Over een week al Pasen RANG 1 -Burgerlijke Stand- DE VALLEI 1SC3 KOLOM VOOR DE VROUW Voor de Jeugd Vetsnapm/up. No. 14 Eieren zoeken op een nieuwe manier Kind, ik heb minstens 5 pakjes margarine in de week nodig. Dan maakt 10%korting héél wat uitl <2] A6ct' 't Scheelt je per week altijd 20 cent en De Gruyter's margarine is kersvers bovendien l FEUILLETON <~LOapenvan^Breeclz TWEEDE BLAD „DE VALLEI'' VRIJDAG 9 APRIL 1954 Voordat het Pasen is, moet er nog heel wat werk worden verzet. Het verdient aanbeveling volgens een nauwkeurig schema te werken, opdat men niets vergeet en men niet overwerkt is op de beide Paasdagen. En van die ene week zullen een groot aantal huismoeders, op z'n voorzichtigst uitgedrukt, de kriebels krijgen. Omdat er nog zo ontzettend veel moet gebeuren; Omdat ze moeten woekeren met de inhoud van de huishoudbeurs; Omdat de kinderen vacantie krijgen; Omdat er eigenlijk niet voldoende lo- geergelegenheid is; Omdat ze nooit, nooit, van haar leven klaar komen. Daarom! Begint u nu eens met u niet op te winden, want daarmee schiet u precies helemaal niets op en het geeft allemaal maar narigheid. Ziezo. Vervolgens pakt u een mooi wit vel papier en een potlood met een pracht van een punt en dan gaat u op uw ge mak uitdokteren, wat u de familie met de beide Paasdagen zal voorschotelen. Niets vergeten, hoor, het ontbijt en de kofifetafel en het lekkers bij de thee en de borrel ook niet. Het is een beetje moeilijk om u hier bij de helpende hand toe te steken, want ik ken de dikte en de zwaarte van uw portemonnaie niet, maar denkt eens aan tomaten- en groentensoep, aan spi nazie, opgemaakt met eieren, aan dop erwtjes, bevroren of uit blik, en aan si naasappelpudding en fruitsalade. Dat zijn allemaal gerechten met gezellige kleuren en die heeft een Paastafel broodnndig. Want Pasen in een lente feest en dat alleen al is voldoende om je blij te maken en dat tot uitdrukking te willen brengen. Misschien schiet er in dit weekend wei een uurtje op over, waarin de menu's overdacht kunnen worden, dan kunt u zich op Maandagmorgen meteen op de was storten, bij welke gelegen heid het mooiste overhemd, de man chetten en het kraagje van de Zondagse japon, en de witte sokken van de kin deren smetteloos en vlekkeloos worden. Het is namelijk een geruststellend idee, als de kleren, die men met Pasen zal dragen ruimschoots van te voren klaar liggen. Wassen, strijken, naaien en per sen zullen dus in het begin van de week moeten geschieden. Ook het linengoed, dat de logé's zullen gebruiken, en de gordijnen kun nen het beste zo vroeg mogelijk worden gewassen en nagekeken. Wie zo gelukkig is een logeerkamer te bezitten zou Dinsdag eens moeten kij ken, of daar soms nog iets valt op te knappen door een leuk kleedje of een kussen neer te leggen, een lijstje op te hangen of een pulletje neer te zetten, kan men twee prijzen beschikbaar stel len: één voor de kleuter, die het snelst zijn verstopte eieren heeft gevonden en één voor de winnaar van de afdeling volwassenen. De kleintjes hebben dan het gevoel, dat zij er voor honderd pro cent bij behoren. En ten slotte: door dergelijke kleine festiviteiten in elkaar te schroeven voor het gehele gezin zal men de onder linge band tussen de familieleden nau wer aanhalen, al was het alleen maar door het feit, dat zij zich een dag lang voor dezelfde opgave interesseren. Dergelijke kleinigheden verrichten won deren bij de aanblik van een kamer, die niet elke dag wordt gebruikt. Een ge zin, dat allerlei meubels moet verzetten en waarvan sommige leden tijdelijk ter wille van de gasten uit hun kamer wor den verdreven, zal wijs doen daarmee e wachten tot de laatste dag. Glaswerk, serviezen en zilver beho- •en ook een goede beurt te krijgen, want ils alles glimt en glanst op tafel is dat ;o'n feestelijk gezicht. Boodschappen doen en bestellingen plaatsen is op het einde van de week een zeer tijdrovend werkje. Misschien is het een goed idee, als u daarvoor eens de Woensdagmorgen reserveert, dan kunt u meteen wat blauw en geel lint of papier meebrengen om de tafel te versieren, want u moet weten, dat blauw en geel typische Paaskleuren zijn. Op Woensdagmiddag kunnen de kin deren wellicht helpen met het maken van menukaartjes. Mooi getekende menu's geven een apart cachet, de kin deren zijn bezig en u kunt zelf al eens een kamer een goede beurt geven Donderdag en Vrijdag blijven gerc serveerd voor koken, bakken en wer ken. In welke volgorde, dat doet er niet zo veel toe, als de vette boel maar uit de keuken is, wanneer die onder han den wordt genomen. Zaterdag: Als U het goed hebt verdeeld en niet al te veel aan uitstellen hebt gedaan, dan hebt U op die Zaterdag niet veel anders meer te doen dan nog eens te stoffen, bloemen te kopen en overal in het huis zelf opgemaakte bakjes en kleine vaasjes met twee of drie bloempjes en een takje katjes neer te zetten. En daarna gaat u alle tijd aan uzelf besteden, want als u er niet fris en ver zorgd uitziet, staat het welslagen van het geheel op het spei. Een zorgvuldige manicure en vooral ook pedicure zullen een gevoel van wel behagen geven, want niets is vervelen der dan rond te lopen met brandende voeten of zich te schamen voor „werk handen". Met een make-up, die niet overdre ven is, maar wel zo degelijk is aange bracht, dat ze het een paar uur uit houdt, zal men rustig en opgewekt de gasten kunnen ontvangen. Het is moeilijk om voor ieder feest iets nieuws te bedenken. Met Pasen verstopt men eieren, maar ook in dit spel kan afwisseling worden ge bracht. Er is voor de kleuters op Paasdag nauwelijks een groter feest denkbaar dan het zoeken naar eieren, die, ge kleurd en versierd, op allerlei mogelijke en onmogelijke plaatsen zijn verstopt. Zo gauw echter de kinderen wat groter zijn geworden, gaan ze het eieren-zoe ken kinderachtig vinden. Daarom maakt men met het klimmen van de jaren dit spel wat moeilijker; men kan het zelfs zo ingewikkeld ma ken, dat de grote mensen incluis willen meedoen en er zich kostelijk mee amu seren. Dit bereikt men door bij voorbeeld alle leden van het gezin te laten raden in welke gerechten er eieren zijn ver werkt. Een ei in de soep, in de appel moes, de flensjes, de pudding, het ge hakt, valt maar weinig mensen op en men moet dus wel degelijk zijn hersens (en zijn tong!) gebruiken om het van elk gerecht goed te raden. Nog moeilijker maakt men het, als men per maaltijd of per dag laat raden hoeveel eieren er in totaal zijn gebruikt, waarbij dan natuurlijk ook de gekookte en gebakken exemplaren worden ge teld. Voor de winnaar kan men een gezel lig prijsje uitloven, terwijl Moeder na tuurlijk moet worden gecontroleerd bij het kokkerellen door vader of door een grote dochter. Het uitreiken van de prijs met enig vlagvertoon zal door alle aan wezigen zeker worden gewaardeerd en het zal de feeststemming verhogen. Zijn er zowel kleine kinderen als meerdere volwassenen aanwezig, dan MARIANNE VAN LOON VEENENDAAL Ondertrouwd: Willem Jansen, 24 jaar en Maria van Holland, 20 jaar; Antho- nie Wentink, 24 jaar en Neeltje Hilgers, 24 jaar. Getrouwd: Gijsbertus van Ruiswijk, 24 jaar en Alida Vonk, 20 jaar; Gijsber tus Adrianus Blankestijn, 40 jaar en Everdina Helena Klomp, 30 jaar. Géboren: Gijsberta, d, v. G. T. van 't Voort en E. A. Hardeman; Teuny Willy Alie, d. v. C. Bolderman en Wil- lempje Breeschoten; Johannes Chris- tianus, z. v. Fr. Feijth en G. van Hulst; Geertruida, d. v. J. Budding en T. van Dis; Johannes Richard Lambertus, z. v. J. Hoonhout en H. J. Th. Walgering; Arie, z. v. B. G. Wesselo en E. Riems dijk; Jannigje, d. v. J. van Geenhuizen en A. Zwagers; Wijntje, d. v. D. van de Weerdhof en J. E. Tjapkes. Overleden: Aart Budding, 74 jaar, echtgenoot van G. Kroesbergen; Seijgje van Dijk, 73 jaar, gehuwd met J. W. Achterberg; Hendrikus van Wakeren, oud een halve dag, z. v. H. van Wake ren en A. M. van den Berg; Hendrik van Nieuw Amerongen, 69 jaar, echtg. van W. C. van Bezooijen. GELD. VEENENDAAL en EDERVEEN Geboren: Hendrika, d. v. G. J. van de Meent en H. van Beek; Gijsbert, z. v. J. Broekhuizen en L. J. Hanskamp; Cor- nelis, z. v. G. Vlastuin en C. van de Haar. RHENEN Geboren: Johanna Hendrika, d. van D. A. Bovenschen en J. Roelofsen, Oude Veenendaalseweg 6; Willemina, d. van L. Lourensen en E. Weinand, woon wagenkamp; Catharina, d van C. Hen- driksen en J. H. Brouwers, Eikenlaan 281; Johanna Cornelia, d. van M. van de Bijl en C. van Ojen, Bruine Engse- weg 6; Petronella, d. van H. A. van In- gen en H. Tollenaar, Zandheuvelstr. 7; Andries, z. van J. P. Holdinga en A. Jansen, Rijnstraat 47. Ondertrouwd: Gerrit van den Berg en Aaltje Tabak. RENSWOUDE Geboren: Gerardus, z. van S. Schoe- man en P. Lieftink; Hendrikus Gerrit, z. van J. van Ginkel en A. Vlastuin; Jo hannes Franciscus, z. van J. Leppers en H. GreefhorsL Ondertrouwd: Hendrik Hutink, 31 jr. en Wilhelmina Johanna Neeleman, 34 jr. wonende te Ede. AMERONGEN Geboren: Carla, d. v. A. Smits en W. v. d. Berg; Jan, z. v. B. J. Wiggemansen en G. v. d. Lam; Lambertus, z. v. P. C. Tazelaar en W. H. van Soest; Jacques Martinus, z. v. J. G. Vlaanderen B. M. Schuddeboom. Verschijnt als bijlage van bet streekblad DE VALLEI Onder redactie van TANTB JOB Correspondentie te richten aan Tante Jos, p/a Parallel weg 10, Veenendaal. CORRESPONDENTIE Matthq Budding, Veenendaal. Na tuurlijk mogen jij en Japie nicht en neef van ons worden. Ik heb jullie in geschreven hoor in ons grote familie boek. Jullie zijn allebei gauw jarig zeg. Vlak achter elkaar. Schrijf je mij nog eens Matthij. Graag hoor. Daaaaag. Maartje van Eden, Veenendaal. Nou, ik wou dat ik ook veel broers en zusters had hoor. Gezellig. Ik vind het geen gek idee van je zeg, om van de zomer eens met al onze nichtjes te gaan fietsen. Ik kan nog niet zo direct overzien welke moeilijkheden daaraan wel verbonden zijn. Je moet je voorstellen dat onze kring van nichten en neven enorm groot is. Je krijgt dan een hele optocht Na tuurlijk zou ik eerst een middag met de meisjes en op een andere middag met de jongens kunnen gaan fietsen, of andersom. Maar dan nog wordt het een U kocht wel eens drups of populair gezegd „zuurtjes" Als U echter naar RANG Cristal fruits vraagt, kunt U veel meer ge nieten. Probeert U eens de fijne smaken: citroen, sinaasappel, frambozen enz. Aan de doorschijnende, kristal-heldere kleuren herkent U direct de frisse, sublieme kwaliteit. Let op de naam RANG op het beschermend omhulsel van teder „Rangetje". grote groep. Waarschijnlijk zullen niet alle nichten en neven van ons kunnen meegaan, maar ik stel me voor dat het er toch nog heel wat zijn die er veel voor voelen. Ik zal er nog eens goed over denken hoor. Dan schrijf ik wel in ons krantje of het door gaat en waar we dan zullen heen gaan. Laat Appie ook maar eens schrijven hoor. Dag beste nicht. Krijg ik nog eens zo'n gezellige brief van je? Daaaaag. Gerrie, Eist. Deze week heb ik van jou een doos zilverpapier ontvangen. Naar ik hoorde ben je deze week jarig. Alleen weet ik niet precies welke dag. Schijf je dat nog even? Daaaaag. Jannie Achterberg, Veenendaal. Har telijk dank voor je raadsels Jannie. Dat was zeker een mooi cadeau zeg. Een horloge. Hoe lang heb je nu al blok- fluitles? Vorder je al goed? Schrijf je me nog eens beste nicht? Doen hoor. Ik eindig dan ook maar met tot de vol gende keer. Winterkoninkje, Veenendaal. Dus nu heb ik je leeftijd dan toch goed gera den. Vond je vader het erg dat zijn ver jaardag niet in ons krantje gestaan heeft. Hij moet zich eerst maar eens als neef in ons familieboek laten inschrij ven. Zeg dat maar namens mij. Ik krijg toch nog wel eens grapjes en raadsels van je? Ja, ik ben ook een liefhebber van fietsen. Je verlangt naar de zomer zeg je, maar als je oplet kun je buiten de lente al voelen aankomen. Ik ben niet ziek geweest hoor. Ik stop maar weer lieve nicht. De hartelijke groeten, ook voor thuis, van je Tante Jos. Korenbloem, Veenendaal. Hartelijk dank voor je fijne brief Korenbloem. Nee de verjaardag van Gretha zijn we niet vergeten hoor. Ja dat is erg jam mer zeg, dat de meester nu nog niet be ter is. Ga hem nog maar eens vaker opzoeken zou ik zeggen. Heerlijk dat het nu dan toch weer lente is. Ook al lopen er nog wat koude dagen door. Toch wel enig zeg dat je nu een meester hebt die in Indonesië is geweest en dat hij zoveel van dat mooie land kan ver tellen. Hartelijk dank ook voor je mooie lente-versje en ook voor je grapje. Dag Korenbloem. Schrijf je nog eens gauw weer? Daaaaaaaag. ONZE JARIGEN 10 April: Evert Hasselaar, Vdaal; 12 April: Doornroosje, Veenendaal; 12 April: Dienie Berends, Veenendaal; 13 April: Corrie Berends, Veenendaal; 14 April: Rieka de Kleuver, Vdaal; 14 April: Hermien Breeschoten, Vee nendaal; 17 April: Beppie de Ruiter, Vdaal; 18 April; Sparappeltje, Veenendaal; 20 April: Aart Veldhuizen, Eist; NIEUWE RAADSELS 1. Wie kan er van het woordje klip, door telkens een letter te veranderen, het woordje smak maken? Denk er aan dat het steeds goede Nederlandse woor- paWie 5° SOP®""»'93'' paWie fV>^8r9' Ie P^44Cl - Plante ,0°/° met - den moeten zijn. 2. Mijn geheel bestaat uit 9 letters en vormt een grote stad in Noord- Brabant. 5, 6, 8, 4 is een hoofddeksel; 7, 1, 3 een meertje, dat men op de heide vindt; 2, 9 een voorzetsel. KLIP SMAK 3. Groen kom ik aan in deze landen. Gehaald van verre stranden. Om mij hier zwart te branden. Wat ben ik?_ 4. Welke boer verricht zijn werk al tijd met het grootste rumoer? (Van Jannie Achterberg) GRAPJE Onderwijzer: „Stel je eens voor, Keesje, dat ik je vijf appels geef en ik vraag je die met je vriendje te delen. Wat doe je dan? Keesje: „Dan zou ik er eerst een op eten, want anders kwam het niet uit! Onderwijzer: „Wanneer stierf Karei de Grote?" Niemand in de klas antwoord. Onderwijzer: „Kijk dan maar eens in je boekje. Daar staat toch duidelijk: Karei de Grote 800". Jantje: „Ik dacht dat het zijn tele foonnummer was". Een jongetje uit de stad logeerde voor het eerst op de boerderij. Alles was er nieuw voor hem. Op een avond zat de boerin buiten een kip te pluk ken. De jongen keek enige tijd toe en scheen er niets van te begrijpen. Ein delijk vroeg hij: „Kleedt U die kip elke avond zo uit?" Deze keer kunnen wij de zendingen zilverpapier en capsules voor onze zil verpapier-actie verantwoorden van: Roeli en Arie Roelofsen, Veenendaal; Aartje Kramp, Ltendea; Beppie de Ruiter, Veenendaal; Jantje van Wijk, Veenendaal; Matthij en Japie van Eden, Veenen daal; Gerrie Hensen, Eist. De leerlingen van de Juliana van Stolbergschool te Veenendaal: Korenbloem, Veenendaal; Henk en Elly van Ravenswaajj, Vee nendaal. Dieni Berends, Veenendaal. Hennie van de Weerd, Veenendaal. Fam. Loojjen, Veenendaal. Verpleegden Herstellingsoord, Lun- teren. Corrie Berends, VeenendaaL Matti van Hardeveld, Veenendaal. Ned Herv. School „Mane" te Ede. Al deze spaarders weer onze harte lijke dank. We hopen ze gauw weer tt zien met een nieuwe zending. T. J 20) HOOFDSTUK XIII OPEN KAART Sartorius dronk met welbehagen z'n derde glas champagne leeg. Hij was eigenlijk blij dat Marian even weg-was. Nu kon hij rustig rondkijken. Hij sloeg met welgevallen de vrouwen gade die nu op de dansvloer ronddraaiden in de armen van haar partners, liet een ogen blik zijn blik rusten op een grote, ge blondeerde vrouw met 'n witte avond cape om en een parelsnoer om de hals, een opvallende verschijning, die alleen aan een tafeltje zat. Ze keek hem aan, maakte een nauw merkbaar gebaar en glimlachte dan alsof ze aan iets grap pigs dacht. Toen 't 'n kwartier geduurd had, werd Sartorius onrustig. Hij wenkte de kellner, fluisterde met hem. Enkele minuten later kwam de zwart gerokte terug. De dame is eheven wegge gaan, meneer zei hij, tactvol de zaak niet te scherp stellend. Inwendig had hij pleizier. Hij had al lang gezien, dat het kippie dat die Chinees bij zich had 'n groentje was. Maar zó groen was ze toch niet of Och ja, natuurlijk! zei Sarto rius lacherig dat is waar ook. Ik wordt een beetje soezerig, ober. Je wordt bedankt. Maar achter zijn glimlachend uiter lijk was de woede als een vlam opge schoten. Ze had hem laten zitten! was er gewoon tussen uit geknepen! Liet hem hier voor Piet Snot zitten. Zo'n meid uit 'n doodgewone dorpskroeg, was hem, Sartorius, te glad af. Zou ze 't spel letje hebben door gehad? Of zou iemand haar gewaarschuwd hebben? Hij moest er haring of kuit van heb ben. Ze was naar het toilet geweest. Hij zag Marie Gort zitten, dommelend ach ter haar schoteltje. Juffrouw zijn stem klonk beve lend. Marie, die hem vanuit haar oog hoek had zien aankomen, zag hem wat slaperig verschrikt aan. Is hier zoeven een dame geweest, blond, in een grijs mantelcostuum? Een dame? Gunst meneer, d'r ko- mij hier alleen maar dames ginne gapte ze, en accepteerde de gulden die hij haar gaf, de tweede in een dik kwar tier. Geen slechte avond. U zegt? In een grijs mantelpak? Ja, die herinner ik me heel goed. Ja, die is hier geweest. Maar dat is al 'n tijd geledenzeker al een half uur. Nou, meer dan een kwartier kan 't niet geweest zijn, corrigeerde Sartorius ongeduldig. Hebt u niet gezien waar ze gebleven is? Gunst, meneer zei Marie veront waardigd als ik daarop letten wou, had ik wel dagwerk. De dames komen, ze betalen me of ze vergeten het, dat komt ook wel voor en vaker dan u denkt, wat dat betreft zeg ik, geef mijn maar heren zoals meneer Ja, ja stopte Sartorius ongedul dig de woordenvloed dus ze is hier geweest en ze is weggegaan Ja, of ze weg gegaan is, weet ik niet, verklaarde Marie daar heb ik niet op gelet. Dat ken je hier vandaan niet bekijke, nietwaar? Sartorius aarzelde, begreep dan dat hij zich wlllicht belachelijk maakte, en verdween met bekwame spoed. Hij ging aan z'n tafeltje zitten als was er niets gebeurd en schonk zich opnieuw in. Maar in zijn hoofd broedden verhitte, woedende gedachten. Hij keek op. Aan zijn tafeltje stond de vrouw die zoeven geglimlacht had. Mag ik even komen zitten Jan? Je zat hier maar zo alleen Hij hoorde de spot in haar stem. Maar hij zweeg en zag haar nijdig aan. Zo, dus je wou 't vanavond eens met een groentje proberen. Je wagen is zeker stuk? Ik zag je de chauffeur een uitbrander gevende hoeveelste is dat al? Ontsla je 'm nog niet? Goeie toneelspeler, die Gerrit. Klara, ik wou dat je je met je eigen Smaken verschillen maar alles smaakt beter met REMIA MARGARINE zaken bemoeide. Drink 'n glas cham pagne en hou verder je mond Wees maar niet zo nijdig, man netje. Als je misschien nog op die on schuldige juffrouw wacht, mag je hier wel 'n bed bestellen. Hoe weet jij dat? Ze zit al op de trein, nam een taxi nauwelijks vijf minuten nadat ze 'm gepiept had. Ik moet zeggen, dat kind is niet zo groen als ze er uitziet. Ze kent d'r mensen, al kent ze de wereld nog niet. Hoe weet jij dat? herhaalde hij met een gezicht als een onweerswolk. Kijk me maar niet zo kwaad aan zei de ander rustig en stak een siga ret op. Ik weet wat ik weet en daar mee basta. Nee Jan, vogeltjes zijn niet voor de poes, jij moet muizen'vangen. Zorg maar dat het geen witte muizen worden m'n jongen. Stik! zei hij woest. Na jou antwoordde ze bedaard, stond op en deinde weg. Ober! riep Sartorius. Hij bleef hier geen minuut langer. De volgende avond kwam Sartorius, met een strak, wit gezicht, Het Wapen binnen. Korstiaan stond achter de tap kast. Hij groette, koel als altijd, maar Sartorius las achter die kille groet meer. Hij kon niet weten dat Marian nog niet de moed gehad aan haar vader te vertellen hoe ze thuis gekomen was. Het Wapen was al in diepe rust geweest toen ze de sleutel in het slot had gesto ken en op haar kousen naar haar ka mer was gegaan. En Sartorius kon ook niet weten, dal Korstiaan van Vueren nog niet de moec had gehad zijn dochter verslag te doen van 't gesprek, dat hij de dag tevorer had gehad met inspecteur Blankwater de chef van de Breekse politie. Het had van Vueren niet verwonden toen hij op 't bureau om een vergun ning aan te vragen, gehoord had de in specteur hem even wilde spreken. Z< zaten wel vaker samen een kwartiertj< te keuvelen, hij en Blankwater. Maar deze keer stond het gezicht vai de inspecteur ernstig, toen Van Vuerei de kamer binnentrad waar een rij wet boeken, netjes in slagorde op het bu reau, hem grimmig aanstaarde. Kors zei de inspecteur, nadat hi een sigaar had geoffreerd en geduldi; gewacht tot zijn gast er de brand in hai gestoken 't spijt me, maar ik heb eei vervelend zaakje met je te bespreken Zo zei Van Vueren onaangedaan maar zijn hart begon wild te kloppe' en dat is? Nogmaals, 'k Vind het heel ver velendzoals jij en iknooit wa met elkaar gehad, nietwaar? maar il krijg klachten over Het Wapen. (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1954 | | pagina 3