Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Stichting Natuurbad Bergbad klaar voor het zwemseizoen Wist Nieuws uit de Omgeving AGENDA Arbeid van het Veenendaalse Groene Kruis breidt steeds uit 50 Jaar vakonderwijs in Veenendaal Fa J- F* TAK? 28e JAARGANG VRIJDAG 2 APRIL 1954 No. 13 Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei" Verschijnt in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Vele verbeteringen en veranderingen Eerste kamermuziek concert van het U.S.O. Weer prijzen voor Palmpaas- optocht Tentoonstelling kunst en cul tuur in de tropen Aantal t b* c.- gevallen niet groter geworden Voor betere Uurwerken Bij het 40-jarig bestaan van de Teekenschool Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Waarom Abonnementsprijs 1.05 per kwartaal Losse nummers 10 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Telef. 601, Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven VALLE ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12 c. Minimum p. advert, ƒ3.60 i Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 120 woorden 1.30, elk woord meer 6 cent Hoewel wij reeds enkele mooie lentedagen hebben gehad is de temperatuur van dit jaargetijde toch niet zo dat wij al aan het Bergbad denken. Toch is men daar op de Berg reeds volop bezig met de voorbereidingen, om, op Zaterdag 8 Mei, als het bad open gaat, klaar te zijn met de verschillende veranderingen welke hier worden aangebracht. Zoals men zich zal herinneren werd in September van het vorig jaar de Stich ting Natuurbad Bergbad in het leven geroepen. Een en ander kwam tot stand nadat bekend werd dat het Bergbad verkocht zou worden. Enige ingezetenen van Veenendaal hebben toen besloten om met medewerking van het gem.-bestuur en enige fabrikanten het bad te kopen en de exploitatie van dit voor onze omgeving zo belangrijke en fraaie recreatie-oord ter hand te nemen zonder oogmerk winst te maken. Het bestuur van de Stichting heeft zich als eerste taak gesteld te zorgen voor goed en helder zwemwater. Aan de bestaande pompinstallatie kleefden verschillende gebreken. Zo moest een geheel nieuwe bron worden geboord. Aan deze boring wordt op het ogenblik hard gewerkt. Men is er hier juist in geslaagd door een harde leemlaag heen te komen en een diepte van 50 meter te bereiken. Om goed zwemwater te kun nen pompen zal nog tot 65 a 70 meter moeten worden geboord. Onze nieuwe bron zal een capaciteit hebben van 60 kub. m per uur en in staat zijn om in anderhalf etmaal het hele bad vol te pompen. Verder wordt een gedeelte van de vcorverwarming ingericht als kinder bad. Het zal hier slechts 25 a 30 cm. diep belangrijke verbetering betekent dan zijn en kleine kinderen zullen zich er met het water vertrouwd kunnen ma ken. 43e grote fontein van de voorverwar ming komt in het kinderbad en zal weer in werking gesteld wodren. Ter verbetering van de voorverwar ming van het water wordt over de ge hele lengte van het verwarmingsreser voir een sproeiinstallatie aangebracht waaruit duizend kleine fonteintjes op spuiten. Toegangsprijzen lager ge steld Gedurende de afgelopen jaren wer den de toegangsprijzen van het Berg bad verschillende malen verhoogd. Een ook het feit dat, nu het bad geen winst object meer is, de toegangsprijzen lager gesteld zijn. Verder zijn er ook avond-abonne menten ingesteld. De voorverkoop van abonnementen zal spoedig beginnen en nog nader per advertentie in ons blad worden bekend gemaakt. Nog een belangrijke verbetering welke stellig door vele zwemmers en ook niet-zwemmers zal worden toege- juichd, is de latere openstelling van het bad en wel van 's morgens 9 tot 's avonds omstreeks 9 uur. Dit om ook de Dat op enkele plaatsen in de ge meente z.g. hoge druk kwiklampen voor de straatverlichting zijn aangebracht? Dat dit gedaan werd op advies van de P.U.E.M. en bedoeld is om op de hoofdverkeerswegen, zoals de Kerke- wijk en de Hoofdstraat, gevaarlijke pun ten zoals wegkruisingen, te markeren? Dat deze lampen meer en mooier licht geven en minder stroom verbrui ken? Dat daarom deze lampen ook zul len worden aangebracht op die plaat sen in de gemeente waar de afstand tussen de lantaarnpalen nog wat groot is? Dat DOVO II het kampioenschap van de reserve le klasse B afd. Utrecht heeft behaald? Dat het aantal aanvragen dat bij de Veenendaalse Ver. voor Vreemdelin gen Verkeer binnenkomt thans reeds beduidend veel groter is dan vorige ja ren? Dat verschillende Veenendaalse pensions hierdoor reeds volgeboekt zijn? Dat dit voorjaar ook het aantal door het V.V.V.-bureau in de Zand straat verstrekte inlichtingen opvallend groter is? Dat het thans vrijwel zeker is dat aan de Kerkewijk een bioscoop ge bouwd zal worden? Dat deze bioscoop dan gevestigd zal worden op het terrein van de Ca- vansa-sigarenfabriek? li Samengesteld in samenwerking il met de V.V.V. de Ver. v. Vreem- §1 dellngenverkeer „Veenendaal" Zaterdag 3 April (Op terrein Bergweg) 5.30 uur y voetbalwedstrijd „Veenendaal" ff Theole (Tidl) t.bjv. kanker- li bestrijding. Donderdag 8 April (In geb. „Eltheto") 7.30 uur, tijdrede van ds M. A. de Mie- |1 ras voor de S.G.P. (In geb. „de Kegelbaan") Ten- toonstelling „Kunst en Cultuur in de Tropen". Vrtfdag 9 April (In geb. „de Kegelbaan") Ten- stelling. |1 (In geb. 't Trefpunt) 8 uur Ka- muziekuitvoering door U.S.O.- trio. II Zaterdag 10 April (Eierhal) 2.30 uur start Palm- paas-optocht. (In geb. „de Kegelbaan") Ten- stelling. Luxor Theater Van heden Vrijdag t/m. Maan dag de film 's Nachts langs de weg en van Dinsdag t/m. Don derdag De Weense Operette. zwemliefhebbers die na hun dagtaak nog even zouden willen gaan zwemmen daartoe gelegenheid te geven. Ook in andere opzichten wil de nieuwe Stich ting het de bezoekers in het Bergbad zo aangenaam mogelijk maken. Zonder twijfel zullen velen na het vernemen van een en ander met grotere belang stelling naar de dag van openstelling van het bad utizien. Heeft de gemeenteraad eerst vorige week besloten tot het verlenen van een subsidie van f 50.- per concert voor uit voeringen van kamermuziek (de provin cie subsidieert deze concerten met f 100.-) kan reeds thans het eerste ka mermuziekconcert van het Utrechts Stedelijk Orkest worden aangekondigd. Dit eerste concert wordt gehouden in gebouw ,,'t Trefpunt" aan de Dennen laan. hoek Kerkewijk en uitgevoerd door het U.S.O.-trio Frits Knol, viool, concertmeester U.S.O; Joop Scholte, 12 solo-hoornist U.S.O. en Johan de Molenaar, piano, directeur U.S.O. Uitgevoerd zal worden: 1. de Sonate voor viool en piano in E kl. t. van A. Corelli; 2. Sonate Opus 17 in F gr. t. voor hoorn en piano van L. van Beet hoven; 3. Sonate nr. 7 in F. gr. t. voor piano en viool van W. A. Mozart en 4. het Trio Opus 40 in gr. t. voor viool, hoorn en piano van Joh. Brahms. De toegangsprijs voor dit concert kon weer laag gehouden worden, namelijk /I.— Het bekende zomerse beeld in het Bergbad li Volgende week Zaterdagmiddag 10 April wordt weer de folkloristische Palmpaasoptocht gehouden, ook dit maal weer georganiseerd door de Vee nendaalse Winkeliersvereniging. Enkele jaren geleden is men er van afgestapt om prijzen te geven voor de mooiste palmpasens. Het resultaat was, dat steeds minder echte „Palmpasens" aanwezig waren en het eenvoudige „haantje pik" de boventoon voerde. De toeloop van kinderen, met alleen een kip in een mandje of en net met eieren thans weer een keuring zal instellen wordt echter zo enorm groot, dat men voor de „echte" palmpasens, terwijl de kinderen met een „haantje pik" voor een algemene surprise in aanmerking komen. De optocht zal volgende week Zater dagmiddag te half vier vanaf de Eier hal vertrekken, vooraf gegaan door het Chr. Tamboers- en Pijpercorps „Prins Bernhard". De traditionele route wordt weer gevolgd, n.l. Kostverloren, Zand straat, Hoogstraat, Hoofdstraat en Ker kewijk, tot Sandbrinkstraat. De kinderen die aan de optocht mee wensen te doen moeten zich vroegtijdig aan de Eierhal melden. De kinderen met de „echte" palmpasens moeten om half drie in de eierhal aanwezig zijn, waar een jury de exemplaren zal keuren. Hiervoor zijn een aantal waardevolle prijzen beschikbaar gesteld. Terwijl een dergelijke palmpaas optocht in meerdere streken van ons land gehouden wordt, geeft Veenendaal toch een typisch beedd, omdat er een sterke afwijking is. Regel is het geworden, dat men in Veenendaal de „bal" (sinaasappel) BO VEN het broodhaantje plaatst. Dit treft men nergens elders aan. Als plaats eigen gebruik dient dit zeker gehand haafd te blijven. s De Palmpaasstok is eigenlijk niet anders, dan de nabootsing van de attri buten, die men op de spits van iedere Protestantse kerktoren kan zien, t.w. van onder naar boven: bal-kruis-haan. DE LEZING VAN CLARA EGGINK In het kader van de boekenweek sprak Dinsdagavond in de uitleenbibiliotheek van de Chr. Openbare Leeszaal en Bibliotheek de schrijfster en dichteres Clara Eggink. Deze avond was door het Bestuur der Stichting met de plaatselijke boekhan delaren georganiseerd en het mag voor de organisatoren een verblijdend ver schijnsel zijn, dat de belangstelling voor deze culturele avond zeer bevredigend was. Mevrouw Eggink werd ingeleid door een kort woord van dr J. G. Thoomes, voorzitter van de Stichting voor de Chr. Openbare Leeszaal. Juist in het ka der van de boekenweek achtte men het goed een „culturele demonstratie" te moeten geven. De spreekster behandelde het onder werp „Het Lezen", waarbij zij uitging van de uitspraak van de Engelse schrij ver Edison, die geschreven had „Het le zen van een goed boek is voor de geest wat een lichamelijke oefening voor het lichaam is". Het lezen van een goed boek is de beste bezigheid die de mens aan zijn geest kan geven. Zij behandel de daarbij o.a. ook de tien geboden voor het lezen, waarbij zij tot de conclusie kwam, dat men bij het lezen andere op vattingen gaat begrijpen en een beter oordeel kan vormen over andere onder delen van het leven. Een mens die ge leerd heeft ruim te denken, is in staat een beter inzicht te krijgen in het we zen van de mens. In het tweede gedeelte van de avond Van Donderdag 8 tot Zaterdag 10 April aanstaande wordt in gebouw „de Kegelbaan" een tentoonstelling gehou den, georganiseerd door de afdeling Veenendaal van het Veteranen Legioen Nederland. Deze tentoonstelling omvat o.a. een verzameling voorwerpen in hoofdzaak afkomstig uit Indonesië. Naast het be zichtigen van de expositie is hier ook gelegenheid tot het eten van nasi goreng en sati. De expositie is opengesteld van half acht tot half elf 's avonds en Zaterdag middag vanaf 2 uur. 75 JAAR NED. BUURTVERVOER MIJ. Op 28 April a.s. hoopt de N.V. Neder landse Buurtvervoer Maatschappij wel ke ook in onze omgeving intensief be reden buslijnen exploiteerd en in Zeist gevestigd is, haar 75-jarig bestaan te vieren. De N.B.M. begon 75 jaar gele den met de exploitatie van het eerste gedeelte van de paardentramlijn Utrecht -Zeist. Mr G. DIEPENHORST SPREEKT VOOR A.R. KIESVERENIGING Voor de A.R. Kiesvereniging „Neder land en Oranje" spreekt op Maandag 12 April a.s. in de kleine zaal van het Ver enigingsgebouw aan de Eikenlaan mr G. Diepenhorst uit Zeist, lid van Ged. Sta ten van Utrecht en ds J. Fokkema uit Ede. em. pred. der N.H. Kerk en lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Deze avond staat in het teken van de komende verkiezingsactie voor Prov. Staten. TIJDREDE ds M. A. DE MIERAS Op uitnodiging van de afd. Veenen daal der Staatkundig Gereformeerde Partij, komt ds M. A de Mieras Don derdagavond 8 April een tijdrede hou den. Deze bijeenkomst wordt gehouden in de grote zaal van gebouw „Eltheto". behandelde Mevr. Eggink haar laatst verschenen werk „Het Weekeind-boek", iets geheel nieuws voor Nederland. Het is een boek met een bonte afwisseling van proza en poëzie, van vragen, raad gevingen, etc. Op verzoek van één der aanwezigen behandelde zij uit dit boek het „Vraag en antwoordspel", een hr.. r-Crg&nisatic. telligentieproef, die bij de aanwezigen zeer in de smaak viel, al bleek dat men op de meeste vragen toch het antwoord wist Aan het slot van de avond kwam de atonale poëzie ter sprake, waaruit zich een zeer leerzame discussie ontwikkel de. Dr Thoomes bracht de schrijfster aan het einde van de avond hartelijk dank voor haar lezing, die zeer leerzaam was geweest. In feite is het voor de Stichting een experimentele avond geweest, maar het bleek, dat dergelijke culturele en litteraire avonden ook in Veenendaal op een behoorlijke belangstelling kunnen rekenen. INLEG EN TERUGBETALING NUTS- SPAARBANK Bij het kantoor Veenendaal van de Nutsspaarbank werd in de maand Maart 1954 ingelegd 169.798,79 en terugbe taald ƒ86.482,60. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg in deze maand 116. DE HEER WILMINK BENOEMD TOT B.B. KRINGHOOFD (U. 3) Met ingang van 1 April a.s. is de heer J. H. Wilmink alhier door het betrok ken Kringbestuur benoemd tot Kring- hoofd Bescherming Bevolking in de Kring Doorn (U. 3), omvattende 16 gro tere en kleinere gemeenten. De heer Wilmink is thans plaatsver vangend Hoofd van de plaatselijke B.B. 40 JAAR IN DIENST BIJ DE FRISIA De heer F. J. van Barneveld herdacht het feit, dat hij 40 jaar in dienst was bij de Frisia Wolspinnerij N.V. De ju bilaris, die voorzitter is van de fabrieks- kern, werd op het kantoor gehuldigd, waar burgemeester Bakker, in tegen woordigheid van de directie en bedrijfs leiders de jubilaris de medaille verbon den aan de orde van Oranje-Nassau op de borst speldde. De gebruikelijke enveloppe met in houd en bloemen ontbraken natuurlijk geenszins, welke namens de directie door de heer Feitz werden aangeboden. Het personeel schonk de heer Van Bar neveld een lectuurbak met rookstan- daard. EIERMARKT De aanvoer op de wekelijkse eier markt bedroeg Dinsdag 105.000 eieren. De prijs varieerde van f 10.50 tot f 12.20 per 100 stuks. De handel was vlug te noemen. CONSULTATIE-BUREAU VOOR KLEUTERS IN VOOR BEREIDING Tgdens de algemene jaarvergadering van de Ver. „Het Groene Kruis" voor Stichts- en Gelders Veenendaal, gaf de secretaris, de heer W. J. Schoemaker een overzicht van de werkzaamheden van de vereniging in het afgelopen jaar. Allereerst werd als gelukkig ver schijnsel genoemd dat het ledental niet is verminderd, na de verhoging van de contributie, en thans 4463 bedraagt. Er zijn wel bedankjes binnen gekomen maar door nieuwe vestigingen nam het ledental zelfs toe met 207. Het personeel onderging weinig ver andering. Bij het Centrum voor Kraam hulp kwam er, zij het na enige moeite, meer hulp, voor gezinszorg werd ge tracht, nog steeds zonder resultaat, het personeel uit te breiden. De diverse Consultatie-Bureaux, specialisten en controlerende doktoren werden evenals vorige jaren druk bezocht. Dr Frijlink, de leider van het consultatie-bureau voor zuigelingen is bezig tevens een Consultatie-bureau voor kleuters in werking te brengen. Ongetwijfeld zal dit bureau na oprichting wel in een be hoefte voorzien. De verichtte werkzaam heden in 1953 laten izch alè volgt speci ficeren (getallen tussen haakjes zijn van 1952). De drie wijkverpleegsters brach ten in totaal 7640 (6591) bezoeken aan 771 (772) zieken. Op het consultatie- bureau der Prov. Utr. Ver. tot Bestrij ding der Tuberculose werden, 462 (624) nieuwe patiënten ingeschreven. Het aantal consulten bedroeg 2923 (3063). Uitgezonden werden 20 (23) patiënten naar Sanatoria. Het aantal bezoeken door de drie wijk verpleegsters gebracht aan T.B.C.-pa- tiënten bedroeg 1699 (1609). Op 1 Ja nuari 1953 waren ingeschreven 120 (106) gezinnen met 136 (119) patiënten. Daar bij kwamen in 1953 24 (32) gezinnen met 27 (40) patiënten. Afgeschreven werden 21 (20) gezinnen met 23 (23) patiënten, zodat op 1 Januari 1053 nog werden be zocht 123 (120) gezinnen met 140 (136) t.b.c.-patiënten. De woningtoestand was goed in 68 (73) gevallen, voldoende in 50 (40) en slecht in 7 (7) gevallen. Gelukkig blijkt uit deze cijfers, dat de t.b.c. zich niet heeft uitgebreid in Veenendaal, doch zich nagenoeg ook niets heeft ver beterd, nJ. 12 gezinnen met 140 patiën ten in 1953 tegenover 120 gezinnen met 136 patiënten in 1952. De Emmabloem- clolleete heeft vorig jaar netto f 760.51 opgebracht tegenover f 642.26 in 1952. Het moet toch voor een plaats als Vee nendaal mogelijk zijn voor een dergelijk doel f 1000.- te kunnen opbrengen. Dit is al meerdere jaren de wens, werkt dus allen mede en stelt de collectrices niet te leur. Het Consultatie-Bureau der Prov. Utr. Ver. tot Bevordering der Hygiëne van Moeder en Kind, op Vrij dagmiddagen gehouden, noteerde 201 (204) nieuwe bezoekers, terwijl de lei der van het Bureau dr Frijlink 3091 (3213) maal een baby controleerde. De wijkverpleegsters bezochten voor dr Frijlink 591 (562) zuigelingen, waarvoor 1885 (1951) bezoeken werden afgelegd. Naar Chr. Gezondheids- en Vacantie- koloniën in Nederland werden 12 (18) kinderen uitgezonden gedurende 42 da gen en 1 gedurende 84 dagen. In de bad inrichting werren 10.030 (10.158) douche- baden genomen. Van de verplegings- artikelen van het magazijn werd 1471 (1726) maal gebruik gemaakt in 27 (28) verscheidenheden Maandagavond werd in de Kegelbaan het 40-jarig bestaan van de „Teken- school" herdacht, waarin het Avondnijverheidsonderwijs voor jongens werd gegeven. Het nijverheidsonderwijs wordt in Veenendaal eigenlijk reeds sinds 50 jaar gegeven, zoals op deze avond bleek. Behalve de leerlingen van de thans afgesloten cursus en leraren, was het volledige college van Burgemeester en Wethouders en gemeente-secretaris de heer D. Blankespoor aanwezig, alsmede een aantal oud-leraren en oud-leerlingen en de commissie van toezicht. Voor de aanvang van de feestavond werden de rapporten aan de leerlingen uitgereikt met een persoonlijk woord voor ieder door de directeur der school, de heer Tj. van de Wal. Burgemeester Bakker reikte aan een 12-tal leerlingen, die dit jaar met goed gevolg de cursus hadden doorlopen het eind-diploma uit. De feestavond werd geopend door een feestrede van de heer Van de Wal, die na allen hartelijk welkom te hebben geheten, een uitvoerig overzicht gaf van het ontstaan en de ontwikkeling van het Avondnijverheidsonderwijs in Veenen daal. „Voor 50 jaar was er in Veenendaal geen gelegenheid om ambachtsleerlingen tekenonderwijs te geven, aldus de heer v. d. Wal. De heer Zimmerman, die zich in Veenendaal had gevestigd als schil derspatroon en in het bezit was van de acte Handtekenen L.O. stelde zich in verbinding met wijlen dr J. G. Kets, voorzitter van de afd. Veenendaal van de Volksbond tegen Drankmisbruik, om in samenwerking met deze Vereniging te komen tot het oprichten van een cur sus voor tekenonderwijs. De Volksbond tegen Drankmisbruik zocht de jeugd toen reeds op, om vooral in de winter avonden hun vrije tijd te besteden door middel van huisvlijt. Het Bestuur, zowel als de leden za gen het grote belang van dit onderwijs in, daar in Veenendaal zowel als elders in den lande het drankmisbruik zeer groot was, door gebrek aan goede ont spanning voor de jeugd. Het Gemeen tebestuur werd eveneens bereid gevon den haar medewerking te verlenen en stelde het gymnastieklokaal van de Openbare school ter beschikking, met vrij vuur en licht, zelfs een kleine sub sidie, zodat al spoedig 10 15 leerlingen uit diverse vakken de cursus volgden. De belangstelling voor dit onderwijs groeide, het lokaal en de leermiddelen waren echter gebrekkig, zodat naar andere wegen moest worden gezocht. Rijkssubsidie werd gevraagd en met medewerking van het Gemeentebestuur werd het plan op stapel gezet om tot oprichting van een eigen gebouw te ko men. In de openbare ledenvergadering van Dec. 1911 werden de Statuten goed gekeurd en reeds op 19 Januari 1912 werd de Koninklijke goedkeuring ver kregen. De Vereniging „De Teken- school" werd opgericht en het Bestuur werd gevormd. Dr J. G. Kets, voorzit ter, S. Bumé, secretaris-penningm'iest<i*' en als verdere bestuursleden de heren Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 290 De hoogtezon werd voor 56 (47) pa tiënten gebruikt, waarbij 897 (682) be stralingen plaats vonden. Deze maal werd de transportabele hoogtezon voor enkele weken uitgegeven, alsmede re gelmatig de infra rode lampen. De assis tentie van de wijkverpleegsters werd 3 (3) maal gevraagd voor ziekenvervoer naar een ziekenhuis, terwijl de laatste hulp na overlijden 70 (67) werd ver langd. Wijkkraamverzorgsters De twee wijkkraamverzorgsters heb ben samen 183 (170) kraamvrouwen ge assisteerd waarbij 3513 (3100) bezoeken werden gebracht, 155 maal werd hulp verleend bij een bevalling, terwijl 29 maal door de wijkkraamverzorgsters hulp verleend werd bij een bevalling in vallend voor de gezinskraamverzorg- ters van het Centrum voor Kraamhulp. Bovendien werkte Mej. v. d. Haar in 17 (18) gezinnen als gezinskraamverzorg ster invallend voor het Centrum voor Kraamhulp, hiervoor waren 179 ver- pleegdagen nodig. Centrum voor Kraamhulp Zoals al enige jaren, werd ook in 1953 iedere Donderdagmiddag van 34 urn- zitting gehouden in het Wijkgebouw. Op 1 Januari 1953 waren slechts 4 kraam verzorgsters in dienst. Gelukkig konden in 1953 3 nieuwe verzorgsters aan het Kraam-Centrum worden verbonden, zodat het werk thans met 7 verzorgsters veel soepeler loopt. Gedurende 1953 werden 179 (149) kraamvrouwen gehol pen met 1883 (1573) verzorgingsdagen, hiervoor moest speciaal in de le helft 1053 43 maal een kraamverzorgster van een bureau buiten Veenendaal geleend worden, deze namen in totaal 456 ver- zorgingsdagen voor hun rekening. Hier tegenover staat dat 8 maal één onzer kraamverzorgsters werd uitgeleend met 70 verzorgingsdagen. Zoals bij de Wijk- kraamverpleegsters gemeld assisteerde Mej. van de Haar 17 maal bij kraam vrouwen met gezinsverzorging, waar mede 176 verzorgingsdagen waren ge moeid. Gezinsverzorging Ook de afdeling gezinsverzorging komt op gang. Helaas is er nog steeds niet voldoende hulp te krijgen. Op 1 Januari 1953 waren gezinsverzorgsters dienst. Op 1 Juni 1953 vertrok Mej. Krol wegens huwelijk en moest Mej. Meurs in Sept. '51 op dokters advies de dienst verlaten. Deze plaats werd ook in 1953 weer vervuld door Mej. Jonker. Geza- melijk hebben deze drie verzorgsters met 4 geleende krachten uit Zeist 588 hele verzorgingsdagen gemaakt. Boven dien was Mej. Dijkstra 4 weken in het Noodgebied van Zeeland. Gelukkig Kon per 1 Maart 1954 weer een 3e ver zorgster worden aangesteld, n.l. mej. Heys. De heer Schoemaker besloot zijn ver slag niet ieder op te wekken het zo be langrijke werk van het Groene Kruis te blijven steunen. W. J. Elce, J. G. Sandbrink en G. C. van Stuivenberg. Als leden van de vereni ging traden toe de heren A. de Klerck, A. J. Wolsak, H. A. v. d. Westeringh, F. H. Schoemaker, H. H. Prakke, N. C. Verhoeff en H. J. Zimmerman. In 1913 kon men met de bouw van de school beginnen en in begin 1914 werd het gebouw officieel geopend, nu 40 jaar geleden. In de Hall van het gebouw bevindt zich een gedenksteen, waarin de namen staan gebeiteld van voornoemd Be stuur. De heor Van de Wal bracht een ere saluut aan de initiatiefnemers en pio niers van dit onderwijs, waarbij vooral ook de naam van de heer H. J. Zim merman werd genoemd, omdat hij de man is geweest, die de grote stuwende kracht heeft opgebracht om dit onder wijs op gang te brengen. De heer Van de Wal sprak de wens uit, dat de heer Zimmerman, die thans deze feestavond bijwoonde, ook nog het 50-jarig bestaan van deze school zal mogen beleven. Daarna ging de heer Van de Wal die per in op de moeilijkheden, soms zeer nijverheidsonderwijs heeft gegeven, grote moeilijkheden, die het Avond vooral met de vordering van het school gebouw, zowel in 19141918 als in 1941 —1946. De heer Zimmerman was vanaf de oprichting tot 1942 Directeur van de school en werd opgevolgd door de heer Nijhof. De heer Nijhof werd reeds bij de aanvang van de cursus 19421943 ziek, waarna de heer Van de Wal ais waarnemend directeur optrad en na het overlijden van de heer Nijhof tot direc teur werd benoemd. Helaas moest de heer Van de Wal ook een stem in mineur laten horen, omdat het Avondnijverheidsonderwijs terug loopt, wat bet aantal leerlinger betreft en het intelligentiepeil, zodat een be hoorlijke ontwikkelingsniveau, het Nij verheidsonderwijs waardig, moeilijk valt te bereiken. Het Nijverheidsonder wijs moet zich aanpassen aan de thans geldende normen, zodat er een groot verschil bestaat in het N.O. van vroe ger en nu. Voorheen was tekenen het voornaamste leervak, het accent wordt thans meer gelegd op algemeen tech nische ontwikkeling. Zijns inziens was de oorzaak van deze achteruitgang de verbeterde sociale omstandigheden, zo dat thans meer jongens in de gelegen heid worden gesteld na het L.O. door lopen te hebben, de Ambachtschool te kunnen bezoeken. Het zou te betreuren zijn, wanneer dit aantal leerlingen nog verder terugliep. Het moet in een plaats als Veenendaal met zijn uitgebreide in dustrie toch mogelijk zijn, dat deze school een bloeiend bestaansrecht heeft. Na deze toespraak van de directeur der School, nam Burgemeester Bakker het woord. Hij begon met zijn grote waardering en respect uit te spreken voor het initiatief dat indertijd werd genomen. Hij had zich laten vertellen dat de heer Zimmerman in de keuken van zijn woning begonnen was met les te geven. De heer Zimmerman is de pio nier geweest voor dit onderwijs, waar voor hij een eresaluut verdiende. De ambachtsman die zijn vak het beste kent, heeft de meeste kans van slagen. Hij zal altijd gewaardeerd en gezocht worden. De burgemeester bracht even eens dank aan de Directeur en leraren (Zie vervolg pag. 2) EDE. Gisteravond werd in het Marktgebouw te Ede een wedstrijd voor pijprokers gehouden. Er was een mooie prijs voor diegene die het langst kon roken met 2 gram tabak. EDE. Voor het eerst dit jaar heeft de Edese V.V.V. een verkiezing door de burgerij aangekondigd van de Heide- konlngin die in Augustus als H.M. Ca- luna tijdens de Heideweek in Ede zal regeren. De candidate die uit hoofde van haar charme en andere voor het ko ningschap belangrijke hoedanigheden bezit, de meeste stemmen op zich ver enigt, zal worden gekozen. RHENEN. De gisteren in Rhenen gehouden jaarlijkse Paasveemarkt heeft een ongekend grote aanvoer te zien ge geven. De marktruimte was geheel be zet en ook de publieke belangstelling was enorm. VOOR BEHANG 1954, GLORIA WATER VERF, BUSSEN VERF, BORSTEL WERK, ZEEMLEER, SPONZEN, AMMONIAK, ZOUTZUUR en WRIJFWAS, in doos (en los) verkrijgbaar. Drog. - Apoth. Ass. Hoofdstr. 106 - Telefoon 632, omdat U daar voordeliger koopt en betere kwaliteiten krijst.

De Vallei | 1954 | | pagina 1