Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Tekort op de Begroting behandeld in verkiezings sfeer Klare wijn over een duur nieuw raadhuis Gemeente nog steeds niet „noodlijdend"? Wist I/.... Nieuws uit de Omgeving RAAD VERGADERDE TOT BIJ MIDDERNACHT AGENDA Expositie "Van Juliana tot Juliana" Fa J. F, TAK? 28e JAARGANG VRIJDAG 26 MAART 1954 No. 12 Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei" Verschijnt in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Op 't terrein a. d. Bergweg) 11 5.30 uur, voetbalwedstrijd „Veenendaal"-Theole (Tiel) ten bate van de kankerbestrij- f| ding. De reinheid der bevolking Werkverruimingsobjecten BUREAU VOOR ACCOUN TANCY en BELASTING RECHT De slechte Kerkewijk Huizen voor bejaarden 45 zilveren leden van Textielbond „De Eendracht" gehuldigd Veertig jaar avondnijverheids- onderwijs in Veenendaal in Amerongen, Rhenen en Veenendaal Waarom Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, VROUWEN ZIJN TE DUUR IN NIGERIA Parlement hield zich met de zaak bezig Voor betere Uurwerken Abonnementsprijs 1.05 per kwartaal Losse nummers 10 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Telef. 601, Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven DE VALL ADVERTENTIES Advertentlepr. p. m.m. 12 c. Minimum p. advert, 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 120 woorden 1.30, elk woord meer 6 cent Woensdagavond werd het tot bij middernacht eer de Gemeenteraad klaar was met het behandelen van de gemeente-begroting 1954. Zeer veel tijd werd besteed aan beschouwingen en uiteenzettingen inzake de financiële positie van de gemeente Veenendaal die verre van rooskleurig genoemd werd. De spreker van de PvdA-fractie, de heer Van Hardeveld, wilde het zelfs doen voorkomen dat Veenendaal zich nu ook wel tot de steeds met „noodlijdend" betitelde ge meenten kan rekenen. Veenendaal heeft nu immers een extra bijdrage uit de Rijkskas gevraagd. De wethouder van financiën, Middelhoven, was het hiermee niet eens. De ondernemingsbelasting waarop wü voor de toekomst hadden gere kend is weggevallen. Het gaat hier zijns inziens daarom niet om een gunst, maar om een recht, als wij om een extra bijdrage vragen. De heer Van Hardeveld was de eer ste spreker in dit verband. Alvorens tot de kern van zijn betoog te komen stond de heer Van Hardeveld stil bij het feit dat het voor de raad in zijn nieuwe samenstelling voor het eerst is dat een begroting aan de orde komt. Een Raad, zo ging spreker verder, welke met twee leden is uitgebreid en waarvan enkele leden vervangen zijn. Ondanks dat er een PvdA-zetel is bij gekomen is de Raad toch weer conservatiever gewor den. Tijdens de verkiezings-campagne hebben de AR en CHU de belangen van hervormde en gereformeerde kiezers nauwkeurig afgewogen, en toen men klaar was kwam er de herder die de schapen van de bokken wilde scheiden en verordineerde dat de vrouwen op nummer 12 en de mannen op nummer 9 moesten stemmen. Bij de AR ging dat niet door. De kiezers moesten er niets van hebben. Bij de CHU echter werd daardoor een goed raadslid weggewerkt en vervangen door een ander; niet om dat die een beter raadslid zou zijn, maar omdat hij beter hervormd was. Wie de afscheidswoorden van de heer De Kleuver heeft gehoord, moet wel evenals wij gedacht hebben aan „Heer bewaar mij voor mijn vrienden; met mijn vijanden zal ik het zelf wel klaar spelen". De heer Van Hardeveld had ook cri- tiek op de houding van wethouder Mid delhoven tijdens de verkiezing. In pam fletten maakte de AR het wel heel erg bont door te beweren dat hun wethou der kans had gezien om, zonder het verzorgingspeil van de gemeente aan te tasten kans te zien een half millioen te sparen voor een nieuw raadhuis. Ook werd van AR-zijde beweerd dat vele andere gemeentebesturen het geld mak kelijk uitgeven. Komt men tekort dan springt het Rijk toch bij. Het Veenen- daalse gemeentebestuur echter weet het steeds te stellen zonder een extra bijdrage uit de Rijkskas, die tenslotte toch met belastinggeld moet worden gevuld. Dit is een blijk van verantwoor delijkheidsbesef en er werd aan toege voegd Veenendaals gemeentelijke fi nanciën in de eerste plaats zijn toever trouwd aan weth. Middelhoven. De heer Van Hardeveld wijst er ver der op dat het nu met de eerste begro ting na al deze grootspraak al mis is. Hij had verwacht dat de wethouder ge noemde beweringen met kracht zoh weerleggen. Wie zwijgt stemt toe. Spre ker noemt dan het woord zelfover schatting. Men is zeker vergeten dat het toch de Raad er ook nog is en ook dat de wethouder afhankelijk is van beslissingen van hoger hand. Kiezers bedrog noemt hij het. Ook over de wet- Dat Dinsdag het eerste kievitsei van dit jaar in Veenendaal werd gevon den door de 16-jarige W. van Engelen burg, Valleistraat 123? Dat dit eerste ei aan burgemeester Bakker werd aangeboden? r Dat het Gemeentebestuur bezig is met een onderzoek naar de mogelijk heid om de op vele plaatsen in de ge meente optredende hinder van roet uit fabrieksschoorstenen weg te nemen? Dat de gemeenteraad besloten heeft tot aankoop van een nieuwe auto spuit voor de brandweer? Dat het Gemeentebestuur van plan is om bij invoering van de uniforme vuilnis-^nmers een vergoeding van f 3.- per jaar per emmer te heffen? Dat de schade door uit baldadig heid aangerichte vernielingen aan de plantsoenen in Veenendaal jaarlijks enkele honderden guldens beloopt? Dat deze vernielingen in de mees te gevallen door de jeugd worden aan gericht? Dat aan het gedeelte van de wes telijke randweg waar op het ogenblik 48 etage-woningen in aanbouw zijn thans officieel de naam Westersingel heeft gekregen? ^■IIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII'IIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIII ^^llllllllilllHIIIIHlllllur'ti Illllllllll =1 II Samengesteld in samenwerking met de V.V.V. de Ver. v. Vreem- delingenverkeer „Veenendaal" 1| ll Zaterdag 3 April (In geb. „Eltheto") 7.30 uur Jubileum-uitvoering „Kiholo- Hawaiïans". Dinsdag 30 Maart (In Bibl.theek Leeszaal) 8 uur, Lezing van Clara Eggink in kader van Boekenweek. Zaterdag 3 April If Luxor Theater Van heden Vrijdag t/m. Maan- lf dag de film Een kind was ge- tuige en van Dinsdag t/m. II Donderdag Dubbel spel. W'llllllliiBIXIUIII^ houder van openbare werken is spre ker niet tevreden. Al jaren vraagt hij om opruiming van het oude huis van de D.S. aan de Zandstraat. Steeds wordt beloofd dat pogingen zullen worden ge daan, maar we horen dan niets meer. Het vormt een gevaar voor het verkeer. Op gebied van volkshuisvesting zegt de heer Van Hardeveld is er veel ge daan door het college, maar nog lang niet genoeg. Een toewijzing van 212 weningen in de drie jaar is absoluut onvoldoende en hij verwacht dat B. en W. alles zullen doen om het bouw volume verhoogt te krijgen. Jaarlijks komen er in Veenendaal 120 a 130 wo ningzoekenden bij. Ook het bouwen van de woningen duurt veel te lang. Wij kunnen, met meer kracht om meer bouwvolume vragen als wij zorgen dat de toegewezen woningen zo snel moge lijk gebouwd worden. De volksgezondheid maakt voor de heer Van Hardeveld ook een zorg uit. De bad- en zwemgelegenheid in onze gemeente acht hij absoluut onvoldoen de. Voor een bevolking van 20.000 zielen zijn er de zes douchecellen van het Groene Kruis. Tot voor kort kon men terecht in het Bergbad, maar door een meerderheid in de Raad is het zwem men op Zondag, de enige dag dat de arbeidende bevolking daartoe gelegen heid heeft, onmogelijk gemaakt. Zater dags zijn er vaak zwemwedstrijden, waardoor het bad gesloten is. Spreker dient daarop een motie in waarin hij de Raad verzoekt zirh uit te spreken voor de wenselijkheid van een gemeentelijke overdekte bad- en zweminrichting in Veenendaal. De heer Van Hardeveld vindt geen steun in de Raad en nadat zijn fractiegenoot, de heer Van der Woerd hem verzocht had zijn motie te wijzigen en voor te stellen eerst een onderzoek te laten doen naar de wen selijkheid en de mogelijkheden, wijzigt hij zijn motie in dien zin. Tenslotte vraagt de heer Van Harde veld of B. en W. maatregelen willen nemen inzake het aanwijzen van werk- verruimings-objecten om indien werk loosheid mocht optreden, klaar te zijn voor het opvangen van deze mensen. Wethouder Middelhoven meent uit wat de heer Van Hardeveld gezegd heeft over de gevoerde verkiezings campagne te moeten afleiden dat deze teleurgesteld is over de uitslag van de verkiezing en ook over de daarop vol gende wethoudersveirkiezing, en daar door niet meer in staat is de zaken ob jectief te bezien. Het is vanzelfsprekend dat een wethouder het niet alleen kan en hij heeft het niet nodig geoordeeld een en ander te weerleggen zoals de heer Van Hardeveld had verwacht. Zijn financiële politiek, in de 9 jaar tijd dat hij het wethouderschap bekleedt, is er steeds op gericht geweest reserves te vormen o.a. met het doel een nieuw raadhuis te kunnen bouwen. Vanzelf sprekend is hiervoor de medewerking van de Raad nodig. Dat wij met een te kort op de begroting zitten is veroor zaakt door maatregelen van hogere be sturen. Wij hebben b.v. aanzienlijke offers gebracht voor de S.K.F.-fabrie- ken in de wetenschap er straks van te profiteren door de ondernemingsbelas ting. Bij het opheffen van deze belas ting is een grote bron van inkomsten weggevallen. Wat betreft de volksgezondheid en reinheid van de bevolking, wijst de wet houder nog op de aanwezigheid van tal van douchecellen in de fabrieken, waar van ook gezinsleden van het personeel gebruik kunnen maken. De nieuwe hui zen die wij bouwen hebben alle een douchecel. Spreker gelooft niet dat een bad- en zweminrichting meest urgent is op het ogenblik. Er zijn nog wel andere dingen. B. en W. zijn reeds jaren bezig met het zoeken naar objecten voor werkverruiming voor de tijd dat die no dig mochten zijn. Gedacht werd aan werken in verband met de raadhuis- bouw, egaliseren van grond voor wo ningbouw e.d., maar van hogerhand werden deze werken van het lijstje ge schrapt. Het aanleggen van sportvelden w^s het enige wat de goedkeuring kreeg. De wethouder vertelt hiervan met enig genoegen omdat blijkt dat B. en W. meer activiteit hebben ontplooid dan wel bekend was. Verder is het moeilijk in onze gemeente andere ob jecten aan te wijzen gezien de beperkte oppervlakte 1100 H.A. Wat betreft de financiële positie der gemeente hoopt de MARKT 5 Telefoon 620 VEENENDAAL b.g.g. tel 789 H. SIEGERSMA belastingconsulent Kerkewijk 171 Veenendaal wethouder dat in de loop van de jaren de inkomsten hoger zullen worden. De heer Van Stempvoort (AR) heeft altijd gedacht dat verkiezingspamfletten nooit gelezen werden, maar na wat hij gehoord heeft van de heer Van Harde veld is hij toch van mening veranderd. Alleen ziet hij geen verband in de ge plaatste beweringen. De heer Van Galen (CHU) wijdt eveneens een uitvoerig betoog aan de voorliggende begroting en ook hij ziet geen reden voor optimisme al zijn er as pecten die nog enige hoop geven. Spre ker was verder dankbaar voor de nieu we tijdelijke raadszaal maar het stre ven is toch een nieuw raadhuis dat be slist noodzakelijk is. Spreker wil ech ter nu eens klare wijn geschonken heb ben over de raadhuisplannen. Wij horen niets meer over vorderingen. Hij heeft vernomen dat de exploitatiekosten be langrijk hoger zullen komen dan aan vankelijk geraamd was, n.l. 60.000.- per jaar. Wethouder Middelhoven ant woord hierop dat het raadhuis wel veel duurder is gebleken dan verwacht ruim Vit millioen maar dat het nog niet te duur is, al maakt hij bij deze bewering enig voorbehoud en hij acht het niet onmogelijk dat het straks wel te duur zal blijken. Ook van de plannen voor verbetering van het wegdek van de Kerkewijk hoort de heer Van Galen niets meer. Wethouder Middelhoven deelt dan mede, dat de technische en financiële moei lijkheden voor dit werk zeer groot zijn. Dit jaar zal er nog niets van kunnen ko men. Als een oplossing voor het verkrijgen van meer woonruimte ziet de heer Van Galen het bouwen van kleinere wonin gen voor bejaarden die dan hun grotere woningen voor gezinnen kunnen af staan. De Wethpuder zegt toe dit te onderzoeken, al acht hij de uitvoerbaar heid niet eenvoudig. Wij kunnen niet dwingend optreden en bejaarden een andere woning aanwijzen. De heer Van Galen dringt aan op spoedige bouw van een Aula op de begraafplaats, en hij krijgt te horen dat het deze zomer zo ver zal komen. Andere wensen van de heer Van Ga len zijn die ten aanzien van een betere spoorwegverbinding. Kuhnen wij in Veenendaal geen grootse actie op touw zetten om bij de spoorwegen wat meer indruk te maken? Zoals de Voorzitter mededeelt hebben de plaatselijke indus- trieëlen en het gemeentebestuur een bespreking gehad met de directeur van de Spoorwegen. (Zie vervolg pag. 2) ƒ862.50 VOOR HET JULIANA ZIEKENHUIS De vereniging „De Oude Molen" die vorig jaar weer de z.g. „Duivenvlucht" en enkele weken geleden een bazar had georganiseerd, waarvan de baten be stemd waren voor het Juliana Zieken huis, is er in geslaagd een bedrag van niet minder dan 862.50 bijeen te bren gen, welk bedrag gisteravond aan het ziekenhuis is afgedragen. Zaterdagavond vond in „De Samen werking" de huldiging plaats van 45 le den van de textielbond „De Eendracht", die 25 jaar of langer lid zijn van deze vakbond. Na het openingswoord van de afd. voorzitter, de heer Joh. van Hardeveld, schetste de districtsbestuurder P. Kruit, de toestanden van vroeger in de textiel industrie, waarna hij overging tot het uitreiken van de bonds- en NVV-insig- nes, waarbij de vrouwen van de jubi larissen in de bloemetjes werden gezet. De namen van hen zijn: Joh. v. Harde veld, H. Diepeveen, Joh. Henzen, G. J. Lubbers, H. Slotboom, G. Bos, A. Bou- man, C. v. d. Dikkenberg, W. H. Hen driks, R. v. Maurik, C. Meersman, W. J. v. Dam, J. v. Eden, F. J. v. Barneveld, H. L. v. Barneveld, J. A. Ditewig, W. Dorland, A. Diepeveen, R. A. P. v. En gelenburg, G. D. Achterberg, H. Stef- fers, J. Slotboom, P. Ditewig, R. v. d. Heuvel, M. Stuivenberg, G. v. d. Bos, G. H. Kuipers, H. Bos, W. Vink, A. v. d. Bos, A. C. v. d. Craats, W. Diepeveen, G. Lodder, E. Rebergen, T. Robbertsen, A. Blijenberg, G. Leppers, F. Bolder man, W. v. Dijk, E. v. Barneveld, E. Ca- pelleveen, W. v. d. Pol, L. Weijers, G. v. Engelenburg en A. Nellestein. Onder de jubilarissen bevond zich ook de bijna 80-jarige W. Diepeveen, die ongeveer 60 jaar lid is van deze vak bond. Voor gezelligheid en sfeer zorgde de hawaiïanband „The Kiholo's". Zij zorg den met een uitgebreid programma voor een succesrijke avond, waarin ook de Veenendaalse pianist-accordeonnist J. Bleyenberg zijn aandeel had. SIMAVI-COLLECTE Van 29 Maart t/m. 3 April a.s. wordt in het gehele land weer de jaarlijkse SIMAVT-collecte georganiseerd. Ook in Veenendaal zal het comité weer een be roep op de burgerij doen. In de geest van Prof. Alb. Schweit zer zetten tal van Nederlandse artsen in Suriname, Indonesië en Nieuw-Gui- nea hun gehele persoon in om de schrij nende medische nood te helpen lenigen. Deze weldoeners der mensheid kunnen het zonder de hulp van SIMAVI niet stellen. In 1953 werd voor een bedrag van ongeveer f 300.000.- aan steun uitgege ven, een bewijs, dat er zeer veel nodig zal zijn. In Januari van dit jaar was het 40 jaar geleden, dat het gebouw „De Tee- kenschool" in gebruik werd genomen en het was tevens 40 jaar geleden, dat met het geven van avond-nijverheids- onderwijs in deze gemeente een aan vang werd gemaakt. Het gebouw werd gesticht door de in 1911 door de afdeling Veenendaal van de Volksbond tegen Drankmisbruik opgerichte Vereniging „De Teeken- enschool". De bouwkosten bedroegen... f 14848.90l/2, terwijl voor de inventaris een bedrag van f 692.- werd uitgegeven. Het toenmalige bestuur van de 13 leden tellende vereniging bestond uit de he ren J. G. Kets, voorzitter, S. Beumée, secretaris-penningmeester en W. J. Elcé, J. G. Sandbrink en G. C. van Stuijven- berg, leden. Nadat deze vereniging bijna 30 jaar het schoolgebouw had beheerd is het in eigendom overgegaan aan de gemeente Veenendaal en sinds dat jaar verzorgt de gemeente eveneens het onderwijs. De school, die onder directie van de heer T. van der Wal staat, telt momen teel ongeveer 50 leerlingen. Als leraren zijn aan de school verbonden de heren C. J. de Haan, J. H. de Roder en J. C. Slebos. Om het 40-jarig bestaan niet onopge merkt voorbij te laten gaan, hebben Belangwekkende expositie van voor werpen uit het Koninklijk Huisarchief Van kinderschoen tot galakleed van rammelaar tot scepter Toen in 1949 de Gouden Koets per schip een tournée door ons land maak te, heeft deze varende tentoonstelling enorme belangstelling getrokken en be langrijke baten opgeleverd voor het Koningin Juliana Fonds, onder auspi ciën waarvan de expositie was georga niseerd. De tocht kon slechts drie maanden duren, doch in deze betrek kelijk korte tijd hebben 300.000 landge noten deze prachtige koets gezien. Een rijdende tentoonstelling Een nieuwe reizende tentoonstelling trekt nu door ons land. H.M. de Ko ningin heeft goed gevonden, dat een schat van voorwerpen uit het Koninklijk Huisarchief beschikbaar wordt gesteld om daarmede deze nieuwe expositie te organiseren. De opbrengst hiervan komt dit keer niet alleen ten goede aan het Koningin Juliana Fonds, Nationaal Fonds ter bevordering van maatschap pelijk werk, doch ook aan het Prins Bernhard Fonds, Nationaal Fonds voor culturele belangen. Deze beide Fondsen, hoewel volkomen zelfstandig in de uit voering van hun arbeid, werken samen Burgemeester en Wethouders besloten op 29 Maart a.s., na de uitreiking van de diploma's aan het einde van de cur sus 1053/54, in het gebouw „De Kegel baan" een herdenkingsbijeenkomst te houden. Deze bijeenkomst vangt om 8 uur n.m. aan. Daar het ondoenlijk is alle oud-leer lingen persoonlijk uit te nodigen, wordt van de zijde van de Directeur der school medegedeeld, dat deze oud-leerlingen van harte welkom zijn op de herden kingsbijeenkomst. PLOTSELING OVERLEDEN De 55-jarige landbouwer J. Achter berg aan de Pakhuisweg te Gelders- Veenendaal was Woensdagmorgen be zig op zijn boerderij met het biggen- ringen. Hij werd plotseling onwel en overleed ter plaatse. JUBILEUM-UITVOERING KIHOLO- HAWAIÏANS Zaterdag 3 April a.s. vieren de Ki- holo-Hawaiïans hun 12*/ï-jarig bestaan met een uitvoering in gebouw „Elthe to". Behalve de Kiholo's zelf, zullen ook aan deze uitvoering medewerken de To- roler Kapel „Erica", „The Kiholo Cow boys", het toneelgezelschap „A.T.S." met het blijspel „Tot wederdienst be reid" en „The Happy Singers", twee jongens met een guitaar. BENOEMING VAN OUD-PLAATS GENOOT Onze vroegere dorpsgenoot de heer P. E. van Riessen, Inspecteur van poli tie te Utrecht, voorheen te Jutphaas, is benoemd tot Inspecteur van politie, corpschef te Culemborg. NIEUWE AMERIKAANSE AUTO WORDT IN GROOT BRITTANNIE GEBOUWD Er is een noviteit bekend gemaakt op het gebied van kleine Amerikaanse auto's. Naar verwachting zal deze wa gen, die in Groot Brittannië wordt ge bouwd en het resultaat is van samen werking tussen Britse en Amerikaanse ontwerpers en technici, dit jaar 25 mil lioen dollars voor Groot Brittannië en het Sterlinggebied verdienen. De wagen wordt uitsluitend in Noord Amerika verkocht. Het is de Nash „Metropoli tan", uitgerust met de beroemde Aus tin A. 40 motor, die door de Austin Mo tor Company Ltd., em Fisher Ludlow Ltd. wordt vervaardigd. Dit is een tref fend symbool voor het universele suc ces van de Britse lichte wagen, want de Nash Kelvinator Corporation gaf er de voorkeur aan gebruik te maken van de technische kennis en ervaring van Aus tin in plaats van de Metropolitan in Amerika te doen fabriceren. VOOR BEHANG 1954, GLORIA WATER VERF, BUSSEN VERF, BORSTEL WERK, ZEEMLEER, SPONZEN, AMMONIAK, ZOUTZUUR en WRIJFWAS, in doos (en los) verkrijgbaar, Drog. - Apoth. Ass. Iloofdstr. 106 - Telefoon 632, omdat U daar voordeliger koopt en betere kwaliteiten krijgt. De loopfiets van Koning Willem III op het gebied van fondsenwerving. De nieuwe tentoonstelling reist niet per schip, waardoor het aantal plaat sen, dat bezocht kan worden vanzelf sprekend beperkt is, doch nu in twee grote autobussen, die tot in de kleinste plaatsen kunnen komen. Tegen elkaar geplaatst vormen deze bussen een prachtige tentoonstellingsruimte. De beide Fondsen, ten behoeve waar van de tentoonstelling wordt gehouden, hebben met grote erkentelijkheid de mogelijkheid aanvaard en met hulp van de medewekers van het Koninklijk Huisarchief werd een expositie georga niseerd, die het bekijken meer dan waard is. „Van Juliana tot Juliana" heeft men de tentoonstelling genoemd, Van Ju liana van Stolberg, de Stammoeder der Oranjes, zoals zij wordt genoemd, tot Juliana van Oranje Nassau, onze tegen woordige Koningin. De naam van de tentoonstelling vindt zijn oorsprong in een foto; welke tij dens het verblijf van H.M. de Koningin te Parijs werd gemaakt. Daar staat de loopfiets, waarop Ko ning Willem III en zijn broers als jon gens in de tuin van het paleis Soestdijk hebben rondgereden. In een grote vitrine staat in alle een voud de japon, welke Koningin Juliana heeft gedragen op de dag van Haar in huldiging, 6 September 1948. Begrijpe lijkerwijze missen wij hierbij de prach tige Koningsmantel en de juwelen, welke deze japon sierden. Wel wordt de japon opgeluisterd door de versier selen van de Militaire Willemsorde le klasse. Al meldt de naam van de tentoonstel- Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 290 „VEENENDAAL"—THEOLE In het kader van de door de Vereni ging „Koningin Wilhelminafonds" ge organiseerde sportactie, zal op Zaterdag 3 April a.s. op het voetbalterrein aan de Bergweg een wedstrijd worden ge speeld tussen Veenendaal en Theole uit Tiel. De opbrengst van de entrée-gelden zal geheel ten goede komen aan het werk van de Kankerbestrijding. De wedstrijd begint te half zes. TELEVISIE OP BRITSE SCHOLEN Honderd van de 146 plaatselijke auto riteiten in Engeland en Wales die door de Vereniging van Onderwijs Commis sies waren gevraagd om hun mening te geven, hebben verklaard dat zij bereid zijn om de kosten te dragen van de be nodigde apparatuur om in 500 scholen een proef te nemen met televisie. De kosten worden op ongeveer 200 per school geraamd. Een voorlopig rapport van de enquête is naar de Raad voor Schoolomroep en de Minister van On derwijs, Florence Horsburgh, gezonden. Er is voorgesteld om de experimentele televisie-uitzendingen voor scholen in 1955 te beginnen, maar er volgt nog een nadere aankondiging van de B.B.C., die tot dusverre het standpunt heeft inge nomen dat het besluit of het experi ment al dan niet zou worden onder nomen, moest afhangen van de steun van de plaatselijke autoriteiten. ling ook „tot Juliana", de expositie zou niet compleet zijn wanneer daarin ook Prins Bernhard en de vier Prinsessen niet vertegenwoordigd zouden zijn. Van de Prins zien wij een aantal voorwer pen, welke betrekking hebben op zijn arbeid, in het bijzonder in oorlogstijd. Zo ligt daar het logboek van de Prins als vliegenier uit de oorlogsjaren. Open geslagen ligt het verslag van de tocht naar Afrika en Italië van Juli 1644. Van de Prinsesjes zijn er opstellen, te keningen, boetseerwerk ja, zelfs de kleine Marijke is vertegenwoordigd met een boek, waarop zij op de titel pagina haar tekentalenten ontplooit. De rijdende tentoonstelling komt Maandag 5 April in Rhenen op het Fred. v. d. Paltshof; Dinsdag 6 April in Amerongen en van 7 b'm. 9 April in Veenendaal op de Markt. (Speciale correspondentie) De mannen van Nigeria hebben grote zorgen: de vrouwen worden namelijk te duur, waardoor de huwelijksmarkt wordt geschokt. Sedert mensenheugenis wordt de waarde van een vrouw hier uitgedrukt in een aantal stuks rundvee enhoe molliger de aanstaande bruid, des te meer koeien moet de brui degom zijn toekomstige schoonvader leveren voor hij de zwarte schone de zijne kan noemen. Heeft de bruidegom geen runderen dan kan hij ingeld beta len, doch de richtprijs blijft uitgedrukt in koeien. Hoe duurder dus een koe, des te duurder een bruid. En aangezien de laatste tijd de runderen sterk in waarde zijn gestegen zijn flinke, stevige, dikke vrouwen nagenoeg onbetaalbaar gewor den. Het probleem wordt des te gecompli ceerder aangezien de neger niet alleen een vrouw huwt om een moeder voor zijn kinderen te hebben, doch eveneens een arbeidskracht in zijn echtgenote ziet. Een man van stand, die zelf graag de hele dag op zijn luie rug ligt, heeft dus meerdere vrouwen nodig om zijn land te doen bewerken. Nog in 1948 kon men zich voor drie runderen een zware, dikke vrouw aanschaffen. Drie runde ren vertegenwoordigden toen ongeveer een waarde var. drie honderd guldon. Tegenwoordig slaagt men er pas na lang zoeken in om voor een zelfde prijs een mager scharminkel te verwerven, ter wijl iets dergelijks het driedubbele waard is. Het Nigeriaanse parlement heeft zich zelfs met de zaak bezig gehouden. De afgevaardigde Abengowe Wachucku wierp zich op tot tolk van alle mannen toen hij zei: „Er dreigt een sociale re volutie. De prijs van vrouwen stijgt nog steeds. De huwelijksmarkt dreigt ge heel verstoord te worden. De situatie wordt ondraaglijk. Er ligt hier een taak voor de regering, die te zorgen heeft, dat iedere staatsburger, iedere belas tingbetaler zich tegen redelijke prijs een vrouw kan kopen. Waar moet het heen, mijne heren afgevaardigden en leden van de regering als de vrouw haar plichten als echtgenote niet meer kan vervullen, omdat de man niet in staat is de krankzinnig hoge koopprijs op te brengen? Onze door de natuur gewilde sociale orde dreigt hierop ineen te stor ten. Besluiten zijn er intussen nog niet gevallen. Diverse andere sprekers vie len Abengowe krachtdadig bij: Maar niemand brak een lans voor de afschaf fing van de huwelijksmarkt. Niemand ook durfde het aan, omdat de bruid schat voortaan te bepalen los van de veeprijzen. Niettemin blijft de moderni sering van de huwelijksmarkt op de agenda. RHENEN. In het streekmuseum te Rhenen gaat op het ogenblik de ten toonstelling „Hoe vormde gletschers de Utrechtse Heuvelrug". Naar aanleiding hiervan houdt dr A. Brouwer, directeur van het Rijksmuseum voor geologie te Leiden 9 April in „Het Wapen van Rhe nen" een lezing met als motto „Het ver haal der stomme stenen". WAGENINGEN. De 71-jarige Opa Schram uit Driebergen is, zoals bekend met de 68-jarige Johan Willemse uit Asten een voetreis naar Rome begon nen. Nadat zij 's morgens om half tien uit Driebergen gestart waren hadden zij Dinsdagmiddag half vijf de Wageningse berg bereikt. Het lag in hun bedoeling hier te overnachten maar ze waren reeds zover voor op hun tijdsschema, voor deze 3044 km lange reis dat ze nog naar Renkum zijn doorgelopen. LUNTEREN. De familie N. alhier vierde dezer dagen in vrolijke stem ming het bruiloftsfeest van de dochter des huizes, toen plotseling een zware steen door de ruiten naar binnen vloog. Niemand werd gewond en aangenomen wordt dat de dader een vroegere min naar van de bruid is.

De Vallei | 1954 | | pagina 1