Laat ons dan henengaan Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Het nieuwe raadhuis Wist U.... AGENDA Nieunvs uit de omgeving 27e JAARGANG WOENSDAG 23 DECEMBER 1953 No. 51 Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei' Verschijnt in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Heden koop-avond „Circus Knie" KERSTNACHTDIENST Kerstzangdienst Geref. Kerk Oliebollenrit op 2e Kerstdag Voor betere Uurwerken Wegens rentebijschrijving GESLOTEN NUTSSPAARBANK Het doden van dieren voor de a.s. feestdagen BEP VAN KESTEREN BANKETBAKKER? Abonnementsprijs 0.95 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Telef. 601, Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven VA LIE ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12c. Minimum p. advert, ƒ3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 120 woorden ƒ1.30, elk woord meer 6 cent. In tegenstelling met allerlei bewerin gen, als zou het nog jarenlang duren eer een aanvang gemaakt wordt met het bouwen van het nieuwe Veenen- daalse Raadhuis, vernamen wij dat de aanbesteding van de bouw toch wel eind 1954 zal kunnen plaats vinden. Men is intussen reeds doende met de uitwerking van het schets-ontwerp. waarvan wij in een vorig nummer uit voerig bijzonderheden hebben gegeven. Wellicht ten overvloede herinneren wij er nog even aan dat deze week in verband met de Kerstdagen, inplaats van Vrijdagavond, de wekelijkse koop avond vandaag gehouden wordt. NED. VOLKSTONEEL BRENGT: Zaterdag 2 Januari a.s. komt „De To neelvereniging de tegenwoordige naam van de toneelgroep welke werkt voor de Stichting Nederlands Volks toneel in het gebouw aan de Eiken laan een opvoering geven van het be kende toneelspel van Carl Zuckmeyer: „Circus Knie". Evenals vorige jaren, vindt ook deze voorstelling plaats onder auspiciën van de Kunstkring der N.V.V. Bestuurders- bond alhier. De regie is in handen van Hans Tie- meyer, terwijl onder de spelers ver schillende bekende toneelnamen voor komen zoals Johan Elsensohn, die de hoofdrol vertolkt; Annie de Lange, Hans Culemban, Jan Hundling, Hans van Meerten, Aaf Bouber, Han Surink èn Cor Dommelshuizen. Het stuk zelf is de hartstochtelijke getuigenis van de onverwoestbare co- mediant, die vóór alles het vaandel van zijn kunst hoog houdt en trouw blijft. De toeschouwer ziet hoe het circus, dat al sinds vele generaties het glorieuze bezit is van het geslacht knie, is zijn na dagen is geraakt. Ondanks het goede en toegenegen werk van de artisten is de oude roem gaan tanen en is de troep, die door de oude Carl Knie geleid wordt, in moeilijkheden geraakt. Als de doch ter Katharina een jonge boer ontmoet, die zich voor haar interesseert, neemt zij het aanbod aan om onder de strenge leiding van zijn moeder het boerenbe drijf te leren, waardoor zij eindelijk rust en een bestaanszekerheid zal kun nen vinden. Voor het circus is dit een zware slag, het meeat voor vader Knie die echter koppig blijft vasthouden aan zijn ver trouwen dat Katharina het circusleven niet zal kunnen missen. Maar als zij na opzoeken, deelt zij hun mede, dat zij een jaar haar oude collega's weer komt met de boer zal gaan trouwen. Kort na het ontroerende weerzien van vader en dochter sterft Knie. Dit betekent de definitieve ondergang van het circus. De leden zullen elders werk moeten zoeken. Dan neemt Katharina haar be sluit. Zij, de kroonprinses, is geroepen om de dynastie voort te zetten. Met opof fering van haar persoonlijk geluk neemt zij de leiding over en het circus trekt verder. Dat Maandagavond weer 275 Vee- nendalers een halve liter bloed hebben gegeven voor de bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis? Dat er weer ongeveer 40 donors bij waren die voor de vijfde maal van hun bloed gaven en daardoor de Landsteiner penning hebben verdiend? Dat het apparaat voor het pijn loos afmaken van honden en katten, dat begin Maart van dit jaar bij Raads besluit zou worden aangeschaft, nog steeds niet is aangekomen? Dat de Huishoudschool het ge bouw „Oude Postkantoor" heeft ont ruimd? Dat het fraaie nieuwe schoolge bouw van de Huishoudschool dezer da gen officieel in gebruik genomen wordt? Dat binnenkort een aanvang zal worden gemaakt met het inrichten van een tijdelijke Raadszaal in het Oude Postkantoor? Dat het zachte winterweer niet vreemd zal zijn aan het feit dat een Witte Leghorn van de heer F. Ballast aan de KI. Katerstraat gisteren een reuze ei van 131 gram heeft gelegd? ..rtniiiiiitiuiimiiitnitiiuiunmiiiiitmiHiHiiiMMiuiiimiiiii'HijiiiHiijiimK ^piiillliliiiNiiiiiiiSiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiSliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiuiiiiiiiiiiN^^ ii Samengesteld in samenwerking II met de V.V.V. de Ver. v. Vreem- delingenverkeer „Veenendaal" s 11 Donderdag 24 December (In geb. Eikenlaan) 11 uur n.m. Kerstnachtdienst m.m.v. Chr. y Orat. Ver. Liturg ds D. v. Enk. si li 2e Kerstdag f§ 1| 's Middags Oliebollen-rit ge- org. door Veenendaalse Mo- torclub. Start bij Hotel „La Montagne". 1| Woensdag 30 December (Ten Gemeentehuize) 7.30 uur. openbare vergadering van de Gemeenteraad. yLuxor Theater 24 en 25 Dec. de film „Omar. ff de Woestijnhavik"; 26 Dec. c| „Abbott en Costello in Alas- ka", 27 en 28 Dec. „Het licht |l dat verdween"; 29 Dec. „Ab- bott en Costello in Alaska" en 30 Deq. „Omar, de Woestijn- l| II havik". fl Evenals vorige jaren wordt er ook dit jaar op Donderdagavond 24 Dec. in het Verenigingsgebouw a. d. Eikenlaan een Kerstnachtdienst gehouden. Deze dienst vangt aan om elf uur precies, terwijl de deuren open zijn om half elf. Liturg en voorganger is ds D. v. Enk, geref. predikant. Medewerking wordt verleend door de Chr. Oratoriumvereniging o.l.v. Gijs- bert van Zanten. Bij het binnentreden zal de geheel uitgewerkte liturgie worden uitgereikt. Op tweede Kerstdag zal in de Geref. Kerk wederom een Kerstzangdienst worden gehouden. Het Geref. Kerkkoor verleent medewerking aan deze dienst, terwijl de leiding zal berusten bij ds J. Overduin. De aanvang is 's mor gens 10 uur. De Motorclub „Veenendaal" organi seert op 2e Kerstdag de traditionele „Oliebollenrit", waaraan door auto's en motoren kan worden deelgenomen. De afstand van deze rit is 65 km. Tijdens de rit zullen de deelnemers verschillende attracties vinden. De start is 's middags bij Hotel „La Montagne". RAADSVERGADERING Woensdag 30 December komt de Vee nendaalse Gemeenteraad voor de laat ste maal dit jaar in openbare vergade ring bijeen in de raadszaal van het Ge meentehuis. Deze vergadering die onder voorzitterschap zal staan van burge meester A. Bakker, begint 's avonds om half acht. „CON AMORE" NAAR LEGERPLAATS „HARSKAMP" Het Herv. Evang. Zangkoor „Con Amore" zal met het Chr. Dameskoor „De Lofstem" medewerking verlenen aan een Kerstwijding voor Militairen, te verzorgen door het Prot. Interkerkelijk Thuisfront in het grote gebouw van de Legerplaats te Harskamp, op Donder- derdag 24 December a.s. Ook de Chr. Gem. Zangver. „Adven- do" uit Harskamp werkt aan dit pro gramma mee, zodat er drie zangkoren, Onder leiding van de heer C. Budding uit Veenendaal, gezamenlijk deze Kerst wijding zullen verzorgen. De veldprediker van de legerplaats Harskamp zal de Kerstmeditatie hou den. Voor de militairen, die de beide Kerstdagen in kazerne moeten blijven zal deze avond vermoedelijk hoogst welkom zijn. KERSTPAKKETTEN VOOR EVACUEES Door tussenkomst van de Commis saris der Koningin in deze provincie, zijn ten behoeve van de thans nog in Veenendaal aanwezige evacué's een aantal levensmiddelenpakketten ont vangen, afkomstig van de Cooperative American Remittances to Europe Mis sion (C.A.R.E.-Mission). De pakketten zullen nog vóór de Kerstdagen bij de betrokkenen worden thuisbezorgd. Deze Kerstverrassing zal zeker in de smaak vallen. AFHALEN VAN HUISVUIL i.v.m. DE FEESTDAGEN De dienst voor het afhalen van huis vuil is in verband met de aanstaande feestdagen in Veenendaal als volgt ge regeld: In die straten waar gewoonlijk het huisvuil op Vrijdag en Zaterdag wordt afgehaald wordt dit nu in ver band met de kerstdagen morgen Don derdag 24 December gedaan. Het afhalen van het huisvuil op Vrij dag 1 Januari vindt in verband met Nieuwjaarsdag plaats op Donderdag 31 December. DE KERSTZANGDIENST VAN „DE JONGE KERK" Ter voorbereiding van de Kerstweek werd Zaterdagavond een Kerstzang dienst georganiseerd door „De Jonge Kerk", onder de titel „Komt allen te zamen". De zaal was bijna geheel ge vuld. Aan deze avond werd medewerking verleend door het muziekgezelschap „D.S." onder leiding van de heer M. de Graaf en een groot gemengd koor o.l.v. Gijsbert van Zanten. De verbindende teksten werden gesproken door ds P. H. du Pree uit Ingen. De samenzang met orkest klonk zeer goed. Ook de enkele nummers voor Koor en Orkest gaven j een uitstekende indruk. OUD-LEERLINGENAVOND CHR. H.B.S. Op initiatief van de oud-leerlingen Hardeman en Souwerbren en Mej. Knossen werd Zaterdagavond in ,,'t Trefpunt" een oud-leerlingenavond ge organiseerd van de Chr. H.B.S. te Vee nendaal. Doel van deze avond was de onder linge band van de afgestudeerden te verstevigen. Een 30-tal oud-leerlingen, alsmede enige leraren gaven van hun belangstelling blijk. De stemming was zeer geanimeerd, zodat de avond ge heel aan de gestelde verwachtingen be antwoordde. bo£^ „Laat ons dan henengaanen zien dat groot gezicht zo spraken de herders in Efratha's velden, nadat hun de Engelenboodschap was verkondigd: het wonder van de geboorte van de lang-verwachte Verlosser. Dat zeiden ze tegen elkaar. En er viel geen woord over de kudde. Ze gingen niet in paniek, in wilde opwinding. Ze pleeg den overleg. Want die herders vertoefden daar niet voor hun plezier gedurende de koude nachten in de velden van Bethlehem. Hun aanwezigheid daar was wel zeer noodzakelijk. De hun toevertrouwde kudden werden bedreigd door wilde dieren, wolven konden de schapen uiteen jagen, dieven hun slag slaan. De herders ging ook liever naar bed, maar ze moesten wel waken. 1 Onder zulke omstandigheden zonder meer de kudde in de steek laten, was geen kleinigheid. Maar de herders lie ten wat het zwaarst was, ook het zwaarst wegen. En daar om lieten ze de kudde in de steek en gingen naar Bethle hem om te zien en te aanbidden. De herders moesten kiezen of delen. En wij, bijna twintig eeuwen later, moeten dat ook. Onze eerste opwelling is, te zogken naar een compromis. Te trachten van twee walletjes te eten, de kool en de geit te sparen. Het valt niet mee de kudde waarop wij te pas sen hebben, in de steek te latenalle beslommeringen van het dagelijks leven, onze kansen, onze zorgen, onze plannen. Dat nu maar allemaal te vergeten, radicaal weg te bannen uit onze gedachten, kunnen raken, geheel ver vuld van 't wonder van Kerstfeest, dat i& voor ons, mo derne mensen, niet makkelijk. Maar wanneer ons dat niet lukt, krijgen we een Kerst feest met hoofdpijn. Hoofdpijn van het scheel zien: één oog op de kudde, één oog op de kribbe. De herders zijn gegaan. En ze kwamen terug als andere mensen, God lovende en ieder vertellende wat ze hadden gezien. Maar ze bleven schaapherders; wie weet hoeveel nach ten achtereen ze nog in diezelfde velden hebben vertoefd, de wacht houdende over de kudde. En ook wij zullen terug moeten keren. Straks, na het Kerstfeest, wachten ons gezin, onze zaken, dan confere ren en vergaderen we weer, houden we de boeken bij, staan we achter de toonbank of de machine, is er het werk in de schuur en op het veld. Maar wanneer wij hebben gedaan als de herders; wan neer wij naar Bethlehem zijn getogen, compleet, geheel en al, zonder bijgedachten, zonder nog eens om te zien naar de kudde, met van verwachting kloppende harten, dan zullen wij die taak weer op ons kunnen nemen als veranderde, verloste, blijde mensen. Dan zijn de Kerstdagen maar niet dagen geweest met wat kaarslicht en wat smullen, dagen van duimen draaien en schuifelen op onze stoelen, de gedachten bij de dingen van het dagelijks leven, het hart vervuld van verlangen, om maar weer gauw aan de slag te kunnen gaan na die dagen van gedwongen lediggang. Dan hebben die dagen ons de kans geschonken, dat tot ons doordringt wat daar in Bethlehem is geschied, waar bij al het tijdelijke zo klein en onbelangrijk wordt. Dan zijn we even getreden uit de tijd en hebben ge staard in de eeuwigheid. Dan is al het tijdelijke tot zijn ware proporties terug gebracht. Dan zitten we ook niet ónder ons werk, maar staan we er boven. Dan weten we ook dat alle dreiging, alle zorg, alle vrees in beginsel is teniet gedaan toen 't Kind, dat de wereld verlossing brengen zou, daar in de kribbe lag, starend met nietsziende ogen. omringd door knielende veehoeders. Dan kunnen we ook instemmen met de engelenzang, die getuigt van Vrede op Aarde, dan klinkt die ons niet als een hoon in de oren, dan liggen de kranten met haar dreigende koppen vergeten in een hoek, en komt die won derbare vrede in onze eigen harten. Laat ons dan henengaan, onze zorgen en onze zaken, onze plichten en onze vermaken achterlatend, om alleen maar blij en verwonderd te staren naar Hem, die deze vrede, die alle verstand te boven gaat, in de harten brengt. MODERNSTE KABEL-SCHIP TER WERELD Het grootste en modernste schip voor het leggen van onderzeese kabels ter wereld, de MONARCH, dat de eerste telefoonkabel tussen Engeland en de Verenigde Staten zal leggen, is speciaal voor diepzee-werkzaamheden ontwor pen. Het schip meet 8055 bruto register ton en voert onderzee-kabel ter lengte van ongeveer 2600 zeemijlen mee in vier cylindervormige tanks, die een to tale capaciteit van 125.000 kubieke voet hebben. VAN 28 DEC. t/m. 1 JANUARI bijkantoor Veenendaal en Omstreken „Polderhuls" Hoogstraat 19 LUCHTPONT LONDEN—ZURICH In het nieuwe jaar zal een luchtveer- dienst worden geopend tussen Londen en Zurich voor auto's en hun passa giers ten behoeve van hen die de win tersport bezoeken. Gedurende de maan den Januari, Februari en Maart zal de dienst in beide richtingen een keer per week worden gevlogen. De eerste ma chine zal op 2 Januari van Blackbushe Airport vertrekken. De dienst zal wor den onderhouden met vliegtuigen van het type Superfreighter. Telkenjare bereiken het Hoofdbe stuur van de Nederlandsche Vereeni- ging tot Bescherming van Dieren uit alle delen van het land klachten, dat kleine dieren, als b.v. pluimvee en ko nijnen op vaak afschuwelijke wijze worden gedood. Het is wel voorgekomen dat de ouders aan kinderen van ca. 1012 jaar opdracht gaven om konijnen met dun touw of ijzerdraadjes in de schuur op te hangen. Toen een jongen, die daaraan met weerzin gehoorzaamde, na ongeveer drie uur zijn vader mede deelde dat het konijntje nog niet dood was, gaf de vader ten antwoord: „Trek hem dan maar aan zijn achterpoten." Ook zijn Dierenbescherming gevallen bekend dat konijnen levend werden ge vild en de ogen „uitgepeld", waaruit het dier moest verbloeden) en dat ook kip pen levend werden geplukt. Dieren bescherming vraagt zich af hoe het mo gelijk is, dat men feest kan vieren en met name het grote Vredefeest van Kerstmis, wanneer men van te voren een dergelijke executie aan weerloze dieren heeft volbracht of heeft laten volbrengen, ook door kinderen. Dierenbescherming wijst er voorts nog op, dat o.m. het ophangen van ko nijnen en het levend plukken van kip pen en dergelijke voor de wet strafbaar is en dat meer dan anders en wel in verband met de zeer vele klachten die in 1952 Dierenbescherming hebben be reikt door de Inspecteurs der Neder landsche Vereeniging, die over het ge hele land hun standplaats hebben, nauwkeurig hierop zal worden toege zien. Ook de politie is ten opzichte van dit toezicht haar sterke bondgenoot. Deze laatste mededeling bedoelt niet in de eerste plaats een dreigement te zijn, want Dierenbescherming rekent op de goodwill van het gehele Nederlandse volk. Evenwel, in gevallen waarbij dui delijk opzettelijke wreedheid en niet te verontschuldigen ondoordachtzaamheid blijkt zal zeer zeker worden opgetre den. Wenken voor het pijnloos doden van kleine huisdieren formuleert de Neder landsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren als volgt: De instrumenten voor het slachten (mes, hakmes, bijl) moeten scherp en zonder scharen (schaarden) zijn. Is be dwelming onmogelijk dan zorge men er voor, dat na de halssnede de kop niet naar beneden hangt. Zolang bloed in de hersenen is, leeft en voelt het dier. Bij een opgerichte kop, waarbij de snij- wond van de hals naar beneden ligt, sterft het dier spoediger, daar het bloed dan uit de hersenen kan afvioeien. Gevogelte Waar de kopvorm het toelaat, be- dwelme men door een krachtige slag met een houten hamer, op de door een tafel gesteunde kop en snijde daarna dit lichaamsdeel af. Voor grotere vogels als ganzen verdient het aanbeveling, deze van te voren zo in een zak te doen, dat alleen de kop er uit steekt. Is be dwelming onmogelijk, dan snijde men met een scherp mes snel de kop af. Vissen Men bedwelme met een krachtige slag op de door een vaste onderlaag lig gende kop en snijde dan dat lichaams deel af. Wanneer de vis bestemd is om niet de kop te worden opgediend, dan snijde men na de bedwelming de wer velkolom achter de kop door. Pas daar na mogen vissen worden ontschubd. Alen vatte men aan met een droge doek en- behandele ze overigens als andere vissen. Nooit legge men ze le vend in zout of azijn en nimmer mag de huid eraf getrokken worden als ze nog levend zijn. Konijnen Konijnen houde men in de lendenen vast, zodat het hoofd naar beneden hangt en geve dan met een stevig stuk hout, b.v. een niet te lichte hamersteel, een krachtige verticale slag op het ach terhoofd achter de oren. Daarna late men ze verbloeden. Wanneer men geen routine heeft, wende men zich zoals gezegd tot een te goeder naam en faam bekend staande poelier of tot het gemeentelijke abottoir. Transport en bewaren van gekochte levende dieren. Gevogelte moet men ongebonden in een net met een vaste bodem vervoeren en vissen in water. LEERSUM. Ook in Leersum heeft men plannen voor het bouwen van een nieuw raadhuis. Op de gemeentebegro ting is hiervoor een bedrag van twe# ton uitgetrokken. WAGENINGEN. Dezer dagen werd de 20.000ste inwoner van Wageningen geboren. Het was Theodorus van Lent, die van de burgemeester, de heer De Niet, namens het gemeentebestuur een spaarbankboekje kreeg aangeboden. EDE. Door de Ned. ver. van Wegen bouwers zal in Ed,e een machinisten- tenschool worden gebouwd. OOK UW 2e Kerstdag geopend, ook automatiek

De Vallei | 1953 | | pagina 1