Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Wist u...: Prins Bertil van Zweden stelt SK F-fabriek in bedrijf Veenendaal-Parijs Operatie »Pluto« werd een succes Waar is de VALLEI-riks? Nieuivs uit de Omgeving Komt samen met Prins Bernhard Prachtige successen voor het gouden „Caecilia" IJ AGENDA Volgende week worden de nieuwe vuilnis-emmers gedistribueerd H{j is f7.50 waard 28e JAARGANG VRIJDAG 4 JUNI 1954 No. 22 Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei" Verschijnt in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Openlucht-bazar op de Markt Gepromoveerd naar ere-afd. Mogen nog niet gebruikt worden? V.V.V.Excursie naar Leer- sumse plassen op 2e Pinkster dag Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Reeds honderden deelnemers voor de Veenendaalse Avond-vierdaagse Fa. J. F. TAK RIIENENAAR GEARRESTEERD verdacht van brandstichting in R.K. Noodkerk Voor betere Uurwerke Abonnementsprgs 1.05 per kwartaal Losse nummers 10 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Telef. 601, Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12c. Minimum p. advert, ƒ3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 120 woorden ƒ1.30, elk woord meer 6 cent Woensdagmorgen a.s. om elf uur, zal de officiële inbedrijfstelling van de Nederlandse Kogellagerfabriek der S K F in Veenendaal plaats vinden. Prins Bertil van Zweden, die speciaal voor deze gelegenheid naar Nederland komt, zal het bedryf door middel van een druk op een knop in beweging zetten. De Zweedse Prins komt naar Veenendaal, samen met Prins Bernhard die evefieens de officiële opening van de S K F-fabrieken zal bijwonen. Ook zullen de minister van Economische Zaken prof. dr J. Zyistra en ver- schillencffe leden van de hoofddirectie van het S K F-concern uit Gothenburg in Zweden hierbij aanwezig zijn. De beide Prinsen worden Woensdag- In de namiddag volgt een receptie van ochtend omstreeks half elf in Veenen- de directie in het Muiderslot, alwaar de daal verwacht, komende vanaf de Rijks- hoge gasten ook een diner wordt aange- weg 12. De naar de fabriek te volgen boden, route gaat via de Nieuweweg, Hoofd straat, Kerkewijk en de nieuwe Indus trielaan. Naar verwachting zullen deze wegen ook meestal gereden worden door de ongeveer 500 auto's van de 700 genodig den die bij de ingebruikneming der S K F-fabriek vindt eigenlijk ook de in- dit respectabele aantal auto's in vrij korte tijd door genoemde straten ver werkt moeten worden, verzoekt de corpschef van politie de Veenendaalse auto-bezitters dan ook het parkeren langs genoemde route Woensdagmorgen zoveel mogelijk te vermijden. Gelijktijdig met de opening van de S K F-fabriek vindt eigenlijk ook de in gebruikneming van de nieuw aangeleg de Industrielaan plaats, want nog juist voor deze gelegenheid zal het wegdek hier klaar komen. Er wordt nog steeds met man en macht gewerkt om dit ten minste nog te kunnen klaar spelen. Nadat de hoge bezoekers in de com- missarissenkamer ontvangen zijn, be geeft men zich met de andere genodig den naar de grote cantinezaal van het bedrijf. Hier wordt het openingswoord gesproken door minister Zijlstra. Ook Prins Bertil zal het woord voeren al vorens op de knop te drukken, welke in de cantinezaal is aangebracht. De bijeenkomst in de fabriek wordt besloten met een rondgang van de hoge bezoekers en genodigden door het kapi tale nieuwe bedrijf. Voor Vrijdag 11 Juni a.s. van 3 tot 9 uur wordt op de Markt een openlucht- bazar gehouden. Behalve de verkoop van mooie en nut tige handenarbeid-voorwerpen, welke vervaardigd zijn door leden van de Vee nendaalse jongeren-organisaties zullen aan deze bazar nog tal van andere at tracties verbonden zijn zoals poppen kast, grabbeljurk, grabbelton, ballen tent, sjoeltent, wedstrijden, theeschen- kerij, patates-frites enz. enz. De baten van deze alleszins aantrek kelijke en attractieve bazar zijn bestemd voor de niets meer bezittende vluchte lingen die in Duitsland in kampen moe ten leven. Zonder twijfel zal deze bazar, waarvoor door tal van Veenendaalse jongeren zeer veel voorbereidend werk is verricht een succes worden voor wat betreft de be langstelling en de opbrengst. PRINS BERTIL VEEL BLOEDGEVRAAGD! Steeds groter wordt de vraag van de doktoren en de Ziekenhuizen naar bloed, tot redding van mensenlevens en het Rode Kruis spant alle krachten in aan die vraag te kunnen blijven voldoen. Op Donderdag 10 en Vrijdag 11 Juni a.s. zullen weer afname-avonden wor den gehouden in de Cantine van de Rit- meestergabrieken, waar alle donors gaarne worden verwacht, maar ook: vele anderen, die zich tot nu toe afzij dig hielden! Gezonde Veenendalers vanaf 18 jaar; Geef U op bij Uw huisarts en help mede Uw medemens te redden! Helpt Uw Rode Kruis helpen! GEM. BUREAUX GESLOTEN Burgemeester en Wethouders van Veenendaal maken bekend dat alle gc- I meentelijke bureaux op Zaterdag 5 Juni 1954 voor het publiek gesloten zijn. Het bureau van de Burgerlijke Stand zal, uitsluitend voor het doen van aan- I giften, geopend zijn op Zaterdag 5 Juni 11954, van 9.00 tot 10.00 uur. Morgen, Zaterdagavond om 7 uur, speelt het Veenendaal-elftal een. voet balwedstrijd tegen het Parijse „Du Ve- sinet", welk elftal uitkomt in de Div. „d'Honneur". Aan het gemeentebestuur van Veenendaal is gevraagd de gasten officieel te ontvangen. Aan burgemees ter Bakker is verzocht de aftrap te wil len verrichten. Deze wedstrijd zal opgeluisterd wor den door 2 muziekkorpsen, n.l. de Kon. Shell Harmonie en het muziekgezel schap „D.S.". Beide korpsen verzorgen deze muziek geheel belangeloos ten bate van het jubilerende „Caecilia", dat tijdens de wedstrijd een collecte zal or ganiseren voor nieuwe instrumenten. 4c WIJKZUSTER BENOEMD Het Bestuur van „Het Groene Kruis" te Stichts- en Geld. Veenendaal heeft tot 4e Wijkverpleegster benoemd M«j. Zuster T. E .Anbeek te Veenendaal, met ingang van 1 Augustus a.s. De benoeming van een 4e Wijkzuster werd noodzakelijk door de belangrijke groei van Stichts- en Geld. Veenendaal, alsmede door de zich uitbreidende werkzaamheden der Groene Kruis-Zus- ters (b.v. Kleuter-consultatiebureau, rheuma-bestrijding en straks meer nog). Omdat het Wijkgebouw aan de Ker kewijk haar geen onderdak kan bieden, zal Zuster Anbeek gevestigd zijn op Parallelweg 27, alhier. 't Ilarde, in de omgeving van Olde- broek op de Noord-Veluwe, zag Zater dagavond een ferm blazend „Caecilia" door haar straten trekken, gevolgd door een schare uitbundige „Caecilia"-sup- porters, allen getooid met het kaartje „le prijs". Dat Veenendaalse Harmoniekorps had het op de laatste dag van het Fe deratief concours daar gepresteerd om met 106 punten niet alleen een eerste pry's in de concertwedstryd Harmonie, afdeling Uitmuntendheid te behalen, maar daarmede ook de beste prestatie van de dag te leveren. Was het een wonder, dat de Burge meester van Doornspijk zo enthousiast was over de beide concoursnummers, dat hij onmiddellijk na het bekendma ken van de prijs de muziektent inkwam om dirigent Van Mechelen en zijn korps te feliciteren met deze muziek en hen onmiddellijk uitnodigde een tocht door het dorp te maken? Verwonderlijk was het geenszins, want „Caecilia" bewees door haar practisch foutloos gespeelde concoursnummers, in de afgelopen maanden hard, zeer hard te hebben ge studeerd om dit resultaat te bereiken. Want deze eerste prijs betekende meer. Tesamen met de le prijs van vorig jaar in Velp betekende dit eindelijk de lang begeerde promotie naar de Ere-afde- BEROEPEN Ds R. Slofstra, predikant der Chr. Geref. Kerk te Veenendaal heeft een beroep ontvangen naar Harderwijk. Dat de renners van de wielerronde van Midden Nederland, welke op 2e Pinksterdag gehouden wordt, circa 12.30 uur door Veenendaal zullen komen? Dat de 24 flat-woningen aan het dr Slotemaker de Bruïneplein volgende week door de bewoners betrokken zullen worden? Dat dit met de volgende 24 flats eerst over enige weken het geval zal zijn? Dat in verband met de opening van de S K F-fabrieken Woensdagmorgen de Wageningse- en Groeneveldselaan voor het verkeer zullen worden gesloten? Dat de Dienst Gemeente Werken deze week is verhuisd vanuit het Ge meentehuis naar Kerkewijk 4 (het Oude Postkantoor)? Dat de ingang van dit gebouw aan de achterzijde is gelegen? Dat de stand van de thermometers van het Rode Kruis in Veenendaal, die op verschillende plaatsen in de gemeen te aangeven, hoe hoog het bedrag is dat voor de inzamelings-actie is bijeen ge bracht, hedenmorgen de 3400 gulden te boven ging? Dat echter nog veel meer guldens worden verwacht, vooral bij de morgen te houden straat-collecte? Dat op de nieuwe Industrielaan borden geplaatst zullen worden waarop met grote letters: „Vestigt Uw indus trie in Veenendaal"? O Samengesteld in samenwerking ff met de V.V.V. de Ver. v. Vreem- =i delingenverkeer „Veenendaal" Heden, Vrijdag 4 Juni (Op de Markt) 7.30 uur Ope ning van Nat. Muziekconcours met concert door Kon. Harmo nie uit Oosterbeek. Zaterdag 5 Juni 14.30 uur, aanvang concertwed strijden op concours-terrein aan de Sandbrinkstraat. 19 uur Internat. Voetbalwed strijd „Veenendaal"Parijs Maandag 7 Juni 12.00 uur Tamboers-wedstrijd in de Stationswijk. 12.30 uur Renners wielerronde Midden Nederland komen door Veenendaal. 13.30 uur Aanvang Concert wedstrijd op concours-terrein. Woensdag 9 Juni 10.30 uur v.m. aankomst van Prins Bertil van Zweden en Prins Bernhard voor de opening der S K F-fabriek. Vrijdag 11 Juni (Op de Markt) van 3 tot 9 uur, grote openlucht-bazar. Zaterdag 12 Juni (In het Bergbad) 3.30 uur Na tionaal Hoofd-klasse Water- polotournooi. Luxor Theater Van heden Vrijdag t/m. Zondag de film „Alles goed in Holly wood"; Maandag en Dinsdag „Het Legioen der Verraders" en Woensdag en Donderdag „De misstap van dr Talbot'1 Woensdag 9 Juni aanstaande wordt reeds een aanvang gemaakt met de dis tributie van de nieuwe uniforme vuil nis-emmers, welke bestemd zijn voor gebruik op de nieuwe vuilnis-auto wel ke zal werken volgens het bekende rol- trommel-systeem. De emmers zullen by de gebruikers worden b-.zorgd, en het is dan 'at men tegeiijkertyd kan opgeven hoeveel em mers men wenst te ontvangen. In de loop van deze maand nog zul len alle inwoners in het bezit zijn van deze emmers. Het is nog niet geheel ze ker, maar zeer waarschijnlijk zal in de eerste week van Juli, als de nieuwe z.g. roltrommelauto is aangekomen, de alge hele reorganisatie van de vuilnis-afhaal- dienst in Veenendaal een feit zijn. Bij het verstrekken van de emmers zullen de gebruikers tegelijkertijd in het bezit gesteld worden van de voorschrif ten aan het gebruik van de emmers verbonden. Zo wordt men er op gewezen dat de emmers in geen geval gebruikt DE VUILNISOPHAALDIENST EN 2e PINKSTERDAG Die straten waar de vuilnisophaal dienst gewoonlijk op Maandag huisvuil komt halen, worden volgende week, in verband met de Pinksterdagen door deze dienst aangedaan op Dinsdag 8 Juni. ONDERWIJS-BENOEMING Mej. E. Yntema, onderwijzeres aan de Patrimoniumschool, hoofd de heer Schil- peroort, is met ingang van 1 September a.s. benoemd als onderwijzeres te Hoog raven. De nieuwe reeks excursies welke de Veenendaalse Ver. voor Vreemdelingen Verkeer deze zomer heeft georganiseerd en die zullen gaan naar de verschillende natuurmonumenten in de omgeving van Veenendaal, zal worden begonnen met een excursie op 2e Pinksterdag. Bij deze eerste excursie zullen de be kende en mooie Leersumse plassen wor den bezocht, en zonder twijfel zullen, ook al hebben vorige jaren honderden reeds met V.V.V.-excursies deze unieke en fraaie plassen bezocht, weer zeer velen van de nu weer geboden gelegen heid gebruik maken De excursie zal per fiets worden ge maakt onder leiding van de bioloog, de heer H. Konings. Gestart wordt 's mid dags om 2 uur bij de Julianabank ach ter in de Zandstraat. II =3 [iiin!lillll!llilllll!l!!lli!l!!!i!!!! WIERIJDER AANGEREDEN In de Hoofdstraat werd gisteren de wielrijder de H. door een volkswagen aangereden, welke bestuurd werd door de heer D. De wielrijder liep een vlees wond aan zijn rechterbeen ops terwijl het rijwiel geheel vernield werd. De schade werd onderling geregeld. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalwcg 2 - Tel. 290 mogen worden voordat de roltrommel auto in gebruik genomen wordt. Zoals bekend bedraagt de retributie aan de reorganisatie van de vuilnis ophaaldienst 3 gulden per emmer per jaar. Hiertegenover staat dan dat het huisvuil voortaan twee maal per week zal worden afgehaald. Naar schatt'ng zullen in Veenertdaal 4500 vuilnis-cïd mers moeten worden uitgereikt. ling. En juist nu, bij de viering van het 50-jarig bestaan, kwam deze promotie nog meer tot haar recht. En was het zo, dat juist de oude instrumenten de oor zaak er van waren, dat de enkele pun ten, die men nog nodig had voor het praedicaat „lof van de jury" verloren gingen? Reeds het verplichte nummer „lm Italienischen Style", een ouverture van Fr. Schubert, een zeer moeilijk nummer leverde 52 punten op. Het keuze-num mer „Alceste" van Chr. W. von Gluck, arr. W. Steyn, werd zo prachtig voor gedragen dat de 3 juryleden voor op vatting en tempo drie tienen liet neer schrijven, en alleen de zuiverheid het totaal op 54 punten hield. De 106 punten leverden twee ere-prij- zen op, n.l. de reeds genoemde beste prestatie van de dag en bovendien het feit, dat dit in de afd. Uitmuntendheid het hoogste aantal punten was dat de jury over het gehele concours gegeven had. Het tamboercorps van „Caecilia" be reikte met 32 punten eveneens een eer ste prijs hetgeen het succes volledig maakte. Te 8 uur Zaterdagavond arriveerde „Caecilia" met haar supportersschare aan de Holleweg Veenendaal, waar reeds een groot aantal belangstellenden stond te wachten en waar het Chr. Tamboers- en Pijpercorps „Prins Bern hard" haar zustervereniging opwachtte, om het door Veenendaal heen te leiden. Voor het gemeentehuis in de Hoofd straat werd gestopt, waar wethouder Ant. de Ruiter namens het Gemeente bestuur aan dirigent en leden van „Cae cilia" haar hartelijke felicitaties over bracht en een driewerf hoera uitbracht voor deze kranige prestatie. „Caecilia" liet daarna een feestmars weerklinken. Op de Markt gaf „Caecilia" nog een nummertje ten beste, waarbij ook „Prins Bernhard" haar muzikale felicitatie aanbood. Bij monde van de heer D. Bou- man feliciteerde „Prins Bernhard" met het fraaie resultaat. Deze promotie van „Caecilia" geeft aan de viering van het 50-jarig bestaan van deze Veenendaalse Harmonie een nog verhoogde gouden glans. Op 22, 23, 24 en 25 Juni a.s. wordt ook in Veenendaal weer de Avondvierdaagse gehouden, waarvoor zich thans reeds honderden deelnemers hebben opgege ven. De Veenendaalse Avondvierdaagse mag zich de laatste jaren in een belang rijk toenemende belangstelling en deel name verheugen. Waren er vorig jaar een 300 deelnemers, naar verwach- zal dit aantal voor dit jaar ver over schreden worden. Evenals voorheen, zullen ook dit jaar de avondmarsen weer in twee afdelin gen worden gelopen, n.l. de Avond vierdaagse voor personen van 14 jaar en ouder en de afdeling van de Jeugd- avondvierdaagse. De afstanden voor de ouderen bedragen 3 x 15 en 1 x 20 km, en die voor de Jeugd-avondvierdaagse 4 x 10 km. Voor laatstgenoemde groep is de deelname opgesteld voor de leeftijd van 10 t/m. 13 jaar. Behalve de vele individuelen hebben zich ook verschillende groepen en ver enigingen voor deelname opgegeven. Deelnemers die de AYondv/erdaagse Voor BADMUTSEN ZONNEBRANDCRêME ZONNEBRANDOLIE POEDER voor vermoeide en transpirerende voeten TABLETTEN tegen wagen ziekte naar Drog. Apoth.-Ass. Hoofdstraat 106 Veenendaal voor de eerste maal volbrengen ontvan gen een verzilverd brons N.W.B. Avond vierdaagse ki*uis. Zij die voor de 2e, 3e of 4e maal deelnemen, ontvangen het cijfer 2, 3 of 4. Zij die voor de 5e maal de Avondvierdaagse met succes volbren gen, ontvangen het verguld blauw emalile N.W.B. Avondvierdaagse kruis. De startplaats voor de Avondvier daagse wordt weer ingericht bij de openbare school aan de J. G. Sandbrink straat. Voor deelname aan de Avond vierdaagse kan men zich tot 19 Juni nog opgeven bij het Inlichtingenbureau van de Ver. voor Vreemdelingen Ver keer in de Zandstraat. Op de foto het moment nadat „Caecilia" glorieus was ingehaald en waarop de heer Ant. de Ruiter als loco-burgemees ter de dirigent, de heer Van Mechelen complimenteert met de promotie van „Caecilia" naar de ere-afd. der Feder. Bond van Harmonie- en Fanfare-corp sen. BUSDIENSTEN NAAR JUBO II TE ARNHEM Het is te verwachten dat 2de Pink sterdag velen zich per Autobus naar Jubo II wensen te begeven. Vandaar dat de Bus-Maatschappijen die op Arnhem rijden, al hun materiaal voor deze gelegenheid in dienst stellen. Reizigers die zich voor vervoer aan melden,- kunnen er dus op rekenen dat ze snel hun bestemming bereiken. Dc operatie „Pluto", waarbij de Soes- terbergse kaderschool van het wapen der genie door het bouwen van een drie tal bruggen over spoorwegravijn, Greb be en Rijn by Rhenen haar kunnen wil de tonen, is hedenmiddag (Redactie: Vrgdag 28 Mei) bekroond door de over schrijding van de bruggen door een co lonne, gevormd door ruim tweehonderd legerwagens van zeer uiteenlopende ty pen. Groot en vertrouwenwekkend was vooral het passeren van de honderd negentig meter lange, op rubbervlotten aangebrachte zogenaamde aluminium dekliggerbrug, door de lange reeks van manschappenwagens, wapenwagens, mu nitiewagens, rode kruis wagens, jeeps, kraanwagens, opleggers, administratie wagens, accumulatorwagens, radiowa gens en wat al niet meer, en bovenal door een vijftal centurion-tanks, elk acht en veertig ton zwaar. Vooral het overschrijden van de brug door deze tanks was een staaltje van technisch kunnen van de genie. Welis waar werd overigens geheel begrij pelijk door de zware belasting het bruggedeelte, waarop de tank zich be vond ver omlaag gedrukt (de tech nici noteerden in dit verband een om laagbuiging van het wegdek tot 42 cm), doch ook het zwaarste rollend mate riaal bereikte in een vlot tempo de andere Rijnoever. Het schouwspel werd door vele offi cieren gadegeslagen, daarbij aan het hoofd brigade-generaal J. J. de Wolf, inspecteur van het wapen der genie, mei als zijn gast de Amerikaanse luitenant kolonel Pears van het U.S.A.-bureau voor militaire bijstand te den Haag. Tijdens de overtocht over deze helaas zeer kortstondige vaste Rijnoeverver binding, in verband waarmede de scheepvaart op de Rijn ter plaatse ge durende een viertal uren was gestremd, De Rijkspolitie te Rhenen heeft Dins dagavond een zekere V. K. gearresteerd, die er van wordt verdacht de houten noodkerk van de Sint Cunera Parochie aan de Herenstraat in brand te hebben gestoken. De gearresteerde, die Zater dag voor de Officier van Justitie te Arnhem zal worden geleid, ontkende iets met de brand uitstaande te hebben. De VALLEI-riks, genummerd 2 AK 863621, welke vorige week werd uitgegeven by Weyers' Schoenhan- del aan de Hoofdstraat te Veenen daal, werd niet gevonden. Dezer dagen werd in het versprei dingsgebied van ons blad wederom een rijksdaalder uitgegeven. Deze keer draagt deze het nummer 2 AT 460461. Doordat de vorige twee VALLEI-riksen niet gevonden wer den, is deze rijksdaalder dus f 7.50 waard geworden. Kükt U dus goed uit naar de rgks- daalder nr 2 AT 460461, indien U deze ons voor Donderdagmiddag 12 uur a.s. toont, ontvangt U een premie van f 7.50. WAGENINGEN. Alhier werd deze week een aanvang gemaakt met expe rimenten die gras, d.w.z., eiwit uit ge droogd gras, geschikt maakt voor con sumptie door mens en niet herkauwen de dieren. Het betreft hier een nieuw procédé dat alleen nog in Nederland en Engeland wordt toegepast RHENEN. De 66-jarige heer K„ die vorige week op het viaduct werd aan gereden door een militaire leswagen, is aan zijn bekomen verwondingen over- den. EDE. Teneinde belangstelling te wek ken voor de a.s. Heideweek zal de Edese Heidekoningin deze maand een bezoek brengen aan Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. Het gevolg van de Heide koningin zal uit 60 personen bestaan. In Den Haag zullen de 6000 dukaten wor den teruggegeven welke Maarten van Rossum met zijn Gelderse benden in 1528 eiste toen Den Haag door hem werd gebrandschat. Ede zal nu in Den Haag wel geen kwaad meer kunnen doen Hier neemt een van de 48-tons centuriontanks de drgvende brug over de Run bg Rhenen

De Vallei | 1954 | | pagina 1