Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Vuilnisman komt nu twee maal per week II Morgen gaat het Bergbad open Programma van „Caeciliafeestweek de VALLEI-riks? Nieuwe vuilnisdienst kost 3 gulden per jaar Rhenense waterleidingbron niet meer betrouwbaar Welke bonnen hebben waarde? Wist U AGENDA Zwemles voor de Veenendaalse schooljeugd Waar is Nieuws uit de Omgeving 28e JAARGANG VRIJDAG 21 MEI 1954 No. 20 Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei" Verschijnt in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel 24 nieuwe woningwet woningen 35 Jaar K.A.B* afd. Veenendaal 14 woningen onbewoonbaar verklaard Belangrijk recreatie-oord voor onze omgeving behouden gebleven Nederlands beste waterpolo-zeventallen komen naar Veenendaal Veenendaalse Zwemclub bestaat 20 jaar: Voor betere Uurwerken Fa. J. F. TAK Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Abonnementsprijs 1.05 per kwartaal Losse nummers 10 cent Redactie en Administratie Parallclw. 10, Veenendaal Telef. 601, Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12c. Minimum p. advert, ƒ3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 1—20 woorden ƒ1.30, elk woord meer 6 cent Reeds eerder berichtten wy het besluit van de Gemeenteraad om binnen kort over te gaan tot een algehele reorganisatie van de vuilnisophaaldienst in Veenendaal. Het is dan de bedoeling om, in navolging van tal van andere ge meenten, ook hier het z.g. roltrommelsysteem met uniforme vuilnisemmers in te voeren. a Enkele weken geleden werd door het gemeentebestuur reeds besloten tot aanschaffing van een roltrommelvuilnis-auto en de daarbij behorende emmers, en het is in de raadsvergadering van hedenavond dat de Raad het bedrag van de te heffen retributie zal vaststellen. B. en W. hebben de Raad voorgesteld dit bedrag te bepalen op f 3.- per jaar door de gemeente beschikbaar gestelde vuil nisemmers. en gebundeld in één pakket, met de dienst meegegeven, zonder dat van een vuilnisemmer gebruik wordt gemaakt. Deze mogelijkheid is opgenomen, ten einde gelegenheid te bieden ook em ballagemateriaal en dergelijke grove stoffen, die niet in een vuilnisemmer kunnen worden geborgen, met de af- haaldienst mee te geven. De nieuwe rol- trommel-vuilnisauto is daartoe speciaal voorzien van een zogenaamde grofvuil- kast. Bij de berekening van dit bedrag zijn B. en W. uitgegaan van de totale kos ten van de vuilnisafhaaldienst, die f 25.200,- per jaar bedragen. Bij een uitgifte van 4000 emmers zal de te heffen retributie een opbrengst geven van f 12.000,-, zodat de uiteinde lijk ten laste van de gemeente blijvende kosten van de vuilnisafhaaldienst f 13.200,- bedragen. Rekening houdende met het feit, dat hierbij verschillende bijkomende kosten als vergoeding voor de vuilnisbelt, arbeidsloon van de werk lieden voor het egaliseren van het ter rein e.d., buiten beschouwing zijn gela ten, achten B. en W. deze kostenverde ling gemeente en inwoners billijk. Bo vendien zijn diegenen, zo zeggen B. en W., die van de vuilnisafhaaldienst ge bruik moeten maken, door reorganisa tie hiervan aanmerkelijk gebaat, aan gezien het huisvuil thans tweemaal per week zal worden afgehaald en de vuil nisemmers door de gemeente worden beschikbaar gesteld. Voorts ligt het in de bedoeling dat in woners, die van de vuilnisafhaaldienst gebruik maken tevens grove afval stoffen, mits behoorlijk samengedrukt Nu de winkelweek teneinde is, geven wij hier de volledige lijst van winke liers, waar men 50 reductie op de bonnen krijgt, indien zij op de juiste dag zijn afgegeven. Vrijdag Grijs: Fa. D. H. HOOTSEN, afd. Galanteriën, Hoofdstraat. KLEEFMAN'S BOEKHUIS, Zand straat. Zaterdag Zalm: Fa. L. HEY, textiel handel, Hoofdstraat. Maandag Blauw: Schoenhandel „WACO", Hoofdstraat. Dinsdag Oranje: Fa. S. v. d. ZEE, Herenmodes, Hoofdstraat. Woensdag Groen: WEYER'S Schoen- handel, Hoofdstraat. Donderdag Rose: D. A. MEYER Zn., Slijterij, Patrimoniumlaan. Vrijdag Geel: KLEEFMAN'S BOEK HUIS, Zandstraat; Zaterdag Wit: DROGISTERIJ TAK, Hoofdstraat en MODEHUIS „LIBEL- LE", Hoofdstraat. Geldige bonnen kunnen tot Maandag 24 Mei a.s. ingewisseld worden op de plaatselijke banken. Ten gerieve van de kopers buiten Veenendaal zal na Maandag 24 Mei a.s. de Twentsche Bank, Kerkewijk, de bon nen nog blijven uitbetalen tot 1 Juni a.s. Dat morgen, Zaterdag na 2 uur, de toegang tot het Bergbad gratis is in verband met de opening van het bad? Dat over enkele weken het gebouw van het Apostolisch Genootschap aan de Acacialaan, reeds ingebruik genomen zal worden? Dat de goudvissen in het voorver- warmingsreservoir van het Bergbad in geen geval door onbevoegden mogen worden gevoederd? Dat naar verluidt het water in het Bergbad zo helder is dat men een kwar tje op ruim 3 meter diepte zal kunnen zien liggen? Dat men, in verband met de lage temperatuur van de laatste dagen, heeft afgezien van het plan om bij de ope ning van het bad een wedstrijd te or ganiseren in het opduiken van munten? Dat ongeveer 900 muzikanten van 18 corpsen naar Veenendaal zullen ko men voor het Nationaal jubileumcon cours van „Caecilia" op 5 en 7 Juni? Dat de Minister van Economische Zaken, prof. dr J. Zijlstra, heeft toege zegd de officiële opening van de S.K.F. kogellagerfabrieken in Veenendaal op 9 Juni a.s. te zullen verrichten? Dat de drie jonge konijntjes die door de kat van de fam. Van de P. aan de Nieuweweg worden gezoogd het uit stekend doen? ïi =1 li 11 ^^ilSSSSI Samengesteld in samenwerking met de V.V.V. de Ver. v. Vreem- delingenverkeer „Veenendaal" 1| Heden, Vrydag 21 Mei (In tijd. raadszaal oude Post- kant.) 7.30 uur, openbare ver- ll gadering Veenendaalse Ge- II Zaterdag 22 Mei 2 uur, Opening van het Berg- |1 bad. ll Dinsdag 25 Mei (Op sportterrein a. d. Berg- |f weg) 6.45 uur, wedstrijd „Vee- f! nendaal" I tegen Militair elf- 1| tal, t.b.v. Ned. Rode Kruis. Luxor Theater Van heden Vrijdag t/m. Zon- dag de film „Tarzan de Aap- mens", Maandag en Dinsdag De dokter en het Meisje", Woensdag en Donderdag „De |f hertogin van Idaho". p SIROOPWAFELACTIE VOOR PROT. CHR. KINDERTEHUIZEN Morgen, Zaterdag 22 Mei, wordt weel een siroopwafelactie gehouden, ten bate van de Chr. Kinderbescherming. Door een heerlijk pakje verse Goudse siroopwafels te kopen, steunt men 2500 kinderen, die als slachtoffer van een mislukt gezinsleven worden verpleegd in de Heldringgestichten te Zetten, Stichting Hoenderloo te Hoenderloo, Martha-Stichting te Alphen aan de Rijn, Stichting Ned. Mettray te Eefde, Wees inrichting Neerbosch te Neerbosch en Stichting Valkenheide te Maarsbergen. A.S. WOENSDAGMIDDAG WINKELS OPEN In verband met de Hemelvaartsdag, zullen de winkels komende Woensdag 26 Mei tot 6 uur 's avonds geopend zijn. In de raadsvergadering van heden avond komen B. en W. met het voorstel om grond te verkopen en grond- en bouwvoorschotten te verlenen voor het bouwen van 24 nieuwe woningen. Het betreft hier namelijk het bouwen van 7 woningen aan het Panhuis en 17 woningen aan de Pelikaanstraat. Deze laatste zijn de z.g. wisselblokken die worden gebouwd ten behoeve van de krotopruiming in de gemeente. Alle 24 zijn het eengezinswoningen. VUILNISOPHAAL DIENST EN HEMELVAARTSDAG In verband met Hemelvaartsdag, zal het huisvuil in de straten waar dit ge woonlijk op Donderdag wordt afgehaald, volgende week op Vrijdag 28 Mei wor den gehaald. Steeds meer gemeentebesturen hier te lande gaan er toe over om het school zwemmen als onderdeel van het vak lichamelijke oefening in te voeren. In verband hiermede heeft het Gemeente bestuur een onderhoud gehad met de Kring Midden-Nederland van de Ko ninklijke Nederlandse Zwembond. B. en W. zijn hierbij tot de conclusie gekomen, dat het van uitermate groot belang moet worden geacht ook in deze gemeente tot invoering van school zwemmen over te gaan. Het nut, dat ieder kind de zwemkunst machtig is, zal moeilijk kunnen worden ontkend. Nog bijna dagelijks leest men 's zomers in de dagbladen, dat kinde ren bij het baden omkomgn. Teneinde deze plannen vastere vorm te geven hadden B. en W. vervolgens een bespreking met o.a. Bestuur van de Stichting Natuurbad „Bergbad" en alle Hoofden van Scholen in deze gemeente. Van op één na alle Scholen is thans bericht ontvangen, dat zij aan het schoolzwemmen zullen medewerken. Het totaal aantal leerlingen, dat hier aan meedoet bedraagt rond 1300. Blijkens een offerte van het Bergbad zullen de aan het schoolzwemmen ver bonden kosten l'ö cent per kind bedra gen. Hierin is begrepen het geven van zwemonderwijs door het personeel van deze Stichting. Niet is in de prijs be grepen het vervoer van de kinderen naar het zwembad. Bedoelde vervoer kosten zullen 31.25 per dag bedra gen. Voor deze prijs zal de N.V. v/h. Wed. A. W. de Haas dagelijks 4 groepen kinderen naar het „Bergbad" brengen en wederom naar school terugvoeren Het ligt in de bedoeling het school zwemmen te doen aanvangen met in- 15 Mei j.l. heeft de K.A.B. afdeling Veenendaal haar 35-jarig bestaan fees telijk herdacht, 's Middags met een re ceptie en een kinderfeest met als slot een feestavond. Het kinderfeest en de feestavond werden verzorgd door het Cabaretgezelschap Piere Duro uit Hen gelo. Het is een onvergetelijke dag ge worden voor de Veenendaalse K.A.B.- ers. Het C.N.V., N.V.V., K.A.B. afdeling Wageningen en andere vakorganisaties, Winkeliersvereniging en de K.V.P. ga ven blijk van medeleven. Velen maakten van de receptie ge bruik om het jubilerende afdelings- te complimenteren. Het gemeentebestuur werd vertegen woordigd door Wethouder Middelhoven en Secretaris Blankenspoor. gang van 31 Mei 1954, zodat dit gegeven zal kunnen worden gedurende de ge hele maand Juni, de eerste helft van de maand Juli en de laatste weken van Augustus. Het schoolzwemmen zal omvatten de leerlingen van het 5e leerjaar af. Bij een totaal aantal leerlingen van 1300 zullen de kosten voor het jaar 1954 be dragen: 1300 (aantal kinderen) x 8 (aan tal weken) x 15 cent f 1560,-. Het zwemonderwijs zal worden gege ven gedurende 5 dagen per week. De kosten van het vervoer zullen derhalve bedragen: 8 x 5 x f31.25 f1250.-. De totale kosten voor het jaar 1954 kunnen worden geraamd op f 1560,- f 1250,- f2810,-. B. en W. hebben nu de gemeenteraad om een crediet van f3000,- gevraagd om deze alleszins toe te juichen plan nen te kunnen verwezenlijken. Eveneens in de raadsvergadering wordt door B. en W. voorgesteld weer een 14-tal woningen onbewoonbaar te verklaren. Het betreft hier de woningen aan de Zandstraat, genummerd van 105 tot 115 en de woningen aan de Vendelseweg genummerd van 53 tot 67. Als reden tot deze onbewoonbaarver klaring werd door de Hoofdingenieur- Directeur van Wederopbouw en Volks huisvesting te Utrecht genoemd: oude vervallen toestand, gebrekkige inde ling, onvoldoende afvoer van huishoud- water en faecaliën, onvoldoende be scherming tegen weersinvloeden, ern stige vochtigheid, onvoldoende voor ziening met daglicht enz. Morgen, Zaterdagmiddag 2 uur, wor den de poorten van het Bergbad wyd open gezet om de vele belangstellenden en zwemiiefhebbers, die reeds lang naar dit moment hebben uitgezien, binnen te laten en de verschillende veranderingen en verbeteringen welke hier zyn tot stand gekomen te laten bewonderen. Als wy spreken van wyd open zetten, dan wordt hiermee ook gedoeld op het feit dat de toegang tot het bad morgen gratis voor een ieder toegankelijk zal zjjn. Nieuw in het Bergbad is o.a. de laat ste weken reeds veel besproken nieuwe BEWONERS VAN DE POLLSTRAAT VRAGEN MAATREGELEN TEGEN HUISEIGENAREN Bij het gemeentebestuur is binnen gekomen een verzoek van vele bewo ners van de Van de Pollstraat en 2e Achterkerkdwarsstraat om tégen de eigenaren van de woningen in deze stra ten maatregelen te nemen inzake het onderhoud, herstelling en verbetering van deze woningen. EIERMARKT Op de wekelijkse eiermarkt waren Dinsdagmorgen 95.000 eieren aange voerd. Prijs van f 11.- tot f 12.- per 100 stuks. Handel matig. Maandag 31 Mei a.s. begint dan de grootse feestweek ter gelegenheid van de viering van het 50-jarig bestaan der v eeiieiitïaalac Ilu>inïïiiie „Czccili..Tcu aanzien van deze feestweek en het ju bileum zelf geven wy in ons volgende nummer nog verdere bijzonderheden en volstaan wij thans met vermelding van het uitgebreide feestprogramma. Bij het doornemen van dit program ma blykt wel dat het algemeen ge waardeerde „Caecilia" ruim een week lang volop in de publieke belangstelling zal staan. 31 Mei: 19.30 uur: Installatie van het Ere-comité ten Gemeentehuize. 20.00 uur: Défilé van „Caecilia" voor het Gemeentehuis. 20.30 uur: Feestconcert door „Caecilia" op de Markt. 1 Juni: 19.30 uur: Concert door het muziek gezelschap „D.S." op de Markt 19.3021.00 uur: Receptie in Hotel „De Korenbeurs" op de Markt te Veenendaal. 21.00 uur: Taptoe door het muziek gezelschap „D.S.". 2 Juni: 20.00 uur: Zangavond in het Vereni gingsgebouw aan de Eikenlaan, te verzorgen door het „Ritmeester Mannenkoor" en het mannenkoor „De Veenzangers". 3 Juni: 19.30 uur: Concert door het Chr. Tam boers- en Pijpercorps „Prins Bern- hard" op de Markt. 4 Juni: 19.30 uur: Opening van het concours met een concert, te geven door de De Veenendaalse Zwemclub „V.Z.C." viert dit jaar haar 20-jarig bestaan. In de maand Mei 1934 werd door een aan tal enthousiaste Veenendaalse zwem mers de club opgericht. Het bestuur van V.Z.C. heeft het plan om dit lustrumjaar op grootse wijze te vieren. Temeer omdat dit jaar samen valt met de opening van het „Bergbad" onder nieuwe Directie, namelijk de Stichting Natuurbad „Bergbad". De samenwerking van V.Z.C. en het „Bergbad" zal, naar het zich laat aan zien, in een zeer goede harmonie ge schieden. In de afgelopen 10 jaar ont brak hieraan nog wel iets. De viering van het 20-jarig bestaan zal op Zaterdagmiddag 12 Juni a.s. wor den ingezet met een nationaal water- po lo-tournooi in het „Bergbad". Aan dit tournooi zal door vier in de hoofd- klassespelende zeventallen worden deel genomen. Bij hoge uitzondering is van de zijde van de Kon. Ned. Zwembond toestem - ming verleend om dit tournooi te orga niseren. Door de volgende zwemverenigingen is medewerking aan dit waterpolo- tournooi toegezegd: de Goudse zwemclub, de Haagse Zwem- en Poloclub „de Meeuwen" uit Amsterdam en „de Merwede" uit Dordrecht. Door deze toezegging zullen practisch de sterkste Nederlandse waterpolo- zeventallen in het „Bergbad" vertegen woordigd zijn. De Haagse Zwem- en Poloclub werd vorig jaar kampioen van Nederland, terwijl de Goudse Zwemclub bij het nationale waterpolotournooi, dat vorig jaar werd gehouden, de beker in de wacht sleepte. Buiten deze ploegen zal in de pauze een wedstrijd gespeeld worden tussen het Nederlands Jeugdzevental en het zevental van de Kring Utrecht van de Koninklijke Nederlandse Zwembond. Namens de Kring Utrecht is mede gedeeld, dat voor deze wedstrijd een zeer sterk zevental zal worden samen gesteld. Ongetwijfeld zal voor deze waterpolo- middag niet alleen bij de Veenendalers een ongekend grote belangstelling be staan, doch uit de gehele omtrek. De deelnemende ploegen komen na melijk alle uit het Westen des Lands en in het overige deel van het land krijgt men dergelijke zeventallen slechts spo radisch aan het werk te zien. Om het te verwachten grote publiek te kunnen bergen zullen in het Berg bad 500 a 600 zitplaatsen worden ont worpen. Deze zitplaatsen zullen voor het overgrote deel uit stoelen bestaan. Kon. Harmonie „Oosterbeek" op het concoursterrein in de J. G. Sand- brinkstraat. 5 Juni: 13.00 uur: Officiële ontvangst der deel nemende verenigingen ten Gemeen tehuize. 13.30 uur: Mars- en tamboerwedstrijd in de Stationswijk. 14.00 uur: Aanvang Concertwedstrijd op het concoursterrein. 19.00 uur: Internationale voetbalwed strijd Veenendaal-Parijs op het ter rein der v.v. „Veenendaal" aan de Bergweg te Veenendaal. 22.30 uur: Groot schitterend vuurwerk op het concoursterrein. 7 Juni: 11.15 uur: Officiële ontvangst der deel nemende verenigingen ten Gemeen tehuize. 12.00 uur: Mars- en tamboerwedstrijd in de Stationswijk. 13.30 uur: Aanvang Concertwedstrijd op het concoursterrein. 13.00 uur: Doorkomst van de renners van de „Ronde van Midden-Neder land". 21.00 uur: Trekking van de prijzen Jubileum-verloting. DE EERSTE WERD GEVONDEN Nadat Vrijdagmiddag in ons blad was aangekondigd dat op vertoon van de rijksdaalder met het genoem de nummer f 2.50 als premie op ons bureau kon afgehaald worden, kwam Zaterdagmiddag reeds de vinder zich melden. Omstreeks 2 uur werd de riks tussen ander papieren geld ont dekt bij de fam. J. Diepeveen, Gort straat 71 te Veenendaal. De gevonden riks werd Donder dagmiddag uitgegeven by manufac- turenhandel Ant. de Ruiter, in de Hoogstraat te Veenendaal. By de fam. Diepeveen kon men niet nagaan van wie de riks ontvangen te heb ben. Dezer dagen werd wederom in het verspreidingsgebied van ons blad een VALLEI-riks uitgegeven. Deze riks is genummerd 4 BO 010914. Kijkt U dus goed uit naar ryks- daalder nr. 4 BO 010914. Indien U hem ons voor Donderdag middag 12 uur a.s. toont, ontvangt U een premie van f 2.50. AFSCHEID MEJ. T. JAGER Sinds de opening in September 1923 is Mej. T. Jager verbonden geweest aan de afd. U.L.O. van de Koningin Ju- lianaschool. Op voorbeeldige wijze en met grote toewijding heeft zij zich gekweten van een moeilijke taak. In en buiten Vee nendaal zijn vele honderden oud-leer lingen, die een dankbare herinnering bewaren aan persoon en werk van Mej. Jager. Door haar gezondheidstoestand daartoe gedwongen, moest zij begin Fe bruari 1953 haar arbeid neerleggen. Was er aanvankelijk de hoop, dat zij na een periode van rust weer in de school zou terugkeren, het bleek tot ons aller leedwezen noodzakelijk, dat Mej. Jager vervroegd pensioen aanvroeg. Verblijdend daarbij is echter, dat zij, al viel de arbeid in de school haar te zwaar, haar gezondheid weer reden tot dankbaarheid geeft Het schoolbestuur heeft gemeend, dat velen het zouden betreuren, indien Mej. Jager, die zo lang met ere een plaats heeft ingenomen bij het onderwijs, met stille trom vertrekken zou. Daarom heert het besloten op Woensdag 2 Juni a.s. 's avonds van 78 uur in het schoolgebouw gelegenheid te geven af scheid van haar te nemen. Stellig zullen zeer velen gebruik maken van deze mogelijkheid om Mej. Jager te tonen "hoezeer haar persoon en werk waarde ring hebben gevonden. AANHOUDEND CHLOREREN VAN HET WATER NOODZAKELIJK In de Dinsdagavond gehouden verga dering van de Rhenense Gemeenteraad was hèt punt wel: het voorstel van B. en W. tot deelneming in de N.V. Water leiding Mg „Rhenen". In 1926 werd een overeenkomst gesloten met de Mij., be treffende onderhandse aanbesteding van de levering van water voor openbare doeleinden in de gemeente, met het doel van gemeentewege invloed te kunnen uitoefenen op het beleid van genoemde particuliere maatschappij, teneinde op deze wijze te waken voor de belangen der ingezetenen. Deze bestaande rege ling heeft over het algemeen niet gun stig gewerkt en tot vele moeilijkheden aanleiding gegeven. Hierdoor rijpte het besef, dat dit openbare nutsbedrijf in handen dient te komen van de overheid. Dit gevoelen werd nog versterkt, zo merken B. en W. in hun prae-advies op, toen bleek, dat de bestaande bronnen niet meer betrouwbaar zyn. In het wa ter werden bacillen aangetroffen, die het aanhoudend chloreren van het water noodzakelijk maken. Ged. Staten en.de inspecteur van de volksgezondheid achten het met B. en W. noodzakelijk, dat zo spoedig moge lijk een nieuw beter gelegen waterwin- plaats tot stand komt. Met de bouw en aanleg van een nieuwe waterwinplaats zijn echter aanzienlijke kapitalen ge moeid, waardoor een zware druk op de Voor BADMUTSEN ZONNEBRANDCRêME ZONNEBRANDOLIE POEDER voor vermoeide transpirerende voeten TABLETTEN tegen wagen ziekte naar Drog. Apoth.-Ass. Hoofdstraat 106 en Veenendaal exploitatie wordt gelegd. Inmiddels kwamen de plannen voor de nieuwe waterwinplaats tot stand en kon ook reeds de aanbesteding plaats hebben. Tevoren reeds werd een langdurig en grondig overleg gepleegd met de direc tie van de Mij., waarbij de gemeente zich juridische steun heeft verzekerd van mr L. Spreij te Leiden. Na deze moeizame onderhandelingen is nu een volledige overeenstemming bereikt. De N.V. is bereid aan de gemeente, te re kenen vanaf 1 Januari 1955, als aandeel houdster een meerderheidsbelang te verschaffen, waardoor de meerderheid van de aandelen, n.l. f 13.000.,- bij een aandelenkapitaal van f 250.000,- in han den van de gemeente komen. Geheime zitting Na enkele hamerstukken van onder geschikt belang, werd besloten op diens verzoek eervol ontslag te verlenen als onderwijzer aan de o.l. school Rhenen aan de heer D. Masselink in verband met zijn benoeming te Winterswijk. Tot onderwijzeres aan de o.l. school Eist werd met alg. stemmen benoemd Mej. Y. A. Bosch te Zeist en tot onderwijzer de heer J. N. de Vogel te Putten. Het bevreemdde de heer Griffioen (AR), dat het salaris van de heer Dogte- rom (de veel omstreden figuur bij de voorziening in de vacature Mus) eerst zal worden bekeken na de indiensttre ding van het nieuwe hoofd van dienst. Spr. vroeg of de heer Mus thans niet reeds een advies daaromtrent zou kun nen verstrekken. Of durft het college op het advies van de heer Mus niet af te gaan, aldus spr. De voorzitter verklaar de, dat het college al jaren niet erg te vreden is over de organisatie van deze dienst. De dienst kan naar haar mening op een geheel andere manier worden aangepakt. De heer Mus is aan het ein de van zijn ambtelijk leven en heeft geen moed meer met reorganisatievoor stellen te komen. Wij willen geen erfe nis laten aan de nieuw benoemde kracht, waarom gewacht wordt tot dat deze in dienst is en in staat is zijn visie te ge ven. De heer Griffioen hoopte, dat de (Zie verder 2e blad) waterbron, die van 75 meter diepte het water voor het bad levert. In het ver leden kon het badwater niet voldoende ververst worden. Men kon niet genoeg water oppompen. En het was juist het belangrijkste streven van de nieuw op gerichte Stichting „Bergbad" om voor al de kwaliteit van het zwemwater zó helder te doen zijn, dat steeds de bodem van het bad te zien is. De nieuwe bron heeft een capaciteit van niet minder dan 100 kub. m per uur. Toch is deze 75 meter diepe bron de grote spelbreker geweest, want het lag aanvankelijk in de bedoeling het bad op Zaterdag 8 Mei j.l. te openen. Toen men bezig was het bad vol te pompen leek het water helder, maar toen reeds een flinke hoeveelheid in het bad stond, bleek de bedriegelijkheid hiervan. Het ijzergehalte was veel te hoog en de ijzer- deeltjes gaven het water een bruine kleur. Hoewel dit ijzer op zichzelf geen be zwaar betekent, meende het bestuur van de Stichting toch te moeten vast houden aan het gestelde doel: dat de bodem te zien moet zijn, en de opening werd uitgesteld. Met alle macht is men de laatste weken hier bezig geweest voor het inrichten van een speciale fil ter-installatie. Het resultaat is dan ook uiterst helder water dat in ieder geval niet meer zoals in het verleden gegloord behoeft te worden. Het ergste van de tegenvaller was wel dat wij juist een periode van zomers warm weer beleef den. Na de daarop gevolgde kou van de afgelopen week is te hopen dat het weer zich morgen nog eens van zijn beste zijde zal laten zien. SCHITTEREND EFFECT 30 m. LANGE SPROEILEIDING Nieuw is ook de 30 meter lange sproeileiding welke boven het voorver- warmingsreservoir is gebouwd en die met zijn minstens 1000 gaatjes een waar gordijn van fontijnen omhoog spuit. Be halve om het schitterend effect van deze massale fontein is deze ook be doeld om een snellere verwarming van het koude bronwater te bereiken door dat het water hier in enorme hoeveel heden aan de warmere lucht wordt blootgesteld. SPECIAAL KINDERBAD Een belangrijke verbetering betekent ook het speciale kinderbad dat in een van de voorverwarmingsreservoirs is ingericht. Kleinere kinderen kunnen hier zonder gevaar in rondploeteren omdat er weinig water in staat. Dit kin- derbasin heeft ook een aparte aan- en afvoer waarmee steeds ververst kan worden. Dit omdat de kleintjes niet al tijd weten waar ze staan.... Verder zijn er nog tal van andere ver beteringen aangebracht en reparaties verricht. Er is nu ook ruimte voor volleybal en voetbal geschapen achter het strand. Hier en daar rond het bad worden zitbanken geplaatst. Vermeldenswaard is ook dat het bad voortaan geopend zal zijn van 's mor gens 7 tot 's avonds 0 uur. Niet ongenoemd mag blijven het feit dat het tenslotte de bestuursleden van de Stichting „Bergbad" geweest zijn die dit bijzonder fraai gelegen bad als zeer belangrijk recreatieoord voor onze om geving hebben behouden. Doordat de exploitatie als winstobject niet meer mogelijk bleek, heeft het inderdaad niet veel gescheeld of het bad zou gesloten worden. De bestuurders van genoemde Stichting, de heren G. Hendriks, H. van Schuppen en W. B. Versteeg, komt dan ook alle eer toe voor het vele en vaak moeilijke werk en de taaie volharding die zij aan het behoud van het Bergbad hebben besteed. En dat, waar deze nieuwe stichting geen winstoogmerken heeft, geheel belangeloos. BENNEKOM. Alhier wordt op 26 en 27 Mei op het landgoed „Hoekelum" het 50ste Concours Hippique gehouden met een speciaal jubileumprogramma. Hier aan zal worden deelgenomen door de beste Nederlandse stallen. LUNTEREN. Van 24 Juli t/m. 7 Au gustus wordt in Lunteren een groot schuttersfeest gehouden. Dit schutters feest, waaraan nog tal van attracties verbonden zijn, is in de eerste plaats bedoeld als een feest voor de vreemde lingen die in de eerste bedoeld als een feest voor de vreemdelingen die in de omgeving de vacantie doorbrengen. De Lunterse schietver. beschikt over een prachtige schietbaan op de Goudsberg. WOUDENBERG. De streekbeurs Fa- GroDé in Woudenberg, welke gisteren geopend werd en ook vandaag en mor gen nog wordt gehouden, heeft zoveel belangstellenden van standhouders ge trokken, dat wegens plaatsgebrek tal van aanvragen voor een stand moesten worden afgewezen. BARNEVELD. Onder enorme belang stelling is alhier de bekende pastoor G. A. W. Gowthorpe die op 76-jarige leeftijd overleed, ten grave gedragen. Hij was een van de oudste priesters van het aartsbisdom en gedurende 35 jaar in Barneveld. EDE. Het bekende en grote circus Strassburger komt 13, 14 en 15 Juli a.s. enkele voorstellingen in Ede geven. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - TeL 290

De Vallei | 1954 | | pagina 1