Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Oplossing voor opruiming krotwoningen in Veenendaal De uitbreidings-plannen van het Juliana ziekenhuis J. F. TAK Gaat modernisering van de vuilnis ophaaldienst nu dan toch door? Ballet der Lage landen" komt naar Veenendaal Nieuws uit de Omgeving 28e JAARGANG VRIJDAG 26 FEBRUARI 1954 No. 8 Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei" Verschijnt in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Bouw van z. g. Wisselblokken voorgesteld Weer 14 woningen onbewoonbaar verklaard Nog tientallen woningen staan op de lijst Extra toeslag op Rijks bijdrage van 30 °/o BUREAU VOOR ACCOUN TANCY en BELASTING RECHT AGENDA N.C.R.V.-Steravond Kosten voor de inwoners nog niet bekend Gemeente leent opnieuw een millioen ter dekking van kapitaaluitgaven Voor betere Uurwerken Onderhandelingen met U.S.O. over Kamermuziek-concert Gemeentelijke garantie voor geldlening van 2*3 millioen gulden gevraagd Hoofdpijn, Kiespijn, Griep, Hoesten, Rheumatiek of andere kwalen? DROGIST Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Abonnementsprijs 1.05 per kwartaal Losse nummers 10 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Telef. 601, Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12 c. Minimum p. advert, ƒ3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 120 woorden ƒ1.30, elk woord meer 6 cent Meegeteld het aantal onbewoonbaar verklaarde woningen dat nog steeds be woond wordt en de woningen die zeker ook met het bekende bordje gesierd zouden moeten worden, zijn het in Veenendaal wel zo'n 150 gevallen die voor krot-opruiming in aanmerking komen. Waren het in de vorige raadsvergadering 4 woningen die weer onbewoonbaar verklaard werden, in de vergadering van de Raad van hedenavond zgn het er weer veertien die voor een dergelyke ver klaring worden voorgedragen. In de vergadering van vanavond is het ook dat B. en W. zullen voorstellen gebruik te gaan maliën van de nieuwe regeling voor de toewijzing van bouw volume aan de gemeenten, welke regeling voor de vervanging van krotwoningen door nieuwbouw extra-bouwvolume beschikbaar gesteld, zulks teneinde te be vorderen, dat de gemeentebesturen in meerdere mate dan voorheen het geval is geweest zullen overgaan tot het onbewoonbaar verklaren van woningen, die niet meer voor bewoning geschikt zijn en deze zullen vervangen door nieuw te bouwen woningwetwoningen. Bovendien wordt deze bevordering van krotopruiming nog versterkt door de jongste wijziging van de Beschikking Bijdragen Woningwetbouw 1950, waar door thans een toeslag op de Rijks bijdrage kan worden verleend voor die woningwetwoningen, die dienen ter vervanging van krotwoningen. Bedoelde toeslag, die voor 5 jaar wordt verleend en elk jaar met 20% wordt verminderd, heeft ten doel de bewoners van krotwoningen, die nu een woning met een aanmerkelijk ho gere huur zullen moeten betrekken, ge leidelijk aan deze hogere huur te doen aanpassen. Het bedrag van de toeslag is afhan kelijk van de wooncapaciteit van de nieuwe woning en bedraagt: 100.- per woning per jaar bij een huisvestingsmogelijkheid van 4 of min der personen; 125.- per woning van 5 of 6 per sonen; 150.- per woning van 7 of meer per sonen. Voor een woning met een wooncapa citeit van 4 personen bedraagt de toe slag derhalve 100.- plus 80.- plus 60.- plus 40.- plus 200.- is 300.- gedurende 5 jaar. Van dit be drag komt 50% ten laste van de ge meente en 50% ten laste van het Rijk. Daarnaast is door een wijziging van de Premie- en bijdrageregeling woning bouw 1953 de mogelijkheid geopend, dat aan eigenaren-bewoners van krot woningen, noodwoningen e.d., die deze woningen vervangen door nieuwbouw, een toeslag op de rijkspremie wordt MARKT 5 VEENENDAAL Telefoon 620 b.g.g. tel 789 H. SIEGERSMA belastingconsulent Kerkcwyk 171 Veenendaal EIERMARKT Dinsdagmorgen waren op de weke lijkse eiermarkt te Veenendaal 97.000 eieren aangevoerd. Prijs van 11.50 tot ƒ13.50 per 100 stuks. De handel was matig. IIIIIIIIMIIMIIIIIIIIII Heden, Vrijdag 26 Februari (In de nieuwe Raadszaal in het geb. „Oude Postkantoor") 7.30 uur, openbare vergade- ring van de Veenendaalse Ge- meenteraad. =r (In gem. Eierhal) grote Bazar t.b.v. Juliana ziekenhuis. Zaterdag 27 Februari (In geb. „Eltheto" 's middags, Panter Volleybal-tournooi. (In geb. Eikenlaan) groot con- sert van muziekver. „D.S.". (In gem. Eierhal) grote Bazar t.b.v. Juliana ziekenhuis. |i Dinsdag 2 Maart 1= (In geb. „Eltheto") 7.30 uur, N.C.R.V.-Steravond. (In geb. „De Kegelbaan") Pro- pagandafeestavond Veren. ff „Volksonderwijs". Opvoering ff van „Vogel vliegt de wereld 1| in". 3 Woensdag 3 Maart (In geb. ,,'t Trefpunt") Opvoe- ring van „De Rode Pimpernel" f| door Ger. Jeugdver. Donderdag 4 Maart (In geb. ,,'t Trefpunt") Opvoe- f| ring van „De Rode Pimpernel". Vrijdag 5 Maart (In geb. Eikenlaan) 7.30 uur ff Kerkdienst in kader van Vrou- wen Wereldgebedsdag. (In geb. „De Kegelbaan) Alge- f| mene ledenvergadering Ned. Rode Kruis. H Zaterdag 6 Maart (In geb. Eikenlaan) 's avonds voorstelling van „Ballet der lage Landen" onder ausp. van fl „Arbeiders Kunstkring". (In geb. „Eltheto") Zang- en Toneelavond van „Zang en Vriendschap", opvoering van fl toneelspel „Van een ander ras". |f Luxor Theater Van heden Vrijdag t/m. Maan- 1= dag de film „Anna" en van |f Dinsdag t/m. Donderdag „De ff Gebochelde". verleend van 30 Van deze toeslag komt eveneens weer 50 voor reke ning van de gemeente en 50% voor rekening van het Rijk. Naar aanleiding van het bepaalde in vorenstaande regelingen, stellen B. en W. in die gevallen, waarin van Rijks wege een extra-toeslag voor krotoprui ming wordt verleend en deelneming van de gemeente in deze toeslag wordt gevorderd, de nodige gelden daarvoor beschikbaar te stellen. Uit een en ander blijkt dat het gem.- bestuur de krotopruiming met kracht gaat ter hand nemen. B. en W. achten het gewenst, dat in de eerste plaats enkele zogenaamde wisselblokken worden gebouwd, waarin de bewoners van onbewoonbaar ver klaarde woningen kunnen worden ondergebmracht gedurende de tijd, dat de oude woningen worden gesloopt en vervangen door nieuwe. Hiertoe is een perceel grond gereserveerd aan de Pe likaanstraat, alwaar 3 blokken van 6 wdningen kunnen worden gebouwd. Deze wonnigen worden dan gebouwd door de gemeente. Later kunnen deze eventueel aan een bouwvereniging worden overgedragen. Dinsdagavond 2 Maart aanstaande komt de Ned. Chr. Radio Ver. in Vee nendaal met een van de bekende Ster avonden. Ditmaal zullen aan het programma medewerken het ensemble „Vrij en Blij" onder leiding van Wessel Dekker met de nieuwste radio-surcessen. Ook zal men het Zuid-Afrikaanse gezelschap in costuum met de liedjes van hun land kunnen horen. Verder zal men deze avond kunnen genieten van de decla maties van Anne Holtrop, terwijl de voorzitter van de N.C.R.V., mr A. B. Roosjen nog als spreker zal optreden. VROUWEN WERELDGEBEDSDAG BIJEENKOMST IN GEBOUW EIKEN LAAN Op Vrijdag 5 Maart a.s., de eerste Vrijdag in de lijdensweken, wordt weer overal in de wereld de internationale jaarlijkse vrouwen wereldgebedsdag gehouden. Ook in ons land, en sinds enkele jaren ook in Veenendaal, wor den in het kader hiervan korte kerk diensten gehouden waarbij het gebed in het middelpunt staat De liturgie van deze dienst is over de gehele wereld dezelfde. Dit jaar is de liturgie samengesteld door miss Sarah Chakko in India. Miss Chakko was pre sidente van het Isabella Thoburn Col- legde te Lucknow en een van de presi denten van de Wereldraad van Kerken. De dienst in Veenendaal wordt ge houden in het gebouw aan de Eiken laan, 's avonds om half acht. GROTE BAZAR t.b.v. JULIANA ZIEKENHUIS Door de Ver. „De Oude Molen" is voor hedenavond en voor morgen Za terdag 27 Februari in de gemeentelijke Eierhal aan de Achterkerkstraat een aantrekkelijke bazar georganiseerd. Deze bazar zal zich onderscheiden door vele aardige attracties en buiten gewoon mooie prijzen. De baten van deze bazar komen geheel ten bate van het Juliana ziekenhuis. De enige vuilnis-auto waarover de Gemeente beschikt moet geheel worden gereviseerd. En hoewel reeds eerder door het Gemeentebestuur in deze richting werd gedacht, thans ziet men het toch het moment-waarop niet langer kan wor den gewacht met de aanschaffing van een nieuwe en moderne vuilnisauto met de rol-trommel en stofvrije belading en de aanschaffing van de daarop passende uniforme vuilnis-emmers. In dit verband wordt ook gewezen op de noodzakelijk heid dat, vooral voor thans in aanbouw zijnde woningen, overal minstens twee maal per week het huisafval op te halen. B. en W. achten het noodzakelijk om deze modernisering in de hele gemeente door te voeren en het gebruik van de uniforme emmers verplicht te stellen. In de eerste plaats zijn de emmers van goed sluitende deksels voorzien, waar door kinderen niet meer bij het afval kunnen komen. Het is de bedoeling van B. en W. deze emmers aan de bewoners in bruikleen af te staan en ook zelf te onderhouden. De kosten van de voorgestelde ge moderniseerde ophaaldienst worden ge raamd op 25.000 gulden per jaar. Er zullen alleen al 4500 emmers, voorzien van plaatsnaam en nummering, moeten worden aangeschaft. Deze emmers kos ten 6.75 per stuk. Indien tot invpering van dit nieuwe In verband met het feit, dat de ont- werp-gemeenbegroting 1954 een kapi taal-tekort aanwyst van 1.239.589.80 zal in de loop van dit jaar de behoefte ontstaan aan een vaste geldlening. Evenwel houdt niet alleen dit kapitaal- tekort de noodzaak in tot het sluiten van een lening, doch bovendien zijn er in de toelichting op de post „onvoor ziene uitgaven" enkele objecten ge noemd, waarvan de uitvoering naar grote waarschijnlijkheid dit jaar nog ter hand zal worden genomen. Het betreft hier de volgende uitga ven: aankoop vuilnisauto; geraamde kosten ƒ34.000,-; aankoop vuilnis emmers; geraamde kosten 30.375,-; aankoüp brandspuit; geraamde kosten ƒ30.000,- bouw en inrichting v.g.l.o.- school ƒ330.000,-; idem g.l.o.-Gerefor meerde Gemeenteschool 165.000,-; aula begraafplaats geraamde kosten ƒ60.000.-. Bovendien wordt in de vergadering Van vanavond een crediet gevraagd voor riolering en verharding van wegen ad ƒ67.500,-; vermeerderd met het ge noemde kapitaal-tekort bedraagt het totaal 1955.875,-; rekening houdend met de lopende 5-jarige rekening- courant-overeenkomst ad 550.000,- zal de behoefte aan middelen op lange termijn een bedrag uitmaken van 1405.875,-. Hoewel B. en W. er geen bezwaar in zien voorlopig een gedeelte van deze uitgaven met kort crediet te financie ren, achten zij het wel gewenst om ter dekking in de behoefte aan financie ringsmiddelen een geldlening van 1.000.000,- te sluiten. B. en W. zijn er in geslaagd deze lening met een looptijd van 40 jaar en tegen een rente van 3 3/8 per 1 April te kunnen opnemen. systeem wordt overgegaan, zal het huisvuil tweemaal per week afgehaald kunnen worden. Logischerwijze zijn de kosten van een dergelijke ophaaldienst beduidend hoger dan die bij het gebruik van het huidige „antieke" apparaat, en B. en W. zijn dan ook voornemens om de bewoners die hiermede zeer gebaat zijn een tegemoetkoming te vragen. De vaststelling van het bedrag van deze tegemoetkoming is nog in studie en zal waarschijnlijk in een volgende verga dering bij de Raad worden ingediend. ALGEMENE LEDENVERGADERING VAN HET VEENENDAALSE RODE KRUIS De aanvankelijk voor Vrijdagavond 26 Februari vastgestelde algemene le denvergadering van het Veenendaalse Rode Kruis, welke door omstandig heden moest worden uitgesteld, wordt nu gehouden op Vrijdagavond 5 Maart in gebouw „de Kegelbaan". De agenda voor deze vergadering vermeldt o.a. de uitreiking van een aan tal Landsteinerpenningen aan die Vee nendaalse donors, die reeds vijf maal bloed hebben afgestaan voor de bloed transfusiedienst, en de voorbereiding van de actie-weken van het Rode Kruis welke in Mei-Juni a.s. gehouden wordt. Naar wij vernemen worden door het Veenendaalse Com. U.S.O.-concerten op het ogenblik onderhandelingen gevoerd inzake het geven van Kamermuziek concerten welke dan verzorgd zouden worden door verschillende prominente strijkers van het Utr. Sted. Orkest. De grote moeilijkheid bij dergelijke concerten vormt vooral de financiering, temeer waar het aantal belangstellen den voor deze meer aparte muziek meestal beperkt is. Men zoekt evenwel een oplossing die tevens van zeer grote waarde zal zijn voor het muzikale leven in Veenendaal. Gedacht is namelijk aan de mogelijk heid om hieraan in de middaguren schoolconcerten te verbinden, b.v. voor leerlingen van de ULO en de HBS. Een en ander zal stellig door de Vee nendaalse liefhebbers van dit genre muziek worden toegejuichd en moge lijk als een aanvulling op de andere U.S.O.-concerten worden tegemoet ge zien. WEER EEN AVOND VAN DE GELDERSE BLINDENVER. Het is op Dinsdag 9 Maart aanstaande dat de Gelderse Blindenver. uit Arn hem het jaarlijks bezoek aan Veenen daal zal afleggen. Op deze avond, welke gehouden wordt in gebouw „Eltheto" wordt dit maal o.a. opgevoerd het toneelspel „Het Verleden sterft niet". Ieder jaar weer trekt de Gelderse Blindenver. in Veenendaal een prop volle zaal, en stellig zal het deze keer wel niet anders zijn. ZANG- EN TONEELAVOND VAN „KUNST EN VRIENDSCHAP" Het groot gemengd Chr. Koor- en To neelgezelschap „Zang en Vriendschap" geeft nogmaals een uitvoering, maar nu met medewerking van het Toneelgezel schap van het Passantenkamp te Over berg. Dit gezelschap dat bekend staat om haar goede toneelspel zal in Vee nendaal ook zeker kunnen zijn van een grote belangstelling. Zij zal opvoeren het grootse toneelstuk „Van een ander ras". Het Chr. gemengd koor „Zang en Vriendschap" zal enige zangstukken ten gehore brengen, waaronder het „Zigeu nerkoor" en het „Slavenkoor". Deze uitvoering zal plaats hebben op Zater dag 6 Maart a.s. in het gebouw „Elthe to". PROPAGANDA FEESTAVOND VOLKSONDERWIJS De Afd. vèenendaal van het Ned. Volksonderwijs, houdt een propaganda- feestavond op Dinsdag 2 Maart in de Kegelbaan. Medewerking verleent de toneelgroep van de Edese onderwij s- vereniging. Zij spelen een comedie in drie bedrijven, onder de titel: „Vogel, vliegt de wereld in". Reeds in Mei van het vorig jaar heeft het Bestuur van de Stichting „Alge meen Ziekenhuis Veenendaal" zich tot de Gemeenteraad van Veenendaal gewend met het verzoek de rente en aflossing te garanderen van een geldlening, beno digd voor een ontworpen uitbreiding van het door die Stiching geëxploiteerde Juliana-Ziekenhuis aan de Cuneraweg. De behandeling van dit verzoekschrift moest geruime tyd worden uitgesteld door de bestaande onzekerheid met betrekking tot de plannen inzake oprichting van een Protestants-Christelijk Streekziekenhuis te Bennekom. Zoals bekend had de Raad der gemeente Ede besloten om de betaling van de rente en de af lossing van de gehele lening, welke voor oprichting van het Streekziekenhuis nodig is, te garanderen. Ongetwijfeld mede naar aanleiding van het besluit d.d. 30 December 1953 van de Veenendaalse Gemeenteraad, te verklaren dat de tot standkoming van dit Streekziekenhuis nog steeds wordt begeerd, hebben Ged. St. van Gelderland het besluit van de Raad der gemeente Ede thans heeft goed gekeurd. Een van de overwegingen, welke tot dit goedkeuringsbesluit hebben geleid luidde: „dat uit de inleidende bespre kingen is gebleken, dat over en weer wordt erkend, dat er naast het te bou wen Streekziekenhuis bestaansrecht voor daarbij aanpassende plaatselijke ziekenhuizen behoort te zijn, zodat goede samenwerking door alle betref fende instellingen behoort nagestreefd te worden". B. en W. van Veenendaal onderschrijven nu deze overweging ten volle, en mede naar aanleiding daarvan achten zij het thans verantwoord over het verzoekschrift van de Stichting: Al gemeen Ziekenhuis Veenendaal" hun prae-advies uit te brengen. De voorgenomen uitbreiding van het Juliana-Ziekenhuis is ontworpen naar aanleiding van een door de Staats secretaris voor de Volksgezondheid ver leende toestemming om de capaciteit van dit ziekenhuis, welke thans, inclu sief de kinder- en baby-afdeling, circa 55 bedden bedraagt, tot 72 bedden te verhogen. Het bestaande gebouw, dat reeds oud is en indertijd als zomerpen- sion werd opgericht, vertoont vele ern stige tekortkomingen, welke zelfs door een ingrijpende verbouwing niet kun nen worden verholpen, zodat het voor nemen is opgevat een geheel nieuw ge bouw te stichten. Daartoe is een schets- plan ontworpen voor een ziekenhuis van 200 bedden, waarvan de Stichting zich thans voorstelt één vleugel, plaats biedend aan 72 patiënten in uitvoering te brengen. Het bestaande oude gebouw zal met dit nieuwe gedeelte worden „NIEUWE KOERS"-HUWELIJK De verstandhouding tunsen de secre taresse en de penningmeester in het bestuur van de afdeling Veenendaal van „Nieuwe Koers" is uitstekend. Ja, zelfs zo goed, dat deze secretaresse, Mej. A. van Dijk en genoemde penningmeester, de heer P. Scholte, hedenmiddag te Renswoude in het huwelijk zijn getre den. Onder auspiciën van de arbeiders- kunstvereniging wordt op Zaterdag avond in gebouw Eikenlaan een voor stelling gegeven door het „Ballet der Lage Landen". Hierby zullen zowel po pulaire als klassieke ballelwerken ge bracht worden. Het programma ver meldt o.a. de nummers „Lefoyer de la danse", „De Coninckskinderen", „De Rattenvanger van Hameln", „Garden Party" en een opvoering van oud- Franse dansen. Het is by dit optreden dat Veenen daal eigenlyk voor het eerst goed ken nis maakt met de balletkunst. Wat moeten wy eigenlijk onder bal let verstaan. Wat is de herkomst van het ballet? Op deze vragen zouden we de vol gende definitie kunnen geven: ballet stamt af van het Italiaanse ballo (dans). Oorspronkelijk groepsdans van niet nader aan te duiden vorm. Later op to neel vertoond danswerk, met meestal dramatische handeling. Tegenwoordig: een ensemble van profesionele dans kunstenaars, met een op het toneel uit gevoerd danswerk. Dikwijls met een dramatische handeling en veelal in de klassieke stijl. Reeds vele eeuwen waren verlopen, gedurende welke de volkeren gedanst hadden op muziek, voordat het ballet voor toeschouwers wordt opgevoerd na intense voorbereiding, terwijl aan een spontane dans gemeenschappelijk kan verbonden en uitsluitend worden inge richt als behandelingshuis (polikliniek, operatie-afdeling, röntgenafdeling enz.). Wanneer later tot verdere uitbreiding van het Juliana-ziekenhuis mocht wor den overgegaan, zal het behandelings huis worden ondergebracht in een af zonderlijke vleugel van het nieuwe ge deelte, waarna aan het oude gebouw eventueel een andere bestemming kan worden gegeven. De bouwkosten van de vleugel, wel ke de Stichting zich voorstelt zo spoe dig mogelijk in uitvoering te brengen, zullen belangrijker lager zijn dan bij algehele nieuwbouw, aangezien voor het behandelingshuis thans nog geen Kostbare voorzieningen behoeven te worden getroffen. De bouwkosten geraamd op 14.700,- per bed of wel voor 72 bedden ƒ1.058.400,-. De inventaris zal moeten worden aangevuld ter waarde van 2.000,- per bed, of wel 144.000,-, ter wijl een bedrijfskapitaal nodig is voor 2 maanden exploitatie, geschat op ƒ40.000,-; zodat de totale investering wordt begroot op 1.242.400,-. De ontwerp-begroting van het nieu we ziekenhuis levert bij een gelijk blijvende subsidiëring van 5.500,- (namelijk 500,- van de gemeente Rhe nen en 5.000,- van de gemeente Vee nendaal, een tekort op van 3.541,20 doch het Bestuur vestigt er met na druk de aandacht op, dat daarbij geen rekening werd gehouden met giften, jaarlijkse bijdragen, vaste contributies, collecten enz., welke jaarlijks grote bedragen vertegwoordigen. Nu de Staatssecretaris voor de Volks gezondheid zich in beginsel heeft ver enigd met een uitbreiding van hei Juliana-Ziekenhuis tot 72 bedden, zijn B. en W. van Veenendaal met het Be stuur der Stichting van mening, dat deze uitbreiding op korte termijn tot stand moet komen en dat dit zieken huis zo goed mogelijk geoutilleerd moet zijn. Zij stemmen er ook mede in, dat het Bestuur van het Juliana-Ziekenhuis niet heeft getracht de toegestane uit breiding te realiseren door verbouwing van het bestaande gebouw of door uit breiding in hout. Een dergelijke oplos sing zou stellig binnen afzienbare tijd nieuwe en kostbare voorzieningen nodig maken. Het college acht de voorgestelde voorziening voor verwezenlijking vat baar en van groot belang voor de ge meente, zodat het de gemeenteraad heeft voorgesteld de gevraagde garan tie te verlenen. In Januari van dit jaar heeft het Be stuur der Stichting zich met een twee- 100.000,- te ontvangen. In het hier boven bedoelde plan tot uitbreiding de verzoek tot de Gemeenteraad van Veenendaal gewend, namelijk om uit de gemeentekas een kasgeldlening ad zijn namelijk enige voorzieningen be- worden deelgenomen. De oorsprong der balletkunst itSÏÏ*1-"- geschiedenis van de dans in Europa ligt I nad 01 in uitvoenn0 zijn. in de 15de eeuw. In die tijd werd „de morisca", een Spaanse volksdans, die als thema had, de strijd tussen de Chris tenen en de Moren, in de andere landen van Europa mode. Dit gold zeer sterk van Italië, waar deze volksdans opge nomen werd in verschillende belang rijke grote feesten. De werkelijke ont wikkeling van de balletkunst had daar na in Frankrijk plaats. Toen n.l. de kunstminnende Catherine de Mèdicis, Italië voor Frankrijk verliet, bracht zij met haar hofhouding een gezelschap mee van dansers, zangers, acteurs, acrobaten en narren. Deze hadden voor het vermaak aan het hof te zorgen, maar bovendien moesten zij de macht van de vorst en de bloei van het land tonen. De thema's putte men uit de Griekse en Romeinse mythologie, uit de geschiedenis of uit het rijk der fabelen. Met het in 1581 opgevoerde, thans nog alom bekende „Ballet Comique de la Reine" en met dit zogenaamde hofballet neemt de geschiedenis van het op een omlijnd plan gebouwde, door muziek ondersteunde, met décors en costuums verluchte ballet, zijn feitelijke aan vang. Een kunstuiting, die zich niet slechts handhaafd, doch ongekend bloeit en buitengewoon in de belang stelling staat van een gestadig, alom gloeiend publiek, ook wel terdege in ons land. Het betreft hier het bouwen van een zusterpavil- joen, het aanbrengen van centrale ver warming in het bestaande gebouw en het inrichten van een röntgenkamer en laboratorium voor de behandeling van interne zieken. Deze lening dient nu te worden afgelast en aangezien de defi nitieve lening nog niet direct beschik baar kan zijn, stellen B, en W. voor ook deze kasgeldlening te verstrekken. PLECHTIGE HERDENKING TE NIJMEGEN. Precies om 13 uur 28, het mo ment waarop voor tien jaar terug Nijmegen door een bombardement werd ge troffen, waarby bijna 900 mensen het leven lieten, legde Burgemeester mr Ch. M. J. H. Hustinx nadat twee minuten stilte in acht was genomen een krans aan de voet van het monument op het plein 1944. Overzicht van deze plechtigheid, HEBT U LAST VAN GA DAN NAAR Hoofdstraat 118 Veenendaal Wy hebben ook een pradht middel tegen winterhanden en -voeten. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 290 RHENEN. De Ger. Gem. van Rhe nen heeft een beroep uitgebracht op candidaat T. Cabaret te Rotterdam. RHENEN. Deze week werd in Rhe nen in het Streekmuseum een nieuwe tentoonstelling geopenl. Deze tentoon stelling „Het verhaal van de dode ste nen" wil een beeld geven van het ont staan der Utrechtse Heuvelrug. WAGENINGEN. De Hoofdstad Ope rette komt Dinsdag 2 Maart in Wage- ningen in „Junushoff" een opvoering geven van de Fritz Hirsch operette „Wiener Blut". WAGENINGEN. De Gemeenteraad van Wageningen heeft een motie inge diend bij de Minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting, Visserij en Voedselvoorziening en van Economische Zaken, naar aanleiding van een naar het inzicht van deze Raad te geringe toe wijzing van bouwvolume.

De Vallei | 1954 | | pagina 1