Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken i (;tv/)i 150 Jaar wol van Heij Ramu het wolvenjongetje bijt nog steeds Zondagsheilging, Zondagsarbeid en ontspanning op Zondag Nieuws uit de Omgeving 28e JAARGANG VRIJDAG 1» FEBRUARI 1954 No. 7 Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei" Verschijnt in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Uit het Veenendaalse Jongeren Parlement WAAR LIGT DE GRENS? JEUGD OP WAT DOEN ZONDAG? WIJ VOOR DE Hoe moet het met trei nen, bussen en telefoon? Zondagswet kan niet dictatoriaal zijn Ontspaning onder leiding van de geestelijkheid Voorlichtings-filmavond Kankerbestrijding Bedrieglijke bankbreuk ontdekt Drie arrestaties Rijn nog steeds vast BOUW PROT. CHR. STREEKZIEKENHUIS BEGINT NOG DIT JAAR GEGROEID UIT EEN VAN DE HONDERDEN OUD-VEENENDAALSE WOLKAMMERIJEN Gedoemd spoedig te overlijden? Niet het eerste geval BUREAU VOOR ACCOUN TANCY en BELASTING RECHT RITMEESTER SCHAAK- TOURNOOI 1954 Voor een MERK-VULPEN KLEEFSMAN's Boekhuis Voor Betere Uurwerken Hoest U? Drogisterij J. F. TAK Abonnementsprijs 1.05 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Telef. 601, Giro nr. 565427 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12 c. Minimum p. advert, ƒ3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 120 woorden ƒ1.30, elk woord meer 6 cent. De raadszaal was veel te klein Maandagavond, toen daar voor de derde maal sinds haar instelling het Veenendaals Jongcrenparlement vergaderde. Was de publieke belangstelling vorige keren ook al zo groot; ditmaal konden de talryke belangstellenden er amper een plaats vinden. Zonder twijfel was het ook het te behandelen onderwerp, n.l. de Zondagswet, dat zovelen naar het gemeentehuis trok. Het Jongeren parlement heeft er dan ook goed aan gedaan om de problemen rond de Zondagsviering in deze moderne tyd eens in het openbaar te behandelen. Werd cr ook in deze vergadering nog weer eens op gewezen dat het Jongeren parlement o.a. bedoeld is om meer onderling begrip en verdraagzaamheid te kweken, de wüze waarop deze avond een zo moeilijk en gevoelig onderwerp als de Zondagsbesteding werd besproken, en ook de eerlijke en spontane gedachte wisseling, hebben in dit opzicht zeker zeer heilzaam gewerkt. De voorzitter van deze vergadering, j na kerktijd moet bezig houden. Wat is de heer S. Diepeveen (AR) vroeg het tenslotte beter: Zondags naar een sport- parlement bij voorbaat al zich bij de bespreking van het moeilijke onder werp te beheersen, en verdraagzaam heid te betonen, temeer waar het hier een aangelegenheid betrof die in sterke mate verband houdt met religieuze zaken. De inleider, de heer J. Valkenburg (SGP) besteedde slechts enkele woorden aan de Nieuwe Zondagswet zelf. Hij veroordeelde de wet omdat deze geen waarborg biedt voor een volledige Zon dagsrust. De regering heeft de Zondag in twee stukken gehakt. Voor 1 uur 's middags, mogen volgens deze wet in het algemeen geen openbare feestelijk heden of bijeenkomsten worden gehou den. terwijl het gemeentebestuur ver der plaatselijk kan regelen wat na 1 uur wel is toegestaan. De regering is bij het opstellen van deze wet niet uit gegaan van Gods Woord, maar heeft rekening gehouden met de mening van het volk. Zij betuigt eerbied aan de sportvergoding van deze tijd. Is het een wonder dat men op deze manier de toorn Gods over zich haalt? Wij zien dagelijks de onheilspellende dreiging van een nieuwe vreselijke oorlog. De zonden nemen hand overhand toe. Spreker noemde in dit verband ook de watersnoodramp van vorig jaar. De Zondag is een instelling van God. Naar aanleiding van vragen van KVP-zijde, zei de heer Valkenburg ver der nog dat Zondagsarbeid zijns in ziens wel is toegestaan in dienst van de naaste, maar niet uit winstbejag. Toen de S.G.P.-fractie beweerde, dat het beter zou zijn op Zondag alle rei- zigersvervoer stop te zetten, vroeg men zowel van KVP- als van CH-zijde hoe het dan moest met het personeel van de electriciteits- en waterleidingsbedrij ven, ziekenhuizen, politie enz. Er moet toch gelegenheid zijn om deze mensen op Zondag naar hun werk te vervoe ren. Hierop moesten de SGP-ers het antwoord tenslotte schuldig blijven. Wel deed men een beroep op het parle ment om, waar dit van bovenaf niet te regelen is, toch ieder persoonlijk en daadwerkelijk de Zondagsrust te hand haven en te bevorderen, hetgeen de in stemming had van het hele parlement. Naar aanleiding van het woord sport- verafgoding, gebruikt door de SGP- inleider, werd er van CHU-zijde op ge wezen, dat de regering toch niet b.v. alle sportbeoefening op Zondag kan verbieden. Er moet rekening gehouden worden met het grote deel van het Ne derlandse volk dat wel naar het voet balveld wil op Zondag. Wij zouden een dergelijke wet nooit kunnen goedkeu ren, omdat deze dan dictatoriaal zou zijn. Ook wij andersdenkenden willen niet dictatoriaal geregeerd worden. Toen inleider opmerkte, dat ook de jeugd zich op Zondag bij de kerk en de catechisatie moest bepalen, vroeg de KVP-fractie waarmee die jeugd zich dan de Zondagmiddag en Zondagavond „DE RODE PIMPERNEL" Op 3 en 4 Maart wordt door een groep uit de Geref. Jeugdverenigingen „De Rode Pimpernel" opgevoerd (uit de Franse revolutie). Deze avond zal gegeven worden in ge bouw 't Trefpunt. BENOEMING TER GEM.-SECRETARIE Met ingang van heden is door B. en W. tot adjunct commies 2e klasse ter gemeente-secretarie alhier benoemd Mej. A. de Kroeze, voorheen ambtena- resse ter gemeente-secretarie van Stel lendam. Samengesteld in samenwerking met de V.V.V. de Ver. v. Vreem delingenverkeer „Veenendaal" Donderdag 25 Februari (In geb. Eikenlaan) 7.30 uur Gymnastiekuitvoering door dames- en herenafdeling van „Sparta". (In gebouw „de Kegelbaan") 's avonds, lezing met licht beelden van dr J. J. Mak, over Middeleeuwse Kunst. Zaterdag 27 Februari (In geb. Eikenlaan) Winter- concert van het Muziekgezel schap „D.S.". (In geb. Eltheto) 's middags, Volleybaltournooi om de Pan- terwisselbeker. Luxor Theater Van heden Vrijdag t/m. Maan dag de film „Aan wie de schuld" en van Dinsdag t/m. Donderdag „Rechter Thomas". UWJMIIH1II11IM»* [MlffillllllBM gebeurtenis gaan of langs de straat slenteren en allerlei minder geoorloof de dingen .uithalen? Er zijn vele ouders die Zondagsmiddags naar „hoger sfe ren" vertrekken en dan kunnen ook zij toch geen oog hohden op wat hun kin deren uitvoeren. Een CHU-afgevaardigde vroeg nog of het niet wenselijk zou zijn dat de Vee nendaalse Gemeenteraad eens begint met het opstellen van bepalingen van wat op Zondagmiddag wel en wat niet mag. De SGP-fractie was van mening dat het gemeentebestuur maar niet moest doen en alles bij het oude laten. Toen dezelfde vragensteller opmerkte dat ingevolge de nieuwe Zondgaswet nu alles toegestaan is, dus ook voetballen, bleek men zich vergist te hebben. Ook de KVP-fractie meende dat men niet de ogen moest sluiten voor ontoe laatbare sport-exessen op Zondag. Mis schien zou het beter zijn om op Zondag ontspanning te organiseren welke onder toezicht staat van de geestelijkheid. Als wij vreugde vinden in de sportbeoefe ning en daarmee onze gezondheid be vorderen, zal dat God toch ook wel gevallig zijn. De AR-fractie was het hiermede wel eens, maar de Zondag is toch in de eerste plaats bedoeld tot heiligmaking van onszelf. En het is jammer dat het bij de sport meestal gaat om de pres tatie, en dan komt de heiligmaking op het tweede plan. De heer Diepeveen sloot als voorzitter de vergadering en zei verheugd te zijn over de wijze en het hoge peil waarop de besprekingen waren verlopen, en zich ook tot de talrijke aanwezigen wendende wekte hij op tot saamhorig heid en verdraagzaamheid waarvan deze bijeenkomst een voorbeeld vorm de. OPENBARE DEBATAVOND De vereniging B.U.S. (Benut Uw Spreekkunst) houdt a.s. Dinsdagavond om 8 uur in Hotel „de Korenbeurs" een openbare debatavond. De „B.U.S." stelt zich deze avond ten doel het publiek op een zeer bijzondere wijze bezig te houden door middel van vrije speeches, auteurspel, snel opnemen en juist weergeven van een openbaar debat. Het belooft naast een leerzame- te vens een goede ontspanningsavond te worden, welke voor iedere belang stellende vrij toegankelijk is. Voor Dinsdagavond 23 Februari aan staande is een filmavond georganiseerd welke ten doel heeft uitgebreide voor lichting en bekendheid te geven ten aanzien van de kankerbestrijding. Deze avond, welke gehouden wordt in gebouw „Eltheto", wordt geopend door burgemeester A. Bakker, en wel in zijn functie van voorzitter van de afde ling Veenendaal van het Koningin Wil- helminafonds. O.a. wordt vertoond de film „De Vrijbuiter in ons", welke film door de plaatselijke artsen van toelichting zal worden voorzien. Na de pauze volgen dan een aantal films van de Amerikaanse Voorlich tingsdienst. Het geheel zal zeer leer zaam zijn en een duidelijk beeld geven van de zo gevreesde ziekte en de be strijding daarvan. Dinsdag j.l. werden de Veenendaalse fabrikanten de 47-jarige J. van Sch., de 45-jarige G. D. van Sch. door de Vee nendaalse politic gearresteerd, ver dacht van bedrieglijke Bankbreuk en de 44-jarige J. D. K. verdacht van he ling. Een en ander houdt verband met het onrechtmatig onttrekken van goederen uit het failliissement der Cavansa siga renfabriek. Het politie-onderzoek in deze zaak in deze zaak is nog gaande. De arrestanten zullen ter beschikking worden gesteld van de Officier van Jus titie te Arnhem. LEZING MIDDELEEUWSE KUNST Onder auspiciën van het Comité Win teravondlezingen zal dr J. J. Mak een lezing met lichtbeelden houden met als onderwerp „Middeleeuwse kunst". Deze lezing wordt gehouden op Don derdagavond 25 Februari in gebouw „de Kegelbaan". Ondanks de ingetreden dooi wil het ijs op de Rijn nog niet wijken. Het is nu wel zeer gevaarlijk zich te voet op het ijs te wagen daar op enkele plaatsen het ijs zeer dun geworden is. Het Ingense veer vaart nog steeds door de geul welke was gemaakt direcï na het dichtdrijven. Zondag was het dan ook zeer druk bij deze overzetplaats, doordat andere veerponten in de om geving zijn stil gelegd. Ook waren er veel kijkers voor dit niet alle winters voorkomende schouwspel. Op de werkdagen is de drukte over stelpend, daar in de naaste omgeving geen enkele pont nog vaart. BRAND Maandagmiddag geraakte een mat, die Mevr. v. R. in de Wilhelminastraat in de voorkamer van haar woning op de haard gelegd had in brand. Mevr. v. R. was niet aanwezig. Gelukkig ont dekten spelende kinderen de rookont wikkeling, zodat de buren erger kon den voorkomen. De inmiddels gewaar schuwde brandweer behoefde niet uit te rijden. Prinses Maryke, „onze jongste", vierde gisteren haar verjaardag. „Als zich geen bijzondere omstandig heden voordoen hopen we nog in de loop an dit jaar met de bouw van het Prot. Christelijk Streekziekenhuis te begin nen. Verloopt de bouw zo ongeveer vol gens het schema, dat wij ons hebben voorgesteld, dan kan het nieuwe zie kenhuis in Februari 1957 geopend wor den." Dit deelde de voorzitter van de Stich ting Prot. Christelijk Streekziekenhuis, ds B. N. B. Bouthoorn, Ned. Hervormd predikant te Bennekom, Dinsdag mede in een vergadering van de Raad van Toezicht. Aan de architect K. Sijmons te Am sterdam is reeds opdracht gegeven, met de uitvoering van de reeds bestaande bouwplannen te beginnen. Ook met de in deze omgeving werkende specialis ten is reeds contact opgenomen, om bij de inrichting van het nieuwe ziekenhuis van advies te dienen. De vergadering nam met grote dank baarheid kennis van het besluit van Ge deputeerde Staten van Gelderland, waarbij werd goedgevonden, dat het gemeentebestuur van Ede zich garant stelt voor tijdige betaling van rente en aflossing. Het bestuur werd gemachtigd tot het sluiten van een geldlening, groot .i 3.640.000.-, om de bouw te financie ren. ^Verder werd besloten een overeen komst aan te gaan met het gemeente bestuur van Ede, waarbij de Oost Breu- kelderweg zal worden verlegd. Men krijgt daardoor de beschikking over een prachtig afgerond bouwterrein ter grote van ongeveer 7 ha, dat wordt begrensd door de Edeseweg, de nieuwe Rijksweg no. 12 en de Oost Breukelderweg. MOEDERCURSUS Zoals al vele jaren het geval is, zal ook binnenkort weer een „Moeder cursus" gegeven worden in het Wijk- gebouw van „Het Groene Kruis", Ker- kewijk 28, Veenendaal. Deze cursus is bestemd voor jonge en a.s. moeders en voor verloofde jonge vrouwen. Aanvang 4 Maart a.s. 's avonds om half acht. Gegadigden kunnen zich opgeven bij de drie Wijkzusters. Morgen, 20 Februari, zal het 150 jaar geleden zün dat de grondslag werd ge legd van een Veenendaals bedrüf dat anderhalve eeuw later nog steeds een klin kende naam heeft en een belangrüke plaats inneemt in de Nederlandse textiel- wereld. 150 jaar is een hele tjjd voor een bedrüf, en dan denken wü aan de tyden van depressie welke dit bedrijf in een dergeiyk tydsbestek wel niet bespaard zullen zqn gebleven. Zonder twüfel is het feit dat dit bedrüf zich zo lang heeft kunnen hadhaven en dermate heeft kunnen uitbreiden en ontwikkelen, voor een groot deel te danken aan de soliditeit waarmee het zich altyd gekenmerkt heeft. Is de naam Heü een begrip geworden voor wol, sinds jarenlang dekt deze oude Veenendaalse familienaam ook nog tal van andere kwaliteits textiel artikelen. Het was de overgrootvader van de tegenwoordige heren Heij, Hendrik Heij, die de grondslag van het thans jubilerende bedrijf legde, n.l. op 20 Fe bruari van het jaar 1804. Hij kocht toen een huis in het Gelderland om er een wolkammerij in te beginnen, zoals het oude Veenendaal die bij honderden heeft gekend, en waaruit ook de huidige grote Veenendaalse wolindustrieën zijn gegroeid. L. H«y Genoemd huis stond op dezelfde plaats als waar thans de kantoren en maga zijnen van de textielgroothandel P. Heij Zonen zijn gevestigd. De heer Hen drik Heij werd opgevolgd door zijn zoon Klaas Heij, die in 1865 de zaak over droeg aan zijn zoon Paulus, die weer zijn beide zonen Lammert en Klaas Hendrikus in het bedrijf opnam en ging handelen onder de naam P. Heij Zonen. Het zijn beide beide zonen dan van wie wij hierbij de foto's afdrukken en die vele Veenendalers nog goed ge kend hebben. De heer L. Heij overleed in 1948 en de KI. H. Heij in 1940. Vooral na 1914 ontwikkelde zich in dit oude bedrijf al de twee aparte de len zoals wij die vandaag, groots uit gegroeid, nog zien, n.l. de groothandel in wollen garens en aanverwante arti kelen en daarnaast de fabriek voor truien, kousen, sokken enz. Later be sloten de tegenwoordige heren Heij tot een volledige scheiding van beide afde lingen waarbij dan de heer H. G. Heij in eigendom verkreeg de C.V. Tricotage- fabriek „Pehavee" aan de Vijgendam en de heer P. N. Heij de textielgroot handel P. Heij Zonen. Tussen beide bedrijven bestaat echter nog steeds een belangengemeenschap. Na de oorlog werd de oude familie naam ook verbonden aan de N.V. Tex tiel Unie Spencer-Heij te Culemborg, toen de heer H. G. Heij samen met de Engelse tricot-fabrikant G. H. Spencer uit Nottingham deze N.V. stichtte. Verder is dan nog de naam Heij ver bonden aan de textielzaak L. Heij en de textielgroothandel „Heijco" a. d. Hoofd straat, waarvan de eigenaar, de heer KI. H. Heü Nic. Heij op nog jonge leeftijd en op tragische wijze in 1952 om het leven kwam. De naam Heij is ook verbonden aan een reeks kwaliteits-artikelen, waarvan wij noemen de bekende Pehavee-kle- ding; de Spencer-Heij tricot, welke ook in het buitenland, vooral in Zuid-Afri- ka, Egypte en Duitsland een grote groep van afnemers vindt; en niet te verge ten het succes-artikel van de firma P. Heij Zonen van de laatste jaren, de Setter-Set nylonkous. Wanneer men tenslotte nog weet dat er onder de uitgebreide kring van af nemers zijn die 25 tot 50 jaar lang reeds hun artikelen van de firma Heij betrek ken, mag dit alles de kroon worden ge noemd op de volharding en het levens werk van de familie Heij sinds ander halve eeuw. Een en ander belooft zeker ook nog alle goeds voor de toekomst en wettigt de verwachting dat er aan die 150 jaren nog vele zullen worden toe gevoegd. De heren Heij hebben gemeend het jubileum uitsluitend in de kring van familie en personeel te moeten herden ken en hieraan geen receptie te ver binden. (Speciale correspondentie) Het pleit niet voor India, dat Ramu, het ongelukkige jongetje, dat biykbaar tussen de wolven is opgevoed de grote attractie van het ziekenhuis van Lucknow is geworden. Bü de portier kan men kaartjes kopen voor ongeveer drie cent. Ieder kaartje geeft het recht tot een bezoek aan Ramu. Er staat een verpleegster bü zün bed. Als er voldoende bezoekers zün wringt ze met een lepel zün mond epen om te laten zien, dat het kind inderdaad „wolventanden" heeft. Zün lange haren heeft men afgeschoren. Met de nagels van zün vingers, die inderdaad iets op dierenklauwen geiyken krabbelt hü geregeld over zün schedel. De ogen van het kind het kykt scheel draaien voortdurend rond. Het is bang in deze vreem de omgeving. Het is alles by elkaar een deerniswekkend schouwspèl. Dan teont de verpleegster nog eens zijn voetzolen. De huid er van is zacht en week. Ramu heeft altyd op handen en kniëen gelopen. Het hele lichaam van het kind is be dekt met lidtekens van de strijd in de jungle. Hierachter verschuilt zich eèn vreselijk drama, waarvan niemand nog het fijne weet. De artsen, die hem ver zorgen hebben onmiddellijk alle boeken over soortgelijke gevallen doorgeno men. Men geeft Ramu weinig hoop lang in leven te blijven. Men is nochtans al zover, dat hij ook voor de menselijke consumptie toebereid vlees eet. De eer ste dagen voedde hij zich slechts met rauw vlees. Ramu eet ook al pap, groen ten en hij drinkt veel sinaasappelensap. Kluifjes en drinken verwerkt hij pre cies als een hond. Hij poogt nog steeds zijn verpleegster te bijten! Al heel veel vroeger zijn er kinderen gevonden, die bij dieren leefden, bij her ten en bij beren. Ze bleken hun plaat sing in de menselijke maatschappij nimmer lang te overleven. Ook aan het gezelschap der wolven heeft men al eerder menselijke kinderen ontrukt. Zo ontdekte men in 1724 in de wouden rond Hannover een kind in gezelschap van bruine beren. Uit het kind groeide een man, die negentig jaar oud werd. Gees telijk bleef hij echter ver achter. Het duurde twintig jaren voor hij normaal, menselijk voedsel tot zich nam. Men heeft hem nimmer spreken kunnen le ren. In de Champagne (Frankrijk) ont dekte men in het midden van de 18de eeuw een meisje in de bossen, ongeveer MARKT 5 Telefoon 620 VEENENDAAL b.g.g. tel 789 H. SIEGERSMA belastingconsulent Kerkewük 171 Veenendaal Het traditionele Ritmeester schaak- tournooi zal dit jaar worden gehouden op de volgende data: Vrydagavond 19 Maart eerste ronde; Vrü'dagavond 26 Maart tweede ron de; Zaterdagmiddag 27 Maart derde ron de. Evenals andere jaren zullen de wed- strüden gespeeld worden in de cantine van de Ritmeester Sigarenfabrieken, Kerkewük 115. Gespeeld zal worden in Hoofdklasse, eerste, tweede en derde klasse. Inschrij vingen hiervoor kunnen worden gericht aan de heer G. A. Blankestijn, Dr Co- lijnstraat 117 te Veenendaal (of telefoon K 8385641 gedurende kantoortijden). Er zullen groepen van vier personen worden samengesteld terwijl voor iedere groep twee bijzonder mooie prijzen be schikbaar zijn gesteld. Bovendien heeft de directie der Rit meester sigarenfabrieken een prachtige Wisselbeker beschikbaar gesteld voor die vereniging, waarvan de leden het hoogste winstpercentage behalen; om voor deze wisselprijs in aanmerking te komen dienen minstens vijf leden van een vereniging deel te nemen. De inschrijving sluit op 15 Maart a.s. Om dit tournooi bijzonder aantrekke lijk te maken zullen dit jaar twee spe ciale eregroepen worden gevormd, waarvoor bekende schakers zijn uitge nodigd. Zonder twijfel zullen weer vele scha kers deelnemen aan dit unieke schaak festijn. o.a. PELIKAN PARKER SWAN WATERMAN GIMBORN UNION naar Zandstraat 3 Patr.laan 22 Met 14 krt. gouden pen reeds vanaf 4.75. CONCERT VAN MUZIEKGEZELSCHAP „D.S." Na een concert op Vrijdagavond 26 Februari voor het personeel van de Scheepjeswolfabrieken, geeft het Mu ziekgezelschap „D.S." in het Vereni gingsgebouw aan de Eikenlaan op Za terdagavond 27 Februari een concert dat voor een ieder toegankelijk is. Het betreft hier het winter-concert van „D.S." waarvoor een zeer geva rieerd en aantrekkelijk programma is samengesteld. Noemen wij slechts Am- pari to Roca van Jaime Texidor; de Eg- mont ouverture; Sinfonia van J. S. Bach; de Scheepjeswol-mars en de Kleine militaire Taptoe welke het sluit stuk van dit concert zal vormen en waaraan door de gehele drumband van „D.S." zal worden medegewerkt. tien jaren oud, dat opgevoed was door een hertenpaar. De bisschop van Chau- mont slaagde er in er een normaal, men selijk wezen van te maken. Later werd ze kloosterzuster. Veel meer bekend is evenwel het geval van de beide wolven- meisjes van Calcutta. Het was de En gelse zendeling Gengh, die hen terug bracht in de beschaafde wereld. Toen hij tijdens een van zijn omzwervingen in Godamuri kwam verzocht men een inboorling de gemeenschap te verlossen van twee vreselijke spoken, die de om geving terroriseerden. De zendeling, die al spoedig ontdekte waar de wolven verblijf moesten houden verborg zich tegen het vallen van de avond in een schuilhoek voor jagers op groot wild. Spoedig dook een wol ven-echtpaar op, gevolgd door twee jongen. Daarachter liepen twee vreemde wezens met lange haren, die iets menselijk hadden. De wezens liepen op handen en voeten en huilden als echte wolven. De bewoners van het dorp waren zo bevreesd voor de „spoken", dat ze geen hulp wilden ver lenen. Vanuit andere nederzettingen ontving de zendeling lieden, waarmee hij rond de verblijfplaats van de wol ven een cirkel vormde. Vader-wolf zag niettemin kans te ontsnappen. Moeder- wolf werd neergeschoten, evenals de beide jonge wolven. De twee vreemde wezens werden gevangen genomen. Het bleken twee meisjes te zijn, volgens schatting drie en zeven jaren oud. Ds Songh sloot hen tijdelijk op in een hut te Godamuri. Zelf vertrok hij naar Calcutta om te pogen daar in een hos pitaal plaats voor de meisjes te vinden. Hoewel de bewoners van Godamuri hem beloofd hadden de meisjes te ver zorgen bleken ze bij de terugkomst van de zendeling op de vlucht te zijn ge gaan.. Het hele dorp was leeg. Beide meisjes, half Jiechnnger/i. dirht. tegen elkaar aangedrukt in de hut. vrouw verzorgde de arme schepseltjes Ds Songh adopteerde de meisjes. Zijn als eigen kinderen. Het werd voor het brave echtpaar een vreselijk drama. De kinderen bleven als dieren leven: ze huilden, beten, stalen het rauwe vlees, aten levende katten en honden op en bleven op handen en voeten lopen. Het jongste kind kon twee jaar later onge veer tien woorden spreken. Nog voor men het kind geleerd had op de benen te lopen stierf het. Het oudste meisje probeerde ook vier jaren later nog uit het huis te ontsnappen. Het stal de kip pen van de zendeling en at ze met huid en haar op. Men poogde andere kinde ren in de kamer te brengen om het overgebleven meisje het voorbeeld te geven. Het ongelukkige kind beet de speelmakkertjes evenwel waar het ze maar raken kon. Toen dit meisje 17 jaar was overleed het eveneens. RHENEN. Het bestuur van de afd. Rhenen van de Kon. Ned. Midden standsbond „Rhenens Belang" zal voor de dagen van 21 t/m. 24 April in gebouw „Irene" een voorjaars-winkel- beurs met tentoonstelling organiseren, seerd. DOORN. De erfgenamen van wijlen de Duitse ex-keizer, die zijn laatste levens jaren sleet op Huize „Doorn", trachten met alle middelen weer in het bezit te komen van kasteel Doorn, dat als vij andelijk vermogen door de Nederlandse staat in beslag genomen werd. EDE. Het Depót Verbind ingstroepen te Ede heeft gisteren zijn 80-jarig be staan gevierd. EDE. Woensdagavond a.s. houdt prof. G. Wisse een tijdrede in de oude Ned. Herv. Kerk te Ede over verdrukking van de protestanten in Spanje. HOESTARTIKELEN HEBBEN WIJ IN EEN ENORME SORTERING Hoofdstraat 106 - Telefoon 632

De Vallei | 1954 | | pagina 1