De jeugd in de mode keert weer ALBERT HEIJN 45 -Burgerlijke Stand- 66 KOLOM VOOR DE VROUW m PUROL TWEEDE BLAD „DE VALLEI' VRIJDAG 26 FEBRUARI 1954 No. 8 HATSJI OVER DRANKZUCHT GESPROKEN Nu kun je het zelf eens vergelijken... ALBERT HEIJN is stukken goedkoper! m Officiële Bekendmaking GELDERSE HAM FIJNE SNIJWORST OQ GELD. ROOKWORST Zelfrijzend Bakmeel per pak 34 Slaoliegrote Hes 149 Krenten .100 gram A.H. Pudding - 7 smaken per pak Carabiesjes baarlijk koekja 250 gram Choc. Croquantjes 100 gram Zoute Drop zware rol 12 13 17 59 49 15 C{ ke£ twen, FEUILLETON <~LÜcipen van *tBreecfe Ruwe Handen 7 Illustraties zijn er nog weinig van de Parqse voorjaarsmode, maar aanteke ningen des te meer. We geven er hier enkele in zeer kort bestek weer. Er zitten op het ogenblik dikke ijs bloemen op mijn ramen, de straten lig gen grijzig-wit, doorwaaid met een scherpe Noord-Ooster; het ziet er naar uit, of het nooit meer zomer zal wor den. Maar naast me liggen de aanteke ningen van de voorjaarsshows uit Pa rijs, gehouden in gloeiend hete zaaltjes, waar zoete parfums de lucht bezwan gerden en de klanken van vele talen door elkaar wirwarden. Tja, dat Parijs, dat goede, oude Pa rijs, dat dit keer dan weer eens een gooi naar de jeugd heeft gedaan. Weg met de statige draperieën en de lijzige coupe van het winterseizoen. Het is fon kelend mooi en fleurig, wat er ten tonele werd gevoerd, vort met het zwart en daar komen dan het rood en het blauw, schitterender en glansrijker dan ooit tevoren. Is men een kijkje gaan nemen in „De Porceleyne Fles" in Delft of mis schien in Sèvres waar ze ook weten, wat porcelein maken is? Hoe hebben de wevers deze nuances in hun garens kunnen brengen, zo teer en ijl, alsof ze het goud van de voorjaarsmorgen en het blauwige zilver van de zomernacht in de zijden en katoenen hebben ver werkt met onnavolgbare aandacht. Madeleine de Rauch komt de eer toe, dat zij, als vrijwel geen ander, profijt heeft getrokken van deze weverskunst. Haar modellen zijn streng eenvoudig en daardoor juist zeer jeugdig. Voor over dag maakt zij veel gebruik van bijzon der lichte tweedstoffen. Do mantels hebben hun klok vorm verloren en zijn nu, als het ware, op het lichaam gemo- deleerd. Wellevendheid is een eigenschap, die sommige Nederlanders wat moeilijk valt. Mogen zij zich een en ander uit het boek der etiquette herinneren, als ze snip en snip verkouden zijn. „Gezondheid!", een wens, die in deze tijd van het jaar ontelbare malen in Nederland weerklinkt, want tallozen lopen nu met waterige ogen, pijnlijke kelen, schrale neuzen en natte zakdoe ken door het kille land. Wie zich be roerd gevoelt, kan het in den regel wei nig meer schelen, hoe hij er bij loopt en wat anderen daarover denken of zeggen, en deze levenshouding is op dat ogenblik volkomen begrijpelijk. Wat men zich echter wel dient aan te trekken, is de wellevendheid, die juist bij verkoudheid zo'n grote rol speelt. Onze Moeders leerden het al in onze jeugd: handje voor je mond, als je niest Van mouwen en kragen maakt men *.eer veel werk. Ze zijn perfect gesne- len en vormen eigenlijk het aanzien ran mantels. Bijna alle ontwerpers hebben de rok- :en van de japonnen ingekort, maar tot ïog toe is dit binnen de perken geble ven. Vooral voor de zomer staat de hui dige lengte jonger en pittiger, vooral omdat de rokken zo wijd zijn. En bloemen, bloemen dat er zijn! In kleurige bossen liggen ze over de weef sels gespreid, er zijn ceintuurs, die van louter Flora's kinderen zijn gemaakt en elk hoedje krijgt een bloem mee als na drukkelijk bewijs, dat het voor de zo mer is bestemd. Ja, het is feest in Pa rijs! Een duizelig makend feest van tin ten, stoffen en modellen, waarin men zich van harte kan verlustigen, meer in elk geval dan vorig jaar. „Wat had je in de keu kenkast te zoeken ver dachte „Het smakelijkste en voedzaamste, Edelacht bare, gepasteuriseerde Remia I" BIGGENMARKT Op de wekelijkse biggenmarkt waren Dinsdag te Veenendaal 70 biggen aan gevoerd. De handel was kalm. Prijzen van 38.- tot 52.- per stuk. of hoest en dat is een stelregel, welke door de meesten trouw wordt gehand haafd. Maar hiermee houdt het dan ook op, want zelfs dit achter de hand hoesten en proesten gebeurt nog meestal zonder dat de mensen maar voor één ogenblik hun verstand gebruiken. Het niezen be hoort namelijk te gebeuren in een zak doek, die door de linkerhand wordt vastgehouden, omdat niemand het erg op prijs zal stellen, een hand te druk ken, waarin men van tevoren heeft ge niesd. Is men alleen, dan is er weinig be zwaar, om eens flink uit te hoesten, maar niet, als die ruimte straks door anderen wordt gebruikt, bij voorbeeld door de huisgenoten, die dan met volle teugen alle ziektekiemen inademen, die er eerst zo mild zijn rondgestrooid. Met die zakdoeken is het overigens ook maar een vreemde geschiedenis. Voor het gemak, omdat ze hem toch elk ogenblik nodig hebben, houden de meesten het ding, nat en wel, zo lang in hun hand, andere gaan er een beetje op zitten en er zijn er zelfs, die hem naast zich op tafel leggen. Uit den boze natuurlijk! En op hoeveel kantoren ziet men niet de nat geworden zakdoeken op radiatoren van de verwarming te drogen hangen, ten nadele van de col lega's, want in bliksemsnelle vaart ver spreiden zich de bacteriën op de warme lucht door het vertrek. Gebruikte zakdoeken in een jas of in een broekzak zijn evenmin aan te be velen. Er zijn hoesjes van plastic in de handel met een klein beetje geduld kan men ze gemakkelijk zelf vervaar digen waarin men zo'n gebruikt exemplaar uitstekend kan opbergen. Speciaal aan te bevelen voor huis vrouwen, die haar zakdoek zo lang in de boodschappentas hebben gelegd! Niemand doet er een ander een ple zier mee om snipverkouden op visite te gaan, zeker niet, als de bezochte kin deren heeft, waarvan de één de ander weer aansteekt. En men dient bepaald de gemeenschap, als men verkouden en wel, wegblijft uit de schouwburg, het restaurant en andere publieke gelegen heden. Het is heel vervelend om verkouden te zijn, maar desondanks mag men de goede manieren niet uit het oog verlie zen. We wensen u een goede gezond heid. Het is jammer, dat de Vereniging tot bestrijding van Drankmisbruik niet een paar eeuwen geleden heeft bestaan, want dan zou er waarschijnlijk nog meer werk voor haar aan de winkel zijn geweest, dan thans het geval is. Vooral onder de vrouwen zou zij nuttige arbeid hebben kunnen verrichten, want er mag dan over de hedendaagse vrouw wel eens worden geroddeld, maar dat zij zo drankzuchtig is als haar zuster uit vroeger dagen, kan kwalijk worden be weerd. In 1648 werd er in hertogelijke krin gen in Duitsland afgekondigd, dat de hertogin per dag zoveel mocht drinken, als zij wilde. Gravinnen en andere adellijke dames kwamen er iets bekaai der af: haar werd slechts zeven maat jes bier per dag toegekend, terwijl het meeste dienstpersoneel maar twee maatjes per dag kreeg. Een mens be grijpt niet, hoe ze er ooit mee toege komen zijn. Philippine Welser, een van de schoonste vrouwen van die tijd, werd in 1558 een leidende positie gegeven in Tirol. Nog gaan daar de verhalen rond, hoe goed deze vrouw voor het volk was, als het er maar voor zorgde, dat de Ti- roler wijn in ruime mate op het kasteel aanwezig was. Het was een koud kunstje voor haar een beker wijn, die drie maatjes bevatten onder pauze leeg te drinken. Uit ongeveer dezelfde tijd zijn er nog aantekeningen bewaard, waarin staat vermeld, hoe drie adellijke jonkvrou wen op een Zondagmiddag 32 maatjes van de beste wijn in een herberg op dronken om vervolgens rustig naar huis te gaan, zonder ook maar één pas van de rechte weg af te wijken. Deze verhalen mogen even grappig zijn om te horen, maar het is vanzelf sprekend, dat ze de toenmalige overheid grote zorgen baarden. Waar zou het met het dagelijks leven heengaan, als de vrouwen zich meer onledig hielden bij het wijnvat, dan bij de verstelmand, wat moest er van het nageslacht wor den, als zelfs zwangere vrouwen zich niet ontzagen in grote hoeveelheden al cohol naar binnen te werken? Wetten en verordeningen konden echter weinig bereiken: de vrouwen hadden de smaak te pakken en wilden van geen ophouden meer weten. In de tijd der Reformatie werd de drankzucht aangepakt door de kerk, maar ook dit mocht slechts in geringe mate baten. In Oostenrijk kwam men er eindelijk ach ter, hoe men de zaak moest aanvatten. Het kwam heel vaak voor, dat de vrouwen, die geen geld meer bezaten, met hun kleren de verteringen wilden betalen. Men vaardigde thans een wet uit, waarin stond, dat de waard niet meer dan 12 pfennig mocht geven voor een mantel, een rok, een sluier en andere artikelen. Had de vrouw echter voor meer dan twaalf pfennig gedron ken en wilde de echtgenoot haar uit de moeilijkheden verlossen, dan was hij niet verplicht de waard meer dan deze twaalf pfennig te geven. Het verlies kwam voor rekening van de waard. Een maatregel, die zeker haar doel niet heeft gemist! MARIANNE VAN LOON. VEENENDAAL Ondertrouwd: Gijsbert Hardeman, 27 jaar en Cornelia Betje van de Weerd, 24 jaar; Adrianus van Ommeren, 22 jaar en Ottoline Verwoert, 21 jaar. Getrouwd: Jan de Kievid, 24 jaar en Jannigje de Kievid, 20 jaar. Geboren: Jacoba, d. v. W. van Schaik en J. Sukkel; Jan Hendrik Jacob, z. van H. E. G. Pilon en E. J. Schuyt; Willem, z. van J. van de Bovenkamp en A. G. van de Scheur. Overleden: Aartje Verschuur, 82 jaar en 8 maanden, wed. van G. Ploeg; Ger- rit van der Poel, 78 jaar, echtg. van G. Diepeveen. GELD. VEENENDAAL en EDERVEEN Onlertrouwd: Albertus van Barne- veld en Grietje Geertruida van der Meijden; Johannes Marinus Hellegring en Cornelia van der Poel. Geboren: Aletta, d. van G. Leppers en C. van Walsem; Jannigje, d. van G van Grootheest en W. van den Berg Margaretha Elisabeth, d. van J. van Donkelaar en C. Verceijs; Jannigje Jan- netta, d. van H. Maassen en J. C. van Engelenburg; Evert Jan, z. van W. C van Schaik en H. M. van Groenestein. Overleden: Hendirk van Ruiswijk 35 jaar; Cornelis van Wakeren, 66 jaar Woutertje van Putten, 86 jaar, wed. van H. J. Eidner; Cornelis Jansen, 63 jaar Everijntje Schoonderbeek, 64 jaar. echtg. van A. Diepeveen; Anton Diepe veen, 67 jaar. RHENEN Geboren: Johan, z. van J. Gèrritsen en J. M. de Rooi, Middelbuursteweg 35 Jannetje, d. van H. Blankestijn en J. Buitenhuis, Domineesbergweg 97; Jan z. van G. Mater en A. Willemse, Eng- weg 18; Francina Everdina, d. van E Boelhouwer en N. J. W. de Wit, Eiken laan 371; Wilhelmina, d. van N. Ta verne en A. J. Blankespoor, Brinker- steeg 25a; Willibrordus Petrus Joseph z. van H. J. van der Schaaf en G. F. J van Reijsen, Herenstraat 129; Jannigje d. van J. van Beek en G. C. van Soest, Rijksstraatweg 40; Jacoba, d. van C Heikamp en B. Tollenaar, Julianastraat 13; Geurt, z. van J. van Mourik en O Berends, Franseweg 67b; Evert Jan, z. van W. C. van Schaik en H. M. van Groenenstein, Ede; Alberta Christina, d. van A. C. Ring en J. S. Bos, Linden- laan 3; Johannes Arend, z. van J. Abra- hamse en I. W. van den Heuvel, Prins Bernhardlaan 19; Gijsbertus Cornelis, z. van G. Henzen en W. G. van Ee, Eikenlaan 65. Ondertrouwd: Pieter Bos en Hille- chien Middel. Overleden: Everijntje Schoonderbeek, 64 jaar, gehuwd met A. Diepeveen, Ede; Anton Diepeveen, 67 jaar, weduwn. van E. Schoonderbeek, Ede. j SOfftE-i i *IB£KT I AMERONGEN Geboren: Hendrika Jannigje, d. van A. Veldhuizen en M. H. Lagemaat. Ondertrouwd: Evert van Ravenswaaij, 24 jaar en Gerritje Hermina Hasselaar, 26 jaar; Jan van Essen, 25 jaar en Sjoerdje Menger, 28 jaar. BESTRIJDING AARDAPPEL MOEHEID De Burgemeester van Rhenen maakt bekend, dat de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening bij be schikking van 23 Januari 1044 no. L/PA 22, de navolgende gebieden, als bedoeld in art. 3 eerste lid der wet bestrijding aardappelmoeheid, heeft aangewezen, waarbinnen de teelt van aardappelen en van de krachtens art. 3 van die wet aangewezen gewassen (t.w. bloembol- gewassen, boomkwekerijgewassen, kool- raapplanten, koolplanten, stekbieten en dergelijk voortplantingsmateriaal, dat met aanhangende grond wordt gedistri bueerd, en tomaat) is verboden: kadastrale gegevens: Gemeente Rhe nen, Sectie H. nos. 1159. 2935, 2936, 2937. Omschrijving van het gebied: Het complex is gelegen aan de N.O.-zijde van de Rijksstraatweg Rhenen-Ameron- gen en wel 83 m langs de Rijksstraat weg, terwijl de diepte van het terrein 172 m is. De N.W. begrenzing van het complex wordt gevormd door eikenhak hout gelegen ten N.W. van de woning Toen ik zeli pas getrouwd was, haalde ik mijn boodschappen ook dan eens hier, dan eens daar. Maar al spoedig had ik mijn definitieve keus bepaald en nu doe ik al 33 jaar trouw mijn boodschappen bij ALBERT HEIJN. Daar heb je de zekerheid, de beste kwaliteit te krijgen tegen de laagste prijzen... en dat die prijzen lager zijn dan waar ook, is de laatste weken nog eens extra duidelijk gebleken. in vleeswaren geeft Albert tleijn de toon aan. 100 gram 100 gram met loodje per stuk Een van de goede dingen in het leven. Trein- machinist Verbrugge xegt: In de winter- maanden is ons beroep veel In spannender en is vooral de mist onze grootste vgand. Maar na verrichte dagtaak (soms wel nacht- taak) weet ik dat thuis een heerlQk kop Boffie-koffie voor mi) K'ajir staat. BOFFIEhet woord voor lekkerste KOFFIE. Hier volgl weer een aantal lage prijzen: RoZIjnen100 gram Spaari Albert Heijn's Bottie-strips en Panorama-plaatjes. Rijksstraatweg 144. Oppervlakte: 140 are. Bovenbedoelde aanwijzing wordt van kracht met ingang van de tweede dag, volgende op de datum waarop deze be kendmaking is geschied. Van het bovenbedoelde gebod wordt ontheffing verleend ten aanzien van.de hiervoor genoemde gewassen, die reeds waren geteeld op het tijdstip van het in werking treden van de ministriële be schikking! De uitvoer van deze gewas sen is verboden. De directeur van de plantenziekte- kundige dienst kan op verzoek van be langhebbenden van het bovenbedoelde verbod, al dan niet onder voorwaarden, ontheffing verlenen, indien hij van oor deel is, dat de teelt geen gevaar ople vert voor de verspreiding van de aard appelmoeheid. Overtreding van het bovenbedoelde verbod wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden of geld boete van ten hoogste tienduizend gul den. Rhenen. 8 Februari 1954. De burgemeester voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL. STANDPLAATSEN IJS-VERKOOP Burgemeester en Wethouders van Rhenen brengen onder de aandacht van belanghebbenden, dat ieder, die deze zomer in aanmerking wil komen voor de verkoop van ijs langs de openbare wegen in de gemeente, vóór 16 Maart a.s. een verzoek daartoe bij hun college dient in te zenden. Aanvragen, na die datum ontvangen, zullen niet meer in behandeling worden genomen. Rhenen, 15 Februari 1954. Burgem. en Wethouders voornoemd. L. BOSCH v. ROSENTHAL. De secretaris. Th. v. d. WILLIK. BELGISCH GEWEER MISSCHIEN OOK VOOR NIEUW ZEELAND Volgens berichten uit Wellington zal het nieuwe Belgische geweer dat tot de standaardbewapening van de Navo strijdkrachten zal behoren, wellicht ook door het leger van Nieuw Zeeland wor den overgenomen. De regering van Nieuw Zeeland heeft twee van de ge weren besteld, die op de proef zullen worden gesteld. De Minister van Oor log, de heer T. L. Macdonald heeft ver klaard, dat het in het verleden ge woonte is geweest om het voorbeeld van het Verenigd Koninkrijk wat be treft de keuze van bewapening te vol gen. GROOT BRITTANNIë HEEFT PLANNEN VOOR NIEUWE INTER NATIONALE LUCHTRACE Er bestaan plannen voor een nieuwe Internationale Handicap Luchtrace met een speciale prijs voor de beste buiten landse deelnemer, als een inleidende at tractie voor de nationale luchtraces die op 18 en 19 Juni op het vliegveld Ba- ginton, Coventry, zullen worden gehou den. De nieuwe wedstrijd staat open voor ieder type vliegtuig, onverschillig of dit met zuiger- of straalmotoren is uitgerust. De baan is 200 mijl lang en de Royal Aero Club heeft een nieuwe trophee beschikbaar gesteld voor deze wedstrijd die op handicap is gebaseerd. De deelnemende vliegtuigen moeten een maximum snelheid van minstens 130 mijl per uur kunnen bereiken. WERELD GEBRUIKT MEER WOL Het wereldverbruik van wol over 1953 wordt voorlopig geschat op 2600 millioen lbs, hetgeen ongeveer 11 pro cent meer is dan verleden jaar. Dit is de op een na grootste afname in de na oorlogse periode, die slechts drie pro cent blijft onder het record van 1950. 14) Hij zweeg na deze onthulling. Marian keek hem aan en in haar ogen las hij, dat hij door moest gaan. Moeder had daar veel verdriet van en vertelde de jongen op doffe toon jn telkens weer smeekte ze vader er nee op te houden. Een keer toen icwam vader weer zozq raar thuis m moeder stond boven aan de trap. Ik A'eet niet precies wat er gebeurd is, of ze ruzie haddenmoeder maakte nooit ruzie, maar vader kon soms erg kort aangebonden zijnmaar moe deris van de trap gevallen. En daarom is ze nuzo. Marian's ogen werden donker. Ze zag voor zich die grote, sterke, wilskrach tige man, die lieve, tere, levenslang ge brekkige vrouw, die ze zo impulsief had omhelsd en die haar zo wonderlijk had aangekeken. Ja ging Harm voort nu zie ik het al aan je gezicht. Je ziet mijn va der als een bruut, 'n schoft. Nu, dan zie je hem net zo als ik hem zag, jaren ge leden. Natuurlijk hoorde ik wel hoe het gekomen was dat moeder naar 't zie kenhuis moest, dat ze, toen ze thuis moest liggen, dat ze, toen ze thuis kwam, invalide was. En ik haatte mijn vaderja ik haatte hem. Dat kan ik me begrijpen zei Marian zacht. Het was moeilijk voor me ging Harm voort met een verlegen glimlach het was moeilijk voor me om hem te haten, te blijven haten. Want hij was van toen af dezelfde niet meer. Aller eerst raakte hij geen drank meer aan. Geen druppel. Hij ging door het huis of er een dode was. Hij had zijn hele zelfbewustzijn verloren. Hij comman deerde niet, hij liet mij ook mijn gang gaan, hij verbood me niets, vond alles goed. En hij deed alles voor moeder, letterlijk alles. Maar ik haatte hem, meende dat ik hem moest haten. Ik zei niet meer tegen hem dan nodig was. We gingen als vreemden aan elkaar voor bij. En als moeder er met me over wil de praten, liep ik de deur uit. Ik kon me toch niet begrijpen dat zij, na dit alles zo.zo gewoon tegen hem deed. Marian zat met haar gezicht tussen haar ellebogen, die rustten op het tafel blad. Zij had geen oog van Harm af. En toenop een avond ver volgde Harm zijn moeilijke verhaal toen hoorde ik in moeders kamer stem men. Het was vader, dat hoorde ik aan het geluid. Niet aan zijn stem. Want die was zo veranderd. Marianhet was.... verschrikkelijk. Heb je wel eens 'n man horen huilen, kermen, snik ken? Zo'n grote man als mijn vader. Hij was als een dier dat sterft. Het was vreselijk. Ik kwam mijn bed uit en ik heb geluisterd. En toen ik daar achter de deur stond, hoorde ik moeder pra ten. Ze zei: Corzo heet vader hou nou op, jongen, schei nou uit. Je maakt me zo verschrikkelijk verdrietig. Heus, nauurlijk vind ik dit allemaal verschrikkelijk. Maar ik heb zoveel ge wonnen door dit alles. Ik zie nu dat het nodig was. Je bent zo lief en zo gedul dig, en ik houd zo vreselijk veel van je zoals je nu bentik ben zo ge lukkig, zo véél gelukkiger dan vroeger je moet niet meer zo praten, je moet niet meer verdrietig zijn. Het was jouw schuld niet, dat maak je jezelf wijs. Het was 'n ongeluk. Maak me nu niet ongelukkig door al die verwijten die je jezelf doet. Je hebt me de laat ste jaren zoveel gelukkiger gemaakt dan voorheen.laat het nu zo Marian veegde verstolen langs haar wang, ze keek naar het gebogen hoofd van de jongen tegenover haar. Ze had zo graag even over z'n haar willen strelen, om te tonen dat ze begreep. Toen heb ik ook begrepen zei Harm, en hief zijn gezicht naar haar op hoe gruwelijk ik vader had ver ongelijkt. Ik heb het moeder allemaal verteld. En zij heeft het aan vader ver teld. Van toen af aan hebben we alles samen gedaan vader en ikvoor moeder heeft hij deze zaak gekocht dat ze niet in de stad op een bovenhuis hoefde te zitten in het lawaai, voor moeder kocht hij de auto, om met haar te gaan rijden. Alles wat hij doet, doet hij voor moeder.... je zou het niet zeggen van zo'n bullebak, als je hem zo zietmaar als hij bij moeder is Ik ben zo blij bekende Marian dat je me dit alles hebt verteld, 't Is net of ik jullie allemaal nader gekomen ben. En nu, Harm, wil ik jou óók ver tellen, wat ik eerst niet zeggen wou. Ik geloof dat vader gebukt gaat onder een last die hij niet dragen kan. Niet alleen financieel. Er is iemand die hem op de een of andere manier in zijn macht heeft. Ik weet niet wie het is, maar ik vermoed het. Wie dacht je vroeg Harm ge spannen. Sartorius Sartoriusdat is die man die op die grote witte villa woont? Die man met dat Chinezengezicht? Ik heb hem wel eens gezien. Ik mag hem niet. Ik ook niet. En denk je dat die. Ja, ik denk dat die vader in zijn macht heeft. Ik weet het niet. Maar vader had opeens gelden sindsdien heeft die Sartorius heel veel praatjes Vaderhij lijkt of hij bang voor hem isvader, die altijd koning was in zijn eigen zaak, die zich door geen klant liet ringeloren over dingen die hij niet met z'n geweten overeenbrengen kon En die Sartorius Tja zei Harm nadenkend ik geloof dat ik een lichtstraatje zie. Dit is een avond van onthullingen en ophel deringen. Marian, liefste, ik ben zo vreselijk blij dat wij elkaar zó ver trouwen dat we dit alles aan elkaar kunnen zeggen. Hij greep haar hand en zag verheugd hoe haar droevig ge zichtje oplichtte en haar ogen hem te- genstraalden. Het inspireerde hem tot een driest vertrouwen in de toekomst. Luister zei hij er gaan praatjes over Het Wapen. Over wat daar gebeurt zo 's avonds. Zoiets blijft niet stil in 'n nest als Breeck. En de naam van die Sartorius wordt daarbij genoemd een erg beste naam schijnt hij hier niet te hebben en bovendien is hij rijk, dus de mensen zijn gauw geneigd allerlei slechts van hem te geloven. Maar ik heb zo'n iedee dat het een iets mei het ander te maken heeft. Weet je wat? Ik zal proberen eens wat anders over die Sartorius te weten te komen. Misschien kunnen we hem z'n nagels eens knip pen. Zo'n man moet een verleden hebben omdat hij er nooit over praat en hier is neergestreken om de gebraden haan uit te hangen, geeft me wel wat te denken. Denken zei Marian met een glimlach we moeten om de bus den ken. Harm, jongen, ik ben zo'n stuk op geknapt vanavond. Eerst liet ik alles maar over me heen gaan. Maar nu wil ik.... vechten! Toch niet met mij? lachte hij plagend. Ja, met jou.samen met jou. Accoord zei hij grimmig op eens ik ben je man. Nog niet lachte ze. Maar ik word het, reken daarop! HOOFDSTUK XI SAMEN UIT.... Toen Marian een paar dagen later de deur van Het Wapen binnenstapte, trof ze haar vader achter en de heer Sarto rius vóór de tapkast. De Indischman stond daar in zijn lichtgrijs zomercos- tuum, panama op 't hoofd, bloem in 't knoopsgat, zijn zwarte, stekende ogen achter een gouden bril verborgen, een beeld van de man die het goed is ge gaan in het leven en die het met zich zelf getroffen heeft. Tegenover hem stond Korstiaan van Vueren, het voor hoofd gegroefd, het haar doorschoten met grijs, de rug een weinig gebogen. Marian kreeg de indruk dat de twee verschil van mening haddenover haar. Want terstond stokte het gesprek toen ze binnenkwam en ze zagen haar allebei verwonderd aan. Sartorius, bru taal, wond er echter geen doekjes om. Spreek je van de duvel, dan trap je 'm op z'n staart lachte hij hoe wel ik-die vergelijking zeker niet op je dochter zou willen toepassen, Van Vue ren. En hij nam haar op van top tot teen met een appreciërende blik, die Marian echter voelde als 'n belediging. Ze knikte dan ook koeltjes en wilde de mannen voorbijlopen, toen Sartorius haar staande hield door te zeggen: We hadden het juist over je. Over wie? informeerde Marian met een gezicht als kwam ze zo uit de vrieskelder. Over jouherhaalde Sarto rius, maar hij scheen een beetje min der zeker van zijn zaak. Marian's houding was een en al ge kwetste trots en ze zei koeltjes: Dat u hier klant bent in mijn va ders zaak, geeft u nog niet het recht mij te tutoyeren, mijnheer Sartorius. Ze zag over het gezicht van haar va der 'n ogenblik diepe voldoening trek ken, maar terstond kreeg het weer zijn bekommerde uitdrukking. Nu ja Sartorius zong een toon tje lager we hebben u allemaal als meisje hier gezien en je kunt je als oudere haast niet voorstellen dat kleine kinderen groot worden. Neem me niet kwalijk juffrouw van Vueren, het lag niet in m'n bedoeling u te kwetsen. Ze was toch voldaan, omdat hij zo netjes bakzeil had gehaald en voelde wel dat ze haar vader even in een moei lijke positie had gebracht. Daarom zei ze nu op wat vriendelijker toon: Zand er over. Wat had u over mij te bespre ken met vader, als ik vragen mag? Mijnheer Sartoriuswilde Van Vueren beginnen, maar zijn be zoeker sneed hem de pas af. Ja, kijk es.ik ga m'n suite op nieuw meubileren. Die wil ik 'n beetje modern hebben. De smaak van m'n huishoudster is de mijne niet, op haar advies kan ik niet afgaan. Nu vroeg ik jeuw vader of die er bezwaar te gen had, dat u eens met me mee ging naar Amsterdam, om daar wat geschik te meubels uit te zoeken. Als ik u zo zie weer die blik waarmee hij haar jbijna ontkleedde dan constateer ik dat u tenminste smaak hebt, en we zul len samen wel iets kunnen uitzoeken dat passend is. Hebt u haar bezwaar te- Marian keek naar haar vader. Ik heb al tegen meneer Sartorius gezegdbegon die weer. Uw vader is blijkbaar bang, dat ik u niet heelhuids terugbreng glim lachte Sartorius maar ik heb ge zegd: Van Vueren, je dochter kan uit stekend op zichzelf passen, maak je daarover maar niet ongerust. Van Vueren schudde achter de toon bank, buiten gezicht van Sartorius, waarschuwend het hoofd naar zijn dochter. Het was niet nodig, want Ma rian voelde zo mogelijk nog minder voor het accepteren van Sartorius' in vitatie dan hij zelf. Maar op dat mo ment keek Sartorius terzijde en ving het gebaar van Van Vueren op. Hij zei niets, maar z'n gezicht kreeg 'n andere uitdrukking. En Marian constateerde verstond van verbazing hoe de houding van haar vader veranderde.

De Vallei | 1954 | | pagina 3