Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Veenendaals Jongerenparlement over winkelsluiting en koopavond Prachtig nieuw gebouw voor de Huishoudschool in gebruik Bouwplan voor meer dan 20 Bouwkas woningen Onweer in de wintermaanden LEVERTRAAN AGENDA Nieuws uit de Omgeving 28e JAARGANG VRIJDAG 15 JANUARI 1954 No. 2 Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei" Verschijnt in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel WINKELIERS IN BUITENWIJKEN TEGEN KOOPAVOND .Hoe staan de De R in de maand! Drog. Fa. J. F. TAK iiiiiiir.:::: Jubileumviering „De Eendracht" wij tegenover film?" GEEN GEWOON SCHOOLGEBOUW MAAR EEN SCHITTEREND STUDIE-OBJECT VOOR TOEKOMSTIGE HUISVROUWEN Voor Betere Uurwerken Veertien jaar later portemon- naie teruggevonden van gesneuvelde soldaat in Grebbelinie Vrijspraak inzake Ritmeester reclameborden aan Hazenpad De aanrijdingen van deze week BEP VAN KESTEREN's Automatiek Prins Bernhardlaan 177 Abonnementsprijs 1.05 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Telef. 601, Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven VALL ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12c. Minimam p. advert, 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 120 woorden 1.30, elk woord meer 6 cent. In de Raadszaal van het gemeentehuis werd Woensdagavond de tweede bij eenkomst gehouden van het Veenendaals Jongeren Parlement. Ondanks het zeldzaam slechte weer, was de publieke belangstelling weer bij zonder groot, en kon de Voorzitter van deze keer, de heer P. Scholten (PvdA) precies op tijd openen. Zoals het onderwerp al deed verwachten kwam het tot een belangwekkend en waardevolle bespreking. De onvolledigheid, en de vele zwakke plekken in de Winkelsluitingswet, werden aan de kaak gesteld, en een door de K.V.P.-fractie van het parlement gestelde enquête had aan het licht gebracht dat in Veenen daal, een groot deel van de Winkeliers, voornamelijk die in de buitenwijken, en ook een deel van het winkelpersoneel tegen de Koopavond is. Na een uiteenzetting van de heer H. Epskamp over de Winkelsluitingswet en de beweegredenen van het instellen van de Koopavond, vuurden de parle mentsleden een stroom van vragen op de inleider af. Van AR-zijde werd opge merkt dat de Winkeliers in de buiten wijken door het instellen van de koop avond gedupeerd worden; het winkel personeel krijgt de uren van de koop avond in de meeste gevallen niet be taald. De CHU-fractie wees er op dat de boete op het overtreden van de Winkelsluitingswet voor het publiek even hoog dient te zijn als die voor de Winkeliers en dat de Kon. Ned. Mid denstandsbond tegen, en de Veenen- daalse Winkeliersvereniging vóór een koopavond was. Het is ook de V.W.V. geweest welke de Gemeenteraad tot het instellend ervan heeft geadviseerd. SGP-leden maakten de opmerking dat de Winkelsluitingswet er is voor de arbeidsrust. Maar waarom die rust dan niet geheel geconcentreerd op de Zondag. De inleider, de heer Epskamp, beant woordde de vragen en opmerkingen en stond op het standpunt dat de winke liers in de buitenwijken inderdaad enigszins door de koopavond gedupeerd kunnen worden, maar laat men het dan zien als een compensatie van de veel hogere bedrijfskosten van de winkels in het centrum. De PvdA had echter geen medelijden met de winkeliers in de Hoofdstraat, en er werd op gewezen dat de buurtwinkels vaak meer aan licht en brandstoffen kwijt zijn, dan dat zij iets verdienen op Vrijdagavond. De heer Epskamp zei ook dat de door de KVP-fractie gehouden enquête onder het winkelpersoneel had uitge- zen dat het voornamelijk de jeugdigen onder dit personeel zijn die zich tegen een koopavond uitspr-eken. Een PvdA- spreker hechtte niet veel waarde aan deze enquêtte voor wat betreft het per soneel, want men is nooit geheel vrij tegenover de patroon om te zeggen hoe men er werkelijk over denkt. Dit bleek ook tijdens de raadsvergadering waarin de koop-avond werd ingesteld. Op het laatste moment was van de personeels- ver. bericht binnengekomen dat men het standpunt had herzien en dan toch wel wilde medewerken aan een koop avond. Maar intussen had men de ver schillende raadsleden bewerkt om de koop-avond afgestemd te krijgen. De werkuren op Vrijdagavond wor den in de meeste gevallen niet vergoed omdat het geen overuren zijn, en het winkelpersoneel niet aan een volle werkweek toekwam. De koop-avond werd ingesteld met als argument dat Zaterdagsmiddags de winkels overvol zijn. Men heeft dan niet zo goed gelegenheid voor rustig uit zoeken. Dan zijn er mensen die Zater dagsmiddags aan sport doen of iets anders op hun programma hebben. Een belangrijk punt was ook dat 's avonds de man met de vrouw mee kan om b.v. kostbare stukken te kopen. De Vrijdag werd voor de koopavond gekozen om dat het publiek dan veelal het week loon ontvangt. Inleider was het wel eens met de SGP, namelijk dat de Zondagsrust nog onvoldoende verzekerd is in de nieuwe Winkelsluitingswet, maar meent toch dat een en ander niet verder door te voeren zal zijn. Hij noemt dan als voor beeld die streken in ons land waar de boeren die ver van het dorp wonen voordat zij naar de kerk gaan hun Denk eraan om Uw kinderen weer te geven. Hoofdstraat 106 Telefoon 632 IIIIIIIIIIIIIIIIIIH mi iiiniiiiiiitiii Samengesteld in samenwerking met de V.V.V. de Ver. v. Vreem- delingenverkeer „Veenendaal" Zaterdag 16 Januari (In geb. „Eltheto") 's avonds, muziek- en toneelavond van „V.R.C." m.m.v. „The Kamiki- y Hawaiians" en Toneelgroep o „N.A.O.". Donderdag 21 Januari (In bovenz. „De Korenbeurs") 's avonds, „Hoe staan wij te- genover de film", lezing van drs J. Daf, onder ausp. van Com. Winteravondlezingen. Vrijdag 22 Januari (In geb. Eikenlaan) 's avonds Winteruitvoering van „Caeci- H lia" m.m.v. cabaret-gezelschap. Luxor Theater Van heden Vrijdag t/m. Maan- dag de film „O, die Vrouwen" en van Dinsdag t/m. Donder- |i dag „Met een neuslengte". iiiiittiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiftillilllllUllllllllllllllUllllllllllllllllillifuY Bilil'iliilliiuiii:iillVllllllliiillVitl!'M"Mi"llMi iilliMllriiiiii llilMMIIiiiiiifl»' boodschappen bestellen, en als zij uit de kerk komen, ze ingepakt en wel bij de winkelier ophalen. Dit is een traditie waaraan men niet kan tornen. Zowel PvdA- als SGP-leden vroegen zich af of deze boeren werkelijk in de week geen tijd hebben om hun inkopen te doen. Het kopen op Zaterdagavond tot 12 uur was ook eens traditie. Het blijkt nu dat het niet nodig is. Van KVP-zijde wordt een en ander nog verdedigd, maar een SGP-spreker noemt deze regeling als gemaakt voor een bepaalde kerkelijke groep. CONCURRENTIE STRAAT- EN MARKTHANDEL De PvdA-fractie twijfelt aan de nood zakelijkheid van een koop-avond en meent dat èn de winkelier, èn zijn per soneel, hiermee beknot worden in hun vrije tijd. Men kan toch heus wel eens op een Zaterdagmiddag gelegenheid vinden te winkelen als dat nodig is. De KVP-er, de heer Stal, brengt een ander punt in bespreking, namelijk dat van de concurrentie welke de Veenen- daalse groentehandelaren ondervinden van de markt- en straathandel, vooral van de wagens welke uit de Betuwe in Veenendaal rondrijden. Kunnen hier door het gemeentebestuur geen be schermende maatregelen worden geno men. Van de PvdA-fractie is men het hiermee niet eens want, zo zegt men, dan kan men ook de Veense kooplui van andere plaatsen gaan weren. Van AR- zijde gelooft men dat de Markt stellig in een behoefte voorziet. Hoewel men aan het einde van deze tweede vergadering van het Veenen daals Jongerenparlement niet aan een resumé toekwam inzake het stand punt ten aanzien van de behan delde onderwerpen; toch bleek dat men de winkelsluitingswet in grote lijnen wel kon aanvaarden. De Zondagsrust kan hier en daar nog wat meer doorgevoerd en bevorderd. Voor het instellen van een koopavond kan men geen nood zaak aanwijzen. Toch is deze avond in Veenendaal een succes. Er zijn winke liers in de buitenwijken die dan wel nadeel hebben van een koop-avond, maar daar staat tegenover dat het nog al te veel voorkomt dat men daar iedere avond „koop-avond" aan de achterdeur heeft, hetgeen bij de centrum-winkelier practisch onmogelijk is. De koop-avond beknot de winkelier en zijn personeel in vrije tijd. Half Februari komt het Veenendaals Jongeren Parlement weer bijeen, en dan ter behandeling van de Zondags rust. Zaterdag j.l. heeft de Afdeling Vee nendaal van de Textielarbeidersbond „De Eendracht" dan haar 35-jarig be staan op feestelijke wijze herdacht. Er was 's middags een druk bezochte re ceptie, terwijl 's avonds in de grote zaal van het verenigingsgebouw een feest avond werd gegeven. Op de receptie verscheen het voltal lige college van Burgemeester en Wet houders met de Gemeentesecretaris. Het Hoofdbestuur werd vertegenwoordigd door de districtsbestuurder de heer P. Kruit. Verder kwamen tal van afge vaardigden van zusterorganisaties uit Veenendaal en omgeving hun geluk wensen aanbieden. Na een welkom aan allen, gaf de voorzitter der Veenendaalse afdeling, de heer Joh. van Hardeveld een kort résumé van deze 35 jaren. Hij kon ge heel op eigen ervaringen bouwen, om dat hij ook 35 jaar bestuurslid van deze Veenendaalse afdeling is. Van de gelegenheid om het bestuur te complimenteren werd een zeer druk ge bruik gemaakt, waarbij bloemen en enveloppen werden aangeboden. Ook de feestavond slaagde uitstekend. Leden en genodigden hebben zich kun nen amuseren van een bont variété programma met acrobatiek, accordeon- vurtiosen en muzikale clown, terwijl de conference door Paul Ostra met zijn hond verzorgd werd. EIERMARKT Dinsdagmox-gen waren op de weke lijkse eiermarkt 115.000 eieren aange voerd. De prijzen varieerden van 12.50 tot 15.50 per 100 stuks. Handel matig. NIEUWE MODE SNUFJES Zo tas zo hoed. De tas is gemaakt van Ma rokkaans leer en kan in enkele handbewe gingen omgetoverd worden in een aardig en vlot hoedje. Deze creatie werd op een modeshow te Parijs getoond. De Zwitserse horloge- fabrikanten hebben een smaakvol horloge gemaakt, in het mo del van een ring. Foto: hier ziet U hoe het klokje gedragen wordt. Onder auspiciën van het Comité Win teravondlezingen alhier, komt drs J. Daf in Veenendaal spreken met als onder werp: „Hoe staan wij tegenover de film". Deze lezing van drs Daf wordt gehou den in de bovenzaal van Hotel „De Korenbeurs" aan de Markt en wel op aanstaande Donderdagavond 21 Jan. WINTERUITVOERING „CAECILIA" De jaarlijkse winteruitvoering van de Veenendaalse Harmonie „Caecilia" is bepaald op Vrijdag 22 Januari in het gebouw aan de Eikenlaan. Het uit te voeren programma ver meldt de nummers: Prinz-Eitel Fried - rich, mars; Cavalerie des Miniatures, van Jan Morks; Pomp and Circumstan ce, mars; Trois Images Excotiques, suite; Le Nouveau Seigneur de Village, ouverture; The Gladiators Farwell, marsen Werkstaking der Muzikanten, hum. mars. In de pauze wordt een verloting ge houden ten bate van het Instrumenten fonds. Daarna volgt een gevarieerd cabaretprogramma, verzorgd door het Muzerhy-sextet uit Hilversum. Dezer dagen is het dan zover gekomen dat alle afdelingen van de Chr. Huis houdschool alhier, welke totnogtoe in niet minder dan vier verschillende gebou wen waren ondergebracht, in één gebouw bjj elkaar te brengen. En dan in wat voor een gebouw: Een juweel van moderne scholenbouw. Uitgesproken mooi en architectonisch uitstekend geslaagd. Niet alleen aan de buitenkant, maar bijna nog meer voor wat betreft het interieur en de inrichting. Tot in onderdelen is het gebouw afgestemd op het doel waarvoor het is op getrokken namelijk als een school voor toekomstige huisvrouwen. MUZIEK- en TONEELAVOND VAN „V.R.C." Ten bate van het terreinfonds van de voetbalvereniging „V.R.C." wordt mor gen, Zaterdagavond, in gebouw „Elthe to" aan de Fluitersstraat een muziek- en toneelavond gegeven. Het bekende Hawaiïan-ensemble „The Kamiki Hawaiïans" verlenen mede werking. De Toneelgroep „N.A.O." geeft een opvoering van het toneelstuk „Betje Regeert". Ook „The Happy Sin gers" zullen deze avond ten tonele ver schijnen. Via een aantrekkelijke fraaie ingang komt men in de hal van het gebouw. Deze hal is indrukwekkend van afme tingen en sfeer en de fraaie lijnen hier vormen een geheel van bijzonder archiij tectonishce waarde. Van deze hal uit heeft men toegang tot de verschillende afdelingen van het gebouw. Men vindt er ook de schitterende natuurstenen trap naar de bovenverdieping. Bij de ingang is ook een royale ruim te voor de administratie van de school en ook de kamer van de directrice en de concierge vindt men in deze omge ving. De gangen welke toegang geven tot de leslokalen doen al even fraai en te gelijk warm en innemend aan. De hoge bakstenen lambrizering draagt hiertoe belangrijk bij, en niet in de laatste plaats ook de zonder twijfel met uiterste zorg gekozen kleuren voor dit gebouw. Er zijn drie keukens in dit huishoudgebouw, want dat is het. Twee grote leskeukens met elk 12 kooktoe- stellen en een kleine z.g. huishoudkeu- Hier het fraaie nieuw gebouw voor de Huishoudschool aan de Stationssingel dat a.s. Dinsdag officieel in gebruik ge nomen wordt. De Afdeling Veenendaal van de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeen ten heeft 7 Januari jj. in de Raadzaal van het Gemeentehuis een besloten vergadering gehouden, waarbij alle bouwspaarders waren uitgenodigd. Nadat de voorzitter, burgemeester A. Bakker, de vergadering had ge opend, sprak hij er zijn vreugde over uit, dat zich inmiddels reeds meer dan 20 spaarders in deze gemeente hadden aangemeld. Volgens spreker bleek hier uit, dat de toetreding van de gemeente Veenendaal tot de N.V. Bouwkas Noord- Nederlandse Gemeenten zeker haar gewenste resultaat zal afwerpen, mede ook omdat nog vele belangstellenden naar verwacht kan worden in de nabije toekomst eveneens als spaarder zullen toetreden. Hierna kwam aan de orde het voor stel tot benoeming van 2 bestuursleden ter aanvulling van de plaatselijke com missie voor het bouwsparen. Na enige discussie werd besloten hiervoor een schriftelijke stemming te houden. Deze stemming had tot resultaat dat tot be stuursleden werden benoemd de heer J. van Viegen, de Sav. Lohmanstraat 96 te Veenendaal en de heer E. Brouwer, Molendam 39 te Ochten. Nadat de voorzitter vervolgens nog enkele vragen had beantwoord, werd de officiële vergadering gesloten. Aansluitend werden hierna door enige deskundigen van de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeenten, bijkan toor Haarlem, de definitieve bouwplan nen voor het jaar 1954 besproken. Hoe wel hierbij aanvankelijk weinig vorde- ringen werden gemaakt, zijn toch de volgende plannen definitief vastgesteld: 3 blokken van 2 woningen en 1 enkele woning aan de Van Hogendorpstraat; 2 blokken van 2 woningen aan de Boslaan; 2 enkele woningen aan de Middel laan; 2 enkele woningen aan de Bergweg en de Van der Duijn van Maasdamstraat; 2 bedrijfspanden aan de J. P. C. Lein- weberstraat; 2 winkelpanden aan de Zandstraat. Voorts hebben enkele bouwspaarders nog geen definitieve plannen kunnen vaststellen. Met de bouw van het eerste perceel, een bedrijfspand aan de J. P. C. Lein- weberstraat, zal in Februari a.s. een aanvang worden gemaakt, terwijl alle percelen in de loop van dit jaar gereed zullen komen. Nadere inlichtingen over deze en andere bouwplannen kunnen worden ingewonnen bij bovenstaande bestuurs leden en ter gemeentesecretarie. ken. Men vindt hier electrische fornui zen, kolen-, gas- en ook butagasfor- nuizen. En ook petroleumtoestellen en primussen zijn aanwezig en worden vol op gebruikt. Verder zijn er 5 mooie en ruime naailokalen met schitterende machines; 4 theorielokalen; een strijk- lokaal; washuishoudkundelokaal; droog- kamer; 2 provisieruimten; een zieken kamer met balcon; een kamer voor de leerkrachten. Ook heeft het gebouw een aantal couchecellen. Hiervoor werd er reeds op geduid: het hele gebouw is studie-object voor de leerlingen van deze school. Zo zijn er verschillende soorten vloerbedekking en soorten vloeren in dit gebouw te vinden. Noemen wij parketvloeren, kurklinoleum, graniet, asbesttegels, cocos, bouclé enz. enz. De leerlingen leren deze dus alle bewerken. Overal vindt men koud en warm water in het gebouw. In het waslokaal is zelfs een pomp aanwezig die regenwater uit de regentonnen oppompt. Het gehele ge bouw wordt ook door de leerlingen zelf onderhouden. Met 24 leerlingen tegelijk trekt men steeds het gebouw in met een opgedragen taak. De huishoudelijke ge reedschappen zijn ondergebracht in keurige en practische kastjes. Voor elk twee leerlingen een kastje. Er zijn ver schillende huishoudinrichtingssystemen te vinden waarmee de leerlingen zich vertrouwd kunnen maken. Men heeft er b.v. electr. strijkbouten, maar ook gas. Het is wel duidelijk dat de inrichting van dit gebouw, dat dus eigenlijk geen gewoon schoolgebouw is, enorm veel voorbereiding heeft gekost. Men heeft er b.v. ook aan gedacht van twee les lokalen een grote zaal te maken door een verschuifbare tussenwand. Hier kunnen b.v. grote vergaderingen of ouderavonden worden gehouden. Vermeldenswaard is ook dat men de kleuren van de leslokalen aan de Noord oost-zijde in gele kleuren en tinten heeft geschilderd; die aan de Oostzijde groen en aan de Westzijde in blauwe kleuren. Ook hét lesmateriaal in de ver schillende lokalen is zoveel mogelijk in deze kleuren uitgevoerd. Zoals bekend is het gebouw een pro duct van het Architectenbureau Men- sing te Apeldoorn en de architect de heer De Geit alhier gezamenlijk, terwijl de Firma J. Boers Zoon de aannemer was. Zonder twijfel zullen deze namen nog met ere genoemd worden bij de officiële ingebruikneming van deze waardevolle gebouwen-aanwinst voor Veenendaal, welke a.s. Dinsdagmiddag zal plaats vinden. Vermeld zij nog dat de school thans 260 dag- en 240 avond cursisten telt. DIEFSTAL UIT WINKELKAS Bij de politie werd aangifte gedaan van vermissing van een bedrag van 100 gulden uit de kas van een winkelier hier ter plaatse. Na onderzoek bleek het geld te zijn ontvreemd door een 15-jarig lid van het personeel. BEROEPEN In de vacature van ds J. Bakker, is door de kerkeraad der Ned. Herv. Kerk beroep uitgebracht op ds H. A. van Slooten van Wierden. Onweer is een verschijnsel, dat voornamelijk in de zomermaanden voorkomt, maar toch ook in de drie andere seizoenen wel wordt waargenomen. Zelfs midden in de winter kan er onweer voorkomen, n.l. tijdens perioden van sterk buiïg en onstuimig weer. Deze onweders behoren dan tot de z.g. stormonweders. De kans op onweer in de winter is in de kustprovincies groter dan in het binnenland. Niet alleen in de zomer, maar ook in de winter is één der belangrijkste voor waarden voor het ontstaan van onweer een grote temperatuurgradiënt naar boven toe. Dat wil zeggen, dat de bovenlucht koud tot zeer koud moet zijn. Een bijzonder geval van Jjlikseminslag De lucht heeft dan een z.g. onstabiele opbouw en er kunnen zich vrij zware buien ontwikkelen. Wanneer b.v. in de winter de temperatuur aan de grond 5 gr C. bedraagt en op een hoogte van 3 kilometer -20 gr C., dan is de boven lucht zeer koud. Wanneer het verticale temperatuurverschil maar groot genoeg is, kan er zelfs tijdens sneeuwbuien bij temperaturen onder het vriespunt on weer optreden. Zo kwam er, om een paar voorbeelden te noemen, eind Fe bruari 1934 op een Zondagavond in het midden van het land onweer voor. De donderslagen waren zo zwaar, dat hier en daar de ruiten sprongen. in de winter deed zich voor op 16 Janu ari 1939, toen o.a. buien met onweer over Friesland trokken. In „Onweers verschijnselen in Nederland 1939", een uitgave van het K.N.M.I. te Bilt, lezen wij: „Grouwster Ee, 16 Januari. Men was bezig met pogingen om het ijs te bre ken; 35 mannen trachtten een met melk bussen volgeladen praam door het ijs te trekken. Intussen kwam uit het zuid westen een inkzwarte bui opzetten, die over deze plaats trok. Plotseling een felle bliksemstraal, een geweldige knal entoen men weer tot bezinning kwam, zag men, dat de bliksem een gat in het ijs had geslagen en daar een ge weldige opruiming had gehoqden. Het ijsveld was middendoor gespleten en met kracht opzij geslingerd, zodat de schotsen tegen de dijken lagen. Van alle in de buurt staande zomerhuisjes wer den de ramen verbrijzeld, evenals van een woonschip." Hieruit blijkt, dat onweer zelfs in de winter geen vergeten verschijnsel be hoeft te zijn. Tijdens ruw stormweer is vooral boven zee 's avonds en 's nachts dikwijls weerlicht waar te nemen, het geen wijst op onweerbuien die op grote afstand over zee trekken. Bij helder weer kunnen deze onweersbuien, wan neer men op grote afstand weerlicht waarneemt, meer dan 100 k.m. van de waarnemer zijn vei*wijderd. Een oud rijmpje zegt: „Donder door de kale bomen een nat voorjaar". Maar zoals het met vele van deze volks gezegden over het weer is gesteld, kun nen wij ook dit rijmpje onderschrijven. Bij het verrichten van grondwerk, ter doortrekking van de Roghairweg naar de geprojecteerde Simon Stevinweg, in het nieuwe verkavelingsplan voor par ticuliere woningbouw te Rhenen, kwam er met een dragline een portemonnaie mee naar boven. Het leer was wit uit getrokken van het vocht en toen de ar beider C. du Pré de beurs opende, trof hij daarin aan twee zilveren rijksdaal ders, twee zilveren guldens, een halve gulden en een dubbeltje. Deze geldstuk ken wezen uit, dat de beurs reeds lang verloren moest zijn. Het vreemde van het geval was bovendien, dat de mun ten verwrongen waren. Er bevonden zich tevens een groot aantal papiersnip pers in, die afkomstig bleken te zijn van een postwissel. Du Pré plakte de snippers aan elkaar en op die manier kwam er vaag een naam te voorschijn, namelijk Zijlstra en ook het adres „Schoonoord" IJs- brechtem bij Sneek. De eerlijke vinder schreef een brief naar dit adres en vertelde daarin van de merkwaardige vondst. Er kwam bericht terug van de fami lie, een zeer dankbaar gestemde brief, waarin werd medegedeeld, dat de por temonnaie afkomstig was van een zoon van de familie, namelijk Paulus Zijl stra, die in de Mei-dagen van 1940 tij dens de gevechten in Rhenen was ge sneuveld en begraven ligt op het mili taire kerkhof op de Grebbeberg. Het laatste bericht, dat de ouders van hun zoon ontvingen, was gedateerd 2 April 1940. Na eerst bij geruchte te hebben gehoord, dat de jongen was gesneuveld, werd dit later door het Roode Kruis officieel bevestigd. Zijn bruin-lederen portemonnaie had den de ouders nooit terug gehad. Thans, veertien jaar later, is hij door een toe val gevonden Het gerechtshof te Amsterdam heeft Woensdagmorgen uitspraak gedaan in de zaak, waarbij het ging om reclame borden van de Ritmeester sigaren fabriek die reeds bijna twee jaar onder de gemeente Renswoude in een weiland van het „Hazenpad" staan. Een der directeuren, de heer H. G. v. S., had met toestemming van een hem bevriende veehouder de borden op diens weiland geplaatst. Op ieder bord staat een grote sigaar met de naam van het. merk. De directeur was van oordeel dat zijn borden voldeden aan de kwali ficatie „aankondigingen van zakelijke aard", die volgens de provinciale schoonheidsverordening op borden mo gen worden geplaatst. De Kantonrech ter was echter van oordeel, dat hier geen sprake was van „zakelijke aan kondiging", wel zou dat het geval zijn geweest, als de borden temidden van planten op het fabrieksterrein hadden gestaan. De kantonrechter legde de di recteur een boete van 6 gulden op of een dag. De Hoge Raad was het eens met de opvatting van de kantonrechter, doch vernietigde het vonnis op grond van een vonnfout en verwees de zaak naar het Amsterdamse Hof waar de directeur werd vrijgesproken. De procureur-ge neraal had in zijn requisitoir de mening uitgesproken, dat hier hoogstens van uitlokking van het feit kon worden ge sproken. Op de Pr. Bernhardlaan waren een stel jongens aan het voetballen met een blikken busje, toen een van de knapen, de 9-jarige S. plotseling de straat over stak en onder een passerende auto liep. Hij brak daarbij zijn linker onderbeen en moest naar het Julianaziekenhuis worden vervoerd. Op de hoek P. H. van Rijnstraat- Bergweg, kwamen Maandag een auto bus en een luxe auto met elkaar in bot sing. Er was alleen materiële schade, die nogal mee viel. Een van de oorzaken was waarschijnlijk het geringe uitzicht ter plaatse. Woensdagmiddag waren het een scooter en een motor die met elkaar in onzachte aanraking kwamen. De be rijder van de motor werd licht gewond en de motor beschadigd. Het gebeurde op de Groeneveldselaan. Deze is aan gewezen als oefenterrein voor motoren en de scooter die hiervoor aan het achtjes draaien was, stak juist voor d* motor weer de weg over, met het be schreven gevolg. WAGENINGEN. Ds M. Heerschap, predikant bij de Gereformeerde Ge meente alhier, heeft het beroep aange nomen naar Lethbridge Alberta in Ca nada en voor dat naar Moerkapelle be dankt. EDE. In een jaar tijd is de gemeente Ede met 3.18% of 1500 zielen toegeno men. Dit jaar wordt in deze gemeente de 50.000ste inwoner verwacht Specialiteit in: FIJNE CROQUETTEN, LIMCO KNAKWORST, NASI GORENG, PETAT FRITE, enz. enz. telefoon 809

De Vallei | 1954 | | pagina 1