Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Viering van Koninginnedag en de 5 e Mei in Veenendaal Wist U Waar woonden de eerste Veenendalers? AG EIS DA Veenendaalse Markt veel te klein Kon. Elisabeth spreekt dagelijks 'met haar kinderen Fa J, F, TAK? 28e JAARGANG VRIJDAG 9 APRIL 1954 No. 14 Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei" Verschijnt in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Toneelopvoering op Bevrijdingsdag Groots Concert van het Rit meester Mannenkoor Eierzoekrit op Tweede Paasdag Finish voorjaarsrit K.N.M.V. in Veenendaal Plannen voor uitbreiding van marktterrein Zeldzaam jubileum Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Weer bloed gevraagd Installatie Jeugdcorps van de Pijpers Charles en Ann bestuderen de wereldkaart Waarom Pasen in Ouwehands Dieren park Voor betere Uurwerken Abonnementsprijs 1.05 pef kwartaal Losse nummers 10 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Telef. 601, Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12 c. Minimum p. advert, ƒ3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 120 woorden 1.30, elk woord meer 6 cent Hoewel het programma nog niet volledig en definitief is samengesteld, kon het bestuur van „Oranjedag" toch reeds enkele bijzonderheden geven over de vie ring van Koninginnedag en Bevrijdingsdag in Veenendaal. Ten aanzien van de 5e Mei staat nu vast dat in Veenendaal geen vrijaf gege ven zal worden, terwijl de eigenlijke viering zich zal beperken tot de opvoering van een toepasselijk toneelspel 's avonds in gebouw Eikenlaan. Wel zullen de meeste bedrijven gesloten zijn op de dag na Koninginnedag, n.l. Zaterdagmorgen de 1ste Mei. Wat betreft Koninginnedag is bekend dat 's morgens weer de traditionele en altijd weer indrukwekkende samenzang van de schoolkinderen op de Markt zal plaats vinden. 's Middags worden voor volwassenen volksspelen gehouden, terwijl in het ge bouw aan de Eikenlaan een kindervoor stelling gegeven wordt door het bekende gezelschap Adri van Oorschot. HERDENKING VAN DE GEVAL LENEN Kort na afloop van deze voorstelling zal de Koninginnedag worden besloten met een groots vuurwerk. Aan de vooravond van Bevrijdings dag zal weer een plechtige herdenking Het Mannenkoor „De Veenzangers", geeft op 24 April a.s. met medewerking van het Hilversumse Orkest een con cert, waaraan solistische medewerking wordt verleend door de sopraan Elisa beth Hendriks en de Alt Riek van Veen, het geheel onder leiding van Gijsbert van Zanten. Uitgevoerd worden a-capella werken, o.a. „De twaalf rovers" en de Echo, de Alt-rahpsodie van Joh. Brahms en na de jauze Opera- en operettefragmenten van Verdi, Mascagni, Suppé, e.a. CHR. BEROEPSKEUZE VOOR LICHTING In samenwerking met de Chr. Stich- tng voor School- en Beroepskeuze voor de Provincie Utrecht belegt de Chr. Be sturenbond van Veenendaal een verga dering op Maandag 12 April a.s. in de bovenzaal van Hotel „De Korenbeurs", aan de Markt. De heer C. Bal, leraar JPaedagogie^ T\/r o _A "sn d« Chr SticViing voor School- en Beroepskeuze zal spre ken over „Het doel en de noodzaak van Chr. Beroepskeuzevoorlichting". 25 JAAR BIJ DE AMSTERDAMSCHE BANK De heer W. H. van Dijk, incasseerder van de Amsterdamsche Bank-Incasso- bank, kantoor Veenendaal, herdenkt op 15 April het feit dat hij dan sinds 25 jaar bij deze bankinstelling in dienst is. Dat in 1953 in Veenendaal niet min der dan 2115 maal aangifte werd ge daan van een verloren of gevonden voorwerp? Dat de wedstrijd „Veenendaal"— Theole (Tiel) welke j.l. Zaterdagavond gespeeld zou worden ten bate van de kankerbestrijding voor onbepaalde tijd is uitgesteld? Dat de Veenendaalse reserve ge- meente-politie is gestart met een twee de cursus van 14 man? Dat tijdens een verkeers-contröle deze week in Veenendaal gehouden, binnen een half uur twee automobilis ten werden gehouden die niet in het be zit bleken te zijn van een rijbewijs? Dat voor het Federatief concours van harmonie- en fanfarecorpsen dat tijdens de gouden jubileumviering ge durende twee dagen in Veenendaal ge houden wordt naar verwachting 16 corpsen naar hier zullen komen? Dat de advertenties in dit blad kos teloos ook worden opgenomen in de speciale Rhenense editie van „DE VAL LEI"? Dat gisteravond het aantal bezoe kers van de tentoonstelling „Van Juliana tot Juliana" welke ook vandaag nog op de Markt te bezichtigen is, de 1800 had overschreden? Dat Veenendaal de laatste plaats is welke door deze tentoonstelling wordt aangedaan? ■Illlllllllllllllllllllll PiiiiiiiaiiiiiiiiiiOilii Samengesteld in samenwerking met de V.V.V. de Ver. v. Vreem delingenverkeer „Veenendaal" Heden, Vrijdag 9 April (In geb. ,,'t Trefpunt") 8 uur, Kamermuziekuitvoering door U.S.O.-trio. (In geb. „de Kegelbaan") Ten toonstelling „Kunst en cultuur in de Tropen". Zaterdag 10 April (Eierhal) 2.30 uur, start Palm- paas-optocht. (In geb. „De Kegelbaan") Ten toonstelling „Kunst en cultuur in de Tropen". Maandag 12 April (In geb. Eikenlaan) Mr G. Die penhorst spreekt voor de A.R. Kiesvereniging. (In bovenzaal „Hotel de Ko renbeurs") Lezing van de heer C. Bal, leraar Paedagogiek, over noodzaak van Chr. Be roepskeuze voorlichting. Luxor Theater Van heden Vrijdag t/m. Maan dag de film „De Zonen van de Musketiers" en van Dinsdag t/m. Donderdag „Het gevloek te Zeilschip". II li van de in de oorlog gevallenen worden gehouden bij het monument op het Sta tionsplein. Voor wat betreft de inter kerkelijke herdenkingsdienst na deze plechtigheid volgen nog nadere bijzon derheden. Op de 5e Mei 's avondS^Wordt door het Oranjetoneel uit Amersfoort in het ge bouw aan de Eikelaan opgevoerd het historische toneelspel „Zonsopgang". Het is een stuk in drie bedrijven dat een Amsterdamse geschiedenis verhaalt in de bezettingstijd in de jaren van de ge hate Philips II. In een volgend nummer komen wij nog nader op een en ander terug. Evenals vorige jaren heeft de Vee nendaalse Motorclub voor Tweede Paas dag weer een eierzoekrit georganiseerd, waaraan kan worden deelgenomen met auto's, motoren, scooters en bromfiet sen. Het is de bedoeling dat de deelnemers van deze betrouwbaarheidsrit de bij de verschillende controleposten verstopte eieren opzoeken en er zoveel mogelijk van te verzamelen. De afstand van de rit s ongeveer 45 km, terwijl de gemiddelde snelheid res pectievelijk 36 en 18 km zal bedragen. De start vindt plaats 's morgens bij hotel „La Montagne". De finish van de jaarlijkse voorjaars rit van de K.N.M.V. welke steeds het motorsport-seizoen opent, is dit jaar in Veendaal ingericht. Deze rit wordt morgen, Zaterdag 10 April over een afstand van 250 km ver reden en verwacht wordt dat de deel nemers tussen half drie en 6 uur bij ho tel „La Montagne" zullen aankomen. J.l. Dinsdag werd weer de eerste dag- markt van het komende zomerseizoen gehouden. Reeds bij deze eerste keer vormde de grote publieke belangstelling opnieuw het bewijs van de grote en nog niet eerder gekende bloei welke de Veenendaalse markt de laatste jaren be leeft. Het is wel duidelijk dat in een werkelijke behoefte werd voorzien toen besloten werd de eeuwenoude Dinsdag- ochtendmarkt in een dagmarkt om te zetten. Stellig mede aangetrokken door het zonnige voorjaarsweer, maakten Dins dag weer talloos velen weer van de ge legenheid gebruik om tijdens de mid daguren te kunnen markten. Het was weer gezellig druk en de dames hebben hun hart opgehaald in de bonte ver scheidenheid van artikelen die steeds op de Veenendaalse markt te vinden is. Reeds eerder werd er op gewezen, en het is nog steeds zo, dat het aantal aan vragen voor standr'ii'rnte van kooplieden van buiten d* gemeente veel groter is dan dat br plaats is op het marktter rein Ook nadat de rijweg naar de Ach- lërkerkstraat en zelfs een deel van het trottoir van de Hoofdstraat bii de markt is getroken, kan men bij lange na niet aan de overstelpende aanvraag om ruimte voldoen. Dit verschijnsel is wel BENOEMING BIJ DE POLITIE Tot adspirant agent van politie bij het corps der Veenendaalse gemeente politie werd benoemd de heer M. Bre- man te Zwartsluis. iüUlllllliillll!^ Op Dinsdag 13 April a.s. is het vijf tig jaar geleden, dat mej. C. H. Arnol- dussen haar loopbaan bij het christelijk onderwijs begon. Hoewel zij reeds enige jaren geleden gepensionneerd werd, heeft zij toch ook nadien nog onafge broken in de school gewerkt. Bijna al die jaren, sinds 13 April 1904, is Mej. Arnoldussen in Veenendaal werkzaam geweest. Het leeuwendeel van haar diensttijd volbracht ze aan de Beatrixschool; de laatste jaren is zij in tijdelijke functie verbonden geweest aan de Koningin-Julianaschool. Wie de jubilaresse kent, kan zich nauwelijks voorstellen, dat zij zulk een imposante staat van dienst heeft. Zij verricht haar werk nog op uitnemende wijze en met een enthousiasme, dat men bij menige veel jongere leerkracht te vergeefs zoekt. Zij is gezegend met een uitzonderlijke vitaliteit en een geest die ook bij het klimmen der jaren fris en jeugdig is ge bleven. Haar hart vloeit over van liefde voor het kind. Dat maakt, dat zij met ein deloos geduld zich wijden kan aan leer lingen, die haar zorg in het bijzonder behoeven. Het geheim van dit begenadigd leven is haar sterk geloof en haar grote lief de voor haar Heiland, van wie te getui gen haar lust en haar leven is. Zo mag ze terugzien op een rijk en welbesteed leven. Op de dag van haar gouden jubileum zal dit niet slechts haarzelf tot grote dankbaarheid stem men, maar ook de zeer velen voor wie zij tot zegen is geweest. Aan de bewijzen daarvan zal het haar stellig niet ontbreken! OPBRENGST SIMAVI-COLLECTE De gehouden colecte voor de „Sima- vr" te Stichts- en Gelders Veenendaal, heeft in totaal opgebracht het bedrag van 1953,23. EIERMARKT Op de wekelijkse eiermarkt waren Disdagmorgen 110.000 eieren aange voerd. De prijzen varieerden van 11.25 tot 12.Handel matig. BIGGENMARKT Dinsdagmorgen waren op de biggen- markt te Veenendaal 75 biggen. Prijs van 52.tot 64.per stuk. Handel kalm. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 290 tekenent voor de tegenwoordige beteke nis van de Veenendaalse markt en er wordt dan ook gewerkt aan een oplos sing om verdere groei mogelijk te ma ken door uitbreiding van het markt terrein. Naar wij vernemen zouden er onder handelingen gaande zijn met de kerke- raad der Herv. Gem. inzake het aanko pen van de pastorie. Dit met de bedoe ling om het pand te slopen. Behalve dat het marktterrein hierdoor zou kunnen worden uitgebreid tot een eindweegs langs de Achterkerkstraat, zou hier te vens worden beoogd een verbreding van de vooral ter hoogte van genoemde pas torie veel te smalle rijweg. Wat betreft de dagmarkt vermelden wij nog dat deze gehouden wordt van 's morgens 9 tot 's avonds 6 uur. Het ligt in het voornemen in de maand t<Juni weer enige bloedafname-avonden te organiseren ten behoeve van de Plasmadienst. Nieuwe donores kunnen zich reeds hu daarvoor opgeven bij de huisartsen. De keuringen van de donores, die zich hebben opgegeven voor de Bloedtrans fusiedienst, vinden plaats op 13 en 14 April a.s. Zaterdagavond 10 April zal het jeugd corps van het Chr. Tamboers- en Pij perscorps „Prins Bernhara" officieel worden geinstalleerd. Behalve de beide corpsen van „Prins Bernhard" zal aan deze avond ook medewerking worden verleend door het gezelschap Henk Driessen uit Amers foort. VUILNIS OPHAALDENST EN DE KOMENDE FEESTDAGEN In die straten waar gewoonlijk het huisvuil op Vrijdag wordt opgehaald komt de vuilnisophaaldienst komende week in verband met Goede Vrijdag op Donderdag 15 April, en daar waar dit anders op Maandag het geval is, op Dinsdag 20 April. VIERDE WIJKZUSTER GROENE KRUIS Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Ver. „Het Groene Kruis" voor Stichts- en Gelders Veenendaal beslo ten in verband met de steeds toenemen de omvang van het Groene Kruiswerk een vierde Wijkzuster te benoemen. „HET STOUTE EEKHOORNTJE" De „Elck wat Wills" avond, uitgaande van de muziekschool „Ars Musica", dir. de beer Kor Dijkstra, die aanvankelijk eind Maart gehouden zou worden, is uitgesteld tot Donderdag 29 April a.s. Op die avond zal tevens het Zangspel „Het stoute Eekhoorntje" ten uitvoer worden gebracht. De strijd om het persoonlijk schaakkampioenschap van Nederland is Maandag in Amsterdam begonnen. Aan de voorste tafel van voor naar achter: Kramer, Cort- lever, Mühring, de Jong, Barendrecht, Euwe, Spanjaard, v. d. Berg, v. Scheltema, v. d. Bosch, Donner en Orbaan. Het Britse publiek volgt met buitengewoon grote belangstelling de lange reis van het koningspaar rond de aardbol. De foto's, die in kranten en tijdschriften verschijnen worden uitgeknipt en opgeplakt. Dat doen ook Charles en zijn zusje Ann, die in Buckingham Palace ongeduldig wachten op de terugkeer van vader en moeder. Charles mist zijn vader erg. Prins Philip was gewoon iedere avond voor het slapen gaan een kwartiertje met zijn zoon te ravotten. Nu ravot Charles met een neefje, doch hij beweert, dat Daddy veel leuker vechten kan. Al 215 foto's teren. Nu weet hij inmiddels al, dat al Zoals vele Londense kinderen heb ben Charles en Ann nu een opplakboek. Iedere dag speuren ze de kranten en tijdschriften na om foto's van vader en moeder te vinden. De plaatjes worden uitgeknipt en opgeplakt. Prins Charles, die eens koping van Engeland zal zijn, heeft al 215 foto's opgeplakt. De kleine prinses Ann heeft het nog niet verder dan zestig kunnen brengen. Aan de hand van de foto's krijgen beide kinde ren dagelijks een korte uiteenzetting over het land, de stad of de streek waar het koninklijk echtpaar vertoeft, over het volk, de zeden en gewoonten enz. Prips Charles vindt deze lessen buiten gewoon interessant. Hij stelt telkens tientallen vragen. Met nog meer aan dacht volgen de beide kinderen de reis van hun ouders op de landkaart. Ze hangt tegen de muur van de kin derkamer en beslaat een oppervlakte van ongeveer twintig vierkante meter. De zeeën zijn echte dieptes en de ber gen liggen hoger dan het land. Met rode stippen zijn de plaatsen aangegeven, die de koningin bezocht heeft of nog bezoe ken moet. Rode draadjes illustreren de uitgestippelde routes. Indien hun ouders op zee of in de lucht zijn wordt hun po sitie aangegeven door een miniatuur bootje en een dito vliegtuigje. Deze be wegen zich automatisch en arriveren telkens op hetzelfde dgenblik als het koningspaar op de plaats van hun be stemming. „Hier zijn Daddy en Mammy" Het hoogtepunt is evenwel al Mam my en Daddy zelf aan de telefoon ko men. Enindien ze niet op zee of in de lucht zijn, doen ze dat dagelijks. Toen Koningin Elisabeth haar eerste gesprek met haar kinderen voerde vanaf de Beranda-eilanden waren de storingen zo geweldig dat Prins Charles er van schrok, in huilen uitbarste en snikte, ^d^trz^T ouders direct thuis moesten ko men, <^dat~eE_menseJ?. woonden die vreselijk stout warehTïi'4,J}a<^ ook leeu wen en tijgers door de teleioöir-gêi1001'^- De tweede dag was de kleine prins nauwelijks te bewegen om weer te luis- KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Dinsdag 6 April j.l. werd door de Bur gemeester van Veenendaal in de show room van de Veenendaalse Stoomspin nerij en Weverij N.V. aan twee werk nemers van dit bedrijf de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt. De medaille in zilver kreeg de heer P. A. van Viegen (touwbaas), terwijl de heer H. v. d. Poel (wever) de ere-me- daille in brons werd opgespeld. De directeur der V.S.W., de heer J. H. J. Bonnike bood de gedecoreerden een kistje rokertjes aan en een enve loppe met inhoud. Bij de huldiging waren, behalve enkele directieleden ook aanwezig de heer J. W. van Berkum, personeelchef en de heren G. J. H. Scholten en J. Nij- hoff, bedrijfsleiders. BUS IN BRAND Een lege dienstbus van de N.V. v/h. Fa. „Wed. De Haas" uit Veenendaal, ko mende uit de richting Utrecht, raakte door kortsluiting j.l. Donderdag 's avonds in brand. De snel ter plaatse aanwezige brandweer van deze gemeente hoefde niet meer aan de blussingswerkzaam-« heden deel te nemen, daar omstanders het begin van brand spoedig hadden bedwongen. De bus liep lichte materiële schade op. VOOR VISSERS De secretaris van de eerste Rhenense Hengelaars Vereniging „De Voorn" ver zoekt ons mede te delen, dat het hen- gelseizoen is verlengd tot en met 17 April 1954. Er mag echter niet meer gevist wor den op voorn. DE JUBILEUM-UITVOERING VAN „THE KIHOLO'S" Zaterdagavond vierde het Veenen- daals Hawaiïan-ensemble „The Kiho- lo's" haar 12V2-jarig jubileum met een uitvoering in de grote zaal van Eltheto. Evenals andere jaren was de zaal weer overvol. Het jubilerende -ensemble bracht een kundig programma van hawaiïan muziek en cowboysongs. Ook de kleding was smaakvol en verzorgd. Aan deze avond werkten verder mee de Tirolerkapel „Erica" uit Ede, met jodelzang van Mej. Riek. v. Riesen. Een geheel ander genre muziek, dat het echter als afwisseling zeer goed deed en bij de aanwezigen zeer goed in de smaak viel. De toneelvereniging „A.T.S." uit Scherpenzeel bracht op voortreffelijke wijze het blijspel „Tot wederdienst be reid". De rollen werden op uitstekende wijze vertolkt. SPAARBANK RHENEN Aan het postkantoor Rhenen en het daaronder behorende ambtsgebied werd gedurende de maand Maart 1954 ingelegd 25594,56 en terugbetaald 30440,98 GESLAAGD Onze plaatsgenoot de heer G. J. Stap penbelt slaagde te Utrecht aan de Rijks universiteit voor het Doctoraal-examen Nederlands Recht. II. Het bij Veenendaal gevonden vaat werk dateert uit latere tijd dan de ge vonden vuursteenen voorwerpen n.l. uit de jongere steentijd. Er is n.l. een groot verschil tussen de cultuur van de Mid den- en de Nieuwe steentijd. Prof. dr A. W. Bijvanck heeft dit in zijn helder geschreven werk „De Voorgeschiedenis van Nederland" (1946) als volgt beschre ven: „Bij het begin van het Neolithicum (d.i. Nieuwe Steentijd) staat de mens niet langer lijdelijk tegenover de na tuur. In plaats van zich zoveel mogelijk aan te passen, gelijk de dieren het doen, tracht hij de natuur te beheersen. De jager, visser en verzamelaar maakt plaats voor de landbouwer. De mens fokt runderen, schapen, geiten en zwij nen. De hond richt hij af voor de jacht. Ook de planter stelt hij in zijn dienst. Hij legt akkers aan om graan en groente telen; hij poot bomen om zekerder te zijn van hun vruchten. Kortom, de mens maakt zich de natuur ten nutte voor het verwerven van zijn levens onderhoud, zijn voedsel, zijn kleding en zijn woning. Met deze verandering gaat een twee de gepaard: de mens wordt van een ver zamelende zwerver de doelbewuste be zitter van een vaste woonplaats. De akkerbouw dwingt hem daartoe; maar op die wijze is tevens de voorwaarde ge schapen voor het verwerven van een VOOR BEHANG 1954, GLORIA WATER VERF, BUSSEN VERF, BORSTEL WERK, ZEEMLEER, SPONZEN, AMMONIAK, ZOUTZUUR en WRIJFWAS, in doos (en los) verkrijgbaar, Drog. - Apoth. Ass. Hoofdstr. 106 - Telefoon 632, omdat U daar voordeliger koopt en betere kwaliteiten krijgt. hogere vorm van cultuur. De mensen worden genoopt zich aaneen te sluiten tot een gemeenschap en elkander te leren verdragen. Zulk een gemeenschap kan niet be staan zonder regels, waaraan de leden zich moeten houden; daarmede is de grondslag gelegd voor het ontstaan van de staat en van het recht. De akker bouw onderderstelt een zekere kennis van planten en van de kringloop der jaargetijden. Bij een enigszins verdere ontwikkeling moet die kennis worden uitgebreid; men kan spreken van het begin der wetenschap. De behoefte wordt gevoeld zich duidelijker ver staanbaar te maken en over veel meer onderwerpen; er ontstaat een rijkere omgangstaal. De nieuwe cultuur ver eist nieuwe hulpmiddelen; het hand werk moet deze hulpmiddelen ver schaffen en het komt daarbij op een hogere trap. Door het fokken van vee krijgt de mens voor het eerst persoon lijk bezit. De kudden zijn de oudste vorm van kapitaal. Door het werk op het land, door de vruchten van zijn ar beid en door de tegenslagen die hij ondervindt, komt de mens in een nau were aanraking met de natuur. Hij leert machte» kennen, die hem helpen en die hem hinderen. Voor hem worden die machten tot een werkelijkheid, waarmede hij rekening moet houden. De mens komt tot religie. Bovendien ont staat door het samen leven en het samen werken een bepaald gemeenschaps gevoel. Dit gevoel uit zich in wedstrij den en geesten, gepaard met opschik, zang en dans. Op die wijze wordt de grondslag gelegd voor muziek, poëzie en de kunst van lichaamsbeweging. De begeerte wordt daarbij gewekt om alles beter te doen dan de medemensen en om zijn eigendom fraaier en groter te maken dan het bezit van anderen. Eerst in de samenleving ontwikkelt de mens zijn vernuft en zijn capaciteiten. Om het nog eens kort uit te drukken: staat, recht, wetenschap, taal, handwerk, godsdienst, kunst, sociale en economi sche verhoudingen, dat alles wordt in aanleg eerst mogelijk, wanneer de mens is overgegaan tot het samenwonen in akkerbouwende gemeenschappen." Tot zover dr Bijvanck, die de ontwikkeling (Zie verder 2e blad) die vreemde, storende geluiden veroor zaakt worden door storingen, die slechts de afstand accentueren. De telefoongesprekken zijn zowel voor de ouders als voor de beide kin deren hoogtepunten. Opgetogen vertel len Charles en Ann hun wat ze die da gen gedaan hebben. Prins Philip vertelt zijn zoon stevast iets over de sport van het land en Koningin Elisabeth zal het gesprek nooit eindigen zonder een tele fonisch kusje te hebben gegeven. Gesproken brieven vliegen heen en weer Maar veel van het gesproken woord gaat aan beide zijde van de lijn verlo ren door afstandstoringen. Vandaar, dat de gesproken brieven heen en weer vliegen. Deze gesproken brieven zijn magnetophoonbanden. Prins Philip ver telt op zijn kamer in Australië een ver haaltje aan zijn zoon. Het apparaat neemt het gesprek haarfijn op. Koning in Elisabeth spreekt een andere band vol voor haar dochtertje. Vaak gaat dat vertelsel over de dieren, want de kleine prinses Ann houdt erg veel van dieren. Herhaaldelijk ook wordt de zaak omge draaid: de band, volgesproken door de Koningin is voor Charles en die ge sproken door Prins Philip dient voor prinses Ann. Per luchtpost arriveren de opnamen in Buckingham Palace. Dan is het feest. De gesproken brieven werken ook in tegenovergestelde richting. Zon der dat de kinderen op de hoogte wor den gesteld wordt onverwachts hun spel op de band vastgelegd. Een andere keer, als ze samen aan het babbelen zijn over Daddy en Mammy, grootmoe der en tante wordt hun kindertaaltje onopgemerkt opgenomen. Weer een andere maal moeten de kinderen vijf minuten tot hun ouders spreken. Deze banden zijn voor de Koningin haar heerlijkste bezit, want voor alles is Elisabeth moeder gebleven. In Bucking ham Palace genieten de kinderen voor al ook van de films over de reis van hun ouders. Van iedere geschikte rol- jmt wordt een première gegeven in de kinderkamer. MaarnePleukste vonden ze toch een klein filmpje, dat vader en moeder samen zelf hadden opgenomen in Nieuw-Zeeland en dat alleen voor de kinderkamer bestemd was. In de ge luidsband, die er bij was gezonden sprak de Koningin: „Papa en Mamma hebben het erg druk, Soms zijn we erg moe, want de wereld is heel erg groot, veel groter dan jullie nu nog kunnen gelo ven. Maar toch zullen we weer gauw thuis zijn. Deze film is alleen voor jul lie. Niemand anders mag hem zien. Be loof me, dat je zoet en braaf zult blij ven. Dan zullen Daddy en Mammy heel mooie dingen voor jullie mee brengen En al een uur later was er een telegram onderweg, geadresseerd aan Koningin Elisabeth, Australia. De tekst luidde: Wij zullen zoet zijn. Onderte kend door Charles en Ann. Overal in de natuur is het leven weer opgebloeid en hebben we voor goed af scheid genomen van Koning Winter. Ook in het zo mooie Ouwehands Die renpark op de Grebbeweg is definitief met de winter afgedaan en is alles voor bereid op de zomer, teneinde de duizen den bezoekers te onthalen met een prachtige uitgebreide collectie dieren en velerlei andere attracties. De afglopen winter is er veel ver bouwd en verfraaid; de hovenier heeft zijn park met duizenden bloemen ge tooid en ook de dieren zijn bij dit alles niet achter gebleven. - Zo heeft Ma Tijger dit jaar beter op gepast als vorig jaar, toen zij haar eigen jongen heeft verslonden. Dit jaar bracht zij maar liefst 4 babies ter we reld, een buitengewone zeldzaamheid, wat haast nooit in een dierenpark voor komt. Maar niet alleen de tijgers hebben hun best gedaan, ook vele andere dieren pronken met hun jongen. Zo werd een jong woestijnscheepje geboren, een Ze- bu-kalfje, de traditionele bruine beer tjes (U moet ze eens op hun rotsterrae zien spelen), jonge wolven en noemt U maar op. Er is een grote attractie aan het toch al zo mooie park toegevoegd, n.l. een schitterend tropisch vogelhuis, waarin vogels van diverse pluimage en uit alle d°len der wereld afkomstig zijn onder gebracht. Hier kan de liefhebber zijn hart ophalen. Tussen de groepen leeuwen zal men moeilijk de beide welpen, het geschenk van Z.M. Keizer Haile Selassie van Ethiopië, herkennen. Ze zijn geweldig gegroeid en voelen zich best thuis in Ouwehands Dierenpark. Voor het a.s. seizoen heeft de directie weer een lange reeks van feestavonden uitgestippeld, waaraan een keur van bekende radio-sterren hun medewer king verlenen.

De Vallei | 1954 | | pagina 1