Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Voorbereiding van Koninginnedag, Het Belasting-plan 1953 Waar woonden de eerste Veenendalers? Wist IJ.... Uit Rhenens raadszaal Fa J. F. TAK? Nieuws uit de Omgeving 28e JAARGANG VRIJDAG 19 MAART 1954 No. 11 Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei" Verschijnt in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel AGENDA II Lezing van Clara Eggink in kader van de boekenweek Ruim 300 scholieren deden verkeers-examen Vanavond begint Ritmeester Schaaktournooi BUREAU VOOR ACCOUN TANCY en BELASTING RECHT Benedenstad wordt gesaneerd Gemeentepersoneel en scholen halve dag vrij op 5 Mei Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Waarom Voor betere Uurw Abonnementsprijs 1.05 per kwartaal Losse nummers 10 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Telef. 601, Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven VALL ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12 c. Minimum p. advert, 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 120 woorden 1.30, elk woord meer 6 cent Hoewel een en ander nog niet defini tief is vastgesteld, zo vernemen wij van de zijde van de Ver. „Oranjedag", toch is het reeds zeker dat „Oranjedag" voor de viering van de komende Koninginne dag met een uitgebreid en gevarieerd programma zal komen. Ei* wordt reeds hard aan de voorbereiding gewerkt. Een belangrijk onderdeel van de Ko ninginnedagviering, waarover al eerder werd geschx'even, vormt de organisatie van aantrekkelijke volksspelen en het staat al vast dat deze gedurende de» middaguren zullen worden gehouden. Verdere bijzonderheden volgen nog. MOTOR SLOEG OVER DE KOP DOOR SPRINGEN VAN BAND Door het springen van een voorband van een scooter op de Rijksweg 12, sloeg deze scooter over de kop, waar door de bestuurder, de 59-jarige stra tenmaker G. Diteweg en de duo-passa gier, de 50-jarige stratenmaker W. v. d. Craats, beiden uit Veenendaal, ernstig werden gewond. De beide slachtoffers werden naar het Juliana-ziekenhuis te Veenendaal overgebracht. GETUIGEN OPROEPING VAN ONGELUK IN DE HOOFDSTRAAT De Inspecteur van Politie te Veenen daal verzoekt degenen die getuigen zijn geweest van het ongeval dat op Woens dag 16 Maart voor het Gemeentehuis in de Hoofdstraat plaats vond, zich bij zijn bureau bekend te willen makën. VERENIGING VAN GEMEENTE- PERSONEEL OPGERICHT Vrijdag j.l. is tijdens een vergadering van gemeentepersoneel welke onder leiding stond van burgemeester Bakker, besloten tot de oprichting van een ver eniging van gemeentepersoneel. Tot leden van het bestuur werden ge kozen mej. A. H. ten Ham en de heren K. van Wijnen, J. H. Boer, K. van de Heuvel, W. van Bruggen, G. J. van Holland en J. Snaterse. Deze nieuwe vereniging is geen uitge sproken belangen-vereniging, maar stelt zich meer voor het persoonlijk contact tussen de gemeente-ambtenaren te be vorderen. Dat voorzichtigheid geboden is voor de Veenendaalse winkeliers bij het uitvoeren van telefonische bestellin gen? Dat niet minder dan achttien win keliers Woensdagmiddag op onkosten zijn gejaagd toen zij met hun waren bij de Ritmeesterfabriek kwamen en on- verrichterzake weer terug konden gaan toen bleek dat men daar niets van tele fonische bestellingen afwist? Dat hierbij niet minder dan 15 bakkers betrokken waren die in de loop van de middag, na elkaar op verschil lende tijdstippen 20 gebakjes moesten brengen? Dat er ook een lampenkap en Coca Cola bestelt werd? Dat men hier niet kan spreken van een grap maar van uitgesproken van dalisme? Dat de Veenendaalse Dienst Be scherming bevolking reeds beschikt over een vrij hechte organisatie? Dat het blokploegen-materiaal re gelmatig wordt uitgebreid en dat dezer dagen reeds materiaal-uitrusting bij elkaar zal zijn voor negen van de acht tien blokploegen welke Veenendaal telt? Dat men reeds volop bezig is met het opleiden van de leden door middel van diverse cursussen? Dat deze cursussen gehouden wor den in de Commando-post in de grote kelder onder de Openbare school aan de J. G. Sandbrinkstraat? „I .J, ||||||||||||||||||I|U|||I|||I|| I III 1111 llll III llllllllllllllll ^^PiriilllriSlillil-iliiiMilMÜiiillllllllliillillilllllll>iiiliilliilliil:IIIIIHI^k Samengesteld in samenwerking met de V.V.V. de Ver. v. Vreem delingenverkeer „Veenendaal" Heden, Vrijdag 19 Maart (In de cantine Ritmeesterfa- brieken), eerste ronde Rit meester Schaaktournooi. Zaterdag 20 Maart (In geb. Eikenlaan) 7.30 uur toelichtings-avond uitvoering Johannes-Passion door Gijs- bert van Zanten. Maandag 22 Maart (In geb. Eikenlaan) 2.30 en 8 uur Mode-Revue van Fa. R. de Ruiter „De Erven". Woensdag 24 Maart (In raadszaal Oude Postkan toor) 7.30 uur openbare ver gadering van de Gemeente raad. (In geb. „Eltheto") 3 en 8 uur, If Voorjaars-modeshow C.V. Hein van Schuppen. Donderdag 25 Maart (In trouwzaal van Gemeente huis) 8 uur, openbare verga dering Veenendaals Jongeren Parlement. (In geb. Eikenlaan) 7.30 uur Uitvoering Johannes-Passion door Chr. Oratoriumver. m.m. v. vocale en instrumentale so listen. II Luxor Theater Van heden Vrijdag t/'m. Maan dag de film „het lied van de Zuidzee" en van Dinsdag t/m. Donderdag „De Duivelspas". II 1 In het kader van de boekenweek wordt op Dinsdag 30 Maart a.s. des avonds om 8 uur een literaire avond gehouden in de bibliotheek der Chr. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, die gevestigd is in de Koningin Juliana School aan de Vaartbrug. De schrijfster Mevrouw Clara Eggink zal deze avond spreken over het onderwerp: „Het Le zen". Het is een goede gedachte geweest van het bestuur der Chr. Openbare Leeszaal en Bibliotheek om in samen werking met de boekhandelaren G. Da- velaar, Fa. Jac. van Hax-develd en S. W. Kleefsman, een dergelijke avond in onze plaats te organiseren. Men ver- zuime niet deze avond bij te wonen. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie elders in dit nummer. RAADSVERGADERING Woensdagavond 24 Maart a.s. om half acht, komt de Veenendaalse Gemeente raad in openbare vergadering bijeen. Zoals bekend worden de raadsverga deringen tegenwoordig gehouden in de tijdelijke raadszaal welke i§ ingericht in het gebouw van het Oude Postkan toor. Het belangrijkste agendapunt van deze vexgadering is het behandelen van de gemeentebegroting 1954. FABRIEKSDIEFSTAL Een drietal fabrieksarbeiders, afkom stig uit Rhenen en werkzaam op een der textielfabrieken te Veenendaal heb ben zich schuldig gemaakt aan diefstal van goederen uit de fabriek waar zij werkzaam waren. Zij werden gearres- teerd, terwijl een gedeelte van de goe deren in beslag genomen kon worden. GROOTSE CUNERA-FEESTEN TE HEESWUK Uit de eerder in ons blad gepubli ceerde gegevens over de vroeger in Rhenen veel verbreide Cunera-devotie weten onze lezers, dat de religieuze be langstelling voor Sint Cunera van Rhe nen vooral is blijven voortbestaan in het oostelijk deel van de provincie Noord-Brabant. Het middelpunt ervan is de gemeente Heeswijk, waar de ver maarde abdij „Berne" van de Norber tijnen is gevestigd. Wij vernemen thans, dat in Heeswijk die jaar grootse Cunera-feesten zullen worden georganiseerd, zowel met (R.K.) kerkelijk als wereldlijk karakter. Het hoogtepunt van de plechtigheden en feestelijkheden te Heeswijkvalt op Zondag 20 Juni. Rhenens pastoor, de zeereerwaarde heer H. C. Vredendaal, is uitgenodigd, die dag onder een pon tificale heilige Mis in de Sint-Willi- bord-kerk te Heeswijk de feestpredika tie te houden. Ook uit Rhenen worden die dag veel gasten in het Brabantse dorp verwacht, die dan tevens getuige kunnen zijn van het grootse Cunera-spel, dat die en andere dagen in het openluchttheater te Heeswijk zal worden opgevoerd. De bekende auteur Anton Coolen is doende de Cunex-a-legende thans in de vorm van een toneelspel op schrift te stellen. De Cunera-feesten, in Heeswijk be gonnen, zullen vermoedelijk hun be sluit krijgen in min of meer feestelijke samenkomsten op kleinere schaal te Rhenen rond 28 October van dit jaar, de datum waarop het volgens de over levering vijftien honderd jaren geleden moet zijn, dat de vrome maagd Cunera, telg uit een adellijk Yorks geslacht, in Rhenen door wurging om het leven werd gebracht. Het is nu al gedurende enige jax-en dat de leerlingen van de lagere scho len in Veenendaal verkeersles ontvan gen. Wie veel langs de Veenendaalse straten komt zal de duidelijk merkbare invloed van deze verkeerslessen bij de jeugdige weggebruikers niet zijn ont gaan. Menige oudere kan een voorbeeld nemen aan deze kinderen als hij ziet hoe juist zij zich meestal stipt aan ver- keersvoorschriften houden en er ook de noodzakelijkheid van inzien. Gezien de onmisbaar gunstige resul taten van deze verkeerslessen is het dan ook zeer verheugend dat wij kunnen be richten dat deze week wederom 300 Veenendaals scholieren verkeers-exa men hebben kunnen doen. Het ligt in de bedoeling van de plaat selijke Ver. voor Veilig Verkeer om tij dens een bijeenkomst van de geëxami neerde leerlnigen op Vrijdag 26 Maart in gebouw „Eltheto" de diploma's offi cieel uit te x-eiken. Bij deze gelegenheid zullen verder o.a. enige films van het Verbond voor Veilig Verkeer worden vertoond. SCHENKING AAN DE CHR. OPEN BARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Van de Fam. D. alhier, ontving de Bibliotheek een vijftigtal kinderboeken ten geschenke. Deze gift, als blijk van medeleven, vervult het Bestuur met dankbaarheid. Er is nog zo veel nodig, om in onze plaats te komen tot een bibliotheek met een behoorlijk boekenbezit, dat iedere aanvulling van buitenaf welkom is. De schoonmaaktijd biedt wellicht een goede gelegenheid, eens na te gaan or men soms wat boeken, van welke aai-d ook, missen kan en waarmede men de Bibliotheek ten zeerste zou kunnen ver blijden. De familie D. gaf het goede voor beeld: het bestuur houdt zich voor na volging hiervan gaarne aanbevolen. EIERMARKT Dinsdagmorgen wax*en op de weke lijkse eiermarkt te Veenendaal 105.000 eieren aangevoerd. De handel was kalm. Prijzen van 10.50 tot 12.- per 100 stuks. Het zal vanavond weer vanouds spannend, druk en rokerig zijn in de cantine der Ritmeester Sigarenfabrie ken, want dan neemt het zesde Rit meester schaaktournooi een aanvang. Dit tournooi, dat sinds 1949 jaarlijks gehouden wordt, blijkt telkenjare nog meer in populariteit te winnen. Sinds de eex-ste maal, dat deze wedstrijden gehouden werden, destijds meer een plaatselijk kampioenschap, is dit schaaktournooi uitgegroeid tot één van de belangrijkste schaakevenementen in Nederland. Ondanks de slechte reisverbindingen op het late avonduur hebben ditmaal in totaal 160 personen uit vele plaatsen in geschreven, waaronder de upperten van de Nederlandse schaakwereld. Met uit zondering van de heer L. Prins, zal de gehele Nederlandse groep van inter nationale schaakmeesters Vrijdagavond in de cantine der Ritmeester-fabriejten hun capaciteiten op het bord met de 64 ruiten vertonen, alvorens een week na sluiting van dit tournooi elkander de eer van het kampioenschap van Neder land te betwisten. Dit Nederlandse kam pioenschap wordt n.l. verspeeld te Am sterdam van 5 t/m. 17 April. In de Hoofdgroep A zijn ingedeeld de jeugdige ambitieuse speler-s J. H. Don- ner, welke na dr Euwe de laatste tijd als de beste speler wordt beschouwd. H. Bouwmeester, winnaar van het Hoog- oven-tournooi 1954, waarin hij door zijn overwinning de meestertitel behaalde. N. Cortlever. landskampioen snelschaken en W. J. Muhring, o.a. bekend van de match Oost-West in het dagblad .-Trouw". Uiteraard is het moeilijk een voorspelling te maken, wie in dit uitge lezen gezelschap als overwinnaar te voorschijn zal treden. Al geven we Donner en Muhring de beste kansen. In de andere hoofdgroep, waarin de krach- ten verder uiteen liggen, spelen drs Kok, Orbaan, mr Spanjaard en van Scheltinga, heeft de gei'outineerde van Scheltinga de beste papieren, hij zal toch de jeugdige Orbaan niet moeten onderschatten. Zal het in deze topklassen aan span ning niet ontbreken, in de andere klas sen bevinden zich ook diverse schakers, die in de loop der tijd al heel wat pres teerden. De bouw van de „Willem Barendsz II" op de werf van Wilton-Feyenoord in Schiedam vordert gestadig. Het in aanbouw zijnde schip, dat hier op de helling ligt die hiervoor ook speciaal verbreedt moest worden zal volgend jaar gereed komen, waarna het in gebruik gesteld zal worden door de Ned. Mij., voor de Walvisvaart. Gedurende de laatste maanden van het vorige jaar heeft menigeen met meer belangs'telling dan anders de parlementaire overzichten in de bladen gelezen. Immers in de Tweede Kamer werden enkele wetsontwerpen behandeld, die een ingrijpende verandering in onze belastingwetgeving betekenden. Daar tijdens de behandeling in de Kamer nog veel wijzigingen in de voor stellen zijn aangebracht en de trouwe krantenlezer de draad wel zal zijn kwijt geraakt, willen we in enkele artikelen eens nagaan wat er nu precies in het Staatsblad is verschenen. De wijzigingen bestaan uit twee onderdelen, n.l.: 1. maatregelen ter bevordering van de werkgelegenheid op langere termijn; 2. voorzieningen ter compensatie van de huurverhoging. Een van de balangrijkste wijzigingen uit de eerste groep is de z.g. investe ringsaftrek. Dit is iets geheel nieuws in onze belastingwetgeving. De regeling is als volgt: Wanneer in een jaar in totaal voor meer dan ƒ3.000,- verplichtingen zijn aangegaan voor het verwerven of ver beteren van bedrijfsmiddelen, wordt een aftrek verleend van 4°/o over het gehele geïnvesteerde bedrag en zulks gedux-ende 5 achtereenvolgende jax-en, te beginnen met het jaar waarin de ver plichtingen zijn aangegaan. De aftrek mag dus worden toegepast als in een jaar bijv. 5 bedrijfsmiddelen zijn gekocht, en die samen meer dan ƒ3.000,- hebben gekost. Een verplichting tot vei-werving wordt aangegaan wanneer bijv. een auto wordt besteld, de bouw van een pand wordt gegund enz. Wox-dt dus een machine in 1953 be steld, maar in 1954 geleverd, dan mag de aftrek reeds in 1953 op winst in min dering worden gebracht. Is de koopsom van de machine 5000,- MARKT 5 - VEENENDAAL Telefoon 620 b.g.g. tel 789 H. SIEGERSMA belastingconsulent KerkewUk 171 Veenendaal dan mag in de jaren 1953 tot en met 1957 telkens 4®/« van ƒ5000,- ƒ200,- worden afgetrokken. Bovendien kan op de machine nog worden afgeschreven. Van veel belang is dat de investe ringsaftrek niet op de boekwaarde van de bedrijfsmiddelen in mindering wordt gebracht. Met afschrijvingen is dat wel het geval. Wox-dt dan later het bedrijfs middel verkocht en is de vex-koopprijs hoger dan de boekwaarde, dan is dat meerdere ook winst en dus belastbaar inkomen. Op die manier kan de afschrij ving van vroeger weer in het inkomen terug komen. Dit is met de investeringsaftrek niet het geval, daar die als reële aftrek is bedoeld. De medaille heeft echter wel een keerzijde. Als n.l. in een bepaald jaar voor meer dan ƒ3000,- bedrijfsmidde len, die na 31 Maart zijn verkregen, worden verkocht, moet gedurende 5 jaren een bijtelling bij de winst plaats hebben van 4 van de verkoopprijs. Deze ƒ3000,- geldt voor alle verko pen in een bepaald jaar. Het is dus niet de vraag of ieder bedrijfsmiddel wel ƒ3000,- heeft opgebracht, maar of alle bedrijfsmiddelen samen voor meer dan 3000,- zijn vex-kocht. Er behoeft ech ter nooit meer te worden bijgeteld dan in het verleden per saldo is afgeti'okken. Door deze bepaling is het van belang om een overzicht bij te houden van de toegepaste aftrek en van de bijtellingen in de loop der jaren. Bedrijfsmiddelen, die vóór 1 April 1953 zijn gekocht, komen niet in aan merking voor de berekening van de af trek. Verder is het van belang, dat de af trek niet alleen geldt voor bedrijven, maar ook voor vrije beroepen (artsen Wordt een bedrijf uitgeoefend in een firma, dan moeten de investeringen per firmant meer dan 3000,- bedragen. De aftrek mag niet alleen worden berekend bij de aankoop van nieuwe bedrijfs middelen, maar ook bij verbetering van bestaand, dus o.a. bij verbouwing van een zakenpand. De aftrek mag echter nooit worden berekend over ongebouwde eigendom men (landerijen), woonhuizen en effec ten; echter wel over z.g. onlichamelijke bedrijfsmiddelen als goodwill. De af trek wordt ook niet berekend over de aanschaffingskosten van klein-gex-eed- schap, dat meestal direct op de onkos- tenrekening wordt geboekt. Als een bedrijf wordt geliquideerd of overgedragen, heeft in het laatste jaar ook een volledige afrekening plaats van aftx-ek en bijtelling. Wat in volgende jaren nog had kunnen worden afgetrok ken of moest worden bijgeteld, wordt naar het jaar van overdracht gehaald. Een belangrijke voorwaarde is, dat van deze faciliteit alleen gebruik mag wor den gemaakt als men een goede boek houding heeft. Dit is dus weer een pre mie voor de zakenman om de nodige zorg aan de boekhouding te besteden, een opgave, die vooral voor midden standers vaak erg moeilijk is. Tenslotte is nog voorgeschx-even, dat de aftrek niet mag plaats hebben als be paalde bloedverwanten van elkaar ko pen. Dit om misbruik tegen te gaan. Het zijn de bloedvex-wanten in de rechte linie (vader, zoon) en in de tweede graad der zijlinie (oom, broer). De Mi nister kan anders bepalen, hetgeen ook te hepen is voor het geval een zaak door een zoon van zijn vader wordt ovex-genomen. Anders zou in dit veel voorkomende geval, dat toch heel nor maal is, de aftx-ek niet in rekening kun nen worden gebracht. Het is duidelijk, dat deze mogelijkheid van investeringsaftx-ek ook voor de middenstand een belangrijke tegemoet koming kan betekenen. Aanvankelijk was voorgesteld, dat de aftrek alleen zou mogen worden toegepast over het bedrag dat boven 15.000,- zou zijn ge ïnvesteerd. Later is dat 10.000,- ge worden en nog later 3.000,-. Tenslotte is de regeling zo geworden, dat de af trek over het gehele bedrag wordt berekend, mits meer dan 3.000,- is ge ïnvesteerd in één jaar. Nu kan de kleine ondernemer er ook van profiteren. Als wij, de oude archiefstukken raadplegend, het 16e-eeuwse Veenendaal voor ons zien opstijgen, komt ons onwillekeurig de vraag op de lippen: Werd deze streek niet éér bewoond? Het antwoord hierop moet deels ontkennend, deels bevestigend luiden. Ontkennend, want de onbegaanbare venen en moerassen van de Gelderse Vallei waren uiteraard niet geschikt als woonplek. Evenmin de wouden, die in voorhistorische tijden grote delen van ons land bedekten. In een symposion, op 16 Januari j.l. georganiseerd voor de Commisie voor Naamkunde der Kon. Ned. Chr. Ak. v. Wetenschappen, waartoe ook wij de eer hadden genodigd te worden, en waarop Prof. dr C. H. Edelman uit Wagenin- gen en Prof. dr H. Draye uit Leuven spraken over woudnamen, toonde de eerste overtuigd aan, dat de wouden niet op hoge, maar op lage moerassige plaatsen gezocht moeten worden. Hij wees daarbij op de ontoegankelijkheid dier wouden, waarvan er vier in de Gelderse Vallei lagen o.a. Hengistcoto (Heischoten), het Westerwoud bij Maai-n en de silva Hi-enhem d.i. het Rhenense bos, een uitgestrekte moeraswildernis tot bij Renswoude. Over het Wester woud en de daaruit ontstane marken van Maarsbergen, Maarn en Wouden berg en over Heischoten heeft Prof. dr W. v. Iterson rijke gegevens verschaft wat de historische tijd betreft in zijn dissertatie „De historische ontwik keling van de rechten op de grond in de provincie Utrecht" (1932). Hij haalt daarin de schenkingsactie van Karei de Grote aan, gedateerd 8 Juni 777, waar- FILMAVOND VAN VER. VOOR VEILIG VERKEER De Veenendaalse Ver. voor Veilig Verkeer heeft voor Vrijdagavond 26 Maart in de bovenzaal van hotel „de Korenbeurs" een algemene ledenverga dering belegd. Tijdens deze vergadering hoopt men een programma te kunnen samenstellen voor de Veilig Verkeers- week van dit jaar. Ook zullen er veilig verkeersfilms en eventueel ook cultu rele films worden vertoond. Dinsdagavond kwam de gemeente raad van Rhenen in voltallige zitting bijeen. De agenda, die bestond uit c'er- tien punten en negen ingekomen stuk ken en mededelingen, werd vrij vlot afgewerkt. Daar de pex-s geen inzage meer krijgt van de ingekomen stukken, is het moeilijk hierover te schrijven, terwijl het bovendien betreurenswaar dig is, aangezien er soms belangrijke en interessante onderwerpen bij zijn. We denken ditmaal aan de jaarverslagen van alle hoofden van scholen, aan het jaarverslag van de vleeskeuringskring „Rhenen" e.d. De heer V. d. Steeg (G.B.) spx-ak er zijn voldoening over uit, dat ovtr het algemeen de hoofden van scho len tevreden waren over het onderhoud van de gebouwen. Het is wel eens anders geweest, aldus spr. Uit het jaarverslag van het hoofd der school te Achterberg meende spreker te mogen afleiden, dat het niet best gesteld is met het intelli gentiepeil van sommige leerlingen, waar_ door het gehele onderwijs wordt ge remd. De voorzitter beantwoordde dit bevestigend. Het zou veel beter zijn, al dus spr., wanneer de ouders de daar voor in aanmerking komende kinderen naar een school voor b.l.o. zouden stu- i-en. De ouders beschouwen dit ten on rechte als een schande. Het kind zelf zou op de b.l.o.-school veel gelukkiger zijn. Het ligt niet aan het hoofd, ook niet aan de kosten. Het geldt hier niet een specifiek Achterbergse kwestie. Ook elders komt dit voor. De heer E. P. van Dijk zou gaarne zien dat oudercommis sie en het college van B. en W. alles in het werk zullen stellen om hierin ver andering te brengen. De voorzitter zeide dat dat alles zal worden gedaan wat mogelijk is. De heer E. P. van Dijk in formeerde nog, of het juist was, dat er aan het adres van het hoofd en perso neel van de v.g.l.o.-school minder fraaie uitlatingen waren gedaan. Dit was hem gebleken uit het verslag van deze school. De voorzitter zeide, dat dit absoluut on juist was. (Tot onze spijt kunnen wij niet duidelijker zijn, aangezien wij, zo als we in de aanhef reeds schreven, geen inzage meer krijgen van de ingekomen stukken). De raad verleende het college een cre- diet van 750.- voor het laten ontwer pen van een Holeringsplan voor Eist. De heer Grififoen (AR) merkte op, dat Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 290 de riolering in Eist ook door de Elsterse bevolking zal moeten worden betaald. De voorzitter zeide, dat een zelfde ge dragslijn zal worden gevolgd als in Rhenen. In geen geval zal alles kunnen worden vex-haald, doch het zal voor de Elstenaren wel een financieel offer bete kenen. De heer Van Viegen (CH) was van mening, dat er tegen de opmerking van de heer Griffioen geèn enkel be zwaar zal bestaan in Eist. Er zijn in woners die om de drie weken een put moeten leeghalen. Zij zullen er graag wat voor over hebben, wanneer dat niet meer behoeft te gebeuren. De voorzitter knoopte deze laatste opmerking goed in (Zie verder 2e blad) in staat, dat deze vier forcesten in de gouw Flethetti lagen. Volgens Prof. Edelman waren deze en andere wouden in de Nederlanden al tegen het einde van de steentijd 2000 v. Chi\- ver dwenen en veranderd in heide. Bevestigend moet het antwoord lui den, als wij letten op de zandruggen, die in het oorspronkelijk moerasgebied drongen. Deze nxggen zijn: 1. van de Nude naar de Grift; 2. van Bennekom over Nergena naar Harselo; 3. van Hoekelum over Dikkenrust naar Harselo; 4. van De Hul over het Maander- dijkje naar de Middelbuurt; 5. Van Manen over Planken Brug en Pakhuis naar De Klomp; 6. van Klaphek over Schuttei-steeg en Hanepol naar De Klomp; 7. van de Koeheid over Veldhuizen naar De Klomp. De vijfde en zesde rug kunt U dui delijk waarnemen als U, over de Buurt- steeg gaande, in de richting De Klomp kijkt: U ziet de boerderijen dan liggen op de hoge akkerschilden. Op de topo grafische kaart 1 25.000 loopt de 7V« m lijn precies langs deze boerderijen. Genoemde ruggen nu waren in voor historische tijden (d.i. de periode, waar over geen geschreven berichten ons in lichten), bewoond. Als schriftelijke mededelingen ontbreken, wordt bodem zélf ons archief en gaan wij ter lering in de school van de spade. Het oudheid kundig onderzoek heeft bewoning dier echter, die moest eindigen als de rug gen zelf door het veen bedekt werden. In het Tijdschrift van het Kon. Ned. Aardrijk. Genootschap van April 1931 heeft H. J. Bellen een korte studie over en een alleraax-digst kaartje van deze ruggen gepubliceerd. Het kaartje geeft ook nauwkeurig de vindplaatsen van voorwerpen aan. Alleen uit wat in de bodem achterbleef, kunnen we tot be doelde bewoning besluiten. Welnu, in alle ruggen zijn vondsten gedaan. Aller eerst vuursteen vondsten: splinters, die van grotere stukken afgeslagen en ver der bewerkt werden. De mens die nog geen metaal ken.de, vervaardigde zijn snijdende werktuigen, zoals boren, krabbers, lemmettén^ messen, pijlspit sen enz. uit vuursteen. Men zegt dan: die mens leefde in de steentijd. Vuurstenen voorwerpen zijn gevonden aan de Schamsteeg. bij Grcote Voort, Groot Haverkamp, bij de Jufferdijk, het Egel- meer, de Haan, het Meenthuis, aan het Maanderdijkje, bij Kleine Beek, langs de Emmikhuizerlaan enz. Uit deze vondsten kan men echter nog niet ter stond blijvende bewoning der ruggen afleiden. Maar men vond bij de vuur stenen werktuigen ook houtskoolresten, wat wijst op het maken van vuren, dus cp langer verblijf ter plaatse. En dan nog door vuurgebarsten keien, die ge bruikt werden om het vuur te begren zen. De ruggen moeten dus durend be woond zijn geweest aan het einde van de Middensteentijd. De mens kende toen al huisdieren, beoefende al een zekere akkerbouw, was dus geen no made meer, en bediende zich voor het eerst van aardewerk, dat ook bij Har selo, aan de Haanse steeg en in het Maanderzand gevonden is. (Wordt vervolgd) VOOR BEHANG 1954. GLORIA WATER VERF. BUSSEN VERF. BORSTEL WERK. ZEEMLEER. SPONZEN. AMMONIAK, ZOUTZUUR en WRIJFWAS, in doos (en los) verkrijgbaar, Drog. - Apoth. Ass. Hoofdstr. 106 - Telefoon 632, omdat U daar voordeliger koopt en betere kwaliteiten krijgt. EDE. De reeds algemeen bekendheid genietende schaapskudde van Jacob Mouw op de grote heide bij Ede telt thans reeds ongeveer 280 schapen. BENNEKOM. Deze week is men in Bennekom begonnen met de bouw van een bejaarden-centnrm. WOUDENBERG. Door de dikke mist merkte de bestuurder van een vracht auto de gesloten spoorbomen van de overweg alhier niet op. Hij reed door een der bomen heen en kwam op de spoorbaan tot stilstand. Juist op dat moment naderde er een trein en de be stuurder gaf toen vol gas en ramde toen ook door de tweede boom heen. EDE. Op 31 Maart komt de rijdende tentoonstelling van „Juliana tot Ju liana" die reeds verscheidene plaatsen in ons land heeft aangedaan, in Ede.

De Vallei | 1954 | | pagina 1