Jrf i Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Weer 68 nieuwe woningen de VALLEI-riks? jubile Wist 17.... Veenendaal in teken van um-muziekfeest van het gouden „Caecilia Waar is Voor betere Uurwerken MET TWEE MARSEN OP MARS.... Zwarte lonen remmen woningbouw in Veenendaal Chocolade en sigaren in komende Veilig verkeersweek 28e JAARGANG VRIJDAG 28 MEI 1954 No. 21 Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei" Verschijnt in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Duizenden vreemdelingen verwacht voor Nationaal Muziek-concours H.M. de Koningin dankt inwoners van Veenendaal Burgemeester Bakker: Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Hij is tvaard Fa. J. F. TAK Abonnementsprijs 1.05 per kwartaal Losse nummers 10 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Telef. 601, Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12c. Minimum p. advert, 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 120 woorden 1.30, elk woord meer 6 cent ft Dat waarschijnlijk in September a.s. begonnen zal worden met de bouw van een Ambachtschool in Veenen daal? Dat de restauratie van „de Nieuwe Molen" aan de Nieuweweg thans zover gevorderd is dat deze volgende week na de oorlog weer zal draaien? Dat deze week 's nachts het plant soen aan de Dahliastraat „gesierd" werd door een man die zich daar te sla pen had gelegd nadat hij wat teveel van het bekende „vuurwater" genomen had? Dat hem op het politiebureau een bed en een bonnetje werd aangeboden? Dat het verboden is zonder schrif telijke toestemming schuurtjes en der gelijke gebouwen te plaatsen? Dat aanvragen om een vergunning bij de Dienst Gem. Werken ten Ge meentehuize kunnen worden ingediend? Dat B. en W. gewaarschuwd heb ben dat tegen overtreders proces-verbaal zal worden opgemaakt en dat zonder vergunning opgerichte schuren e.d. on herroepelijk zullen moeten worden af gebroken? Dat degenen die een schuurtje o.i.d. hebben gebouwd goed doen hiervoor alsnog een vergunning aan te vragen? eigen en nieuw-gebouwd repetitie-lokaal en men heeft thans het veilige gevoel niet meer van de ene lokaliteit naar de andere verjaagd te kunnen worden. Men geniet thans de steun van een actieve supportersver. met 400 leden. In de komende week zal Veenendaal in het teken staan van de viering van het gouden „Caecilia"-jubileum. De Veenendaalse Harmonie „Caecilia" heeft gedurende een halve eeuw onze plaatselijke gemeenschap gediend met haar culturele werk niet alleen, maar voor al ook op hoogtijdagen en bg feestelijke gebeurtenissen was het „Caecilia" dat altüd weer klaar stond om de onmisbare muzikale luister te brengen, en voor hoévelen zal het bij verschillende gelegenheden „Caecilia" niet geweest zijn dat, wanneer er aanleiding was tot gemeenschappelijke feestvreugde, de in de harten levende vreugde met opgewekte en vrolijke tonen tot spontane uiting deed komen. Wat is b.v. een nationale feestdag zonder een eigen en vertrouwd plaatselijk muziekcorps. Als wij een muziekcorps spelend door onze straten zien gaan, ontkennen wij niet aan de invloed van de opwekkende en meeslepende sfeer daarvan. Zo ook zullen de Veenendalers stellig niet kunnen ontkomen aan een spontaan en dank baar medeleven met het gouden jubileum van „Caecilia", dat dan, zoals reeds eerder aangekondigd, gevierd zal worden met een muziekfeest van een formaat als Veenendaal nog niet eerder gekend heeft. Het zullen er weinigen zijn die de grote betekenis van een muziekcorps voor een plaatselijke gemeenschap kun nen ontkennen. Hierboven werd reeds met enkele woorden gewezen op de in vloed en de belangrijke plaats van een muziekcorps, vooral wanneer voor een groot deel de muziek uiting moet geven aan wat op een bepaald moment bij de bevolking leeft. Hetzij bij feestelijke gebeurtenissen of bij het verzorgen van toepasselijke muziek bij bepaalde plech tigheden. En niet in de laatste plaats dient de culturele betekenis genoemd die een belangrijke omvang heeft door de openlucht- en zaalconcerten waarmee door het plaatselijk muziekcorps een zeer groot deel van de bevolking wordt bereikt. „DE MUZIEK VAN NANNEN- BF.RG" De verdiensten van „Caecilia" als plaatselijk corps zijn trouwens wel be kend. En dat zij ook erkend worden bij de Veenendaalse bevolking is vooral de afgelopen jaren wel gebleken teen het er cm ging financiële steun te verlenen cm „Caecilia" op de been te houden. Er werd spontaan geholpen. Toch is er in 't algemeen weinig bekend van de grote moeilijkheden welke „Caecilia's" voort bestaan door de jaren heen telkens hebben bedreigd en de persoonlijke op offeringen die haar in leven hebben ge houden. Eigenlijk vormt de geschiedenis van Caecilia een aaneenschakeling van moeilijkheden en tegenslag. Alleen al het heen en weer geslinger met de repetitie-lokalen. „Caecilia" werd dan in 1904 opgericht op initiatief van een viertal ingezetenen, n.l. J. Nannenberg, Van Bezooijen, Berkhouten, O. Nannen berg, die al jaren tevoren onder elkaar muziek hadden gemaakt. De heer J. Nannenberg heeft gedurende de eerste 28 jaren van Caecilia's bestaan de di rectie gevoerd. Wat deze pionier onder wel zeer moeilijke omstandigheden voor het corps gepresteerd heeft aan arbeid en doorzettingsvermogen, is niet in woorden uit te drukken. Zelfs vandaag nog wordt dan ook wel eens over „Cae cilia" gesproken als over „de muziek van Nannenberg". CONSTANT GELDZORGEN De oprichting van „Caecilia" werd mogelijk doordat men de beschikking kreeg over een aantal instrumenten welke verwaarloosd van de zolder bij de Fa. Wed. L. N. van Essen werden ge haald en die door schenking in het be zit van het corps kwamen. Een bewijs dat „Caecilia" zich gedu rende een halve eeuw op alle mogelijke manieren heeft moeten behelpen om toch maar muziek te kunnen maken, vormt wel het fiet dat verschillende van de toen al moeilijk bespeelbare instru menten van genoemde zolder, thans nog gebruikt moeten worden. „Caecilia" geniet thans subsidie van de gemeente en het heeft de laatste jaren bij herhaling met succes een be roep gedaan op de financiële hulp van de inwoners. Het corps heeft thans een B. en W. hebben de gemeenteraad voorgesteld om aan Patrimoniums Bouw- ver. wederom een grond- en bouw- voorschot te verlenen en wel voor de bouw van 68 eengezinswoningen in de bouwwijk „Het Franse Gat". Deze woningen zullen worden ge bouwd aan de Jan Steenlaan, Jan Ver meerstraat, Rembrandtlaan en Frans Halslaan. Het bouwtype van 62 van deze wo ningen is gelijk aan de woningen welke tot heden in het algemeen in deze ge meente gebouwd werden, alleen de in houd is iets groter terwijl aan de ach tergevel een balcon is ontworpen. De zes overige woningen wijken ech ter zowel wat inhoud als indeling be treft belangrijk van de tot heden in de gemeente gebouwde woningwet-wonin gen af en kunnen daardoor min of meer worden aangemerkt als middenstands woningen. Deze woningen hebben be gane gronds slaapkamers en bergruim te, waarboven twee verdiepingen waar van de eerste verdieping woonverdie- ping is. Wat de begane grondse ruimte in deze woningen betreft is het mogelijk deze als practijkruimte te gebruiken. De Burgemeester van Veenendaal deelt de ingezetenen mede, dat het Ge meentebestuur van de Commissaris der Koningin in deze provincie een schrij ven heeft ontvangen van de volgende inhoud: „In opdracht van Hare Majesteit de „Koningin betuig ik U hierbij Hoogst- „derzelver oprechte dank voor de door „U gegeven blijken van belangstelling „ter gelegenheid van Haar verjaardag. „De talloze gelukwensen die werden „ontvangen noopten Hare Majesteit U „langs deze weg hiervan in kennis te „stellen." 7 NIEUWE WONINGEN AAN DE VIJGENDAM Nog dit jaar zullen aan de Vijgendam te Gelders Veenendaal 7 woningen worden gebouwd. Teneinde' deze wonin gen te kunnen aansluiten op de gemeen telijke riolering wordt genoemde weg van riolering voorzien. Ook voor de bestaande panden, wel ke niet op de riolering zijn aangesloten of via een noodleiding het afvalwater lozen, is deze voorziening vanzelfspre kend van belang. De kosten van aanleg van deze rio lering zullen naar raming f 10.500.- be dragen. Vroeger was dat anders„Caecilia" heeft eerst gerepeteerd in de vroegere openbare school aan de Hoofdstraat. Hier werd begonnen maar wegens een verbouwing moest men er weg en ging het corps een zwerversbestaan lijden. Men heeft gehuist in de kleine werk plaats van Wouter Bouman, de Blik slager in het Achterstraatje, waar men over enkele vierkante meters kon be schikken. Ook werd gerepeteerd in de schuur van Van Schuppen aan het Gel derland, in de oude spinnerij van de V.S.W., de zaal in Café Ravenhorst, de Eierhal, waar het wel groot genoeg, maar 's winters veel te koud was, het schuurtje bij Jacobsen, de varkens- schuur van Vonk en nog eens in de openb. school. Dure muziekinstrumen ten moesten uit eigen zak en met flink sparen betaald worden. Van een dubbel tje per week sparen werden in 1912 de eerste corpspetten gekocht. Wat betreft de muzikale prestaties heeft „Caecilia" van meet af aan een uitstekend figuur geslagen, maar de financiën zijn altijd de zwakke kant van het corps geweest. Dit is trouwens niet iets specifieks van „Caecilia". Alleen heeft „Caecilia" het gepresteerd om zo een halve eeuw lang het hoofd boven water te houden. HET VAANDEL „Caecilia" begon met te spelen in de Prov. Bond van Harmonie- en Fanfare corpsen, waarin al gauw de 1ste afde ling werd bereikt. De eerste keer dat „Caecilia" op concours ging in Amers foort werd een eerste prijs behaald, en als blijk van waardering schonk de Veenendaalse bevolking het corps een vaandel voor deze prestatie. In 1016 ging „Caecilia" Federatief spelen en ook hier werd spoedig de 1ste afdeling bereikt. Thans speelt het corps in de afdeling Uitmuntendheid waarin vorig jaar een eerste prijs behaald werd. Voor wat betreft de dirigenten die „Caecilia" in de 50 jaar van haar be staan gehad heeft nog het volgende: De hiervoor genoemde oprichter, de heer J. Nannenberg, heeft het corps 28 Vrij kort na de oprichting van „Caecilia", op de 4de October 1904 dit is namelijk de eigenlijke oprich tingsdatum waagde het corps zich al op straat om de bevolking te ver rassen met een rondgang door de toen nog veel kleinere gemeente. Zonder uniform, en zelfs de corpspet ontbrak nog, ging men spelend door de Veenendaalse straten. Evenals dat vandaag nog het geval is, liep men uit louter verrukking in grote getale achter het corps aan. Er waren onder deze meelopers lieden die meenden dat „de muziek van Nannenberg" aldoor maar hetzelfde stukje speelde. Nu, dat was niet helemaal juist, want „Caecilia" had toen een repertoir van twee marsen. Was de ene mars uitgespeeld dan be gon men aan de andere en na de andere volgde weer de eerste Ook de uitvoering van deze twee stukken was misschien nog niet in alle opzichten wat het wezen kon, maar dat was niet helemaal te wij ten aan de capaciteiten van de mu zikanten zelf. Het lag ook aan ver schillende instrumenten die oud en niet meer te stemmen waren. Nu willen wij hiermee niets zeg gen van de prestaties van het „Cae cilia" van vandaag. Integendeel. Het corps speelt thans in de afdeling Uit muntendheid en heeft daarin vorig jaar zelfs een 1ste prijs weten te be halen. Maar het is wel erg dat „Cae cilia" nu nog verschillende van de instrumenten moet gebruiken welke bij die eerste rondgang al oud en niet zuiver waren. En nog erger is het dat „Caecilia" morgen met niet te stem men instrumenten weer naar Kamp Oldebroek moet gaan om daar alles op alles te zetten om nog een keer een lste'prijs in de afd. Uitmuntend heid te behalen. Want als dit lukt promoveert „Caecilia" nog voor de jubileum-viering naar de Ere-afde- ling. „Caecilia" is er aardig bovenop gekomen de laatste jaren voor wat betreft de behuizing, de uniformen enz. Het corps heeft echter nog één grote en lang gekoesterde wens: nieuwe instrumenten. Het is zeker geen kleinigheid om deze wens van „Caecilia" te vervul len als men weet dat hiermee zo'n 15.000 gulden gemoeid is. Toch is er al een groot bedrag voor dit doel bij een gebracht, en naar wij vernomen hebben zal het waarschijnlijk niet meer zo lang duren en het benodigde bedrag zal bijeen zijn. Mogelijk dit jaar nog. Er moeten echter, eer het zover is, nog heel wat loten van de loterij voor het instrumentenfonds verkocht wor den. Maar als wij elders op deze pagina schrijven over het medeleven van de Veenendaalse bevolking bij het jubileum van „Caecilia", dan lijkt ons de komende feest week toch wel bij uitstek geschikt om de reste rende loten voor het instrumenten fonds aan de man te brengen. In de Vrijdagavond gehouden raadsvergadering van de Veenendaalse ge meenteraad hebben de raadsleden Van Kuyk (AR) en Van Hardeveld (PvdA) aangedrongen op maatregelen tegen de aannemers van de nu al geruime tijd in aanbouw zijnde flatwoningen wegens de verregaande overschrijding van de op leveringstermijn. De heer Van Kugk vroeg zelfs om toepassing van de boete bepalingen in deze. Burgemeester Bakker echter meende dat de oorzaak niet direct bij de aan nemers gezocht moet worden. Het is vooral het tekort aan bouwvakarbeiders dat zich hier doet gelden. Met zwarte lonen worden de arbeiders weggetrokken naar werken elders, waar meer aan verdiend wordt. Bij de ingekomen stukken bevond zich een verzoekschrift van vele bewo ners van de woningen aan de Van de Pollstraat. Verzocht werd om maat regelen tegen de eigenaren van de wo ningen in deze straat inzake onderhoud en verbetering hiervan. B. en W. stel den voor dit verzoekschrift in een vol gende vergadering te behandelen, nadat een onderzoek naar een en ander was ingesteld. De heer Van Galen (CH) vroeg om dit toch in de eerstvolgende vergadering te doen, want hij meende dat dit geval spoed eist. Voorzitter be loofde zo spoedig mogelijk met een prae-advies bij de raad te zullen ko men. GEEN DWANG BIJ BENOE MING SCHOONMAAKSTER Het volgende agendapunt dat ter sprake kwam gold de benoeming van een schoonmaakster voor de gemeentelijke gebouwen. B. en W. hebben twee Candi da ten voorgedragen, in overleg met de afd. Sociale Zaken, en geen sollicitan ten opgeroepen. De heer Van Hardeveld was ter ore gekomen dat het hier can- didaten betrof die van de gemeente af hankelijk zijn en niet hadden durven weigeren, hoewel zij niets voor dit werk voelen. Voorzitter zegt een verklaring te hebben ontvangen waarin de candi- daten verklaren een eventuele benoe ming te aanvaarden, en hem is niets bekend van enige dwang welke hier zou zijn uitgeoefend. Na deze verklaring wordt bij meerderheid van stemmen gekozen mevr. wed. O. Een diepgaande en langdurige ge- dachtenwisseling ontstond naar aan leiding van het voorstel om toe te tre den tot de gemeenschappelijke rege ling ziektekosten-voorziening voor ambtenaren van gemeenten in de prov. Utrecht. Deze regeling komt in de plaats van de overgangsregeling welke thans dienst doet. De heer Van Hardeveld ziet als de ideale oplossing van de grote problemen rond het ziekenfondswezen één grote volksverzekering, en hij rntent dat de-ftit voot ges telde gezamen lijke regeling voor ambtenaren in de prov. Utrecht het tot stand komen van een volksverzekering belemmerd of verkeerd beïnvloeden zou. Liever zou hij zien dat de genoemde overgangs regeling gehandhaafd bleef, in afwach ting van een wettelijke regeling voor een volksverzekering. De heer Van Ga len voelde veel voor het standpunt van de heer Van Hardeveld. De heer Slok (AR) ziet geen bezwaren en wijst er op dat de voorge stelde nieuwe regeling toch cok weer tijde lijk zal zijn. De heer Van Ojik (CH) begrijpt er niets van. Onder het per soneel werd een enquête gehouden en het blijkt dan dat dit perso neel in meer derheid tegen dit voorstel is, terwijl de hoofdbestuur ders der vakorganisaties er sterk voor zijn. Wethouder Middelhoven (AR) noemt het oplossen van de moeilijkheden rond het ziekenfondswezen een groot pro bleem. Hij zegt geen voorstander van een volksverzekering te zijn en deelt de bezwaren van de medici die uitbreiding van het aantal ziekenfondsleden willen voorkomen. De wachtkamers van de artsen zijn al veel te vol. Mocht een dregelijke verzekering toch tot stand komen, dan gaat de voor de ambtenaren voorgestelde nieuwe regeling vanzelf weer van de baan. De heer Van Harde veld vreest dat er toch iets van zal blij ven hangen en vraagt handhaving van de tijdelijke regeling. Voorzitter wijst er op dat Ged. St. hiermee niet accoord zullen gaan. Bij stemming blijkt dat de Van Deelen: Niet vee. anturoordelijk voor onge lukken bij schoolzwemmen jaar lang gedirigeerd. Hij werd opge volgd door de heer G. F. Tabois uit Ede, en die weer door de heer Veerman uit Utrecht. Na de heer Veerman werd de huidige dirigent, de heer Van Mechelen uit Nijmegen benoemd. Dit de nieuwste groepsfoto van „Caecilia". De foto er boven is gemaakt in 1910 voor de voormalige stallen van de firma Stemerdink naast hotel Gerth. Van 3 tot en met 10 Juli a.s. wordt door de Veenendaalse Ver. voor Veilig Verkeer weer een veilig verkeersweek gehouden. Ditmaal is voor deze week wel een bijzonder uitgebreid en aantrekkelijk programma samengesteld waaraan een ieder zal kunnen deelnemen. Voorzover op dit ogenblik bekend, zullen in deze week verschillende ver- keerswedstrijden worden georganiseerd in de vorm van puzzle-ritten voor auto's, motoren, bromfietsen en rijwie len, terwijl een speciale betrouwbaar- Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 290 heidsrit op de fiets wordt gehouden voor de scholieren die kortgeleden hun verkeersdiploma hebben behaald. Voor deze wedstrijden zijn reeds tal van waardevolle prijzen beschikbaar ge steld. Een onderdeel van de komende veilig verkeersweek, dat wel zeer goed zal in slaan, is het uitdelen van chocolade en sigaren onder die weggebruikers die de verkeersvoorschriften goed in acht ne men. Gedurende enkele dagen zal er namelijk een geluidswagen door de straten rijden welke de voorbeeldige weggebruikers oproept om deze ver snaperingen in ontvangst te komen ne men. Verder wordt er weer een etalage wedstrijd georganiseerd en ook weer een lucifersactie gehouden. Evenals vorig jaar is weer gelegenheid om kos teloos de spatborden te laten wit-schil- deren. Tenslotte staat er nog een grote ver- keers-prijs vraag op het programma waaraan dan een ieder zal kunnen deelnemen. Van HardeveldVolks verzekering PvdA-fractie en de heer Van Galen te gen invoering van de nieuwe regeling zijn. ONTEIGENING GRONDEN VOOR SPORTVELDEN Ten behoeve van woningbouw moet het DOVO-sportveld verplaatst worden en het is nu nodig het in het uitbrei dingsplan aan het Panhuis geprojecteerde complex sport velden aan te leggen. De be nodigde gron den worden aangekocht. Met de eigena ren kon echter geen overeen stemming wor den bereikt. Derhalve stel len B. en W. voor tot ont eigening over te gaan. De heer Van Kuijk vraagt zich af of de gemeente de vijf betrokken eigenaren wel voldoende schadeloos wilde stellen. Is er nog niet iets te bereiken voordat tot onteigening wordt besloten. De heer Van Stemp- vcort stelt nog voor om de pachters schadeloes te stellen. Dit werd al eerder met succes gedaan. De heer Van Deelen (SGP) vindt dat deze onteigening nog niet direct nodig is. Hij wijst op de ern stige gevolgen van een der gelijke beslis sing. Het gaat hier om goede cultuurgrond die vaak al lang bij oude fami lies in eigen dom is. Hij hoopt dat de ogen van de raadsleden nog tijdig zul len open gaan en brengt der- lijke besluiten in verband met de rampen waarmee ons volk steeds weer gestraft wordt. Wij zien nu weer het land ver dorren en er is straks geen voer en hier en daar zelfs geen water meer voor dier en mens. Voorzitter kan geen direct verband zien tussen de beslissingen van een gemeenteraad en de rampen die over ons volk komen. Onteigening is pijnlijk, maar onvermijdelijk. De gebo den schadevergoeding was zeker niet te laag. De heer Van Deelen vraagt stem ming en de heren Budding (SGP), Van Deelen en Van Ojik (CHU), stemmen tegen. RENIGINGSRECHT BE PAALD OP ƒ3.—. Binnenkort wordt, zoals bekend, de vuilnisophaaldienst geheel gereorgani seerd. Het huisvuil wordt dan tweemaal per week opgehaald en de inwoners worden in het bezit gesteld van unifor me vuilnisemmers. Als vergoeding hiervoor zal voortaan jaarlijks een be drag van f 3.- per jaar worden geheven. De heer Van Hardeveld wil liever dat de inwoners gedurende twee jaar 4 gulden betalen en de emmers kopen. De heer Van der Woerd (PvdA) neemt een aan tal gemeenten waar veel minder of he lemaal geen reinigingsrecht betaald be hoeft te worden. De heer Van Stemp- voort neemt aan dat er gemeenten zul len zijn die hetzelfde bedrag of nog meer (Zie verder pag. 2) f' f ■F- f w Weth. Middelhoven: Liever niet Nadat de eerste VALLEI-riks, ge vonden was, werd j.l. Donderdagmid dag de tweede riks, genummerd 4 BO 010914 uitgegeven, en wel bg de Banketbakkerij firma Baars aan de Fred. v. d. Paltshof te Rhenen. Deze tweede riks werd niet gevon den en dus is de derde VALLEI-riks die dezer dagen weer werd uitgege ven 5 gulden waard geworden. Het nummer van deze derde VALLEI-riks is 2 AK 863621. Kijkt U dus goed uit naar rgks- daalder nr. 2 AK 863621, indien! U hem ons voor Donderdagmiddag 12 uur a.s. toont, ontvangt U een pre mie van f 5. Voor BADMUTSEN ZONNEBRANDCRêME ZONNEBRANDOLIE POEDER voor vermoeide en transpirerende voeten TABLETTEN tegen wagen ziekte naar Drog. Apoth.-Ass. Hoofdstraat 106 Veenendaal

De Vallei | 1954 | | pagina 1