Sport- rubrieh De gebuurten van de dijk in Achterberg Burgerlijke Stand VEENENDAAL Klein voetbalprogramma Zaterdagmiddag wordt alleen de wedstrijd Matjan—Jonathan gespeeld, welke wedstrijd vorige week door een sterfgeval werd uitgesteld. Daar er deze Zaterdagmiddag verder geen sport is (alleen de reserve-elftallen komen in het veld) zal Matjan wel op voldoende belangstelling kunnen rekenen. Want deze wedstrijd gaat om de bezetting van de bovenste plaats in de le klasse van de Afdeling Utrecht. Jonathan staat bovenaan. Matjan kan gelyk komen, maar dan zal gewonnen moeten wor den. Veenendaal 1 speelt Zondag thuis te gen Hatert. Deze Betuwse club speelt dit jaar voor het eerst in de derde klas se. Na een vrij zwak begin lykt Hatert thans meer kracht te kunnen ontplooien. Veenendaal zal dus haar handen wel vol hebben om het tot een goed resul taat te kunnen brengen. In het Veenendaal-elftal is C. Hei kamp weer als mid voor opgesteld en Henny Muller op de linksbuitenplaats. Het elftal ziet er thans als volgt uit: Doel: Cornelissen; achter: Hensen en Kanis; midden: R. Heij, C. de Kleuver en P. Muller; voor: A. Rebergen, Nelle- stein, C. Heikamp, J. Heikamp. H. Mul ler. DOVO won het protest tegen W.H.C. Woensdagavond is te Utrecht het pro test behandeld, dat DOVO had inge diend na de thuiswedstrijd tegen W.H.C. Het was 'n heel eigenaardig protest. De scheidsrechter had n.l. 2 minuten vóór de rust aan Kroesbergen toestemming gegeven even buiten de lijn te gaan, omdat hij geblesseerd was. Zonder dat iemand hem daartoe opdracht had ge geven sprong invaller Van Hal het veld in. Aangezien hij daarna een bal trapte, kon de scheidsrechter hem niet meer weigeren, zodat Kroesbergen geheel te gen zijn wil, niet meer aan het spel kon deelnemen. DOVO verloor hierdoor één van haar beste spelers en verloor ook de wedstrijd, terwijl zij met rust een 21 voorsprong had. De protestcom missie heeft nu het protest van DOVO gegrond verklaard. De scheidsrechter had geen recht om Kroesbergen te wei geren, omdat hij met zijn voorkennis buiten de lijnen was gestapt en zich niet had afgemeld. Indien aan het eind van de competitie blijkt, dat één van beide clubs nog belang bij deze wedstrijd heeft, dan zal deze wedstrijd worden uitgespeeld vanaf lVi minuut vóór rust, met een 21 voorsprong voor DOVO. ZATERDAGMIDDAGVOETBAL Triangelboys behaalde een ruime 51 overw inning in Garderen tegen de Ve- luwse Boys, terwijl ook De Merino's uit Amersfoort met de volle winst terug kwamen van S.O.V.A., al bleef het een bescheiden 32 uitslag. Tafeltennis-competitie De uitslagen van de afgelopen week van de Oostelijke tafeltennis-kam- pioenschappen was als volgt: le klasse: P.M.S. 2Treffers 2 73; Climax 1Hercules 1 73; Well Shot 3 —P.M.S. 2 55; Kolping 2—Hercules 1 4 6. 2e klasse C: Kr. en Vr. 1Ritac 1 73; D.S.S. 1—Climax 2 0—10; Hollandia 1— Climax 3 4—6; Swift 1—Ritac 2 10—0. 3e klasse C: Neveda 1—Tempo 1 64; R.T.C. 1—Kr. en Vr. 2 10—0; Climax 4 —Swift 2 3—7. 4e klasse D: W.I.K. 2—R.T.C. 4 4—6; Treffers 2—R.T.C. 4 8—2; Ritac 4—Hol landia 2 82. 4e klasse E: Neveda 2Sorry 2 46; P.I.T. 2—R.T.C. 2 2—8; Ritac 6Hollan dia 3 4—6. 4e klasse F: Treffers 1V.S.W. 3 10—0; R.T.C. 3—D.S.S. 3 10—0; Sorry 1 —Ritac 5 9—1. Climax I heeft het, zoals verwacht, tegen de koploper Union in Nijmegen niet tot enige winst kunnen halen. In het enkelspel waren alle partijen voor Union en alleen het dubbelspel leverde winst voor Climax op, zodat de thuis club een verdiende 0—1 zege behaalde. Climax I speelt deze niet in verband Climax I speelt deze week niet in ver band met het St. Nicolaasfeest op 5 I3gc Momenteel staat Climax I op de 5e plaats met 6 punten uit 7 wedstrijden. teel alleen ongeslagen de kop bezet. Triangelboys ASportclub Rhenen 3—0. Voor a.s. Zaterdag staat de wedstrijd VRC 3Sportclub Rhenen 2 op het programa, welke wedstrijd te Veenen daal wordt gespeeld. ELST Van Sint Nicolaas-surprises hebben we dit sportweekend niet kunnen spre ken. Zo won Musketiers volgens de ver wachting van Valleivogels met 40, en blijven dus aan de kop van de ranglijst in hun afdeling. DOVO—D.V.S. '33 6—3 Beide elftallen hebben een zeer slor dige wedstrijd gespeeld. DOVO nam na 14 minuten de leiding door Van Hal. Een vijftal minuten la ter kon de Ermelose midvoor weer ge lijk maken. De gasten namen zelfs de leiding toen doelman Sas niet de moeite nam om een lage schuiver op te rapen, doch met de voet trachtte weg te schie ten; nu schoot hij mis en de bal lag ach ter hem. Door een handsgeval kwam DOVO toch nog voor rust weer gelijk. De strafschop werd door Van .Manen goed ingeschoten. Spil Van Manen scoorde kort na rust opnieuw. D.V.S. '33 ging daarna met 10 man spelen toen de Ermelose spil Bos man door zijn eigen aanvoerder wegens onhebbelijk gedrag het veld werd uitge zonden. Van Laar strafte daarna een verdedigingsfout af door de stand op 42 te brengen, maar een vlotte misser van Klumpenaar stelde linksbuiten Bos in staat toch nog tot 43 in te lopen. Rebergen zag het tamme schot tot zijn verwondering in een doelpunt omgezet en Kroesbergen kon kort voor het ein de de stand nog op 63 voor DOVO brengen.- ORANJE BLAUW—V.R.C. 1—3 V.R.C. speelde deze middag een goede wedstrijd. De half-linie, waar Keuken weer opgesteld stond, zette de voor hoede voortdurend aan het werk en het was midvoor Davelaar die de stand voor rust op 03 kon brengen. Na de rust werd het spel minder vlot, zodat de Nijmeegse doelman verder doelpunten kon voorkomen. Een kwartier voor het einde kon de midvoor van Oranje Blauw de eer redden. De Veenendalers hebben thans 14 punten uit 8 wedstrijden en staan slechts 1 punt achter op V.V.O.G. uit Harder wijk, dat nog in Veenendaal op bezoek moet komen. De stand is thans in de 4e klasse Oost: V.V.O.G. 8 15 V.R.C. 8 14 D.T.S. 8 10 S.K.V. 7 7 A.Z.S.V. 8 5 Oranje BI. 8 2 C.J.V.-ers 7 1 MAARSSEN—N.V.V. 4—3 N.V.V. heeft niet voldoende kracht kunnen opbrengen om een voorsprong tot het einde te bewaren. Enkele secon den voor het eindsignaal stonden de partijen nog met 33 gelijk, maar ook dit gelijke spel konden de Newo-man- nen niet behouden. Een laatste aanval van de thuisclub sloeg ook deze hoop nog de bodem in. De drie N.V.V.-doel- punten werden allen door D. v. d. Pest gescoord. In de tweede klasse C is het treffen tussen de koplopers Swift 1 en Climax 2 onbeslist geëindigd. Na een zeer span nende wedstrijd, met in het algemeen Climax 2 sterker, maar Swift 1 iets ge lukkiger, werd de eindstand 55, zodat de situatie ongewijzigd blijft. Ritac 1 schijnt zijn inzinking te boven te zijn; het won deze week resp. van Hollandia en D.S.S. 1 met 64 en liet hierdoor beide verenigingen onder zich. Climax 3 wist zich, hoewel niet zonder moeite, op te werken naar de derde plaats door met 64 van V.S.W. 1 te winnen. De stand in 2C is nu: Swift 1 6 5 1 0 11 Climax 2 6 5 1 0 11 Climax 3 7 4 0 3 8 Ritac 2 6 2 3 1 7 Kr. en Vr. 1 5 3 0 2 6 Ritac 1 6 2 13 5 D.S.S. 1 6 114 3 Hollandia 1 6 10 5 2 V.S.W. 1 6 0 15 1 Het programma voor a.s. week: Kr. en Vr. 1—Swift 1; Climax 2—Ritac 2; Ritac 1—V.S.W. 1; D.S.S. 1—Hollandia 1. H.D.S. 10 6 3 1 15 Barneveld 9 7 0 2 14 Scherpe nz eel 10 6 2 2 14 D.V.S.A. 9 5 0 4 10 Woudenberg 10 4 1 5 9 Oranje Wit 10 4 1 5 9 Rhenus 10 2 2 6 6 Renswoude 9 2 1 6 5 Kieviten 9 2 0 7 4 RHENEN D.V.S.A.—RHENUS 4—1 In opnieuw gewijzigde opstelling kwam Rhenus Zondagmiddag in het strijdperk tegen het Amerongse DVSA. De groen-witten zijn er de laatste tijd wel danig uit en kennelijk tracht de elftalcommissie een uitweg te vinden door jongere spelers in té scha"kelen en hele oudjes van stal te halen. Tot nog toe is men echter niet uit de impasse geraakt, want ook Zondagmiddag werd het tegen de Amerongers geen over winning. Het eerste halfuur van de strijd ging gelijk op. Linksbinnen Spies moest we gens een opgelopen blessure het veld verlaten. Hij werd vervangen door Wennekes. Na ruim een half uur zette DVSA met vier man tegelijk flink door en de middenvoor bekroonde dit zwoe gen met het eerste doelpunt 10. Met deze stand ging de rust in. Hoewel Rhenus na de thee de wind in de rug kreeg en alle kansen nog in eigen hand had, kwam er geen verbete ring. Na acht minuten reeds voerde de DVSA-linksbinnen de stand voor zijn ploeg op tot 20, uit een voorzet van de middenvoor, die naar de rechter zij lijn was gezwenkt. Weer vijf minuten later maakte de middenvoor er uit een corner 30 van en nog geen twee minuten later werd het zelfs 40. Rhenus was er nu totaal uit. Uit een corner zag V. d. Oosterkamp, die in middels vanuit de achterhoede naar de middenvoorplaats was verhuisd, nog kans een tegenpunt te scoren 41, doch daar bleef het dan ook bij. R.D.V.—G.S.Z. 12—8 De wedstrijd, die in café „De Drie hoek" door de Rhenense Dam Vereni ging tegen GSZ uit Kesteren werd ge speeld, leverde een overwinning op voor onze stadgenoten. De uitslagen waren als volgt: M. van ManenB. v. Voorthuizen 11; J. van SettenJ. J. Rietveld 20; Jos. TollenaarH. Maas- sen 11; KI. v. d. PolJ. Boers 02; G. v. SettenJ. van Neerbos 11; J. TollenaarA. J. Budding 11; L. A. LieuwenB. Thijssen 20; G. Huiberts W. de Haas 0—2; P. Werkman—Chr. van Remmerde 20; M. de JongJ. van Veen 2—0. Totaal 12—8. De uitslagen in de onderlinge compe titie waren: le klasse: K. PleijlerW. Baars 20; 2e klasse: W. H. v. Kampen H. Kootstra afg.; J. H. van DijkA. v. Noort 20; H. de JongG. v. Tintelen 0—2; G. D. W. van Dijk—G. Spies 2—0; W. de BruinC. Moedt afg.; Chr. v. WalsemM. Hees 20; G. Jonkers J. H. van Dijk 02. NEERLANDIA—SPORTCLUB RHENEN 2—2 Zaterdagmiddag trok Sportclub Rhe nen met twee invallers naar Utrecht om het tegen Neerlandia op te nemen. Na ongeveer twintig minuten ge speeld te hebben liep Van de Sluis door op een verre pass en kon van dichtbij de Neerlandia-keeper passeren 01. Na de rust was het een op en neer gaande strijd. Uit een corner ontstond de gelijkmaker 11. Na enige heen en weer getrap op het middenveld kreeg Van Gelderen de bal te pakken en nadat hij enige spelers was gepasseerd, schoot hij onhoudbaar in 1—2. De stand bleef tot enige minuten voor het einde ongewijzigd, totdat de mid denvoor van Neerlandia een schot af vuurde, dat doel trof 2—2. Sportclub 2 versloeg Merino's op Can dia met 2—1, waardoor SCR 2 momen Oranje Wit won dan eindelijk eens in eigen huis. Kieviten uit Voorthuizen werd het slachtoffer en verloor met 31. O.W. dat met één invaller verscheen trok direct ten aanval en dank zij goed stuwen van de centerhalf kon de O.W.- aanhang reeds na 2 min. juichen. Peters scoorde vanaf grote afstand 10. Na dit doelpunt luwde het O.W.- offensief even en konden de bezoekers wat in hun spel komen zonder direct gevaarlijk te worden. O.W. kreeg voor de rust nog enkele goede scoringskan sen, doch werden niet benut. Na de thee was het weer O.W. dat de toon aangaf en na 10 minuten liet van Baaren het tweede O.W.-doelpunt aan tekenen. 7 minuten later maakte Vie- gen er met een fraaie kopbal er 30 van. Kieviten gaf de moed echter nog niet op en vocht hardnekkig voor een tegenpunt. Even voor het eindsignaal kwam het verdiende doelpunt en werd de eindstand 31. Met deze overwin ning staan O.W.-ers er weer wat beter voor zoals onderstaande stand aangeeft. De wedstrijden HoutenEist en Eist 2 Rhenus 2 werden van bondswege uit gesteld. De Oranje Wit-adspiranten leverde j.l. Zaterdag een keurige prestatie door een gelijk spel 1—1 te bevechten tegen D.V.S.A. uit Amerongen. Jammer von den wij het dat bij D.V.S.A. zulke grote spelers waren opgesteld, die ook ouder waren dan de Oranjemannetjes. Het komende programma luidt als volgt: DOVO 4Musketiers 2. Daar ook nu weer de wedstrijd van Eist werd uitgesteld is het programma wel zeer schraal. VEENENDAAL Ondertrouwd: Johannes van Ginkel, 25 jaar en Wilhelmina Gijsberta Koek, 20 jaar; Klaas Kooiker, 23 jaar en Ever- tje Leppers, 22 jaar; Evert Schoeman, 30 jaar en Johanna van de Klift, 30 jaar; Jan Heikamp, 20 jaar en Johanna Be- rendina Breekveldt, 19 jaar; Willem Carel H. Dekker, 36 jaar en Cornelia Arendina van Doorn, 21 jaar. Getrouwd: Everardus van Voskuilen, 24 jaar en Teuntje Robbertsen, 24 jaar; Dirk Johannes Jacobsen, 27 jaar en Ja- coba Anbeek, 27 jaar; Arnoldus van den Bovenkamp, 24 jaar en Maria Schoe man, 21 jaar. Geboren: Pieter Anthonie, z. v. C. A. van Stuivenberg en J. B. de Haas; Jan, z. v. J. Davelaar en H. Heikamp; Cor nelia Alberta Aagje Hermina, d. v. G. Niemeijer en A. Middelhoven; Jannie Klazina Wilhelmina, d. v. W. Drost en C. W. Pater; Cornelia, d. v. H. van Om meren en N. van Baaren; Willem, z. v. A. Akkerman en E. Wagens veld; Maria Margaretha Hendrika, d. v. C. van Leeuwen en M. H. J. Woskamp; Johan na Alida Magdalena, d. v. P. Muilwijk en L. H. Verhoeff; Gerard, z. v. G. Wes- selo en T. J. van Hunen. Overleden: Marinus van Schuppen, 86 jaar, weduwnaar v. M. van Gent; Geertrui Diepeveen, 80 jaar en 11 maanden, wed. van A. Budding; Maria Petronella Bruijs, 77 jaar en 9 maan den, wed. van J. van de Craats; Piet Michaël, 64 jaar en 10 maanden, echtg. van C. den Hollander. GELD. VEENENDAAL EN EDERVEEN Geboren: Steveline, d. v. S. van Don kelaar en G. Navest; Geertrui Elisabeth, d. v. H. van Ginkel en D. van der Poel; Gradus, z. v. A. Hendriksen en G. Meer- veld; Cornelia, d. v. T. Smit en C. van Donkelaar. Ondertrouwd: E. Inkenhaag en K. Helms; A. Nagel en B. van Doornik. RHENEN Geboren: Andries, z. van D. Brouwer en D. Baars, Meidoornlaan 2 I; Ingeborg, d. van G. J. Knegjens en D. Kurvink, Veenendaal; Willemina, d. van R. van Ommeren en R. Pitlo, Rijksstraatweg 38; Hendrik Jan, z. van C. J. van den Berg en W. H. van den Broek, Rijks straatweg 76; Janna Maria, d. van A. Albers en J. M. van Ingen, Utrechtse straatweg 123: Aaltje, d. van C. van den Brink en J. van Esseveld, Nieuwe Vee- nendaalseweg 52; Hendrik, z. van D. v. Baaren en H. M. Bijl, Platanenlaan 13; Jan, z. van J. van Vendelo en M. E. van der Linden. Servetsteeg 13. DE GROTE INTOCHT VAN SINT NI- COLAAS IN AMSTERDAM. Sint Nicolaas met zyn knechten tijdens zijn tocht door Amsterdam. Ondertrouwd: Bart Rensen en Jansje Baars. Getrouwd: Wessel Severijn Brussen en Aaltje Teuntje Mager; Jan van Hun- nik en Dirkje Willemijntje Lokhorst; Aart Vos en Lammerdiena van Baaren; Hendrik Muller en Juliana Louisa Em ma Maria Wilhelmina van der Horst. Overleden: Trijntje van Rooijen, 81 jaar, wed. van G. Nab, Nieuwe Veenen- daalseweg 51; Jan Anthonie Hootsen, 9 jaar, Biezenweide 12 (overl. te Wage- ningen); Coenraad Hovestad, 46 jaar, geh. met G. van Donselaar, Cuneraweg 244. AMERONGEN Geboren: Hendrika, d. van J. Bree- schoten en K. van Manen; Aart, z. van H. van den Brandhof en M. Blanken. Overleden: Catharina Hendrika Ree- de 85 jaar (wed. van Ingen). Ondertrouwd: Sander Reede, 23 jaar en Alida Elisabeth Bronsdijk, 40 jaar. Getrouwd: Huibert van Alfen, 26 jaar en Hendrika Mater, 24 jaar. HEFSCHROEF VLIEGTUIGEN HELPEN BIJ ZOEKEN NAAR OLIE Hefschroefvliegtuigen spelen een voorname rol bij het zoeken naar olie in de dichtbegroeide tropische oer wouden van Nederlands Nieuw Guinea. Met hun gemakkelijke bestuurbaarheid en wendbaai-heid en hun vermogen om van kleine landingsplaatsen op te stij gen, hebben zij hun vermogen om van kleine landingsplaatsen op te stijgen, hebben zij hun waarde als het trans portmiddel bij uitstek voor mensen zo wel als materialen ten volle bewezen. De Nederlandse Nieuw Guinea Petro leum Maatschappij (N.N.G.P.M.) waar van de Bataafse Petroleum Maatschap pij een van de belangrijke deelgenoten is, is sedert de jaren dertig houder van een 38.000 vierkante mijl grote conces sie in het uiterste Noord-Westen van het eiland. Een kleine, maar constante productie van 250.000 ton per jaar wordt thans uit de haven en het kort geleden gevestigde industrie-centrum van Soring, aan de nood-west-kust van het eiland, verscheept. Op het ogenblik worden grootscheepse exploitatie-werk zaamheden uitgevoerd om nieuwe olie velden te vinden. Maar de terrein omstandigheden, het klimaat en de uit rusting die hiervoor nodig is, vormen een bijna onoverkomelijk probleem. Drie een-motorige, twee-persoons hef schroefvliegtuigen van het type Bell 47D, die als het nodig is op een open plek in het oerwoud van drie bij 4 me ter kunnen landen, zijn de uitkomst voor deze moeilijkheid gebleken. Januari op weg te gaan. De uitrusting die zij met zich zullen meevoeren wordt in Melbourne grondig op de proef ge steld, waar ook geslaagde proefvluchten zijn gemaakt met een klein vliegtuig van het type Auster, dat de expeditie zal gebruiken. Deze machine kan met drijvers of ski's worden uitgerust en zal navigatie-instrumenten en sterke camera's voor karteringswerkzaam- heden meevoeren. Op 9 December wordt het Deense motorschip Kista Dan te Melbourne verwacht om een aflossings- ploeg af te zetten op de basis op het eiland Macquarie. Een maand later vertrekt het Deense motorschip uit Melbourne naar het eiland Heard en het Zuidpoolland. ZUIDPOOLEXPEDITIE WORDT INTENSIEF GETRAIND De negen mannen die de Australische expeditie naar het Zuidpoolgebied zul len uitmaken, zullen in Australië in tensief worden getraind alvorens in BRITSE AUTO MET OOSTENRIJKSE DIESELMOTOR Dë Turner Manufacturing Company te Wolverhampton, Staffordshire, heeft aangekondigd dat een Britse auto van gemiddelde grootte op geslaagde wijze is aangepast aan het gebruik van een in Oostenrijk ontworpen Diesel-motor. De betreffende motor is een twee-taks Die sel met aanjager, die in Oostenrijk is ontworpen door een groep technici on der leiding van Professor H. List. Tij dens een onlangs gehouden proef reed de wagen meer dan vijftig mijl op 4.5 liter bij een constante snelheid van 30 mijl per uur. De fabriek in Wolver hampton heeft de rechten verworven voor de fabricage van deze motor. In April 1954 zal een begin worden ge maakt met de productie. KLEINE GASTURBINE VOOR AUTO'S De Austin Motor Company is in op dracht van de regering thans bezig met de constructie van een zeer kleine gas turbine-motor voor de voortbeweging langs de weg, aldus heeft de Austin fa briek dezer dagen bekend gemaakt. Winterse voetproblemen Met weinig extra moeite kan men zich zelf van een aantal voetklachten afhel pen. De kwestie is alleen, dat men van daag nog moet beginnen zorg aan de voeten te besteden en dat deze zorg niet mag verslappen na twee of drie dagen. Hoe merkwaardig het ook mag lij ken, het is een vaststaand feit, dat transpirerende voeten meer in de win ter voorkomen dan in de zomer. Voor wie hierover even wil nadenken, zal dit volkomen logisch zijn. 's Zomers im mers dragen zowel de man, de vrouw als het kind luchtig schoeisel, waarbij er alle gelegenheid bestaat tot ventile ren en verdampen van het teveel aan vocht. In de winter ligt dit enigszin? anders. De schoenen zijn gewoonlijk volkomen gesloten en van dikker leder vervaardigt dan in de zomer, waardoor het uitwassen ten zeerste wordt be moeilijkt. Een in vele gevallen probaat middel om de transpiratie tot normale propor ties terug te brengen is het nemen van wisselbaden, waarbij het warme bad zo heet mogelijk moet zijn. Drie keer ach ter elkaar in heet en koud water, de voeten stevig afdrogen tot ze helemaal warm zijn en ze dan zorgvuldig inwrij ven met voet- of talkpoeder. Het spreekt vanzelf, dat men er niet mee gebaat is, als men deze behandeling één keer uitvoert. Hier geldt, zoals op elk ander gebied, het dwingende woord: volhouden. Een veel vervelender zaak dan deze transpiratie, zijn de wintertenen en -voeten. Voorkomen is hier oneindig veel beter dan genezen. Ieder weet we! voor rich, of hij in meerdere of in min dere mate aanleg heeft voor „winter" en die allen doen er goed aan reeds thans hun voeten geregeld te behande len om in het hartje winter niet met jeukende en pijnlijke onderdanen dooi de sneeuw te moeten baggeren. Wisselbaden zullen ook hier een uit stekend resultaat geven. Als men een handje keukenzout of soda aan het warme water toevoegt, zal het hele pro ces nog vlotter verlopen. Door deze ba den, waarmee men dus twee vliegen in één klap slaat, wordt de huid geprik keld en krijgen de bloedvaten een gro ter elasticiteit, waardoor zij zich gemak kelijker aan temperatuursveranderin gen aanpassen. Als de voeten goed zijn afgedroogd, masseert men ze met glycerine en kam- ferspiritus of met lanolinecrême, het geen bovendien prima is ter voorko ming van kloofjes en eelt. Vervolgen: poedert men ze met talk- of voetpoe der. Het recept is dus eigenlijk zeer een voudig. Wie allerlei klachten heeft, be hoeft maar één richtlijn te volgen ter genezing van al zijn kwalen bij elkaa? (behalve voor teenschimmel: dan mogen de voeten niet gebaad worden). Wat voor voeten men ook heeft, ze moeten in elk geval warm en droog worden gehouden, ze mogen niet bo venop een haard worden gelegd om zt eens goed door te warmen. Veel beter is het dan om maar een kwartiertje flink te gaan stappen; dat is meteer goed voor de slanke lijn. En vergeet vooral de levertraan niet, want dit doo: velen verfoeide product is mede een machtige bestrijder van wintervoeten en -tenen. WAT ZIJN DE GEBUURTEN VAN DE DIJK Wat zijn eigenlijk de Gebuurten van de Dijk, ook wel genaamd „De Dijkers gemeente" of de „Dijkse Meent?" Het is wel interessant te weten, dat „de Gebuurten van de Dijk" een eeuwen oude buurtschap is. Het vormde een kleine eigen „almende" na de deling in 1315. Ze werd gerekend te behoren tot het voormalige kasteel Ter Horst. De bewoners van deze gebuurten, De Dij kers, plagten tinshoenderen op te bren gen aan de Kastelein van Ter Horst, waaruit blijkt, dat deze tevens rent meester was van de goederen, die ertoe behoorden. Ook hadden de buren nog zekere diensten te verrichten voor het gebruik van de communale gronden en als verdedigers van het Kasteel. Zij moeten dus horigen daarvan geweest zijn. Hun huisjes lagen in de nabijheid daarvan. Deze „keuters" werden bij de deling in 1315 tot Markgerechtigden be vorderd. Vandaar de naam Keuter- gemeente. In latere tijd werden ook de oude markgerechtigden aangeduid met de naam van „Keuters". Ter kenschetsing van hetgeen ver bonden was aan het Kasteleinschap het volgende: Aan de Kastelein en rent meester Gerrit Mulert Sijmens van Ter Horst werden door Bisschop David van Bourgondië in 1426 toegekend de volgende RECHTEN 1. de landen, die tot de Horst beho ren; 2. de tienden ervan; 3. 16 dach- werk torffs met onse veenen tot sijne brande, die hij op sijnen cost sail doen graven en voeren. Bij die landen zijn niet begrepen de boerderijen van de Gebuurten van de Dijk, noch de collec tieve gronden. Tot voor enige jaren kreeg de bewoner van het Kasteleins huis meer turf dan zijn mede-dijkers. De kastelein werden opgelegd de vol gende: VERPLICHTINGEN 1. trouwelike te regieren, te bedienen en te verwaeren, als een guet castel- leijn schuldig is te doen; onse slot en castelleijnschap ter Horst myt alle cleijnoden, huysraet en raetscap daarop wesende en anders myt haeren toebehoeren; 2. Sal holden in sijnen cost enen priester, enen portier en enen waker; enen jager met drie zielluyden ende 4 coppell honden daer hij jaerlix voir hebben sail onze hondenkoren dat men ons jaerlix schildich is tot Barne- velt ende daer omtrent. Toen het kasteel verwoest was, heb ben zich de aandelen in de Mark ge hecht aan de huizen der gerechtigden. Deze waardelen werden op verschil lende wijzen aangeduid: b.v. onder de naam van „gerechtigheid". De 12 hoe ven, waaruit de gemeenschappelijke bezittingen bestonden, werden in de 18e eeuw reeds niet meer gemeenschappe lijk gebouwd. Het waren 28 gerechtig den. Het bouwland der Dijkers lag en ligt nog: 1. als kleine hoven rondom hun woningen en 2. in de Dijkse Eng. De Dijkers hadden ook hooi- of wei land in particulier eigendom, veelal gelegen in de nabijheid van de Horst. In sommige gevallen was dit wande lend of omhooiend land, soms genoemd mang of mane (het Engels among, ge mengd, dooreen vermengd. De naam wordt aldus verklaard: Op een gegeven ogenblik toen rij de eigendom van het perceel hadden gekregen zouden twee personen be sloten hebben om gezamenlijk hun stuk grond droog te leggen en er hooiland van te maken. Als er een stuk droog was gemaakt, zouden de bezitters over eengekomen zijn, dat ieder hunner, om het jaar, het hooi ervan zou gebrui ken. Met nieuw hooiland werd even eens gehandeld, opdat niet de een steeds een goede en de ander steeds een minder goede opbrengst zou hebben. In Elburg of Doornspijk moet ook zulk wandelend land hebben bestaan in 1924 of nog heden bestaan. Voor het gebruik van de huizen moesten de Dijkers tienshoenderen op brengen (later geld). Na de verwoes ting van de Hordt in 1528 was het ver richten van diensten onmogelijk ge worden. Toch bleven de Dijkers hun Idit een boerderij. rechten op de collectieve gronden uit oefenen zonder daarvoor te betalen. Langzamerhand begonnen zij zich te beschouwen als eigenaren en gedroegen zij zich ook als zodanig. De 28 huizen in de nabijheid van de voormalige Horst staan bekend als de Dijkershuizen en hun eigenaars als Dijkers. De weg, die er langs loopt heet De Dijk. De Dijk is hier op te vatten als verhoogde weg. Volgens mondelinge overlevering zou zekere Bisschop van Utrecht aan 28 krijgslieden, die de bewaking hadden over de Horst grote stukken van het complex, of het gehele complex, ten geschenke hebben gegeven. Dat moet David van Bourgondië geweest zijn. Omstreeks 1840 waren er nog enkele Dijkers, die er zich op beroemden af stammelingen dier 28 te zijn. De 28 huizen, zes met het front naar de Cuneraweg en 22 aan de Dijk, heb ben nagenoeg dezelfde vorm. Deze ge- lijkhed van type moet worden toege schreven aan de nog lang vastgehouden gewoonte, dat de gedaante van een Dijkershuis nimmer mocht veranderen. Vernieuwen mocht, doch de oorspron kelijke vorm moest bewaard blijven. Specale namen hebben: 1. „Het Huis van de Kastelein" zo heet nu nog een der huisjes en 2. Het Haverland. HOE IS HET THANS? Er is geen reglement meer op het gebruik of de exploitatie van de ge meenschappelijke gronden, noch een reglement van orde voor de vergade ringen Het bestuur bestaat, als van ouds, nog uit twee buurmeesters, die jaarlijks door de gezamenlijke eigena ren worden gekozen. Zij moeten zijn: eigenaren en tevens bewoners van een Dijkershuis. Ze krijgen salaris en ont vingen bovendien een voer turf. Dit laatste is afgeschaft in 1892. Lange tijd was er ook nog een rentmeeester of „cameraar". Deze behoefde nog eige naar, noch bewoner van een Dijkers huis te zijn; maakte geen deel uit van he bestuur en werd gesalarieerd. Sinds onheuglijke tijden werd verga derd in het vroegere hotel „De Koning van Denemarken". Oorspronkelijk was Het geslacht van Rhenen had oor spronkelijk het bezit van de Heerlijk heid Rhenen. Nu heeft het nog slecht, de goederen, waarvan de tinsrechten geheven worden als hierboven om schreven. Het was geen toeval dat do Gebuurten van de Dijk hun vergade ringen hielden in De Koning van Dene marken. Sinds eeuwen was daar hei middelpunt geweest van de bezittingen der van Rhenens. Hier brachten de Markgenoten, tinsplichtigen van ouds her, hun tins op aan hun tinsmeesteren De tinsgenoten hielden er hun beraad slagingen. Ook de Keuters zullen di* gedaan hebben. Op de buurvergaderin- gen wordt rekening en verantwoording afgelegd. Er wordt beraadslaagd over de verhuring der gemeenschappelijke gronden en van de vier huisjes, die eigendom zijn der Dijkers. De buur meesters worden elk jaar benoemd. Een oud gebruik is het op die bijeen komsten steeds op Vastenavond ge houden dat wijn gedronken wordt en wel witte en rode wijn dooreen ge mengd. De jongste Dijker treedt als schenker op met in de ene hand een fle: rode en in de andere een fles witte wijn Samos. De dag volgende op die der vergade ring wordt door de beide afgetreden buurtmeesters het bedrag der uitke ring bij de Dijker aan huis gebracht Tot voor korte tijd kreeg ieder ook een voer turf, de eigenaar van het grootste huis, het Kasteleinshuis, twee. In 1926 werd besloten het turfgraven te staken, omdat daardoor te veel on- 'aitd kwam. Nu bestaat nog alleen V(»r huur, verkoop van hooi en dennenhout De collectieve eigendommen der Dij kers zijn: 1. vier huisjes; 2. De „Gebuurten var. de Dijk", zoals ze in het kadaster van Rhenen zijn vermeld en 3. De „Buur meesters van de Dijk onder Rhenen". zoals ze kadastraal genoemd worden ir. Veenendaal. Verklaringen: onland slecht land eng een stuk bebouwd land op hoge grond.

De Vallei | 1953 | | pagina 4