Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Nu al 500 vaste lezers voor Chr* Openbare Leeszaal IV£i Wist 17... AGENDA f - ma,', '-^p. pwdr. wagon de Druk bezochte vergadering van de Ver. Bedrijfsvoorlichting Een bleke maan kondigt regen aan Nieuws uit de Omgeving 28e JAARGANG VRIJDAG 12 FEBRUARI No. 6 Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei" Verschijnt in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Belangrijke restauratie Biblotheek-zaal Centrum van cultuur voor V eenendaal Grenswijzigiiigs' plannen in Den Haag in behandeling Vis voor de hongerige watervogels „Sparta" geeft weer grote uitvoeringen „Gletschers" op de Grebbe- hellingen Geen overtocht meer in Rhenen Het tweede concert van Utr* Sted. Orkest Panter Volleybal tournooi Paard en wagen door trein gegrepen Bestuurder kwam er goed af Voor Rhenen, Veenendaal, Renswoude en Overberg Hoest U? Drogisterij J. F. TAK -15 gr. C laagste temperatuur in vorstperiode Waarschuwing vliegeren bij hoogspanningsleiding Voor Betere Uurwerken Abonnementsprijs 1.05 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Yeenendaal Telef. 601, Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12c. Minimum p. advert, ƒ3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 120 woorden 1.30, elk woord meer 6 cent. Dinsdagavond werd in aanwezigheid van een groot aantal genodigden de gerestaureerde uitlecnbibiliotheek in de Koningin Juliana School geopend, van de Chr. Openbare Leeszaal en Biblio theek. De voorzitter van deze vereni ging, dr J. G. Thoomes las Psalm 148 en ging daarna voor in gebed. In zyn ope ningswoord merkte dr Thoomes op, dat de taak van de Chr. Leeszaal een die nende taak is. Hy wees erop, dat het Bestuur van mening is, dat het niet alleen onmogelyk, maar zelfs onge wenst is, een bibliotheek op te bouwen van uiteluitend christelijke boeken. Voor de Christen is het een cis en een voor recht kennis te nemen van de cultuur in onze dagen, waarvan de literatuur een belangrijk onderdeel is. Wanneer wij als christenen kennis nemen van de cultuur, dan doen wij dit niet critiekloos, maar wij zien de dwaasheid en de doelloosheid en de grote nood van de moderne mens. Dan voelt men de rijkdom van Jezus Chris tus temeer en dat ons bestaan een toe komst heeft. Daarom worden practisch ongelimiteerd de boeken aangeschaft die aan de markt komen, al wordt er wel rekening mee gehouden dat niet ieder boek aan iedereen ter hand kan worden gesteld. Het Bestuur is voorts van oordeel, dat naast de boekerij te vens behoefte bestaat een apparaat van voorlichting op te bouwen. Daarom sprak hij zijn vreugde uit over dit mooie lokaal, dat de voorlichting ten dienste staat. Bij de voorlichting door cursussen en lezingen moet de christe lijke levensopvatting naar voren ko men. Vervolgens ging dr Thoomes in op de voorgeschiedenis van deze uitleen- Dat de reiger welke uiterst ver zwakt door honger en koude werd aan getroffen en door inwoners op het politiebureau gebracht, aan de zorgen van Ouwehands dierenpark is toever trouwd? Dat deze week met genoegen kon worden geconstateerd hoe allerwege in Veenendaal met water, brood en derge lijke werd gezorgd voor de door de vorst en sneeuw getroffen vogels? dat het in Veenendaal verboden is sneeuw of ijs, afkomstig van gebouwen of erven, naar een openbare weg over te brengen? dat dit verbod niet geldt voor het wegruimen van sneeuw of ijs van da ken en goten van aan een openbare weg grenzende gebouwen, mits tijdens het wegruimen het verkeer op de open bare weg wordt gewaarschuwd? dat, voor zover deze gebouwen binnen de bebouwde kom zijn gelegen, de hoofdbewoner of gebruiker en bij gebreke van deze de eigenaar, verplicht is te zorgen, dat de sneeuw of het ijs, afkomstig van het dak of de goten van het gebouw, terstond van de openbare weg wordt weggeruimd? dat bij sneeuwval of gladheid de hoofdbewoner of hoofdgebruiker en bij gebreke van deze de eigenaar van een binnen de bebouwde kom gelegen ge bouw of erf verplicht is: binnen een door burgemeester en wethouders bepaalde tijd de sneeuw en het ijs weg te ruimen van het openbaar voetpad, gelegen voor dan wel langs het door hem bewoonde of bij hem in ge bruik zijnde of aan hem toebehorende gebouw of grondstuk, alsmede dat weg gedeelte op voldoende wijze met zand, as, turfmolm, zaagsel of andere daar voor bruikbare stoffen te bestrooien? dat hij heeft te zorgen, dat de sneeuw of het ijs wordt verwijderd, dan wel wordt gebracht op de uiterste rand van het openbaar voetpad, zodanig, dat voor het voetgangersverkeer voldoende ruimte overblijft? dat het verboden is voor het van een openbare weg verwijderen van sneeuw of ijs gebruik te maken van zout of andere bijtende stoffen, tenzij dit" geschiedt op of in de onmiddellijke nabijheid van brandkranen of brand en rioolputten? ÜhÜÜI'ii'! 22 Samengesteld in samenwerking H met de V.V.V. de Ver. v. Vreem- delingenverkeer „Veenendaal" Zaterdag 13 Februari (In geb. „de Kegelbaan") y 's avonds, Film- en propagan- |f da-avond van het Veteranen- Legioen afd. Veenendaal. !f Maandag 15 Februari (Ten Gemeentehuize) in de |f raadszaal, 8 uur, Openbare H vergadering van het Veenen- jjf daalse Jongeren Parlement, ff Onderwerp: „De Zondagswet". |f -1 1| Woensdag 17 Februari In geb. Eikenlaan) 7.30 uur, Winter-Jeugduitvoering van Gymnastiekver. „Sparta". Donderdag 18 Februari (In het geb. Eikenlaan) 8 uur, |f Concert Utr. Sted. Orkest o.l.v. fj| Frits Knol. |i Luxor Theater Van heden Vrijdag t/m. Dins- |f dag de film „Het duistere ver leden" en van 11 Donderdag 11 trouwde". =5 ik,JB bibliotheek. Jaren geleden werd een Chr. Vereniging voor openbare Lees zaal en bibliotheek opgericht. Deze ver eniging werd opgericht met hoge ver wachtingen en veel medewerking. Spre ker wilde niet de oorzaken nagaan die er toe hebben geleid, dat de vereniging niet voldeed aan de verwachtingen. Het gebouw moest worden verkocht om de grote obligatie-lening af te lossen. Naast deze oorsprong vond de hui dige vereniging haar oorsprong in het correspondentschap van de Utrechtse Openbare Leeszaal. Daarnaast was de Vereniging van Plattelandslectuur. Van de aanvang af heeft deze vereniging veel medewerking gekregen. Hij bracht dank aan het schoolbestuur voor het beschikbaar stellep van de zolder der school en aan de Raad en het Gemeen tebestuur van Veenendaal voor de vol ledige medewerking. Het was een vor stelijke daad van de Raad een eenmalig subsidie te geven van ƒ3000.-, waar door deze grote restauratie van de zol der tot stand kon komen en thans een fraai lokaal aanwezig is. De vereniging heeft thans een lezerskring van 500 per sonen. Dit is op de totale bevolking van Veenendaal misschien niet veel, maar men heeft niet de verwachting, dat men de lezers bij duizenden zal tellen. Wethouder Middelhoven sprak daar na woorden van gelukwensen tot het Bestuur, omdat burgemeester Bakker verhinderd was. Het gemeentebestuur heeft met vreugde deze medewerking verleend. De wethouder gaf de verze kering dat het gemeentebestuur zal blijven steunen. Verder werd nog het woord gevoerd door de heer Brouwer uit Vlaardingen, voorzitter van de Chr. Bond van Open bare Leeszalen; de heer Van Hout en door Mevr. Swagers van de Utr. Open bare Leeszaal. Onder de aanwezigen bevonden zich verschillende raadsleden, de gemeente secretaris de heer D. Blankespoor en vertegenwoordigers van plaatselijke in dustrieën. De belangstelling van de Veenen- daalse bevolking voor deze Chr. biblio theek zal door deze doeltreffende ver bouwing zeker groeien. „nei uuisieie vei- 55 an Dinsdag t/m. fi „Waarom Millie Blijkens een mededeling van Gede puteerde Staten van Utrecht in een schriftelijk antwoord aan de Rappor teurs van de Prov. Staten, zijn de plan nen van de colleges van Ged. Staten van Gelderland en Utrecht, welke een wijziging beoogen van de gemeentelijke en provinciale grenzen van en bij Rhe nen, Veenendaal, Ede, Renswoude en Woudenberg, reeds op 15 November 1952 bij de Minister van Binnenlandse Zaken ingediend. Het laatste nieuws omtrent de grens wijzigingsplannen is nu dat de Minister intussen nadere bijzonderheden had gevraagd, welke ook inmiddels zijn ver strekt. Hieruit mag dus wel worden afgeleid dat de plannen in Den Haag in behan deling zijn. Hadden de vele vogels, ook in onze omgeving, reeds veel te lyden gehad van de strenge en langdurige vorst, deze ook nog een pak sneeuw het land bedekte werd het voor deze die ren helemaal ondoenlyk nog enig voed sel te bemachtigen. Van alle kanten kwamen dan ook meldingen van het vinden van uitgehongerde en bevroren vogels. Onder de gevonden exemplaren bevonden zich zelfs zeer zeldzame vo gels als roerdompen en ysvogels. Ook de vele reigers in de omgeving van „de Hel" hebben het zwaar te verduren ge had. Het was dan ook een prijzenswaardig initiatief van de Veenendaalse Ver. voor Vreemdelingen Verkeer om te zorgen voor vis, om tenminste de reigers nog in leven te kunnen houden. De heer H. de Graaf uit Spakenburg stelde belangeloos drie kisten vis en vis afval beschikbaar, terwijl het trans portbedrijf van de Fa. G. Schoonhoven een vrachtwagen beschikbaar stelde om de vis naar „de Hel" te vervoeren. Veld- bioloog Adriaan de Kleuver was het tenslotte die de vis op de voor de vogels meest gunstige plaats uitzette. EEN OTTER IN DE SNEEUW GESPOORD De meest gunstige voederplaats werd gevonden bij een sloot waarin verschil lende open wakken voor kwamen en waar de vogels steeds bij bivakeren. Er werden al reigers gezien die door de weersomstandigheden uiterst verzwakt waren. Ook troepen eenden vlogen steeds boven de plaats heen en weer. Een bijzonderheid bij deze voedering was dat in de omgeving van dezelfde plaats weer eens duidelijk sporen wer den gevonden van de voor Nederland wel zeer zeldzame Otter, welke aan wezigheid bij Veenendaal reeds eerder werd geconstateerd. BIGGENMARKT De aanvoer op de biggenmarkt te Veenendaal bedroeg 60 biggen. De prij zen waren van 35.- tot 45.- per stuk. Hanndel traag. Voor het eerst sinds 2 jaar geeft de gymnastiekvereniging „Sparta" weer een zaaluitvoering en wel in het Ver enigingsgebouw aan de Eikenlaan. Het vorige jaar was het geven van een zaal uitvoering niet mogelijk in verband met de voorbereiding voor de Kringdag van de Stichtse Turnkring, die op 2e Pink sterdag in Veenendaal werd gehouden. Het aantal leden van deze grootste vereniging ter plaatse bedraagt ruim 750. Hierdoor was het niet mogelijk alle leden op één avond aan de uitvoering te laten deelnemen. De kleuters en adspiranten tonen nu het door hen geleerde op Woensdag 17 Februari a.s. De dames- en heren-uitvoering is vastgesteld op Donderdag 25 Februari a.s. Vooral deze laatste belooft iets bij zonders te worden, niet in het minst om dat de beide Nederlandse kampioenen, Mevr. L. LensGerritsen en de heer Klaas Boot hun medewerking hebben toegezegd. Men zal dus die avond eerste klas turnen kunnen zien. Daarbij zal nu ook voor het eerst in Veenendaal op de evenwichtsbalk worden gewerkt. Muzikale medewerking wordt ver leend door Hasselaar's Band. Voor kaartverkoop en plaatsbespre ken mogen wij U verwijzen naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Rhenen's straten, gelegen ten noor den en zuiden van de hoofdverkeers weg, die allen sterk hellend zijn gele gen tegen de schuinte van de Grebbe- berg en de uitloper van de Utrechtse heuvelrug, waren tijdens de gladheid van Woensdagmiddag in ware „glet schers" herschapen. NBM-bussen ston den in grote getale als parkieten in het stadscentrum bijeen, vol met gelaten wachtende reizigers. De chauffeurs durfden niet het risico nemen om de reis voort te zetten. Overal langs de kant van de wegen hadden kleine en grote autos een heenkomen gezocht. Op de Herenstraat stond een lange trailer dwars over de weg. Er kon geen kip meer door. Bakkers en slagers bedien den hun klanten door middel van grote sleden. Kortom alle verkeer was lam ge legd, op één categorie na. Dat was het sledeverkeer, onderhouden door Rhe- nens jeugd, die dankbaar profiteerde van de steile straten. Woensdagavond, tegen het invallen van de duisternis, is het voetpad, dat tussen de beide veerstoepen te Rhenen over de Rijn was gelegd, voor het pu bliek gesloten. Het wassende water en de snel om zich heen grijpende dooi hadden het ijs dusdanig aangetast, dat de veerdienst geen verantwoording meer kon nemen. Het wachten is thans op open water. INLEG EN TERUGBETALING NUTS- SPAARBANK Bij het kantoor Veenendaal van de Nutsspaarbank werd in de maand Ja nuari 1954 ingelegd f 193.401,90 en te rugbetaald f 76.309,63. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg in deze maand 137. EIERMARKT Op de wekelijkse eiermarkt waren Dinsdagmorgen 95.000 aangevoerd. De prijs liep van 12.- tot 13.50 per 100 stuks. Er was een matige handel. Het programma van het tweede con cert in dit seizoen in Veenendaal van het Utrechts Stedelijk Orkest, is thans bekend geworden. Uitgevoerd zal worden het Concert vcor viool, hobo en Strijkinstrumenten in c kl. t. van J. S. Bach, en dan met als solisten Frits Knol, viool en Gé van Keten, hobo; de Symphonie in Es gr. t., K-V. 543 van W. A. Mozart; „De Mol- dau' van B. Smetana; de bekende Suite uit ht-t ballet „Notenkraker" van P. Tsjaikofski en als laatste werk de niet minder bekende Piet-Hein rhapsodie van P, van Anrooy. Een uitstekend ge kozen en aantrekkelijk gevarieerd pro gramma dus dat zeker weer veel mag deen verwachten van dit voor Veenen daal weer grote muzikale gebeuren. De directie van dit concert is ditmaal in handen van Frits Knol. Zoals reeds eerder aangekondigd, wordt dit concert gegeven op Donderdagavond 18 Fe bruari in het gebouw aan de Eikenlaan. De Veenendaalse Volleybal-vereni ging heeft voor Zaterdag 27 Februari in het gebouw „Eltheto" een tournooi ge organiseerd. Aan dit tournooi, waar voor door de Panter sigarenfabrieken een fraaie wisselbeker is beschikbaar gesteld, zal worden deelgenomen door teams waarin verschillende spelers zijn opgenomen die ons land bij internatio nale ontmoetingen vertegenwoordigden. WINKELDIEFSTAL Het aantal winkeldiefstallen heeft zo langzamerhand ernstige vormen aange nomen in Veenendaal. Deze week werd alweer een jongen van 16 jaar door de pclitie aangehouden omdat hij geld had gehaald uit een winkellade. Bij onder zoek bleek deze knaap zich bok al schuldig te hebben gemaakt aan dief stal van sigaretten en gebruiksvoor werpen uit andere winkels. Gistermiddag werd de landbouwer onbewaakte overweg bij Emmikhuizen passeerde, door een electrisch trfeinstel gegrepen. De landbouwer was reeds ge deeltelijk de overweg over, zodat de trein, die uit de richting Utrecht kwam en te 13.15 uur aan de Klomp stopt, alleen het achterste gedeelte van de wagen greep en meesleurde. Wonder boven wonder liep de heer v. d. B. geen letsel op. Het paard liep enige wonden op. De trein had enkele minuten ver traging. De dichte mist is er waar schijnlijk de oorzaak van dat de heer v. d. B. de trein niet zag naderen. BEDANKT De beroepen predikant door de Ned. Herv. Gemeente van Veenendaal, ds H. A. van Slooten uit Wierden, heeft voor het beroep naar Veenendaal be dankt. STIKSTOF IN DE THERMOMETER Wanneer men een thermometer met stikstof vult in plaats van met lucht, blijft het kwik veel langer bruikbaar, aangezien het in stikstof nooit oxydeert. In gebouw „de Kegelbaan" te Vee nendaal werd een dag-vergadering ge houden van de Ver. voor Bedrijfsvoor lichting in de Landbouw, waar o.a. als sprekers optraden de lieren C. van de Heuvel, Hoofd-ass. by de Pluimvee voorlichtingsdienst en de heer ir T. J. Groendijk, landbouwconsulent voor Utrecht. Ook werden er verschillende zeer interessante bedrijfsfilms vertoond en deze belangrijke vergadering mocht zich in een bijzonder grote belangstel ling verheugen. Ir Groendijk heeft er in zijn toe spraak gewezen op het nut van zelf se lecteren van pootgoed en het telen van consumptie-rassen, die meer opbrengen dan b.v. de Noordeling. Speciaal wer den genoemd de rassen Liberta en Gieneke. Na zijn uiteenzetting ging spreker over tot het uitreiken van de prijzen van de select ie-wedstrijd 1953. Winnaar van de eerste prijs was de heer N. Hen ken, Oude Veenendaalsegrintweg te Achterberg. Hierna gaf de heer Van de Heuvel een overzicht van de ontwikkeling der pluimveehouderij. Vroeger kenden wij de landhoenders. Een mengelmoes van kleuren en een geringe productie. Voor de eerste wereldoorlog was Nederland een eieren-importerend land. Na de oorlog volgden grote verbeteringen. Men houdt nu zuivere rassen aan en er wordt veel meer aandacht geschonken aan behuizing, voeding enz. Er werden verschillende middelen gevonden om ziekte onder de kippen te bestrijden. Na de oorlog hebben zich weer be langrijke veranderingen voorgedaan in de kippenfokkerij. In de eerste plaats legt men zich meer toe op vroegbrood. Daardoor zijn de jonge hennen vroeger aan de leg en krijgt men meer herfst- eieren. Het doel is dan ook om in tijden van geringe aanbod op de wereldmarkt met voldoende raap-eieren te kunnen komen. Dit vroege broeden vraagt meer zorg voor de kuikens. Men houdt een jongere pluimveestapel, al kunnen de oude kippen na goede selectie ook ren dabel zijn. In Juli moeten de hennen aan de leg komen zodat gemiddeld 120 eieren gelegd worden tot 1 Januari. Om een dergelijke productie te bereiken moet men gebruik maken van kunst verlichting. Te beginnen geleidelijk in September 1 uur lang en dit opvoeren tot 3 uren per dag en dan in het voor jaar geleidelijk weer verminderen. De 9} jipiAvag spaajs uauaip uauuaq a3uof houden. Vermagering betekent rui en van de leg af. Geregelde controle is daarom wel nodig en niet teveel eiwit voeren. Plm. 50 delen graan, 50 och- tendvoer en niet 80 delen ochtendvoer zoals spreker ergens op een bedrijf had gezien. Om het verschijnsel van darmpara sieten zoveel mogelijk te bestrijden, nJ. de lint- en spoelwormen fokke men de kuikens de eerste zes weken zoveel mo gelijk binnen op. Als middel werd ook nog genoemd Gort water (1 a 2 weken). De darmflora schijnt vaak gevoelig te zijn door gebrek aan vitamine A. Ook de dierenarts kan middelen voorschrij- HOESTARTIKELEN HEBBEN WIJ IN EEN ENORME SORTERING Hoofdstraat 106 - Telefoon 632 Over de invloed die de maan (niet) op het weer heeft, hebben wij al eens geschreven. Maar er zyn meer verschijnselen, die vooral in de winter, wanneer het op onze breedte langer nacht dan dag is, als weervoorspeliers worden gezien. Zo wordt er wel gezegd (en dit niet alleen in ons land) „Een bleke maan kondigt regen aan, een witte maan schoon weder". Deze, ais ook vrijwel alle verschijn selen, die wy straks nog zuilen noemen, hebben betrekking op de zichtbaarheid van maan en sterren. De zichtbaar- of helderheid neemt toe naarmate de lucht droger is en neemt af zodra de lucht vochtiger wordt. Wanneer er veel water damp in de atmosfeer komt, wordt het licht van maan en sterren verbogen en verfletst, zodat kleine, zwakke sterren in het geheel niet meer zichtbaar zyn. Zo is het ook met die bleke maan. Die wijst er op, dat de luchtvochtigheid groter wordt, hetgeen over het algemeen ongunstig is en aanleiding kan geven tot regen. Schijnt de maun wit, dan is de lucht vrij droog. Wat hiervan de oorzaak is, wist men vroeger niet, maar de erva ring leerde, dat de kans op mooi weer dan veel groter is dan wanneer de maan er maar eeh beetje bleekjes uit ziet. Behalve van de maan wordt dit ook wel van de sterren gezegd. Vooral tijdens koude winternachten met vorst wordt er door velen acht geslagen op de helderheid van de sterren. Zijn alle sterren duidelijk te zien en zijn er ook vele kleine sterren zichtbaar, dan wijst dit op vrij droge lucht en kan de tem peratuur bij windstil jveer sterker da len dan wanneer de lucht zeer vochtig is. Gaat de temperatuur dan dalen, dan kan er al vrij spoedig mist ontstaan, die een verdere sterke temperatuurdaling tegen gaat. Be maan en de sterren veranderen niet van lichtsterkte. Zij liggen ook veel te ver buiten onze dampkring om ook maar enige invloed op het weersverloop te kunnen uitoefenen. De Burgemeester van Veenendaal vestigt de aandacht van de ingezetenen op het navolgende: Door de Provinciale Utrechtse Elec- triciteits-Maatschappij N.V. is mede gedeeld, dat er in de afgelopen maan den enkele malen vliegers in de 150 kV- lijn dier N.V. zijn geraakt. Dit kan tot zeer ernstige gevolgen leiden: Immers behalve dat het verward ra ken van een vlieger in de geleidings draden een storing in de stroomlevering kan veroorzaken, is levensgevaar voor degene, die de vlieger oplaat niet uitge sloten. In dit verband zij gewezen op het be paalde in artikel 429 van het Wetboek van Strafrecht, waarbij strafbaar is ge steld hij, die een vlieger oplaat of in de lucht heeft aan een ii.jn, dk zich geheel cf ten dele bevindt binnen een afstand van vijfhonderd meter van een boven grondse electrische hoogspanningslei ding. Op overtreding van dit verbod is een straf gesteld van maximaal 14 da gen hechtenis of f 100.- boete. Aangezien zich ook in deze gemeente de bedoelde 150 kV-geleiding bevindt, mag een ernstige waarschuwing niet achterwege worden gelaten. Met het oog op de grote gevaren aan dergelijke handelingen verbonden wor den dan ook allen, die op enigerlei wijze met de jeugd in aanraking komen, hier bij verzocht hun medewerking te ver lenen aan het voorkomen daarvan. Bovendien zal hierop van politiezijde in de toekomst streng worden toegezien. AANBESTEDING WINKEL MET MAGAZIJN Dinsdagmorgen had in hotel ..De Korenbeurs" te Veenendaal de aanbe steding plaats voor het bouwen van een winkel met magazijn aan de Hoofd straat, naast de Rotterdamse Bank. voor rekening van de firma P. de Gruy- ter, door de architect T. Wilschut uit 's-Hertogenbosch. De inschrijving was als volgt: Fa. H. en H. J. v. Bokhorst, Utrecht ƒ56.600.-; Fa. de Haas, Renkum 58.433.-; Fa. J. Boers Zn., Veenendaal 58.940.-; Fa. J. van Erk, Veenendaal 60.290.-; Fa. C. A. v. Stuyvenberg. Veenendaal 61.900.-; Bouwbedrijf Boers 59.400.-. De gunning is aangehouden. GOUDEN HUWELIJK Donderdag 25 Februari hoopt het echtpaar P. Rebergen en D. Rebergen— v. d. Voort, Valleistraat 73 de dag te herdenken, dat zij 50 jaar in de echt verbonden zijn geweest. Uit dit huwe lijk zijn 11 kinderen, 32 kleinkinderen en 1 achterkleinkind geboren. De bruid, die 69 jaar is en de Bruide gom 72 jaar en beiden nog een goede gezondheid genieten, zal het die dag niet aan belangstelling ontbreken. In de winter hoort men soms ook spreken over een liggende of z.g. „sledejagende maan". Er wordt be weerd. dat er storm komt wanneer de maan op zijn rug ligt. „Staande man, liggende matrozen, liggende maan, staande matrozen. Dit moeten wij in zijn geheel tegenspreken. Het betreft hier een zuiver astronomisch verschijn sel dat afhankelijk is van de respectie velijke standen van maan, aarde en zon. Veel opgeld doet hier en daar ook nog de z.g. maanster. Dit is een zwakke ster, die zich dikwijls dicht bij de maan op houdt. In werkelijkheid is zij nog een onnoemelijke grote afstand ervan ver wijderd. maar vanaf de aarde gezien, lijkt zij toch dicht bij de maan te zijn. Het zou slecht weer inhouden, wanneer de maan zijn „sloep", zoals deze kleine maanster wel wordt genoemd, binnen haalt of inscheept. Ook dit verschijnsel berust op een toename van de atmos ferische vochtigheid. Neemt deze toe, dan zijn de zwakke sterren moeilijk meer waar te nemen, vooral in de na bijheid van de maan, waarvan het schijnsel in deze vochtige lucht wordt verstrooid en het lijkt alsof de maan het zwakke sterretje heeft ingescheept. DE VORSTPERIODE De vrij strenge vorstperiode, op 22 Januari begonnen, loopt ten einde of is op het moment, dat dit artikel vjr- schijnt, al afgesloten. Krachtige hoge- drukgebieden boven Scandinavië en Rusland hebben dagenlang grote hoe veelheden ijskoude lucht uit Oost- Europa, met name uit Siberië, naar onze omgeving getransporteerd. In de nacht en ochtend van 2 Februari kwam de grootste koude voor. De laagste tempe raturen in verschillende delen van ons land waren: Den Helder: -11, Terschel- lng (Gonio): -11, Vlissingen: -12, Schjp- hol: -12, IJmuiden: -12, Leeuwarden: -12, Eelde: -13, Beek: -14, Eindhoven: -14, Deelen (bij Arnhem): -14, Twente: -15 gr. C. Het grootste deel van de vorst periode werd gekenmerkt door stralend weer, terwijl er, afgezien van de Wad deneilanden en het uiterste noorden van Friesland en Groningen, geen sneeaw lag. Maandag j.l. is dat veranderd. Sto ringen trokken over de Britse eilanden naar onze omgeving en bracht en in de noordelijke helft van Nederland plaat selijk meer dan 3 cm sneeuw; in het zuiden viel regen. Merkwaardig was de grote temperatuurtegenstelling op 8 Februari. In het grootste deel van het land dooide het en alleen het uiterste N.O. had nog vorst. Omstreeks het mid daguur meldde Leeuwarden 3 gr. C. bij onbewolkt weer en een matige wes tenwind. Op hetzelfde moment vroor het in Eelde 4 gr. bij bedekte lucht en windstilte. Wanneer Koning Winter deze week de biezen pakt, is dat tacti sch bekeken. De winter heeft nu lang ge noeg geduurd ende kassen van vele ijsclubs raken leeg. 55-JARIG HUWELIJK Gisteren herdacht het echtpaar Jac. van Nieuw-Amerongen en Corn, van Nieuw- AmerongenH u i bersDa vids - straat 11 te Veenendaal de dag dat zij 55 jaar geleden in het huwelijk verbon den zijn geweest. De bruidegom is 77 jaar en de bruid 79 jaar. Het heeft hun hierbij niet aan belang stelling ontbroken. ven die uitstekend helpen. Ook ver lammingen onder de kippen vormen een moeilijk te genezen ziekte. Men kent de veroorzaker nog onvoldoende. Spreker wees ook nog op de oud-strooisel methode bij de opfok van kuikens, waarbij steeds hetzelfde strooisel en een geringe aanvulling wordt gebruikt bij een nieuw koppel jonge kuikens. Deze manier is niet aan te bevelen. De strooisellaag moet 25 cm. dik zijn en goed broeien. Op deze wijze kan men de coccidiën verdelgen. Dat de lezing van de heer Van de Heuvel met veel aandacht was gevolgd, bleek wel uit het grote aantal vragen dat hierna door de aanwezigen werd gesteld. Het geheel van deze interessante en leerzame vergadering werd een groot succes. COUPE DE LA MONTAGNE-RIT Op een vergadering van de K.N.M.V. met de organiserende verenigingen te Utxecht werd de wedstrijdkalender vastgesteld voor het komende motor sportseizoen. Op deze kalender komen ook voor twee evenementen die wor den georganiseerd door de M.C. Vee nendaal. Op 8 Mei a.s. zal de bekende Coupé de la Mongtagne-rit weer wor den verreden. Dit jaarlijks terugkerend evenement zal wei de nodige deelne mers trekk. enOok organiseetr de M.C. weer een terreinwedstrijd met hieraan verbonden het Kampioenschap der Prov. Utrecht. Deze wedstrijd is vast gesteld op 10 Juni a.s. Ook de M.C. 't Sticht te Doorn zal dit jaar weer een betrouwbaarheidsrit or ganiseren en wel op Zaterdag 24 April. LEERSUM. De nabij Leersum op de Rijksstraatweg naar Doorn geplaat ste borden die waarschuwen voor het oversteken van groot wild blijken toch geen overbodige luxe te zijn, want Woensdagmorgen zagen vroege busreizi gers een kudde van meer dan 20 her ten de weg oversteken. WAGENINGEN. Bij het Lexkesveer hebben j.l. Zondag niet minder dan 1500 personen de sensatie beleefd van het te voet oversteken van de Rijn. De veer- knechts die op deze plaats een pad over het ijs hadden gemaakt, kwamen han den tekort om allen van een kaartje te voorzien. RHENEN. Donderdagavond 4 Maart wordt door een aantal prominente krachten uit het Utr. Sted. Orkest in de achterzaal van Hotel Laheij een ka mermuziek-avond gegeven.

De Vallei | 1954 | | pagina 1