Nederlandse SKF-fabriek officieel in bedrijf gesteld in Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Veenendaal meest plaats voor deze geschikte industrie Veenendaal se fabriek speciaal voor fabricage kegellagers Weer Wielings- heuvelrit de VALLEI- riks? Wist U.... Waar is 28e JAARGANG VRIJDAG 11 JUNI 1954 No. 23 Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei" Verschijnt in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel 5000 Lagers per dag Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Fa. J. F. TAK De komende avondvierdaagse Abonnementsprgs 1.05 per kwartaal Losse nummers 10 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Telef. 601, Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven VALL ADVERTENTIE8 Advertentiepr. p. m.m. 12c. Minimum p. advert, 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 120 woorden ƒ1.30, elk woord meer 6 cent Het waren vooral minister Zijlstra en burgemeester Bakker die btf de officiële inbedrijfstelling van de Nederlandse S K F-fabriek getuigden van het belang rijke feit dat het S K F-concern Nederland en speciaal Veenendaal heeft geko zen voor het bouwen van de nieuwe fabriek die de productie van de z.g. kogel lagers op zich gaat nemen. Minister Zijlstra omdat deze uiterst moderne fabriek voor Nederland geheel nieuwe en zo zeer gewenste tak van industrie, n.l. die van de precisie-metaal- bewerking, en een versterking van ons export-pakket betekent; en burgemeester Bakker nog omdat deze industrie naast een ruime werkgelegenheid ook een be langrijke en welkome aanvulling betekent in de wat eenzijdig ingestelde en con junctuur gevoelige industriële potentieel van Veenendaal. Onder de ongeveer 700 genodigden die de officiële opening hebben bijgewoond bevonden zich o.a. Prins Bertil van Zweden, Prins Bernhard, de ministers Zijlstra en Luns, de Commissaris der Koningin in de prov. Utrecht, mr. M. A. Reinalda, Burgemeester en Wethouders van Veenendaal, de president-directeur van de S K F in Zweden, de heer Joel Larsson en de Zweedse gezant in Ne derland, de heer Dahlman. De president-commissaris van de Ne derlandse Mij. tvan Kogellagers S K F, mr J. D. Boltjems begroette de aanwezi gen in de grote en fraaie cantine-zaal van de fabriek en wees er op dat deze nieuwe Nederlandse industrie; gezien moet worden in het licht van de na oorlogse inspanning en buitenlandse medewerking bij de wederopbouw van het Nederlandse economische leven. De heer Boltjens bracht nog hulde aan de in Februari j.l. overleden president directeur der Svenska Kullager Fabri- ken Herald Hamberg, die zoveel ver- wachtUigen van de nieuwe fabriek in Nederland had. De directeur van de Nederlandse moeten ons daarbij realiseren, dat zich in de komende decennia elk jaar op nieuw tienduizenden jongeren zullen aanmelden om werk in het bedrijfsleven te vinden. De uitbreiding van onze in dustrie en van onze export, die daar voor nodig is om deze arbeidskrach en op te vangen, zal niet voortdurend kun nen worden gevonden in de traditionele producten en op de traditionele afzet markten, hoe gunstig de mogelijkheden hiertoe ook onder de huidige conjunc tuur mogen schijnen. Wij zullen er daarom op bedacht moeten zijn door het ter hand nemen van de voortbrenging van nieuwe artikelen en door het ex ploreren van nieuwe markten tijdig de voorwaarden te scheppen, die het straks Reinalda sprak er zijn voldoening over uit dat dit nieuwe bedrijf in de prov. Utrecht gebouwd was. Zich tot de di rectie wendend verklaarde hij dat dit nieuwe Nederlandse bedrijf zich geves tigd heeft in een streek met een zeer nijvere en met toewijding en vakkennis werkende bevolking. EEN EER VOOR VEENENDAAL Burgemeester Bakker hierna, noemde het een eer voor de gemeente, en het was nog niet eerder voorgekomen dat Veenendaal een zo illuster gezelschap gezien had, als hier bij de opening der S K F-fabriek. Het is ook voor de ge meente Veenendaal een belangrijke dag. Veenendaal is een goede plaats. Als ge meentebestuur zullen wij het U in alle opzichten zo gemakkelijk mogelijk ma ken. De president-directeur van de S K F, de heer Joel Larsson uit Zweden, bracht vooral dank aan de Nederlandse rege ring en het gemeentebestuur van Vee nendaal voor de ondervonden mede werking. De heer Larsson gaf een op somming van het respectabele aantal S K F-vestigingen in alle werelddelen, en hij sprak de hoop uit dat ook deze nieuwe loot aan de S K F-stam een sue- De directeur van de Nederlandse SKF- fabriek, ir H. Ahlstrand tijdens diens openingsspeech. Dat het kogellager werd uitgevon den door de Zweedse ingenieur Sven Winquist? Dat de eerste van de 21 S K F-fa- brieken eerst werd gesticht in 1907? Dat de gedachte, glijdende wrijving door rollende te vervangen, waarschijn lijk even oud is als de mensheid zelf om dat ongetwijfeld de mens in de oertijd getracht heeft zware stenen op boom stammen te verrollen? Dat op ieder gebied, van de klein ste huishoudelijke apparaten tot de grootste industriële producten, tegen woordig rollende lagers worden toege past? Dat Prins Bertil van Zweden ook enige jaren in het S K F-bedrijf werk zaam is geweest? Dat zich Woensdagavond een grote schare had gevormd bij de ingang van de Industrielaan, w.o. kinderen met oranje getooid? Dat men hier stond uit te kijken naar een grote auto waarin men Prins Bernhard en Prins Bertil verwachtte? Dat de beide prinsen tussen de honderden auto's al voorbij gereden waren in een kleine sportwagen die prins Bernhard zelf bestuurde, voordat men er erg in had? Dat de Zweedse vlag dezelfde kleu ren heeft als de Veenendaalse namelijk geel en blauw? mama Êi AGEIXD I Heden, Vrijdag 11 Juni (Op de Markt) 3 tot 9 uur, grote openluchtbazar. Zaterdag 12 Juni (In het Bergbad) 3.30 uur, Na tionaal Hoofdkl. Waterpolo- tournooi.. Dinsdag 15 Juni (In geb.*,,Eltheto") 8 uur, eer ste openb. uitvoering van -R.K. gem. koor o.l.v. Gijsbert van Zanten. Vrijdag 18 Juni (In hotel „de Korenbeurs" 8 uur, Voorlichtings-filmavond over emigratie naar Australië. Luxor Theater Van heden Vrijdag t/m. Maan dag de film „Verboden Ver haal" en van Dinsdag t/m. Donderdag „Onsterfelijke Me lodie". ii dochter mijder S K F, de heer ir H. Ahl strand, ging dieper in op de betekenis en de werkzaamheid van de S K F in Nederland. Hij wees er op dat de S K F sinds 40 jaar in Nederland gevestigd is. Dit mag dan nog niet zo lang tijd zijn voor een land als Nederland met zijn eeuwenoude handelstradities, maar toch wel weer als wij in aanmerking nemen dat de kogellagertechniek een betrekke lijke nieuwe wetenschap is en als ma chine-element nog slechts 65 jaar oud is. De Nederlandse techniek en werk kracht lenen zich zeer goed tot precisie- fabricage. Dit is een van de belangrijk ste overwegingen geweest die de Neder landse regering ertoe hebben bewogen in het na-oorlogse industrialisatiepro gramma ook de vervaardiging van ko gellagers op te nemen. De eerste inlei dende besprekingen tussen de regering en het S K F-concern vonden plaats in 1948, nadat eind 1945 reeds de eerste voelhorens waren uitgestoken. In 1950 volgde de definitieve overeenkomst. Dank bracht de heer Ahlstrand aan het college van B. en W. van Veenen daal voor de ondervonden grote mede werking bij de verwezenlijking van de Nederlandse planner der S K F. Na nog een overzicht te hebben gege ven van de indeling en technische gege vens van de fabriek (waarover elders op deze pagina bijzonderheden worden ge geven) sprak de heer Alstrand de hoop uit dat Veenendaal en de S K F het goed met elkaar zullen kunnen vinden. Spre kende over de toekomst zei de heer Ahl strand nog te hopen dat de nieuwe fa briek aan de gestelde verwachtingen zal voldoen en de belangrijke investeringen hierin gedaan zal rechtvaardigen. Spr. bracht tenslotte dank aan het personeel en de beambten voor de prestaties'tij dens de lange en zware opbouw-perio- de, welke hem aanleiding gaven te ver wachten dat de S K F in Veenendaal voorspoedig en goed zal werken. MINISTER ZIJLSTRA WAAR SCHUWT De minister van Economische Zaken, prof. dr J. Zijlstra, was de volgende spre ker. De urgentie van industrialisatie probleem, aldus de minister, werd enkele jaren geleden scherp geïllustreerd door een tweetal feiten. De industriële investeringen lagen beneden het peil, dat noodzakelijk moest worden geacht om de gewenste uitbreiding van de werkgelegenheid te verzekeren, en parallel daarmede was het aantal werklozen opgelopen tot een niveau, dat hoger was dan maximaal als toelaatbaar kan worden beschouwd. Deze situatie is evenwel gedurende het afgelopen jaar aanzienlijk verbeterd. Onder de invloed van een zéér gunstige conjunctuur loopt het investeringspeil weer op, terwijl het aantal werklozen sterk is gedaald. Zelfs is op sommige plaatsen in ons land eerder sprake van een tekort aan arbeidskrachten dan van een teveel. Oppervlakkig gezien zou hiermede de indruk kunnen worden ge vestigd, dat de industrialisatie als ur baan is. Spr. heeft al uitingen in deze gent probleem, althans voorlopig, van de feeest vernomen. Met grote stelligheid waarschuwde de minister tegen een dergelijk te groot en, naar zijn mening ook ongemotiveerd optimisme willen waarschuwen. Niet, omdat de minister de huidige gang van zaken in twijfel zou willen trekken, maar wel omdat het industrialisatie- vraagstuk een probleem is, waarvan wij de oplossing niet op kortere maar op langere termijn moeten beschouwen. Wij mogelijk zullen maken te blijven schep pen, ook wanneer onverhoopt de alge mene economische situatie niet zo gun stig mocht zijn als zij thans is. Juist deze overwegingen hebben spre kers waardering voor de totstandkoming van dit nieuwe bedrijf zozeer versterkt. De bouw van deze nieuwe fabriek be tekent voorts, dat wederom een voor aanstaande buitenlandse onderneming Nederland heeft uitgekozen als de meest geschikte vestigingsplaats voor haar dochteronderneming. Onder de vele buitenlandse dochter ondernemingen en deelnemingen, die wij de laatste jaren hier te lande hejabü^ mogen begroeten, vormen die uit öê5* Verenigde Staten van Amerika de grote meerderheid. Dit houdt niet in, dat ons land het niet op prijs zou stellen, wan neer ook meer nabij gelegen landen van West-Europa belangstelling tonen voor het vestigen van industrieën in ons land. Zeer in het bijzonder geldt dit voor de samenwerking op industrieel gebied tus sen Zweden en Nederlanders. Spr. wees op de van oudsher bestaande hechte be trekkingen tussen onze beide volken. Ongetwijfeld heeft de ontwikkeling in de laatste jaren dit gevoel van verwant schap nog versterkt. Met grote dank baarheid denkt het Nederlandse volk terug aan hetgeen van Zweedse zijde ge durende en onmiddellijk na de laatste oorlog is verricht om steun en hulp te geven aan de Nederlanders, die in nood verkeerden. Voor vele industriële artikelen pleegt het feit, dat zij Zweeds fabrikaat zijn, in het internationale verkeer te worden opgevat als een waarborg voor uitste kende kwaliteit. Ook het concern, dat het initiatief voor deze nieuwe fabriek genomen heeft, de S K F-maatschappij, vormt een voorbeeld hoe door vakmanschap, gecombineerd met het steeds opnieuw Verrichten van wetenschappelijk onder zoek en de toepassing van de resultaten daarvan op technisch gebied bijzondere prestaties kunnen worden geleverd. Door de vestiging van dergelijke on dernemingen in ons land kan de tech nische kennis en ervaring, die in deze bedrijven is geïnvesteerd, ten goede ko men aan de verdere industrialisatie van Nederland. Na zijn toespraak verklaarde de mi nister de fabriek voor geopend. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 290 ces zou worden. Tenslotte bood de heer Larsson de directeur van het Neder landse bedrijf een plaquette aan met de beeltenis van de kortelings overleden president-directeur Herald Hamberg. Als laatste in de rij van sprekers sprak Prins Bertil enkele woorden. In uitstekend Engels legde hij de nadruk op de al van vroege datum daterende banden van vriendschap tussen het Zweedse en Nederlandse volk en hij hoopte dat ook de economische relaties door de nieuwe S K F-fabriek tussen beide landen nog hechter zullen wor den. Prins Bertil drukte daarna op een knop waarna een sirene overging en het bedrijf zien in beweging zette. Vervolgens werden de honderden ge nodigden in de gelegenheid gesteld de prachtige fabriek te bezichtigen en wel in de volgorde van opslag van het ruwe materiaal, productie-proces, tot de plaats waar het gerede product verza meld wordt, en ieder was vol belang stelling voor de interessante machines en prachtig en hyper modern ingerich te fabriek. In een van de fabriekshallen stonden tafels gereed waar de genodigden na de rondgang verversingen konden gebrui ken, en het was ook hier dat de konink lijke en andere hoge gasten in een ge moedelijk en feestelijk samenzijn nog ge ruime tijd bijeen waren. Uitgeleide gedaan door de fabrieks- directie vertrokken tegen twee uur Prins Bernhard en Prins Bertil in een kleine sportwagen weer naar Soestdijk. BENOEMING SCHOOLHOOFD Tot hoofd van de Ned. Herv. Groen v. Prinstererschool is met ingang van 1 September a.s. benoemd de heer E. Ooms te Kinderdijk. Het wereld-concern van de A. B. Svenska Kullagcrfabrik te Gothenburg in Zweden, telde reeds 20 fabrieken in andere landen, n.l. 5 in de Ver. Staten, 4 in Zweden, 5 in Frankrijk, 3 in Duits land, 2 in Engeland en 1 in Canada. De Nederlandse fabriek is dus de 21ste in deze rij. Verder zijn er 15 verkoopkan toren in Europa, 8 in Zuid- en Centraal Amerika, 4 in Azia, 3 in Afrika en 2 in Australië. Het is voor dit geweldige concern nu dat de S K F-fabriek in Veenendaal de productie van een bepaald lagertype op zich genomen heeft, t.w. die van kegel- lagers. Dit zijn lagers waarbg tussen de buiten- en binnenring kegelvormige rollen roteren. Deze lagers worden voor al veel toegepast voor voertuigen van allerlei soort. De productie van deze lagers beloopt op het ogenblik 5000 per dag en dan in een grote variatie wat betreft afmetin gen. Momenteel telt de Veenendaalse 5 K F-fabriek 125 arbeiders maar bin nen afzienbare tijd zullen dit er 170 zijn. Ook voor de verdere toekomst streeft de S K F naar een geleidelijke uitbreiding van de fabriek in Veenendaal. De grondstoffen voor de Nederlandse fabriek zijn afkomstig uit de S K F staalfabriek in Zweden. In Veenendaal worden op het ogenblik alleen nog maar de ringen van het lager vervaardigd, terwijl de rollen en kooien worden aan gevoerd uit Zweden. De vervaardiging van deze onderdelen hier staat echter voor de toekomst op het programma. Ongeveer 80 procent van de produc tie der Nederlandse fabriek is bestemd voor export en het is hiermede dat Ne derland zijn invoer van kogellagers van andere typen uit het buitenland ongeveer zal kunnen dekken. Dat Veenendaal voor de vestiging van deze kapitale fabriek, die enig is in zijn soort, werd gekozen, houdt o.a. verband met de gunstige uitbreidingsmogelijk heden hier, en ook de centrale ligging van eenendaal met haar verbindingen naar de belangrijkste industriegebieden was een motief. Voorts was van belang de mogelijkheid om voldoende arbeids krachten aan te trekken en woonruimte te verkrijgen voor van elders komende functionnarissen. Ook in dit opzicht biedt Veenendaal, dank zij de medewerking van het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting gunstige vooruitzichten. Een belangrijk motief bij het bepalen van de plaats van vestiging was ook het feit dat de fabriek op een behoorlijke af stand van de zeekust gelegen moet zijn in verband met de gevoeligheid van ko- gellagerstaal voor roestvorming, terwijl de lucht niet verontreinigd mag worden door afvoerdampen van omringende in- dus^riën, en aan deze eisen voldeed Vee nendaal. Ten aanzien van het feit dat Veenen daal gekozen werd voor deze industrie maakte minister Zijlstra in zijn ope ningrede nog de opmerking dat deze nu eens niet in het westen van het land was gebouwd. Als voordelen hiervan noem de de bewindsman een niet nog grotere concentratie van de bevolking en de in- dustriën in de westelijke provincies. Hij juichte de vestiging van deze voor ons land zo belangrijke fabriek in een klei nere industriële gemeente dan ook van harte toe. De UITSTEKENDE VESTIGING Commissaris der PLAATS VAN Koningin mr GEKOZEN TOT HEEMRAAD Tijdens een j.l. Woensdag op het ge meentehuis alhier gehouden stemming werd de heer E. J. van de Hoef, archi tect alhier, benoemd tot heemraad voor het Grebbegebied. Ie PRIJS VOOR „VEENENDAAL"- JUNIOREN De Junoren A. van de voetbalvereni ging „Veenendaal" hebben op Zaterdag 5 Juni aan het Jeugdtournooi van A.P.W.C. te Amersfoort deelgenomen. Zij wisten daar een eerste prijs te bemach tigen. Zaterdag 19 Juni a.s. zullen weer de motoren ronken door het zand van „de Dikkenberg". 's Middags 2.30 uur zullen daar de motorwedstrgden die georgani seerd worden door de M.C. „Veenendaal" beginnen voor Junior- en Hoofdklasse rijders. Voor de Hoofdklasse staat het Provinciaal Kampioenschap op het spel. Vele bekende cracks hebben reeds in geschreven en de verwachting is dan ook dat rijders zoals Rietman, Clynck, Baudion, van Hcukelom, Meijnen, Sel ling, Schram, Speybroek van de Mispel en vele anderen naar Veenendaal zullen komen om de zo begeerde Provinciale titel in de wacht te slepen. Als wij de inschrijvingen bekijken is met geen mogelijkheid een prognose te maken wie de uiteindelijke winnaar zal worden. Aan spanning zal het zeer zeker niet ontbreken. Daarvoor is er te weinig krachtsverschil bij de deelnemers. Wij raden de motorsportliefhebbers dan ook aan deze wedstrijden te gaan zien. Evenals voorgaande jaren zijn de wedstrijden goed te volgen en ook dit jaar zal de bekende speaker Joop Bol derman uit Arnhem zijn medewerking verlenen en zorgen dat alle aanwezigen een duidelijk beeld hebben van het ver loop der wedstrijden. Het bestuur van de M.C. „Veenendaal" verzoekt het publiek vriendelijk de instructies van de politie en de controleurs stipt op te volgen. Zo wel vóór, tijdens en na de wedstrijd. Als alle hieraan meewerken kan het weel een prachtige motorsportdag worden. Hier Prins Bertil en Prins Bernhard bij het bestijgen van de trap in de zeer fraaie en grote hall der S K F-fabriek, nadat zij door de directie waren ontvangen. Op de achtergrond het schitterende gebrandschilderde raam dat een voorstelling geeft van de wereldomvattende werkzaamheid van het S K F-concern. Het raam is een geschenk van de aannemers en de architect der fabrieksbouw. De architect, ir M. C. A. Meischke te Rotterdam is ook de ontwerper. Voor BADMUTSEN ZONNEBRANDCRêME ZONNEBRANDOLIE POEDER voor vermoeide en transpirerende voeten TABLETTEN tegen wagen ziekte naar Drog. Apotli.-Ass. Hoofdstraat 106 Veenendaal AVONDFEEST IN OUWEHANDS DIERENPARK Dat Guwehands Dierenpark zich stelt op het standpunt, het publiek het beste te geven, dat er te krijgen is, zal weer blijken tijdens het eerste tuinfeest dat dit seizoen opent, n.l. met het' optreden van de welbekende „Tiroler Holzhacker Bub'n" o.l.v. Gerard Lebon. Wij herinneren ons de feestavonden van vorige jaren. Feestavonden waarop door in het vak geknede artisten de zon nige zijde van het leven bezongen wordt. A.s. Donderdag zijn het de Tiroler Holzhacker Bub'n die met de bekende radio-conferencier Tim Telby, en vele andere artisten het park zullen doen daveren van de lach. Tim Telby is een goed conferencier en een komiek, die het klappen van de zweep kent. Op het programma prijken voorts be kende namen als Gerda Ziller, een 17- jarig meisje, dat het publiek in verruk king zal brengen met haar jodelliedjes; Dolf Driessen, Jan Tromp, de radio- kunstfluiter, Hans Wiljon en niet te ver geten Truce Speyck en Corrie Vroons. Dit eerste tuinfeest als begin van een reeks van 5 feestavonden beloofd veel goeds. Na afloop is er nog dansen tot 1 uur in het park-restaurant. Hij is j'10. - icaard Ook de VALLEI-riks welke vorige week werd uitgegeven is niet gevon den. Dezer dagen werd in het versprei dingsgebied van ons blad opnieuw een rijksdaalder besteed en deze draagt het nummer 4 BH 003068. Het wordt nu zeker de moeite waard om goed naar de VALLEI-riks uit te zien want doordat de vorige riksen niet ontdekt werden is de pa pieren rijksdaalder 4 BH 003068 al 10 gulden waard geworden. Zoals bekend ontvangt de vinder die genoemde rijksdaalder voor Don derdagmiddag 12 uur a.s. op ons bu reau toont een premie van 10 gulden. HOOFDPRIJZEN „CAECILIA"- VERLOTING De 3 hoofdprijzen van de Jubileum verloting van „Caecilia" zijn gevallen op de nummers 6310 (bromfiets), no. 1579 {Radio) en no. 954 (Casette). De brom fiets werd gewonnen door de heer T. Versteeg, Middelbuurtseweg te Veenen daal. PRACHTIGE PRESTATIES „SPARTA"- ADSPIR ANTEN De groep Adspirantjongens van de Gymnastiekvereniging „Sparta" te Vee nendaal heeft 2e Pinksterdag een zeer goed figuur geslagen op het Internatio naal Jeugdfestijn, de I.J.F.T. te Zaan dam. Van de 4 eerste prijzen die aan Ned. afdelingen werden toegewezen, behaal den tevens een le prijs in klassicaal brug en paardnummer met 66'/s pnt. GEPROMOVEERD IN AMERIKA Onze plaatsgenoot Henk de Ruiter, welke begin Juli hoopt thuis te komen, behaalde aan de Universiteit van He lena, in de U.S.A., cum laude zijn Ba chelors Degree. In aanmerking nemende dat deze graad slechts door 11 van de ca. 300 Amerikaanse leerlingen werd behaald mogen wij dit een opmerkelijk resul taat noemen. De van 22 tot 25 Juni a.s. in Veenen daal te houden avondvierdaagse belooft een succes te worden voor wat betreft de deelname. Zeer gunstig werkt hier op het feit dat deze week bekend werd n.l. dat evenals vorig jaar het inschrijf geld voor de jeugdige deelnemers van 10 t/m. 13 jaar met de helft verminderd en op een bedrag van 50 cent gesteld kon worden gesteld. Ook kan nog worden medegedeeld dat de termijn voor opgave tot deelneming is verlengd en dat men zich op het In lichtingenbureau van de Ver. voor Vreemdelingen Verkeer tot en met 21 Juni kan laten inschrijven. De te lopen routes zijn vrijwel gelijk aan die van vorig jaar. NIEUWS UIT DE OMGEVING BARNEVELD. Dezer dagen werd het standbeeld van Jan van Schaffelaar door onbekende gewit. In allerijl gewaar schuwde gemeente-werklieden hebben het standbeeld gauw schoon gemaakt voordat nog veel Barnevelders iets van de schanddaad hadden gemerkt. De da der wordt verzocht zo hij zich niet be kend wil maken, dan toch een reden voor deze handelwijze op te geven. De op merking werd al gehoord dat Jan van Schaffelaar wit van woede zag om het feit dat de in uitzicht gestelde en te zij ner ere in Barneveld te houden feesten zo lang uitgesteld worden [JpT BOgj Voor betere Uurwerken

De Vallei | 1954 | | pagina 1