KERKDIENSTEN MULDER Eist „Caecilia "-concours uitstekend geslaagd Overberg Rhenen Elke tand een brillant NAT. MUZIEKCONCOURS IN VEENENDAAL Opt. Fa. J. F. TAK Ruim 5000 gulden voor het Rode Kruis HafllEfi hand Cieïei Een pluim voor de supporters 8 R.I. eerde weer zijn gevallenen op de Gr.ebbeberg Cunera-Tentoonstellingen te Rhenen en Heeswijk De Eeuwfeestviering -Zondagdienst Doktoren- N.V.V.-Familiefeest „Zomer- vreugde" Kerkebouw in Rhenen ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN EN HYPOTHEKEN Het Nat. Federatief Muziekconcours dat „Caecilia" organiseerde, heeft Za terdag, maar vooral 2e Pinksterdag grote drukte in Veenendaal gebracht. Een uit stekende organisatie, die tot in de klein ste onderdelen was verzorgd heeft veel tot het welslagen van dit concours bij gedragen. Vanaf het openingsconcert, dat de Kon. Harmonie „Oosterbeek" Vrijdag avond gaf tot aan de officiële sluiting op 2e Pinksterdag 's avonds om kwart voor zeven namen 15 korpsen deel aan de con certwedstrijd. De weersomstandigheden op 2e Pink sterdag waren beter, dan die van Zater dag, toen aan het einde van de middag de regen gedeeltelijk spelbreker werd. Ondanks de regen in de avonduren ging het vuurwerk op deze dag wel door, al viel de belangstelling tegen. Zaterdag gelukte het alleen de Kon. Shell Harmonie uit den Haag een eerste prijs te bemachtigen. Maandag waren de muzikale prestaties beter en werden niet minder dan 6 eerste prijzen in de con- certwedstrijd toegekend. De jury van dit concours bestond uit de heren Gerard H. Boedijn uit Hoorn, Louis de Morép uit Olst en Jos. de Klerk uit Haarlem. Op beide concoursdagen werden de juryleden en de afgevaardigden van de deelnemende verenigingen door het Ge meentebestuur op het Gemeentehuis of ficieel ontvangen, waar hartelijke woor den van welkom en dank werden gewis seld. De ingang van het concoursterrein was fraai versierd met een erepoort, terwijl aan weerszijden van de Sand- brinkstraat alle provinciale vlaggen, af gewisseld met de Nederlandse driekleur deze straat een feestelijk aanzien ga ven. De uitslagen van Zaterdag waren: Coneertwedstryd: 2e Afd. sectie Fan fare: „Tot Ons Genoegen", Garderen, 78 pnt., 3e pr.; 2e Afd. sectie Harmonie: „Kon Shell Harmonie", den Haag, 105 pnt., Ie px\; 2e Afd. sectie Harmonie: „De Biesbosch", Dordrecht, 84 pnt., 2e pr.; Ie Afd. sectie Fanfare: „Juliana", Lek- kerkerk, 93 pnt., 2e pr.; Ie Afd. Fan fare: „Kunst Na Arbeid", Nieuwerbrug a/d. Rijn, 95 pnt, 2e pr. Afd. Uitmuntendheid-Sectie Fanfare: „Wilhelmina", Numansdorp, 97 pnt., 2e prijs. Marswedstryd: 3e Afd. Fanfare: „T.O.G.", Garderen, 33 pnt., Ie prijs; 2e Aid. Harmonie: „De Bieschbosch", Dor drecht, 32 pnt., Ie prijs. Tamboer wedstrijd: 3e Afd.: „Kon. Shell Harmonie", den Haag, 35 pnt., Ie prijs; 2e Afd.: „De Biesbosch", Dor drecht, 37 pnt., le prijs. Maandag 7 Juni: Concertwedstrjjd: 3e Afd. Fanfare: „Togido", Hekelingen, 102 pnt., le prijs; 2e Afd. Harmonie: „Eensgezindheid", Halfweg, 84 pnt., 2e prijs; le Afd. Fan fare: „Vriendenkring", Westbroek, 96 pnt., 2e prijs; le Afd. Fanfare: „Kunst Na Arbeid", Dodewaard, 102 pnt., le prijs; le Afd. Fanfare: „Excelsior", Lage Zwaluwe, 94 pnt., 2e prijs. Aid. Uitmun tendheid, sectie Harmonie: „Excelsior*', Wassenaar, 104 pnt., le prijs; Ere-afde- ling Fanfare: „Kunst voor het Volk", Den Haag, 102 pnt., le prijs; Ere-afde- ling Harmonie: „V.O.Z.", Zwijndrecht, 107 pnt., le prijs; Vaandel-afdeling- Sectie Harmonie: „Oefening Baart Kunst", Schiedam, 107 pnt., le prijs. Tamboerwedstryd: 3e Afdeling: „Har moniever. „V.O.Z.", Zwijndrecht, 29 pnt., 2e prijs; „Excelsior", Lage Zwaluwe, 33 pnt., le prijs; 2e Afdeling: „Oefening Baart Kunst", Schiedam, 31 pnt., 2e prijs; „Sempre Crescendo", Nieuw Hel voet, 32 pnt., le prijs. Afdeling Uitmun tendheid: „Kon. Sted. Muziekkorps", Enkhuizen, 38 pnt., le prijs. PINKSTERBRANDJE Tijdens het koken van de was brak op 2e Pinksterdag brand uit in het achter huis van de fam. K. aan de Rijksstraat weg. Door tijdig ingrijpen kon verder onheil worden voorkomen en was de brand spoedig geblust. AANRIJDING Op 2e Pinksterdag vond een aan rijding plaats tussen een NBM-bus en een personenauto uit Frankrijk. De bot sing die niet van ernstige aard was bleef beperkt tot materiële schade. Proces verbaal werd opgemaakt. E.H.B.O. PARAAT De E.H.B.O. afd Eist bleek goed gezien te hebben dat het Pinkstermaandag nut tig was post te vatten aan de Veenen- daalseweg. Enkele leden hadden zich daar met materiaal opgesteld om even tueel de eerste hulp te verlenen. Enkele kleine gevalletjes werden behan deld. Onder andere enige renners van de Ronde van Midden Nederland. VOETBAL In een zeer matige wedstrijd is het Oranje Wit gelukt met 43 te winnen van Musketiers en is daardoor aan de leiding gekomen van de ranglijst. Ge zien het spel van beide clubs was een gelijk spel beter geweest. Beide elftallen hadden enkele inval lers. De stand is nu geworden: Oranje Wit 3 2 10 5 Sp.Cl. Rhenen 3 2 0 1 4 Rhenus 2 110 3 Eist 3 10 2 2 Musketiers 3 0 0 3 0 Zaterdag a.s. om 7 uur spelen op het Oranje Wit terrein Rhenus en Eist te gen elkaar. Volgende week Zaterdag wordt deze competitie besloten met de wedstrijden Oranje WitSpl.Cl. Rhenen en Rhenus Musketiers. Ook deze wedstrijden wor den op het Oranje Wit-terrein te Rem merden gespeeld. De Musketiers-jeugd speelde Zaterdag tijdens de Seriewedstrijden een aardige partij voetbal maar moesten in de jeugd van Scherpenzeel hun meerdere erken nen. A.s. Zaterdag spelen zij nu in de verliezersronde om de 3e en^4e prijs. GESLAAGD Op het te Arnhem gehouden examen kantoortypiste slaagde onze plaatsgenote Mej. E. H. Quint. OPBRENGST „SIMAVI '-COLLECTÉ De in Overberg gehouden collecte voor het „Simavi"-werk heeft een be drag van f 54.70 opgebracht. De jaarlijkse inzameling te Veenen daal is uitermate goed geslaagd. Reeds in de loop van de 2e actieweek kwam de thermometer dagelyks op ho ger niveau. Bü de eindtelling bleek het totaal te zyn aangeland op f 5074.52, hetgeen een aanzienlijke stijging betekent ten op zichte van vorige jaren. Voorwaar een prachtig resultaat, waarvoor allen die hebben bijgedragen dank verdienen en voldoening schenkt aan hén, die aan de actie hebben mede gewerkt. Een vorstelijke handverzorging EERSTE UITVOERING R.K. GEMENGD KOOR Het R.K. Gemengd koor o.l.v. Gijsbert van Zanten geeft a.s. Dinsdagavond in gebouw „Eltheto" haar eerste uitvoering. Het programma van dit nog jonge koor bestaat uit niet minder dan negen num mers, o.a. composities van Mozart, Ces. Franck en Strategier. FILMAVOND VAN LOESJE Voor de jongens en meisjes die heb ben medegeholpen de prikkaarten-actie in Veenendaal tot een succes te maken, wordt als beloning een filmvoorstelling gegeven in het gebouw „Ojové" in het Kostverloren. Deze films laten o.a. zien hoe Loesje leerde lopen. Die jongens en meisjes die hun kaart hebben ingele verd, kunnen voor deze filmvoorstelling een gratis bewijs van toegang halen bij kapper Valkenburg in de Zandstraat. De kinderen die het grootste bedrag voor de Joh. Stichting hebben bijeenge bracht zijn: Poney ter Haar, Marietje Jansen, Gerrie Diepeveen, Elly van de Berg, Jaap Klumpenaar en Truss Klum- penaar. EXCURSIE De afdeling Veenendaal van de Ned. Chr. Bond van Arbeiders in de voe- dings- en genotmiddelen bedrijven heeft voor Woensdag 23 Juni een excursie ge organiseerd naar de Meelfabriek „De Korenschoof" te Utrecht. Aan deze ex cursie zullen zowel leden als niet-leden van de bond deelnemen. DE V.V.V.-EXCURSIE NAAR DE LEERSUMSE PLASSEN Het bestuur van de Ver. voor Vreem delingen Verkeer deelt ons mede dat het dels mislukken van de 2e Pinksterdag gehouden excursie naar de Leersumse plassen te wijten was aan pech. De ex cursieleider, dhr. De Koning, had na melijk op weg naar de startplaats een lekke band gekregen en kon daardoor niet tijdig op de plaats van vertrek aan wezig zijn. Verschillende deelnemers zijn toen zelf naar de plassen gegaan en later kon de heer De Koning zich toch nog bij hen voegen. Een vijftiental deel nemers was echter weer naar huis ge gaan. Bij zonnebrand, doorzit ten, schrijnen, smetteh GESLAAGD Van de Handelsavondschool met 3- jarige cursus deden 5 candidaten het examen Algemene Handelskennis in schoolverband, uitgaande van de Stich ting Middenstandsexamen. Hiervan slaagden 3 candidaten n.l. D. Bastmeyer, J. van Dolderen en L. van Manen. V.Z.C.-NIEUWS VZC-HEREN MAKEN DOELPUNTEN De op Woensdag j.l. te Weesp gespeel de waterpolo-wedstrijd Triton IV.Z.C. I werd door de VZC-ers met liefst 90 gewonnen. Er werd gespeeld met twee invallers, van wie Ties van Schuppen een uitstekende wedstrijd heeft ge speeld. De V.Z.C.-dames waren minder for tuinlijk. Het eerste Dames-team verloor met 42 van Brandenburg (Bilthoven), terwijl het tweede Dames-zevental door met 70 te verliezen van matig spelen de Zeister-dames, bewees nog niet rijp te zijn voor de competitie. De adspiranten verloren met 30 van het sterke Neptunus te Amersfoort. Programma voor de komende week: Woensdagavond a.s. 20.30 uur: V.Z.C. 1- Vechtstreek 1 (heren). Deze wedstrijd wordt gespeeld in het Bergbad. Uitwedstrijden: Woensdagavond: De Vest (Naarden) 2V.Z.C. 2 (heren). Donderdagavond: D.K.R. (Utrecht) 1 —V.Z.C. 1 (dames); K.Z.V.A. adsp.— V.Z.C. adsp. VRIJGEVIG RHENEN Drie grote inzamelingen werden in de afgelopen dagen in het Grebbestadje ge houden. Hierbij bracht de collecte voor de Stichting 1940-1945 f 1269,65 op, waarbij inbegrepen f 415,60 van de buurtschap Achterberg en f 119,80 van het dorp Eist. De jaarlijkse inzameling voor het Ne derlandse Rode Kruis bereikte eveneens een verheugend totaal, dat evenwel nog niet precies kon worden vastgesteld. Ook de intekenlijsten van het Comité Autotocht Ouden van Dagen leverde een keurig resultaat op, waardoor het door gaan van de beoogde autotocht is gega randeerd. Nu al vele na-oorlogse jaren achter een op de Tweede Pinksterdag trekken vele honderden naar het ere-kerkhof om de gevallen zoon, de gesneuvelde echt genoot, de op het strijdtoneel omgeko men vader te gedenken, die als dappere soldaat van het achtste regiment infan terie in de Meidagen van het rampjaar 1940 er het leven heeft gelaten.... Ook dit jaar waren de verwanten van de gevallenen uit alle delen van het land bijeengekomen en zij werden er begroet door de voorzitter van de vereniging, mr B. Coops uit Den Haag, die aan zijn begroetingswoord herinneringen vast knoopte aan het feit, dat het juist tien jaren geleden is, dat de geallieerde be vrijdingslegers in Normandië voet aan wal zetten. De bevrijding heeft evenwel alom offers gekost en ook zij, die in de eerste dagen van de oorlog op de eigen vaderlandse bodem, op de eigen Grebbe- berg hun leven hebben gegeven, stelden een verheven voorbeeld van strijd- of offervaardigheid, waardoor de bevrij ding en het zegevieren van vrijheid en recht uiteindelijk zijn mogelijk gewor den. Daarom, aldus spreker, blijft het een ook thans gaarne vervulde ere- plicht, om op deze gewijde plaats de oud-strijders van het achtste regiment infanterie te herdenken. Eveneens uit kerkelijke kringen voer den twee sprekers het woord. Het waren de oud-veldprediker ds J. Fokkema uit Ede en de R.K. priester E. J. Th. van Renswoude, kapelaan te Wageningen. De eerste spreker herinnerde eraan, dat het Pinksterfeest het feest is van de geest, de geest, die zegeviert ook over de dood. „Wie in mij gelooft, zal leven, ook al ware hij gestorven", aldus luidt het bijbelwoord. Zo zullen ook zij, die voor vrijheid en recht hun leven hebben geofferd, voor ons altijd blijven leven. Zij bovenal zullen het zijn, die wij altoos zullen gedenken als de zéér dierbaren, die het hebben mogelijk gemaakt, dat de verheven grondslagen, waarin ons Nederlands volksbestaan is verankerd, behouden bleven. Kapelaan Van Renswoude wees erop, hoe een onjuiste ideologie een volk had afgewend van God en hoe dit volk zich een Uebermensch waande, die alle andere volken zijn wil wenste op te dringen. God heeft ons vaderland hier voor behoed en gelijk eens de kruisrid ders van Constantijn-de-Grote hebben ook de mannen van 8 R.I. zich Godsstrij ders getoond, die vochten voor Koningin en Vaderland en die door het offer van hun leven de weg naar de uiteindelijke overwinning hebben gebaand. Hun strijd was geenszins tevergeefs. De plechtigheid werd opgeluisterd door de Wageningse Muziekvereniging Ons Genoegen, die met het Wilhelmus en choraalmuziek mede het presenteren van het regimentsvaandel van 8 R.I. om lijste, waarbij het regiment Oranje-Gel derland uit Roermond voor een ere- escorte zorgde. Talrijke militairen en burgerlijke autoriteiten namen eveneens aan de herdenking deel. Wij noemen de gene- raal-majoor C. D. Toet uit Arnhem, die tevens de chef-staf vertegenwoordigde, de generaal-majoor J. Dwars uit Apel doorn, die in zijn functie van voorzitter van de Bond van Oud-Strijders aan wezig was, de heer Ch. G. Matser, bur gemeester van Arnhem, de plaats, waar uit het achtste regiment infanterie af komstig was. Ook uit het Grebbestadje zelf warei vele belangstellenden aanwezig, met aan het hoofd wethouder W. Klaasseri, die het gemeentebestuur vertegenwoor digde, en de heer N. Souwerbren, die namens de Rhenense afdeling van het Nederlandse Rode Kruis aanwezig was, welke vereniging nauw bij de ontvang.' t van de deelnemers aan de plechtigheid betrokken was. De Cunera-Eeuwfeest-tentoonstel- ling, die in de komende maanden achtereenvolgens in de Abdij Berne te Heeswijk en in de Oudheidkamer te Rhenen zullen worden gehouden, belooft een interessante kijk op het leven en de dood van Cunera te ge ven, en evenzeer op de devotie van voorheen en thans jegens deze hei lige. Er zal een overzicht worden gege ven van de waarlijk nog vrij uitvoe rige Cunera-litteratuur, oude pren ten zullen worden tentoongesteld, bouwtekeningen van de grote Rhe nense kerk zullen een plaats op de expositie krijgen, er zullen tekenin- jpt t£ zien zjjn van de enige Cunera- kcrk'buiten Rhenen: die te Nibbix- woud in Noord-Holland. Gehoopt wordt, dat ook de aflaat brief van 1575 (zie elders op deze pagina) op de beide tentoonstellin gen zal kunnen worden getoond, als mede een tweetal schilderijen uit het Rijksmuseum, waarop middeleeuwse meesters Cunera uitbeelden. Kunst zinnige antieke houten Cunera-beel- den zullen op de exposities in drie- of viervoud aanwezig zijn, onder andere het Cunera-beeld, dat met nog een twintigtal andere heiligen beelden ingemetseld werd gevonden scholen wellicht drie eeuwen achter in een toren te Soest en aldus ver een voor het oog verborgen was. Dé organisatoren hopen gaarne, ook de worgdoek van Cunera, die in Utrecht in het museum aan de Mariahoek wordt bewaard, in Rhe nen te mogen exposeren. Volgens de overlevering moet c.e moord op Sint Cunera van Rhenen op de 28ste October van het jaar 454 zijn gepleegd. Dat is dus dit jaar vijftien eeuwen geleden. Zowel in Rhenen als in Heeswijk maakt men zich thans dan ock op, om dit Eeuwfeest van de eers .e vrouwelijke heilige van de Noordelijl e Nederlanden op waardige wijze te vie ren, een viering, welke wordt geconcen treerd rond de 12de Juni, de datum, d e door Willibrord werd aangewezen als Cunera's feestdag. In Rhenen wordt deze week in R.K.- kring begonnen met een driedaagse voorbereidende geestelijke oefening, waaran op Zondag 13 Juni een plech tige Mis en een Lof van dankzegging zullen worden opgedragen. De dag wordt er met een feestavond besloten, die uiteraard eveneens geheel in het te ken van het eeuwfeest zal staan. BIGGENMARKT Dinsdag waren te Veenendaal 66 stuks biggen op de Markt aangevoerd. De han del was matig Prijzen f 48.- tot f 68.- per stuk. Inmiddels ontplooien zich ook de feestelijkheden in Heeswijk, waar drie bisschopsmissen zullen worden opge dragen, waar een bedevaartstoet ter ere van Sint Cunera zal rondgaan, waar Rhenens tegenwoordige parochieherder, pastoor Vredendaal een feestpredikatie zal houden en waar in het openlucht theater een Cunera-spel zal worden op- gevoei-d voor dit doel geschx-even dooi de bekende auteur Antoon Coolen. De Rhenense katholieken zullen met hun pastoor op Zondag 20 Juni aanstaan de in grote getale naar Heeswijk gaan, om ook daar de kerkelijke en wereld lijke feesten mee te maken. Overigens zal in Rhenen ook buiten de x-ooms-katholieke kringen het eeuw feest niet onopgemerkt voorbijgaan. Zo zal bijvoorbeeld de Rhenense Oudheid kamer, tevens Streekmuseum, onder leiding van zijn directeur, de heer J. S. Buré, een Cunera-tentoonstelling orga- nisex-en. Mede namens het Katholieke kerkbestuur treedt daarbij de Rhenenaar C. C. P. Wolff als adviseur op. Beide heren zijn eveneens aangezocht om de Cunera-tentoonstelling te Heeswijk te helpen organiseren. In Heeswijk zal de tentoonstelling in de tweede helft van de maand Juni geopend zijn: in Rhenen zelf wox-dt de tentoonstelling van Juli tot October gehouden. Reeds staat vast, dat beide tentoonstellingen vele beziens waardigheden van historische betekenis zullen herbergen. SINT-CUNERA-EEUWFEEST- VIERING De r.k. ingezetenen van Rhenen vie ren het vijftiende eeuwfeest van Sint Cunera dit week-end met een reeks kerkelijke plechtigheden en met een feestelijke parochie-avond, welke laatste Woensdagavond in „Eigen Gebouw" aan de Eikenlaan plaats vond. Pastoor Vi-edendaal leidde de avond, die werd gevuld met een fraai Cunera- spel, welgeslaagde, declamaties en rij- dansen, pianospel en een poppentoneel, welk laatste vooral aller aandacht boei de. Met hun fraai gesneden poppen en een voortreffelijk uitgesproken proza beeldden door dit poppenspel Henk Zou tendijk en Marianne Tenbex-gen uit Rot terdam voor de pauze het dramatisch toneelspel „Maiijke van Nimwegen" en na de pauze het schalkse Vlaamse kluchtspel „Hoe Peerke de duvel te slim af was" uit. Woensdagmorgen waren op de speel plaats van de Sint-Cunera-school aan de Stationsweg als onderdeel van de Cu- nera-feesten reeds kinderspelen gehou den, waarbij ruim dertig prijswinnaax-s waren, van wie vooral Marianne Kneep- kens en Hans Miltenburg door hun sportieve prestaties uitblonken. In de middaguren van dezelfde dag hebben de bovengenoemde poppenthea terleiders de scholieren verrast met het vrolijke spel „De tovenaarsleerling", dat ai evenzeer in de smaak viel. HEEFT VAN BRANDSTICHTING VERDACHTE BEKEND? Een aantal landelijke bladen bracht j.l. Dinsdag het bericht, dat de 25-jarige Rhenenaar, A. v. K., verdacht van het veroorzaken van de brand, die op 6 de zer het r.k. noodkerkje te Rhenen in de as legde voor de rechter-commissaris een volledige bekentenis heeft afgelegd. Met een alleszins begrijpelijk beroep op hun zwijgplicht hebben door ons ge raadpleegde justitiemensen ons evenwel geen bevestiging van bovenstaand be richt kunnen geven. De verdachte is thans in het huis van bewaring te Arnhem ingesloten. WONING ONWETTIG BETROKKEN Dat men niet op eigen gezag een andere woning mag betrekken, onder vond de heer J. Puyk, die in een duplex - woning woonde aan de Bruine Engseweg alhier en zijn zinnen zette op een vrij gekomen woning aan de Spoorbaan- weg. Een ruime woning, fraai uitzicht tjawie zou dat niet lusten? De eigenaar zegde de heer P. de wo ning toe, doch de Woning-Commissie nam geen genoegen met deze toezegging, aangezien de woning dringend noodza kelijk aan een andere gegadigde moest worden toegewezen. Ondanks dat de Woning-Commissie de heer P. het geval volledig toelichtte, zette hij door en nes telde zich in de woning. Op de somma tie om de onwettig betrokken woning te ontruimen en terug te keren naar de door hem verlaten woning, bleef de heer P. doof. Woensdagmiddag was het ge duld uitgeput en werd op last van de VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk. Markt 9.30 uur ds Van der Wal van Wageningen, 5 uur ds Van Wijngaar den. Julianakerk 9.30 uur ds Van Wijn gaarden, 5 uur ds Vroegindeweij. Vre- deskerk 9 en 10.30 uur ds Vroegindeweij, 5 uur ds Fokkema van Ede. Veeneind 3 uur ds Fokkema. Dijkstraat 2.45 uur ds Vroegindeweij. Sola Fide 10 uur ds P. A. Warners van Utrecht. 5.30 uur ds P. J. F. Frank van Utrecht. Geref. Kerk 9, 10.30 en 5 uur ds O. Jager van Vrou wenpolder. Ger. Gem. (Fluiterstr.) 9.30 en 5 uur leesdienst. Dinsdag ds Van de Ketterij. Ger. Gem. (Hoofdstr.) 9.30 en 5 uur ds Kok. Chr. Ger. Kerk 9.30 en 5 uur ds Slofstra. R.K. Kerk Nieuweweg 7.30 uur H. Mis, 8.30 uur Jeugdmis, 10 uur Hoogmis, 5 uur Lof, 7.30 uur Com pleten. Salvatorkerk 7.30 uur H. Mis, 10 uur Hoogmis. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds Hylkema van Den Haag. Leger des Heils 10 uur Heiligingsdienst, 12 uur Zondagschool, 7 uur Openluchtsamen komst, 8 uur Verlossingssamenkomst. RHENEN. Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 en 5 uur ds Wijnmalen. ELST. Ned. Herv. Kerk. 10 en 6 uur ds Van de Peut. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst. ACHTERBERG. 10 en 6.30 uur ds Van Viegen. (6.30 u. Bed. H. Doop). RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk. 9.30 en 6.30 uur ds Hop. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds Molenaar. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk. 10 en 6.30 uur dhr. Van Noort. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds Treure. Geref. Gem. 9.30 en 6.45 uur leesdienst. Oud Geref. Gem. 9.30 en en 3 uur leesdienst. Dinsdag avond 15 Juni 7.30 uur de heer Gebraad. VEENENDAAL. Van Zaterdagmiddag 12 tot Maandagmoi-gen 8 uur, alleen voor zeer dringende gevallen dr E. A. C. Reijdon, Kerkewijk, Tel. 329. ELST-AMERONGEN-LEERSUM. Van Zaterdagmiddag 2 tot Maandagmor gen 7 uur, alleen voor dringende ge vallen dr Kars te Amerongen, Tel. K 3434-273. EDERVEEN-DE KLOMP-LUNTEREN. Van Zaterdagavond 6 tot Zondag avond 12 uur dr Heij te De Klomp, Telef. K 8387-200. I)e nieuwe S K F kogellagerfabriek in Veenendaal is gebouwd op 1075 palen. In Augustus 1951 werd dit plaatje genomen tijdens het hijen van de eerste paal. Hierbij waren o.a. aanwezig burgemeester A. Bakker, wethouder Ant. de Ruiter en de architect van de fabrieksbouw ir M. C. A. Meischke uit Rotterdam. m. Mijnhardt Kiespijnpoeders. Doos-50 et Mijnhardt Hoofdpijnpoeder*..£>oos 50x& burgemeester de woning weer ontxaximd. Het meubilair werd op de gemeente vrachtauto geladen, en daar de heer P. niet van zins bleek om weer in de du plex te trekken, naar het gymnastiek lokaal van de O.L. School aan de Ban- tuinweg overgebracht, alwaar het netjes werd opgeborgen. De woning wordt nu door het College van B. en W. gevorderd. Onder auspiciën van het Ned. Vakver bond organiseren de bestuurdersbonden uit Rhenen, Wageningen, Kesteren, Lien- den, Scherpenzeel, Ede, Veenendaal, Renkum en Echteld op Zaterdag 19 Juni a.s. een groots N.V.V.-Familiefeest „Zo- mervreugd" op het prachtig gelegen ter rein „Roodland' te Rhenen. Het gezelschap „De Spelbrekers- Showboot", Radio- en Cabaretsterren, 22 in getal, werkt aan dit familiefeest mede. Opgevoerd wordt o.m. de strijd- liederenfantasie door zeven zang- en muziekkoren uit het gewest. Om 3 uur 's middags wordt een op tocht geformeexd op de Oude Veenen- daalseweg-hoek Platanenlaan, waarbij drie Muziekcorpsen, Mondaccordeonver- eniging „Kunst en Vriendschap", Rhe nen, „O.B.K." Rhenen en „Palvu", Velp hun muzikale medewerking verlenen. Zij, die het toegangsbewijs van het N.V.V.-Familiefeest 1953, dat wegens het ongunstige weer moest worden afgelast, nog in hun bezit hebben, hebben hier op vrije toegang. Indien het weer mede werkt, wordt het N.V.V.-familiefeest 1954 ongetwijfeld een gebeuren van de eerste rang. In het hoofdartikel op deze pagina staat vermeld, dat het Grebbestadje ook thans nog kan bogen op het bezit van de uiterst fraaie Cunera-kerk, met haar architectonisch haast onvolprezen toren. Kerk en toren hebben de eeuwen door aan vele stormen en andere gevaren bloot gestaan. Ook het vuur en het oor logsgeweld hebben vaak veel schade er aan berokkend. Zo werden kerk en toren zwaar geteisterd door de blikseminslag van 1897, bij welke gelegenheid even eens het eertyds door de enige Neder landse paus Adriaan-de-Zesde persoon lijk aan de kerk geschonken orgel ver loren ging. Het oorlogsgeweld van de jaren 1940 tot 1945 heeft kerk en toren opnieuw veel kwaad gedaan, doch de herstelling nadert thans snel haar voltooiing. Zoals bekend, is de grote Cunera-kerk sedert de Reformatie aan de eredienst der Nederlands Hervormde Kerk ge wijd. De toren is een gemeentelijk mo nument. De Paulusklok, die dateert uit het jaar 1555, heeft lange tijd moeten zwijgen, doch laat thans haar bronzen stem weer over Rhenen en de aangren zende Betuwe klinken. De bouw van de kerk begon in de loop van de elfde eeuw; met de torenbouw begon men vier eeuwen later. De ge- schiedboeken leren, dat vooral ook Nico- laas Kardinaal van Cusa van huis uit een boerenzoon uit het Duitse dorpje Kuës die als pauselijk legaat de kloosters in de lage landen bij de zee visiteerde en daarbij vijf eeuwen gele den ook verblijf hield op het bisschop pelijk slot Ter Horst bij Rhenen, tot of fervaardigheid voor de torenbouw aan spoorde. Dit deed overigens in 1575 eveneens een college van achttien kar dinalen, hetgeen blijkt uit een door dit gezelschap gesigneerde en van hun lak zegels voorziene aflaatbrief, welke ook thans nog in het Rijksarchief te Utrecht wordt bewaard. Sedert de hervorming tot aan het jaar 1942 had Rhenen geen eigen r.k. paro chie meer. De weinige rooms katholie ken, die er woonden, gingen in Wage ningen ter kerke. In 1942, toen Rhenen werd herbouwd, herstelde Aartsbisschop De Jong, thans Kardinaal, de Rhenense parochie, die opnieuw aaan de Heilige Cunex-a werd toegewijd. Op voor dit gepachte particuliere grond werd een stemmig kerkje opge trokken, in hout, omdat eerst later, bij de uitbreiding van het aantal Katholie ken in Rhenen naar de bouw van de definitieve parochiekerk zou worden gestreefd. Deze plannen voor de definitieve bouw zijn intussen bevox-derd geworden door het besluit van de Nederlandse bisschoppen om in Rhenen de Gedach- teniskerk voor de in de oorlog gevallen goede vaderlanders te bouwen, een be sluit, dat dank zij veler vrijgevigheid thans spoedig verwezenlijkt zal kunnen worden, en waarbij dan deze Gedachte- niskerk voor de Rhenense Katholieken tevens als parochiekerk zal gelden. De plannen voor de definitieve bouw zijn juist dezer dagen bovendien zeer urgent geworden, omdat, gelijk alge meen bekend, in de nacht van 30 op 31 Mei jongstleden het houten noodkerkje, door het vuur werd vernield. C. W. KERKEWIJK 167 TÉI.Ó60 VEENENDAAL

De Vallei | 1954 | | pagina 2