Gemeente-begroting 1954 geeft aanmerkelijk tekort Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Warmwater- zakken Fl. 80.000.- van reserve gebruikt Komende jaren niet gunstiger Wist U. Millioenen Europeanen leven onder een valse naam Ver. van Grondeigenaren in Veenendaal en omg. opgericht Rhenen heeft 11.000 inwoners &iU£T_eo£^ Nieuws uit de Omgeving 100 gegarandeerd Fa. J. F. TAK 28« JAARGANG VRIJDAG 2D JANUARI 1954 No. 4 Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei" Verschijnt in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Pverberg, De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Uniforme vuilnisemmers Aula op begraafplaats Verbete ring Kerkewijk Ambachtschool en een nieuw Raadhuis AC.EXD4 B uur,Uil',«li; BMilUMIUSlUUMWiWi lllllll!!!!!!!!! ütüüüiüKl! II Zondag viert Prinses Beatrix haar 16e verjaardag Veenendaalse Jongeren gaan vluchtelingen helpen Raadhuis veel duurder dan verwacht 1300 werkers in Rhenense industrieën Voor Betere Uurwerken Abonnementsprijs 1.05 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Telef. 601, Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI ADVERTENTIES Advertentlepr. p. m.m. 12c. Minimum p. advert, 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 120 woorden 1.30, elk woord meer 6 cent. Hoewel B. en W. nog steeds hopen op een hogere uitkering uit het Gemeente fonds, doordat bij de regering begrip zal worden gevonden voor de speciale finan ciële positie van Veenendaal als uitgesproken industrie-gemeente; toch hebben zij do Gemeenteraad voorgesteld om 99.000 gulden aan de reserves te onttrekken voor het sluitend maken van de gemeentebegroting 1954. B. en W. gaan o.m. uit van het feit dat Veenendaal zich offers heeft getroost ter bevordering van industrie-vestiging, daarbij vertrouwende op de inkomsten uit de Ondcrnemingsbelasting, welke belasting thans geheel is weggevallen. Zo als bekend, ontvangen de gemeenten voortaan inplaats van een uitkering uit de Onderncmingsbelasting, een algemene uitkering uit het Gemeentefonds, welke uitkering voor dit jaar voor Veenendaal totaal 463.296 gulden beloopt. De moge lijkheden tot belastingheffing in de gemeente zelf zijn reeds alle benut en hier uit wordt reeds een bedrag van 209.036 verkregen. Een oplossing moet dus allereerst gezocht worden in een hogere uitkering uit het Gemeentefonds. B. en W. verwachten niet dat de be grotingen in de komende jaren een gun stiger beeld zullen vertonen dan de gis teravond aan de Gemeenteraad aange boden begroting 1954. Er zijn o.a. plan nen voor het bouwen van een ambacht school waarmee dit jaar nog wordt be gonnen. De raadhuisplannen komen dit jaar eveneens in het stadium van uit voering. Ook een spoedige algehele ver nieuwing van het wegdek op de Ker kewijk is zeer noodzakelijk. Mocht bij de Minister geen begrip worden gevonden voor de te verwach ten financiële moeilijkheden van de gemeente Veenendaal, dan zullen de hiervoor genoemde plannen geheel of gedeeltelijk achterwege moeten blijven. Maar ook dit, zo zeggen B. en W. zou een hoogst nadelige invloed hebben op de ontwikkeling van Veenendaal. De reserves van de gemeente worden tegen het eind van dit jaar geraamd op 820.603.34. De 99.000 gulden welke uit de reserves moeten worden opgenomen zijn hiervan reeds af en dan nog be draagt de raming van de totale reserve 1000 gulden meer dan vorig jaar, het geen voor een groot deel mogelijk werd door gunstige rente-winsten. De ge meente kan dus wel tegen een stootje, al is het dan in het algemeen zo dat wanneer men aan zijn spaarcenten be gint dat ze gauw op zijn. En hierbij h-.v.t nog dat, althans volgens .de eer ste opzet B. en W. gedacht hadden 500.000 gulden aan de reserves te ont trekken voor de financiering van de raadhuisbouw. Er dient dus wel op kor te termijn naar verhoging van de in komsten der gemeente te worden uitge zien. Mede door de bevolkingsaanwas, zijn de inkomsten der gemeente voor dit jaar al wel beduidend hoger geraamd dan vorig jaar, maar de uitgave daar entegen zijn weer zoveel hoger dat men toch nog met een niet onaanzienlijk te kort bleef zitten. Deze hogere uitgaven worden ook al weer veroorzaakt door de salarisverhogingen en de eveneens daaruit voortvloeiende hogere kosten. De gevolgen van de salarisverhogingen worden dan ook geraamd op ruim 35.000 gulden. Het onderwijs gaat ook steeds zwaar der op de begroting drukken. Zo is het subsidiebedrag voor de Huishoudschool Dat de gemeente al sinds eeuwen jaarlijks 50 gulden aan de diakonie der Ned. Herv. gemeente betaalt, uit hoof de van het gebruik van het „School huis"? Dat met het „Schoolhuis" wordt bedoeld het oude gymnastieklokaal aan de Hoogstraat? Dat het hiervoor genoemde recht van 50 gulden werd vastgesteld in het jaar 1689? Dat het Woonwagenkamp dat door de gemeenten Rhenen en Veenendaal gezamelijk wordt geëxploiteerd, Vee nendaal jaarlijks ruim 1000 gulden kost? Dat de Brandweer in Veenendaal jaarlijks 8000 gulden uit de gemeente kas onttrekt? Dat dit met straatverlichting voor 21.600 gulden het geval is? Dat het gemeentebestuur dit jaar 209.630 gulden aan belasting denkt te ontvangen? Dat dit bedrag o.m. wordt bereikt door 100.000 gulden personele belasting; 79.900 gulden aan grondbelasting; 5100 gulden aan hondenbelasting en 2800 gul den vermakelijkheidsbelasting. Dat in Veenendaal naar verwach ting dit jaar een bedrag van 258.237,66 zal worden uitbetaald aan Maatschap pelijke hulp en voorzorg en Sociale Voorzieningen? lllllfiniHUltlllMllllllltlI'MIMUIIIIMIia IIIUIIIIIIiaiMlIi IIIMIIIIItUllllHIlHIMMtMll Samengesteld in samenwerking met de V.V.V. de Ver. v. Vreem delingenverkeer „Veenendaal" Heden, Vrijdag 29 Januari (In geb. Eikenlaan) V.A.R.A.- feestavond. Opvoering van het blijspel „Over 25 jaar". Woensdag 3 Februari (In geb. „Eltheto") Filmvoor stelling „Een mens was teveel" van „Het Zonnehuis". Donderdag 4 Februari (In geb. „Eltheto") Leerlingen- concert Veenendaalse Muziek school „Ars Musica" o.l.v. Kor Dijkstra. »»»»IIIII»MIIII IVVVVIII nMMMMII IRNMmlRN ill'IIIIIIIIIIIIMiniIlllflIIII gestegen van 23.744,- tot 41.576,-. Belangrijke stijging hier. Maatschappe lijke hulp en Sociale Zorg geven ook een belangrijke stijging van de uitgaven te zien. Niet alleen door hogere uitke ringen. maar niet in het minst ook door toeneming van het aantal uitkeringen. Verder zijn er bedragen geraamd voor het maken van vier brandputten voor Bescherming Bevolking die samen 16.000 gulden kosten. 4500 NIEUWE VUILNIS-EMMERS B. en W. willen het ook nu weer pro beren de Gemeenteraad om te praten voor het reorganiseren van de vuilnis ophaaldienst en invoeren van uniforme vuilnis-emmers en een vuilnisauto met uniforme belading. Er zijn 4500 emmers nodig die op 30.375 gulden worden ge raamd en een vulinis-auto op 34.000 gulden, die men resp. in 12 en 8 jaar wil afschrijven. De vergoedng welke de be woners voor deze nieuwe dienst zullen moeten betalen is nog niet vastgesteld. WEER TWEE NIEUWE SCHOLEN Voor dit jaar staat het bouwen van twee nieuwe scholen op het program ma, n.l. de z.g. v.g.l.o.-school en de reeds aangekondigde g.l.o.-schoal der Ger. Gem., waarvan de stichtingskosten res pectievelijk op ƒ330.600,- en ƒ165.000,- worden geraamd. In vergaand stadium zijn nu ook de plannen voor een aula 'op de— bfcgrctoi'piaa td, wslfeL nu f ai. schatting 60.000 gulden zal kosten, waarin de gemeente Ede voor 1/s deel, dus voor 20.000 gulden zal bijdragen. Nog dit jaar zal waarschijnlijk met de bouw er van worden begonnen. NIEUWE LENINGEN NODIG TOT l*/« MILLIOEN De boekwaarde der investeringen ten bate van derden, in hoofdzaak voor de woningbouw, belopen ruim elf millioen gulden. Aan lang lopende leningen be schikt de gemeente over een bedrag van 9Va millioen gulden aan financierings middelen, zodat dus nog van ruim 1V* millioen gulden zullen moeten worden gedekt. In deze financieringsopzet is evenwel nog niet begrepen de bouw van woningen uit het zo pas ontvangen con tingent van 212 woningen voor de ko mende drie jaar. MOEDER VAN 7 KINDEREN DOOD AANGETROFFEN Het 9-jarig dochtertje van de fam. Sjoer aan het Panhuis vond haar 28- jarige moeder Woensdagavond bewus teloos in de douchecel liggen, waar zij bezig was geweest met het naspoelen van de was. Een ontboden geneesheer ken slechts de dood constateren. Intus sen heeft een uitgebreid onderzoek naai de doodsoorzaak ingesteld. Ook hebben electrciteistexperts aan dit onderzoek deelgenomen. Het lijk is in beslag geno men. ONBEWOONBAAR-VERKLARING VIER WONINGEN AAN VALLEI- STRAAT B. en W. hebben aan de Gemeente raad voorgesteld de woningen aan de Valleistraat, genummerd 34, 36, 80 en 82 onbewoonbaar te verklaren. Verder werd de Gemeenteraad ge vraagd de ontruimingstermijn te ver lengen waarbij de onbewoonbaar ver klaarde woningen nr. 7 en 9 aan de Ven- delseweg met een jaar te verlengen. ROKEN IN DE REGEN Sinds 15 December, de dag waarop de „Régie Frangaise" waterdichte siga retten, in de handel bracht onder de naam „AIR-FRANCE", is het niet moei lijk meer om in de regen te blijven ro ken. Het papier van deze sigaretten, dat absoluut waterdicht is, dank zij een nieuw procedee dat reeds verscheidene jaren in studie was, brandt zonder enige geur te verspreiden. De „AIR-FRANCE"-sigaretten, van Maryland-tabak, zullen bovendien een filter hebben en in cellophaan verpakt verkocht worden. Zij kosten 100 francs bij alle tabakverkopers. Nederland gaat de vele honderd duizenden vluchtelingen helpen. De op roep van onze Koningin heeft weer klank gevonden onder ons volk, spe ciaal bij de jeugd. Ook de Veenendaalse jeugd gaat mee doen, en Veenendaalse jongeren, van welke gezindte ook, hebben zich aan een gesloten, om een zo groot mogelijk resultaat te bereiken. Het bijzondere van deze hulp is, dat ze grotendeels met eigen handen zal ge schieden. Er zullen n.l. door de jeugd mooie voorwerpen gemaakt worden, zo als pannelappen, schortjes, asbakken, speelgoed enz. Deze voorwerpen worden op zgn. ..Vc.ry jaarsm.irfe.ten" dy? in ^peheftl. Ne derland gehouden zullen worden, ver kocht en de totaalopbrengst zal dan ter beschikking gesteld worden van mr J. van Heuven Goedhart, Hoge Commis saris van de Vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties. Mocht een der deelnemers eens om geringe hulp bij U aankloppen, laat hem of haar dan niet staan, maar beseft U dan de vreselijke nood van de vele honderdduizenden ontheemden. In hun schrijven aan de Gemeente raad dat de gemeentebegroting verge zelde, wijzen B. en W. er op, dat de exploitatiebegroting, voor het nieuwe raadhuis met een aanmerkelijk bedrag zal worden overschreden. Aanvankelijk werd aangenomen dat de bcuw een jaarlijkse last van f 35.000.- met zich zou brengen. Thans is het ech ter vrijwel zeker dat dit bedrag niet ver beneden 60.000 gulden zal blijven. NIEUWE R.K. SCHOOL WORDT IN GEBRUIK GENOMEN De nieuwgebouwde Rooms Katholieke school aan de Patrimoniumlaan is vrij wel gereed en het is thans zo ver dat de school Maandag 8 Februari in gebruik genomen zal worden. Naar wij vernemen zal deze school dan beginnen met een leerlingental van tachtig. (Speciale correspondentie) Hoewel er in dit opzicht nog nauwelijks een betrouwbare coördinatie bestaat en statistieken uit de aard der zaak ontbreken, dekken de schattingen van de politie-instanties in diverse Europese hoofdsteden elkaar vrij nauwkeurig. En vol gens deze schattingen moeten er in Europa momenteel ongeveer een millioen mensen leven onder valse naam. In Rome, Parijs, Londen en Madrid weet men er over mee te praten: niet alle doden zijn dood. Velen leven onder een andere naam, in een andere stad of in een ander land. De meesten hunner zijn inmiddels weer voorzien van een paspoort en velen moeten zelfs een andere nationaliteit hebben aangenomen. Voor een goed deel is dit een oorlogserfenis. In Italië zouden sedert 1945 ongeveer 300.000 personen een „nieuw" leven onder een „nieuwe" naam zijn begonnen. Voor Engeland wordt dit aantal slechts geschat op tien duizend. Daarnaast zouden er eei\ kwart millioen Fransen op deze wijze geope reerd hebben, alsmede ongeveer 300.000 Duitsers. In de kleinere landen, zoals Noorwegen, België, Nederland en Zwitserland was het veel moeilijker om een ander jasje aan te trekken. EEN SNOEK VAN BIJNA EEN METER De heer C. van Ommeren, wonende Hofsteeg 10 te Rhenen, lid van de Eer ste Rhenense Hengelaarsvereniging „De Voorn" mocht na verschillende pogin gen het genoegen smaken na een strijd van twee uur een snoek te verschalken in de Binnengrift van 11 pond en 3 ons. Het beest had een lengte van 92 cm. De heer Van Ommeren had ook nog een groter exemplaar aan de haak gehad, doch deze ontsprong de dans, ondanks dat hij van 's ochtends 9 tot 's avonds 5 uur de koude had getrotseerd. BEKENMAKING STATEN VERKIEZING De Burgemeester van Veenendaal verwijst de ingezetenen dezer gemeen te naar de op de bekende plaatsen aan gebrachte en nog aan te brengen open bare bekendmakingen betreffende de verkiezing van de Provinciale Staten op 21 April 1954. Wie zijn deze lieden, die in de grote steden een veilig heenkomen zochten voor een bevlekt verleden of voor hun eigen „ik". Merendeels betreft het lie den, die de oorlog met een belast gewe ten overleefden. Tijdens de bezetting hadden ze iets misdreven. In hun ogen nam dit vaderlandse verzuim steeds grotere vormen aan. Hun angst werd onder de druk van de hoge straffen die in het begin tegen collaborateurs wer den geëist met het uur groter. Zodoende BELANGRIJKE VERGADERING VAN PLUIMVEEHOUDERS IN RHENEN- VEENENDAAL-RENSWOUDE EN OVERBERG Voor Donderdag 4 Februari a.s. is door de Ver. voor Bedrijfsvoorlichting Rhenen-Veenendaal-Renswoude en Overberg in hotel „de Korenbeurs" aan de Markt te Veenendaal een belangrijke vergadering voor Pluimveehouders ge organiseerd. Blijkens een in dit nummer voor komende advertentie zullen in deze ver gadering enkele mooie films worden vertoond terwijl de heer C. van de Heu vel, de bekende hoofdassistent van de Rijkspluimvee-voorlichtingsdienst als spreker zal optreden. In verband met het jaargetijde heeft men besloten deze vergadering overdag te houden, en wel van 's morgens 10 tot ongeveer 1 uur 's middags. Gezien de omvang van het pluimvee- bedrijf in deze omgeving wordt voor deze interessante vergadering veel be langstelling verwacht. BRAND AAN DE CEDÈKfcAASr Woensdagmorgen ontstond in een schuurtje van het perceel Cederlaan 7 brand bij het stoken van een wasfor- nuis. De brand werd door de vrouw des huizes met de buren snel bedwongen, zodat de inmiddels gewaarschuwde brandweer geen dienst behoefde te doen. Bij het blussen liep de vrouw des huizes brandwonden aan haar han den op. In een druk bezochte vergadering van Grondeigenaren uit Veenendaal en om geving, gehouden op Vrijdagavond j.l., in hotel „De Korenbeurs" is opgericht de Vereniging van grondeigenaren „Het Stichts Grondbezit". Deze vergadering stond onder leiding van de heer H. van Schuppen te Ren- kum, die in zijn inleidend woord de aanwezigen met nadruk wees op de noodzakelijkheid tot samenwerken te komen, zulks ter beveiliging en ter be vordering van de rechten en belangen de grondeigendom betreffende. Ais dringende vraagstukken noemde spreker de grond- en pachtprijzen; de pachtverhouding in verband met de toe komstige nieuwe pachtwet; de in Vee nendaal gaande zijnde onteigeningen van cultuurgrond en de daarmede in verband staande schadevergoedingen. Door mr W. A. van Es, die het Secre tariaat voor de Vereniging zal waarne men en als haar juridisch adviseur zal Voor de bijeen komst van de Gro te Vier treedt de politie te Berlijn op als tolken, die te herkennen zijn aan hun armban den. Voor de Branden burger hek staan politiemannen die gaarne uitleg ge ven in het Engels, Frans Russisch. optreden, werd medegedeeld, dat, op initiatief van de Vereniging „Het Grond bezit", plannen op stapel staan tot op richting van een Federatie van Land eigenaren, waaraan rechtspersoonlijk heid bezittende verenigingen van grond eigenaren kunnen deelnemen, teneinde een landelijke eenheid te vormen. De vergadering was voorts van me ning dat de opgerichte vereniging open moet staan voor alle grondeigenaren in de provincie Utrecht, teneinde op de duur te komen tot een gewestelijke or ganisatie om als zodanig t.z.t. aan de Federatie van Landeigenaren deel te nemen. In verband met de ligging van Vee nendaal op de grens van de provincie Utrecht en Gelderland kunnen ook land eigenaren, wier gronden in Gelders Veenendaal liggen, aan de vereniging deelnemen. Alle aanwezigen traden als lid tot de Vereniging toe en kozen tot bestuurs leden de H.H.: H. van Schuppen te Ren- kum (voorzitter); D. Sandbrink te Rhe nen; H. Epskamp te Veenendaal; A. van 't Voort te Veenendaal; A. van de Lust- graaf te Veenendaal. DE FILM „EEN MENS WAS TEVEEL" Voor de tweede maal heeff de Chris telijke Ver. tot verpleging van Lohoef- I tige chronisch zieken ..Het Zonnehuis" jen fixin doen vervaardig*»", ten behoeve van het werk dezer inrichting. Haar eerste film „Doortje Verkerk" was rechtuit een propaganda-film en als zo danig zal zij wel aan haar doel beant woord hebben. De nieuwe film „Een mens was teveel", vervaardigd door Ru- di Hornecker, steekt echter boven haar voorgangster torenhoog uit. Deze film, die de lengte van een nor male speelfilm heeft, n.l. V/s uur, wordt in Veenendaal vertoond op Woensdag avond 3 Februari a.s. in „Eltheto". Zolang de voorraad strekt zijn bij Mevr. Berends, Dennenl. 14; Mej. Vink, Nieuweweg 38; H. Hofstra, dr Colijnstr. 20 gratis -toegangskaarten voor deze filmvoorstelling verkrijgbaar. De film toont het leven van een jonge vrouw, een artiste, die langzaam ten offer valt aan een chronische ziekte. Overal wordt zij een mens die teveel is. Rudi Hornecker heeft van deze stof een knappe film gemaakt, welke men nu eens niet behoeft te verontschuldigen met verwijzing naar de goede bedoeling alleen. Er zijn in deze film momenten, die een onuitwisbare indruk achterla ten, gedeelten, die diep ontroerend zijn. Kortom, een film, die de gezonde toe schouwer iets heeft te zeggen. EIERMARKT Dinsdagmorgen waren op de Veenen daalse eiermarkt 114.000 eieren aange voerd. De prijzen varieerden van f 13.- tot f 14.- per 100 stuks. De handel was vlug. Het Secretariaat van de Vereniging is gevestigd te Veenendaal, Markt 5. De vergadering droeg het bestuur op uitvoering te geven aan het besluit tot oprichting van de Vereniging en de rechtspersoonlijkheid der Vereniging aan te vragen. In de Dinsdagavond gehouden raads vergadering sprak de voorzitter ter ge legenheid van deze eerste vergadering in het nieuwejaar een nieuwjaarsrede uit, die voornamelijk bestond uit een terugblik op 1953. Spreker noemde de verhoudingen in het nieuwe college van B. en W. even prettig als die welke er bestonden in het voormalige. Hij bracht daarvoor dank aan de wethouders. Alvorens verder te gaan, aldus de voorzitter, wil ik een ogenblik de watersnoodramp herdenken. De Rhenense burgerij heeft hierop op een buitengewone manier gereageerd. Er werd als het ware gevochten om eva- cué's in huis te krijgen en de behande ling was zeer goed. Ongetwijfeld zal men teruggedacht hebben aan de tijd, dat men zelf was geëvacueerd. Dat ook de bewoners van de Zeeuwse eilanden goed te spreken zijn over de behande ling in Rhenen bleek mij bij de jaar wisseling, toen ik menige brief en me nige nieuwjaarskaart kreeg met de bes te wensen en de dankbaarste gevoelens ten opzichte van de Rhenense burgerij. In de oude jaar werden in Rhenen 225 kinderen geboren en stierven 88 inwo ners. Er vestigden zich 493 personen en •r vertrokken 480 personen. De toename bedroeg 150 zielen. Er werden 73 paar tjes getrouwd en 6 echtscheidingen in geschreven. Het aantal woningzoeken den is iets minder geworden en bedraagt thans 350, verdeeld in 157 onhoudbare gevallen, 17 gescheiden levende gezin nen, 58 krotwoningen, 56 industrie-ar beiders en 64 jonge gezinnen. Er werd behoorlijk gebouwd. Van de 112 wonin gen kwamen er 51 gereed. Op 1 Januari waren er 500 huizen bij het gemeente lijk woningbedrijf in exploitatie, met 61 stuks in aanbouw. 7 Particuliere huizen kwamen onder de kap. Aan het eind van vorig jaar werd met 21 herbouwgeval- len begonnen. De werkgelegenheid in Rhenen is nog vrij gunstig. Behalve de sluiting van Lingerie Cuijpers, waar 70 meisjes werkten, vonden er weinig wij zigingen plaats. In totaal werken 1300 arbeiders in de Rhenense industrieën, waarvan twee met meer dan honderd man. De Metaalwarenfabriek Wiener Co. vestigde zich aan de Candialaan. Het werkloosheidscijfer was over 1953 vrij goed. Bedroeg dit in 1952 40 op de 1000 inwoners, over 1953 was het slechts 23 op de 1000. De kruidentuin, het werk verruimingsobject aan de Heimerstein- selaan, kostte geld. Als tweede object werd aangepakt het ruimen van sloten in de Meent, waar voornamelijk woon wagenbewoners aan werden gezet Het derde object, een DUW-ontginning in de Achterbergse Meent, is in uitvoering ge nomen. Het aantal ondersteunden wordt zagen ze nog slechts een mogelijkheid: verdwijnen en onder een andere naam elders opnieuw beginnen. „Aftonbladet" beweert, dat Frankrijk voor vele van deze lieden met een tweede leven een nieuw vaderland is geworden. Marianne zou fungeren als hoofdkwartier voor deze vluchtelingen. Over de Noord- Italiaanse bergen zou het binnenkomen nauwelijks te controleren zijn. Hier zou den ook organisaties bestaan, die zich met de mensensmokkel van het ene land naar het andere onledig houden en te gen hoge bedragen nieuwe papieren verstrekken. Relatief zouden er onder deze „permanente onderduikers" ook vrij veel deserteurs bevinden, alsmede lieden, die in hun eigen land in aanra king kwamen of dreigden te komen met de justitie. Hieruit is tevens te verkla ren, waarom er in sommige landen een handel bestaat in paspoorten. Lieden, die geld nodig hebben, doen hun pas poort voor een appel en een ei van de hand aan tussenpersonen. Deze verko pen het waardevolle boekje voor een klein kapitaaltje aan clandestiene im migranten, die hiermee tevens hun naam, adres, geboorteplaats enz. ont vangen. De verkopers keren later terug naar de officiële instanties en verkla ren, dat ze hun paspoort verloren heb ben. In het algemeen krijgen ze dan wel een ander. Op deze wijze kunnen er dus twee personen ontstaan, die dezelfde naam dragen, op dezelfde datum en in dezelfde plaats zijn geboren en noch tans allesbehalve tweelingen zijn. Nog kort geleden werd in Italië een organisatie opgerold, welke onder lei ding van een adellijk persoon stond en die haar klanten van een tweede identi teit voorzag. De papieren bleken der mate nauwkeurig te zijn nagemaakt, dat alleen experts er de valsheid van kon den ontdekken. Via de prestatie van een vütse munter weru ook-in Joego slavië een paspoortenleverancier ont dekt. WAGENINGEN. Alhier raakte Vrij dag een 7-jarig jongetje in het water aan de Dijkgraaf. Mevrouw v. G. die dit zag gebeuren, begaf zich zonder te aar zelen tot haar middel in het ijskoude water en bracht de knaap op het droge. Het was reeds voor de derde maal dat deze dame een dergelijke daad in haar leven verrichtte. WOUDENBERG. De heer S. uit Doorn werd toen hij in de omgeving van Woudenberg reed onwel achter het stuur. De auto die daardoor stuurloos werd raakte van de weg en na twee bo men te hebben geraakt kwam deze tot stilstand. Geen der inzittenden had enig letsel opgelopen. RHENEN. Even nadat de bus uit Tiel de pont was opgereden en ook de pas sagiers er op waren raakte de pont plot seling van zijn verankering los terwijl de veerman op de wal stond. De veer man, die het juist op tijd ontdekte, kon, door het water lopend nog net op de pont springen, en verdere moeilijkheden voorkomen. EDE. B. en W. hebben voorgesteld om bij de Spaarbank te Ede een lening van 15.000 gulden te sluiten voor het bouwen van een orgel in de aula op de begraafplaats aldaar. BARNEVELD. Dezer dagen heeft ds Chr. van Dam uit Amsterdam zijn in trede gedaan in de Ger. Gemeente van Barneveld. nog steeds groter. In 1952 bedroeg dit 138, tegen 154 in 1953. Het werk van de soc. werkster werd zeer gewaardeerd. Zij heeft contact met 70 gezinnen, waar van 10 a-sociale en 20 zwak-sociale. (Zie verder 2e blad) Hoofdstraat 106 Telefoon 632

De Vallei | 1954 | | pagina 1