Huisverwarming is niet eenvoudig Wat zeg je van mijn handschoenen? de Griivter t^iOapen vein **jBree ck KOLOM VOOR DE VROUW TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 29 JANUARI 1954 No. 4 id Schorten in het zoeklicht DE GRUYTER EN BETERE WAAR-EN TIEN PROCENT-ALLEEN Zestig bladzijden schoonheid Burgerlijlce Stand FFUILLETON Dat is 't em juist, meneer. De be dragen lopen regelmatig terug. Hij heeft de vorige maand iets meer dan de helft afgenomen van dezelfde maand van vorig jaar. Goed, ik zal er op letten had Van Mechelen gezegd, en toen de pro curatiehouder verdwenen was, zat hij nog lang voor zich uit te staren. Naar Kors van Vueren gaan, hem manen. Nee, dat lag hem niet. En tochhij was van de cijfers geschrokken. Inder daad, juist omdat Van Vueren altijd een prima klant was; de procuratie houder had dat scherp genoeg opge merkt. Maar wat wist zo'n reken machine van de band die er ontstond waneer je dertig jaar lang iemand ge leverd had, iemand die je nooit een cent tekort gedaan had? En dan nu, omdat de rekening drie maanden Maar hij besloot er toch heen te gaan. Hij moest zelf zien, hoe de zaken ston den. Hij moest uit Van Vueren's eigen mond horen, dat het zo'n vaart niet liep, dat het maar een toevalligheid was. En nu zat hij hier. En Kors deed vrij wel geen mond open. Zat maar te kij ken, alsof het hem koud liet. Hij, Van Mechelen, voelde zich als was hij een deurwaarder, die de boel op kwam schrijven, dank zij de afwerende hou ding van Van Vueren. Kijk es, Kors ging Van Meche len verder we kennen elkaar langer dan vandaag. Er staat voor drie maan den bij ons open. Je kent me genoeg om te weten dat ik je daar niet voor kom manen. Ik gaf je ze nog liever cadeau. Maar ik kom es als een vriend en zakenrelatie met je praten. Kan ik je ergens mee helpen? Zit het mis? Red je 't niet? Zeg het dan. Twee we ten meer dan een. Maar hij kreeg geen vat op die onbe wogen figuur. Maak je maar geen zorg zei Korstiaan kalm. Presenteer je wissel maar en je krijgt je geld. Ik maak me geen zorg. Tenminste niet over mezelf, maar over jou! Ik heb altijd nog voor mezelf kun nen zorgen, en ik zal het verder ook alleen wel opknappen antwoordde Korstiaan, stroef en hard. Wat die wissel betreft: prensenteer 'm maar en de zaak komt in orde. Van Mechelen staarde over de tafel zijn gastheer aan. Kors was veranderd, constateerde hij. Ook vroeger had hij dat kalme, onverstoorbare gehad, maar altijd met 'n ondergrond van gemoede lijkheid en vriendelijkheid. Nu stond dat gezicht hard en afwerend. Er waren rimpels in zijn voorhoofd die daar vroeger niet waren. Het haar aan de slapen was zilverwit. Kors werd oud, hij takelde af, vond Van Mechelen. En hij begreep maar al te goed wat er de oorzaak van was. Korstiaan Van Vueren wilde niet zien dat hij het niet bol werkte tegen De Gouden Leeuw. Hij hield koppig vast aan zijn eigen ideeën, hij maakte zichzelf wijs dat hij het wel redden zou. Maar de tijden werden slechter, de mensen letten op iedere cent en stelden anderzijds veel hogere eisen dan voor heen. Met een zucht stond Van Mechelen op. Nou Kors, ik hoop dat we elkaar niet verkeerd begrijpen. Ik kom hier niet om je te manen. Ik kom uit hoofde van de oude relatie en ik zeg je nog maals ik ik je ergens mee helpen kan, zeg 't dan. Ja, dat begrijp ik wel zei Van Vueren, en een ogenblik werden zijn trekken wat vriendelijker. Ik snap je heel goed. Maar maak je niet ongerust, Van Mechelen. Alles sal reg kom. Nou, dat zullen we dan maar ho pen besloot Van Mechelen en schud de zijn gastheer de hand. De groeten aan je dochter, Kors. Achter de deur stond Marian. Ze had alles gehoord. liever de anderen praten. Maar zijn zwarte ogen gingen rusteloos rond en hij had dan ook gemerkt, hoe het er in de zaak van Van Vueren voorstond. En op een avond, dat Korstiaan hele maal alleen achter de tapkast stond en staarde in de verte, waar de helle, ge kleurde lichten van de concurrent Ze stond daar met de handen in el- schenen door de bomen van het plein en kaar gedrukt, vrees in haar ogen. Wat af en toe flarden muziek uit het restau- bezielde vader? Was hij werkelijk zien- j rant hun weg vonden tot in de stille de blind? 1 gelagkamer van Het Wapen van Breeck, Haar hart vol zorg ging ze naar de kwam de heer Sartorius binnen. Kor- keuken. En ze bedacht verdrietig, dat stiaan was zo in gedachten verdiept, dat ze over al deze dingen niet met Harm hij zijn bezoeker pas opmerkte, toen durfde praten. Wat ging het hèm aan, deze vlak voor hem stond. Hij schrok er wanneer Het Wapen naar de kelder van> maar herstelde zich terstond. ging? HOOFDSTUK IX. DE HFjiR SARTORIUS De heer F.jrtorius, de rijke Indisch- gast, een an de „oude garde" in „Het Wapen", had zijn ogen niet in zijn zak. Dat w? een van de redenen waardoor hij th-^ns op 'n grote villa van zijn rente Kon leven. Er werden vreemde dingen gefluisterd over het verleden van de heer Sartorius, maar niemand wist het rechte van hem. In ieder geval was er op zijn levensmaatstaf, sinds hij in Breeck woonde, niets aan te merken. Hij leefde op zijn villa met een huishoud ster, een werkster, een knecht en een chauffeur. Soms verdween hij voor een paar dagen, een paar weken soms, en kwam dan weer „boven water". Nooit In gedachten? stelde de heer Sartorius meer vast dan dat hij het vroeg. En geen prettige, denk ik zo. Waarom denkt u dat? Korstiaan Van Vueren had zijn masker weer voor, schermde met zijn bezoeker, vastbeslo ten niemand toe te laten in de zwarte kamer van zijn eigen zorgen. Laten we elkaar geen mietje noe men Sartorius glimlachte, waardoor zijn witte tanden bloot kwamen en zijn donker gezicht met het zwarte snorretje een roofdierentrek kreeg ik weet wat ik zie, Van Vueren. Je houd je groot, daar heb je gelijk in. Maar mij beduvel je niet. Je zit aan de grond, man. Het zal niet zo heel lang meer duren, of de boel gaat aan de paal. Let op mijn woorden. Korstiaan's gezicht bleef onbewogen, vertelde hij uit zijn privé leven, hij liet maar zijn hart kromp samen. De bezoe ker had als een chirurg 't scherpe ont leedmes gehanteerd en hem precies g< raak op zijn meest kwetsbare plek. Ik kom met je praten ging Sar torius verder niet hier asjeblief Kunnen we niet ergens. We kunnen even in de huiskam< gaan zei Korstiaan aarzelend, toonloo Hij was zijn zekerheid kwijt, hij voeld zich reeds een vreemde in zijn eigt huis. Hij ging de bezoeker voor. Marian zat te lezen. Ze sprong o> Sartorius nam haar op van 't hoofd t de voeten, met een blik die haar dee kleuren. Ze had op slag een hekel aa hem. Ha, daar hebben we de mooie M; - rian groette hij familiair in ied; geval heb je een knappe dochter, Va Vueren. Dag meneer zei Marian koeltje Vader, ik let wel even op de zaak. En ze glipte meteen naar buiten. Sa: torius keek haar na. Gaat u zitten, meneer Sartorius zei Van Vueren koel, bijna vijandig. - En zeg wat u op uw hart hebt. Ik heb niet zoveel op m'n hart a' jij stelde Sartorius vast. Maar heb meer op de bank dan jij. Van Vueren keek hem verbaasd aa een dikke rimpel groefde zich op zi voorhoofd. Sartorius wuifde afwerer: met de hand. (Wordt vervolg Een huis of kamer op de juiste wijze verwarmen, levert zoveel problemen op, dat menige huismoeder en -vader er bijna moedeloos onder zou worden. De brandstoffen, in welke vorm ook, zijn duur; de vertrekken, vooral van in wo nenden kunnen vaak zeer slecht worden geventileerd. Alvorens men tot de keuze van een bepaalde verwarming overgaat, is het daarom raadzaam na te gaan, waarop men moet letten. De warmtegraad namelijk afhankelijk van de doeleinden, waarvoor een kamer moet worden ge bruikt. Een vertrek, waarin men werkt of slaapt kan lager van temperatuur zijn, dan een ruimte, waarin men rustig zit. De warmteverdeling behoort in elke ruimte zo gelijkmatig mogelijk te zijn, hetgeen men bereikt door de warmtebron daar te plaatsen, waar men het eerst afkoeling kan verwachten. Een andere factor, waarmee men re kening dient te houden is het vochtig heidsgehalte van de lucht, die kan va riëren van 30 tot 70 In een vertrek, waar teveel vochtigheid in de lucht aanwezig is, zal rnen zich loom en onbe hagelijk gaan voelen, daarentegen eist een ruimte, die te droog is, teveel vocht van het lichaam met vaak als gevolg dorst, hoofdpijn en pijnlijke ogen. Het is onjuist een verwarminginstal latie te kopen, die net toereikend is voor het aantal kubieke meters ruimte, welke de kamer meet. De ramen, die zich hierin bevinden, koelen namelijk zo sterk af, dat men de oppervlakte daarvan zeker eveneens behoort op te geven. In het algemeen zal de haard, kachel of haardkachel de minste problemen opleveren, omdat het gebruik daarvan en van de brandstof, zoals cokes, anthra- ciet e.d. wijd bekend is. Toch zijn deze toestellen hoe practisch ze ook zijn, niet voor ieder aanvaardbaar. De opslag plaats, welke men nodig heeft voor de brandstof, zal voor velen een bezwaar opleveren, het vuil, dat men krijgt, is voroal onwelkom, die in een zit-slaap- a en degenen, die in een zit-slaap- kamer verblijven zullen het naar alle waarschijnlijkhtid weinig op prijs stel len te moeten slapen in een ruimte, waarin de gehele nacht verwarming is. Al dezen zullen mèt degenen, die niet een hele dag thuis zijn, uitzien naar andere middelen om een prettige warmte te krijgen en voor deze lieden zijn er dan in de eerste plaats de gas- verwarmingsapparaten. Stuk voor stuk herbergen deze de mogelijkheid tot het snel verwarmen van een vertrek in zich, ze zijn goed regelbaar, gemakke lijk te bedienen en de opslagplaats voor de brandstof vervalt. Wél is gas duur der dan kolen of anthraciet, maar dit bezwaar vervalt voor hen, die buitens huis hun arbeidsgebied vinden, omdat zij anders, als zij voor hun werk uit huis gaan, de haard zouden hebben la ten doorbranden. Ook uit veiligheids overwegingen kan men voor dit deel van de bevolking gasverwarming van ïarte aanbevelen. De gasapparaten met afvoer door de >choorsteen zijn het beste in gebruik. De bovenstaande gaskachels geven water lamp en rookgas in de kamer en moe ien dus als permanente verwarming ongeschikt worden geacht. Verwarming door middel van electri- citeit, heeft dezelfde voordelen als gas verwarming terwijl daarenboven geen schoorsteen in het betreffende vertrek aanwezig behoeft te zijn. Electrische apparaten zijn echter heel duur in het gebruik en bovendien kan men er maar een geringe capaciteit mee bereiken. Wie electriciteit als hoofdverwarming gebruikt, zal er toe moeten overgaan zwaardere leidingen aan te laten leg gen. In electrische verwarmingstoestellen heeft men een grote keuze. De straal kacheltjes als bijvewarming zijn over bekend. Minder algemeen is de electri sche wandradiator en weinigen kennen het electrische wandpaneel, waarmee men kleine gedeelten kan verwarmen, zoals de omgeving van een bureau, van een onderzoektafel of een spreekstoel. De stichting Goed Wonen merkt van deze laatste twee apparaten op, dat ze geschikt zijn voor mensen, die heel erg op hun gemak zijn gesteld en heel wei nig op hun geld! Tenslotte heeft men dan nog de pe troleum en olie als stookmiddel. De pe troleumkachel, die zonder afvoer werkt, geeft een bepaalde reuk, kan roeten en brengt veel waterdamp in de kamer, waardoor het vochtigheidsgehalte'in het vertrek hoog wordt. Petroleum- en olie kachels mét afvoer hebben weinig in vloed op de vochtigheid, maar de reuk loosheid zal vrijwel niemand voor de volle honderd procent willen garande ren. Uit mjjn kinderjaren herinner ik me nog heel goed de twee gehaatste kleding stukken, die er voor me bestonden: schorten en kaplaarzen. De aversie tegen kaplaarzen is nog altqd aanwe zig, wat de schorten betreft: over de huidige modellen kan men alleen maar enthousiast zfln. Het traditioneelste kledingstuk van de vrouw, dat het minst aan mode is pnderhevig, is haar schort. Desondanks kan men de laatste tijd enige beweging baspeuren in dit onmisbare onderdeel van de garderobe. Het degelijke schort met de banden, die voor het gemak meestal maar in een knoop worden gedraaid, omdat het zo'n gezeur is ze steeds opnieuw netjes vast te strikken en los te maken, begint in discrediet te raken. Hiervoor in de plaats zijn katoentjes gekomen met een schouderstuk, die los over het hoofd worden gegooid en alleen nog maar twee korte banden in de taille hebben. Deze modellen staan bepaald gekleder, in zo verre een schort gekleed kan staan, in elk geval staan ze minder slordig en hebben ze meer allure dan de ouder wetse exemplaren, hoewel deze nog lang niet verdwenen zijn. Uitermate handig zijn de ronde beu gels, die om het middel klemmen en waaraan dus niets vast te maken valt. Aan deze beugels kan men allerlei soor ten materiaal bevestigen, die maar enigszins geschikt zijn voor een half schortje. Men heeft deze dingen zo in elkaar geprutst, zelfs de onhandigste vingers kunnen dat nog wel aan, en elk overgeschoten wasbaar lapje kan op die manier nog veel dienst doen. Feestelijk en gezellig zijn de halve schortjes versierd met vilt en kralen. Deze luxe dingsigheidjes zullen stellig Dit zijn ze, waarvan ik dacht, dat ik ze nóóit zou kunnen betalen! Maar nu ik klant van De Gruyter ben, sta ik er heel anders voor! In acht maanden tijds is mij 30 gulden voor mijn cassations uit betaald. De Gruyter geeft korting op alle artikelen, behalve suiker, zout, soda. Wissel de cassabons in wanneer U wilt. Bewaar ze zolang U wilt. Hoe groter het bedrag wordt, des te meer plezier hebt ervan. Wlnfe«l« door h»«! Naderland Voor f t O. bom EEN guldon («rug tel" zijn om van te smullen. Het is heus niet te vroeg om nu al aan je uiterlijk te denken, zo begint Olga Golbaek haar praatje tegen de bakvis sen. Ja zeker, een praatje, want het hele boekje door heb je het gevoel, dat je bewaard blijven tot de theevisite of hei|aan he* babbelen bent met een opge- borreluur, als men haastig in de keuken wekte kennen, die je nu eens niet in de iets moet klaar maken, of met volle Put helpt, met een ontactisch: „Gunst bladen, waarmee gemakkelijk gemorst kan worden, moet lopen. Hoe ze echter brandschoon te krijgen zijn, en toch mooi blijven, daar ben ik nog niet ach ter gekomen. De keukenschorten van plastic heb ben intussen ook vele veranderingen kind, wat ben je dik!", öf „Heb je nog steeds zo'n last van die pukkeltjes? Moeilijk om er af te komen, hè?", óf „Eerlijk gezegd, valt die nieuwe jurk van je me tegen". Niets van dit alles is Mejuffrouw Beauty Boek (die titel hindert me elke ondergaan. Ze zijn van soepeler mate-!keer weer). Aan al die dametjes in de riaal gemaakt, waardoor ze minder snel(dop gaat Olga nu eens piekfijn uitleg- scheuren, de motieven zijn origineler emgen, hoe ze haar eigen huidtype kunnen de modellen beter. I vaststellen en dat alleen al zou het ko- Er is dus op het ogenblik keuze te pen van het boekje waard zijn. Het spreekt wel bijna vanzelf dat de schoonheidsverzorging een belangrijk deel van het boekje in beslag neemt, maar wel heel nadrukkelijk stelt de schrijfster vast, dat schoonheidsverzor ging slechts een onderdeel is van de lichaamsverzorging en dat hierop dus het zwaartepunt behoort te liggen. Aan de ontwikkeling van de persoon lijkheid zijn voorts ook enkele bladzij den gewijd, die psychologisch wel erg aan de oppervlakte blijven, maar toch enkele kleinigheden naar voren bren-r gen, welke in het dagelijks verkeer specteren, of je garderobe wel op de juiste wijze is gekozen en zo niet, hoe je haar het beste kunt veranderen. Zelfs vrouwen, die de bakvisleeftijd al lang achter de rug hebben, kunnen nog menige wijze les hieruit opdoen. De tabel maten en gewichten voor bakvissen (de vertaling voor het af schuwelijke woord „teeners"; waarom moest dat er nu weer bij?) is practisch aangevuld met een lijst proportiematen, waaruit ieder kan concluderen, of de verhoudingen van de diverse lichaams delen goed zijn. Het boekje is nergens overdreven, ook niet waar de garderobe wordt be handeld en het zal jonge meisjes zeker niet aanzetten tot allerlei dure aanko- over op schortengebied en niet één huisvrouw zal daarom nog een enkel excuus kunnen en mogen bedenken, voor het rondlopen in gescheurde, vuile en slobberige boezelaars. Het jong meisje, dat tobt met diverse schoonheids- en kledingproblemen zal veel goede raad vinden in de leidraad, die uit Denemarken in Nederland is ge ïmporteerd. Moeders, die grote dochters, Oma's leuke kleindochters en meisjes die ge zellige vriendinnen hebben, ik kan u een maar al te vaak worden vergeten en bijzonder aardig cadeautje aan de hand desondanks toch zeer de moeite waard doen, die niet peperduur is en waarmee u alle eer zult inleggen. Bij uitgevrij „De Tijdstroom" in Lochem is namelijk een boekje verschenen met een allernaarste titel, n.l. Mejuffrouws Beauty Boek en een allerplezierigste inhoud. Annette van Maasbragt heeft het uit het Deens vertaald, in welke taal het is geschre ven door Olga Golbaek onder de titel zijn. Heel wat degelijker is het hoofd stukje, waarin de grondbeginselen van het kleden worden uiteengezet. Daarin bespreekt Olga Golbaek de kleuren en de kleren voor de verschillende soorten figuren en haar raadgevingen zijn zo logisch, dat je beslist de neiging moet onderdrukken om onmiddellijk naar je „Teen-Age". De tekeningen van „Chris-1klerenkast te hollen ten einde te in- VEENENDAAL Ondertrouwd: Hendrik Rebergen, 25 jaar en Antonia Gerdina van den Berg, 24 jaar; Nelis Hensen, 22 jaar en Wil- lemina Heikamp. Getrouwd: Jasper van Wakeren, 23 jaar en Judikje Gerarda van de Lust- graaf, 21 jaar; Henri Jean Maerschalck, 25 jaar en Catharina Paulina Visser, 23 jaar. Geboren: Antonia Wilhelmina, d. v. W. van Appeldoorn en A. van Nieuw- Amerongen; Maria Catharina Susanna, d. v. A. J. Broeks en P. J. Krukkert; Gerrit, z. v. C. Heikamp en S. Pater; Al deze wijsheid is te koop voor twee Erans z' v E' Davelaar en H. v. t Barneveld; Frans, r. v. M. van Eek en G. van Enk. Overleden: Hendrika Stuivenberg, 72 jaar. echtg. van J. de Gooijer; Carolina van der Steen, 67 jaar en 11 maanden, gulden en negentig cent. MARIANNE VAN LOON BERLIJN 1954 Het botert beter, als men eerst een boterham met REMIA margarine eet echtg. van H. Oosterbeek; Jeltje Wiers- ma, 81 jaar en 9 maanden, wed. van A. Knosse. GELD. VEENENDAAL EN EDERVEEN Getrouwd: C. Rosendaal en A. E. Haanschoten. Geboren: Grietje Cornelia, d. v. A. Snetselaar en G. van Maanen; Everijn- tje, d. v. D. Diepeveen en W. de Kievid; Hendrik Christiaan Gerrit, z. v. D. Roodbeen en M. R. Diepeveen; Geer- truida Clazina, d. v. H. de Kruiff en E. W. Breeschoten. RHENEN Geboren: Hendrina Gerrit je, d. v. W. ter Haar en W. Drost, Zandheuvelstraat 18; Cornelia, d. van F. Vanmaris en C. M. Verwoert, Leersum; Lubertha Hen drika, d. van D. Kosters en J. Methorst, Populierenlaan 22; Hendrina, d. van J. de Jong en G. Grimm, Eikenlaan 73 I; Johana Helena Geertruida, d. van J. Righolt en H. G. van den Berg, Heren straat 14. Ondertrouwd: Gerrit Jan van der Brink en Dina Harmina Lieverdink Winterswijk; Arie de Wit, Renkum er Gerritje van Ommeren. Getrouwd: Gerard Marinus van. Ba ren en Margaretha Hendrika Wisger hof; Cornelis Gerrit van den Brink e; Neeltje van Rhee. Overleden Hendrika Stuivenberg, 7 jaar, gehuwd met J. de Gooijer, Vee nendaal. RENSWOUDE Geboren: Teunisje, d. van M. va Ginkel en H. van de Glind; Jan, z. va C. Vlaanderen en C. van Voorthuizer: Maria J. T., d. van C. A. A. van de: Brink en M. M. J. Petus; Mina F., d. va. J. van Hardeveld en G. Pater; Willen z. van P. van Brummelen en G. Paté: Arendje J., d. van C. Mudde en J. va Spanje; Gerrit, z. van E. J. Boom e A. Meter. Overleden: Dina Helena de Vries, 51 Getrouwd: Nicolaas van Leeuwen, 5 j. te Barneveld en Albertha Vink, 20 j Karei van Dijk, 24 j. en Neeltje Moe: bergen, 25 j.; Willem Top, 23 j. en Cor nelia Moesbergen, 24 j.; Rinus Jacobu Boelsma, 28 j. te Ede en Sofia Wilhel mina Hendriks, 27 j. Ingekomen: W. Top uit Putten naa Barneveldsestraat 32; J. J. de Vries u Nijkerk naar Utrechtseweg 73; T. Helm uit Ede naar Dorpsstraat 106; N. va Leeuwen uit Barneveld naar Dorp: straat 124. Vertrokken: A. J. M. van Soest va D. 20 naar Varik; D. H. Pater van Bar neveldsestraat 38 naar Lunteren; O Veldhuizen van Bekerweg 21 naa Scherpenzeel; G. C. Verdam van Ubfcx schoterweg 1 naar Barneveld; M. J. va Oostenbrugge van Groeperweg 1 na;. Apeldoorn.

De Vallei | 1954 | | pagina 3