Sport- rubriek ALBERT HEIJN DE VALLEI Uit Rhenens Raadzaal ALBERT HEIJN PUROL GENEEST Voor de Jeugd VEENENDAAL VeenendaalNijmegen 4O Zaterdagmiddagvoetbal RHENEN ELST Tafeltennis RENSWOUDE Alles duurder? Maar niet bij Grote Ontbijtkoek per stuk Chocohagel 250 gram Gelderse Ham 100 gram Gelderse Rookworst p. stuk Z' Molen Biscuit 250 gram Drop Toffee's 100 gram Geen hangbrug Kou.Griep?DAMPO Salaris wethouders Als de galop van vele paarden roffel den de voetbalschoenen in de wedstrijd VeenendaalNijmegen op het keiharde veld. En al speelden beide elftallen nog zo voorzichtig, er kwamen verschillende blessures doordat de spelers onzacht op de grasmat terecht kwamen. De Vee- nendaalploeg was beter tegen deze weersomstandigheden opgewassen, zo dat de geei-blauwen ook een verdiende 40 zege behaalden. Zo nu en dan was het een fris open spel, dat de Veenen- dalers lieten zien, waaraan 'de Nijme- gen-defensie haar handen meer dan vol had. De Veenendaalse achterhoede heeft het deze middag niet erg moeilijk gehad. Veel schietkansen werden er niet weg gegeven. Aanvankelijk begon Nijmegen een aanvallend spel, maar een onverwacht schot van de naar binnengekomen rechtsbuiten A. Rebergen bleek na 7 minuten voor de Nijmeegse doelman Nijhoof te veel te zijn. De Veenendalers behielden na dit doelpunt het initiatief. Voortdurend stelde de middenlinie de voorwaartsen in staat het Nijmeegse doel te belagen. Bijna werd het 20 toen een scherpe voorzet van A. Rebergen bij de vrij staande Muller kwam. Zijn kopbal ging echter juist over de lat. Na de rust bleek rechtsbinnen Nelle- stein zich te hebben laten vervangen door Corry Heikamp, die zich geduren de deze laatste drie kwartier zeer actief toonde. Reeds na 5 minuten in de tweede helft vergrootte Veenendaal haar voor sprong toen A. Rebergen opnieuw scherp voorzette. De kopbal van H. Muller was nu raak, dank zij het feit, dat doelman Nijhoff verzuimde in te grijpen. Linksbuiten G. J. Rebergen bracht even later uit een voorzet van P. Mul ler met een laag schot de stand op 30. Doelman Nijhoff viel wel naar deze bal uit, doch met geen ander resultaat, dat hij zich flink bezeerde en de rest van de wedstrijd met zijn been trok. Corry Heikamp stelde na 25 minuten spelen H. Muller opnieuw in de gelegenheid te doelpunten. Bij de gasten werd midvoor Van Haaren intussen vervangen dooi Gerritsen. Veenendaal bleef aanvallend spelen, zonder tot een doeltreffend schot te ko men. Henny Muller plaatste enkele cor ners achter het Nijmeegse doel. Veel vaart zat er overigens in dit laatste half uur niet meer in. Men nam aan beide zijden geen enkel risico meer. Met een 40 stand voor voor de thuisclub kon den de spelers met van kou verstijfde spieren de kleedkamers opzoeken. DOVO heeft Zaterdag een 12 neder laag in eigen huis geleden van Apel doorn, waardoor de rood-witten zich practisch uitschakelden voor een kam pioenstitel. Trouwens, het vertoonde spel toonde wel aan, dat DOVO hier geenszins aanspraak op kan maken. V.R.C. kwam met een kostbare 41 overwinning uit Wageningen van het S.K.V-veld terug, zodat zij de kans op een kampioenschap nog in eigen hand heeft. DOVO—APELDOORN 1—2 Vooral in de eerste helft toonde Apel doorn zich sterker dan de thuisclub. Op alle linies waren de Apeldoorners iets doortastender en agressiever. De 10 voorsprong die de gasten in de eerste helft na 20 minuten spelen verkregen, was maar een kleine afspiegeling van het betere spel. De DOVO-achterhoede met doelman Van Remmerden aan het hoofd weigerde echter hardnekkig een hogere score toe te staan. Direct na de hervatting pakte DOVO wat energieker aan. Er werden enkele corners geforceerd. Uit één dezer cor ners maakte Luttikhuizen in het straf schopgebied hands, waardoor Van Ma nen een strafschop kon nemen. Daar door kwam DOVO weer naast Apel doorn te staan. Apeldoorn zag spoedig kans opnieuw de leiding te nemen door Bulten. De gasten gingen daarna meer verdedigend spelen, waardoor DOVO ten aanval kon trekken. Het voor hoede-spel was echter te primitief en te onsamenhangend om doelpunten op te leveren. Slechts een onverwachts hard schot van rechtsbuiten Van Hal leverde een moeilijke opgave voor doelman Lut tikhuizen. Enkele andere schoten kon hij, zij het met enig geluk, eveneens on schadelijk maken. Doch ook doelman Sas, die ingevallen was voor doelman Van Remmerden, kreeg het niet bijzon der moeilijk meer. Het spel van de Apeldoorners was na rust van minder gehalte dan voor rust. Het werd uitein delijk een kleine, maar verdiende over winning voor de Apeldoorners, die zich hiermede aan de kop geplaatst hebben. luidt voor de komende week: Swift 1 D.S.S. 1; Ritac 1—Climax 3; Kr. en Vr. 1Ritac 2; Hollandia 1Swift 1. RHENUS VERSLOEG HET LEIDENDE H.D.S. Voor een talrijk publiek speelde Rhe- nus Zondagmiddag op „Candia" tegen het Leersumse H.D.S., dat de leiding heeft in de afdeling. Rhenus, dat de laatste tijd zeel veel pech heeft gehad met spelers, die blessure op blessure hadden opgelopen, is terecht gekomen in de onderste regionen. Dat de stel regel: „H.D.S. staat bovenaan de rang lijst, moet dus winnen" geen wet is van Meden en Perzen, is bij deze wedstrijd duidelijk gebleken, want Rhenus zag kans HDS op de knieën te krijgen. De gastheren gaven reeds direct na de aftrap de toon aan. Aanval op aan val werd gelanceerd en het HDS-doel stond zwaar onder druk. HDS deed slechts enkele uitvallen, waarmee de Rhenus-achterhoede in het geheel geen moeite had. Toen er ongeveer twintig minuten ge speeld waren, werd door de HDS- rcchtshalf hands gemaakt tijdens een Rhenus-aanval. De scheidsrechter ken de terecht een penalty toe, die door Van Stokkum werd benut 10. Dit eerste doelpunt stimuleerde de Rhenus-mannen want zij kwamen er nu nog beter in. Reeds een kwartier later vergrootte linksbuiten Donselaar de voorsprong tot 2—0 uit een rustig aan gegeven balletje door midvoor Van der Horst, die de gehele HDS-achterhoede had verschalkt, doch zelf in een te on gunstige positie stond om te scoren en heel verstandig zijn clubgenoot de eer gunde. Met deze stand brak de rust aan. Na de thee hetzelfde spelbeeld. Rhenus sterk in de meerderheid en een HDS, dat probeerde met fors spel. dat soms in ruwheid ontaardde, de gastheren te intimideren. Na een half uur ontstond er een ogenblik enige verwarring in de achterhoede van de groen-witten, waar van de HDS-rechtsbuiten profiteerde en de bal via de handen van doelman ter Burg inschoot, 21. Alle Leersummers gingen nu naar voren om de gelijkmaker te forceren. Rhenus gaf echter geen krimp en wast de kleine voorsprong op de leiders te behouden. Met 21 kwam het einde van deze wedstrijd, waarbij Rhenus een prima partij voetbal te zien gaf. SPORTCLUB RHENEN VERSLOEG IJ.F.C. MET 6—1 Zaterdagmiddag speelde Sportclub Rhenen met twee invallers tegen IJ.F.C. uit IJsselstein. Het eerste kwartier ging de strijd op en neer, met SCR wat meer in de aanval. Na twintig minuten was het V. d. Sluis, die na een goede passé te hebben ontvangen van midvoor Van Selm, de eerste goal scoorde 10. Kort hierop was het dezelfde speler die de voorsprong vergrootte tot 20. Keeper Boelhouwer kreeg kort voor rust enkele moeilijke ballen te verwerken. Nog een aanval volgde, welke K. van Gelderen noodlottig werd. Deze kreeg een trap tegen zijn enkel en moest na rust wor den vervangen door Rustenhoven. Na de thee was het rechtshalf Spies, die een verdwaalde bal op pikte en gemak kelijk de ÏJ.F.C.-doelman passeerde 30. Tijdens het nu volgende SCR- overwicht, met J. Baars en H. Baard man als uitblinkers, werd de stand op 50 gebracht. J. Baars verzorgde de zesde goal met een strak schot. De rechtsbinnen van IJ.F.C. zorgde voor het enige tegenpunt 61. De stand in deze afdeling is thans: Genemuiden 13 8 2 3 18 39—14 Apeldoorn 13 8 2 3 18 32—20 WH.C. 13 6 4 3 16 33—25 Sparta (E) 13 7 2 4 16 31—25 D.O.V.O. 13 6 2 5 14 23—23 D.V.S. '33 13 6 2 5 14 37—34 D.E.S. 13 6 1 6 13 21—24 D.O.S. '37 13 3 4 6 10 1928 Excelsior 13 2 4 7 8 25—42 S.V.V.N. 13 1 1 11 3 15—40 ELST—MIDLANDIA Dat een op de ranglijst laaggeplaatste club het een leider in die afdeling danig lastig kan maken is Zondag weer eens bewezen bij deze wedstrijd. Koploper Midlandia kon tegen het enthousiast spelend Eist niet in haar spel komen. Het duurde 35 min. eer het eer ste doelpunt werd gescoord. Dit doel punt ontstond uit een té zwaar gestrafte overtreding van één der Eist-backs, n.l. uit een strafschop. Eist dat hierna met nog meer enthou siasme ging spelen, liet zich niet meer verschalken en zo kon deze 01 stand worden gehandhaafd tot de rust. Na de thee weer een gelijk opgaande wedstrijd met Midlandia technisch be ter. Eist dat ook nu weer ernstige pogin gen in het werk stelde de gelijkmaker te forceren slaagde hierin niet en er kwam in de 25e minuuut weer een Mid- landia-doelpunt, 02. Dit was te veel voor de Elstenaren want meteen was hun verzet gebroken. De Midlandianen wisten in de reste rende minuten nog twee treffers te plaatsen. S.K.V.—V.R.C. 1—4 De lang niet gemakkelijke uitwed strijd tegen S.K.V. heeft het Veenen daalse V.R.C. met een zeer goede over winning afgesleten. Met twee kostbare puntjes konden de geel-blauwen weer naar Veenendaal gaan. Het werd een vlotte partij voetbal van V.R.C., zodat de 41 overwinning een goed beeld van de wedstrijd-ver- houding geeft. De doelpunten werden gemaakt door Davelaar (2 x), Slok en Van Enk. De tweede helft van de tafeltennis- competitie is na een rustperiode van enkele weken thans begonnen. Climax 2 won van Climax 3 met liefst 91, waardoor het tweede team de kampioenskansen blijft behouden. Ritac I won van Ritac 2 met 82. V.S.W. 1 verloor van Kracht en Vriendschap met 3—7. Climax 1 speelt Vrijdagavond in Arn hem tegen P.M.S. 1. Het verdere programma voor de 2e C BARNEVELD—ORANJE WIT Oranje Wit dat met enkele invallers naar Barneveld trok om de club van die naam te bestrijden heeft daar een eer volle 32 nederlaag geleden. Al direct bleek dat O.W. haar huid zo duur mo gelijk zou verkopen. De ene O.W.-aan val volgde de andere op en succes bleef dan ook niet uit. Na 10 min. gaf Milten burg de Barneveld-doelman het nakij ken 01. Ook na dit doelpunt bleef O.W aanvallend, maar het succes kwam aan de andere kant In duidelijke buitenspel positie kon Barneveld gelijk maken 1—1. Na de rust pakte Barneveld direct ste vig aan en zag schijnbaar de ernst van de zaak in. Na 30 min. hadden zij dan ook een 31 voorsprong verkregen. O.W. wist nog één treffer te plaatsen en werd de einduitslag 32 voor Barne veld. Oranje Wit 2 zegevierde met 31 over C.D.N. 3. TAFELTENNISUITSLAGEN Voor de onderlinge competitie van de tafeltennisvereniging „P.I.T." werden de volgende wedstrijden gespeeld: G. van RaayL. Visser 20; L. van GelreG. van 't Foort 20; M. van RaayB. Vink 20; L. van GelreL. de eerste vijf jaren van ons bestaan. Vsser 21H. van BeekG. van 't Foort 02; L. van GelreB. Vink 20; M van RaayC. van 't Foort 20. DAMUITSLAGEN Voor de onderlinge competitie van de damvereniging „Strijdt en Kunst" wer den de volgende wedstrijden gespeeld: A. van de VliertM. van Raay 20; G. van RaayB. Valkenburg 20; J. Har- develdJ. van de Vliert 02; B. Val kenburgM. van Raay 20; J. van dehele wereld per jaar. ONTWIKKELING VAN ATOOM KRACHT IN ENGELAND De ontwikkeling van de productie van atoomkracht zal het voornaamste doel zijn van Groot Brittannië's Atomic Research Establishment te Harwell. Dit is vorige week medegedeeld door Sir Cockcroft, directeur van het atoom centrum te Harwell, in de eerste van zes lezingen over atoomenergie in de Universiteit van Londen. Het centrum is verantwoordelijk voor het onderzoek van alle problemen betreffende atoom energie, behalve de werkzaamheden die verband houden met atoomwapens. „In aldus Sir John, „hebben wij met behulp van onze collega's te Risley twee expe rimentele reactors gebouwd en hebben Risley geholpen twee productie-reactors te bouwen die Plutonium produceren. Wij hebben ook veel gedaan om toepas singen van radio actieve isotopen te vinden en aan te moedigen die thans in de gehele wetenschappelijke, medische en industriële wereld worden gebruikt. Op het ogenblik produceert Harwell 10.000 isotopen voor export over de ge- Daar zijn vele prijzen drastisch verlaagd. Inderdaad opnieuw zijn bij Albert Heijn de prijzen van een groot aantal artikelen aanzienlijk verlaagd. Het boodschappen- doen bij Albert Heijn betekent thans een nóg grotere besparing. En waarom zoudt U niet al Uw kruidenierswaren kopen bij Albert Heijn 7 Zeker als U in aanmerking neemt, dat ondanks deze prijsverlagingen, de kwaliteit onveranderd gehandhaafd is gebleven. Kopen bij Albert Heijn betekent verdienen op. Uw huishoudgeld. Een greep uit onze in prijs verlaagde artikelen Spaart Albert Heijn's Bofliestrips en Panorama-plaatjes ket geez/fope* E*n van de goede dingen in net leven. Dokter Bylama zegt: ..Die griep, die weet wat. De hele dag en een behoorlijk deel van de nacht ben ik in touw geweest. Ik heb nu nog maar voor twee dingen interesseeen half uurtje rustig zitten en een fijn kopje BOFFIE- koffie!" BOFF1E: het woord voor dn lekkerste KOFFIE. VliertJ. van Hardeveld 20; G. van RaayG. Valkenburg 02; J. Voort huizenJoh. van Raay 0—2; G. van t FoortJ. Voorthuizen 20; B. Val kenburgJ. Hardeveld 20; J. van de VliertJoh. van Raay 20. ruwe huid, ruwe handen, ruwe lippen SCHIETUITSLAGEN Voor de onderlinge competitie van de schietvereniging „Renswoude" werd de volgende wedstrijd geschoten: W. Veld huizen, 118 p.; F. van de Fliert, 115 p.; J. v. Raay, 113 p.; H. Schoolderman, 113 p.; J. Vermeer, 112 p.; P. Overeem, 112 p.; W. Bruggink, 110 p.; G. van Beek, 110 p.; G. van Doorn, 110 p.; D. de Flui ter, 109 p.; H. Vermeulen, 109 p.; J. Ove reem, 106 p.; H. Meerveld, 105 p. en E. Ramshorst, 103 punten. (Vervolg van pag. 1) Tweede openbare school stad Het onderwijs nam in omvang toe. De u.l.o.-school groeide uit tot zes leer krachten. De handelsavondschool boek te 70 leerlingen, waarvan 9 leerlingen aan het eind-examen toe zijn. De chr. vg.l.o. kreeg een nieuwe school aan de Prins Bernhardstraat. De o.l. school aan de Nieuwe Veenendaalseweg kreeg de tiende leerkracht. Een tweede school is nodig. Plannen om grond voor de bouw te kopen liggen gereed. De o.l.s. in Eist kreeg zijn achtste leerkracht en is daar mee ook bezet. Ook het bijzonder g.l.o. nam in omvang toe. Medewerking werd verleend voor de bouw van een achtste lokaal. In Eist werd een kleuterschool geopend, terwijl in Rhenen plannen be staan voor de bouw van een nieuwe christelijke en een neutrale. De loswal, die bijna gereed is, is een grote verbe tering voor de gemeente. De schooltand- verzorging werkt uitstekend. Er is slechts een zeer gering aantal afwijzin gen. De BB komt op gang. De opleiding van de vrijwilligers is aangevangen, de verbindingsafdelingen zijn reeds opge leid. Naast 9 blokploegen van elk 20 man, zijn er twee mobiele geneeskundige teams en twee opruimings- en reddings ploegen. Met de vorming van 2 mobiele brandweerteams is een aanvang ge maakt. Van het Rijk zal een bedrag van pl.m. 9000.- in de kosten worden terug ontvangen. Laten we hopen, aldus sprak de voor zitter tenslotte, dat het jaar 1954 Rhe nen een verkeersbrug zal brengen, geen hangbrug", zoals „De Vallei" schrijft, maar een echte brug. De onderhande lingen noemde spr. precair. Verschillen de mededelingen van Ged. St. geven de indruk, dat er heus iets zal gaan gebeu ren. Laten we echter niet juichen, voor dat we er overheen lopen. Na de raadsleden een gelukkig 1954 te hebben toegewenst, antwoordde de nestor van de raad. de heer G. v. d. Steeg, namens de raadsleden. Weder kerig bood spr. de voorzitter de beste wensen aan. De heer v. d. Steeg noem de de algemene toestand in Rhenen niet onbevredigend. De meest urgente kwes tie noemde hij de waterleiding. Hierna kwamen de ingekomen stuk ken aan de orde, waarbij de heer de Jong met verbazing in de kascontrole- rapporten had geconstateerd, dat de huurschulden bij het woningbedrijf on rustbarend waren gestegen, tot ƒ719,15 in het derde kwartaal. Over de verde ling van het woningcontingent werd lang gesproken. De heren Kerkstra en Griffioen wensten woningbouw in Ach terberg, de heer J. van Dyk en ook de heer D. de Jong voor Eist. De heer Griffioen noemde het een leemte in het beleid van B. en W. dat Achterberg geen woningen kreeg toegewezen. De Ach- terbergse gemeenschap denkt er precies zo over, temeer daar bouw in Achter berg is beloofd. De heer J. v. Dijk bracht de voorzitter in herinnering, dat beloofd was, dat in 1954 in Eist zou worden ge bouwd ten koste van Rhenen. Met de mededeling van de voorzitter, dat er geen grond was te krijgen, was de heer E. P. v. Dyk het niet eens. Hij noemde verschillende stukken, die te koop wa ren. Wanneer het in Achterberg nodig is te bouwen, dan moet er gebouwd wor den, aldus de heer Menting. De voorzit ter en de heer de Jong wensten in Eist nog even te wachten met het kopen van °rond, totdat het kernplan klaar is Wanneer er verspreid gebouwd wordt kan er van riolering weer niets komen De voorzitter zeide. dat het aantal wo ningzoekenden in Achterberg even boven de 10 ligt. In Eist over de 60. Er is naar ?en gelijkmatige oplossing gezocht. Spr vroeg de heer Kerkstra aan te wijzen waar in Achterberg grond te koop is. De heer Kerkstra wist wel enige per celen en kon zich met de verdeling niet verenigen. Verschijnt als bijlage van het streekblad DE VALLEI Onder redactie van TANTE JOB BILJARTERS SPEELDEN GELIJK EN VERLOREN Voor de bondscompetitie van de bil jartbond „Wageningen en Omstreken' speelde het team van de biljartvereni ging „Renswoude" een wedstrijd tegen B.V.R. 1" in Rhenen. De uitslagen waren: H. Funnikers J. Vink 02; H. van NoortC. Vink |20; H. AlbersC. de Fluiter 20; A. van Leeuwen en G. van de Kaa 02. Totaal 44. Het tweede team speelde j.l. Donder dagavond haar thuiswedstrijd tegen „La Champagne 3" uit Veenendaal. De uit slagen waren: G. van de KaaJ. van Baren 02; H. van de KaaH. Bolder man 02; T. den HartogC. Heikamp 20; J. D. OvereemD. Binsbergen 0—2. Totaal 2—6. Correspondentie te richten aan Tante Jos, p/a Parallel weg 10, Veenendaal. JEUGDCOMPETITIE De Oranjemannetjes deden weer goed werk door van D.O.V.O. a met 42 te winnen. De Musketiers daarentegen verloren van D.O.V.O. 6 met dubbele cijfers. BRITSE VROUWEN DOEN NIET VOOR VENUS VAN MILO ONDER „Wat heeft zij, dat ik niet heb," kan de Britse vrouw zich thans met enig recht afvragen wanneer zij met de Ve nus van Milo wordt geconfronteerd, nu de Clothing Industry Development Council aan de hand van statistische gegevens heeft uitgemaakt dat de ge middelde Britse vrouw een figuur heeft dat vrijwel overeenkomt met dat van de Venus van Milo. De cijfers zijn geba seerd op een enquête die in 1951 is gehouden door een groep experts, die door het Ministerie van Gezond heid zijn opgeleid. Deze deskundigen hebben 5000 vrouwen tussen de 18 en 70 jaar uit geheel Groot Brittannië gewo gen en opgemeten. De voorlopige cijfers wijzen uit dat de gemiddelde maten zijn, lengte 1 meter 571/t, buste 91 cen timeter, taille 67 centimeter, heupwijdte 96 centimeter. De overeenkomstige ma ten van de Venus van Milo, die door alle tijden als een toonbeeld van vrou welijke schoonheid is beschouwd, zijn: lengte: 1 meter 60 centimeter; buste: 92 centimeter; taille 65 centimeter en heupwijdte 96 centimeter. CORRESPONDENTIE Celia van de Brink, Veenendaal. Leuk zeg, erg leuk dat jullie zo met ze'n vij ven sparen voor een uitstapje in de zomervacantie. Een stuiver per week kan nog een aardig bedrag maken. Dus Celia Budding beslist uiteindelijk waar jullie straks naar toe gaan. Geen won der dat je zo naar de zomervacantie verlangt. Ja ik kom vast kijken hoor als „Sparta" volgende maand een uitvoe ring geeft. Lief zijn die kleintjes op deze leeftijd hè? Geef je Teunie eens een lekkere pakkerd van mij. Ik zou zo zelf wel willen komen om eens te zien hoe hij dat doet met die hand en ook zijn handstand zou ik wel eens willen be wonderen. Misschien heb je een foto van hem. Stuur je die dan eens? Je krijgt hem meteen weer teruggestuurd hoor. Dag Celia. Ik stop er mee. Tot de volgende keer maar weer. Dag beste nicht. Je T. J. Hier dan weer de verantwoording van het deze week ontvangen zilverpapier enz. Nita Jansen, Veenendaal; Lizzy Albrecht, Veenendaal; Willy van Heemsbergen, Veenendaal; Anneke van Esse, Veenendaal. Al deze spaarders weer onze harte lijke dank. Tante Jos. NIEUWE RAADSELS 1. Ais je de juiste woorden invult, lees je op de kruisjes van boven naar beneden de naam van een plaats in het zuiden van ons land. hemellichaam plaats in Duitsland het zij zo tred deel van voet venster gedachte vereniging hoofddeksel opdracht. 2. Heb je wel eens van de Militaire Willemsorde gehoord? Wie weet waar voor de soldaten die onderscheiding ont vangen? 3. Maak van de volgende woorden een spreekwoord. (Het zijn niet alle woorden). a. Waard, vertrouwt, gasten. b. goede, beter, verre, vriend. 4. Zet de volgende letters in de juis te volgorde. Je krijgt dan een woord van iets, waar deze winter misschien niets van terecht komt. ONZE JARIGEN 30 Jan.: Teunie Heikamp, Veenendaal; 30 Jan.: Tonny van de Heuvel, V'daal; 31 Jan.: Prinses Beatrix; 1 Febr.: Willy v. Heemsbergen, V'daal; 3 Febr.: Cowboy, Veenendaal; 4 Febr.: Marietje Bos, Veenendaal; 4 Febr.: Dirk Meyer, Veenendaal; 7 Febr.: Sneeuwwitje, Veenendaal; 7 Febr.: Nelie Bos, Veenendaal; 7 Febr.: Crocus, Veenendaal; 8 Febr.: Ina Kruiniger, Veenendaal; 10 Febr.: Hennie van Engelenburg, - Veenendaal; 'Mnoaj ua prapq 'paoui 12 Febr.: Nellie Verwoerd, Achterberg, iooa Z Uqouiseeyf i :ua3uissoido GRAPJES Pietje zit met zijn moeder in de tram. Als er één dikke dame instapt zit Pietje haar aan een stuk aan te kijken. De dame merkt het en vraagt hem: „Wil je soms iets van mij weten, jongen?" „Ja mevrouw," zegt Pietje. „Ik wil graag weten of U één of twee dames bent." Onderwijzer (tot een nieuwe leer ling): „Hoe heet jij?" De leerling: „Dick Hendriks". Onderwijzer: „Je moet er altijd mijnheer bij zeggen jongen, als je tegen de onderwijzer spreekt, dat is be leefder". De leerling: „Mijnheer Dick Hendriks". Toen het nu volgende punt aan d< orde kwam, verlieten de beide wethou ders, de heren W. Klaassen en J. Boel houder, de raadzaal. Hun salarisser kwamen namelijk aan de orde. De voor zitter wees erop, dat de ambtenaren salarissen reeds vele malen waren ver hoogd, doch dat dit bij de wethouder* niet het geval was geweest. De laatstt herziening vond drie jaar geleder plaats. Thans wordt veel meer van dt wethouders gevergd dan voorheen. Min stens twee dagen per week zijn met dc werkzaamheden gemoeid. Het voorste luidde, verhoging tot f 1500,- per jaar De voorzitter verzocht de raad ziel hierover uit te spreken, waarna Gede puteerde Staten mededeling zal worder gedaan. Het voorstel is afkomstig var de begrotingscommissie. De heer G. v d. Steeg kon zich met het voorstel ver enigen. In verhouding tot de verant woordelijkheid en het vele werk noem de spr. het bedrag niet te hoog. De heei E. P. van Dyk dacht er anders over Twee dingen zijn me opgevallen, aldu* spreker. Uit een briefje, dat bij de raads stukken lag, heb ik opgemaakt, dat dt griffie was opgebeld over deze aangele genheid en dat men ten antwoord kreeg dat de raad hierover had te beslissen In de tweede plaats bevestigt dit mijn mening, dat ged. staten een controlerend orgaan is. Ik vraag me echter af, hoe i; de provinciale regeling met betrekkinj tot de wethouderssalarissen. De voor zitter was het met de vorige spr. nie eens. De raad, aldus spr., heeft zich ove: wet wethouderssalarissen uit te spreker en er niet over te beslissen. Hierna ont spon zich een debat tussen de voorzittei en de heer E. P. van Dijk over de bete kenis van de woorden beslissen en uit spreken. De heer E. P. van Dijk vond di vergoeding, zoals die voorheen was, ti weinig. Om nu ineens op 1500,- t< springen, noemde hij een vraag. Lande lijk bezien was spr. het niet eens met dt voorzitter dat het dit bedrag moest wor den. De heer Van Dijk wilde tot f 1250,- gaan. De heer Griffioen zag het wethou derssalaris niet als een bezoldiging maar als een vergoeding. Spr. vroeg ziel af of f 1500,- wel goedgekeurd zou wor den. Spr. wilde tot pl.m. f 1300,-. De heei J. Menting was het met het voorstel ge heel eens. We kunnen beter overvragen aldus spr., dan te weinig vragen. He komt de wethouders toe. De heer Plaa was het eens met de heren E. P. van Dijl en Griffioen. We moeten geen handje plak gaan spelen, aldus spreker. Ik bei voor een redelijke vergoeding in verge lijking met andere gemeenten. De hee Menting vroeg de voorzitter wat de hee Plaat bedoelde met de uitdrukkin, handjeplak spelen". In de raad ma ieder vrijelijk zijn mening uiten, aldu spr., doch de heer Plaat dient duidelij1 te maken wat hij met zijn gezegde be doeld, anders moet ik tegen die uitla ting protesteren. De voorzitter noemd het geen handjeplak spelen, geen spt van loven en bieden. De heer Plaat wee er nogmaals op, dat men niet iets moe vragen met het doel: „als ze naar bene den gaan, vinden we het ook goed". D voorzitter moest de heren E. P. v. Dij en Griffoen toegeven, dat de autoritei ten de mening van de raad wel eens nic zouden kunnen delen. Wij zien het al een redelijke beloning. De heer D. d Jong was het met de heer Menting een Hij vergeleek de vergoeding met di van de leden van de vaste commissie De heer E. P. van Dijk wenste stemminj Zijn voorstel werd ondersteund. Hc voorstel werd aangenomen met 9 voc en 3 tegen tE. P. v. Dijk, H. Griffioen e J. J. Plaat). Aan Mej. N. H. C. Pouw, onderwijze res aan de o.l. school te Eist werd eervt ontslag verleend in verband met haa benoeming tot gouvernante bij de Ne derlandse gezant te Praag. De voorzitte dankte haar voor het werk in het be lang van het onderwijs verricht e wenste haar het beste toe achter he ijzeren gordijn. Een wijziging van d verordening op de kade- en steigergel den, werd z.h.s. aanvaard, evenals he voorstel van B. en W. om een overeen komst aan te gaan met de kerkvoogd van de Ned. Herv. Gemeente over he gebruik van de eerste geleding van d Cuneratoren als kerkportaal en het ge bruik van de luidklokken en luidinstal latie. In deze regeling is o.m. bepaalt dat de gemeente Rhenen het volledig recht behoudt over de klokken en d luidinstallatie in verband met het lui den voor bijzondere doeleinden. Boven dien behoudt de gemeente het recht to het hebben van een stijgleiding voor he kerkgebouw ten behoeve van de brand beveiliging van de Cuneratoren. D voorzitter zeide zeer verheugd te zijr dat de klokken weer aanwezig zijn e dat de wijzerplaten al zijn aangebrach' Tot leden van de commissie van onder zoek voor de gemeenterekening 195 werden benoemd de heren H. Griffioer G. J. Verwoert en D. de Jong. De vast stelling van een nieuwe salarisverorde ning voor de gemeente-ambtenaren e de gemeente-ambtenaren-werklieden le verde enige technische vragen op van d zijde van de heer E. P. v. Dgk en de hee G. v. d. Steeg. Het verheugde de hee D. de Jong, dat B. en W. grotendeels he advies van het georganiseerd overle hadden overgenomen. Bij het punt wij ziging instructies gemeente-geneeshere: beantwoordde de voorzitter een vraa van de heer E. P. v. Dijk, die door di raadslid bij de behandeling van de be groting was gesteld, namelijk: waaror in Achterberg geen gemeentegeneeshee aangesteld? De voorzitter wees erop, da dr Stegeman, de geneestegeneeshee voor Rhenen-stad, in Achterberg de in entingen verricht. B. en W. zien voor alsnog niet de noodzakelijkheid in or in Achterberg een gemeentegeneeshee te benoemen. Bovendien zou dr Wycher plannen hebben Achterberg te veriater De heer E. P. van Dyk sprak dit ten stel ligste tegen. Dr. Wijchers blijft in Ach terberg, aldus de heer Van Dijk. Ik be treur de mededeling van de voorzittei U moet één ding niet vergeten, bij he woningcontingent hebben we een Ach terbergse kwestie en een Elsterse kwes tie, het zou 'wel eens kunnen gebeurer dat er een Achterbergse kwestie b: kwam. U hebt gezegd veel in Achter berg te komen. Wanneer U dan Uw oo te luisteren legt, zult U kunnen horer dat men in Achterberg niet alleen ee eigen dokter wenst, maar bovendien ee eigen veearts. De overheid dient dit stre ven van de Achterbergers te steunen. II betreur het, dat het college niet met ee voorstel om een gemeentegeneesheer aan te wijzen is gekomen.

De Vallei | 1954 | | pagina 4