Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Heilige Grafkerk wordt gesloten ^■eeót der (Opótandincf Wist AGE1SDA: - Programma Koninginnedag - TRAGEDIE DER CHRISTENHEID Nieuws uit de Omgeving Fa J- F* TAK? 28e JAARGANG VRIJDAG 16 APRIL 1954 No. 15 Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei" Verschijnt in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel STEMT A.R. LIJST 3 STEMT A.R. LIJST 3 Mr G- A. DIEPENHORST Verkiezing Prov. Staten Hoe gletschers de Utrechtse heuvelrug vormden Katholiek Nederland bouwt Gedachteniskerk aan de Grebbe BOUWSOM IN EEN DAG BIJEEN Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, op het dak worden nu kippen gehouden Vreemde situatie in Jeruzalem Voor betere Uurwerken Waarom Abonnementsprijs 1.05 per kwartaal Losse nummers 10 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Telef. 601, Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12c. Minimum p. advert, 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 120 woorden 1.30, elk woord meer 6 cent IN WIJDE OMTREK ZULLEN DE KERKKLOKKEN STRAKS HET PAAS FEEST AANKONDIGEN EN INLUIDEN. ALS WIJ MEDE OPTREKKEN NAAR HET GODSHUIS, DAN ZULLEN WIJ HET ALOUDE PAASEVANGELIE WEER HOREN EN WELLICHT MET ELKANDER ZINGEN: „Daar juicht een toon, daar klinkt een rstem, Die galmt door gans Jeruzalem. Een heerlijk morgenlicht breekt aan, De Zone Gods is opgestaan" Wij hebben niets tegen dit mooie Paaslied, ofschoon het min of meer sug gereert, dat het eerste Paasfeest met grote vreugde werd gevierd dat er die Eerste Paasdag een vreugde door geheel Jeruzalem galmde, gelijk nu ons de kerkklokken het Paasfeest aankon digen. Het was anders. Het was precies zo als Christus zijn discipelen had voor speld: „Gij zult schreien en klagelijk wenen, maar uw droefheid zal tot blijd schap worden". Die droefheid was bij de volgelingen van de Heiland wel heel groot. Zij had den Hem tegen zijn vijanden willen verdedigen, maar zij hadden hun Mees- Deze foto geeft een onderdeel weer van de tentoonstelling „Kunst en Cultuur in de tropen" in gebouw „de Kegelbaan" georganiseerd, met o.a. een gezins woning van West-Java; een vogelver koper (Java); een Balinees masker en een Saté-bereider, alle eigendom van Veendaalse oud-militairen die in Indo nesië zyn geweest. Dat het jeugdcorps van het Tam boer- en Pijperscorps „Prins Bernhard" op Koninginnedag voor het eerst in het openbaar zal optreden? Dat dit 45 leden tellende corps hoge verwachtingen wekt en dezer da gen een eigen naam zal ontvangen? Dat de grote zaal van gebouw Eikenlaan reeds geheel is uitverkocht voor het concert dat het Mannenkoor „de Veenzangers" hier op 24 April a.s. zal geven? Dat dit wederom een bewijs vormt voor de snel groeiende belangstelling voor muziekuitvoeringen bij de Veenen- daalse bevolking? Dat wij dezer dagen in Veenendaal een Paastraditie van de slagers zagen hersteld doordat weer versierde en fraai opgemaakte paarden en koeien door de gemeente werden rond ge voerd? Dat „DE VALLEI" niet minder dan 6800 betalende abonné's heeft? Dat „DE VALLEI" dus steeds onder ogen komt van minstens 20.000 lezers? Dat het abonné-aantal nog steeds beduidend toeneemt? Dat a.s. Woensdag weer ruim 11.000 Veenendalers weer een gang naar de stembus zullen maken voor de verkie zing van de Prov. Staten? De enige Hjst, waarop een plaatsgenoot op een verkies bare plaats voorkomt en dus mede de belangen onzer omgeving kan behartigen. EIERMARKT Op de wekelijkse eiermarkt waren Dinsdagmorgen te Veenendaal 98.000 eieren aangevoerd. De handel was traag. De prijzen schommelden tussen f 11. en f 12.25 per 100 stuks. .^■HlIHlIHMM-DillMltllllllHIIIIIII Mllining ^MiililllllilitlliilllltltllllllllillllllilllllllllllllllliHIlllllllllllililllllillllMII^^ Samengesteld in samenwerking p met de V.V.V. de Ver. v. Vreem- |f delingenverkeer „Veenendaal" Maandag 19 April (In Ger. Kerk) 9.30 uur v.m. Paaszangdienst. Woensdag 21 April Van 8 tot 5 uur Stemming voor verkiezing Prov. Staten. Donderdag 22 April (In hotel „de Korenbeurs") vergadering van gepension- neerde ambtenaren. Zaterdag 24 April (in geb. Eikenlaan) Groots l| concert van Mannenkoor „de Veenzangers". Luxor Theater Van heden Vrijdag t/m. Zon- ff dag de film „Gewapend es- |l corte"; Maandag en Dinsdag „Jungle Goud" en Woensdag f§ en Donderdag „Somebody". H BS ter hopeloos in de steek gelaten en Pe trus, hun leider, had zelfs tot driemaal toe zijn Heer verloochend. En nu komt daar dan die ontzetting bij het graf, dat leeg was.... Kan men zich indenken, dat de vreugde van een feest bij het graf zal beginnen? Er was aanvankelijk ook geen vreug de er was twijfeleen twijfel, die Petrus en Johannes ertoe brachten, op onderzoek uit te gaan. Zij wilden met eigen ogen zien, dat het graf leeg was het graf, dat was verzegeld en dat door Romeinse soldaten werd bewaakt. Ja, die soldaten. Zij moesten een ver klaring geven voor dat feit zij zou den zich hebben te verantwoorden. Zij wisten niet beter te verzinnen, dan dat zij hadden geslapen en dat die discipe len van Jezus het lijk toen wel zouden hebben geroofd. Die dubbele leugen moest hen nog worden ingegeven door degenen, die zich de Leiders van het Joodse volk noemden. „Zeg dat nu maar het is de enige manier om jezelf te redden. Wij maken dat verder wel met je meerderen in orde." Dat laatste stond voor die Leiders op het tweede plan. Zij begrepen, dat het verhaal van de Opstanding onmiddellijk moest worden ontzenuwd en zij hadden daar in zoverre succes mee, dat de valse getuigenis van lijkroof werd gesteld tegenover het feit, dat Jezus uit de do den was opgestaantegenover de Paasboodschap tegenover het Feest van de Opstanding, dat bij het graf be gint. Want dit is de kern van de Paasvie ring: het geloof in de eerste plaats, dat Christus is opgestaan uit de Doden. Als wij geloven, dat Jezus voor onze zon den heeft geleden, dat Hem alle macht in de hemel en op de aarde is gegeven, dan kunnen wij het Paasfeest vieren, zonder dat het graf, de dood, de hel ons enige vrees kan aanjagen. Alle moei lijkheden die zich in ons leven voordoen en die wij soms o zo zwaar tillen, ver liezen in de heldere schijn van zulk een Paasfeest alle schijnbare waarde en ge wichtigheid. Wij kunnen dan alle be kommernissen op Hem werpen en Hij zal volgens Zijn belofte ons rust geven. Zijn wij bang en bevreesd voor het Onafwendbare, dat eenmaal zeker zal komen? In de Paasboodschap ligt be sloten, dat de dood geen angst meer aanjaagt. De Dood werd door Hem onderworpen Hij toonde zich als de Levende aan zijn volgelingen, zodat er geen twijfel meer mogelijk was en het ingegeven verhaal der soldaten naar het rijk der leugens kon worden verwezen en overeenkomstig het woord de droef heid tot blijdschap kon worden. Het is deze blijdschap de blijd schap van de Levende, die ons pok nu nog vervult...', de blijdschap van ons, stervelingen, die weten en geloven, dat zij, die Hem liefhebben ook zullen le ven. En als dan de grootste vertwijfe ling, de dood, geen angst meer kan aan brengen, wat zullen wij ons dan be kommeren om alle mogelijke kleinig heden? De benauwenis om al die kleine dingen mogen in ons leven de overhand niet meer hebben als wij straks een goed Paasfeest willen hebben een Paasfeest, dat dan ook voor ons een feest der opstanding is. Was er die allereerste Paasmorgen naast vreugde ook veel twijfel, nadien werd alle twijfel weggenomen. Nu is er nog slechts plaats voor vreugde, omdat een ieder die in Hem gelooft het eeuwige leven zal hebben. De Burgemeester van Veenendaal maakt bekend: dat op Woensdag 21 April 1954 van des morgens acht uur tot des namid dags vijf uur, de stemming te verkie zing van de leden van de Provinciale Staten van Utrecht zal plaats hebben. De aandacht wordt erop gevestigd, dat een ieder, die volgens het kiezers- register bevoegd is aan deze verkiezing deel te nemen, verplicht is zich binnen de voor de stemming bepaalde tijd aan te melden bij het stembureau van het voor hem aangewezen stemdistrict Voorts worden alle werkgevers eraan herinnerd, dat zij verplicht zijn te zor gen, dat iedere werknemer, dat bij hen in dienstbetrekking is en bevoegd is aan de stemming deel te nemen, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren tussen des voormiddags acht uur en des namiddags vijf uur daartoe de gelegenheid krijgt. Voor bijzonderheden wordt verwezen naar de op de gebruikelijke plaatsen aangebrachte openbare bekendmakin gen. In hotel Het Wapen van Rhenen werd Vrijdagavond een lezing gehouden door dr A. Brouwer, directeur van het rijks museum van geologie en mineralogie te Leiden, over het onderwerp: „Hoe vorm den gletschers de Utrechtse heuvelrug', naar aanleiding van de thans in het Rhenense streekmuseum ingerichte ten toonstelling „Het verhaal van de stom me stenen". Nadat de voorzitter van de beheers commissie van dit museum, de heer A. M. v. d. Waal, een openingswoord had gesproken, werd door dr Brouwer een zeer uitvoerige en met lichtbeelden ver duidelijkte uiteenzetting gegeven over het ontstaan van deze landstreek, date rende uit de ijstijd. Spreker behandelde deze materie in zeer ruim verband. O.m. toonde hij aan, dat de Gelderse Vallei de voormalige bedding is van de rivier de Maas en dat de Rijn er nim mer door heeft gestroomd. De stenen, die hier worden gevonden, zijn voor namelijk fakomstig uit het zuiden. Wij zijn thans in staat meer mededelingen te doen, omtrent de voor genomen viering van de a.s. verjaardag van Hare Majesteit de Koningin op Vrijdag 30 April a.s. De Vereniging „ORANJEDAG" heeft in grote trekken het navolgende programma vastgesteld. 8.30 uur: Officiële opening der feestelijkheden door Burgemeester A. Bak ker op het bordes van het gemeentehuis. 10.00 uur: Zang door 3500 schoolkinderen op de Markt onder leiding van de heer H. Kuiper. De kinderen worden door drie muziekgezelschappen geheel belangeloos van de scholen gehaald en na afloop weder naar de scholen gebracht. Bij aankomst in de scholen tractatie. 10.3012.00 uur: In de Zandstraat rmgrijden met dogcarren en paard onder de man. Aangifte hiervoor kan geschieden bij de heer Henny Jansen, Zandstraat en de sigarenkiosk van de heer A. van de Loos- drecht. Er worden mooie prijzen beschikbaar gesteld. 11.0012.00 uur: Op de Patrimoniumlaan wedstrijden op autopeds voor nog niet schoolgaande kinderen en op rolschaatsen voor kinderen van 612 jaar. Aangifte hiervoor bij de sigarenmagazijnen van de heren A. van de Loosdrecht, Patrimoniumlaan en H. de Koning, Kerkewijk. Ook hiervoor zullen aardige prijzen worden beschikbaar gesteld. 14.3017.30 uur: Modern vermaak voor oud en jong op het feestterrein aan de J. G. Sandbrinkstraat. Voorts aldaar volksspelen als: tonnetjes rollen doeltrappen touwtrekken in ploegverband en individueel mastklimmen kruiwagentje rijden wedstrijden op loopfietsen kellneren enz. enz., alsmede een korte gecostumeerde voetbalwed strijd. 14.3016.00 uur en 16.3018.00 uur: Twee kindervoorstellingen in het ge bouw aan de Eikenlaan, te verzorgen door het gezelschap Adri van Oor schot. Goochelen, samenzang, sprekende pop enz. enz. 19.3022.30 uur: Oranjefestival in het gebouw aan de Eikenlaan met medewerking van het show- en amusemenstorkest: „The Topliners" o.l.v. Con de Vries met zang van Ann Vredo. Voorts het gezelschap van Adri van Oorschot met scènes, goochelen, de sprekende pop enz. Mede werkenden: Henny Fontaine, Ria Schmitz, Rudi West. Dolf Eikhuis, Justus JeseayëS en Adri van GoTscruSt. Een aaneenschakeling van vro lijkheid. 19.3022.00 uur: Populair concert in de muziektent op de Markt, te ge ven door „D.S." en „Caecilia". Gedurende de avond op het feestterrein: Modern vermaak voor oud en jong. 23.00 uur: Op het feestterrein een groot schitterend vuurwerk. Mededelingen omtrent kaartverkoop voor de feestelijkheden, plaatsbespre king voor de uitvoeringen, prijzen der plaatsen enz. enz. volgen nader bij advertentie en raambiljetten. Reeds nu wordt medegedeeld, dat aangifte voor de volksspelen op 30 April a.s. des middags op het feestterrein kan geschieden. Van tevoren wordt hiervoor geen gelegenheid gegeven. PAASZANGDIENST In de Geref. Kerk aan de Kerkewijk wordt op Tweede Paasdag om 9.30 uur een Paaszangdienst gehouden. De liturg van deze dienst is ds D. van Enk. Medewerking wordt verleend door net Geref. Kerkkoor onder leiding van de heer Kor Dijkstra. Organist is de heer J. F. van Leeuwen. DE VEENENDAALSE JEUGD- NATUURWACHT Teneinde de bestaande plannen tot oprichting van een Jeugdnatuurwacht in Veenendaal op korte termijn te rea liseren, werd in de Trouwzaal van het Gemeentehuis een bespreking gehou den, waarbij o.m. aanwezig was de heer C. H. Voorhoeve, Directeur van het Uitvoerend Comité van de Stichting „Natuur en Jeugd". Tijdens deze bespreking werd een voorlopig Werkcomité gevormd. Als voorzitter van dit comité zal de Inspec teur van Politie, de heer W. C. H. Dek ker optreden en als secretaris de heer A. Stomphorst. Verder hebben in dit comité verschillende onderwijzeressen en onderwijzers zitting, alsmede de Di recteur van Gemeentewerken en veld- bioloog Adr. P. de Kleuver. Teneinde de jeugd begrip bij te bren gen voor het mooie in de Natuur en eer bied te leren hebben voor alles wat leeft en groeit, zal men op korte ter mijn in Veenendaal voor de schooljeugd enkele natuurfilms vertonen, vermoe- lijk in de week van 17 tot en met 22 Mei a.s. 4-JARIG KIND DOOR AUTO AAN GEREDEN Woensdagmiddag werd het het vier jarig zoontje van de fam. v. d. H. in de Klaas Katerstraat door een personen auto aangereden, toen hij de straat over stak. De bestuurder, de heer M. uit Vee nendaal kon een aanrijding niet meer voorkomen. Het ventje liep een hersen schudding op en werd, na eerste hulp verlening door de dokters Pilon en Remme, naar zijn ouderlijke woning overgebracht. VAN GEPENSIONNEERDEN Donderdag 22 April a.s. zal in één der zalen van Hotel „De Korenbeurs" te Veenendaal een vergadering worden gehouden van de Gepensionneerde amb tenaren, omvattende Stichts- en Gel ders Veenendaal, Renswoude, Scher penzeel, Woudenberg, Maarn, Rhenen en Amerongen. De heer Groen van het Hoofdbestuur zal tijdens deze vergade ring het woord voeren en vragen beant woording betreffende pensioen-aangele genheden. De Katholieke Nationale Bond voor E.H.B.O., die vorig jaar zo'n groot suc ces heeft geoogst bij de steentjesactie ter gelegenheid van de Kromstafviering met als doel de afbouw van de Medi sche Faculteit, zal op 25 April wederom een steentjesactie lanceren, thans ten behoeve van de bouw van een Gedach teniskerk te Rhenen. In hotel Het Wapen van Hardenbroek te Rhenen vond een persconferentie plaats, welke onder leiding stond van de heer A. M. Bergers, voorzitter van de Kath. Bond voor E.H.B.O., en die o.m. werd bijgewoond door Luitenant- Kolonel R. Verhoeven, hoofdaalmoeze nier luchtmacht, Baron van Voorst tot Voorst en Pater P. Wesseling, vertegen woordiger van de K.R.O. De heer Bergers deelde mede, dat op één Zondagmorgen de kerk zal worden gebouwd, dat wil zeggen, dat men op die ene ochtend het geld er voor bij el kaar zal krijgen. Op Zondag 25 April zullen over heel Nederland kleine steen tjes worden verkocht, waaraan een tot nu toe nog onbekende attractie is ver bonden. Men zal echter niet lang be hoeven te wachten, want 's avonds vindt een KRO-uitzending plaats, waar in men hoort of men over een woonhuis of woonschip ter waarde van f 20.000.- kan gaan beschikken, om nog maar te zwijgen van de andere duizend waarde volle prijzen, die aan deze bliksem- loterij zijn verbonden. Want het is een loterij, die Zondag 25 April wordt gehouden; een loterij, uit welker opbrengst deze kerk zal worden gebouwd. Onmiddellijk na de actie zal worden begonnen met de bouw van de Gedach teniskerk. Met dit stuk bouwwerk wil len de Katholieken alle Nederlanders, die in de achter ons liggende jaren ten gevolge van oorlogshandelingen zijn gevallen, eren. Er zullen speciale her denkingsdiensten worden gehouden. In deze nieuwe kerk zal tevens een memoriaal-kapel worden ingericht, waarin registers komen te liggen met de namen erin van allen, die zullen wor den geëerd. Aan H.M. de Koningin zal een grote bouwsteen met een zilveren herinne ringsplaat worden overhandigd, ter af meting van 6 x 14 x 29 cm, terwijl de Prinsessen een kleine steen zal worden aangeboden. Ook wordt er een steen naar Rome overgebracht. BEROEPEN Door de Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk te Veenendaal, is een toezegging van beroep gegeven aan ds W. H. van Kooten, Ned. Herv. Predikant te Lan- gerak. WINKELPERSONEEL VER. „VEWIVE" NAAR DE KEUKENHOF De Veenendaalse vereniging van win kelpersoneel „Vewive" gaat op Woens dagmiddag 28 April aanstaande een uit stapje maken naar de bloembollen en de Keukenhof te Lisse. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 290 Geen plek ter wereld, waarop zo de aandacht van de mensheid op Pasen ge richt is als op de kerk van het heilige graf te Jeruzalem. Het is waar: het feest van de opstanding behoeft geen plaats waarheen de gedachten zich richten. Pasen concentreert zich immers op een feit. Men kan het Paasfeest overal op aarde even goed vieren. Maar desondanks blijft de plek waar Christus uit de dood verrees, een wonderlijke aantrekkingskracht houden. Nooit is Jeruzalem zo vol vreemde lingen als met de Paasdagen. Velen willen het feest vieren daar, waar eens die onvergetelijke Paasmorgen daagde. Dit is overigens niet zo erg gemak kelijk. Want de kerk van het heilige graf bestaat eigenlijk uit een zeer in gewikkeld complex van heiligdommen, die elk voor zich maar aan een beperkt aantal bezoekers ruimte bieden. Bovendien en dat is een probleem, waarmee men op het ogenblik geweldig tobt kan de situatie van dit vreemde godshuis allesbehalve rooskleurig wor den genoemd. Op vele plaatsen is het kerkgebouw gewoonweg in diep ver val. Alleen een uitgebreide en alleszins kostbare restauratie zou het instorten van de kerk kunnen voorkomen. Hoe kan het nu toch bestaan vraagt de lezer zich mogelijk af dat dit kerkgebouw, wellicht de voornaam ste kerk ter wereld, in een dergelijke situatie verzeild geraakt is? In het kort gezegd: de kerk van het heilig graf behoort niet toe aan één eigenaar, maar aan vele. En aangezien deze eigenaren het onderling niet al te best kunnen vinden, blijft een algehele restauratie uit. Gedeeltelijk herstel heeft geen zin. Wie zijn de eigenaars? Ten eerste de Grieks-orthodoxe kerk. Zij heeft verre weg het grootste deel van de kerk in bezit. Het was keizer Constantijn de Grote, die in de vierde eeuw een heilig dom bouwde over Golgotha en het daarbij gelegen graf van Jezus heen. Hoewel hij geen stellige zekerheid had, dat deze plaatsen waarlijk authentiek waren het was immers al drie eeuwen geleden, dat Jezus' dood en verrijzenis voorvielen en sedertdien had Jeruzalem verwoesting en verlatenheid gekend vond Constantijn toch aannemelijke verklaringen voor de echtheid van de heilige plaatsen. Maar behalve de kerk van Constan tijn, de Grieks-Orthodoxe heeft de Rooms-Katholieke kerk (in dit ver band meestal Latijnse kerk genoemd) een deel van het heiligdom in bezit, ter wijl als derde eigenares de Armenische kerk optreedt. Deze drie hebben met elkaar de voornaamste onderdelen, zo als het heilige graf zelf en het restant van de heuvel Golgotha. Delen van minder betekenis behoren toe aan Koptische en de Syrische ker ken, terwijl voorts een deel van de ruimte gemeenschappelijk gebied is. Maar bovendien hebben de Mohamme danen nog zekere rechten op het ge bouw, geen eigendomsrechten maar on- GEMEENTE-BURAUX ZATERDAG GESLOTEU Burgemeester en Wethouders van Veenendaal maken bekend: dat alle gemeentelijke bureaux op Za terdag 17 April 1954 voor het publiek gesloten zijn. Het bureau van de Burgerlijke Stand zal, uitsluitend voor het doen van aan giften, geopend zijn van 9.00 tot 10.00 jnn ^£TBOg£ TWEE BENOEMINGEN BIJ DE POLITIE Met ingang van 1 Juni a.s. zijn bij de Gemeente-politie te Veenendaal als agent benoemd de heren K. D. Blokzijl uit Balk en N. Breman uit Utrecht. Deze week werden op het marinevliegkamp Valkenburg by Leiden waar- n.tnxersbrevetten uitgereikt aan Indonesische officieren door Ktz. vlieger J. M. van Olm. vervreemdbare rechten om de platte daken van de kerk te gebruiken. Wat ze daar doen? Kippen fokken! In dit volgebouwde stadsdeel van Jeruzalem behoeft men naar tuingrond niet te zoeken. Maar op het dak van de heilige grafkerk heeft zich gedurende eeuwen zoveel mest opgehoopt (er groeien zelfs bomen!) dat het pluimvee zich er zeer wel thuis voelt. De rivaliteit tussen de diverse kerk gemeenschappen heeft een herstel tot nog toe onmogelijk gemaakt. Wel be staan daar plannen voor. Er is zelfs één groots ontwerp gepubliceerd, dat neer komt op het afbreken van de vrijwel niet meer te herstellen kerk, echter met behoud van de oudste delen, die de heilige plaatsen markeren. Na het af breken van de kerk zou een groot aan grenzend gebied aangekocht moeten worden en op de aldus ontstane nieuwe ruimte ware het mogelijk een formi dabele kerk te bouwen, die alle kerk- groeperingen ruimte geeft, alsmede uit zicht op de voornaamste plaatsen in en nabij de kerk. NIEUWE KERK? De nieuwe kerk van het heilige graf zou geheel gebouwd worden naar het idee van Constantijn de Grote. Het ge bouw zou prijken met vier spitse to rens, een grote en zeven kleine klepels. De Room-Katholieke kerk heeft al aangeboden de kosten van het hele werk op zich te nemen, dat dan in drie jaar volbracht wordt (een restauratie zou minstens driemaal zo lang duren). Maar dit aanbod heeft men niet ge accepteerd, uit vrees voor een over heersende positie, die de R.K. kerk daarna misschien zou gaan innemen. Overigens, al ware het plan tot her bouw aanvaard, hoe zou men zich een weg weten te banen door de politieke en godsdienstige verwikkelingen, welke uit dit besluit zeker voortvloeien? Zo als de heilige grafkerk zelf ten gevolge van verwoestingen, verbouwingen, aard bevingen, branden, plunderingen en verweringen, een vervormd bouwsel ge worden is, zo is het ganse complex van eigendomsrechten, tradities en bepalin gen niets anders dan een warnet, waar uit geen mens komen kan. In de kerk van het heilige graf kan men bij wijze van spreken geen stap zetten zonder op vele kerkelijke tenen te trappen. Na Pasen wordt het kerkgebouw voorlopig gesloten omdat de gevaren voor instorting groot zijn. Hoe dit ker kelijk wereldvraagstuk op te lossen is, weet niemand. Eigenlijk is heel de ge schiedenis van deze kerk een eeuwen lange tragedie. Een tragedie, welke bij de Paasviering een accent krijgt LUNTEREN. Tijdens een brand in een kippenhok aan de Mielweg alhier zijn 500 jonge hennen en hanen, 20 mar motten, 10 raskonijnen, 15 broedende kanaries en enige fazanten die hierin waren ondergebracht omgekomen. BARNEVELD. In Barneveld werd dezer dagen weer druk gehandeld in kievitseieren. De aanvoer werd geschat op ongeveer 1400 stuks, terwijl de prij zen varieerden van 25 tot 30 cent per stuk. ZOMERDIENST RHENENSE VEER Met ingang van heden is voor het pontveer „Stad Rhenen" de zomerdienst ingevoerd, hetgeen inhoudt, dat dag en nacht voor alle verkeer wordt over gezet. VOOR BEHANG 1954, GLORIA WATER VERF, BUSSEN VERF, BORSTEL WERK. ZEEMLEER, SPONZEN. AMMONIAK, ZOUTZUUR en WRIJFWAS, in doos (en los) verkrijgbaar, Drog. - Apoih. Ass. Hoofdstr. 106 - Telefoon 632, omdat U daar voordeliger koopt en betere kwaliteiten krijgt

De Vallei | 1954 | | pagina 1