Sport-rubriek Rhenen F LAN VEENENDAAL Laatste kans op kampioenschap voor „Veenendaal" Tafeltennis-competitie RHENEN Voetbalprogramma Rhenus V.D.M. eindigde weer op de 2e plaats ELST RENSWOUDE Door de demonstratie Burgerlijke Stand Officiële Bekendmaking Zaterdagmiddag speelt N.V.V. thuis tegen Levu. Het wordt nu voor de Newo-raannen eens tyd om de volle winst te grypen. Matjan speelt uit tegen EDO/U), waarby voor Matjan geen be langen meer op het spel staan. In de tweede klasse krygen De Me rino's bezoek van Veluwse Boys en kun nen dus op een overwinning rekenen. Triangelboys krijgt bezoek van Barne- veld, terwijl GVVV uit tegen Cobu Boys speelt. A.s. Zondag vindt het treffen plaats tussen Veenendaal I en De Treffers. Deze Nymeegse club staat thans op de tweede plaats met 12 punten uit 9 wed strijden. Veenendaal heeft uit ditzelfde aantal wedstrijden 11 punten, zodat de geel-blauwen bij een eventuele over winning zich boven „De Treffers" kan plaatsen, en het leidende S.C.H. op de hielen kan volgen. Voor de Veenen- dalers is deze wedstrijd zeer belangrijk, omdat by een nederlaag de enige hoop op het kampioenschap definitief de bo dem zal worden ingeslagen. MATJAN—JONATHAN 2—5 De belangrijke wedstrijd tussen Mat jan en Jonathan om de bovenste plaats in de eerste klasse van de Zaterdag middagvoetbal afd. Utrecht, is, na een zeer onbehoorlijk en onsportief spel van de Veenendalers in een verdiende 52 overwinrying voor het Zeisterse Jona than geëindigd. Wat daar Zaterdagmiddag op het Mat- janveld is gebeurd, heeft weinig meer met georganiseerd voetbal te maken. De Matjan-spelers weigerden constant de aanwijzingen van de scheidsrechter op te volgen. De scheidsrechter was tegen dit spel in het geheel niet opge wassen. Het werd een volledig wild west toneel. De Zeisterse ploeg hield zich bewonderenswaardig kalm en be antwoordde de ruwe vertoning geens zins. Jonathan had reeds in het eerste half uur een zichtbare veldmeerderheid, zon. der dat dit vooralsnog in doelpunten tot uitdrukking werd gebracht. Het te genspel van Matjan was veel te fors. Even voor het verstrijken van de eerste helft sloeg de Matjan-linkshalf een Jonathan-speler vlak in het gezicht. Hij werd naar de kleedkamer gezonden, maar Matjan protesteerde en hij bleef meespelen. Drie minuten voor rust nam Jonathan de leiding door linksbuiten Boema. Na rust bracht Jonathan de stand al spoedig op 03. Midvoor Tanis kon daarna een tegenpunt scoren. Jonathan bleef het beste van het spel houden en bracht de score op 15, voordat aan voerder Van der Scheur een tweede Matjan-doelpunt aan deze score kon toevoegen. Het moet voor de Jonathan-spelers wel een grote opluchting geweest zijn, toen het eindsignaal klonk. De uitslagen van vorige week in de competitie van de Gelderse Vallei ge speelde tafeltenniswedstrijden waren: le klasse: Well Shot 2—T.T.C. 1 7—3; Union 1Tios 1 73; Treffers 2Bal letje 1 5—5; Climax 1—Well Shot 2 3—7; Balletje 1Hercules 1 64; Tios 1 Treffers 2 7—3; Well Shot 2—Well Shot 3 9—1; Union 1—T.T.C. 1 0—1. 2e klasse: Ritac 1—D.S.S. 1 64; Cli max 2Hollandia 1 91; Climax 3 Swift 1 2—8; Ritac 2—V.S.W. 1 5—5; Swift 1Climax 2 55. 3e klasse C: Tempo 1Ritac 3 55; Kr. en Vr. 2—Neveda 1 5—5; P.I.T. 1— R.T.C. 1 4—6. TENNIS-PROGRAMMA A.s. Zaterdag speelt Climax 1 thuis tegen nummer 3 van de ranglijst, 't Bal letje. Het verder programma voor de komende week is: Hollandia 1Kr. en Vr. 1; V.S.W. 1—Climax 2; Ritac 2— Climax 3; Swift 1Ritact 1. Alle wed strijden worden a.s. Woensdagavond ge speeld. In de tweede klasse C. blijft de nek- aan-nek race tussen Swift 1 en Climax 2 voortduren. Beide teams maakten ook deze week geen fout en wonnen resp. met 73 en 91. Het komende weekeinde staat voor het eerste elftal van Rhenus een com petitiewedstrijd op het programma te gen Woudenberg. Het wordt een thuis wedstrijd, hetgeen geenszins wil zeggen, dat het op een overwinning voor de groen-witten zal uitdraaien. Aan de hand van de resultaten van de laatste weken zouden we veeleer over willen hellen naar een kleine nederlaag. Voetbal is echter een kansspel, zodat een overwinning geenszins denkbeeldig is. We zullen ons dus maar op de vlakte houden en een voorspelling achterwege laten. V.D.M. WON TEGEN „HET ROOSTER MET 16—4 De Veenendaalse damclub „V.D.C. speelde een competitie-wedsti'ijd tegen „Het Rooster" uit Bilthoven. De Vee nendaalse dammers wonnen deze wed strijd overtuigend met 164. Tuindorp is deze week kampioen ge worden op Culemborg. Voor de vierde achtereenvolgende keer is de Veenen daalse Damclub op de tweede plaats ge ëindigd. De gedetailleerde uitslag tegen „Het Roostert' was als volgt: J. EdinkE. van Waveren 02; G. van DijkPh. Egels 20; H. v. d. Brand- hofJ. van Dijk 20; C. Heikamp H. Vlug 20; A. ValkenburgA. Jan sen 20; H. EdinkC. Hardeman 11; W. van ManenH. Bekken 11; W. v. d. HorJ. Salomé 20; R. de Gooyer J. Verkuil 20; J. RoksH. v. d. Weerd 20. Totaal 164. VEENENDAAL—HATERT 3—2 Tegen Hatert heeft Veenendaal haar handen meer dan vol gehad. Het forse spel van voor de rust werd na rust nog erger. Dank zij het beheerste fluiten van de scheidsrechter bleef het bij deze ontmoeting slechts tot één incident. Dat was 20 minuten na rust, toen de Ha- tertse linksbinnen Artz zich niet meer beheersen kon en linksback Kanis na trapte. Resoluut verwees de scheids rechter hem naar de kleedkamer. Ook de duels tussen Rebergen en Hendriks waren zeer hard, maar een waarschu wing van de scheidsrechter was voor deze twee voldoende om hun zelfbe heersing te bewaren. Dat Hatert slechts met een kleine 32 nederlaag naar huis kon gaan. danken zij in de eerste plaats aan hun doelverdediger, die vooral in de periode dat Hatert met 10 man speelde op be- wonderenswaardieg wijze zijn doel schoon hield. In de eerste 15 minuten was Hatert zeker niet de mindere van Veenendaal, en de Veenendaalse verdediging had haar handen vol om de gasten het sco ren te beletten. Daarna kwam de Vee nendaalse voorhoede meer aan het woord, waar Joop Heikamp als links binnen op de goede plaats bleek te staan en ook midvoor C. Heikamp zich actief toonde. Bij een Veenendaalse aanval over rechts lokte Nellestein de Hatertse doelman Van Meegen uit zijn doel. Uit het duel kreeg Rebergen de bal vrij en met een hard en zuiver schot liet hij 10 op het scoringsbord note ren. Vijf minuten later werd de Vee nendaalse voorsprong door Joop Hei kamp op 20 gebracht met een enorm hard schot. Joop Heikamp schoot daarna nog eens rakelings over de deklat heen. Bij een Haterse aanval nam rechtsback Hensen de bal in zijn handen. Vos nam de toegestane strafschop uitstekend, 21. De Hatertse achterhoede kreeg het daarna zwaar te verduren tegen het steeds zwichtende voorhoede-spel der geel-blauwen. De schoten waren te on zuiver om resultaat te boeken. Vijf minuten na de hervatting kreeg Veenendaal een strafschop, omdat nu linksback Vos de bal met de hand aan raakte. Joop Heikamp gaf Van Meegen geen schijn van kans, (31). Na dit doelpunt werd de stemming binnen de lijnen prikkelbaar. En nadat Artz het verder meespelen werd ont zegd. bleef er weinig aantrekkelijks meer over. Met verwoede tegenaan vallen trachtte Hatert met 10 man de Veenendaalse aanvallen te pareren. Uiteindelijk zorgde doelman Van Mee gen er voor, dat de score niet verder werd opgevoerd, toen midvocr Hei kamp van dichtbij een hard schot los liet, dat hij met de vuist bewerkte en daarna ook enkele scheten van links buiten Muller onschadelijk maakte. In de laatste minuut kreeg Hatert nog een vrije trap te nemen buiten het straf schopgebied. De bal werd goed doorge plaatst naar de geheel vrijstaande links buiten Willems, die tussen de ber.en van de uitlopende Cornelissen door, de bal in het Veenendaalse doel deponeerde. Na dit doelpunt liet de scheidsrechter inrukken en had Veenendaal een kleine, maar zeer verdiende overwinning be haald. Het rustige sportweekend bracht geen verrassingen. Musketiers 2 dat een bezoek bracht bij D.O.V.O. 4 verloor met 65. Het 2e elftal van Oranje-Wit behaal de een 22 gelijk spel tegen Patria 3. Alle andere elftallen hadden rust. PROGRAMMA: Het programma voor a.s .Zaterdag en Zondag is weer niet rijk aan wedstrij den. Ter elfder ure werd ook nog de be langrijke wedstrijd MusketiersOns Genoegen uitgesteld, zodat er maar weer een klein programma is voor de Elsterse ploegen. Eist krijgt de koploper Midlandia op bezoek. Een voorspelling is natuurlijk zeer moeilijk. Dat Eist zich zomaar niet gewonnen zal geven staat wel vast. Zal men 1 of 2 punten kunnen ha len? Oranje Wit 2 krijgt B.V.C. 3 op be zoek. Eist 2 gaat naar Leersum om H.D.S. 2 te bekampen. Alle andere elftallen hebben weer rust. DAMMEN De uitslagen van de ondetrlinge com petitie dammen van de Rhenense Dam Vereniging van deze week luiden als volgt: le klas: J. v. SettenE. Visee 20: M. de JongP. Werkman 02; J. KeijmanK. Pleijler 11; G. v. Set tenK. v. d. Pol afg. 2e klas: Chr. van WalsemH. de Jong 20; G. Spies W. H. v. Kampen 02; H. Kootstra J. H. van Dijk 20; G. v. Tintelen W. de Bruin afg. BILJARTCOMPETITIE BVR 1 kampte op het groene laken tegen SB 1 in Wagen ingen. Met een 44 gelijk spel keerden de Rhenenaren te rug. De Kroon 4 uit Wageningen bracht een competitie-bezoek bij BVR 2. Met een 62 overwinning werden de gas ten uitgeleide gedaan. BVR 3 streek te gen de plaatselijke sportbroeders Poe dels 4. Met 62 werd deze wedstrijd door BVR 3 gewonnen. St. Jozef 3 uit Wageningen wist tegen Poedels 5 een gelijk spel te bemachtigen. Poedels 2 gaf Sport 2 uit Veenendaal een lesje. Met een 62 nederlaag keer den de Veensen huiswaarts. DRUK BEZOCHTE OUDERAVOND De ouderavond der openbaar lagere school, Dinsdagavond belegd in het „Eigen Gebouw" aan de Eikenlaan, mocht zich in een zeer drukke belang stelling verheugen. De heer C. H. Ot- ting, voorzitter van de oudercommissie, sprak er zijn grote voldoening over uit, dat de ouders in zulk een grote getale aanwezig waren. Het doel van ouder avonden is de ouders en de school dich ter tot elkaar te brengen. In het bijzon der heette de voorzitter welkom wet houder J. Boelhouder. Het hoofd van de school, de heer C. van Ommen deelde mede, dat op 16 Januari 1953 het aan tal leerlingen van de o.l. school aan de N.V. Weg 378 bedroeg, bij het begin van het leerjaar bedroeg dit aantal 406, thans zijn er 410 leerlingen. Door de stijging van het aantal leerlingen werd toestemming verkregen om een tiende leerkracht te benoemen, hetgeen de klasse-indeling ten goede komt. Spr. wees op het schoolverzuim en wekte de ouders op hun kinderen zo min moge lijk de school te doen verzuimen. Door de spaaractie wordt spaarzaamheid aangekweekt. De heer Van Ommen was trots op zijn jongens van de vijfde en zesde klas, die zich met de verkoop van de kinderzegels en prentbriefkaarten zeer verdienstelijk hadden gemaakt. Voor een bedrag van ƒ600.- was ver kocht. De papierinzamelingsactie door de leerlingen slaagde buitengewoon. Meer dan 1000 kg oud papier werd in zeer korte tijd bijeen vergaard. Nadat spr. de dit jaar gemaakte schoolreisjes de revue had laten pas seren en de oudercommissie een pluim op de hoed had gestoken voor de grote activiteit, traden twee jeugdige accor- deonnistjes, Ria Scheers en Jannie Onink voor het voetlicht. Zij brachten op zeer muzikale wijze Monmartre en de Succeswals ten gehore. Het dave rende applaus bewees, dat de zaal het gebodene hoog waardeerde. Hierna werd een mooi gekleurde filmstrip ver toond, een film met goede strekking ten VOETBALPROGRAMMA Voor de competitie gaat het eerste elftal van de voetbalvereniging „Rens- woude" naar „Kieviten" in Voorthuizen op bezoek. De gasten moeten in staat zijn beide punten mee naar huis te bren gen. Het tweede elftal ontvangt Kievi ten 2 thuis. De gastheren zullen de be zoekers wel zonder de punten naar huis terug sturen. SCHIETNIEUWS Voor de onderlinge competitie werd de volgende wedstrijd geschoten: 1. W. Veldhuizen, 116 p.; 2. H. Schoolderman, 116 p.; 3. W. Bruggink, 1Ï4 p.; 4. D. de Fluiter, 112 p.; 5. H. Vermeulen, 111 p.; 6. F. van de Fliert, 110 p.; 7. E. Rams- horst, 109 p.; 8. G. van Beek, 108 p.; 9. J. Vermeer, 108 p.; 10. T. Meter, 107 p. en 11. P. Overeem, 105 punten. BILTJARTNIEUWS Voor de bondscompetitie van de bil jartbond Wageningen en Omstreken werden enkele wedstrijden op het Groe ne Laken gespeeld. Het tweede team speelde een wed strijd tegen „De Kroon" 2 uit Wagenin gen en wist een gelijk spel van 44 te bereiken. Het eerste team speelde tegen „S.B." 1 uit Wageningen. De uitslagen waren: C. VinkA. van der Linden 02; J. VinkG. Terscheg- get 02; H. ReebergenJ. van Ernst 2—0; F. de Fluiter—B. Onderstal 2—0. ALUMINIUM SCHOOL IN RECORD TIJD GEBOUWD De officiële opening van de Herring- trophy kleuterschool te Rotherham- Yorkshire, die deze maand plaats vindt, zal er nog eens aan herinneren dat, toen zij deze zomer werd voltooid, dit de vlugstgebouwde school van een derge lijke grootte was die ooit is verrezen. Op 31 Augustus, nog geen vijftien we ken nadat de fundamenten waren ge legd, opende de Herringthorpy-school haar deuren vcor 230 leerlingen. Minder dan tien maanden waren verlopen se dert de Onderwijsautoriteiten het be sluit namen om een nieuwe school te bouwen in het zich snel uitbreidende zuidelijke woondistrict. De eigenlijke constructie van de aluminium onder delen begon op 16 Juni. Het grootste deel werd voltooid tijdens de zomer- vacantie en toen het nieuwe leerjaar begon was de school geheel ingericht en klaar voor gebruik. leerden duizenden huisvrouwen, hoe zij hun kinderen eens kunnen laten smullen. Verwent U hen ook eens met de heerlijke FLAN dessert-pudding. FLAN smelt op de tong. „Nèt een ijsje"! zeggen de kinderen, zó lekker koel. Er zijn twee smaken, vanille en chocolade. Een echte tractatie voor het hele gezin Flan Vanille 25 cent Flan Chocolade 32 cent VEENENDAAL Ondertrouwd: Bertus Garritsen, 19 jaar en Margaretha Maria van Doorn 19 jaar; Gerard van den Broek, 28 jaar en Jacoba Goderdina de Koning, 25 jaar; Albertus Stomphorst, 27 jaar en Maria Petronella Prette, 21 jaar. Getrouwd: Hendrik van der Linden, 24 jaar en Cornelia Johanna v. Nieuw- amerongen, 21 jaar; Klaas Kooiker, 23 jaar en Evertje Lepper, 22 jaar. Geboren: Johan, z. v. E. Floor en W. E. van Dijk; Jan, z. v. G. Schoeman en A. Reede; Elisabeth, d. v. G. van Span je en E. Kramer; Cornells, z. v. A. van Dijk en J. Vonk; 5. Willem Hendrik, z. v. J. van Nieuw-Amerongen en E. T. Schoester; Margreet Petronella, d. v. M. S. de Groot en M. A. C. Bos; Klasina, d. v. A. Diepeveen en A. van der Gar de; Wilhelmina, d. v. P. Klumpenaar en K. Hol; Martin Ronald, z. v. E. Ch. Cou- mans en Th. B. M. Eekhout; Charles Paul, z. v. W. Bakker en G. Ch. Roest; Maria Catharina, d. v. J. van Neerbos en C. Lieftink; Pieter, z. v. G. Heikamp en G. van Manen. Overleden: Aart Albertus van Enge lenburg. 82 jaar, wedun. van C. C. Bon- gers. GELD. VEENENDAAL EN EDERVEEN Ondertrouwd: H. Versteeg en A. H. van Roekei. Geboren: Teunisje, d. v. D. Wegen en J. G. van Beek; Hendrika, d. v. H. van de Pol en H. van Roekei; Sandrina Hen drika, d. v. W. J. van Heumen en A. v. Binsbergen; Cornelia, d. v. N. van de Haar en W. Bruijs. Overleden: Teunis Meerveld, 83 jaar. RHENEN Geboren: Maaike Adriana, d. van C. Drost en J. Brinkman, Kerkplein 14; Hendrik, z. van P. van Ravenswaaij en G. I. Henzen, Cuneraweg 384; Roelofina Jantina, d. van P. J. de Jong en H. Slomp, Duistereweg 6; Jacobus, z. van J. Gerlag en E. van de Ven, woonwa genkamp; Jelis, z. van J. van Laar en J. van de Scheur, Cuneraweg 106. Getrouwd: Age Klasienus Henzen en Jannigje Clasina van de Weetering; Bart Rensen en Jansje Baars. Overleden: Comelis van den Brink, 86 jaar, geh. met E. van Westrhenen, Rijksstraatweg 47. AMERONGEN Geboren: Steven Louis Rudolf, z. van R. A. Rozet en E. L. Wens (wonende te Leersum); Willem, z. van A. Meerwijk en P. de Wit. RHENEN OORLOGSSCHADE ONROERENDE GOEDEREN Burgemeester en Wethouders van Rhenen brengen met betrekking tot de toepassing van de wet op de materiële oorlogsschade (W.M.O.) inzake schade aan onroerende goederen nogmaals het volgende onder de aandacht van be langhebbenden: Indien de bijdrage op grond van art. 9 W.M.O. met 25 °/o is verminderd, kan belanghebbende op grond van art. 8 W.M.O. een verzoek indienen op basis van vervangingswaarde voor één woon huis pf bedrijfsruimte, indien het ove rige zuivere vermogen van de recht hebbende, zoals dit in aanmerking is genomen voor de vermogensheffing in een, niet meer bedroeg dan 20.000,-. Bedroeg dit vermogen meer dan 20.00,- dan kan, alleen voor schade gevallen boven 3.000,- een aanvullen de uitkering op grond van art. 72 W.M.O. worden gevraagd. Zij, die eigenaar zijn van beschadigde opstallen, welke op eens anders grond stonden, (z.g. economische eigenaren) en wier schadebijdrage is bepaald op basis van het prijspeil 1940, kunnen als nog een verzoek indienen om toepassing van art 8 of art. 72 W.M.O. Het indienen van de hiervoor bedoel de verzoeken heeft in het algemeen zin indien het herstel c.q. de herbouw na 1944 heeft plaats gevonden. De verzoeken moeten worden inge diend vóór 4 Januari 1954 bij de Pro vinciale Directie voor de Wederopbouw en Volkshuisvesting, Maliebaan 13. Utrecht onder vermelding van schade- adres en mededeling of aanvrager op schadedatum eigenaar was. Nadere inlichtingen kunnen worden verstrekt ter gemeente-secretarie (afd financiën). Burgemeester en Wethouders vnd.: L. BOSCH v. ROSENTHAL. De Secretaris, Th. v. d. WILLIK. MISSIONARISSEN VOOR DE NOORD-opzichte van de bescherming van de POOL De Bisschop van de Noordpool, dr Donald Marsh heeft een grote belang stelling gewekt onder de theologische studenten in Groot Brittannië voor het missie-werk in de Pool-gebieden van Canada. In navolging van de gewoonte van zijn voorganger, heeft dr Marsh onlangs een bezoek van zes weken aan het Verenigd Koninkrijk gebracht om jongemannen als missionarissen te re- cruteren. In zijn diocees, welke een oppervlakte heeft van lVï millioen vierkante mijl de grootste ter we reld heeft de Bisschop 33 missie posten voor de 10.000 inwoners - Eski mo's, Indianen en handelaren. KRACHTIG PROTEST TEGEN PROCESSEN TEGEN JODEN IN ROEMENIë Ere-leden van de Zionistische Fede ratie van Groot Brittannië en Noord Ierland hebben vorige week tijdens een bijeenkomst te Londen „krachtig" ge protesteerd tegen het recente proces te gen Joodse leiders in Roemenië. In een resolutie die door de vergadering werd aangenomen werd eraan herinnerd dat Jean Littman, de vroegere president van het World Jewish Congress in Roe menië en een autoriteit van de Inter nationale Vrouwen Zionisten Organi satie werden berecht na twee jaar in arrest te hebben gezeten. Beiden wer den schuldig bevonden aan Zionistische activiteiten en tot resp. 15 en 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. „Wij bren gen warme hulde aan de moed en de waardigheid die deze twee Zionisten leiders tijdens hun proces aan de dag hebben gelegd," aldus wordt in de reso- tutie gezegd. De vergadering protes teerde ook tegen de voortgezette deten tie van meer dan 150 Joodse leiders in Roemenië zonder dat er enige beschul diging tegen hen is uitgesproken, en deed een beroep op de Roemeense rege ring om hen onmiddellijk vrij te laten. TWEE-PEDALEN SYSTEEM Leyland Motors Ltd., een vooraan staande fabrikant van zware voertui gen in Groot Brittannië, heeft een twee- pedalen-systeem voor bussen en vracht wagens ingevoerd, waarbij de koppe- lings-pedaal is afgeschaft. Het systeem bestaat uit een versnellingspedaal en rempedaal. Het heeft een „pneumo- cyclische" versnellingsbak. Het nieuwe schakelings-systeem is practisch auto matisch. Het enige dat de chauffeur be hoeft te doen is om een handle in de gewenste versnelling te zetten en de pneumo-cyclische versnellingsbak doef de rest. dieren. Achtereenvolgens brachten de ge noemde jeugdige muzikanten nog ten uitvoer: Amsterdams Pierement, Mira- mar, Solowals en Plaisir d'Amour, het welk met een ware ovatie bekroond werd. Voor de opvoering van het to neelspel, in drie bedrijven, getiteld „De Ganzenhoedster" niets dan lof. Het ge heel getuigde van een gedegen voor bereiding en goede leiding. Ook het re citeren van een gedicht door kinderen werd met stille aandacht gevolgd en met een warm applaus beloond. In de pauze vond een verloting plaats van een fraaie ingelijste aquarel waar voor de loten grif van de hand gingen. SINTERKLAAS BIJ „WILSKRACHT" St. Nioolaas en zijn onafscheidelijke Knecht Pedro hebben Vrijdagmiddag een bezoek gebracht aan de gymnastiek vereniging „Wilskracht". In het gebouw van „Ons Genoegen aan de Muntstraat waren 245 jeugd leden verenigd, toen de Sint zijn entree maakte. Nadat de voorzitter van de vereniging de Goedheiligman tot aan het podium had begeleid, sprak hij het welkomst woord, dat door de vele jeugdige gym nasten doodstil had aangehoord. Het doet mij veel genoegen, aldus Joop Bovenschen, dat ik U mede kan delen, dat de vereniging sedert Uw laatste bezoek weer aanmerkelijk is gegroeid. Het ledental is flink gestegen. In het afgelopen jaar werden verschil lende prijzen behaald op de kringwed- strijden, de uitvoering kan geslaagd worden genoemd en op de onderlinge wedstrijden kwamen allen in het bezit van een diploma. Over de leider van de vereniging, de heer D. W. de Jong, was de voorzitter zeer tevreden, hetgeen voor Sint Nicolaas aanleiding was hem een geschenk te overhandigen, welke geste door de leden met een daverend applaus werd begroet. Ook de Be schermvrouwe van „Wilskracht", me vrouw I. Leccius de Ridder, werd door de Sint bedacht, evenals de heer Dj. Klumpenaar, die nauwgezet zorgt, dat de contributie bij 285 leden maande lijks wordt geïnd. Geen sinecure, aldus Sinterklaas. De kleutertjes werden een voor een bij de Heilige ontboden. Allen kregen een geschenk, met taai-taai. borstplaat, pepernoten en chocolademelk. Met de vertoning van een serie humoristische jeugdfilms bereikte het feest zijn hoog tepunt, hetwelk dan ook zeer geslaagd mag worden genoemd. Mevrouw Lec cius de Ridder dankte de Sint bij zijn vertrek voor alle goede gaven. GESLAAGDE DEMONSTRATIE MET STAARTLOOS STRAALVLIEGTUIG Een van Groot Brittannië's meest revolutionnaire straalvliegtuigen, de 32- voet lange Short Sherpa, die is ontwor pen als een voorloper van de experi mentele machines om ultra-hoge snel- heidsvluchten te onderzoeken, heeft voor het eerst een demonstratie gegeven boven Noord Ierland. De Short Sherpa, gebouwd door Short Brothers and Har- land te Belfast, is de eerste machine met een „isoclinic" vleugel, een vleugel die onder een hoek van meer dan 42 graden terugwijkt met de bedoeling om de on stabiliteit welke wordt veroorzaakt wanneer normale terugwijkende vleu gels naar boven buigen tengevolge van zware vrachten bij hoge snelheden, te voorkomen. De nieuwe vleugel is be trekkelijk buigzaam. Zij heeft roteren de vleugeluiteinden, die haar in Staat stellen afstand te doen van de staart en hoogteroeren. Deze roterende vleugel uiteinden geven een grotere wendbaar heid bij transonische snelheden. PLASTISCHE VERF Een Britse firma heeft een nouveauté op het gebied van verf op de markt ge bracht: een plastische verf die gemak kelijker is aan te brengen dan tempera, in ongeveer een uur volkomen droog is en geschrobd kan worden zonder enige tekenen van slijtage te vertonen. De nieuwe verf heeft geen onderlaag of grondverf nodig en bespaart derhalve tijd en kosten. De nieuwe verf, Pam- mastic geheten, heeft een aangename geur; doordat zij bovendien zo snel droog is, betekent dit dat kamers be woond kunnen worden op de dag dat zij zijn geschilderd. BRITSE TELEVISIE-PLANNEN VOOR HET ONDERWIJS In antwoord op een vragenlijst van de B.B.C. hebben meer dan 30 plaatselijke onderwijsautoriteiten erin toegestemd televisie in hun scholen te plaatsen in dien de B.B.C. haar plan ten uitvoer legt om een nationale dienst van tele visie-lessen te beginnen, gelijk aan de dagelijkse schooluitzendingen per ra dio. De B.B.C. is van plan vijftig expe rimentele programma's per kwartaal uit te zenden indien de meerderheid van de onderwijsautoriteiten hiermee instemt. Ongeveer 150 autoriteiten heb- moeten hun antwoord nog insturen. De resterende twintig willen zich niet bin dend uitspreken met het oog op de kos ten of omdat hun scholen zich in een gebied bevinden waar de ontvangst nogal te wensen overlaat. Maar tot dus verre heeft geen enkele autoriteit het idee verworpen en de B.B.C. beschouwt de tot dusver binnengekomen antwoor den als „hoogst bemoedigend", ben de vragenlijst van de B.B.C. ont vangen en ongeveer honderd hiervan MEER DAN HALF MILLIOEN NIEUWE AUTO'S IN 1953 Het aantal auto's dat dit jaar in Groot Brittannië zal worden geprodu ceerd belooft de 565.000 te overschrij den. In de eerste tien maanden van dit jaar werden er reeds 460.000 auto's aan de thuismarkt en overzeese markten af geleverd; 256.000 auto's werden geëx porteerd ter waarde van ongeveer 88 millioen. Vrijwel alle Britse autofabri kanten hebben record-productiecijfers bekend gemaakt. De Vauxhall Com pany heeft onlangs medegedeeld dat zij haar 100.000ste auto heeft afgeleverd. Terzelfdertijd voeren de fabrikanten hun pogingen tot verhoging van de af zet op. De Standard Motor Company heeft zo pas een nieuwe firma opge richt die haar hoofdkantoor in New York heeft met bijkantoren in de voor naamste Amerikaanse fteden voor de verkoop van de producten van Stan dard en Triumph. RATTENBESTRIJDING In de week van 12 tot 19 December wordt een landelijke actie gevoerd tei bestrijding van de bruine rat. De dienst van gemeentewerken verstrekt aan dit inwoners, die daartoe de wens te ken nen geven, geheel kosteloos de bestrij dingsmiddelen. Rhenen, 10 December 1953. Burgemeester en Wethouders van Rhenen, L. BOSCH v. ROSENTHAL. De Secretaris, Th. v. d. WILLIK. TIENDUIZENDEN AMERIKAANSE VROUWEN EN KINDEREN NAAR DUITSLAND Hotelhouders ontevreden. Volgens een nieuwe beschikking van het Amerikaanse hoofdkwartier in Hei delberg kunnen met ingang van heder. alle Amerikaanse militairen in Duits land, vanaf de rang van sergeant hun vrouwen en kinderen naar Duitslanc laten komen, zelfs, indien voor hun ge zin geen woonruimte voorhanden is. Dc Amerikaanse gezinnen zullen worden ondergebracht in hotels en pensions, zodat de woningmarkt er geen extra belasting van zal ondervinden. Direc. zal evenwel worden begonnen met d. bouw van speciale huizenblokken, die eigendom blijven van het Amerikaanse leger. Zodra die huizen gereed zijn kun nen de hotelkamerbewoners er in trek ken. De autoriteiten zijn tot deze be slissing gekomen, omdat ze menen, da-, de nabijheid van vrouw en kinderen het moreel der militairen zal verbete ren. De „Frankfurter Neue Presse" schrijf; omtrent deze kwestie nog, dat de hotel houders het nieuws met zeer gemengd-, gevoelens hebben ontvangen. Alleei voor wat de stad Frankfort betref zullen volgens de nieuwe richtlijnen zich 700 Amerikaanse families, oftewe. ongeveer 2000 personen in de stad ves tigen en voorlopig dus 2000 hotelbedder. nodig hebben. Dit is 70*/o van het to tale aantal hotelbedden. Met een der gelijk groot aantal permanente Ameri kaanse gasten zal onder andere de Frankfurter Messe welke geprojecteerc. is van 7 tot 11 Maart geen doorgang kunnen vinden, daar men de jaarbeurs- gasten geen onderdak zal kunnen ver lenen DROOGTEPERIODE IN SPANJE Gebrek aan stroom. Fabrieken vallen stil Madrid lijkt een stad in oorlogstijd. Op de straten en pleinen is het 's avond.-, donker. De enorme lichtreclames, die de stad bijna een Amerikaanse aanblik ga ven branden niet meer. De oorzaak va: de duisternis is de droogteperiode, die Spanje momenteel beleeft en die cata- strophale gevolgen dreigt te krijgen Nog maar drie dagen per week krijgen Madrid en de andere plaatsen in mid- den-Spanje electrische stroom. Streng, straffen zijn uitgevaardigd voor parti culieren, die meer dan vijftig procen. van het maandgemiddelde gebruiken. Ii tal van steden vallen de fabrieken sti wegens gebrek aan energie. Men bid om regen, maar de lucht is blauwer dan ooit. Heel midden-Spanje droogt uit. Ir. sommige streken begint zelfs het drink water schaars te worden. In de laatste jaren heeft Spanje vee, gedaan om de stroomvoorziening tc verbeteren. Het aantal centrales were bijna verdubbeld. Het blijkt echter, da, deze krachtsinspanning onvoldoende was. Er komt bij, dat vele centrale; door waterkracht worden aangedreven maar zelfs de grootste watercentrales leveren geen stroom meer als de rivie ren opdrogen. RAAD NEEMT DE PRIJZEN VOOR IJZER EN STAAL OVER Met ingang van Dinsdag 8 December heeft de Britse Iron and Steel Board het toezicht op ijzeren en stalen producten in Groot Brittannië overgenomen. Vol gens de Wet op IJzer en Staal van 19r is de Board gemachtigd maxirm .i prij zen vast te stellen, maar op enkele uit zonderingen na zullen er gee:: wijzigin gen in de huidige prijslijsten Komen. Dc autoriteit van de Board sh-eKt zich niet uit tot de prijzen van schroot.

De Vallei | 1953 | | pagina 4