Bij het oudejaar Veenendaal in het jaar 1953 Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Wist U.... Nieuws uit de Omgeving 27e JAARGANG DONDERDAG 31 DECEMBER 1953 No. 52 Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei" Verschijnt in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel AGENDA i""iuiff.iHiniimiinnw Tweede bijeenkomst Veenen- daals Jongeren Parlement Cuneratoren heeft weer luid- installatie Oversteekplaats voor beren Verbouwen oude Postkantoor kost 18.000 gulden Voor betere Uurwerken Nieuwjaars wensen van Veense mensen OUDEJAARSAVOND Uw adres voor fijne Bep van Kesteren Abonnementsprijs 0.95 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Telef. 601, Giro nr. 568427 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12c. Minimum p. advert, 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 120 woorden ƒ1.30, elk woord meer 6 cent. Het zal meermalen voorkomen, dat de mens vooral de stadsmens later naar bed gaat dan twaalf uur. Er zijn gezin nen, waar het practisch nooit vroeger wordt en nooit denkt men er aan, dat met de nachtelijke klokslag van 12 uur de nieuwe dag in feite is aange broken. Daar staat men eenvoudig niet bij stil. Alleen de laatste dag van het jaar- Dan worden klokken en horloges gelijk gezet dan zitten wij in ons gezin met spanning te wachten tot het zover is. Alleen die avond hebben wij er erg in, dat „uren, dagen, maanden, jaren als een schaduw" voorbij gaan dan staan wij er bij stil, dat wij mensen van een dag zijn dat wij met al de vezels van ons bestaan aan de klok, aan de tijd zijn gebonden. De meeste mensen nemen dat niet zo zwaar. Zij maken van de oudejaars avond een gezellige eet- en drinkavond. „Schenk nog eens inneem nog een oliebol!" Vaak doet zo het uitluiden van het oude jaar denken aan het: laat ons drinken, want morgen sterven wij. „Hoor je de boten of fluiten? Hoor je de buren al, die met trompetgeschal of met ketelmuziek en vuurwerk het oude jaar plegen weg te knallen? Elk naar zijn aard viert de Oude jaarsavond. De een danst het oude jaar uit. Welk een vreugde, zo'n oudejaars avond-bal! De ander vindt zo'n laatste avond een prachtige gelegenheid om gezellig een kaartje te leggen. Het oude heeft afgedaan het nieuw jaar komt. Veel heil en zegen een goed jaar m'n beste wensen! En na de klokslag van twaalven, die voor de kaarters maar een min of meer vervelende onderbreking is och, dat hoort er nu zo eenmaal bij, dan moet je geluk wensen beginnen ze het nieu we jaar, zoals zij het oude hebben be ëindigd. „Wie geeft er ook weer?ik pas"Een nieuwe quick step of een wals wordt door de muziek ingezet. Wij dansen verder, nadat de jongens van de muziek elkaar even de hand hebben geschud. En de kellners draven druk aan om alles voor het souper in gereed heid te hebben Laten wij toch vooral die laatste uren van het jaar feestelijk bijeen zijn! Laten wij er vooral niet aan denken, dat er in ons leven nog andere dingen zijn dan eten en drinken en vermaak. Laten wij vergeten, dat de uren, de maanden en de dagen als een schaduw voorbijvliegen. Wij, mensen ven de moderne tijd willen er liefst niet aan worden herinnerd, dat de tijd zo snel gaatdatook voor ons eens de tijd zal komen, dat wij, zoals een oud gezegde luidt: uit de tijd zijn. ■fr Juist de Oudejaarsavond is er bij uit stek geschikt voor, een terugblik te werpen op datgene wat was. Voor velen in den lande is 1953 het Rampjaar ge- OPENSTELLING GEM. BUREAUX Burgemeester en Wethouders van Veenendaal maken bekend: dat alle gemeentelijke bureaux op Zaterdag 2 Januari 1954 voor het publiek gesloten Z Het bureau van de burgerlijke stand zal uitsluitend voor het doen van aan giften geopend zijn op die dag van 10.00 tot 11.00 uur. HERVATTING LUISTER EN SPREEK Op 10 Januari zal de eerste serie van de radiolessen van de B.B.C. „Luister en Spreek" worden hervat. De lessen zijn te volgen op Zondagen en Maan dagen. De teksten zijn afgedrukt in het Eerste Deel van het bij de lessen beho rende leerboek, dat bij iedere boekhan delaar in Nederland te bestellen is. Er komt geen verandering in de uitzend tijden. Dat in het afgelopen jaar op de Nutsspaarbank werd ingelegd voor een bedrag van 1.416,13 en terugbetaald ƒ918.164,08? Dat deze bedragen bij de Rijks postspaarbank voor Veenendaal respec tievelijk ƒ1.157,573,01 en ƒ977.943,18 waren? Dat in Veenendaal via deze instel lingen in 1953 dus meer dan een half millioen bulden, om precies te zijn ƒ677.478,80 werd gespaard? Dat de Nutsspaarbank alleen daar van in dit jaar ruim 36.500 gulden rente heeft vergoed? Dat zich in 1953 ruim 75 verkeers ongevallen hebben voorgedaan, waar van alleen 30 gevallen al op de Kerke- kewijk en 16 in de Hoofdstraat? Dat in 1953 in Veenendaal 98 nieuwe woningen gereed kwamen en betrokken konden worden? 1 lüHlillllllllllllWIWIIIIIIiriTII'IIIIHIIIII^ Samengesteld in samenwerking met de V.V.V. de Ver. v. Vreem- ff delingen verkeer „Veenendaal" p Zaterdag 2 Januari (In geb. Eikenlaan) 's avonds Opvoering van het toneelspel g „Circus Knie" door Ned. g Volkstoneel". Luxor Theater 31 Dec. en 1 Jan. de film „Road to Zanzibar". 2 Jan. „Trein- l| roof in Missouri". 3 Jan. „Ter- wille van mijn Kind". 5 en 6 g Jan. „Treinroof in Missouri" fl en 7 Jan. „Road to Zanzibar* I mHanfrTTT'I IHITIIllii' weest dat zich vast in de herinnering heeft gehecht een jaar, dat men door het vele leed dat het bracht, niet spoe dig zal vergeten. Onze dierbare familie leden zijn heengegaan. Wij herinneren ons nog zo goed, hoe zij er bij de komst van 1953 nog waren. Wat een bijzon dere avond is zo'n oudejaarsavond toch wel. Wie had gedacht, dat die en die er aan het einde van dit jaar niet meer zouden zijn?De gedachten gaan uit naar hem of haar, die de vorige keer nog zo opgewekt in ons midden was. En dan valt de stilte dan wachten wij in spanning op de laatste slag van de klok, die 1953 uitluidt. De tijd gaat de klok draait. Daar denken wij aan, deze laatste avond van het jaar. Wij denken eraan, dat de tijd snel gaat dat wij allen aan die tijd zijn gebonden. De ouderen onder ons praten over tien, twintig, dertig of veertig jaar geleden. Zij verbazen er zich over, dat er reeds zo veel jaren voorbijgingen en het is hun duidelijk, dat de jaren vervliegen. Juist zo'n oudejaarsavond begrijpen zij, hoe betrekkelijk het begrip tijd maar is. Wij denken toch meermalen, dat wij alle tijd voor iets hebben, met het ge volg dat wij door de tijd worden verrast en dat wij te laat komen. Tijd te over? Wat zou het. Al het he den wordt verleden ook op deze Oudejaarsavond, als wij er r/is op be zinnen, dat de tijd komt, dat wij van geen tijd meer weten, omdat de eeuwig heid aan geen grenzen van tijd is ge bonden. Het kortgeleden geïnstalleerde Vee- nendaalse Jongeren Parlement komt Woensdagavond 13 Januari aanstaande voor de tweede maal in openbare ver gadering bijeen. Ditmaal zal het parle ment de Winkelsluitingswet en de Koop-avond aan een bespreking onder werpen. Het onderwerp wordt ingeleid door de heer H. Epskamp (KVP) ter wijl de vergadering onder voorzitter schap zal staan van de heer P. Scholten (PvdA). Zoals bekend, worden de bijeenkom sten van het Jongeren Parlement ge houden in de raadszaal ten gemeente huize. De bijeenkomst begint om 8 uur. VEENENDAALSE PADVINDSTERS VERRASTEN ZIEKEN EN OUDEN VAN DAGEN Vermeldenswaard is zeker de wijze waarop de Veenendaalse Padvindsters de patiënten van het Juliana zieken huis en de verpleegden van het Oude Liedenhuis ter gelegenheid van de kerstviering hebben weten te verrassen. Behalve dat zij in deze inrichtingen kerstliederen hebben gezongen hebben zij ook nog zelf gemaakte kerstbakjes met fruit of met sigaren aangeboden, welke attenties buitengewoon werden gewaardeerd. Een en ander is weer een bewijs van de goede geest in de Veenendaalse Pad- vindstersgroep en zeker aanleiding om er in onze kolommen eens op te wijzen dat deze groep op het ogenblik dringend behoefte heetf aan goede leidstei-s. Eventuele gegadigden voor deze func ties kunnen zich vervoegen op het adres Beatrixstraat 55, alhier. DE DONKERE DAGEN TUSSEN KERSTMIS EN NIEUWJAAR. Bq Oldenzaal in de omgeving wordt nog druk de „Midwinterhoorn" geblazen. Een groepje blazers in actie te Rossum btf Oldenzaal. Na jaren heeft de Cuneratoren te Rhenen, de derde toren van Neder land, weer een luidinstallatie gekregen, die electrisch wordt bediend. Op eerste Kerstdag werd de bevol king aangenaam verrast door het ge beier van de klokken, die weer als in vroeger tijden werden geluid ter aan kondiging van de diensten in de Cu- nerakerk. Dit betekent, dat de toren weer in een zodanige toestand is gekomen, dat er geen gevaar meer bestaat voor scheuren of instorten. De restauratie heeft dan ook in dit jaar flinke vorde ringen te zien gegeven. Het wachten is nu nog op het aan brengen van het uurwerk met electrisch verlichte wijzerplaten. Naar verluidt zal ook dit niet lang meer op zich la ten wachten. De luidinstallatie bestaat uit drie klokken, namelijk de z.g.n. Paulus-klok van Tolhuys, wegende pl.m. 1600 kg, de klok, die de oorlog heeft overleefd en twee nieuw-gegoten exemplaren door de firma Eijsbouts te Asten. De een draagt het opschrift: „Hoe diep door oorlogsleed geleid, De vrijheid daagde op Godes tijd" en de ander: „Na woest gewald uit puin herboren, Stijgt blijde klank uit deze toren". Het komende jaar zal voor de Stich ting „Carillonfonds Rhenen" de start betekenen van de actie om te komen tot stichting van een carillon in de Cunera toren. Hierover zullen waarschijnlijk binnenkort nadere mededelingen zijn te verwachten. Ongetwijfeld zullen vele lezers we ten, dat de ANWB op verschillende plaatsen langs de verkeerswegen in Ne derland officiële waarschuwingsborden heeft geplaatst, met als opschrift: „Oversteekplaats voor reeën". Boven dit opschrift komen afbeeldingen voor van deze dieren. Een paar dagen voor Kerstmis waren aan weerskanten van de verkeersweg over de Grebbeberg te Rhenen, even voor de militaire begraafplaats, even eens twee van deze borden geplaatst doch met als opschrift: „Oversteek plaats voor beren". Afbeeldingen van Bruintje moesten aan deze waarschuwingen kracht bij zetten! Officieel waren de borden blijkbaar niet, want op tweede Kerstdag waren ze verdwenen. Zoals bekend is de raadszaal na de uitbreiding van de Gemeenteraad met twee zetels te klein geworden. Ook de ruimte voor de dienst Gem. Werken en het politie-apparaat welke in het „oude gemeentehuis" zijn ondergebracht is dermate onvoldoende, dat met een op lossing niet gewacht kan worden tot het nieuwe raadhuis gebouwd zal zijn. De Gemeenteraad heeft daarom be sloten een tijdelijke voorziening te tref fen en het „oude Postkantoor" zo te verbouwen dat daarin behalve een gro tere raadszaal tevens Gem. Werken kan worden ondergebracht. Automatisch krijgt dan ook de politie meer ruimte ter beschikking. .De totale kosten van deze verbou wing worden geraamd op 18.000 gulden. WIJZIGING NUMMER WEERBERICHT De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de telefonisch aangeslotenen van de netten Bennekom, Ede, Eder veen, Eist (U.), Harskamp, Lunteren, Renkum, Rhenen, Veenendaal en Wolf- heze, vanaf 24 December j.l. voor het vernemen van het weerbericht niet meer 001, doch 003 gekozen moet wor den. PRODUCTIE VAN BRITANNIA WORDT VERDUBBELD De productie van de Bristol Britan nia, Groot Brittannië's nieuwe, aan honderd personen plaats biedende, straalvliegtuig, zal worden verdubbeld om gelijke tred te kunnen houden met de export-orders. De fabrikanten van deze machine, de Bristol Aeroplane Company, hebben overeenstemming bereikt met Short Brothers and Har- land, die de machines in hun fabrieken en Belfast, Noord Ierland, zullen assem bleren. Van het jaar 1953, het jaar dat dan vandaag ten einde loopt, kunnen wty zonder enige overdrijving zeggen dat het voor Veenendaal een zeer goed Jaar is geweest. Van een van de belangrijkste dingen welke het wel en wee van een plaatse lijke gemeenschap bepalen; n.l. van de werkgelegenheid, kan gezegd worden, dat Veenendaal geen werklozen heeft gehad. Het Veenendaalse bedrijfsleven heeft in het achterliggende jaar een enorme productie kunnen maken en werd over stelpt met orders. Veenendaal is een bloeiende en groeiende gemeente gebleven. Als wij spre ken van groeien, denken wjj onwillekeurig eerst aan woningbouwcomplexen, en dan moet geconstateerd dat 1953 op het gebied van woningbouw niet die vorde ringen heeft gegeven welke wij zo graag gezien hadden. Vergeleken met vorige jaren kwamen dit jaar betrekkelijk weinig woningen tot stand. Toch werd er wel gebouwd in Veenendaal. De grote fabrieks-complexen van de SKF kwamen vrijwel gereed; De Scheepjeswolfabrieken werden andermaal belangrijk uitgebreid; Het fraaie en kapitale gebouw van de Huishoudschool werd uit de grond gestampt; De ten behoeve van de electriciteits voorziening noodzakelijke uitbreiding van het verdeelstation aan de Kanaalweg kwam tot stand; De bouw van een nieuwe Katholieke kerk en -school aan de Patrimonium laan kwam zo goed als klaar, en opnieuw kon uitbreiding worden gegeven aan de vergaderruimte in Veenendaal door de ingebruikneming van gebouw ,,'t Tref punt" aan de Kerkewjjk. Denkende aan de groei van Veenendaal gaan onze gedachten ook uit naar de annexatieplannen welke in 1953, althans geen tastbare, vorderingen hebben te zien gegeven. Ook van de voor Veenendaal zo gewenste verbetering van de spoor wegverbindingen kwam niets. Een bevestiging van het feit dat Veenendaal groeit vormde evenwel het ge reed komen dit jaar van een ontwerp voor een broodnodig nieuw Veenendaals raadhuis. Trouwens ook in tal van andere opzichten, b.v. dat de Veenendaalse Gemeenteraad, welke dit jaar werd uitgebreid, met goed fatsoen niet meer in de raadszaal past en waardoor naar een tijdelijke grotere vergaderruimte moest worden uitgezien zagen wjj in 1953 de vrij snelle groei en ontwikkeling van Veenendaal zich verder aftekenen. Nogmaals: 1953 was een goed jaar voor Veenendaal. Op deze laatste dag van het jaar lijkt het ons zeker de moeite waard het Vee nendaals gebeuren van 1953 in grote trekken nog eens de revue te laten pas seren en geven hieronder dan ook nog de volgende opsomming. 1 Januari. De Nieuwewegseschool (Hoofd de heer J. van do Nadort) ont vangt de naam Juliana van Stolberg- school en de school voor v.g.l.o. aan de Nieuweweg (Hoofd de heer J. M. Wels) Willem de Zwijgerschool. 8 Januari. Oprichting van een Vee nendaalse Ver. voor Veilig Verkeer. 5 Januari. De zes stroomvoerende kabels van de grote landelijke 150 kV. koppellijn worden bij Veenendaal onder stroom gezet, waardoor de kritieke si tuatie in de Veenendaalse stroom voorziening werd opgeheven. 6 Januari. De Algemeen bedrijfslei der der Ritmeesterfabrieken, de heer A. Gerritsen vierde zijn 40-jarig jubi leum. 13 Januari. Hoewel er nog verschil lende van deze lieverdjes in .onze bos sen rondzwerven werd op deze dag aan de Cuneraweg het enige wilde varken van dit jaar geschoten. 14 Januari. De Gemeenteraad besluit tot het laten bouwen van de eerste 96 flat-woningen in Veenendaal. 1 Februari. Ook in Veenendaal grote ontsteltenis door de vreselijke overstro mingsramp. 's Avonds waren hier in tijd van enkele uren ruim 10.000 zand zakken verzameld. 2 Februari. De zolder van de Kon. Julianaschool puilt uit door de gewel dige hoeveelheid goederen welke ten behoeve van de watersnoodslachtoffers in Veenendaal werd bijeengebracht. 5 Februari. De eerste evacuees uit het overstroomde gebied komen in Vee nendaal aan. 6 Februari. Bij de gemeente-ont vanger was reeds een bedrag van meer dan 100.000 gulden binnengekomen be stemd voor het Nationaal Rampenfonds. 7 Februari. In totaal zijn 368 eva cuees uit het getroffen gebied in Vee nendaal aangekomen. 9 Februari. Het massale bevolkings onderzoek op t.b.c. in Veenendaal be gint De deelname aan dit onderzoek blijkt hier zeer gunstig. 9 Maart. De Gemeenteraad besluit tot instelling van tandheelkundige ver zorging op de scholen. 12 Maart. De Minister geeft toestem ming tot het uitbreiden van het Juliana ziekenhuis tot 72 bedden. 17 Maart. 37 Veenendaalse donors ontvangen de Landsteiner pennnig. 20 Maart. De Commando-post voor de Bescherming Burgerbevolking in de grote kelder onder de openbare school gereed. 1 April. Dè grap van 1953 werd wel het „ontvoeren" van de grenspaal Rhe nenVeenendaal tot ver op Rhenens gebied. 2 April. Voor het eerst in Veenen daal een uitvoering van Bach's Johan nes-Passion door Chr. Oratorium Ver. Deze foto, gemaakt van de eerste vluch telingen die in Februari van dit jaar in Veenendaal aankwamen uit het zo deerlijk getroffen en overstroomde ge bied, spreekt duidelijk van het leed dat deze mensen moesten doormaken. 24 Mei. Het eerste elftal van „Vee nendaal" behaalt het kampioenschap van de derde klasse D Oost. 25 Mei. Grote gymnastiekdemonstra- tie in Veenendaal met 2000 deelnemers. 25 Mei. De grote motorwedstrijden, de z.g. Wielingheuvel-rit trekt weer vele duizenden toeschouwers. 27 Mei ging Veenendaal ter stembus voor de verkiezing van een nieuwe Ge meenteraad. De A.R. behaalt 2313; C.H.U. 2239; P.v.d.A. 2072; S.G.P. 737 en K.V.P. 329 stemmen. 31 Mei. Hengelsportver. „De Riet voorn" herdenkt haar 20-jarig be staan. 4 Juni. De Gemeenteraad besluit tot aansluiting bij de Bouwkas „Noord- Nederlandse Gemeenten". 10 Juli. Het Veenendaalse Groene Kruis, een vereniging met 4400 leden, herdenkt het 50-jarig bestaan. 18 Juli. De resultaten van het mas sa T.B.C.-onderzoek in Veenendaal zijn bekend geworden. O.a. 26 gevallen van t.b. ontdekt. la Jun. Ds J. Bakker nam alscheia van de Herv. Gem. 12 Augustus. Gemeenteraad vraagt Zondagssluiting van het Bergbad, als voorwaarde bij het verlenen van garan tie op een geldlening. 27 Augustus. 40 jaar Avondvak- onderwijs in de „Tekenschool". 14 September. Lampegietersavond op ongekend grootse wijze gevierd. Grote optocht met praalwagens. Sta ketsels en Lampions naar kindertal aan de woningen. 3 tot 10 October. Heel Veenendaal in het teken van de Gratis kopenactie tij dens de winkelweek. Vossenjacht. Vliegtuig strooit vlaggetjes enz. 6 October. Hoogtijdag voor Geref. Kerk: Gebouw ,,'t Trefpunt" in gebruik genomen. 15 October. Dr J. G. Thoomes vier de onder grote belangstelling zijn 25- jarig onderwijs jubileum. 28 October. Gemeenteraad besluit tot het weren van varkens en andere dieren uit de bebouwde kom. 30 October. Veenendaals Jongeren Parlement officieel door burgemeester A. Bakker geïnstalleerd. 6 November. Vanwege de grote Erwtensoep-actie eet Veenendaal op één dag ruim 9500 liter van deze door ve len geliefde kost. 7 November. Veenendaal vlagt: Het laatste dijkgat gedicht in Zeeland. 8 November. Officiële eerste steen legging nieuwe R.K. kerk. 12 November. Ontwerp nieuw raad huis voor Veenendaal gereed. 19 November. Een van de oprichters der Ritmeesterfabrieken, de heer M. van Schuppen Hzn.. overleed op 86- jarige leeftijd. 20 November. Veenendaalse Winke liersver. bestaat 30 jaar Gedurende een zelfde aantal jaren is de heer Ant. de Ruiter bestuurslid dezer ver. 25 November. Textielarbeidersbond „Unitas" afd. Veenendaal bestaat 35 jaar. 26 November. Gemeenteraad besluit tot onteigening van gronden ten behoe ve van een complex sportvelden aan het Panhuis. 3 December. Het aantal aanvragen voor een woning in Veenendaal heeft de duizend overschreden. 17 December. Tweede concert in Veenendaal van het Utrechts Stedelijk Orkest. TELEVISIE VOOR INDUSTRIëLE DOELEINDEN Pye Limited uit Cambridge zal in het nieuwe jaar een verbeterde televisie installatie voor industriële doeleinden op de markt brengen. De installatie die bestaat uit een speciaal ontworpen ca mera, controle apparatuur op een ge sloten circuit werkt en rechtstreeks met een 14-inch ontvanger is verbon den, is bestemd voor industriële en commerciële doeleinden. In April 1952 gaf Pye de eerste demonstratie met TV voor commerciële doeleinden toen de directeur van een bankbedrijf in staat was om handtekeningen te vergelijken met de originelen die zich op 10 mijl afstand bevonden. In de industrie wordt steeds meer gebruik gemaakt van de mogelijkheden welke de televisie biedt, vooral bij het atoomonderzoek. De Te- levisiecamara is ook van waarde geble ken voor brandweer brigades. Vanavond komt het Nieuwe Jaar, En ons verlanglijstje ligt klaar. Al zegt men dan dat zij die vragen Toch willen wij het er op wagen, Om in de krant de Nieuwjaarswensen, Te plaatsen van ons Veense mensen, 't Is heus geen waslijst en bescheiden. Zullen wij wat komt verbeiden. Ja „Nieuwjaar", baby, nuchter kind, Wat Ge boven aan ons lijstje vindt, Zijn huizen, huizen, huizen. Het Oude Jaar gaf er niet veel. Daarom nog eens met luider keel; Een heel groot extra contingent. We zijn in 't Veen niet gauw verwend. Zelfs duizend zijn nog niet genoeg. Groter is 't aantal dat reeds vroeg, Om een huis, hier in het Veen. Weet Gij het, waar moet dat toch heen. Kom Nieuwjaar doe eens goed je best Wat goede wil, dan volgt de rest. Voor 't Oudjaar onze dankbaarheid, 't Veen bleef gespaard van werkloos heid. In Veenendaal werd hard gewerkt. Men kan het hier, zoals je merkt. Het Veen heeft werkensgrage handen. Haar producten gaan naar verre landen. Zeg Nieuwjaar, moge het zo blijven. Dan kunnen wij straks ook van U [schrijven, Hoe goed Gij 't heb gemaakt Met 't Veen dat steeds van werklust [blaakt. -H- Zeg Nieuwjaar, jong en sterk en fris, Misschien het dat U moog'lijk is, Een einde eens te maken, Aan de Annexatie-zaken. Na 50 „Ouwe Jaren", krukken, Kan het misschien U wel gelukken. Uw Voorganger had het niet begrepen. - Ging met de Grenspaal aan het slepen - Dat, hoe langer het nu duurt, Er meer herrie komt in de „buurt". Een nieuw raadhuis duldt geen uitstel [meer, Straks lopen wij maar heen en weer Van 't kastje naar de muur; En drie gemeentehuizen zijn te duur. Ja, hoe is het met het geld, Van ons goede Veen toch wel gesteld? 't Oude Jaar liet 't er bij zitten, Het is niet om hier wat te fitten, Maar Gij jong ding, hebt nu tot taak; Het Veen te wegen aan de haak. Ge weet 't is Veenendaals traditie: Financieel steeds in positie. De begroting der gemeente, Wa« rtped1' al? rotsgesteente. Wij leven in een dure tijd, En zo juist werd nog gezeid: Duizend huizen is de vraag, Dat ligt 't Veen loodzwaar op de maag. Dure straten, dure wegen. Ook dat raadhuis valt nog tegen. Kunnen wij er weer op aan, Dat 't ook met Nieuwjaar wel zal gaan? O ja, we zouden 't haast vergeten: Dit moet „Nieuwjaar" ook nog weten, En dan gaan we besluiten hoor: Betere verbindingen met het spoor. Liefst nog als het kon, Een eigen nieuw station. De kuilen op de Kerkewijk, Maak hier een voorrangsweg gelijk. Een lichtpunt bij de overweg. Het is hier heus gevaarlijk zeg. Verder graag een beetje gauw, Riolering in Patrimoniums bouw. Met de straten hier is het te gek, In 't donker breekt men er zijn nek. Ook elders zijn nog Veense straten, Met wat kuilen en hiaten. Het dit hier wel gereleveerd, Er werd reeds veel geasphalteerd. Maar moge het ook dit jaar zijn, Dat doorgewerkt wordt in deez' lijn. Bekijk de Nieuweweg ook eens. Zo'n straat is toch bepaald on-Veens. Het is daar Ede zult Ge zeggen. Maar eer ze hier de grens verleggen, Kan 't nog wel 5 jaar duren zeg. En 't is Veenendaal drukste toegangs- [weg. Zo sluiten wij deez' nieuwjaarswensen, En tekenen daarom: VEENSE MENSEN EDE. Aan de Stationsweg te Ede, op de plaats waar de oude kerk in 1944 door een bombardement werd ver woest, is dezer dagen de nieuw gebouw de R.K. kerk van de H. Antonius van Padua door de Deken van Arnhem so lemneel gebenediceerd en in gebruik genomen. EDE. De door de Edese kunstschil ders in gebouw „Reehorst" te Ede In gerichte kerstten toonstelling, duurt nog tot 3 Januari a.s. Voor CROQUETTEN WORSTJES NASIGORENG HUZAREN SALADES ENZ. ENZ. Banketbakker^ ep Automatiek Prins Bernhardlaan 155 Tel. 809

De Vallei | 1953 | | pagina 1