Uitvoering van „Sparta"werd grootse turn'demonstratie MULDER» KERKDIENSTEN RADIO Eist Renswoude -Ederveen- Overberg Uit de raadszaal van Renswoude - Amerongen - CONCERT OOR UW - Achterberg - 'H Hp van. J{ysartti R DJP S T If a a rGBOEI -middel, gegarandeerd ANTI Inaaruitval ©n ROOS Zwarte lijst tegen dronken schap ingesteld N.B.M.-halte aan het Veenen- daalse station gevaar voor het verkeer ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN EN HyPOTHEKEN Voor het strijdend Vredesleger! Veilig verkeerslessen in Rhenen Wijziging straatnamen, nieuwe huisnummering Zaterdag 27 Februari a.s. zal het MUZIEKGEZEL SCHAP „D.S." een concert geven in het Verenigings gebouw aan de Eikenlaan. Aanvang 7.30 uur BALLEG0IJEN -Zondagdienst Doktoren- Verkouden en hoestende kinderen Mijnhardt's Kinder Hoestsiroop De watervloed van 1855 <ii) De winterultvoering van de gymnas- tiekver. „Sparta", die gisteravond in he^ gebouw aan de Eikenlaan werd gehou den groeide uit tot een massale turn- manifestatie. Een overvolle zaal genoot van de verschillende nummers en bracht hiervoor dank door een enthou siast applaus. Een attractie temeer was het feit dat de nationale kampioenen Mevr. Lens-Gerritsen en de heer Klaas Boot aan het programma medewerk ten. Hun prachtige lichaamsbeheersing en vlotte uitvoering in de verschillen de nummers bewees dat zij hun titel verdiend dragen. Het turnen van Mevr. Lens-Gerritsen op de evenwichtsbalk, waarbij zij uiterst soepel en beheerst de moeilijke oefeningen volbracht, was een openbaring. In volkomen stilte volgde de zaal dit optreden, waarna een kla terend applaus opsteeg. De turnavond werd geopend door de Voorzitter van Sparta, de heer J. Stip, die allen hartelijk welkom heette, in het bijzonder de afgevaardigden van zuster verenigingen en de vele genodigden, onder wie ook de Burgemeester en Wet houder De Ruiter met hun echtgenoten. Een bijzonder woord van welkom gold de heer ten Belt uit Rotterdam, die in 1908 het toen nog jonge Sparta naar successen voerde. Ook de beide kam pioenen werden aan het publiek voor gesteld. Al direct werd het nummer Paardspringen Dames op sublieme wijze uitgevoerd. Mej. Van Barneveld leidde dit nummer zeer correct, sprong zelf ook perfect en werd als laatste gevolgd door Mevr. Lens, die haar klasse met een toonde. Bij de grondgymnastiek voor jongens was weliswaar het tempo niet vlot genoeg, maar het nummer voor de heren aan de Brug was weer een knap staaltje gymnastiek. Klaas Boot beheerste het nummer volkomen. Na de pauze liet de Nederlandse kam pioen aan het rek een formidabele reu zenzwaai zien. Techniek werd ook ge toond op de evenwichtsbalk waar Mej. MOTORCLUB HIELD FILMAVOND In Hotel La Montagne alhier werd Maandagavond een filmavond gegeven door M. en A.C. „Veenendaal' in samen werking met Karei Burlage Co. (Im porteurs Castrol Motor Oil). Een overvolle zaal kon met volle teu gen genieten van prachtige films. Voor- Al de film van de Internationale Ter reinwedstrijd te Norg (Dr.) die afgelo pen zomer daar werd verreden, viel bijzonder in de smaak bij alle aanwe zigen. Verder kreeg men goede show-, muziek- en speelfilms te zien. Het werd een echte gezellige avond. De organisators kunnen dan ook op een zeer geslaagd geheel terugzien. VERKEERSCOMPETTOE Woensdagavond werd in Hotel „La Montagne" alhier een Verkeersavond gehouden. Leden van de M. en A.C. „Veenendaal" kregen een 100-tal vragen voorgelegd welke moesten worden ont knoopt. Er bleken veel lastige vragen bij te zijn en te verwachten is dat er wel enkele foutjes zijn gemaakt. Jammer was het dat er maar een klein gedeelte gehoor hadden gegeven aan de oproep tot deelname. Deze avond stond onder leiding van de Inspecteur van Politie de heer Dek ker. JAARVERGADERING „VEWIVE" Op Dinsdag 16 Februari j.l. hield de winkelpersoneelsvereniging „Vewive" jaarvergadering in hotel „La Montag ne". Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. Turkesteen als voorzitter her kozen, en de heren de Fluiter, Gerritsen en mej. Sipkema als leden. In de plaats van de heer Diepeveen werd de heer J. Anbeek gekozen. GESLAAGD Voor het practijkdiploma Engelse Handelscorrespondentie slaagden de heren Fr. van de Fliert, C. Hey en G. Meyer. Voor het conversatiediploma Engels slaagde de heer G. Meyer en voor Ne- derlanse handelscorrespondentie de heer J. van Kesteren. De examens werden ingesteld door de Nederlandse Asso ciatie en de Vereniging van Leraren. JUBILEUM INKOOPCOMBINATIE „NEDERLAND" Het is dit jaar 40 jaar geleden dat een aantal textieldetaillisten (vroeger en ook nu nog wel manufacturiers geheten) de hoofden bij elkaar stak en overging tot de vorming van een inkoopcombi natie, dat zij Manufacturenhandel „Ne derland" noemden. Deze combinatie is in de loop van de jaren gestadig gegroeid. Nu zijn er on geveer 300 zaken aangesloten bij de In koopcombinatie „Nederland" (Inconé). Deze zaken zijn over ons hele land ver spreid. In onze plaats is b.v. de firma J. v. d. Bosch aan de Markt lid van „Ne derland". De inkoopcombinatie stelt zich ten doel om voor haar leden de mogelijk heid te schepppen om op dezelfde ma nier en tegen dezelfde prijzen te ko pen als de allergrootste warenhuizen en andere grootbedrijven. De omzetten van de leden bedragen in totaal circa ƒ75.000.000,- per jaar en de Combina tie is één van de grootste lichamen op het gebied van de textielhandel gewor den. Het Jubileum „Nederland" wordt op grootse wijze gevierd. Op 10 Juni de oprichtingsdatum zullen de leden in Amsterdam het Jubileum feestelijk her denken. De nadruk van de jubileum viering ligt echter bij de zaken zelf, die op een originele manier via een zoge naamd Inconé Wonderboekje hun klan ten in deze viering betrekken. Van Barneveld slechts weinig voor Mevr. Lens-Gerritsen onderdeed. Beide dames voerden een voortreffelijke spreidsprong uit. Het turnen van de Utrechtse gymnaste was zeker en be heerst, ook in de moeilijkste bewegin gen, en lokte een ovatie uit. Met een bal oefening voor dames werd het prachtige programma besloten. De bei de kampioenen werden door de heer Stip gehuldigd. Deze hulde werd ook gebracht aan de dames v. d. Wetering, Van Barneveld en Van Schaik, alsmede aan de heren Vaartjes en Leppers. Sparta heeft zich weer van haar bes te zijde doen zien en het talrijke pu bliek een onvergetelijke turn-avond gegeven. Deze vereniging met haar bijna 800 leden vormt, en dat werd gis teravond weer bewezen, de trots van Veenendaal. VROUWEN WERELDGEBEDSDAG Ook te Eist wordt een samenkomst gehouden op de vrouwenwereld-gebeds dag, en wel op Vrijdagavond 5 Maart a.s. in gebouw „Pniël", aanvang 8.10 uur. Deze avond wordt georganiseerd door de afd. Eist van de Ned. Chr. Vrouwenbond, welke alle christen vrouwen die hier belangstelling voor hebben, uitnodigt deze avond bij te wonen. DISTRICTSWEDSTRIJDEN E.H.H.O. De afd. Eist van de E.H.B.O. zal Za terdag 27 Febr. a.s, deel nemen aan de E.H.B.O. districtswedsrijden te Zuilen (Utrecht). De ploeg zal bestaan uit K. Knegjens (Leider), den Uil en J. v. d. Berg en J. v. Kranenburg. Wij wensen deze heren veel succes. AUTO CONTRA BUS Maandagavond omstreeks 8 uur bot ste een luxe auto komende uit de rich ting Eist pardoes tegen een bus van de N.B.M. komende vanaf Veenendaal. Deze aanrijding vond plaats op de Veenendaalsestraat ter hoogte van het ..Koethuis". Naar de oorzaak van deze aanrijding wordt een onderzoek inge steld. Beide voertuigen liepen materiële schade op. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. DE RIJN WEER VRIJ VAN IJS Eindelijk is dan ook het ijs op de Rijn bezweken voor de sterke dooi. Vrijdagnacht ging het ijs op drift en Zondag vaarde de veerpont weer nor maal. Een aardig gezicht was het dat er enkele schepen direct achter het ijs aankwamen om hun vracht (waar zij mee waren ingevroren geweest) te gaan lossen. MUZIEKVERENIGING GAF GOEDE UITVOERING J.l. Zaterdagavond gaf de muziek vereniging „Ons Genoegen" haar jaar lijkse winteruitvoering in het vereni gingsgebouw „Rehoboth". Nadat geopend was met de mars „Flo rida" van N. Duroc, opende de voorzit ter, de heer E. Zweers, deze avond met een woord van welkom. Het verheugde spreker ten zeerste dat de directeur, de heer B. van Hees, ondanks de ernstige ziekte van zijn vader over was gekomen om deze avond de dirigeerstok te zwaaien. Hierna werd een aanvang gemaakt met het muzikale gedeelte. Allereerst werd de „Schone Meimorgen", een fan tasie van P. B. Bisselink ten gehore ge bracht, welke bijzonder verdienstelijk vertolkt werd door deze vereniging, die nog maar drie jaar bestaat. Na de pauze voerde het toneelgezel schap „T.I.P." uit Renswoude de klucht in twee bedrijven „De truc van Tinus" op. De meeste spelers waren rolvast. Dat de hoofdrol Tinus, een gewezen huis knecht door een dame werd gespeeld, vonden we niet erg gelukkig. Het ap plaus van na het stuk was wel het beste bewijs dat men succes had geboekt. Tot slot trad de bekende boerenkapel op, welker populaire nummers bij het publiek insloegen en uit volle borst wer den meegezongen. Aan het eind van de avond dankte de ere-voorzitter, baron M. Taets van Ame- rongen allen die hadden medegewerkt aan het welslagen van deze avond en wees daarbij dat men op muzikaal ge bied een grote vooruitgang had mogen boeken en sprak daarbij zijn waarde ring voor de directeur, de heer B. van Hees. HEROPENING Op Zaterdagmiddag j.l. werd de ge heel verbouwde rijwielzaak van de heer J. C. v. d. Pol aan de Hoofdweg onder grote belangstelling heropend, verschil lende ingezetenen kwamen hun geluk wensen, vergezeld met fraaie bloem stukken aanbieden. Deze verbouwing, met thans grote etalagruimte en fraaie verlichting en lichtreclame's is ongetwijfeld een ver fraaiing voor het dorp. FILMAVOND ALG. NEDERL. IMKERSBOND, AFD. EDERVEEN Niettegenstaande de minder gunstige weersomstandigheden j.l. Vrijdagavond 19 Febr. was er grote belangstelling voor de filmavond georganiseerd door de Alg. Nederl. Imkersbond Afd. Eder veen, de zaal was geheel bezet. De voorzitter, de heer v. Kessel, opende deze bijeenkomst met een woord van welkom, vervolgens werd de kleu renfilm „Het leven der bijen" vertoond, welke werd toegelicht door de heer Groeneveld uit Wageningen. Deze prachtige film, die gemaakt is ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van de Alg. Nederl. Imkersbond, gaf een beeld te zien van het werk der bijen in korf en kast, en het nut van de bijen voor land- en tuinbouwgewassen, okrtom, welke een belangrijke en nut tige rol het bijenleven speelt in de na tuur, verder werd vertoond: de honing- markt te Eerbeek, de bijenmarkt te Veenendaal en de Imkersdag te Assen. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd een matig gebruik gemaakt, na beantwoording hiervan sloot de voor zitter te ongeveer 10 uur deze avond. WIJZIGING ZONDAGSDIENST DOKTOREN De Zondagsdienst van de doktoren in Ederveen en Lunteren werd totnogtoe beurtelings waargenomen door de dok toren W. M. van Ringelestijn alhier en door dr Van de Scheur te Lunteren. Wij maken onze lezers op op attent dat met ingang van heden ook dr Heij aan De Klomp aan de regeling Zondagsdienst zal deelnemen. EEN GEZELLIGE AVOND VOOR DE OUDEN VAN DAGEN Door het comité Autotocht Ouden van dagen wordt op Dinsdag 4 Maart in „Buitenlust" te Amerongen een gezel lige vond gegeven voor de ouden van dagen in de gemeente Amerongen. Er zal muziek worden gemaakt door hawaiïan-orkestje uit Eist en de heer Nobel zal weer een nieuwe serie licht beelden vertonen. Alle ouden van dagen boven 65 jaar zijn hierbij hartelijk welkom. De ouden van dagen uit Overberg die deze avond willen meemaken, kunnen zich opgeven bij het comité-lid, de heer E. J. van Engelenhoven. Voor vervoer wordt ge zorgd. Het comité hoopt dat het evenals vorig jaar weer een gezellige avond zal worden. Vrijdagavond a.s. zal de« Chr. Zangver, „Soli Deo Gloria" en het Mannenkoor van de Passanten-inrichting een uitvoe ring geven in de Ned. Herv. Kerk. ap ;in ua-iapui^ epjiua uaijnz 5(oo hoogste klas van de school met de Bij bel liederen ten gehore brengen. Het belooft een goede en mooie avond te worden en ieder is er hartelijk wel kom. Aan het einde van de avond wordt een collecte gehouden om de onkosten te bestrijden. SCHAFTENAAR'S CABARET IN HET KAMP Maandag kwam de heer Schaftenaar met zijn cabaretgezelschap weer in het Kamp. 7 jaar achtereen was hij hier present. Dit op zichzelf is al een pres tatie, maar deze wordt nog groter als men in ogenschouw neemt, wat er zo'n avond wordt gebracht. „Nou, dat geeft toch niet", was de titel van deze geva rieerde avond. De sfeer van het echte cabaret was zeer goed getroffen. De lach, de traan, de zang en de muziek werden goed af gewogen. Door zijn lange ervaring kent de heer Schaftenaar de fijne kneepjes. Het ge heel werd vlot afgewerkt, zodat men met stijgende verbazing het uithou dingsvermogen van het gezelschap be wonderde. Deze prachtig, vrolijke avond werd besloten met de dank van de jongens en een bloemetje voor de dames. Toen wij diep in onze kragen gedo ken, huiverend door de mist naar huis gingen, stapte het gezelschap in de vrachtwagen, die hen hotsend door de koude nacht terug bracht naar Apel doorn. Ëinn.a enkele weken méér en mooier haar door'. Uxrf. BmIcI nog h*d*n *«n flacon mot «obrvtkMO«wl|ring 13.00 tc.nco (romkoor, f3 75) of noom In im „Ion voa ons Udrijl ,r|bllj,ond GRATIS PROEFBEHANDILINGEM INDUSTR. HANDELSONDERN. ..ROSANTIRHENEN lU.) m&OON SWS< «OO - DCVlNtl»',IB«A! J, jjmo 6O0JO) J.l. Vrijdagavond kwam de raad der gemeente Renswoude in openbare ver gadering ten gemeentehuize bijeen. Nadat de voorzitter de zitting had geopend, werd de uit 23 punten be staande agenda in een vlot tempo door gewerkt. Nadat de secretaris, de heer N. van 't Wout, de notulen van de vorige raadsvergadering had voorgelezen, welke onder dankzegging van de Voor zitter werden goedgekeurd, werden een drietal ingekomen stukken behandeld. Een ontwerpbesluit van Ged. Staten, betreffende vaststelling jaarwedde-re- geling secretarissen en ontvangers 1954 werd goedgekeurd. Een verzoek om subsidie van de provinciale contact commissie der in de provincie Utrecht op het gebied der plattelandslectuur voorziening samenwerkende organisa- saties werd afwijzend beschikt. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten, waarbij het gevoelen van de Raad gevraagd werd inzake een even tuele herziening van de jaarwedden der wethouders, waarbij Burgemeester en Wethouders de raad in overweging gaf, Ged Staten voor te stellen, de jaarwed den der wethouders te bepalen op 450,-, een verhoging van 105,- werd door de raad aanvaard, nadat een voor stel van hek raadslid Wolleswinkel om dit bedrag op 500,- te brengen was verworpen. Een voorstel tot aanvulling van de gemeentelijke bouwverordening, betref fende de voorziening van een goede ventilatie van een badruimte en kelder kast, en dat het pand voor andere doel einden, zoals opslagplaats e.d. wordt gebruikt werd door de raad aangeno men. Een voorstel van B. en W. tot aan vulling van de politieverordening, ter voorkoming van drankmisbruik, de zo genaamde zwarte lijst, werd eveneens goedgekeurd. Een bedrag van 22,50 per leerling werd vastgesteld, voor toekenning aan de besturen van de bijzondere scholen, over het jaar 1954. Een bedrag welke gelijk is aan dat van 1953. De raad ging verder accoord met de verkoop van een perceel grond, groot 674 vierk. m ƒ2,10 per vierk. m aan de heer E. J. van Ginkel, teneinde daar op een woning te zetten. Een voorstel tot hernieuwde vast stelling van de salaris- en loonverorde- uing voor het personeel in dienst der gemeente Renswoude werd goedge keurd. Een voorstel om de pensioen-grond slagen voor de burgemeester, de secre taris, de gemeente-architect en de ge meentewerklieden vast te stellen over eenkomstig de salarisherziening gedu rende de jaren 1950/1953 werd even eens goedgekeurd. In de commissie van nazien van de gemeenterekening en rekening gemeen telijk woningbedrijf over het jaar 1952, Geachte Redactie, Daar gij met uw, ook in Rhenen gaar ne gelezen blad, in één adem de belan gen zowel van Veenendaal als van het Grebbestadje dient, vraag ik u, goed te vinden dat in het algemeen belang een Rhenenaar eens een vraag stelt over een Veenendaalse verkeers-situatie, die zijns inziens gevaar oplevert en dus on juist is. De zaken staan namelijk zo, dat de N.B.M.-bussen van de lijn 23 en lijn 25 in beide richtingen nog steeds het om wegje langs het Veenendaalse station netje maken, hoewel hier geen trein- passagiers zijn te verwachten, en er ook geen wachtlokaal voor busreizigers meer is. Dat omwegje maken lijkt mij vol komen overbodig, en voor wat betreft de richting Zuid-Noord, belemmerend en gevaarlijk voor het drukke tegen- liggende verkeer dat door iedere N.B.M.- bus die in Noordelijke richting gaat, twee maal wordt gekruist. Wellicht berust deze situatie die uit oogpunt van verkeersveiligheid een wantoestand is, op een verouderde be paling van gemeente, R.V.I. of N.B.M. Is dit zo, geachte redactie, dan mogen u en ik hopen dat dit ingezonden stukje er toe leidt dat de haltepaaltjes worden verplaatst, en zodoende de put wordt gedempt, voordat het kalf is verdron ken. Hoogachtend, C. C. P. WOLFF, Rhenen. Inderdaad vormt de in bovenstaand schrijven geschetste situatie een gevaar voor het zeer drukke verkeer op deze verkeerstechnisch toch al zeer moeilijke plaats. Men kan zich er over verwon deren dat de hier herhaaldelijk voor komende verkeers-incidenten nog geen ernstiger gevolgen hebben gehad. Verheugend is in ieder geval dat wij kunnen mededelen dat ten aanzien van de situatie met de N.B.M.-bussen juist dezer dagen onderhandelingen zijn ge voerd tussen de directie van de Ned. Buurtvervoer Mij. te Zeist en het Gem.- bestuur van Veenendaal. Besloten werd om de bussen, gaande richting Amers foort, niet meer over het Stationsplein te laten rijden en een bushalte in te richten ongeveer ter hoogte van Hotel „De Roskam". Wanneer deze verandering zal wor den doorgevoerd is nog niet bekend. Eerst moeten ter plaatse nog voorzie ningen getroffen worden om te voor komen dat deze bushalte weer moei lijkheden voor het verkeer gaat opleve ren. De bushalte van de firma De Haas betekent reeds een verkeersobstakel, en als straks ook nog de N.B.M.-bussen hier zouden gaan stoppen wordt het er niet beter op. Eigenlijk leent de omgeving van de spoorwegovergang zich niet voor bus halten, en een afdoende oplossing zal hiervoor alsnog moeliijk te vinden zijn. Ook het weghalen van de rij bomen, welke hier de rijweg in tweeën deelt, kan geen bevredigende oplossing ge ven. Ten eerste heeft deze rijwegschei ding zijn functie als rem voor het vaak te snel rijdende auto-verkeer over de overweg, en in de tweede plaats vormen deze bomen een onderdeel van het prachtige complex bomen dat de omge ving van het Stationsplein tot een van de mooiste plekjes in Veenendaal maakt. Het beste is de halteplaats in te richten geheel bezijden de rijweg. DE REDACTIE DE JAARVERGADERING VAN DE TRANSPORT-COLONNE RODE KRUIS De jaarvergadering van de onder afdeling Veenendaal van het Rode Kruis alhier, heeft een geanimeerde vergade ring gehouden. De heer M. van Deelen sprak namens het bestuur een welkomstwoord en prees de prettige samenwerking welke de afdeling kenmerkt. Hij wekte op tot trouwere opkomst en dankte het school bestuur voor het in gebruik afstaan van de school. De verslagen van de penningmeester en de secretaris spraken van flinke ac tiviteit in het afgelopen jaar. Verder werd de avond in gezellige stemming doorgebracht met spel en declamatie. KERKEWUK 167 TC1.660 VEENENDAAL werden gekozen de raadsleden J. T. Wolleswinkel, G. Hardeman, J. van de Brandhof, W. van de Brandhof en E. Zweers, welke alle de benoeming aan vaarden. Een verlenging huurovereenkomst met J. Pater, Barneveldsestraat 38 al daar, het voormalig Tolhuis, voor de tijd van 5 jaar werd eveneens aange nomen. Gezien een beschikking van de mi nister van Wederopbouw en Volkshuis vesting werd de huurprijs voor de wo ningwetwoningen Taets van Ameron- genweg nrs. 19/29 nader vastgesteld óp (Zie verder 2e blad) Over oorlog en vrede en over ontwa pening of bewapening zijn de meningen der mensen dikwijls verdeeld. En menigeen roert zich heftig om tegenstanders te overtuigen van onge lijk. Maar er is één leger, dat, hoewel zeer strijdvaardig, toch bij uitstek een leger des vredes is. Een leger, dat dag en nacht en over al, over de hele wereld, in actie is om vrede te bevorderen. Door woord en werk! Het geldt niet de vrede tussen volke ren, maar de vrede des harten door zondeverzoening en schuldvergeving. Dat leger is, ieder bekend, het „Leger des Heils". Ook in Veenendaal zien we de man nen en vrouwen van dat leger arbei den. In alle weer en wind doen ze hun evangeliserende arbeid. Op de straten door het gesproken woord en door het Christelijk lied. In de woningen door woord en daad van Christelijke naas tenliefde. En hoe men ook geestelijk en kerke lijk georiënteerd is, ieder rechtschapen mens moet wel respect hebben voor de opofferende liefde, door de mannen en vrouwen van het Leger des Heils be toond. Het Leger in Veenendaal beschikt slechts over een klein gebouwtje in de Fluitersstraat. Dat gebouwtje is in slechte conditie en behoeft zeer dringend restauratie. Deze restauratie moet vergezeld gaan van het maken van een doelmatiger in deling van het gebouw. Nu is het moeilijke, dat bouwen zo heel duur is. Er is 15.000,- nodig. En daarvan moet het grootste deel door de afdeling Veenendaal van het Leger des Heils worden bijeengebracht. Voor hen alleen is dat te zwaar. Daarom heeft zich, onder mijn leiding, een comité gevormd, dat een grote col lecte gaat organiseren. Die collecte moet slagen. Wij mogen niet toestaan, dat Veenendaal volop kerken en scholen bouwt en dat het de kleine groep van het Leger in de nood laat zitten. Die groep verdient beter. En om haar eigen activiteit èn om het mooie van haar werk. U hoort van die collecte volgende week meer in dit blad. Dan schrijft een ander lid van het Comité. De leden zijn: schrijver dezes, de wethouders A. Middelhoven en Ant. de Ruiter, en de heren H. W. Bekker, Joh. van Hardeveld (raadslid), B. B. van Leeuwen, ds J. Overduin, W. Remme, N. Rodenburg, F. H. van Schuppen, H. M. van Schuppen, J. Slok (raadslid), dr J. G. Thoomes en ds S. C. van Wijn gaarden. Ik hoop en vertrouw! dat Vee nendaal in de week van 14 tot 20 Maart het Leger zal helpen met een mild hart. A. BAKKER, Burgemeester. In Uw blad van vorige week komt een bericht voor van de eerste les van de cursus „Veilig Verkeer", die Woens dagavonds wordt gegeven in gebouw „Ons Genoegen". Hierin staat, dat de cursus is georganiseerd door de Rijks politie, in samenwerking met de plaat selijke vereniging voor Veilig Verkeer. Het lijkt mij, ter wlile van niet nader aan te duiden verhoudingen, gewenst, U er op te wijzen, dat de zaak organisa torisch op z'n kop is gezet! De cursus, die geheel kosteloos is, en die ik ter loops aan al Uw lezers kan aanbevelen, wordt georganiseerd door de plaatse lijke vereniging voor Veilig Verkeer; medewerking hieraan wordt verleend door de Rijkspolitie zodanig, dat één harer leden, op uitnodiging van de pl. ver. voor Veilig Verkeer, het technische gedeelte van de cursus verzorgt. Aldus om misverstand te voorkomen. Een lid van de V.v.V.V., Rhenen, tevens cursist Aangezien de oude huisnummering aanleiding gaf tot vele moeilijkheden en er een aantal nieuwe straten nog een naam moest hebben, besloot de raad om thans over te gaan tot voor alle huizen nieuwe nummers vast te stellen. De oude wijkindeling vervalt, de numme ring vindt nu plaats per straat. Naast benaming van een aantal nieu we straten, werd we naam van enige bestaande straten en wegen gewijzigd. De voornaamste wijzigingen zijn: de De Haarweg wordt vanaf de verbin dingsweg tot de le spoorlijn: Bergweg. De Imminksesteeg wordt Imminkse- straat en loopt van Overstraat tot Be tonweg. De Nederstraat wordt van de Kromme Hoek tot de Hof Drostestraat en verder Nederstraat. De le Parallel weg wordt Haarweg en de 2e Parallel weg wordt Parallelweg zonder meer. De namen Oude Rijksstraatweg en Eng- weg vervallen. Deze laatste weg wordt Zuylesteinseweg genoemd terwijl de Kersweg nu gaat doorlopen tot de Don kerstraat. De Veerweg wordt Rijnsteeg. VOOR DE PAUZE ZULLEN ENKELE BEKENDE ORKEST WERKEN UITGEVOERD WORDEN, TERWIJL HET TWEE DE GEDEELTE EEN PROGRAMMA IS VAN ZEER GEVA- RIEERDE LICHTE MUZIEK. Kaarten voor deze avond zijn nog verkrijgbaar bij de leden a ƒ0.50, terwijl 's avonds aan de zaal eventueel nog kaarten verkrijgbaar zijn. VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9.30 uur ds Van Wijngaarden, 5 uur ds Vroegindeweij. Julianakerk 9.30 uur ds Terlouw van Bennekom. Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds Van de Pol, 5 uur ds Koele van Nijkerk. Veeneind 3 uur dhr. Meijer. Donderdag ds du Marchie van Voorthuizen van Leersum. Dijkstraat 2.45 uur n.m. ds Vroegindeweij. Sola Fide 10 uur ds J. A. Peters van Den Haag, 5.30 uur dr J. G. Thoomes. Geref. Kerk 9 en 10.30 uur ds Van Enk, 5 uur ds Overduin. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 uur ds R. Slofstra. Ger. Gem. (Flui terstraat) 9.30 en 5 uur leesdienst. Don derdag 7.30 uur ds Steenblok. Ger. Gem. (Hoofdstraat) 9.30 en 5 uur ds R. Kok. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds Padt van Ede. R.K. Kerk Nieuweweg 7.30 uur H. Mis, 8.30 uur Jeugdmis, 10.30 uur Hoog mis, 5 uur Lof, 7.30 uur Completen. Za terdag 5 uur biechthoren. In de week 8.25 uur H. Mis. Leger des Heils 10 uur Heiligingsdienst, 12 uur Zondagsschool, 7 uur Openluchtsamenkomst (Markt). 8 uur Verlossingssamenkomst. RHENEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds N. Kooreman, 5 uur ds P. de Vries, Driebergen. Rusthuis nam 5 uur ds N. Kooreman. Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 en 5 uur dhr. Romein van Vlaardingen. Ned. Prot. Bond „Laheij" 10.30 uur ds P. Cannegieter, Driebergen. Geref. Kerk 10 en 5 uur ds Willemse, Arnhem. Ger. Gem. (Bantuin) 10 en 5.30 uur lees dienst. Ger. Gem. (Plantsoen) 10 en 5.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 10 en 3 uur leesdienst. R.K. Kerk. 7.45 uur H. Mis, 10 uur Gez. Mis en nam. 7 uur lof. ELST. Ned. Herv. Kerk. 10 en 6 uur ds Van de Peut. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 5 Maart om 7 uur ds Van de Poel van Giessen- dam. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 3 uur ds Treure. Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk. 10 en 6.30 uur dhr. Van Noort. Oud. Ger. Gem. 2.30 en 7 uur ds Van de Poel van Gies- sendam. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk. 9.30 en 6.30 uur ds W. Hop. Ger. Kerk. 10 en 6.30 uur ds Molenaar. naar Molenstr. 10, Rhenen, Tel. 579 VEENENDAAL. Van Zaterdagmiddag 12 tot Maandagmorgen 8 uur, alleen voor zeer dringende gevallen dr E. A C. Reijdon, Tel. 329. RHENEN. Zondag 28 Febr.: dr B. Stege- man, Herenstraat 93, Tel. 315. DE KLOMP-EDERVEEN-LUNTEREN. Van Zaterdagavond 6 tot Zondag avond 12 uur, dr Van de Scheur te Lunteren. Tel. K 8388-460. RENSWOUDE-SCHERPENZEEL dr G. H. Wensink, Tel. K 3497-220. ELST-AMERONGEN. Dr Bakker, Tel. K 3434-495. Verzachtend, Losmakend, Hoeststillend UIT OUD ACHTERBERG In het laatst van Februari kwam de dooi. In Duitsland kwam het ijs weldra in beweging. Het Rijnwater wies daar snel en spoedig trad een noodtoestand in. Aan de Boven-Rijn kwamen grote overstromingen voor. Enige dagen daarna werd nabij onze grens de toe stand kritiek. Bij Wezel kwam het tot een grote doorbraak, waardoor zelfs grote delen van de IJselstreek over stroomden. Op 4 Maart begon de toestand op de Rijn in deze omgeving gevaarlijk te worden. Op verschillende plaatsen, zo als bij Elden, Driel, Heteren, Randwijk en Lakemond begon het water, dat snel wies en geen uitweg kon vinden, over de dijken te stromen. De Grebbedijk werd op 5 Maart be dreigd. Omstreeks half 12 voormiddags stroomde het water op één plaats over de kruin van de dijk en om 3 uur nam, kwam het tot een doorbraak. Reeds na een half uur stond de Nude onder water. Sinds 1711 was geen door braak van de Grebbedijk voorgekomen. Geweldig was de schrik, die zich van de bewoners der Vallei meester maak te. In korte tijd stroomde het water door de lage gedeelten van Achterberg. Op sommige plaatsen kwam het water 2V* 3 m hoog te staan. Slechts een 20-tal huizen bleef vrij. Meer dan 1000 men sen moesten hun woningen verlaten. Velen zochten hun toevlucht in Rhe nen, waar zij bij particulieren of in de school werden ondergebracht. Anderen vonden onderdak in de school te Ach terberg. Er werd direct gezorgd voor het verstrekken van voedsel aan de vluchtelingen. Ook Veenendaal werd ernstig getrof fen. De gehele streek van de Grebbe tot Veenendaal leek een groot meer. Dit werd nog verergerd, doordat de Slaper dijk, die in de 17de eeuw benoorden Veenendaal was aangelegd, weliswaar het Noordelijk deel van de Vallei voor lopig beschermde, doch in het Zuidelijk deel al het water deed verzamelen. Op 9 Maart brak de Slaperdijk door, hetgeen voor deze omgeving een kleine verlichting betekende. Het duurde nog tot half April, voor in Achterberg het water was geweken. Vele woningen waren geheel of gedeel telijk verwoest. In de lage landen was op vele plaatsen de bovenste veenlaag met begroeiing van struiken en al gaan drijven, waardoor aan deze grond grote schade werd aangericht. Gelukkig sloeg men ook toen overal de handen ineen om de nood zoveel mogelijk te lenigen; ook de materiële schade werd, zoveel doenlijk, vergoed. De herinnering aan deze ramp bleef nog lang voortleven onder de bevolking en men weet bij overlevering nog plaatsen aan te wijzen, tot waar het water kwam te staan.

De Vallei | 1954 | | pagina 2