezen werden gege ven omtrent de toekomstige bestem ming van het huis, van snoepwinkel of tot tehuis voor ouden van dagen toe. Ieder wilde een borreltje met hem drinken wanneer hij straks z'n plok binnen had, en Bergman grinnikte maar zo'n beetje. Achter in de zaal zat Korstiaan van Vueren en praatte met de oud-ontvan ger over de prijzen. Zijn gezicht was on bewogen als altijd. Nadat Manus zich met een kopje kof fie (als hij met de notaris was, dronk hij nooit iets sterkers) nieuwe moed had ingedronken, kwam de afslag. Nou, daar gaat het huis van Bon nerman kondigde Gertjan Greep, de gepensionneerde brievenbesteller die geen veiling miste, aan. Zeg maar het huis van Bergman Ogen zyn, behalve de zo vaak bezon gen spiegels der ziel, de camera, waar mee ge zelf de wereld bekijkt. Het is zaak er zuinig op te zijn, op dat ze lang mooi blqven en nog langer dienst doen. „Dat meisje heeft zulke mooie ogen", wordt vaak gezegd, „ze staan zo helder en ze hebben zo'n diepe glans' en op slag wordt iedereen jaloers en wil ook mooie ogen hebben, maar niemand weet, hoe hij die krijgen moet. Ten ein de raad druppelt men er dan een glans middel in en het resultaat is een paar koortsachtige kijkers, die bovendien meestal nog pijnlijk zijn ook. Willen ogen lang goed en mooi blij ven, dan hebben ze bescherming nodig. En daaraan ontbreekt het in de meeste gevallen. Bijna elkeen laat één keer per jaar of per half jaar zijn gebit contro leren, maar er zijn slechts weinig men sen, die op de gedachte komen om ook de ogen eens aan een geregelde controle te onderwerpen. Een bril dragen behoeft helemaal niet lelijk te zijn. Dat bewijzen wel de stands voor de brillenshows, die op vrijwel elke huishoudbeurs, welke wordt gehouden, aanwezig zijn. Er zijn hele theorieën ontwikkeld over het vraagstuk van de „mooie" bril, waarbij vorm en kleur van montuur en glazen niet alleen met het gezicht, het haar en het type harmoniëren, maar de drager of draagster zelfs platteren, omdat een bril aan een uitdrukkingsloos gezicht vaak een zekere expressie geeft. Dus: een bril dragen, als het nodig is, voorkomt rimpels, zenuwtrekken en houdt de ogen helder. Bovendien is het helemaal geen stelregel, dat wie een maal een bril draagt, altijd een bril moet dragen. Het komt meermalen voor, dat iemand, die in zijn jeugd ge brild heeft, bij het volwassen worden zijn tweede gezicht in de koker kan laten, omdat de bril genezing heeft ge bracht. Soms kunnen de ogen pijnlijk aan doen, als men uit het donker plotseling in het felle licht komt Dit een zeer normaal verschijnsel: de ogen moeten dan even wennen aan de overgang. Wanneer die gevoeligheid echter te lang duurt, bestaat er kans, dat men een tekort heeft aan vitamine A, welke zich vooral bevindt in groene groenten, fruit, ei, lever, melk, boter en marga rine. Voldoende slaap en goed licht zijn eerste vereisten voor een paar goede en heldere ogen. En ook al beschikt men over goed licht, dan nog is het aanbe velenswaardig om niet uren achter el kaar .ingespannen te zitten werken. Het boek en het naaiwerk moeten af en toe eens opzij worden gelegd, om de ogen een paar minuten rust te geven. Houdt de ogen goed schoon, even tueel met wat boorwater,want niets staat zo onverzorgd dan onzuivere oog hoeken. Wie echter ongerechtigheden uit de ogen wil verwijderen met een ruwe handdoek of met de punt van een gebruikte zakdoek heeft het bij het verkeerde eind, want daarvan komen aleeen maar beschadigingen en tranen de ogen. Geen glanswaters in de ogen, maar wel op de toilettafel een pot vaseline en twee brandschone borsteltjes, waarvan de één wordt gebruikt om de wimpers op te borstelen en de ander voor de wenkbrauwen. Het resultaat? „Wat heeft dat meisje mooie ogen!" TWEE MILLIOEN AUTO'S Vorige week Donderdag heeft de Austin Motor Company te Birmingham haar twee millioenste een Somerset saloon 40 afgeleverd. De een mil lioenste werd in 1946 afgeleverd, veer tig jaar na de oprichting van de fa briek. Dit wil zeggen dat in zeven jaar tijds een millioen auto's zijn gefabri ceerd. In die tijd heeft Austin meer dan 230 millicen aan buitenlandse devie zen verdiend. In 1906 had Austin 270 arbeiders in dienst, die per jaar 120 auto's produceerden. Thans heeft de fabriek 19.000 mensen in dienst en fa briceert zij 200.000 wagens per jaar. vond Rijkelijkhuizen en er werd weer algemeen gelachen. Bergman knipoogde en zei niets. Manus rees op. Het perceel is ingezet op drie en twintigduizend gulden. Ik zet er vijf tienduizend boven en pas op je mijnen. Vijftienduizend guldenveertien dertientiennu bereikte de spanning haar hoogtepunt negen, acht, zeven, zes, vijf, vier en half, vier. drie en half, drietwee en half tweeduizendzeventienhonderd vijf. Ja! klonk het eensklaps duide lijk door de zaal. Ieder had de stem van Geerdes herkend. Bergman werd door z'n buren gefeliciteerd. Hij had toch maar een fijne neus. De notaris wenkte de makelaar naar het tafeltje. Er werd even gefluisterd. Het perceel is verkocht voor vier en twintig duizend zeven honderd vijf tig gulden. De heren worden bedankt! Een klap met de hamer. De veiling was afgelopen. Er bleven nog wat bezoekers plakken in de gelagkamer. De veiling was het onderwerp van alle gesprekken. Wat zou er met het pand gebeuren? Wie zou er in komen? Wat zouden ze er mee doen? Hamerlink, die even gewacht had en Geerdes had aangeschoten, kwam nu de gelagkamer binnen. Heeft ie 't voor zichzelf gekocht? vroeg Rijkelijkhuizen de aannemer. Nee, qq antwoordde Hamerlink. ZOMERNIEUWS 1954 De katoenplantages zullen er wel bij varen, zoveel katoen als er volgende zomer zal worden gedragen door vrou wen en meisjes over heel de wereld. Terwijl wij onze haarden en kachels nog eens terdege oppoken, om het bin nenskamers toch maar zo warm en ge zellig mogelijk te maken, zijn de fabri kanten al druk in de weer om zich voor te bereiden op de zomer van het vol gende jaar. Er worden stoffen onderzocht en be keken, patronen uitgezocht en modellen ontworpen, maar voorlopig komen die alleen onder het oog van de wel zeer ingewijden. Ze laten geen plaatje los, de groten van de modewereld, en het enige, dat men met veel moeite te zien krijgt, is een snippertje stof. En daar over willen wij u iets vertellen. De meeste snippertjes zijn van ka toen en dat betekent dus, dat katoen het volgend jaar een nog groter plaats in de garderobe zal innemen, dan het dit jaar al heeft gedaan. De hoofdkleur is rose, in schakeringen van uiterst bleek-rose tot een donker-roserood, maar slechts heel hélden is het werke lijk vuurrood. De katoentjes zijn heel vaak versierd met een donkerder tint fluwelen band. Motieven/» die het uitstekend zouden doen op behangselpapier in rose, ho- ningkleur en notenbruin, worden hori zontaal op de stoffen gedrukt. Het staat niet eens zo gek, evenmin als de grijs getinte munten en de witte ruiten in diamantvorm, die op een rose onder grond de materialen versieren. Eigenlijk is alles, wat we hebben ge zien vrij simpel, net goed voor zo'n ka toenen lapje en het mag pleiten voor de uitvoering van deze ideeën, dat koning in Elisabeth II niet geaarzeld heeft zich van enkele toiletten van dit eenvoudige materiaal te voorzien, ten behoeve van de grote reizen naar Zuidelijker oor den, welke zij is aan het ondernemen. Het enige, dat we willen hopen, is, dat er nu geen kilometers van de op de zelfde wijze bedrukte stof op de markt komt, zodat we volgend jaar niet om de twee meter op hetzelfde patroontje worden vergast, als we eens aan de wandel geraken. MARIANNE VAN LOON Wat betekent kuku? wilde Gert jan Greep weten, die er in geslaagd was van Bergman een borreltje los te peute ren. Dat betekent: in opdracht van een ander verduidelijkte de aannemer. Dan weten we dus nóg niks con stateerde de oude. Net zo je zegt bevestigde Rijke lijkhuizen. We zullen moeten af wachten, man. Je zult het wel zien als het zover is. HOOFDSTUK IV CONCURRENTIE Wat er met het huis van Bonnerman ging gebeuren, bleef niet lang een ge heim. Want reeds een week later werd er een schutting voor gezet. En wat er achter die schutting gebeurde Tijdens de dagelijkse zitting van „De Oude Garde" in het hoekje bij de schouw, werd het geheim onthuld. Me neer Hij zeiendoorn de wethouder, trok een vreselijk geheimzinnig gezicht, alsof hij in 't diepst vertrouwen staats geheimen wereldkundig maakte, toen hij 't antwoord gaf op de vraag, die zo ongeveer geheel Breeck beroerde. Maar er was nog iets anders in 't ge zicht van de waardige wethouder, dan alleen gewichtige geheimzinnigheid. Hij was niet op zijn gemak. In het huis van den gehangene spreekt men niet van de strop, zo wist hij, en het was niet leuk om in het huis van Korstiaan van Vueren, de gérant van „Het Wapen van Breeck" te gaan vertellen dat hij er een concurrent bij kreeg Want zo was het inderdaad. Het zou trouwens niet lang duren of heel Breeck zou het weten. Tja zei meneer Hij zeiendoorn met een schuinse blik naar de tapkast, waarachter Korstiaan, als immer, stond te staren, schijnbaar in het oneindige en zonder iets te horen d'r komt een ehrestaurant in. Nou klonk meteen de scherpe Uitgaande van de Ned. Prot. Bond werd in hotel Het Wapen van Rhenen een lezing belegd, alwaar de heer G. U. Anema, hoofd van de ULO, sprak over „De hedendaagse jeugd", waarvan de stof ontleend werd aan het dit jaar bij de Staatsdrukkerij verschenen Bron nenboek, betreffende de maatschappe lijke verwildering van de jeugd. Dat dit onderwerp zeer actueel is, bleek wel overduidelijk uit de grote opkomst. Spreker wees er op, dat de heden daagse jeugd vol problemen zit. Het is de taak der psychologie om de jeugd te leren kennen en tot steun te zijn. De heer Anema wees op het verschil, tus sen dat, wat de jeugd doet, en zo als wii dat wensen. De jeugd is een mens in zakformaat. Het kind staat in de we reld geplaatst en wij moeten ons aan hem kenbaar maken. Met voorbeelden haalde spreker aan de diverse vormen, waarin wij tot het kind moeten optre den. Op wel zeer onderhoudende wijze besprak spreker de moeilijke tijd der puberteit, waarin het leven in al zijn volheid op het kind aanstormt. Dan is het zaak om het kind te helpen bij het bepalen van een keus. Sprekende over de verhouding tussen ouders en kinde ren zeide spr., dat een verkeerde ver houding kan leiden tot ontsporing. In de puberteitsjaren treden zowel biologi sche als psychiatrische verschijnselen naar voren, hetgeen in verband staat met de geslachtelijke rijpwording. Het opgroeiende kind loopt over van vitali teit, ontevredenheid, verslaving, ont spanning etc. In geestelijk opzicht wor den er hoge eisen gesteld. In de puber teit heeft het kind het moeilijk, de ouders hebben de plicht hun kind voor te bereiden. Het kind wordt prikkel baar, voelt zich op momenten ongeluk kig en zoekt de eenzaamheid. Meisjes worden dan aanstellerig, jongens krij gen impulsieve vlagen, zoeken het la waai en getuigen van zintuigelijke stem van Sartorius heb ik dat van het begin af niet gezegd? 't Is er prachtig punt voor en 't wordt trou wens tijd dat er wat leven in de brou werij komt. De anderen keken schichtig naar Van Vueren, maar Korstiaan vertrok geen spier, als had hij niets gehoord. Meneer Geerdes,. de makelaar, hakte de knoop door. Wat zeg jij er wel van, Kors? Voor jou niet zo leuk, hè? Een concur rent vlak tegenover je! Ja, wat ons be treft, hoef je je geen zorg te maken. Al krijgen we daar fluwelen troonzetels en gouden borden, ze krijgen ons toch uit het Wapen van Breeck niet weg. Maar met de touristen en de vergaderingen en zo Korstiaan veegde met een doek de tapkast schoon, die al lang blonk als een spiegel. Ja, kijk es heren zei hij op zijn gewone bedachtzame manier ik heb al gezegd, als iemand er een boterham in ziet, waarom zou hij 't dan niet pro beren? Er zal voor ons allebei nog wel wat te verdienen zijn hier. En verder nou ja, we zullen zien, nietwaar? Concurrentie is de ziel van de negotie, zeggen ze wel es. Ze waren allemaal opgelucht toen Korstiaan gesproken had en het zo kalm opnam. Nu konden ze tenminste vrijuit verder spreken over hét onderwerp van de dag. Er komt een modern restaurant met een terras, 'n grote zaai voor toneel en bioscoop Zo, dus we krijgen hier een bios coop ook constateerde meneer Gerrit Akerdom, die niets met die nieuwer- wetsigheden ophad. Dan hoeven de jongelui dus niet meer naar Vierhou ten. Wie is de nieuwe eigenaar? in formeerde Sartorius na een slok van z'n whisky-soda. Ene Verdonck deelde Hijzelen- doorn mee. Hij woont in Rotterdam en schijnt daar ook een etablissement te hebben. Ja vulde Geerdes aan hij heeft een zieke vrouw, of een gebrekkige vrouw, daar wil ik van af zijn, en die moet naar de boskant. Daarom heeft hij dit hier gekocht. Nou, we zullen zien besloot Sar torius het gesprek en stond op. Zoals ik zei: 't wordt tijd dat er hier eens wat leven in de brouwerij komt. 't Is hier zo af en toe net een openluchtmuseum. Wat doe je dan hier? had Geer des graag willen vragen, die Breecke- naar was in hart en nieren. Maar hij zweeg. Want de heer Sartorius was rijk en Geerdes had nogal eens wat voor hem te doen. Daarom dronk hij met een nijdige slok zijn glas leeg en consta teerde dat die Sartorius, ondanks zijn spieën, toch niet je dat was. Anders zei je zoiets niet. En de anderen, hoewel ze eveneens zwegen, vonden dat ook. Marian had alles gehoord. En toen ze met haar vader die avond in de huiskamer, vlak achter de gelag kamer zat (Marinus kon 't wel alleen af, er was toch bijna niemand) vroeg ze hem op de man af: Is het waar, dat er aan de over kant óók een zaak komt? Korstiaan keek ontstemd. Zijn ge dachten hadden heel de dag om dat punt gecirkeld. Hier, in de stilte van de huiskamer, hoopte hij op rust. En daar begon dat kind er verdraaid meteen over. Dat schijnt wel zo stemde hij droogjes toe. Zo.... nou, dat ziet er dan niet best uit. Hoe bedoel je? Moet u dat nog vragen? Een mo derne zaak hier vlak tegenover op het mooiste punt van het plein? Dacht u soms dat we er op vooruitgingen? Ze zei het scherp, in verweer op haar va ders schijnbare onverschilligheid. Maar ze wist ook wel dat die onverschillig heid niet echt was. Ze keek naar zijn gezicht, zo rustig en goed, naar de rim peltjes bij z'n ogen, het gezicht van 'r. goed mens, die alleen begeerde te le ven en te laten leven, een filosoof die weigerde zich te laten opjagen door de herrie en de drukte van deze moderne tijd en die wellicht juist daarom aan deze tijd ten onder zou gaan. Haar har* deed pijn om haar vader. Ze wist: de zaak was zijn leven, al zeiden de men sen dat Korstiaan van Vueren zich var z'n zaak niets aantrok, omdat hij niet uitbreidde en moderniseerde. Hij hing aan het oude en vertrouwde, hij leefde meer in het verleden dan in de toe komst. Marian voelde een pijn in haar hart. wanneer ze naar haar vader keek en dacht aan de mogelijkheid dat hij zor gen en moeilijkheden zou krijgen. Nr reeds had ze een hekel aan de man die haars vaders rust kwam verstoren en zijn bestaan bedreigen. Wie is het? Ja, een zekere Verdok of Verdonk zei Korstiaan vaag hij komt uit Rotterdam. Wat komt hij hier zoeken? Kon hij niet ergens anders heen? Waarom hier de boel opjutten? Hij glimlachte om haar onbillijkheid, hij die van alles altijd het voor en te gen zag, die nooit fel en eenzijdig partij kon kiezen, maar altijd begrip had voor andermans standpunt. Tja, de man is toch vrij om hier een zaak te beginnen, als hij dat wil? Net zo vrij als jij en ik en ieder ander Maar daarbij, naar ik hoor, heeft hij een zieke vrouw, die verandering van luch nodig heeft, en daarom komen ze hier wonen. Laat hij met haar naar Zwitser land gaan nijdigde Marian onbe heerst. (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1953 | | pagina 3