Een stoel is niet zo maar een stoel StOdM n zware chocolade-reep KOLOM VOOR DE VROUW SkOtfM 't<^LOapen van <53reecfe TWEEDE BLAD „DE VALLEI" bij 2 rollen VéGé-beschuit mijn kruidenier Officiële Bekendmaking Burgerlijke Stand Pudding van vermeld op Uw postwissel of giro-formulier de letter P. FEUILLETON VRIJDAG 8 JANUARI 1954 No. 1 En nu komt U uit met Uw huishoudgeld! Want deVéGé-kruidenier geeft zoveel geldzegels! Die doen het 'm! Geldzegels worden extra guldens in Uw portemonnaie! Er zijn 1400 VéGé-kruideniers in Nederland. Hangmat en ligstoel symbolen van een vrije en zorgeloze vacantietyd zijn bezig plaats te maken voor een merkwaardig instrument, waarvan het ontwerp is geboren by de vis sers langs de Italiaanse kust. Het houdt het midden tussen een hendenmand en een doorgesneden globe, het zit verrukkelijk, het is niet duur, maar het past bepaald niet in een def tige salon. Om kort te gaan, het is de stoel, die in Italië wordt gemaakt, ge ïnspireerd op de Positano vissersmand, en die in Amerika bij duizenden wordt geïmporteerd. Het onderstuk bestaat uit een ring van licht metaal, aluminium b.v. welke op drie of vier pootjes rust. In die ring wordt een enorme mand geplaatst en wel zodanig, dat de ene kant op de me talen ring ligt en de andere kant er hoog boven uit steekt. De mand hangt dus, als het ware heel schuin in de ring en daarmee is de stoel af. Nu moet u daar niet netjes in willen zitten, zoals uw ouders het u hebben geleerd. Daar is geen aardigheid aan. Neen, met een flinks sprongetje stort men zich in de mand, armen en benen bungelen in het wilde weg over de rand heen en wat eerst op alles leek, behalve op een stoel, blijkt de gemakkelijkste zit- en „hang"-plaats te zijn, die men in jaren onder zich heeft gehad. Het is een stoel voor de jeugd, zeker niet voor oudere mensen, want men moet soepele spieren hebben om er in en uit te komen. Maar de allure van deze zetel is al van dien aard, dat de rijperen onder ons er al niet gloeiend enthousiast over zullen zijn. Dit instru ment hoort thuis op het strand, in de tuin of op een jongenskamer, het is ideaal om in te zonnen ei) te luieren of een „boom" op te zetten en door deze eigenschappen distanciëert het zich meteen al van diegenen, die gesteld zijn op hun voetenbankje en op hun zachte kussens. De wand, die van onderen punt- of bolvormig is, wordt gemaakt van riet, touw, hardboard en vaak gevoerd met schuimrubber of -plastic. Vooral de puntvormige modellen doen vaak aan een geopende paraplu denken en van daar dat de naam paraplustoeï vooral irt-Amerika is ingeburgerd. Men kan de zitting gemakkelijk in allerlei standen plaatsen, zodat in alle behoeften wordt voorzien. er tussen ons is, zorgt er voor, dat de evolutie in de juweliers-branche bijna onopgemerkt aan ons voorbijgaat. Des ondanks is die evolutie zeer positief. Het is namelijk zo, dat de juweliers gaan beseffen, dat men geen handen vol geld meer kan uitgeven voor één exclu sief byou en dat zelfs de dames van het corps diplomatique het niet meer zo'n wereldramp vinden, als iemand anders dezelfde oorbellen draagt als zij. De grote Parijse juweliers hebben daarom het illustere voorbeeld van hun modebroeders gevolgd en in of naast hun oude huis een „boutique" geopend, kleine winkels, waarin men een uitge zochte verzameling vindt van allerlei fijne en elegante snuisterijen, waarvan echter méér dan één exemplaar bestaat en waarvoor men dus niet meer de fa belachtige bedragen behoeft neer te tellen, welke enige tijd geleden nog met het hooghartigste gezicht ter we reld werden gevraagd. De sieraden zelf veranderen ten zeer ste in hun voordeel. Het zijn niet meer grote bonken steen hoe groter hoe mooier! in een ferme lijst van goud of platina, maar ze zijn zo soepel, zo lieflijk, zo teer om te zien, dat het moei lijk is te geloven, dat deze werkstukjes zijn vervaardigd uit hetzelfde materiaal, waaruit vroeger die pronkstukken wer den gefabriceerd. Goud, zilver en platina worden ge weven als zijde en gedrapeerd als sa tijn. Bloemen van goud kunnen zich openen en de blaadjes weer toevouwen, zoals in de natuur ook gebeurt. Het montuur van de stenen is bijzonder licht en zo onopvallend rond de steen gevouwen, dat het vrijwel onzichtbaar is. De juweliers Van Cleef en Arpels maken gebruik van een procédé, waar bij verscheidene stenen worden samen gebracht, zonder dat men ook maar iets van de verbindingen ziet. De kostbare juwelen van heden rdjn alleen nog maar geschikt om 's avonds te dragen. De vrouw is te zakelijk en te bezig geworden om de hele dag door haar sieraden te moeten ontzien. Daar om maken de juweliers zich er ook niet meer druk om. Voor overdag blijft het dan ook bij het strakke gouden horloge en de ring met de eenvoudig gezette steen. Geen tierlantijntjes meer en geen poppenkasterijde romantiek blijft be waard tot 's avonds. Een vleugje parfum Het is bjjzonder onprettig voor de omgeving als men steeds omgeven is door een wolk zwoele parfum. Bescheidenheid is een kunst, ook waar het het gebruik van odeur be treft. Mode in het Juwelenkistje Kettingen, armbanden, ringen en oor bellen ondergaan in deze tjjd een ver andering van het protserige naar het sierlijke, van het alleen-beschikbaar voor-de-rij ken naar het zozeer ver langde juweel voor de gewone vrouw. Er gaan jaren voorbij, dat we geen diamanten kopen en soms zijn er tijden, dat we ons niet koud of warm maken over de nieuwste vorm van de saffieren of het laatste snufje van de goudsme den. We zijn meer vertrouwd met de prijs van de witlof en de kwaliteit van het krop. En de ring met het mooie glimmende steentje, dat we hebben ge kregen, toen we 21 werden, leggen we zorgvuldig in een doosje, alvorens we onze vingers toevertrouwen aan een emmer sop om de trap te boenen. Van daar dan ook, dat onze belangstelling voor al dat geschitter in de etalage van de juwelier wel eens verflauwt, hoewel we eerlijk moeten toegeven, dat we toch nooit langs kunnen lopen, of we kijken even stiekem. Voor ons is echter een diamant een diamant en het minimale contact, dat Een goed verzorgde vrouw draagt niet alleen kleren, die prima in orde zijn, de naden van haar kousen zitten niet alleen als een lineaal, haar make up is niet alleen van 's morgens vroeg tot 's avonds laat bescheiden, doch zorg vuldig aangebracht, maar ze heeft ook altijd een vleugje parfum, dat als een welriekend* waas om haar hangt. Nu moet ge niet denken: „Als dat het is, wat mij ontbreekt, dan zal ik eens even gauw een fles gaan kopen", want zo eenvoudig is het niet. Allereerst dient men nauwkeurig zijn type vast te stellen; blonde mensen hebben lichtere geuren nodig dan donkere, lange typen zullen zwoelere parfums kunnen ge bruiken dan de kleintjes en het is goed er aan te denken, dat, wanneer men zondigt tegen dergelijke regels, men ook zondigt tegen zijn persoonlijkheid. Het kopen vab een parfum is geen gemakkelijke zaak. Wie een aantal grote flessen onder de neus houdt, eens op snuift en dan kiest, doet verkeerd. De vloeistof moet namelijk opgedroogd zijn, wil men de geur goed constateren en dies wrijft men een druppel uit op de hand of op de pols, wacht een paar minuten, tot het vocht absoluut is ver dwenen en daarna ruikt men. Elke goe de zaak zal dan ook van de aanwezige parfums monsters hebben, waaruit de cliënten op die manier kunnen kiezen Als men op deze wijze zich heeft ver zekerd van een goede parfum, gaat men er eau de cologne bijzoeken op dezelfde basis. Dat zal in de meeste gevallen vrij moeilijk zijn, maar men kan zich des ondanks op vrij eenvoudige en goed kope wijze van zo'n combinatie eau de cologne-parfum verzekeren. Op hon derd gram zuivere alcohol doet men een paar druppels van het gekozen par fum, of men giet wat alcohol in een leeg parfumflesje, waardoor de alcohol de geur aanneemt van het opgedroogde parfum. Het spreekt vanzelf, dat men op die manier geen eau de cologne verkrijgt, die zo uitstekend helpt, als men hoofd pijn heeft. Wel beschikt men over een goedkope fles lichaamslotion, die wel dadig is na het bad of om de huid mee te betten, als men eens erg vermoeid is. EMAILLE PANNEN EN HOE ZE TE ONDERHOUDEN Vanwege het voordeel en vanwege de gezondheid verdient het aanbe veling zuinig te zijn op de emaille pannen en ze goed te onderhouden. Als ge eens boos mocht zijn, wees dan toch niet ruw met de emaille pannen, want dat is o zö slecht! Voor die pan nen dan; bent misschien, als u met uw pan smijt, ineens van uw boosheid af. Emaille is namelijk een glasachtig laagje op een gietijzeren ondergrond en dat laagje stoot men er bijzonder ge makkelijk af. Behalve dat de pan op de afgestoten plaatsen snel slijt door het roesten, loopt men de kans dat er met het eten, dat in de pan is gekookt, schil fertjes in de maag terecht komen. Om het afschilferen van het emaille tegen te gaan, doet men er goed aan, enkele punten in acht te nemen: In de eerste plaats moet men niet met een scherp voorwerp aangebakken etensresten uit de pan trachten te krabben. Beter is het de pannen in de week te zetten en als de aanbaksels helemaal niet willen verdwijnen ze uit te koken met water, waaraan soda of zout is toegevoegd. Wie als gewoonte heeft de lepel op de rand van de pan af te slaan, verkort de levensduur van zijn keukeninven taris, omdat er op die manier een aan tal fijne barstjes in wordt getimmerd. En ten slotte moet men de pan nooit zö van het gastoestel onder de koude straal houden, want ook dit is slecht voor het emaille. De afgestoten plekken, welke noch met het eten, noch met het vuur in aan raking komen, kan men bijwerken met enamuline, een speciale emaille-verf. Deze substantie moet zeer dun op de plekken worden aangebracht en daarna goed worden gedroogd. Witte emaille-voorwerpen, welke geel geworden zijn of zwarte krassen verto nen, kan men weer smetteloos krijgen, door ze af te wrijven met een doekje, waarop een zacht schuurpoeder is ge strooid. Een slappe oplossing van bleek- water kan voor dit doel ook goede dien sten bewijzen. MARIANNE VAN LOON Jan+je.watis de grootste viking ven de laatste tijd 9" „Gepasteuriseerde fêemtdimeneer*, ik lust er wel tien boterkarn wen wee BESCHERMING TROTTOIRS Burgemeester en wethouders van Rhenen brengen ter openbare kennis, dat het verboden is met voertuigen over de trottoirs te rijden en dat tegen over treders streng zal worden opgetreden. Is het in verband met nieuwbouw of andere dringende gevallen nood zakelijk, dat over het trottoir wordt ge reden, dan dient daartoe een vergun ning te worden aangevraagd bij het bureau gemeentewerken, welke dienst dan de nodige maatregelen zal treffen om beschadiging van het trottoir te voorkomen of eventueel de tegels op te nemen en de banden tijdelijk om te ke ren, waarvoor een waarborgsom van 50.- dient te worden gestort. Van deze waarborgsom worden de door deze dienst gemaakte onkosten af getrokken, zodat de aanvrager na de herstelling van het trottoir de rest van de gestorte waarborgsom terug ont vangt. Rhenen, 4 Januari 1954. Burgemeester en wethouders voor noemd, L. BOSCH v. ROSENTHAL. De secretaris, Th. v. d. WILLIK. VEENENDAAL Getrouwd: Gerard van Manen, 52 jaar en Gijsbertha de Lange, 55 jaar. Geboren: Hendrik Jan, z. van C. van Kooten en A. Bouman; Brand, z. van G. van Kooten en N. J. Vink; Louise Antoinetta, d. v. C. van der Sluis en C. W. Keuken; Geurt, z. v. G. van de Haar en G. van Garderen; Hendrik ,z. v. H. van Hasselaar en S. van Wijk. Overleden: Neeltje Johanna van Binsbergen, lVa jaar. RHENEN Geboren: Cornelis Johannes, z. van P. M. Veraart en H. Duits, woonwagen kamp; Gijsbert Jacobus Johannes, z. van A. van Beek en J. van der Burg, Veenendaal; Janna Maria, d. van G. van Zetten en H. van Ingen, Veenendaalse- straatweg 19; Johannes, z. van B. Wis- gerhof en W. van Reenen, Utrechtse straatweg 91; Hendrikus Theodorus, z. van T. A. Jantz en D. van Manen, Ei kenlaan 45; Ruth, z. van J. Zomer en A. van de Scheur, Driftweg lb; Steven Peter, z. van P. Haast en H. Terscheg- get, Paarden veld 12; Anita Gerda Su sanna, d. van J. G. Vellekoop en H. A. van Ooik, Grebbeweg 60. Getrouwd Jan van Dis en Jacoba Bui tenhuis. Overleden Berdina Benstz, 78 jaar, van D. Jansen, Grebbeweg 32; van Dorland, 67 jaar, onge huwd, Wilhelminastraat 25 (overl. te Wageningen); Hermanus Gijsbertus van Osenbruggen, 78 jaar, weduwn. van M. van Ommeren, Berkenlaan 3 (overl. te Eindhoven); Gerritje Schoeman, 50 jaar, gehuwd met A. Bouman, Ede. AMERONGEN Geboren: Wilhelmus Hendrik, z. van N. van Dijk en P. van Doorn. Overleden: Jan Wagensveld, 77 jaar (wonende te Zwollerkerspel). Ondertrouwd: Willem van de Kolk, 39 jaar en Arnolda Merlijn, 37 jaar. Op de Veenendaalse biggenmarkt waren Dinsdagmorgen 60 biggen aan gevoerd. De prijzen varieerden var. ƒ32.tot ƒ40.per stuk. De handel PLANEET JUPITER VOOR DE TELEVISIE De Britse Televisie-kijkers zullen op 14 Januari aanstaande de planeet Jupi ter op hun televisieschermen kunnen zien. De B.B.C. mag dan namelijk de 36-inch telescoop te Greenwich gebrui ken. Toestemming hiertoe is verleend door de Astronemer Royal, Sir Harold Spender Jones. Indien de hemel die avond bewolkt is zullen de televisie kijker speciaal voor deze gelegenheid gereedgemaakt materiaal te zien krij gen, waaronder foto's van de planeet. Niet alleen op de verjaardag var. de kinderen, maar elke dag smaakt pudding van Dr. OETKER. Er is afwisseling ge noeg: Vanille,- Room- of Amandelsmaak. Dan is er nog de verrukkelijke Gala Chocolade pudding met Dr. OETKER Vanille-saus. En tenslotte iet héél feestelijks: Dr. OETKER Flan in Vanille- of Chocoladesmaak. „Ijspudding" zeggen de kinderen, zó lekker koel! 't Smelt op de tong. Tracteer hen eens en—ook U zelf. En wilt U eens iets lekkers bakken? Gebruik dan Dr. Oetker Bakpoeder BACKIN. Vanille-suiker en Aroma's. Stort f 2.0op onze girorekening nr. 110190 of maak dit bedrag per postwissel over aan N.V. INHAMA, Omval 11 .Amsterdamondervermel- ding van letter en het nieuwe royale Dr. Oetker bakboek „BAK MET PLEZIER" wordt U omgaand franco i toegezonden. 9) Weet je ging hij voort niet alleen heb je dan een kans om de zaak te zien, en ik wil dat je die ziet, maar je leert mijn vader kennen, en alle maal zonder dat het iemand opvalt. Het is immers de gewoonste zaak van de wereld. Hoe kan ik met je praten over mijn vader en over de zaak, als je hele maal niets van weet? Wie zegt je dat het me interes seert? zei ze met een zweem van haar vroegere strakheid. Toe nou smeekte hij Marian, begin niet zó. We hebben afgesproken: de zaak zou nooit tussen ons komen. Nietwaar? Je weet dat ik me net zo interesseer voor jouw problemen als... als ik hoop dat jij het doet voor de mijne. En ik zou het zelf zo reuze leuk vinden als jij er die middag was. Dan is het voor mij pas echt feest! Voor mij is het geen feest, zei het meisje somber ik vrees dat vader er onderdoor gaat. En hij is zo koppig. Hij wil niets horen over modernisering of iets dergelijks. Hij is bitter de laatste tijd en ik kan 't begrijpen. Als jij dan alsjeblieft maar niet bitter wordt, Marian! riep hij. Ik kan het toch niet helpen Ik ook niet zei ze zacht. Nou ja hij haalde de schouders op en opeens kreeg zijn gezicht weel de oude opgewektheid laten we niet tragisch gaan doen, Marian, en onszelf beklagen. Dan zijn we net een stel uit die ouwe romans: ze konden bij elkaar niet komen, het water was veel te diep. Het zou toch wel beneden alles zijn wanneer óf de Gouden óf Het Wapen tussen ons kwam. Dat laten we eenvou dig niet gebeuren. We zullen eens zien wat 't sterkst is. Kop op, Marian. En weet één ding: wat ook je zorgen zijn, je kunt mij vertrouwen. Vqor jou ben ik niet de zoon van de concurrent, ont- hou dat goed. Voor mij is Het Wapen minstens zo belangrijk als De Gouden Leeuw, want Het Wapendat ben jij immers! Nu schoot ze in een lach. Harm, je bent net wat ik nodig heb. Als je werkelijk allemaal meent wat je zegt, nou.dan kom ik! En ze was er. Het had thuis eerst wel wat moeilijk heden gegeven. Vader had ze gezegd ik ge loof dat u die uitnodiging van Verdonck verkeerd bekijkt. Ik hoor dat hij andere collega's ook heeft uitgenodigdkon hij u dan overslaan? Korstiaan zweeg en staarde. Marian ging verder ten aanval. Maar u moet er niet heengaan zei ze beslist. Nee, dat moet u niet doen, vader. Maar laat mij er heen gaan namens u. Dan laten we tóch zien dat we ons niet willen laten kennen. Kind, wat moet jij daar nou doen? Laat dat maar aan mij over. Ik red me wel. En de mensen zullen zeg gen: Kors van Vueren liet zich niet kennen, z'n dochter was er óók! Hij glimlachte wat moeilijk. Je schijnt er nogal op gebrand te zijn. Daar kom ik rond voor uit, dat ben ik ook. Ik wil die zaak zien, helemaal. Ik wil wel eens weten wat die Verdonck er van gemaakt heeft, al was het alleen maar uit vakbelangstelling. En u wilt het ook wel weten, vader, maar u bent te trots om te gaan kijken natuurlijk. Ik geloof dat ik niet anders ben, maar zo als de zaken nu staan, kan ik het me veroorloven er heen te gaan. -Nou ja, je doet maar zei Kor stiaan mat. Zijn dochter liep niet in zeven sloten tegelijk, en hij was toch ook wel nieuwsgierig hoe De Gouden Leeuw er uitzag. Hij wou het alleen niet horen van kletsgrage klanten, maar van zijn eigen dochter. Dat was zo pijn lijk niet. Toen Marian binnen stapte, vlak achter wethouder Hijzelendoorn, die haar verwonderd en toch appreciërend groette, zag ze Harm al bij de deur staan. Ze zag aan zijn gezicht dat hij naar haar uitgekeken had en het deed haar oneindig goed hier „in 't hol van de leeuw", zoals ze bij zichzieh spotte, het gezicht te ontdekken, dat haar zo langzamerhand zo vertrouwd, zo lief geworden was. Ze had 'n hoge kleur, die haar heel goed stond, toen ze op hem toestapte, en haar ogen schitterden van ingehouden pleizier om de kleine come- die die ze gingen opvoeren. Ik ben Marian van Vueren zei ze de dochter van de eigenaar van Het Wapen van Breeck. Harm Verdonck hij boog plecht statig en kon zijn glimlach maar met moeite verbergen dat vind ik aardig, juffrouw van Vueren, dat u gekomen bent. Mag ik u even aan m'n vader voorstellen? Hij loodste haar door 't gedrang van de vele gasten van binnen en buiten de stad, en blies haar in het oor: „Schat, wat enig dat je er bent!" Ze maakte een grimas en trok toen weer een plechtstatig gezicht. Ze voelde zich terug in haar schooljaren, wanneer ze in de klas een streek uithaalde. Plotseling stond ze voor de heer Ver donck, die juist met enkele opgewekte woorden afscheid nam van een leveran cier, die hem kwam feliciteren. Vader zei Harm en zijn stem trilde een beetje dit is juffrouw Van Vueren uit „Het Wapen van Breeck". Marian keek naar de grote man met het al grijzende haar, de grijze, door dringende ogen achter 'n dikke hoornen bril. Die ogen namen haar op, dat zag ze, maar ze sloeg de hare niet neer. Nogal een geweldenaar zo te zien, die meneer VerdonckHarm zou er geen gemakkelijke vader aan hebben. Zo juffrouw Van Vueren baste zijn zware stem dat u gekomen bent vind ik bijzonder aardig. Ik .was al bang en ik zei al tegen Harm, m'n zoon hier (Harm knipoogde) als meneer Van Vueren die uitnodiging nu maar opvat als het bewijs dat ik graag met alle collega's in prettige verstandhouding leven wil. We zitten hier zo vlak over elkaarmaar daarom ben ik erg blij dat u er bent. Hij schudde haar hartelijk de hand. U loopt toch nog niet meteen weer weg? Harm, weet je wat jij moest doen? Jij moest juffrouw Van Vueren de zaak eens laten zienals het u interes seert, natuurlijk! O, maar.dat wel verzekerde Marian. Nou, kijk es anwe zien elkaar straks nog welen hij wendde zich tot de gemeentesecretaris die ook even kwam feliciteren. 't Lijkt wel een Amerikaan, die va der van jou zei Marian tegen Harm. Hij doet wel graag wat Ameri kaans, de oude heer glimlachte de zoon maar wat zakendoen betreft hoeven de Amerikanen hem niet veel meer te leren. Ik vind het tenminste nogal een onderneming, hier in Breeck zoiets op te zetten meende Marian. Ja kijk es antwoordde Harm vertrouwelijk eigenlijk is de oorzaak een andere. Moeder moet in 'n andere omgeving, daar in Rotterdam kwijnde ze weg. Daarom is vader hierheen ge trokken. En nu maakt hij er ook wat van. En ik geloof dat hij het redt ook! Hij ziet er naar uit peinsde Ma rian. Ze keek naar de moderne, smaak volle inrichting van 't nieuwe restau rant, naar de kegelbaan, waar de bur gemeester al een pracht van een poe del bewerkstelligde, ze bewonderde de grote zaal met 't fraaie toneel en alle snufjes die Harm haar trots liet zien, de eenvoudige, maar keurig ingerichte hotelkamers met warm en koud water, en ze dacht aan de wasstellen thuis als vader maar niet zo stijfkoppig was en toen zei Harm: Nu wou ik je nog iets laten zien. Wat dan? Ga maar mee. Ze gingen een trap af en kwamen te recht op een corridor, waar het rumoer vanuit de zalen slechts vaag doordrong. Hij tikte tegen 'n deur. Van binnen klonk 'n zacht geluid. Enkele ogenblikken later stond Ma rian in een kamer, rustig en met smaak gemeubileerd, heel licht en zonnig. En bij het raam zat een vrouw met reeds geheel grijs haar, maar een nog won derlijk jong gezicht, in een makkelijke stoel. Moeder zei Harm met onvaste stem ik zou erg graag willen dat u even kennis maakte met juffrouw Van Vueren, onze overbuurvrouw. Mevrouw Verdonck glimlachte en haar ogen kregen een ondeugende schit tering. Ik kan niet opstaan zei ze ver ontschuldigend, toen Marian naar haar toekwam. Ze greep de hand van het meisje en trok haar zachtjes naar 'n stoeltje dat vlak bij haar leunstoel stond. Ga even zitten, juffrouw Van Vue renof mag ik Marian zeggen? Marian kleurde tot onder haar haar wortels en toen ze naar Harm keek, be merkte ze dat die er niet veel beter aan toe was. Plotseling begreep ze, dat deze vrouw er van wist. Dan moest Harm het haar verteld hebben. Een ogenblik was ze in tweestrijd of ze boos op hem moest zijn of niet. Maar dan begreep ze hoe goed het was, dat hij zijn moeder in vertrouwen genomen had. Dat pleitte voor hem.... en dat pleitte voor zijn moeder. In haar kwam opeens een wondere blijdschapnu waren er twéé mensen die zich om haai bekommerden, want de hartelijkheid waarmee mevrouw Verdonck haar te genlachte, maakte haar duidelijk dat ze hier welkom was. Ik was zó verschrikkelijk nieuws gierig bekende ze aan Marian, die nog niet helemaal op haar gemak was hoe je er uit zou zien, Harm had me wel van alles verteld, en ik verwachtte iets dat het midden hield tussen de Ve nus van Milo en Dorothy Lamour. Die jongens zijn altijd zo overdreven Harm, jongen, wil jij even een kopje thee inschenken voor Marian? U ook moeder? Ja.voor de gezelligheid. Marian dronk zwijgend haar thee er nam, voor zover dat mogelijk was zon der vrijpostig te zijn, de moeder vai Harm op. Ze was klein, dat kon je we! zien zelfs als ze zat. Ze had mooie han den, een teer gezicht, alsof ze veel ge leden had. Maar haar ogen waren vro lijk en daaromheen zag Marian d. kraaiepootjes, kenmerk van opgeruim de mensen. Je moest toch wel moet' hebben, dacht ze, om zo je leven lanj aan de stoel gekluisterd te zijn, en tocl zo blij door 't leven te gaan. Ze zei een paar alledaagse dingen want ze wist met haar houding nie goed raad. En toen pakte mevrouw Verdonck opeens resoluut de zaak aar Net zo resoluut als Harm dat zou doen erkende ze plots. Ze had eerst gedach dat hij dat van z'n vader had.... nu zag ze dat hij op zijn moeder leek, ai was de flinke gestalte die van de vadei Ja kind zei mevrouw Verdonck ik heb zo het een en ander van Harn. gehoord en nu ik je zie, kan ik het alle maal zo best begrijpen. Het is nie. makkelijk voor jullie, maar als je he. aandurft, moet je het ook tot een eindi brengen en je niet door de omstandig heden laten terneerslaan. (Wordt vervolgd).

De Vallei | 1954 | | pagina 3