Thans meer dan duizend aanvragen voor een woning in Veenendaal Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Wist U.... Felle jacht op diamanten schat Nieuws uit de omgeving 27e JAARGANG VRIJDAG 11 DECEMBER 1953 No. 49 Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei" Verschijnt in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel LAATSTE DRIE WEKEN KWAMEN ER 75 BIJ Hoe hoog is aantal aan vragen in werkelijkheid? Nog 400 gevallen van inwoning AGENDA V11(1JS 300 aanvragen van bui ten de gemeente Hoeveel woningen kan Veenendaal in korte tijd bouwen Gevolg van verkeerd Gemeente-beleid? Het U.S.O.-concert In Veenendaal geen kinder pakhuizen Blok-bewoners weer op water leiding aangesloten Onmetelijke schat in holle boom Drama in de Indische jungle Hoest U? Drogisterij J. F. TAK Nogmaals de brug bij Rhenen Voor betere Uurwerken Abonnementsprijs 0.95 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Teief. 601, Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven VALL ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12c. Minimum p. advert, 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 120 woorden 1.30, elk woord meer 6 cent. Ontstellend en tegelijk verontrustend, zijn de cijfers welke ons dezer dagen ten aanzien van de woningnood in Veenendaal ter ore kwamen. Vooral door de steeds groter wordende stroom van aanvragen van de laatste tijd. Anderzijds zijn deze cijfers ook weer hoopvol voor de toekomst, want het is een bewijs dat Veenendaal leeft en groeit. En het kan niet anders of in zo'n ge meente worden ook problemen ais die van de woningnood opgelost. Dit moge dan ook weer blijken uit het feit dat de regering reeds verschillende extra toe wijzingen van bouwvolume aan Veenendaal heeft verstrekt en, hoewel de toe wijzingen voor 1954 nog niet bekend zijn, ook voor het nieuwe jaar wordt weer een belangrijke extra toewijzing voor de industrieplaats Veenendaal verwacht. De vooruitzichten voor de toekomst ten aanzien van woningbouw zijn heus niet hopeloos, al zal vooralsnog het woningtekort in Veenendaal groter worden. Wü hebben hier te doen met een beduidend bevolkings-accres en een grote trek van mensen van buiten Veenendaal. Bij het bekend worden van het feit dat dezer dagen in Veenendaal dan het aantal aanvragen voor een woning de duizend heeft overschreden, drong zich allereerst de vraag aan ons op in hoe verre hier nu wel van eigenlijke wo ningnood gesproken kan worden. Hoeveel aanvragen zullen er bij zijn van mensen die nog niet direct van plan zijn om in een nieuwe woning te trek ken, maar zich alvast hebben laten in schrijven om misschien over enkele jaren aan de beurt te lcomen. Zo is het tenminste voorgekomen dat een aan vrager een woning werd toegewezen en zich, toen het er op aan kwam terug trok. Een rol speelt hierbij natuurlijk ook al weer het feit van de hoge huren van de nieuwe woningen. Een cijfer waarvan men moet schrik ken is dat van het aantal gevallen van in-woning in Veenendaal. Bij de 1000 aanvragen zijn 400 gevallen van in woning. Hoe goed overigens de verhou dingen bij het samen-wonen kunnen zijn; dit getal spreekt toch wel degelijk van woningnood, want samen wonen is in 't algemeen, en in tal van gevallen zedelijk en moreel beslist ongewenst. Van woningnood kunnen wij ook spreken ten aanzien van de verloofde paren welke in vele gevallen al jaren lang wachten en zich veelal elk uitzicht op een huisje onthouden zien. Hun ca tegorie vertegenwoordigt een groot deel van de 1000 aanvragen. Er is ook de categorie van de krot woningen, de onbewoonbaar verklaarde woningen, en van de woningen die be slist onbewoonbaar verklaard moeten worden maar waartoe het gem.-bestuur Dat per week in Veenendaal ge middeld 60.000 liter melk gebruikt wordt? Dat Vrijdag op de Kanaalweg een damestas werd aangetroffen die even tevoren uit de gang van de school werd ontvreemd? Dat een zich in deze tas bevonden hebbende portefeuille met geld er uit gehaald was? Dat de talloze kuilen in het weg dek van de Kerkewijk deze week met een aantal oneffenheden is verminderd? Dat men het wegdek hier en daar wat heeft opgekalefaterd, in afwachting van de grote plannen voor een geheel nieuw wegdek? Dat het 2-jarig zoontje van de fa milie P. O. aan de Patrimoniumlaan op zijn driewieler een fietstocht heeft on dernomen naar het huis van Hannes Bos, beter bekend als Hannes Huhh? Dat men hier alles heeft afgezocht zonder hem te kunnen vinden en ten einde raad de politie heeft gewaar schuwd? Dat de geluidsinstallatie van de politie-auto toen de vermissing door de gemeente heeft bekend gemaakt? Dat de ondernemende knaap in tussen rustig op Kasteel Prattenburg zat? Dat er vele klachten binnenkomen over vernielingen van struiken en plantsoenen door de jeugd? |i Samengesteld in samenwerking y fl met de V.V.V. de Ver. v. Vreem- II delingen verkeer „Veenendaal" ff Heden Vrijdag 11 December (In geb. Eikenlaan) Grote Ka- y narietentoonstelling. (In Chr. Ger. Kerk) Zendings- g avond met als spreker ds M. y Vlietstra van Eemdijk. II Zaterdag 12 December (In geb. Eikenlaan) Kanarie- y tentoonstelling, ïi Woensdag 16 December (In geb. ,,'t Trefpunt") 8 uur y prof. mr I. A. Diepenhorst, lid le Kamer, spreekt over „Het Jeugdvraagstuk". |1 Donderdag 17 December (In geb. Eikenlaan) 8 uur, Con- p cert van Utrechtsch Sted. Or- kest o.l.v. Paul Hupperts. |i Zaterdag 19 December (In geb. Eikenlaan) Kerstzang- y dienst m.m.v. muziekcorps y „D.S." onder ausp. van de II Jonge kerk. if (In geb. „Eltheto") Kerstwij- |f dingsavond met als spreker ds A. Vroegindeweij. Declama- tor Arie Post. |l i| Luxor Theater y Van heden Vrijdag t/m. Maan- p dag de film „lm Weissen |f Röss'l" en van Dinsdag t/m. Donderdag „Zondige Gren- y O zen". in vele gevallen nog niet is overgegaan omdat geen betere woningen beschik baar zijn. Vergeleken met zeer veel 's avonds verlicht wordt door lamp jes? andere plaatsen in ons land, is het aan tal krotwoningen in Veenendaal wel niet groot, maar ook hier hebben wij toch te doen met woning-nood. Men mag dan in aanmerking nemen dat er bij de 400 gevallen van in-woning mensen zijn die uiteindelijk toch het samen wonen zouden blijven voort zetten, ook al zou er een woning be schikbaar komen, hetzij om financiële of om andere redenen; en er ook nog aftrekken de jonge paartjes die soms nog maar enkele weken kennis hebben en uit voorzorg een woning aanvi'agen; toch kunnen wij in Veenendaal heus wel spieken van ernstige woningnood. Verder zijn er 300 aanvragen bij van mensen buiten de gemeente. Meestal aanvragers die in Veenendaal hun werk hebben en hun gezin naar hier willen halen. Het aantal mensen dat in Vee nendaal werkt of komt werken en hier zou komen wonen als er woningen be schikbaar zouden zijn moet echter ho ger gesteld worden. Er zijn op het ogenblik 144 flat woning in aanbouw; behalve de drie flat-blokken welke reeds grotendeels zijn opgetrokken, is dezer dagen name lijk ook een aanvang gemaakt met 48 woningen aan de Westelijke Randweg. Deze laatste 48 woningen zijn migratie woningen, dus geheel bestemd voor mensen van buiten de gemeente. De 96 andere flats worden dan in 't algemeen verdeeld onder aanvragers in Veenen daal zelf. Wat betreft de mogelijkheden voor woningbouw op korte termijn en voor de naaste toekomst, zijn de verwach tingen hoopvol door extra toewijzingen van bouwvolume voor Veenendaal. De zer dagen zullen de toewijzingen voor het nieuwe jaar wel bekend worden. Sinds de oorlog, dat is dus in 8 jaar tijds, werden in Veenendaal in totaal 664 woningen gebouwd. Tellen wij hier bij de 96 flats, thans in uitvoering, dan wordt het dus 760. Voor de komende jaren zal er echter beduidend meer ge bouwd worden, en is de verwachting ge rechtvaardigd dat al spoedig de nu nog steeds groter wordende achterstand zal kunnen worden ingelopen. Een factor welke voor woningbouw op grote schaal in Veenendaal zo niet een belemmering dan toch extra grote financierings-zorgen en hoge kosten met zich brengt, is het gebrek aan geschikte bouwgrond. De bodem van de nog voor woningbouw beschikbare terreinen wordt gevormd door veen, drijfzand en bagger. Wil men hierop bouwen dan dienen om te beginnen enorme bedragen besteed te worden aan het egaliseren en bouwrijp maken. Deze kosten maken het bouwen in Veenendaal extra duur. Verder zijn er kapitalen nodig voor het aanleggen van straten en wegen, riole ring enz., die mede de huishuren zo hoog maken. Men kan hierbij critiek oefenen op het beleid van het gemeentebestuur van voor de oorlog, toen alles veel goed koper was. Als men toen wat verder gekeken had en voor de toenmalige uit- zonderdlijk lage prijzen vast straten en wegen in voorraad had laten aanleggen zouden inderdaad tonnen en tonnen bespaard geworden zijn. Met na-kaar ten is men echter nog nooit verder ge komen en vandaag staat men voor het feit de kosten en ook de huishuren zo laag mogelijk te moeten houden. In het systeem van etage-bouw is reeds een middel gevonden. Verder hoopt het gemeentebestuur dat ook door de thans in behandeling zijnde annexatie-plannen, vooral in deze dure tijd, enigszins beter geschikte terreinen, voor woningbouw beschikbaar zullen komen. Met genoegen herinneren wij nog even aan het concert, dat op Donder dag 17 Dec. a.s. door het Utrechtsch Stedelijk Orkest zal worden gegeven in het Verenigingsgebouw aan de Eiken laan. Plaatsbespreken kan plaats vinden op morgen, Zaterdag 12 December, des middags tussen 3 en 4 uur, aan de zaal, echter alleen op vertoon van bewijs van toegang. Toegangsbewijzen zijn die middag ook aan de zaal verkrijgbaar. „HET JEUGDVRAAGSTUK" De reeds aangekondigde spreekbeurt van Prof. I. A. Diepenhorst, de bekende radio-spreker en lid van de Eerste Kamer, is nu definitief vastgesteld op Woensdag 16 December 's avonds om 8 uur in gebouw „Het Trefpunt" aan de Kerkewijk, hoek Dennenlaan. Prof. Diepenhorst spreekt op uitnedi- ging van de A.R. Kiesvereniging alhier en wel over „Het Jeugdvraagstuk", KERSTWIJDINGSDIENST Op Zaterdag 19 December a.s. zal door de Herv. Jeugdraad een Kerst wijding worden gehouden in het ge bouw „Eltheto". Ds A. Vroegindewey zal een Kerstmeditatie uitspreken, ter wijl het Herv. Evang. Zangkoor „Con Amore" o.l.v. de heer C. Budding een programma van Kerstliederen ten ge hore zal brengen. Ook de bekende de clamator Arie Post uit Driebergen zal declameren. Was er dezer dagen in de Tweede Kamer een uitvoerig dispuut over de verregaande en onverantwoordelijke overbezetting van de scholen in Neder land, waarbij zelfs van kinderpakhui zen werd gesproken, van de scholen in Veenendaal echter behoeft dit gelukkig niet gezegd te worden. De meeste Veenendaalse scholen heb ben zelfs een of meer lokalen in reserve en kunnen dus een nog te verwachten leerlingen-aanwas opvangen. Ook de lokalen-bezetting is hier in 't algemeen vrij goed te noemen. KERSTZANGDIENST Zoals reeds medegedeeld wordt a.s. Zaterdagavond .19 December in gebouw Eikenlaan een Kerstzangdienst gehou den onder de titel „Zingt allen te za- men Medewerking wordt verleend door het muziekcorps „D.S." Deze avond begint om 8 uur. De bewoners van de blok-woningen Parallelweg 13 tot 22, die twee weken lang zonder water hebben gezeten, doordat zij weigerden te betalen, wer den j.l. Maandag weer -op het water leidingnet aangesloten. Het incident was een gevolg van het feit dat het waterverbruik voor alle betrokken percelen samen door één meter wordt gecontroleerd. Toen nu bij een van de laatste meter-opname bleek dat het waterverbruik meer dan ge woon geweest was, en niet uitgezocht kon worden welke bewoner extra veel water gebruikt had, wendde men zich tot het gemeentebestuur. De betreffen de woningen zijn namelijk eigendom van de gemeente. Men bereikte hier mee niet het gewenste resultaat en de bewoners besloten toen de water-reke ning niet te betalen, waarop afsluiting volgde. Wegens gebrek aan meters is het niet mogelijk voor ieder perceel een aparte waterleiding-meter te plaatsen, en naar aanleiding van nadere besprekingen tussen bewoners en gem.-bestuur heeft men nu het verschuldigde bedrag be taald, na de toezegging te hebben ge kregen dat een andere betalingsregeling zal worden toegepast. SINT NICOLAAS BIJ 850 N.V.V.- KINDEREN Zaterdagmiddag hebben 850 kinderen van de N.V.V.-Bestuurdersbond een prachtige Sint Nicolaasviering gehad in het verenigingsgebouw aan de Eiken laan. Ook nu was de commissie er weer in geslaagd deze grote kinderschaar prettig bezig te houden. Vooral de komst van Sint Nicolaas met zijn knecht bracht grote opwinding in de zaal. Het gezel schap van Harry Steensel zorgde er eveneens voor, dat de kinderen enthou siast naar huis gingen. Zij gingen trou wens niet met lege handen, want ieder kind ontving nog een zakje speculaas en snoeperij. 50 JAAR GELEDEN OP 17 DECEMBER GING HET EERSTE VLIEGTUIG ÏN ENGELAND VOOR ZEER KORTE TIJD DE LUCHT IN. Op deze foto ziet men een moderne K.L.M.-machine die y/el iets langer in de lucht kan blyven, dan dit 50 jaar geleden het geval was. De oude dames schijnen tegen elkaar te zeggen: „Dat hadden we 50 jaar geledeil niet kunnen dromen KINDERZEGELS IN VEENENDAAL De heer Ant. de Ruiter, Hoogstr. 12 heeft, evenals vorige jaren, weer een gedeelte van zijn winkel afgestaan voor de verkoop van kinderpostzegels en prentbriefkaarten Voor Het Kind. Deze verkoop duurt tot 31 Dec. Voor elke 5 gulden, die door deze actie bij elkaar komt, kan één kind, één dag worden verzorgd. Er zijn echter totaal 50.000 gebrekkige, verwaax-loosde en geestelijk abnormale jongens en meisjes, zodat er buitengewoon veel geld nodig is. Ge bruik dus kinderzegels op al uw post. HERSTEL OORLOGSSCHADE Burgemeester en Wethouders van Veenendaal vestigen er de aandacht van belanghebbenden op, dat krachtens de Wet op de Materiële Oorlogsschaden aanvragen kunnen worden ingediend om herbouw- of herstelcredieten, welke door het Rijk zijn verleend i.v.m. oor logsschade aan woningen en bedrijfs panden, af te wikkelen in de vorm van definitieve rijksbijdragen. Aanvragen daartoe kunnen tot en met 31 December a.s. worden gedaan met gebruikmaking van formulieren, welke verkrijgbaar zijn ter gemeente secretarie, afdeling financiën. In het algemeen zullen aanvragen, welke na de genoemde datum worden ingediend, niet meer in behandeling worden ge nomen. EEN CARTHAAGSE „FACTORIJ" ONTDEKT j Er is in Algiers, bij Oran een Car- ,thaagse stad ontdekt die zich uitstrekt )ver 15 kilometer en uit ongeveer zes eeuwen voor Christus' geboorte dateert. Deze stad bevindt zich langs het strand van de Andalouses. Men vermoedt dat het een oude handelsnederzetting be treft. Reeds in 1935 hadden de ploegen in de wijnbergen enkele voorwerpen en potten omhooggewerkt, maar had men nog geen idee, dat er zulke belangrijke ruïnes onder verborgen waren. Bij de nieuwe opgravingen kwamen amphoren en potten aan het licht, even als een grafsteen, waarop een neopu- nisch gx-afschirft was gegraveerd. TERUGKEER VAN DE WOESTIJN- RATTEN Het 3de Regiment Royal Horse Artil- lery, het laatste van de originele regi- menten van de Woestijnratten, heeft op 4 December de 7de Gepantserde Divisie in Duitsland verlaten om naar Gi-oot Brittannië terug te keren, na zeventien jaar onafgebroken buiten het land te hebben gediend een record. In Febru ari zal het ï-egiment echter weer ver trekken dit keer naar het Midden Oosten. Kort nadat de Maharadja van Bangalore was overleden werd in het open baar zijn testament voorgelezen. Beter had dit in klein comité kunnen geschie den. Nu werd aan te velen medegedeeld, dat de Maharadja tijdens zijn leven een schat aan diamanten had verstopt in een holle boom, tien dagreizen verder. De plaats werd vry nauwkeurig aangeduid en vanzelfsprekend begon daarmee de jacht op het fortuin, die vele lieden het leven zou kosten. De jungle bleek onver biddelijk te zijn en eiste een zware tol. HOEVEEL RADIO-LUISTERAARS TELT NEDERLAND? Het aantal aangegeven radio-ont vangtoestellen in Nederland bedroeg per 1 December 1953 1.830.753 tegen 1.822.083 op 1 November 1953. Op 1 No vember 1953 waren er 486.050 aange slotenen op het Rijks-radiodistributie net tegen 484.116 op 1 October 1953. HOESTARTIKELEN HEBBEN WIJ IN EEN ENORME SORTERING Hoofdstraat 106 - Telefoon 632 DANK AAN DE NEEF De Maharadja had de meeste zijner bezittingen vermaakt aan zijn bi-oeder Nolpo, maar omdat zijn neef Tuighy hem een maal het leven had gered be loonde hij hem eveneens. Hij wees hem in zijn testament aan als erfgenaam van de diamantenboom in de jungle bij Sira. Neef Tuighy begreep, dat hij snel zou moeten handelen. Onmiddellijk be gon hij aan de voorbereidingen. Hij zocht vertrouwde mannen bijeen, die hem op de expeditie zouden vergezellen. De dragers zouden elkaar aflossen, zo dat dag en nacht kon worden getrok ken. Op deze wijze zou men in vijf da gen en nachten bij de diamantenboom zijn. HET EERSTE SLACHTOFFER Het eerste slachtoffer viel de nacht, voorafgaande aan de start van de expe ditie. De situatietekening meende men veilig opgeborgen in de slaapkamer van een vriend van Tuighy. Terwijl de man sliep werd het raam geopend. Een on bekende liet twee cobra's naar binnen kronkelen, die zich op de slapende wierpen en hem doodden. Daarna werd het raam verder open geschoven. Er kroop een gestalte binnen, die de brand kast forceerde en de situatietekeningen stal. Weliswaar kon de insluiper al zes uur later worden gearresteerd, doch De N.R.C. weet te melden, dat Ged. Staten van Gelderland op het stand punt staan, dat met de voorbereiding van de aanleg van verdere gedeelten van de Noord-Zuid verbinding niet moei^ worden gewacht totdat het vak tussen Maas en Waal is voltooid. Meer speciaal is dat het geval met het „Be- tuwepand" van de verbinding, dus het stuk gelegen tussen Rijn en Waal. In het bijzonder noopt de gunstige ontwik keling met betrekking tot de bouw van een verkeersbrug bij Rhenen tot het be trachten van spoed. Het zowel monde ling als schriftelijk contact met de mi nister van verkeer en waterstaat heeft n.l. tot resultaat, dat de minister Ged. Staten heeft laten woton in beginsel be reid te zijn te bevorderen, aat op rijics- kosten een brug over de Rijn bij Rhe nen zal worden gebouwd, in aanslui ting op de door Utrecht, Nooid Brabant en Gelderland gedachte Noord Zuid ver binding. Gestieefd zal moeten worden volgens de minister, naar een gelijk tijdig gereedkomen van de brug en de aansluitingen. Een verzoek van de Ned. Spoorwegen om toestemming tot het staken van de exploitatie van het spoor wegbaanvak Rhenen-Kesteren heeft de regering reeds ingewilligd. Overleg kan thans worden gepleegd omtrent het eventueel benutten van de pijlers van de spoorbrug voor de verkeersbrug en van het aanwezige baanlichaam voor het maken van opritten. In verband hiei-mede zijn Ged. Staten van plan om, ter verdere voorbereiding van de aan leg van het wegvak door de Betuwe, op korte termijn wei'kzaam te zijn ter ver krijging c.q. i-eservering van de nodige grondstroken en (indien het tracé daar toe aanleiding geeft) van opstallen, welke voor verwijdering of verplaat sing in aanmerking komen. Ged. Staten zeggen tot slot nog voort te gaan met het zoeken naar een verantwoorde oplos sing voor de kruising van de Noord- Zuid vex-binding met de Waal. RINGBIJEENKOST VAN C.J.M.V. IN VEENENDAAL Morgen, Zaterdagavond komen de af delingen Veenendaal, Scherpenzeel, Maarsbergen en Overberg van het Chr. Jonge Mannen Verbond te Veenendaal bijeen voor een Ringbijeenkomst. Deze wordt gehouden in het clubhuis boven de Koekfabriek van de fa. de Jong aan de Pi\ Bernhardlaan. niets bleek in staat te zijn hem te doen praten. De situatietekeningen waren weg en zijn opdi-achtgevers bleven on bekend. Maar aangezien Tuighy de tekeningen herhaalde malen had be studeerd meende hij voldoende gegevens in zijn hoofd te hebben om de plaats te kunnen vinden. De expeditie trok weg, vrijwel zonder enige vertraging. Het tempo, dat al hoog was geprojecteei'd, werd nog verder opgevoerd en in min der dan vier etmalen was men in de omgeving van Sira. EEN VROUW IN DOODSTRIJD Nauwelijks had men enige kilometers van Sira verwijderd het lager opgesla gen toen men vanuit de verte vreselijke kreten hoorde, ongetwijfeld afkomstig van een vrouw in nood. Men ontstak de fakkels en drong het oerwoud in. Het gejammer gaf de richting aan. Enige mijlen verder vond men een jonge vrouw, nog bijna een meisje, die vi-ese- lijk was vei-wond. Haar lichaam was met dolken doorstoken. De ongelukkige kon nog vertellen, dat ze overvallen was door vier bandieten, die op zoek waren naar een holle boom. Voor ze verder kon spreken gaf ze de geest. Nog dezelfde nacht werd de hele omgeving afgezocht, doch men slaagde er niet in een spoor van de bandieten te vinden. BURIH, DE ZIJDEKOOPMAN De volgende morgen werd de tocht voortgezet. Nauwelijks was de dag aan de hemel of de expeditie drong voor zichtig verder de wildernis in. Men wist, dat men ongeveer op de plaats moest zijn, waar de schat zich moest bevin den. Tegen het middaguur arriveerde er een ijlbode, die nieuws kwam brengen uit de stad. Hij vertelde ademloos, dat Burih de zijdekoopman opdracht had gegeven tot de moord op het eerste slachtoffer. Zijn deelgenoot in het com plot, een zekere Nabbas had het ver teld, omdat hij vreesde, dat de zijde- koapman zijn woord niet zou houden en de schat niet eerlijk met hem zou de len. Nabbas bood nu aan om Tuighy te helpen en als gids op te treden. Hij had alle bijzondeheden van de situatie tekening vast in zijn hoofd. Tuighy liet opnieuw een kamp opslaan en beval om INaUUciü ZC lUl-eri bicngon U J.-h al zeker van de overwinning. Nu kon hij zijn mannen voor de eer ste maal was rust gunnen. De volgende dag organiseerde hij om de tijd te do den een jachtpartij. Veertien mannen bleven achter om het kamp te bewa ken. WEER VEERTIEN DODEN De jacht verliep prettig. Men legde zelfs een tijger neer en pas laat in de avond keerde men in het kamp terug. De aanblik was vreselijk. De veertien mannen'waren allen dood. Vanuit hin derlagen waren ze getroffen met gif tige pijlen. De tenten waren gestolen, de bagage eveneens. Alleen de tent van Tuighy zelf was blijven staan. Daar in, op de tafel, lag een brief, waarin stond te lezen, dat het te laat was, omdat de schat al door Burih was gevonden. Bu rih annonceerde daarin zich zelf als chef van een bende en kondigde vreselijke wraakmaatregelen aan, indien men een poging zou doen zijn vex-blijfplaats te ontdekken. De mannen lieten zich niet intimi deren en bleven ter plaatse, tot de gids Nabbas arriveerde. Daarna trokken ze verder, nog vier kilometer tot ze de holle boom vonden. Maar van de dia manten was geen spoor. De zijdekoop man was het inderdaad voor geweest. Tijdens de terugtocht werd Nabbas vanuit een hinderlaag gedood. Een pijl met vergif maakte een einde aan zijn leven. DUO-RIJDSTER VAN MOTOR GESLINGERD Dinsdagmiddag botste de motorrijder v. d. B. uit Apeldoorn ter hoogte van de Brinkersteeg op de Cuneraweg te gen een groentewagen van de fa. M. uit Veenendaal. De echtgenote van de heer v. d. B. werd van de duo geslingerd. Zij brak haar linkerarm en liep een oog- wond op. Nadat zij in het Juliana-zie- kenhuis was behandeld, werd zij per ziekenauto van de fa. De Haas naar haar woning te Apeldoorn overge bracht. De heer v. d. B. kwam met de schrik vrij. De politie stelde naar de schuldvraag een onderzoek in. DE FRANSE BATHYSCAAF ZAL TOT 4000 METER DUIKEN De bathyscaaf van de Franse Marine, de F.N.R.S. III, welke Augustus j.l. op de rede van Toulon op meer dan 2000 meter diepte is gedoken, zal begin De cember naar Dakar worden gevoerd. Het toestel zal op een honderdduizend mijl van de kust worden gesleept en daar zijn proefnemingen beginnen; commandant Houot en ingenieur Willm zullen proberen tot 4000 meter te dalen. De bathyscaaf was gebouwd met het doel deze diepte te bereiken, maar tot nu toe had men nog niet de plekken van de Middellandse Zee gevonden, waar voldoende diepte was. EIERMARKT Op de Veenendaalse eieimarkt waien Dinsdagmorgen 130.000 eieren aange voerd. De prijzen lagen ver beneden de noteringen van vorige week, n.l. 12.- tot 15.- gemiddeld per 100 stuks. Daardoor was de handel zeer traag. BARNEVELD. Terwijl hij met zijn wagen een vaart van 60 km had, zag een Barneveldse automobilist op een gegeven moment zijn zoontje uit de auto vallen, nadat de knaap met de knop van de deur had zitten spelen. Het ven tje werd in het gras terug gevonden en had slechts een beentje bezeerd. LUNTEREN. Voor de bevestiging en intrede van dr J. Ozinga te Benne- kom als predikant van de Ger. Kerk te Lunteren, op Zondag 3 Januari a.s., wordt een dermate gi-ote belangstelling verwacht, dat een en ander zal plaats vinden in het kerkgebouw van de Herv. Gem. aldaar, daartoe door de kerkeraad der Herv. Kerk ter beschik king gesteld. WAGENINGEN. Alhier werd Woens dag aan het gem.-bestuur van Wage- ningen door het comité Bevrijdings monument te Wageningen een schilder stuk aangeboden voorstellende de capi tulatiezitting in Hotel „De Wereld". Op dit doek zijn afgebeeld de generaals Foulkes en Blaskowitz alsmede Prins Bernhard.

De Vallei | 1953 | | pagina 1