Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Commissaris der Koningin opende nieuwe.Huishoudschool Wist U.... De hartewens van Rhenen Eitftnrïïïdmih>i.- Pokken - Alastrum - Vaccinatie Coöp. „De Volharding" liquideert Nieuws uit de Omgeving AGENDA 28e JAARGANG VRIJDAG 22 JANUARI 1954 No. 3 Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei" Verschijnt in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel De betekenis van Huis houdelijk Onderwijs BEP VAN KESTEREN's Automatiek Prins Bernhardlaan 177 7-jarig kind door auto aange reden en ernstig gewond Filmavond van de Staatsmijnen „Angst in het Kinderleven" Jeugdnatuurwacht in Veenen daal Hoest U? Drogisterij J. F. TAK Textielcontact Voor Betere Uurwerken Abonnementsprijs 1.05 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Telef. 601, Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven VALL ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12c. Minimum p. advert, 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 120 woorden 1.30, elk woord meer 6 cent. Dinsdagmiddag heeft dan de officiële opening plaats gevonden van het nieuwe schoolgebouw van de Chr. Huishoudschool aan de Stationssingel. De opening geschiedde door de Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht, doordat Z. Ex. de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, die de opening zou verrichten, verhinderd was. De heer H. M. van Schuppen, voorzitter van het schoolbestuur, sprak in z\jn welkomstwoord een hartelijk welkom tot alle aanwezigen, in het bijzonder aan de heer en mevrouw Reinalda en Burgemeester Bakker en zijn echtgenote. Hij memoreerde, dat het een vreugdevolle dag was voor de Chr. Huishoudschool, nu deze zeer mooie school en dit prachtig bouwwerk voor Veenendaal, geopend kon worden. Namens de Bouwcommissie droeg de heer W. J. Schoemaker het schoolge bouw over aan het Bestuur. Hij gaf een resumé van de grote moeilijkheden waarmede men te kampen had gehad. In Februari 1951 werd het perceel grond aan de Stationssingel gekocht. In Sep tember 1952 kon de aanbesteding van het schoolgebouw plaats vinden. Hij bracht dank aan Zijne Exc. de Minis ters van O.K.W. en Financiën, alsmede de Rijksgebouwendienst voor de mede werking. Dank ging ook vooral uit naar Mej. Beumer, de inspectrice van het Nijverheidsonderwijs. Ook van het col lege van B. en W. van Veenendaal was zeer grote medewex-king ondervonden. In de hoop, dat dit nieuwe schoolge bouw zeer veel jaren dienst zou doen voor de opleiding van toekomstige huis moeders droeg hij het gebouw over aan de Voorzitter. De heer Van Schuppen dankte daarna de bouwcommissie voor dit mooie ge bouw. De bouwcommissie heeft veel werk moeten verzetten. Bijzondere dank was de voorzitter verschuldigd aan de dames van deze bouwcommissie, Mevr. Van Schuppen als secretaresse en Mej. Wagter als directrice. Daarna kreeg de heer Reinalda gele genheid het schoolgebouw officieel te openen. Hij deelde mede, dat hij eerst Maandagavond laat een telefonisch ver zoek van de Minister van O.K. en W. had ontvangen, om namens hem het schoolgebouw te openen. Hij betreurde het ten zeerste, dat Mej. Beumer we gens ziekte vex-hinderd was deze ope ning bij te wonen. De Commissaris hield daarna een toe spraak, waarin hij o.m. in opmerkte, dat het vraagstuk van de opvoeding van de jeugd een zeer belangrijk vraagstuk was. Wij kunnen niet teveel doen voor het onderwijs. In het begin van deze eeuw ontbrak dit soort onderwijs prac- tisch geheel, n.l. de verdere opvoeding van de jonge vrouw om haar taak als huisvrouw op verantwoordelijke wijze te beginnen. De industrialisatie is er de oorzaak van geweest, dat in een be paalde periode te weinig aandacht is geschonken aan het huishoudelijk on derwijs. Dit huishoudelijk onderwijs krijgt betekenis als bepaalde volksgroe pen belangstelling krijgen voor dit on derwijs. Het particuliere initiatief heeft in Veenendaal dit nieuwe schoolgebouw tot stand gebracht. Het was hem ove rigens bekend, hoe de school gehuisvest was. In Veenendaal, met zijn steeds uit breidende bevolking en steeds uitdijen de werksfeer heeft men thans een Chr. Huishoudschool, die een voorbeeld zal zijn voor vele navolgers. Voor dit initia tief en voor dit volhouden heeft het schoolbestuur een compliment verdiend. Dat Gelders Veenendaal thans ruim 3800 zielen telt? Dat de nieuwgebouwde R.K. school Dat vooral de laatste weken weer opvallend veel aanrijdingen met fietsen voorkwamen, waarbij meestal vrij ern stig lichamelijk letsel werd veroor zaakt? Dat deze ongelukken steeds te wij ten waren aan het niet of niet tijdig aangeven van richtingverandering? Dat de politie, mede naar aanlei ding hiervan, in de komende weken extra scherp op het richting aangeven zal toezien? Dat dezer dagen op de scholen weer wordt begonnen met een nieuwe cursus verkeersonderwijs? Dat deze nieuwe cursus in Veenen daal weer ruim 300 leerlingen van de zesde klas der lagere scholen telt? Specialiteit in: FIJNE CROQUETTEN, LIMCO KNAKWORST, NASI GORENG, PETAT FRITE, HUZAREN SALADES enz. enz. telefoon 809 s= Samengesteld in samenwerking 1= O met de V.V.V. de Ver. v. Vreem- ff i! delingenverkeer „Veenendaal" ii Heden, Vrijdag 22 Januari (In geb. Eikenlaan) Winteruit- voering „Caecilia", m.m.v. Mu- zerhy-sextet. Donderdag 28 Januari (Ten gemeentehuize) 7.30 uur, Openbare vergadering van de Gemeenteraad. (In geb. „De Kegelbaan") 's avonds, lezing van dr B. Ch. Hamer uit Arnhem over §f „Angst in het Kinderleven". Luxor Theater Van heden Vrijdag t/m. Maan- dag de film „Tanzende Sterne" p en van Dinsdag t/m. Donder- |i dag „Dr. HoU". De commissaris sprak de hoop uit, dat door nauwe en trouwe samenwerking van allen, die het lot van de jeugd zich aantrekken, dat zij de kracht zullen vinden het baanbrekend werk voort te zetten, waarna hij dit mooie school gebouw voor geopend verklaarde. Daarna sprak Burgemeester Bakker woorden van gelukwensen tot het be stuur, dii*ectrice, leerkrachten en leer lingen. De burgemeester vond het bui tengewoon prettig en waardeerde het zeer, dat de Commissaris der Koningin deze opening verrichtte. Veenendaal zal het zeer betreuren, als de heer Reinalda straks zijn ambt zal neerleggen. Burge meester Bakker memoreei-de, dat Vee nendaal nu nog aan één school behoefte heeft, n.l. aan een Chr. Nijverheids school. Maar ook hier wordt door part. initiatief hard aan gewerkt. De volgende spx-eekster, de directrice der school, Mej. Wagter, was natuurlijk uitermate verheugd met de opening en ingebruikneming van deze nieuwe school. Zij vertelde, hoe het onderwijs gegeven werd in 4 verschillende gebou wen. Met respect sprak zij over de medewerking van de Inspectrice, Mej. Beumer. Daarna gaf zij een indruk van de belangrijkheid van het huishoudelijk onderwijs. Door een leraar en 2 leerlingen werd daarna op zeer originele wijze een ge schenk aangeboden. Namens de leer krachten werd een stalen boekenkast overhandigd, namens de leerlingen een aquarium en een radio-toestel. Nadat de heer Van Schuppen alle sprekers had dank gebracht en medegedeeld had, dat een comité nog een bedrag van 1255.- aangeboden had, en een opsomming gaf van de zeer vele geschenken en bloem stukken die aangeboden waren, sloot hij het officiële gedeelte met het lezen van Psalm 100 en dankgebed. Met alle genodigden bezichtigden de heer en mevrouw Reinalda het fraaie en moderne schoolgebouw en de inven taris, die in deze school bijzonder is. ELK WAT WILSMUZIEKAVOND Donderdagavond 4 Februari wordt in gebouw „Eltheto" een Elk wat wils- avond gegeven, verzorgd door leerlin gen van de Veenendaalse Muziekschool „Ars Musica" onder leiding van de di recteur der muziekschool, de heer Kor Dijkstra. RAADSVERGADERING Burgemeester A. Bakker heeft de Ge meenteraad bijeen geroepen voor het houden van een openbare vergadering in de raadszaal ten gemeentehuize, en wel op Donderdagavond 28 Januari a.s. om half acht. BEGIN VAN BRAND IN WONING Deze week deed een jeugdige knaap aangifte van brand in een woning aan de Achterkerkdwarsstraat. Bij onder zoek bleek dat een hete kachelpijp, welke door een gat in het plafond naar boven liep, dit plafond in brand gezet had. De bewoners werd gevraagd deze onhoudbare installatie te veranderen in het belang van hun eigen veilig heid. EIERMARKT Dinsdagmorgen waren op de weke lijkse eiermarkt 118.000 eieren aange voerd. De handel was traag. De prijzen varieerden van 12.- tot 14.- per 100 stuks. Gistermoi-gen werd het 7-jarig zoon tje van de fam. Sm. uit de Melm aan gereden door een personen-auto, toen hij op weg naar school de Nieuweweg overstak. In zeer ernstige toestand werd het ventje naar het Julianaziekenhuis over gebracht, nadat dr Remme de eerste hulp had verleend. De auto werd bestuurd door de heer v. d. B. uit Nijmegen. Ter opvoering van de noodzakelijke opvoering van de kolenproductie in Nederland, is het allereei'st nodig dat het aantal mijnwerkers wordt opge voerd. Om ook in deze omgeving be langstelling te wekken voor het werk in de mijnen heeft men vanwege de Staats mijnen in Veenendaal een voorlich- tings-filmavond georganiseerd welke zal worden gehouden op 8 Februari a.s. in gebouw „Eltheto". Bij deze gelegenheid zal men een vol ledig beeld kunnen krijgen van de mij nen en de omstandigheden waaronder de mijnwerkers het voor ons land zo belangrijk werk verrichten. VOORSTELLING A.V.R.O.-TOURNEE IN VEENENDAAL De A.V.R.O. heeft voor Veenendaal een tournee-voorstelling vastgesteld op Woensdagavond 10 Februari a.s. in het gebouw aan de Eikenlaan. Aan het programma zullen mede werken: Rens van Dorth, Cora Vill, Dick Binnendijk, Sylvia Sylvestra, Juul Kasnar, aan de vleugel Cas Oosthoek, Diana en Daranti muzikale show en het Dicola Trio. Op Donderdag 28 Januari a.s. hoopt dr B. Ch. Hamer uit Arnhem voor de afd. Veenendaal der Ned. Chr. Vrouwen bond een lezing te houden in de Kegel baan over het onderwerp „Angst in het kinderleven". WONING AAN VIJGENDAM ONBEWOONBAAR VERKLAARD B. en W. van Ede hebben de Gemeen teraad voorgesteld de woning Vijgen dam 5 onbewoonbaar te verklax-en. Het betreft hier een woning van het blok genummerd 1 tot 11, waarvan de num mers 1 en 7 reeds eerder onbewoonbaar werden verklaard. Ten gemeentehuize had onder voor zitterschap van Burgemeester Bakker een bijeenkomst plaats, met het doel te komen tot de oprichting van een jeugd natuurwacht in Veenendaal. Het woord werd tijdens deze bijeen komst gevoerd door de heer C. H. Voor hoeve, directeur van het uitvoerend comité van de Stichting „Natuur en Jeugd". Spreker wees er op, dat de jeugd de liefde voor de natuur bijgebracht moet worden, o.a. door het vertonen van natuurfilms en het houden van voor drachten. Daarnaast moet de jeugd ge legenheid hebben om onder goede leiding zelf werkzaam te zijn, waardoor de liefde voor bloem, plant en die aan gekweekt wordt. Na een uitvoerige discussie, waaraan door verschillende schoolhoofden werd deelgenomen, werd besloten tot oprich ting over te gaan en een comité te vor men. Iedere school zal een vertegen woordiger in dit comité aanwijzen. Verder zullen uitgenodigd worden om zitting te nemen in dit comité de heren Tj. Jarings, directeur van Gemeente werken, W. C. H. Dekker, inspecteur van politie, E. P. van Ginkel, bloemist en A. P. de Kleuver, veldbioloog. Als voor zitter van het comité zal voorlopig bur gemeester Bakker optreden. PHILATELISTEN VERENIGING „DE VALLEI" Dezer dagen is een Veenendaalse Philatelistenvereniging opgericht. Deze nieuwe vereniging ontving de naam „De Vallei". Het ligt in de bedoeling iedere 2e Maandagavond in de maand in de Can- tine van de Veenendaalse IJzerindustrie bijeen te komen. Ook jeugdige postzegelverzamelaars kunnen als lid worden ingeschreven. -Ui—r* *r* ÈZzzr-rr-ï? i Al jarenlang wordt nu, vooral door de Rhenenaren, uitgezien naar een nieuwe brug over de Rijn. De laatste berichten ten aanzien van de brugplannen hier, wijzen er op dat deze in Rhenen zo vurig gewenste oeververbinding een redelijke kans maakt. De hier afgedrukte foto genomen vanaf de Grebbeberg is echter ken nelijk een product van een echte Rhenenaar met fantasie die, vanwege de nu al zo lang hangende brugplannen, Rhenen hiermee een hangbrug gaf LEDENVERGADERING V.V. „VEENENDAAL" Hedenavond wordt de halfjaarlijkse ledenvergadering van de voetbalvereni ging „Veenendaal" gehouden in „De Kegelbaan". De agenda vermeld o.a. verkiezing van een bestuurslid, in verband met het bedanken van de heer J. Slotboom door familie-omstandigheden. De vergade ring zal onder voorzitterschap staan van de heer W. J. Dorgelo. Toen op Kerstavond in een Haags ziekenhuis het eerste geval van pokken was opgenomen, had nog niemand er een vermoeden van, dat met zo'n razende snelheid de epidemie zou ontstaan, die momenteel heer en meester tracht te worden over onze Residentie. De buitengewoon grote besmettelijkheid van deze infectieziekte is inmiddels wel overduidelijk aan het licht getreden. Wij mogen werkelijk zeer dankbaar zijn, dat het ditmaal geen echte pokken betreft maar een verzwakte vorm, die gelukkig tot op heden niet van aard is veranderd. In de 13e eeuw maakte Europa voor het eerst kennis met deze ziekte, die in ons werelddeel grimmig om zich heen greep en dood en verderf onder de men sen zaaide. Grote groepen van de bevolking vielen ten offer aan de pokken. En dit heeft eeuwenlang geduurd. Het gaat ook zo volkomen ongemerkt, die besmetting. Een hand van iemand, die de ziekte juist heeft doorgemaakt en nog niet geheel „schoon" is, is voldoen de. Het binnenkomen in een ruimte, waar kort geleden een pokkenpatiënt werd verpleegd, kan U ziek maken. De persoon, die net even bij een zieke met pokken is geweest en niet de nodige ontsmettingsmaatregelen heeft geno men, kan gemakkelijk met de infectieuze stof die hij bij zich draagt vele anderen besmetten. Is dit eenmaal gebeurd, dan zullen de besmette personen, onbewust van het kwaad dat zij bij zich dragen, nog rus tig tien tot veertien dagen blijven rond lopen met het gevoel dat ze volkomen gezond zijn. Besmettelijk zijn ze gedu rende die tijd gelukkig niet. Dit komt pas, wanneer de uitslag optreedt. Nadat deze tijd van quasi-gezondheid het ge noemde aantal dagen heeft geduurd, gaat de temperatuur oplopen en kan de koorts in 2 3 dagen tot 41 graden stij gen, om dan plotseling weer tot nor male waarden te dalen. Gedurende de toename van de koorts klaagt de patiënt over hoofdpijn, pijn in de benen en vooral over zeer hevige lendenpijn. De pijn in de lendenen is zo erg, dat hierop gedurende een pokkenepidemie al haast de diagnose gesteld kan worden. Op het moment dat de temperatuur gaat zakken, begint de uitslag te ko men. We zien dan kleine rode vlekjes, die in het midden een donkerrood puntje hebben. Op dit puntje zit een blaasje, dat helder vocht bevat en dat steeds groter wordt. Als we de patiënt drie dagen later terugzien, is de puist zo groot als een erwt en de volgende dag wordt de inhoud geel. Het is een ver schrikkelijk gezicht, zo iemand die van boven tot onder vol zit met puisten. En toch voelt hij zich op dit ogenblik meest al heel goed. Maar ook dat duurt niet zo heel erg lang, want na nog enkele dagen gaat de temperatuur opnieuw omhoog en de toestand van de patiënt achteruit. In deze periode van de ziekte bestaat er een groot gevaar voor allerlei complicaties, zoals b.v. longontsteking. Gelukkig kunnen we tegenwoordig deze gevaren bestrijden met penicilline en andere antibiotica, zodat hierdoor in ieder geval het aantal sterftegevallen niet meer zo groot is als vroeger. DE HUID BLIJFT POKDALIG Wanneer de puisten tien dagen be staan, gaat ze indrogen. Er komen kor sten op de plaatsen waar eerst de blaas jes zaten. Deze korsten, die in de loop van enige weken afvallen, zijn buiten gewoon besmettelijk. Daarom is het be slist noodzakelijk, dat de patiënt geïso leerd blijft, totdat alle korsten zijn ver dwenen. Waar de korst afvalt, blijft meestal een litteken over. Een mooie gave huid wordt hierdoor blijvend ver minkt. Alleen al om het pokdalige ge laat is het daarom zaak voor ieder meisje en iedere vrouw om er zoveel mogelijk zorg voor te dragen, dat ze deze ziekte niet kan oplopen. Hierover aan het eind van dit artikel nog een enkel woordje. Zoals reeds in de pers werd mede gedeeld, hebben we in Den Haag nu eens echt met de z.g. Alastrim te ma ken. Het is dus niet hetzelfde als de epidemie die in 1929 in Rotterdam voorkwam, want dat bleek achteraf toch werkelijk pokken te zijn. Alastrim is een ziekte, die men in Amerika naast de pokken veel ziet. Het woord zelf is naar men zegt uit Brazilië afkomstig en zou zo veel betekenen als „dat, wat zich snel verspreidt)". Deze ziekte is veel goed aardiger dan de echte pokken, hetgeen wel blijkt uit het feit, dat het sterfte cijfer ongeveer 50 maal zo laag ligt. Aan het begin van een epidemie is echter nooit uit te maken, waar men mee te doen heeft. Dit kunnen we pas na enige tijd uit het verloop van de ziektegeval len constateren. Het virus (de smetstof) van pokken en van Alastrim is in het laboratorium n.l. niet van elkaar te onderscheiden. Daarom is het veiliger om altijd maar direct aan echte pokken te denken en alle maatregelen voor iso latie te treffen. Per slot is ook Alastrim zeer besmettelijk en niet geheel onge vaarlijk. In 1798 publiceerde Edward Jenner zijn proefnemingen over de koepok- (peiq dz -iopaaA aiz) HOESTARTIKELEN HEBBEN WIJ IN EEN ENORME SORTERING Hoofdstraat 106 - Telefoon 632 Na ongeveer 64 jaar te hebben be staan, werd j.l. Zaterdag in een leden vergadering besloten tot liquidatie van de Coöp. Ver. „De Volharding". De reden voor deze liquidatie is ge legen in het feit dat men niet meer vol doende kan concurreren tegen de steeds sterker wordende inkoop-organisaties der particuliere bedrijven. De voordelen voor de leden van de coöperatie zijn daardoor dermate gering geworden dat het verder exploiteren van „De Volharding" ook voor de toe komst niet meer lonend wordt geacht. „De Volharding" werd opgericht in 1889. De leden waren toen voor' het grootste deel werkzaam bij de V.S.W. Het was ook met financiële medewer king van genoemd bedrijf dat de stich ting van „De Volharding" tot stand kwam. Ook door de jaren heen bleef er steeds vrij nauw contact met de V.S.W. bestaan en het is eveneens de V.S.W. welke nu de gebouwen en terreinen van de coöperatie heeft gekocht. De coöperatie begon met de exploita tie van een bakkerij, maar al gauw kon hieraan ook een afdeling levens middelen en brandstoffen worden ver bonden. Tot de oorlog telde de coöperatie steeds ongeveer 500 leden. Men kon toen dan ook uitsluitend als lid van „De Volharding" betrekken. De terugbeta lingen aan de leden bedroegen regel matig 20 Soms iets minder, maar ook wel meer dan dit percentage. De laatste jaren was het nog maar amper 5 Het zijn ook de oorlogsjaren geweest welke de coöperatie grote stroppen heeft bezorgd. Behalve dat na de oorlog het ledental sterk teruggelopen bleek te WIJZERPLATEN OP DE CUNERA- TOREN Dinsdagmiddag is een begin gemaakt met de aanbrenging van de nieuwe wij zerplaten op het open achtkant van de Cuneratoren. Dit achtkant is gerestau reerd en de steigers waren reeds zover verwijderd, dat men alleen nog maar een stellage had laten staan om de werkzaamheden aan de platen te kun nen verrichten. Aan de stadszijde is de wijzei-plaat reeds bevestigd, waarop Ro meinse cijfers voorkomen, die verguld zijn. Onder in de toren hangt ook reeds de moederklok van het uurwerk, een grote staartklok. De heer Weltman, opzichter bij de restauratiewerkzaamheden kon nog niet precies vertellen, wanneer Rhenen kon ziej^ hoe laat het is. Vermpedelyk zal het niet lang meer duren, 's Avonds zullen de wijzerplaten verlicht zijn. Vroeger hingen de wijzerborden een lid lager. Nu zij hoger worden gemon teerd, betekent dit een aanzienlijke ver betering, daar men reeds van verre de cijfers kan ontwarren. DE GEHEIMEN VAN DE ZON ONDER ZOCHT Een ongeveer 60 meter lange ballon zal met een 18 meter lange telescoop en een camera boven de aardse atmosfeer uitstijgen in een poging om nieuwe ge gevens omtrent de zon te verkrijgen. De ballon zal in Mei worden opgelaten door een groep geleerden onder leiding van Professor C. F. Powell, een Nobel prijs-winnaar, van de Natuurkundige afdeling van de Universiteit van Bristol. De geleerden hopen dat de ballon zal opstijgen tot 21 of 23 kilometer. Op een hoogte van 21 kilometer zal de teles coop automatisch worden ingesteld, waarna de camera honderden foto's zal maken. Aangezien dit een volkomen nieuw experiment is, is de voornaamste vraag of de^ballon de apparatuur op de vereiste hoogte zal brengen. Indien de ballon werkelijk boven de atmosfeer komt, hoopt men heldere opnamen te verkrijgen van de conora, de gasring om de zon. HOEVEEL RADIOLUISTERAARS TELT NEDERLAND? Het aantal aangegeven radio-ont vangtoestellen in Nederland bedroeg per 1 Januari 1954 1.841.249 tegen 1.830.753 op 1 December 1953. Op 1 December 1953 waren er 488.437 aangeslotenen op het Rijks-radiodistri butienet tegen 486.050 op 1 November 1953. Een milliard zes honderd millioen gulden wordt er jaarlijks, in Nederland aan textiel besteed. Dit fantastische cijfer vertegenwoordigt een bedrag van plus minus zeyen honderd gulden, die per gezin per jaar op het gemiddelde huishoudboekje voorkomen. Doch voor dat deze bedragen uitgegeven worden, is er het een en ander geschied om de waren aan de man te brengen. Zoals ieder jaar zal ook in 1954 de Federatieve Textiel Grossiers Beurs van 25 tot en met 29 Januari a.s. in het RAI-gebouw te Amsterdam gehouden worden. Zij is een belangrijk contact punt in de keten van acties, welke er allen op gericht zijn, ieder jaar weer de nieuwe textiel aan het publiek te pre senteren. De textieldetailhandel en het -am bacht vinden hier een indrukwekkende collectie, waaruit zij een keuze kunnen maken voor hun klanten. De Neder landse textielgroothandel beijvert zich hierbij, in een prettige doch zakelijke sfeer zonder afleidende attracties, een totaal overzicht te geven van datgene, wat binnen- en buitenland in een over stelpende vloed van nieuwe stoffen, nou- veauté's, huishoudgoederen, onder- en bovenkleding aanbieden, terwijl U daar tevens het eenvoudigste klosje garen en de meest geraffineerde woningtextiel in grote verscheidenheid kunt aantreffen. Deze beurs is dan ook een baken voor de detaillist, die zich hier voortreffelijk kan oriënteren en tevens vakkundige voorlichting kan vinden bij de speciale service-stands ten dienste van de z.g. textielmiddenstander. zijn het aantal was nog slechts 120 ook de Duitse bezetters hebben le lijk huisgehouden in het gebouw aan de Zandstraat. De bakkerij werd met personeel en al gevorderd en men mocht nog uitslui tend voor het Duitse leger bakken. Toen de Duitsers vertrokken hebben zij alles wat zij konden gebruiken meegenomen. Ook aan directe oorlogsschade heeft de coöperatie veel moeten lijden. In de 64 jaren van haar bestaan heeft „De Volharding" een achttal voorzitters in het bestuur gekend. Het waren de he ren Spencer Else, F. v. Burken, H. v. Bur- ken (die bijna 50 jaar 'n bestuursfunctie heeft vervuld), R. Stip Sr., F. Walstra, K. de Gooijer, D. J. Kroesbergen en H. Slotboom. Alle bekende Veenen daalse namen. Het huidige liquidatie-bestuur is samengesteld uit de heren H. Slotboom, voorz., A. Gerritsen, 2e voorz., J. Bou- man, secr., A. de Kleuver, 2e secr., C. van Kooten (al sinds bijna 25 jaar penningm.,), J. Bouman, 2e penrüngm. en S. Kroesbei-gen, lid. Het bedrijf van „De Volharding" zal definitief worden gesloten op Zaterdag 6 Februari. Welke plannen de V.S.W. heeft met de verkochte gebouwen en terreinen is niet bekend. Het brandstoffenbedrijf werd verkocht aan de Fa. Moesbergen in Woudenberg. GROOTSCHEEPS ONDERZOEK NAAR OLIE-BEVUILING De eerste fase van het grootscheepse plan van de National Oceanographic Council om de olie-bevuiling van Groot Brittannië's stranden te onderzoeken, zal deze maand beginnen met het uit werpen van 2000 plastic enveloppen in de Atlantische Oceaan. De bedoeling van het plan is om, aan de hand van deze enveloppen, te ontdekken met welke snelheid en in welke richting de stromingen van de oceaan verlopen, die de olievelden met zich meevoeren. In dien de weersomstandigheden zulks toelaten zullen vliegtuigen van het kunstcommando van de Royal Air For ce op 20 Januari opstijgen om de enve loppen uit te gooien. Deze vluchten strekken zich ruwweg in een halve cir kel van het centrum van de Golf van Biscaye uit tot halverwege tussen het Noorden van Schotland en IJsland. De totale lengte van de route bedraagt on geveer 3000 kilometer en per afgelegde mijl zal een enveloppe in zee worden geworpen. Iedere enveloppe bevat een briefkaart waarop een eenvoudige vra genlijst is afgedrukt. De vinders van deze enveloppen worden verzocht de kaart naar het Instituut voor Oceon- graphic op te zenden, die voor iedere ontvangen kaart 2. sh. 6. p. zal uitkex*en. DECCA VLIEGVELD RADAR IS EEN SUCCES Zeer uitgebreide proefnemingen wel ke zijn gehouden met een nieuw type radarinstallatie, waarmee het mogelijk wordt om vliegmachines met een tus senpoos van 20 seconden te doen landen, zijn een groot succes gebleken. De in stallatie, Decca Airfield Radar Type 424, is 600 uur lang in bedrijf geweest en is „bijzonder handelbaar gebleken en in staat om op meerdere manieren te worden gebruikt," aldus verklaarde een zegsman van de R.A.F. Alle proe ven werden genomen met straalvlieg tuigen 1953 BESTE JAAR VOOR EXPORT VAN STEENKOOL SINDS 1948 In het vorige jaar heeft Groot Brit- tannië iets minder dan 14 millioen ton steenkol geëxporteerd, voornamelijk naar West Europese landen. Het juiste cijfer bedraagt volgens de National Coal Board, 13.958.000 ton, hetgeen 2.144 mil lioen ton meer is dan in 1952. Hiervan werden er 12.445.000 ton naar vijftien verschillende Europese landen uitge voerd. Het totaal aantal tonnen dat naar afzonderlijke Europese landen werd verscheept bedroeg: Frankrijk 508.000; Denemarken 307.000; Italië 1.664.000; Noorwegen 282.000; Zweden 1.325.000; Nederland 1.057.000; Oosten rijk 59.000; België 426.000; Finland 104.000; Duitsland 1.411.000; Luxemburg 6000; Portugal 373.000; Zwitserland 69.000 en Spanje 465.000. EDE. Van 14 tot 22 Mei a.s. wordt in Ede de Nationale tentoonstelling „De Trek". Deze tentoonstelling is gewijd aan de handel, industrie en de land bouw. MAARN. Volgende maand wordt een aanvang gemaakt met de verbre ding van de poort onder de spoorlijn in Maarn, waarvan de doorgang veel te smal is en een hinderlijk en ook ge vaarlijk obstakel vormt voor het ver keer. RHENEN. In gebouw „Irene" te Rhenen komt aanstaande Donderdag 28 Januari het Utrechts Stedelijk Orkest concerteren met een aantrekkelijk pro gramma. EDE. Zondag 7 Februari zal ds J. v. d. Heuvel van Schoonhoven zijn intrede doen in de Ned. Herv. gemeente van Ede.

De Vallei | 1954 | | pagina 1