Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Gelderse Vallei kreeg nog meer ziekenhuis ruimte Minister accoord met Streekziekenhuis geeft 100 bedden aan Ede enWagenigen Wist U f Moeten wij allemaal Mormonen worden? Nieuws uit de Omgeving Thans 200 bedden Straks 500? AGENDA Reeds 475 Veenendaalse donors ontvingen de Landsteiner- penning Was de afgelopen winter streng MAN VROUW Fa J. F. TAK? 28e JAARGANG VRIJDAG 12 MAART 1954 No. 10 Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei" Verschijnt in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg,Ue Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Hoe Veenendaal spaarde BUREAU VOOR ACCOUN TANCY en BELASTING RECHT II De P.B.O. in het Veenendaals Jongeren Parlement Ingebruikneming van Salvator- kerk Voorjaars mode-show van C.V. Hein van Schuppen „De Nieuwe Molen" gerestaureerd wordt Veenendaal gaf ruim 2 300 liter bloed VORSTPERIODE DUURDE KORT Voor betere Uurwerken Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, werd Waarom Abonnementsprijs 1.05 per kwartaal Losse nummers 10 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Telef. 601, Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven VALLE ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12c. Minimum p. advert, 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 120 woorden ƒ1.30, elk woord meer 6 cent Het uiteindelijk resultaat van de reeds jarenlang gevoerde besprekingen ten aanzien van de ziekenhuisbouw in de Gelderse Vallei begint zich nu af te teke nen. Thans hebben nameiyk ook de ziekenhuizen te Wageningen en Ede goed keuring van de Minister ontvangen van de plannen om deze ziekenhuizen met respectieveiyk 56 en 37 bedden uit te breiden. Het Juliana ziekenhuis aan de Cuneraweg had de goedkeuring voor een uit breiding tot 72 bedden reeds eerder ontvangen, terwijl het Streekziekenhuis te Bennekom, dat aanvankelijk zonder medewerking van de regering zou worden gebouwd, nu ook goedkeuring van de Minister heeft verkregen. Tijdens de talrijke tussen de betrok ken ziekenhuizen en de overheid ge voerde besprekingen ging het er om de meest gewenste oplossing te vinden voor het nijpende tekort aan zieken huisruimte in de Gelderse Vallei. Er is daarbij o.m. gesproken over het ophef fen van de kleine bestaande ziekenhui zen in de verschillende plaatsen om zo te kunnen komen tot een streekzieken huis dat dan in Bennekom gebouwd zou worden. Later was er nog sprake van dat naast het streekziekenhuis ook het Juliana ziekenhuis aan de Cuneraweg gehandhaafd zou blijven. Om verschil lende redenen stuitten deze plannen op moeilijkheden en verzet en na de oor log begonnen overleg bleek tenslotte geen samenwerking tussen de verschil lende ziekenhuizen mogelijk. De zie kenhuizen in Ede en Wageningen na men met de voorgestelde oplossingen geen genoegen en thans is het dus zo ver dat men ook daar toestemming van de Minister heeft verkregen om tot uit breiding over te gaan. Mochten al deze plannen worden uit gevoerd en het is b.v. al vrij zeker dat ook de Gemeenteraad van Wage ningen medewerking zal verlenen aan de Wageningse plannen dan zou het gevolg zijn dat de ziekenhuisruimte in Bij het kantoor Veenendaal van de Nutsspaarbank werd in de maand Fe bruari j.l. ingelegd fi 181.988,00 en te rugbetaald ƒ65.088,41. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg in deze maand 96. Aan het postkantoor te Veenendaal en het daaronder behorende ambts gebied werd gedurende de maand Fe bruari 1954 ingelegd 128.211,58 en terugbetaald 61.541,19. EIERMARKT Dinsdag waren op de wekelijkse eier markt te Veenendaal aangevoerd 98.000 eieren. Prijzen varieerden van 11.75 tot 13.per 100 stuks. De handel was rustig. Dat men dezer dagen het luiden van de torenklok van de Grote kerk aan de Markt via de radio zult kunnen ho ren? Dat vorige week een reportage wagen van de N.C.R.V. dit luiden op de plaat heeft vastgelegd om het uit te zenden in het programma „Klokken van Nederland"? Dat de DOVO-speler J. Kroesber- gen als rechtsbinnen is opgesteld in het selectie-elftal van de Oostelijke Zater dagspelers dat a.s. Zaterdag in Assen tegen een Noordelijk elftal uit komt? Dat op 25 Maart in Veenendaal de Johannes-Passion van Joh. Seb. Bach wordt uitgevoerd door de C.O.V. m.m.v. het Utr. Sted. Orkest en met als solis ten Ankie van Wickevoort-Crommelin, sopraan; John van Kesteren, tenor; Bernd Süsskind, bas; Leo Ketelaars, bas; Roos Boelsma, alt en nog een zes tal instrumentale solisten? Dat op Woensdagavond 24 Maart de Veenendaalse Gemeenteraad weer in openbare vergadering bijeen komt in de tijdelijke raadszaal in het Oude Post kantoor? Dat in deze vergadering waar schijnlijk de gemeentebegroting 1954 aan de orde zal komen? Dat „DE VALLEI" verreweg het meest gelezen blad is voor Veenendaal en omstreken? MARKT 5 Telefoon 620 VEENENDAAL b.g.g. tel 789 H. SIEGERSMA belastingconsulent Kerkewyk 171 Veenendaal 11 iMiiii|ii|iiiiiiiiiiMiii»iiiiimiiii|ii' urn'ui tin ui i ui i hum iiir iii mi illtlllllllllllllllllllllll lllllltlllllHll llttlllltllltlll llllllHllil I'lillllllB Samengesteld in samenwerking met de V.V.V. de Ver. v. Vreem delingenverkeer „Veenendaal" Maandag 15 Maart (In Ojové-gebouw) Toneel avond voor Ouden van Dagen. VrUdag 19 Maart (In Cantine Ritmeesterfabrie- ken 's. avonds, eerste ronde van het Ritmeester Schaak- tournooi. Luxor Theater Van heden Vrijdag t/m. Maan dag de film De duivel in de fles en van Dinsdag t/m. Don derdag „Anna". de Gelderse Vallei nu in eens wordt uit gebreid van rond 200 tot rond 500 bed den. Wat betreft de verwezenlijking van deze plannen kan gezegd worden dat de verschillende ziekenhuizen binnen de kortst mogelijke tijd zullen gaan bou wen. De Stichting Streekziekenhuis is voornemens om in ieder geval nog dit jaar met de bouw te beginnen. MET LUCIFERS SPELENDE KINDEREN VEROORZAAKTEN BRAND Woensdagmiddag werd door enkele kleuters, die met lucifers aan het spe len waren, een hooimijt in brand gesto ken, van de fam. Z. aan de Middellaan. Hoewel omwonenden snel toeschoten, kon men het vuur niet meer blussen, zodat de Veenendaalse Vrijwillige Brandweer met de nevelspuit het vuur bedwong. Donderdagavond 25 Maart komt het Veenendaalse Jongeren Parlement voor de vierde maal in openbare vergadering bijeen. In de vergadering zal van gedachten worden gewisseld over de Publiekrech telijke Bedrijfs Organisatie. De inlei ding zal ditmaal worden gehouden door de heer P. Scholten (PvdA), terwijl het voorzitterschap zal berusten bij de heer K. Aalbers (SGP). Zoals bekend worden de vergaderin gen van het Jongeren Parlement ge houden in de oude raadszaal van het Gemeentehuis. De aanvang is 8 uur. De bouw van de nieuwe R.K. kerk aan de Patrimoniumlaan, de Salvator- kerk, is thans zover gevorderd dat de datum van ingebruikneming reeds kon worden vastgesteld. Op Zaterdag 1 Mei a.s. zal het kerk gebouw worden geconsacreerd door Bisschop Coadjutor monseigneur J. B. Alfrink. Na deze ceremonie zal monseigneur Alfrink de eerste plechtige H. Mis in de Salvatorkerk celebreren. TONEELAVOND VOOR OUDEN VAN DAGEN De toneelgroep van de buurtvereni ging „De Oude Molen" zal a.s. Maan dagavond 15 Maart een toneeluitvoe ring geven voor de Veenendaalse Ouden van Dagen in het Ojové-gebouw aan het Kostverloren. Het gebouw werd gratis beschikbaar gesteld, zodat de ouden van dagen gratis deze toneel voorstelling kunnen bijwonen. NIEUWE BESTUURSLEDEN A.R. KIESVER. In de ledenvergadering van de A.R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje" werden Dinsdagavond tot nieuwe be stuursleden gekozen de heren L. Noor duin en G. Veenhof in de vacatures W. van Stempvoort en A. v. Hardèveld. iiilUüüiü.;,' E.H.B.O. HIELD JAARVERGADERING De afd. Veenendaal van de Kon. ver. voor E.H.B.O. hield Maandagavond de derde jaarvergadering in gebouw ,,'t Trefpunt". Het eerste gedeelte van de avond werd besteed voor het afdoen van huis houdelijke aangelegenheden. Bij de be stuursverkiezing werd gekozen in de plaats van inspecteur Dekker, die zich niet herkiesbaar stelde, als 2e voorzit ter, de heer Paulus. Tot penningmees ter werd benoemd de heer Bres in de plaats van de heer Looyé. Vervolgens vond de uitreiking plaats door de voor zitter dr Annot, van de diploma's aan 13 nieuwe KH.B.O.-'ers. Na de pauze met koffie en gebak, be gon het feestelijke gedeelte van de avond. Er was een amusant programma in elkaar gezet geheel verzorgd door leden van de afdeling, terwijl ook de muzikale omlijsting niet ontbrak. Een onderdeel van dit programma demon streerde nog hoe gevaarlijk het is zon der kennis van zaken een gewond medemens de eerste hulp te verlenen. Attracties waren de spelletjes trek aan de bel, doe uit de deken, en spraak waterval, afgewisseld door samenspra ken. Het was dan ook bijna 12 uur toen het einde kwam van deze bijzonder ge slaagde en zeer gezellige avond. Woensdag 24 Maart a.s. wordt 's mid dags en 's avonds in de grote zaal van gebouw „Eltheto" weer de traditionele voorjaars mode-show van de C.V. Hein van Schuppen gehouden. Deze shows, die niet alleen in Vee nendaal maar ook in de omgeving ver maardheid genieten, hebben steeds een overweldigende belangstelling te zien gegeven. Steeds ook werden zij een groot succes, vooral omdat men er een uitstekende indruk kreeg van wat de nieuwste mode voorschreef. Zonder twijfel zullen de shows van 24 Maart evenals vorige jaren weer veel belangstelling trekken. Deze week werd een aanvang ge maakt met de restauratie van „de Nieuwe Molen" aan de Nieuweweg. De restauratie wordt uitgevoerd door de bekende Nederlandse molenbouwers de Gebrs. Adriaans uit Weert, en wel met financiële medewerking van het Rijk en de gemeente Ede. Men is thans bezig met het aanbren gen van een nieuwe z.g. omloop, de be- dieningsbrug van de molen, welke enige jaren geleden naar beneden is gestort. Verder zal deze z.g. Stelling-molen, die van zijn type de grootste is in ons land, van een geheel nieuwe kop worden voorzien. Ook de wieken worden gere pareerd en gestroomlijnd. Door laatst genoemde verbetering zal de molen reeds bij weinig wind gaan draaien. Over een maand zal de restauratie grotendeels voltooid zijn, zodat een van de twee molens die Veenendaal rijk is, weer zal kunnen draaien. De molenaar, de heer Van Eden, gaat dan voor het malen weer overschakelen van electri- citeit op windkracht. Voor de restauratie van „De Vriend schap", de andere molen aan de Nieu weweg, bestaan eveneens restauratie plannen. SPREEKUUR N.V. B.N.G. Burgemeester en Wethouders van Veenendaal maken bekend dat de secre taris van de afd. Veenendaal van de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Ge meenten met ingang van 11 Maart a.s., elke Donderdagavond ter gemeente secretarie, Hoofdstraat 92, zitting zal houden van 7 tot 8 uur, en wel in 't bij zonder voor die personen, die zich be zwaarlijk tijdens de kantooruren ter secretarie kunnen vervoegen. In ver band met de instelling van dit spreek uur zal de secretaris van de Bouwkas geen gelegenheid meer geven voor be sprekingen te zijnen huize. Deze regeling is getroffen naar aan leiding van de toenemende belangstel ling, die voor dit bouwspaarsysteem blijkt te bestaan. In de ledenvergadering van de Afd. Veenendaal van het Ned. Roede Kxuis, welke onder voorzitterschap van Burge meester Bakker in de Kegelbaan werd gehouden, werd aan 40 personen de Landsteinerpenning uitgereikt, waar door in totaal 475 personen in Veenen daal deze onderscheiding voor 5 maal bloed afstaan bezitten. De secretaris, de heer J. H. Slik kwam in zijn jaarverslag uiteraard terug op de watersnood in 1953. De Afdeling heeft daar ook haar aandeel in gehad, waardoor verschillende werkzaamheden dientengevolge slechts met veel vertra ging voortgang konden vinden. Enorme hoeveelheden goederen heeft de Veenendaalse Afdeling in Februari mogen ontvangen, terwijl veel nood hierdoor bij de evacué's kon worden ge lenigd. In inzamelingsactie bleef welis waar 700.- beneden de opbrengst van 1952, maar was toch nog 1500.- hoger dan was begroot. Voor het eerst was de Afdeling Vee nendaal in 1953 in de gelegenheid, in samenwerking met het Groene Kruis, aan 3 bedlegerige patiënten uit Vee nendaal een boottocht te maken van een week over onze grote rivieren. Ook voor dit jaar staat een dergelijke boottocht op het programma. 200 donores hebben zich beschikbaar gesteld voor de bloedtransfusiedienst en met het bloedonderzoek en de keurin gen is intussen een aanvang gemaakt. Ruim 2300 liter bloed in 4615 flessen (Van onze weerkundige medewerker) De afgelopen winter géén strenge winter? zullen velen misschien veront waardigd zeggen. En dat nog wel, terwijl alle grote rivieren met een dikke ijs laag bedekt waren, de Waddeneilanden enige weken alleen door de lucht waren te bereiken en er zelfs een elfstedentocht kon worden gehouden. Maar toch, wanneer wij de afgelopen winter in zijn geheel bekijken, (meteo rologisch berekend over de maanden December, Januari en Februari) dan is het geen abnormaal koude winter geweest. Wel abnormaal streng was de korte vorst periode die er tussen 23 Januari en 8 Februari voorkwam met in De Bilt 11 dagen met meer dan tien graden vorst tegen normaal in een winter 3 dagen. In dit op zicht heeft de winter maar weinig voor menig strenge winter ondergedaan, maar uit uurlijkse aflezingen van de thermometer berekend, was de gemiddelde tem peratuur in De Bilt 1.8 C tegen normaal 2.4 C. Wij zien dat de winter in zijn ge heel zelfs nog 0.1 C warmer is gebleven dan die van verleden jaar. dit artikel genoemd) terwijl de winter zelf niet op de lijst van strenge, zelfs niet van zeer koude winters voorkomt. Voor deze verrassing is de December maand aansprakelijk, die sedert 1934 niet zo warm is geweest. Op 4 Decem ber bracht Sint Nicolaas niet alleen suikergoed en marsepein mee, maar ook Spaanse temperaturen. In De Bilt, evenals op vele andere plaatsen, werd het record gebroken; het kwik steeg daar tot 14 gr. C. en in Zuid- Limburg zelfs tot 18 gr. C. De Bilt noteerde voor December maar 5 vorstdagen tegen normaal 13. Januari viel al wat kouder uit, op 6 Januan (Driekoningen) vroor het in Zuid-Lim burg 14 graden, maar op 15 Januari werd in De Bilt al weer 12 graden ge meten. Na de 22ste begon een zeer strenge vorstperiode met zonnig weer en een sterke zeer koude oostenwind. Op de laatste dag van Januari vroor het in De Bilt 12 graden. Februari was de koudste van de drie wintermaanden met een afwijking van 2.8 gr. C. Op 1 Februari bereikte de kou haar dieptepunt met 15 graden vorst in Twente. Het is deze betrekkelijk korte maar strenge vorstperiode geweest, die de af gelopen winter tot een bijzondere win ter heeft gemaakt. Er deden zich ver schijnselen voor, die zich in alle stren ge winters voordoen (in het begin van In de laatste 50 jaren waren in De Bilt uit uurlijkse waarnemingen berekend zelfs 11 winters kouder dan de afgelo pen winter. Het aantal vorstdagen (dagen waarop het kwik onder het vriespunt kwam) bedroeg in De Bilt 44 (normaal 42). Het aantal ijsdagen (dagen waarop gedu rende het gehele etmaal de temperatuur beneden het vriespunt blijft) bedroeg in De Bilt 19 (normaal 10). In het noorden wist de vorst veel langer stand te hou den, daar werden totaal 26 ijsdagen ge meten (vliegveld Eelde). Enkele goede woorden hebben wij nog voor het weinig verwarmende werden reeds in 10-afname avonden voor de bloedplasmadienst afgestaan. In zijn jaarverslag maakt de secretaris o.m. melding van het feit dat 4 dames onder leiding van zuster H. C. v. Leeu- wij haar krachten en haar tijd beschik- patiëriten door' mftfdel van "handenarbeid baar hebben gesteld om bedlegerige afleiding te bezorgen en het genezings proces daardoor te bevorderen. Van particulieren en bedrijven werden in 1953 weer verschillende pakken lectuur ontvangen en doorgezonden naar het lectuurdepot in Den Haag. Dit jaar zal getracht worden in Vee nendaal een Lectuurhuisje geplaatst te krijgen, waarin het publiek dan de tijd schriften kan deponeren. De Transportcolonne heeft de beschik king gekregen over een ruime tent, die op 2e Pinksterdag haar bruikbaarheid bewees toen honderden gymnasten op die dag geholpen moesten worden van wege de huidverbrandingen door de zonnehitte. Ook in het kader van de Organisatie Bescherming Bevolking bleef de afde ling niet achter. Het onderdeel de „Mo biele Geneeskundige Dienst" is prac- tisch door leden van de Afdeling Vee nendaal geheel bezet. Hieruit blijkt, dat Je Afdeling Veenendaal van het Rode Kruis een zeer belangrijke plaats in de Veenendaalse samenleving inneemt. maar lekker aandoende winterzonnetje, dat in De Bilt in totaal 192 tegen nor maal 171 uren scheen. Na afloop van de strenge vorstperiode bleef het weer bij zonder somber. Neerslag viel er op de meeste plaatsen belangrijk minder dan normaal. In De Bilt viel in de afgelopen drie wintermaanden 144 mm (normaal 180 mm). In Den Helder 159, Eelde 121, Vlissingen 124 en op het vliegveld Zuid- Lmburg 155 mm. Sneeuw van enige betekenis viel er eerst na de eerste week van Februari. Meteorologisch gezien is de lente al aangebroken (1 Maart), volgens de ka lender zal dit volgende week (Zondag 21 Maart) geschieden en wel 's avonds om vijf minuten voor middernacht, het tijdstip waarop de zon juist boven de evenaar staat. Is roken gevaarlijk? Deze vraag hoort men de laatje tijd meer en meer. Zo is er in de Engelse volksvertegenwoordi ging al gesproken over het verband tussen roken en longkanker. In Ame rika werden door de tabaksindustrie reusachtige sommen neergeteld voor een onderzoek. En in eigen land horen we ook al, op vergaderingen van art sen, waarschuwende woorden. Dat roken in zekere mate gevaarlijk is, staat vast. Nicotinevergiftiging is bij voorbeeld een aandoening, welke kettingrokers bedreigt. Het is bekend dat de hoeveelheid nicotine van één sigaar voldoende is om, toegediend door een injectie, twee mensen te doden. Verder kan als vaststaand worden aangenomen dat roken, zelfs als het met mate ge beurt, een nadelige invloed heeft op onze lichaamsconditie. De oefenmees- ters van sportclubs raden roken om die reden af. Maar zolang vele artsen zelf nog lus tig door roken, zolang zij dus nog niet in massa overtuigd blijken van een groot gevaar zolang zal rokend Ne derland doorgaan met piraatjes rollen en pijpjes stoppen. Alleen: er is twijfel ontstaan bij hen, die dachten dat het rookgenoot onschadelijk was. Dat komt doordat nu de tuberculose bedwongen mag heten er grote aandacht wordt gewijd aan de kanker, als volksvijand nummer één. Steeds meer wordt er op gewezen dat er verband bestaat tussen longcoreinoom en roken. Dit doet ons de vraag stellen: moeten we allemaal Mormonen wor den? Niet naar godsdienstige opvatting, maar naar levenshouding ten opzichte van schadelijke gewoonten als roken en gebruik van sterke drank. De Mormonen officieel als uit Amerika afkomstige groepering bekend als de Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen, met in Ne derland 3.424 leden hebben een voor schrift, dat zij het Woord van wijsheid noemen. Deze leefregel, die nu al meer dan een eeuw oud is, raadt de Mormo nen aan alcohol, tabak en hete dranken te vermijden. Ook koffiedrinken is voor hen taboe. Rookwaarin de kachel In de uitwerking er van gingen som mige Mormonen zover mogelijk. Om ons tot de tabak te bepalen: er waren in Nederland tijdens de tweede wereld oorlog Mormonen, die op hun tabaks bonnen rookwaar kochten en deze ver brandden in de kachel. Statistieken over verschillen in de gezondheidstoestand tussen Mormoonse 2el andere Nederlanders bestaan er bij ons weten niet. In Amerika, de baker mat van deze godsdienstige seete, be schikt men wel over cijfers, ontleend aan gegevens van het gezondheids bureau van de Verenigde Staten en van het internationale gezondheidsjaarboek. Wij drukken hierbij enige vergelijkin gen, zoals die tien jaar geleden al be kend waren, af. Het gaat om het sterftecijfer per 100.000 personen. In de kolom M de cij fers van de Mormonen, in de kolom VS van de blanke bevolking van de Ver enigde Staten en in de kolom ZL van de blanke bevolking van de volgende zes landen: Verenigde Staten, Duits- NIEUWE VOORDRACHT KEURINGS VEEARTS In verband met het bedanken van nummer 1 van de eerste voordracht tot voorziening in de vacature Chr. Mus als keuringsveearts, hoofd van dienst van de vleeskeuringsdienst „Rhenen", waaronder ressorteren de gemeenten Amerongen, Kesteren, Leersum, Lien- den en Veenendaal, hebben burgemees ter en wethouders thans een nieuwe voordracht samengesteld, aangezien de op de oorspronkelijke voorkomende nummers 2 en 3 inmiddels elders waren benoemd. De nieuwe voordracht ziet er thans als volgt uit: 1. C. Favejee te Am sterdam; 2. K. Brandsma te Menaldu- madeel; 3. C. A. Wijnand te Utrecht. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 290 land. Frankrijk, Zweden, tannië en.... Nederland. Groot-Brit- M 4 70 VS 34 134 ZL 79.5 137.5 71 105 117.6 208 351 224.0 56 62 118.8 53 63.7 verwondert Mormoonse Doodsoorzaak Tuberculose Kanker Aandoeningen zenuwstelsel Aandoeningen bloedsomloop Aandoeningen ademhalingssysteem Aandoeningen spijsverteringsorg. 23 Wie deze cijfers beziet, zich er niet over dat in kringen wel eens de gedachte is opge komen dat onze asbakken niet deugen. Zij zouden eigenlijk moeten worden uitgevoerd in de vorm van een doodskop! Hoe dit ook zij, het is een feit dat de moderne wetenschap steeds meer het gevaar van het roken aangeeft. De ta baksindustrie zoekt daarom koorts achtig naar middelen, welke de nicotine en andere schadelijke stoffen aan de tabaksrook zullen ontnemen. Overigens blijft de toestand in Ne derland nog onoverzichtelijk, zolang er geen duidelijker uitspraken (liever: leefregels) van medische zijde worden bekend gemaakt. In dit verband mag wel gewezen worden op de propaganda, welke de vereniging Het Koningin Wil- helminafonds voor de kankerbestrijding maakt door middel van verkoop van lucifersboekjes. Van die handige, platte lucifersboekjes, zoals die horen bij rookwaren R-P. Een sensationeel bericht stond in de Engelse dagbladpers: een man werd een vrouw. Men noemt het een zegepraal van de Britse artsen en specialisten. Op 35-jarige leeftijd bemerkte Ro bert Marshall Cowell, een van de drie kinderen van generaal-majoor Cowell van Croydon, veranderingen. Robert, gelukkig getrouwd en vader van twee kinderen een meisje van tien en een meisje van twaalf jaar begon vrou welijke kenmerken te vertonen. De voormalige vliegenier van de En gelse luchtmacht ging over zijn geval met specialisten praten. Hij gaf zijn werk op en trok zich steeds meer uit het openbare leven terug. Op medisch ad vies kreeg hij hormönprepaiatën toege diend, om de overgang te bespoedigen. Plastische chirurgie was de volgende stap. Gedurende drie jaar werden huidoperaties uitgevoerd, die Robert, de zoon van generaal-majoor Cowell, veranderden in diens dochter. Inmid dels was er een scheiding uitgesproken tussen Robert en zijn vrouw, in verband met „moedwillige verlating". Robert kreeg een nieuw geboortebewijs en staat nu bij de burgerlijke stand inge schreven als Roberta Elizabeth Mars hall Cowell. Engelse artsen wijzen er op dat het aantal gevallen dat een vrouw man wordt, speciaal na toepassing van hor monen en plastische chirurgie, toe neemt. De verandering van man in vrouw is echter zeldzaam, zeker van een man van boven de dertig en vader van twee kinderen. Roberta heeft nu lang blond haar, zij lakt haar nagels en draagt sieraden, zo als een parelsnoer. Op de vraag van een specialist of zij zou willen trouwen, heeft Roberta ja gezegd. Haar werd meegedeeld dat het moederschap even wel niet voor haar zou zijn weggelegd. De artsen zijn uitermate tevreden over het resultaat van deze toepassing van de moderne medische wetenschap. Binnen kort zal de specialist, die de operaties heeft geleid, over de opzienbare ver- anderinng van een man in een vrouw een artikel publiceren in de Engelse medische vakpers. R-P. RHENEN. 1954 is tot Cunera-jaar geproclameerd in verband met het feit dat het 28 October aanstaande 15 eeuwen geleden geweest moet zijn dat de heilige Cunera op Prattenburg van het leven werd beroofd. In Rhenen be staan plannen om ook in de Cunera- stad een Cunera-herdenking te doen houden. WAGENINGEN. Dinsdag werd in Wageningen de internationale confe rentie van deskundigen op het gebied van productie en afzet van eieren en pluimvee, welke in Nederland gehou den wordt, geopend. DOORN. Met ingang van Maandag 15 Maart a.s. wordt Huize „Doorn", dat als museum is ingericht weer voor het publiek opengesteld. WAGENINGEN. Deze week vierde de Wageningse Landbouwhogeschool haar 36ste verjaardag. Maandagmiddag had bij de „Woeste Hoeve" op de Veluwe de herdenking plaats van de 117 slachtoffers die op 8 Maart 1945 na de aanslag op Rauter aldaar door de bezetter werden gefusilleerd. Na de toespraak van de burgemeester van Apel doorn legde nabestaanden bloemen by het eenvoudige monument. VOOR BEHANG 1954, GLORIA WATER VERF, BUSSEN VERF, BORSTEL WERK, ZEEMLEER. SPONZEN, AMMONIAK, ZOUTZUUR en WRIJFWAS, in doos (en los) verkrijgbaar, Drog. - Apoth. Ass. Hoofdstr. 106 - Telefoon 632, omdat U daar voordeliger koopt en betere kwaliteiten krijgt.

De Vallei | 1954 | | pagina 1